Koliko gibanja je primerno za mladička?

idefix · 24903

idefix

  • *
    • Prispevkov: 420
    • Točke: 4
: 24 Avgust 2011, 08:18:41
V "Navodilih za uporabo" ;) (ca 160 strani), ki sem jih dobila, ko sem šla po mladička v Nemčijo, piše, da do enega leta ni priporočljivo psička peljati na sprehode, daljše od pol ure. Predvidevam, da to velja za posamezni sprehod? Sicer ni nobenih omejitev pri gibanju po stopnicah ipd., samo pretiravanje pač ni na mestu.
Izkušnje - nasveti drugih? Ker tole je zelo omejujoče  ::)

lp ž & l & h


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 24 Avgust 2011, 08:28:41
Meni so odsvetovali stopnice (navzdol) do 5, 6 meseca oz. če že, lepo počasi, pod nadzorom. Ne 100x na dan gor in dol. Isto je odsvetovala daljše sprehode. Kolikor tednov - toliko minut, je rekla, da je ok...sicer pa kolikor mu paše okoli hiše, da si sam prilagodi. Naj bi bilo to na dan, ne na posamezni sprehod...vsaj tja do 8, 9 meseca.
Zdaj...pol ure do enega leta...hm...malo dolga, jaz bi zagotovo že daljše. Odvisno od kondicije, seveda. Postopoma.

Pišuka, če se spomnim prejšnjega psa, je tekal kolikor je želel, po stopnicah res ni hodil, ker jih ni bilo...na sprehode smo hodili, ampak, ko je bil že videti malce utrujen, smo se vrnili...da ni bil pač izmučen, samo prijetno utrujen... V bistvu, če povzamem, nismo ga ravno pazili. In nikoli ni bilo nobenih problemov, samo v zadnje pol leta (14,5let je doživel)
Zdaj pa bolj kompliciramo in več je ponavadi problemov :-\


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #2 : 24 Avgust 2011, 08:29:46
Do enega leta samo polurne sprehode?  ??? Če mene vprašaš, narediš s tem več škode kot koristi... Jaz sem jo nosila po stopnicah dokler sem lahko. Po eni uri sprehoda pa moja niti zmatrana ni prišla domov... Pač sem pazila, da ni divje igre s psi, divjanja po hribu navzdol in stopnicah. Pomoje mora biti sprehod prilagojen posameznemu psu in ni dobro, da mladič pride vsak dan na smrt zmatran s sprehoda. Mišice pa nekje vseeno mora dobit in pol urce na dan zagotovo ni dovolj.



SpelaZ

  • *
    • Prispevkov: 59
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 24 Avgust 2011, 08:34:08
Pol ure do enega leta je tud mal kruta. ne vem no. Razen, če je to kakšna specifična pasma. moj JRT je že od kaj pa vem 5-6 meseca hodil na dooolge sprehode, ker sem vidla, da uživa. Pa še ko smo prišli nazaj domov je 1 uro noru  :o. Tako, da pri nas pol urni sprehodi ne bi šli skoz :) Smo pa tudi do 5 meseca hodil na cca 30 minutne sprehode pa tudi spuščen je bil na travniku. Ne vem jaz okol tega ne bi preveč komplicirala. Saj vidiš kdaj ima mladiček dovolj.
Uživaj z malo kepico :)



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #4 : 24 Avgust 2011, 08:35:12
Čist odvisno kaj delaš na sprehodu. sicer ap je za mladička do menjave zob primerneje,da več dela/se uči trikce (ene 3 x na dan po 10 minut)  in se igra (sam, z vodnikom, intelektualne igre, občasno s kakšnim primernim kužkom itd), da ga jemlješ samo povsod kamor greš. Dodaš še 100 izhodov za lulanje in pravih "sprehodov" sploh ni več kam dat oz so nepotrebni.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #5 : 24 Avgust 2011, 08:38:30
Drugače tudi  jaz pse od začetka jemljem sabo na sprehode z velikimi psi. Dokler še ne zmorejo ( res prvi mesec, dva) jih pač vmes nosim v torbi. Po  7 mesecu pa so za normalne sprehode  v zmernem tempu čist sposobni kot odrasli. Niso pa seveda še za pohode v hribe po cel dan, pa za cani cross in vlečenje rolke po asfaltu.
Poglej človeške mladičke- ves čas so v akciji. Prepričaj jih v vrtcu in prvih razredih, da se naj gibajo samo po pol ure ....

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


leahomar

  • *
    • Prispevkov: 95
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 24 Avgust 2011, 08:49:05
Živjo.
Po mojih podatkih in izkušnjah je pol urce do prvega leta starosti sigurno premalo. Jaz sem na začetku res naredila par krajših sprehodov na dan, potem pa jih postopoma daljšala.
Itak pa sam vidiš, koliko kuža potrebuje. Naša je bila pri svojih šestih mesecih že z nami na enournih sprehodih. Pa je doma še kar norela po hiši. Edino na kar smo pazili so bile stopnice (sem jo nosila dokler sem jo še lahko dvignila) in pa hribi - predvsem navzdol.
Največja težava pri sprehodih so sprehodi na vrvici. Ni priporočljivo, da mladiček hodi isti tempo dlje časa - to naj bi škodovalo kolkom. Zato pa so sprehodi brez vrvice zelo priporočljivi, saj kuža nekaj časa teče, nekaj časa hodi počasi, itd. In če ima možnost hoditi brez vrvice, potem so sprehodi lahko tudi daljši.

Lp


sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #7 : 24 Avgust 2011, 08:59:38
Jaz Zare nisem nič časovno štopala na sprehodih. Do 6 meseca sem jo nosila gor in dol po stopnicah, kasneje je hodila sama, ampak na povodcu da ni divjala. Pa gledala sem, da se ni igrala z večjimi psi in da nismo hodili v hribe.

Ostalo je pa nisem nič šparala - je skakala s postelje in na posteljo že pri 3 mesecih  >:D ::)

Je pa res,da sem gledala da je bila....suha  :P >:D



idefix

  • *
    • Prispevkov: 420
    • Točke: 4
Odgovori #8 : 24 Avgust 2011, 15:56:22
Ja no, če je pa vroče, pa tako fajn v vodi :)
Ja, večkrat po par trikcev pa ene dva sprehodka v družbi - samo potem je še vedno mali terorist.
Na začetku, ko še nisem prebrala "navodil", sva šla na sprehod kar za 2 uri, pa mu je bilo preveč. Zato sem pozneje malo preračunala, in če je bila pot daljša, sem ga pol ure nosila v torbi. Pa že takrat je bil čisto pretežek!  ::)
Skratka, upam, da drži, da se lahko sprehode razdeli na več polurnih (itak, da tudi s trikci, ki se jih že prej (skoraj  ::)) nauči doma) :)

lp ž & l & h


Alchy

  • *
    • Prispevkov: 54
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 18 November 2011, 18:14:40
Jaz mislim, da je potrebno za mladička malo sprehoda



Jazz

  • *
    • Prispevkov: 628
    • Točke: 0
  • Pesjanska zasvojenka...
Odgovori #10 : 18 November 2011, 19:07:37
Jaz Zare nisem nič časovno štopala na sprehodih. Do 6 meseca sem jo nosila gor in dol po stopnicah, kasneje je hodila sama, ampak na povodcu da ni divjala. Pa gledala sem, da se ni igrala z večjimi psi in da nismo hodili v hribe.

Ostalo je pa nisem nič šparala - je skakala s postelje in na posteljo že pri 3 mesecih  >:D ::)

Je pa res,da sem gledala da je bila....suha  :P >:D

Joj, naša Hailey je bila kot mladiček takšna bajsa :-[. Taka mala bombica. :P Smo jo potem malo shujšali, ampak upam, da se ta njena teža ne bo poznala na kolkih. Kar se tiče sprehodov smo bili pa zmerni, predvsem zato, ker živimo tudi na malo višji lokaciji, kjer ni ravno ravnine pa smo jo zato malo raje utrudili doma (seveda, pa smo hodili tudi na sprehode). :)


lp,Jazz

Dogs are best friends ever!


Ria

  • *
    • Prispevkov: 602
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 11 Julij 2012, 09:22:18
Naša dva čez dan spuščamo,da se natekata po svojih zmožnostih, oz. po cca 15 min igre...Zvečer pa gremo na 4km sprehod (odkar sta stara 4 mesece), kar znese našega tempa cca uro...vmes še gledamo kravice, pijemo...in ko zaključimo, bi še vedno norela, in ju spustimo še za kake 10 min,da se sprostita, ker nista več na vrvici...po vaših nasvetih, bi lahko hodila samo 16 min skupaj ??? Kaj potem mi pretiravamo? 

Once you go boxer, you never go back :)


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #12 : 11 Julij 2012, 09:32:56
ne  ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Ria

  • *
    • Prispevkov: 602
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 11 Julij 2012, 09:38:13
hvala :) Sicer res potem spita kot topa doma, samo itak je že večer :-[

Mah vsi mi pravijo čim manj beri forume, in se ravnaj po občutku, samo še vedno je prisoten strah,da delaš kaj narobe :-[

Once you go boxer, you never go back :)


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #14 : 11 Julij 2012, 09:41:45
Vsekakor je treba brat z glavo ja  :)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Kelly 097

  • Gost
Odgovori #15 : 14 Julij 2012, 23:13:31
Moja ima trenutno 4 mesece... Navadno greva na sprehod zvečer za pol ure. Pa vmes malo tečeva po travniku, igrava...  Na vsake toliko gremo na primoža al pa za kakšno uro hodit... Pa tudi po tisti uri ni čisto nič zmatrana...  Čez dan je pa na vrtu spuščena in lahko svobodno teka okoli.  :)

lp



lejca_

  • *
    • Prispevkov: 595
    • Točke: 0
  • Bucko in Cosmo
Odgovori #16 : 15 Julij 2012, 11:06:38
Če se jaz prav spomnim je moj mladiček pri treh mesecih normalno zmogel vsaj 2 20 min sprehoda. Že kot majhen je imel veliko energije in sem ga pač jemala na vedno daljše sprehode po ravnem. 6-7ih mesecih). Ko gledam mlade pse, so si precej različni. Moj je res navdušeno hodil, nekateri pa protestirajo in ne želijo več hodit. Tudi sedaj, ko je odrasel potrebuje veliko gibanja, nekateri psi pa ne in jim zadoščajo kratki sprehodi. Vsak je malo drugačen in ne obstaja enotne formule. Če mladič pride domov preveč utrujen, je pa po mojem mnenju vseeno preveč.


margiela

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 17 Junij 2014, 10:46:46
Sicer Iggy ni več mladiček (8 mesecev), je pa še mlad pa me zanima, koliko gibanja priporočate. Z vseh strani sem bombardirana z različnimi informacijami in ne vem več, kaj naj upoštevam in kaj ne. Stvar je v tem, da pes nima ravno kondicije in bi jo moral pridobiti (in jaz z njim  :D)
Je velik pes, zato sem upoštevala navodila, da naj ga ne naprezam preveč, da si ne bo uničil sklepov. Potem pa dobim informacijo, da je 5km zanj premalo in da bi morala narediti več. En mi svetujejo naj grem na kolo in naj on teče zraven, drug me je nadrl naj niti ne pomislim na to. Eni so za rolanje, spet drugi ne. Zdaj sem čisto zmedena in me zanima, koliko bi vi priporočili.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #18 : 17 Junij 2014, 11:47:49
Same hoje bi zdaj že kamot lahko bilo uro do dve dnevno, s tekom ob kolesu/z rolerji pa počakaj vsaj do enega leta, priporočljivo pa je da ga že zdaj začneš učit pravilnega teka ob koleščkih. Na kolesu recimo mora bit na drugi strani, izogibanje kandelabrom in razne komande, ki pridejo s tem - stoj, ko se ustaviš in podobno. Tako da ta vajo se kamot parkrat na dan po par 100m peljeta, itak gre od začetka še zelo počasi. Če seveda v prihodnje načrtuješ tek ob kolesu, tako da počni kar maš ti v planu in ne kar ti drugi rečejo da bi bilo priporočljivo.



margiela

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 17 Junij 2014, 12:08:29
Najlepša hvala za odgovor :D s kolesom bi res še malo počakala, na rolerjih pa sva že bila, sicer po 20 min pa počasi toliko, da se je navadil, pa se mi zdi, da mu je všeč. Rolanje mi je bilo odsvetovano, ker naj bi bil asfalt vroč. Sam žal ga jaz tudi na sprehod peljem en del poti po asfaltu, ker drugače ne gre in nikoli po vročini. Ali zgodaj zjutraj ali pa zvečer, tako da se mi ne zdi škodljivo zanj.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #20 : 17 Junij 2014, 12:55:26
Če začneš na počasi se utrdijo blazinice in pes  ;) Je pa v tehle poletnih vročih dnevih bolje hodit zgodaj zjutraj kot zvečer, sploh je pa fajn če je kje vmes še kaka voda za ohladit.



margiela

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 17 Junij 2014, 16:47:31
Tam, kamor običajno hodiva, je potok. Ne dovolj za plavat ampak za počofotat pa  :D pa izvirček, da se lahko napije vode. Nika res hvala za nasvete!



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #22 : 18 Junij 2014, 10:31:03
Ni kej  :)

Sklepam iz slikce, da je Iggy mal ogromne sorte, za kar verjetno veš da ga pa neki terat ob kolesu res ni treba niti ko bo čisto odrasel. Js z mojim (50kg) ponavadi delam 5, največ pa 10km. Pa še to greva s kolesom do bližnjega hriba, peš gor in dol, in potem s kolesom nazaj domov. Časovno tako 5 km znese nekje dobro uro, ker se vmeš še skopava in kaj narediva, 10km pa približno dve uri. Ne grem s kolesom nekam zato da psa zmatram, ampak da prideva prej tja kamor sva namenjena  ;)



margiela

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 18 Junij 2014, 14:13:58
Ja Iggy spada med velike pse, pa verjetno bo še zrastel (mal offtopic: do katerega meseca približno psi rastejo? Pri 8 mesecih je približno velikosti odraslega labradorca). Ne mislim ga goniti na dolge ture, kolesarila bi ravno toliko, da malo razbijeva rutino, da ni vedno samo sprehod  :)



Češnja

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 20 Junij 2014, 09:08:03
Imela sem shih tzuja, z njo je šele bilo počasen sprehod... o kolesu niti sanjala nisem   ???



LiliTheLab

  • *
    • Prispevkov: 126
    • Točke: 0
  • Black beauty
Odgovori #25 : 21 Junij 2014, 09:47:52
Pomoje je čisto odvisno od posameznega psa in njegove kondicije, Lili ima precej energije in ji že pri dobrih treh mesecev kak enourni sprehod ni povzročal preglavic, je po njem še vedno imela energijo za igro. Sicer se pa zdaj, kmalu bo imela 5 mesecev, običajno odpravimo na cca 40 minutni sprehod, na katerem se včasih igra tudi z mladično nemško bokserko, doma se potem še malo igramo, laufa, prinaša kost ipd., pa potem prijetno utrujena omaga v spanec. Je pa tudi že uro in pol brez problema hodila okrog jezera.

Kdaj bi bil pa primeren čas za odhod na kakšen manjši nezahteven hrib?

"Rep psa maha s srcem." (Martin Buxbaum)


Keka

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 1
Odgovori #26 : 21 Junij 2014, 10:04:19
Moj mladiček bi tudi tekal po stopnicah gor in dol, pa mu ne pustim, ker to ni ok. Prav tako vem, da zmore veliko več hoje kot imamo sprehodov, ampak jaz se raje držim tistega - manj časa, pa večkrat na dan. Sem nekje brala, da naj bi za vsak mesec starosti imel po pet minut sprehoda v kompletu, mi gremo sicer malo čez, ampak štirimesečnika pa na enourne sprehode ne bi še peljala. Zdaj se še razvija in najbrž res ni ok, če hodi predolgo, ne glede na to, da zmore.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #27 : 21 Junij 2014, 14:23:18
Mladiček naj bi imel gibanja toliko, kot mu srce poželi, po primerni podlagi. Predvsem travnata, gozdnata, bolj ravninska. Čim več, tem bolje. Jasno ne, naenkrat, ampak preko dneva, resnično kolikor mu tačke poželijo in s čim več igre z lastnikom. Čim več brez povodca, prostega gibanje-to je tapravo za odraščajoče pasje telo!

Gibanje gradi mišice in preprečuje razne nepotrebne poškodbe, ki se rade zgodijo tistim, ki preveč omejujejo gibanje, potem pa pridejo na idejo, da zdaj bi pa oni kak frizbi trenirali, agility.

Hrib navzdol, stopnice navzdol-predvsem divjanje, to jim lahko škodi, če pa kdaj smukne, pa tudi ni problem. Načeloma velja, da ob dobri genetiki in primerni hrani, tudi stopnice gor pa dol ne naredijo škode.

Verjetno je pri ultra majhnih psičih drugače, ker skačejo po stopnicah in ne morejo korakat? In potem nabijajo ramenski in komolčni sklep ter kolke?  ???

Načeloma zdrav 6 mesečni pes lahko dela normalne sprehode, kot odrasel, če je ves čas bil v "pogonu" se pravi je postopno nabiral kondicijo preko dneva.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


margiela

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 21 Junij 2014, 14:59:42
Najin sprehod povprečno traja od 1,5 do 2 ur (ne vedno). Razdalja je 5 km, ampak na cilju pa potem še laufa naokoli. Peljem ga na teren, kjer vem, da je lahko spuščen, potem mu pa mečem žogice, malo se skrivam ali pa se cufava. Pustim mu, da raziskuje okolico (pa vmes hodi preverjat, če sem še na mestu  :D) in skače po potoku in vem, da uživa sto na uro.
Po stopnicah še vedno pazim, da ne dirka, vendar ga žal nositi ne morem več, ker ima preveč kil. Tudi treningi so sestavljeni tako, da se nekaj časa dela, potem ima pa prosto, da se igra svojim kolegom. Pred hišo bi ga rade volje imela spuščenega, pa ima sosed preveč mamljiv kompost in sem ga že parkrat mogla it tja iskat, zato ima na sebi sledni povodec, da ga lahko ustavim, če je potreba.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #29 : 21 Junij 2014, 17:50:09
Pri zelo velikih in težkih psih je treba biti bolj previden kot pri drugih. Normalna hoja ja, kolikor hoče, pri teku pa je potrebna previdnost: tako hitro kot sam hoče in tako daleč kot sam hoče. Pri kolesu ga sploh ne bi vodila dokler se rast ne konča (pri zelo velikih psih 18 mesecev). Če pa je v res dobri kondiciji in bi ga zelo rada dala tečt prej pa kvečjemu tako, da je pes spuščen in na primerni podlagi, pa kratke razdalje - kilometer ali dva, toliko da si počasi nabira kondicijo)