Prinasanje

Lilit · 15284

Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
: 06 Marec 2006, 14:31:17
Imam problem s prinasanjem... Grin bolj ali manj lepo prinasa, problem je, ker ga ne uspem/ne znam naucit, da bi mi predmet spustil v roko.
Namesto tega predmet pljune iz ust, v najslabsem primeru ze kaksen meter od mene, v najboljsem meni k nogam (to se vadiva).

Moj nacrt je bil, da bi ga najprej naucila "drzi" in potem to povezala s prinasanjem, ampak...
Na ukaz "primi" predmet prime, ga dvigne in takoj spusti. Sem mu poskusala klikat na to, da ima predmet v gobcu, ampak ga drzi priblizno pol sekunde, tako da mi vecinokrat ne uspe.

Ima kdo se kaksno idejo, kako naj se tega lotim?

+1





battito animale


Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #1 : 06 Marec 2006, 16:12:57
No to tudi mene že nekaj časa zanima.Pride do mene ampak pred mano spusti in čaka...nikakor pa je ne moram naučit,da bi prišla do mene in mi spustila v roko. Zato ...zasveti dobrodošli  :)

lp,
Nina

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #2 : 06 Marec 2006, 17:05:33
Namesto tega predmet pljune iz ust, v najslabsem primeru ze kaksen meter od mene, v najboljsem meni k nogam (to se vadiva).

Mogoce ne ravno pljune, v smislu, kako je to ogabno, ampak vrze - ker se je tako kot mladicek igral z zogico, da jo je sam sebi metal in jo potem lovil, in mu je od takrat ostala navada, da je metanje stvari zabavno...

battito animale


tincy

  • *
    • Prispevkov: 215
    • Točke: 3
Odgovori #3 : 06 Marec 2006, 17:18:03
Jaz sem imela podoben problem. Najprej mi je palico/žogico spuščal 10m pred mano na pot v smeri v katero sem šla (na sprehodu). Seveda sem mu jo pobirala in ga tako lepo razvadila. ::)
Na srečo imam deloholika, vsaj kar se prinašanja palic tiče, tako, da mi jo je začel počasi prinašati že ko sem palico enostavno prenehala pobirati, ker za Maka je pač sprehod brez metanja palic oz kakšne druge zaposlitve dolgčas. Razdalje so se tako zmanjševale in prinašal mi jo je k nogi. Počasi, pa tudi teh nisem več pobirala in sem hotela, da mi jo da v roko. Na začetku sem se šla z njim vlečt za palico in jo nato zamenjala z briket, tako, da je bilo psu zabavno prinašati. Sicer imam še vedno problem, da palico prehitro spusti-se pravi takoj, ko jo primem (tole se malo čudno sliši), ampak ne morem ga pripraviti do tega, da bi se usedel in mi šele potem dal palico...


meta

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 25
Odgovori #4 : 06 Marec 2006, 18:40:07
S samim prinašanjem imam tudi jaz problem (pa imam retriverja doma  :-\).

Atra je, ko je bila mlajša, lepo prinašala žogico, ki je privezana na vrvico in v njej je kraguljček. Lahko sem ji jo vrgla daleč, pa je letela za njo in jo prinesla ter nato spustila na ukaz (spusti). Zdaj pa ko želim da bi prinesla se trudim, ploskam (ko je bila mlajša je to zelo pomagalo) ji prigovarjam,... Ona pa zagrabi žogico, se nasrši in skače okrog mene. V najboljšem primeru pa prime žogico, jo nese pol poti do mene potem pa spusti in gre svojo pot naprej. Zato zdaj že kar nekaj časa nisem delala "prinašanja". Vsak teden pa zagotovo na vrtu probam, tako da je privezana na fleksi, ji vržem žogico, ona steče za njo potem pa jaz "bežim" pred njo pa vseeno ne pomaga (v mali šoli so nam tako svetovali učenje prinašanja). Tako da če ima kdo kakšne predloge kako se še da učiti....Kar na plan z njimi?

Lilit kar se pa tvojega problema tiče: mi smo Atro najprej naučili spusti (za katerokoli zadevo - igračo, palice,...) in je bilo potem zelo enostavno (ko je še prinašala). Si ji rekel spusti, ko je prišla do tebe in je bilo to to.


Lp, Meta & Atra

Flatcoated Retriever - once you are owned by one, you understand

http://www.freewebs.com/atra-flat-coated-retriever


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #5 : 06 Marec 2006, 18:46:40
Lilit kar se pa tvojega problema tiče: mi smo Atro najprej naučili spusti (za katerokoli zadevo - igračo, palice,...) in je bilo potem zelo enostavno (ko je še prinašala). Si ji rekel spusti, ko je prišla do tebe in je bilo to to.

Ni v tem problem. Problem je, da je ne spusti lepo, ampak mi jo vrze...

battito animale


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #6 : 06 Marec 2006, 18:54:58
Si poskusila pri Atri s priboljskom? Grin tudi ni hotel prinesti zoge do mene, ampak jo je spustil par metrov stran. Potem sem mu pa zacela prigovarjat, naj prinese blizje, in ce je, je dobil priboljsek... in je pomagalo.

battito animale


_Tyra_

  • *
    • Prispevkov: 240
    • Točke: 10
Odgovori #7 : 07 Marec 2006, 09:33:40
Imam eno vprašanje, ali se vaši užki radi igrajo? Vlečenje za igračko z lastnikom?



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #8 : 07 Marec 2006, 09:46:55
Moj zelo rad.

battito animale


_Tyra_

  • *
    • Prispevkov: 240
    • Točke: 10
Odgovori #9 : 07 Marec 2006, 10:06:14
Potem poskusi z drugačnim načinom igre. Primi igračko in se vleči za  njo z njim. Ko bo najbolj ''notri'' v igri, se mu umakni, obrni mu hrbet. Kuža bo avtomatično iskal kontakt s tabo, da bi nadaljeval igro. Zopet primi se poigraj, in obrni. Bodi mu zanimiva, in se giblji hitro (pa spet ne prehitro  ;)). Poskusi se izogniti taki situaciji, da bi lahko spustil igračko. 

Na tak način, se bo navadil imeti igračko v ustih, ker se bo želel igrati.

Ko bosta to obvladala, mu lahko poskusiš metati igračko samo kak meter stran od tebe, in se zopet obrniti s hrbtom proti njemu, in ker bo navajen iskati igro (ter kontakt), ti bo prinesel igračko.

Pri prvem delu je zelo pomembno, da ne prehitevaš, in da ta del dobro utrdita. Ko bo to utrjeno, vama bo šlo vse ostalo kot po maslu  ;).

Pa veliko sreče!

+1točka



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #10 : 07 Marec 2006, 14:10:22
Hvala za nasvet, Tyra!

Ampak ocitno sem podcenjevala psa in sebe, ker mu je vseeno uspelo pokapirat, zakaj mu klikam... tako da "drzi" zdaj zna :o
moram samo se preoblikovat v "drzi in ne spusti dokler ti jaz ne recem" ;)

battito animale


_Tyra_

  • *
    • Prispevkov: 240
    • Točke: 10
Odgovori #11 : 07 Marec 2006, 14:14:16
Super!

Če želiš lahko poskusiš kombinirati oboje... pa sporoči kako napredujeta!  ;)




deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #12 : 07 Marec 2006, 14:44:47
Hvala za nasvet, Tyra!

Ampak ocitno sem podcenjevala psa in sebe, ker mu je vseeno uspelo pokapirat, zakaj mu klikam... tako da "drzi" zdaj zna :o
moram samo se preoblikovat v "drzi in ne spusti dokler ti jaz ne recem" ;)

sem ravno hotla napisat, da če vsaj včaih ujameš, bo zagotovo uspelo, pa vidim , da je že.
Podaljševanje je potem enostavno. Pač vedno malo dalj časa počakaš do klika. Da pes zna boš vedela, ko bo predmet, ki je spustil na povlje "drži" , pobral sam od sebe- lahko mu ga pokažeš s prstom.
Ne pozabi , da na klik predmet seveda spusti- to je O.K. in normalno. Lahko pa po kliku preideš v igro s puljenjem preden spusti, to držanje še utrjuje.
Za pse,ki držjo še manj kot pol sekunde lahko pomaga da se vlečemo za predmet in najprej naučimo ,da ne spusti takoj ,ko mi popustimo- tkarat spet poživahnimo igro ,in ko pes boj zagrabi kliknemo.
Je pa dobro ,da za učenje imamo predmet ali klobaso- žogice niso dobre za učenje.
Tudi za učenje šolskega prinašanja je bolje imet poseben predmet, pa ne zaradi držanja, ampak zaradi pobiranja (da pes ne gre najšprej čez ali pa s tacami gor, kar je pri metanju običajno).
Ko zna držat nekaj sekund in res ve povelje začni kmalu drži - spusti  trenirat, d abo vedel , da se pusti na spusti, ne prej.

+1točka

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


_Tyra_

  • *
    • Prispevkov: 240
    • Točke: 10
Odgovori #13 : 07 Marec 2006, 15:00:26
To sem pa pozabila napisat... se pa 100% strinjam. Najbolje je začet s kako klobaso, aportom ali pa čim podobnim...



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #14 : 07 Marec 2006, 15:12:13
Ja, saj tako mi je uspelo. Zogico sem menjala za plasticno "kost" in sem mu klikala, ko sva jo vlekla.
Zdaj sva ze na tem, da mu jo vrzem in ko se vraca, mu recem drzi, se usede pred mene in jo drzi v gobcu. Ampak takoj, ko dam roko zraven, spusti.

Ampak za 3 dni dela se mi zdi odlicen napredek... bomo se delali naprej 8)

battito animale


rosa

  • Alenka
  • *
    • Prispevkov: 695
    • Točke: 14
Odgovori #15 : 10 Marec 2006, 10:15:10
Pri mladih kuzkih (to sem videla pri Idei) pomaga kot ucenje prinasanja tudi to, da se z nekim predmetom (npr.: zogica) igras in jo kuzku malo vrzes in se pocasi odmikas in ploskas... ponavadi Idea ze kar z zogico v gobcku hodi za mano in je ne spusti, ker se venomer odmikam. Cez nekaj trenutkov pa ji recem spusti in tako lepo spusti (seveda sledi priboljsek  :o). Res je da ni tiste elegance prenasanja, ampak vsaj nosi za mano, ker jo spodbujam s ploskanjem (kar se mi zdi za mladicka ze kar "veliko").

Pes je edini prijatelj ki ga lahko kupimo.


trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #16 : 10 Marec 2006, 11:41:06
Prima Rosa... nikar ne nehajta z takimi vajami :D
Se ti bo obrestovalo še dolgo v življenju ...

Lp, Črt



Person

  • *
    • Prispevkov: 556
    • Točke: 2
Odgovori #17 : 19 Marec 2006, 18:02:37
Hm, Kobi pa brez problema prinese žogico ali palco, sam problem nastane potem, ker jo noče izpustiti (močno drži z zobmi) ali pa se izmika.
Jah, če mu ponudiš kaj boljšega ... potem bo seveda žogico spustil.
Kakšen nasvet?

... Pluto, the golden retriever, itak ... :)


meta

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 25
Odgovori #18 : 20 Marec 2006, 18:25:07
Hm, Kobi pa brez problema prinese žogico ali palco, sam problem nastane potem, ker jo noče izpustiti (močno drži z zobmi) ali pa se izmika.
Jah, če mu ponudiš kaj boljšega ... potem bo seveda žogico spustil.
Kakšen nasvet?

Person če uporabljaš kliker jo boš lahko zelo hitro naučila  ;)

Drugače smo pa mi "spusti" takole učili:
Ko je držala igračko v gobcu in sem hotela, da spusti, sem ji dala posladek na smrček in tik preden je spustila sem rekla spusti. Tamala je zelo hitro pogruntala in ta način pri večini psov deluje. Seveda je pa ne smeš pozabit nagrajevat tudi ko bo znala!!!

+1

Lp, Meta & Atra

Flatcoated Retriever - once you are owned by one, you understand

http://www.freewebs.com/atra-flat-coated-retriever


Person

  • *
    • Prispevkov: 556
    • Točke: 2
Odgovori #19 : 21 Marec 2006, 14:13:34
Tenks & 2 pripombi.

1. jst sem moški, pa Kobi je tud moški  ::)

... Pluto, the golden retriever, itak ... :)


anana

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 539
    • Točke: 15
Odgovori #20 : 21 Marec 2006, 14:36:16
Uh, Nara je tudi delala to; prinesla igračko, pa jo spustila pred mano na tla. Nikakor je nisem mogla navadit, da bi mi prinesla stvar v roko.
 Da igračke ni že prej spustila na tla, sem imela priboljške zraven na mizi in ne v drugi roki, saj bi ji šel v temu primeru samo priboljšek po glavi ::). Ko sem ji rekla, da naj prinese igračko, sem šla hitro malo do nje (medtem ko je hodila) in ji rekla pusti - takrat sem jo zelo pohvalila in kmalu ji je šlo bolje (ni mi bilo več treba hoditi do nje, da ne bi spustila igračke). In tako zna Nara lepo prinašat, pa lepo spustit v roko ;D.
Ko pa pes zna lepo spustit v roko predmet, ne smete nikoli popustit, če predmet spusti na tla ;).

Lp, Ana



Jasmina

  • *
    • Prispevkov: 321
    • Točke: 2
Odgovori #21 : 21 Marec 2006, 15:28:02
pri mojemu je funkcioniral priboljsek pred gobckom nekaj casa, potem pa mu vec ni disal, pa si je se kar naprej zelel vlect.. no, potem pa sem ga dokoncno naucila spusti tako, da sem potisnila njegov jezik dol, pa je takoj spustil :D :D .. previdno sem dala prst v gobcek, pa jezik cisto malo dol potisnila, pa hitro prst spet ven.. deluje ;)


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #22 : 21 Marec 2006, 15:31:38
moja je tudi pluvala čeprav je lepo prinašala in sva šli lepo od začetka. Kot da nebi imela pojma. Najprej pohvala ko je ponujeni predmet prijela z gobčkom, nagrado za spusti pa je dobila samo, če sem imela predmet v roki.
Na začetku je potekalo zalo hitro, včasih sem ga tudi ujela centimeter od gobca, je pa to bil napredek. V glavnem čas se je podaljševal in rezultat je tu.
Občasno mi še spušča in takrat zanalašč krožim z roko okrog gobca, da jo spomnim. In je spet mir. Je pa treba bit dosleden.

Korak dlje je bil, da mi pobira vse kar ji pokažem in zdaj sem začela te stvari tudi poimenovat. Še papirček ki mi pade takoj pobere ::)
pa pasek pobira in ključe, različne igračke.... parkrat sem že poskusla tudi tako, da sta bili na tleh dve stvari in sem rekla nesi igračko in je prijela igračko ali nesi ključe in je vzela ključe.
Ko bo razlikovala med stvarmi jo bom pa še poslala da mi te stvari poišče. Nikoli se ne ve kaj kje zgubiš  ::)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #23 : 21 Marec 2006, 15:32:53
pozabla napisat da delam s klikerjem, ampak po moje tudi brez ni nevem kaka razlika

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #24 : 21 Marec 2006, 15:52:58
Meni tudi Kana ni prinašala predmeta, pa sem začela samo s tem da tečeš nazaj pes pa ponavadi začne teči za tabo in te loviti (vsaj moja priteče potem k meni), in ko pride jo zelo pohvališ. Za spuščanje predmeta pa sem predmet držala (še ko ga je imela v gobcu in ga ni hotela spustiti) toliko časa (medtem sem ji govorila spusti, spusti...) dokler ni spustila in potem sem jo seveda spet ful hvalila (pa priboljšek tudi kakšen pade ne? ;D ). To je bolj tak simpl pa osnoven način prinašanja in spuščanja. Imave pa še zmeraj probleme z držanjem predmeta v gobcu (da ga ne spusti dokler ne dobi ukaza), ampak napredujeva :)



Tina

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 5
  • Gomi & Chics
Odgovori #25 : 21 Marec 2006, 16:12:32
kanchy, Chica je tudi spuščala predmet, potem sem jo pa naučila ukaz 'drži'. Greš s predmetom proti gobčku in rečeš 'drži' in potem drži, dokler ni komande 'spusti'. To gre hitro s klikerjem.


kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #26 : 21 Marec 2006, 16:18:07
samo jst svoji rečem "drži" pa ji dam predmet, ga prime za sekundo (medtem ji jst govorim drži, drži sej kej dostkrat ne morm ponovit ker umes že sputi >:( ) Pol ji dam pa spet predmet, pa me sam začudn pogleda in ga spusti. Maš še kakšen predlog (pa jaz je ne treniram s klikerjem a bi bilo lažje z? )



irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #27 : 21 Marec 2006, 16:29:17
veliko lažje z klikerjem! :) najprej jo moraš navadat kaj kliker sploh je! to pa gre tako, da klikneš in daš pribolšek in to ponavljaš in utrjušeš toliko časa da ne pokapira kaj kliker je! potem pa ko ve kaj klik prinese ji npr. pomahaš pred gobcem in takoj ko prime tudi če za sekundico takoj klikneš in takoj priboljšek!

ko pa zaenkrat samo takole ji reči drži in pravtako če prime tudi samo za sekundo pohvališ in pribolšek...problem je pri tem, ker je pes zmeden kaj je naredil prav pri klikerju pa mu lahko poveš kateri del je prav naredil! pes ponavadi postane zelo zmeden...vsaj rondo, če mu skos ponavljam eno stvar, ki jaz želim da jo naredi!

lpi

+1

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


Tina

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 5
  • Gomi & Chics
Odgovori #28 : 21 Marec 2006, 16:35:21
Sem ravno začela pisat, pa me je irenchy prehitela.
Je lažje s klikerjem, ja :) Jaz skoraj vse nove trikce delam na kliker.
V tvojem primeru ji lahko dala predmet v gobček z ukazom 'drži', in ji potem prej vzameš - preden spusti. In nagrada! Potem pa počasi podaljšuješ. Najprej je nagrada za pol sekunde, potem za sekundo, 2, 3,... Lahko si pomagaš tudi s kakšno kretnjo rok ali pa s počasnim glasom, toliko da ve, da 'ukaz' še vedno traja... V bistvu jo moraš naučiti 'drži'. Spusti bo že šlo...

+1


kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #29 : 21 Marec 2006, 16:48:55
Ja Tina, spusti zna še predobro ;D . No potem bomo pa probali s klikerjem (samo še do njega moramo priti :) ). Tole bo zdajle malo off topic, samo toliko da vem, ko sem zdajle brala malo tisto temo o klikerju je pisal da se ga da kupiti v Alerju. Kje pa je to?