Narkoza starejšega psa

Tinker_bell · 3028

Tinker_bell

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
: 04 Avgust 2011, 18:19:01
Pozdravljeni,


sem lastnica 12 letnega maltežana in pred menoj je velika dilema. Zadnje čase se mu je na zobkih nabralo zelo veliko zobnega kamna, zato nam je veterinar v izogib nadaljnjim težavam, ki utegnejo eskalirati v zvezi s tem, svetoval ultrazvočno čiščenje zobnega kamna, in sicer s pomočjo tkim. inhalacijske narkoze (ali anestezije, ne vem zagotovo). Kuža je bil v zadnjih letih zaradi manjših posegov (npr. čiščenje žleze) že 3x pod narkozo, ima blažjo (respiratorno) aritmijo srčka, sicer pa je glede na ugotovitve veterinarja za svoja leta kar zdrav. Veterinar me je ob tem izrecno opozoril, da se moram seveda zavedati, da vsak, zlasti večkratni in v tej starosti, poseg pod narkozo predstavlja določen riziko. Upoštevaje vse navedeno, in ker smo na psička izredno navezani in mu seveda želimo le najboljše (ter da bi bil še čim več let živahen in ob nas), je odločitev za ali proti posegu zame izredno težka. Posebej zato, ker se veterinar ni podrobneje opredelil glede rizika, se pravi, kako verjetni, pogosti in kakšni so možni zapleti.
Kakšno odločitev mi svetujete, kako bi se vi, upoštevajoč strokovno znanje in izkušnje, odločili, če bi šlo za vašega ljubljenca? Ali je anestezija za čiščenje zob in v izogib napredujoči paradontozi res edina možnost?

Najlepša hvala za vaš odgovor in mnenje, ki mi bo, upam, olajšalo težko odločitev!



loncha

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 04 Avgust 2011, 19:27:47
Moje osebno mnenje- Jaz se ne bi odločila za to. Glede na starost psa, aritmijo srca in vsega ostalega kar sovpada s tem...



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #2 : 04 Avgust 2011, 20:14:38
Kako kritično pa je stanje zob? Mu lahko pomagate kako drugače? Recimo s ščetkanjem, raznimi zadevami za grist, pastami/geli?

Zobni kamen gre včasih lepo dol s šivanko, baje tudi s plastično žličko :)

Prijateljica ima starejšo psičko, ki so ji nekaj časa nazaj uredili zobe. Za poseg se je odločila, ker je bilo kar nekaj zob tako slabih, da so jih morali izpuliti, ker bi sicer lahko negativno vplivali na zdravje.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 04 Avgust 2011, 20:34:15
Odvisno kam greš to nardit. Jaz ne bi šla drugam kot k dr. Butinarju v Postojno ali pa na na faks.

Na faksu so mojemu mačku s kronično odpovedjo ledvic par let nazaj porihtali zobe, pred mesecem dni pa zeeelooo stari psički z ne najboljšo krvno sliko v Postojni.
Jaz drugam ne bi šla.

Odvisno res kako nujno je. Če je stvar taka, da bo to slej ko prej treba nardit, potem je prej tveganje manjše kot kasneje.
Odločit se boš pa na koncu tako in tako morala sama. Probaj poklicat na faks in v Postojno, povedat v čem je problem, pa bo mogoče odločitev lažja.

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #4 : 04 Avgust 2011, 20:36:43

Zobni kamen gre včasih lepo dol s šivanko, baje tudi s plastično žličko :)


Roxy je veterinarka spraskala kamen dol kar z nohtom. Je pa res, da ga ni bilo zelo veliko. Se je kar cel kos naenkrat odkrušil dol.