Vse o paši in pašnih psih

inka · 7818

inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
: 13 Oktober 2011, 10:28:16
Ker pri nas o profesionalnem delu s pašnimi psi vemo še zelo malo, odpiram tole temo, kjer bi lepili linke, članke in razne druge zanimive informacije o paši in pašnih psih.

Za začetek en link do spletne strani, ki zelo široko obravnava področje paše s psi in je primerna za začetnike in za že izkušene "pastirje":
http://stockdogsavvy.wordpress.com/



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 19 Julij 2012, 09:56:49
Bom še tu vprašala. A obstaja kaka brošura, link o pašnji...s podrobnimi navodili. Ne vem a ne najdem na tem linku ali kako  :-[  Nekako v stilu tiste brošure ki je bila/je dostopna za kraševce? Uvajanje psa v pašo oz. pravilno usmerjanje.
Jaz tega sicer ne rabim v tekmovalne namene in kakšni nepravilni detajli v izvedbi ne bodo problem.  ;) Bi pa rada naši psici predstavila kako se bolj ''prav'' zganja če že mora  ::) (predvsem brez škode :))

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 19 Julij 2012, 10:39:56
Ne vem, koliko "podrobna" navodila bi ti želela in za katero pasmo, kakšno delo psa ...
Tega je na spletu res veliko, a boš našla le bolj splošna besedila o paši in pa članke na določene teme, pa seveda na spletnih straneh posameznih delovnih pasem, klubov ali lastnikov.
Če napišeš bolj konkretno, boš mogoče dobila tudi bolj konkreten odgovor od koga, ki se s tem že ukvarja ali pa ima kako knjigo in DVD za posodit.

Če te zanima, kako psa (in sebe) lahko naučiš, da ti bo doma pomagal pri ovcah ali živini, pa ti priporočam, da najprej prebereš čim več prosto dostopne literature o pašnih psih, nato pa se najaviš za en preizkus pri izkušenem ovčarju, ki dela s psom. Pri kontaktu ti lahko pomagam. Paša je predvsem stvar prakse, teorije pa je bolj malo, vendar je tudi ta pomembna, še preden začneš, da ne pokvariš psa ;).



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 19 Julij 2012, 11:11:12
inka, TNX  :)
Konkretno moja psica je več kot očitno (po raziskavi njenih mešanih izvorov  8)-vizuelno, karakterno, kraj njenega izvora) nekje miksana z bordrejom. Do mene prišla že odrasla. Živi pa sedaj na kmetiji...in mi kvazi pase vse kar pride mimo...ampak njen način je daleč od tapravega.
In ker res rajši s psom delam na lepo ter izkoristim njihove nagone za boljše sobivanje bi probala tole njeno pašo spremenit v manj ''nevarno''. Saj jo lahko imam pod kontrolo na vrvici pa pod komando samo kaj ko rada vidim psa ki uživa v svojem (prirojenem) delu.  ::) Se mi je do sedaj to bolj obneslo. Da psu dam njegovo nagrado ampak da jo prav usmerim.
Bom si malo pogledala še po netu. Če pa lahko še kak link vreden ogleda prilepiš bom zelo vesela.
Sicer pa res razmišljam o treibballu tako malo za vajo - bi znalo bit ok, ane?
Konkretne nasvete bi bolj rabila v smeri kako psu ki ima idejo pasit ampak bolj preganja kot zganja omejit to vedenje.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 19 Julij 2012, 11:42:18
Pes je nagonska žival in nenadzorovana uporaba nagona mu hitro preide v navado, ki jo je težko odpravit kot vkoreninjeno obliko vedenja. Zato tvoje psice nikakor ne smeš puščati same z živalmi in ji ne smeš dovoliti, da bi pasla npr. mimoidoče ali otroke med igro (ne vem, kje živiš).

Za učenje paše primerna starost ni problem, še bolje je če je stara vsaj 1,5 leto in torej že čustveno in telesno zrela. So pa lahko problem navade ali izkušnje od prej, lahko so tudi prednost seveda. Absolutno  je potreben močan nagon za pašo. Ampak kot že rečeno, tudi pes z dobrim pašnim nagonom bi se lahko, če bi bil nenadzorovan ure in ure med živalmi, začel vesti kot plenilec in bi začel za zabavo te živali maltretirati. Čeprav je to precej odvisno tudi od karakterja - eni so bolj nežni, drugi bolj energični in avtoritativni.
V vsakem primeru ji ne smeš pustiti, da se zaganja v ovce in jih zapodi v dir ali da jih celo ščipa. Na začetku jo moraš naučiti, da zna sama oceniti pravo razdaljo, do katere se jim lahko približa brez da jih požene v divji beg in da jih drži skupaj, ne pa razganja narazen ;). Vse to je lažje pod vodstvom izkušenega človeka. Lahko ti posodim DVD, ki ga imam, ampak praksa res veliko več pomaga.
Nekaj osnov je na tejle strani http://www.slo-aussie.com/sl/pasa, kar nekaj linkov za pašo tule http://www.slo-aussie.com/sl/povezave/40-paa. Na kratko imaš nekaj tudi tule http://en.wikipedia.org/wiki/Herding_dog, več informacij pa morda dobiš še od koga, saj zdajle nimam več časa ;).



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 19 Julij 2012, 12:13:06
TNX  :)
''Pase'' mi samo konja, kokoši, kunce...tko hišne domačine.  8) Ampak ker zna it predaleč je itak vedno pod kontrolo. Si pa želim njen nagon obvladat na njen način. Princip dela da izkoriščam njeno ''samonagrajevanje'' v moj prid oz. neškodljiv način izražanja. Otrok mi ne pase...tam pokaže svojo labi stran.  ;D S tamalo psico nimam težav, ker se je samoiniciativno naučila učinkovito pasit kokoši. Faca mala pudlasta mi jih pripelje oz. izloči pokazano kokoš iz jate če jo rabim prijet. Ampak nje nisem to učila namensko tako da se sedaj lovim pri tej. Tavečja ''kura'' bi pa to mal bol ornk pognala.  ::) Se sicer uči z opazovanjem male. Ampak bo vseeno rabila malo pravilne usmeritve. Si bom pa linke pregledala (ko bo več časa). Če bom potrebovala DVD te bom kontaktirala. Za prikaz dela se pa tudi znam odločit če sami ne bova zmogli.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 19 Julij 2012, 13:00:15
Ena avstrijka, ki se ukvarja s pašo in vzreja delovne avstralske ovčarje, ima tudi staro pudlico, ki prav zares pase  :D :D.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 19 Julij 2012, 13:02:20
 :o :D :D no pa ko men ne verjamejo da je to deloven pes hehehe

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 19 Julij 2012, 14:46:38
 ;) :D 8)



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #9 : 30 Julij 2012, 10:25:21
Ta DVD je lusen http://www.herding-dog-training-border-collie-sheepdog-dvd.com/dvd_herding_first_steps_in_border_collie_sheepdog_training.htm

Drugace je pa mogoce najboljse, da ta nagon pase preusmeris... v zogico, igro ali kaj takega. razen ce jo rabis, da ti pase kokosi :D

battito animale


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 30 Julij 2012, 18:39:32
Hvala za link.  :)
No saj že počasi delamo igro mimo kokošnjaka. In pa učenje usmerjanja na daljavo. Počasi napredujemo v smeri ''kontrolirane paše''  8) Bo pa še trajalo. Za pašo kokoši imamo že malo specializirano  :D

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #11 : 31 Julij 2012, 11:53:40
Imamo eno mesanko (Saki), 10 kg, ki dejansko pomaga pri kokoskah/racah. Do nedavnega smo jih imeli se locene in ce je slucajno katera zalutala k sosedom, je psicka sla po mami in ji toliko casa tezila, da je sla z njo, da jih je lahko posortirala nazaj. Je pa imela nekaj dni tezav, ko smo race in kokosi zdruzili. Sedaj je ze prisla k sebi ;)
Tu in tam kaksna kokos naredi luknjo v mrezo in priraca ven iz kokosjega izpusta, takoj, ko Saki ugotovi, da nekaj ne stima, gre po mami, da zadeve uredita (ce ne gre drugace, kokos prime za perutko in jo zvlece v izpust za kokosi), tokrat pa je bila mami v hisi in ji je pripeljala kokos v dnevno sobo ;)

Ali se dati pri psih, ki imajo v sebi ovcarsko pasmo, ki so ze ubili kokos, ki zraven kokosi manj slisijo (vendar cedalje bolje), sploh odpraviti morilstvo in nauciti, da bi le pasel, pomagal cloveku? Ali so ti psi ze cisto uniceni in neuporabni?


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 31 Julij 2012, 16:21:04
 :D :D faca Saki. No to moja tamala dela. Spravla jih na kup.
Tavečja pa k sreči še ni nobene zamorila (ji nismo dali prilike - najbrž bi pa če bi lahko)...tako da res upam da je rešljiv primer. Kako pa je s psi, ki so to že enkrat naredili pa žal ne vem. Upam vsaj da se da lastnika načit da ima psa s ''potencialom'' pa da ga čuva stran od kokic.  ;)

No mi rešujemo težavo na tak način - najprej smo omejili dostop okoli kokošnjaka. Tako da jih ni mogla več v krogu gnat. Prej je lahko tekala naokoli in jih (najbrž plensko) zganjala na kup. Zdaj pa ko se igramo se vedno na tej strani, kjer so kokoši vidne. Že nekaj tednov mirno delamo igro in poslušnost v neposredni bližini pipik. Nekaj na vajah z usmerjanjam na daljavo (tarče in kroženje okoli predmetov). Upam da bo tako dojela da v bližini kokoši tudi moja beseda zaleže za njeno nagrado, ter da brezglavo (brezušesno  ;)) bezljanje ne prinaša nobene koristi.
Upam da mi bo ta način dela (s tarčami v bližini jate) uspelo nadzorovat njen nagon.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 06 Avgust 2012, 14:41:32
barbara10, ker imajo pašni psi praviloma tudi močan lovski nagon, je to vedno lahko problem.
Tudi ko je naš prvič videl kuro od blizu še kot mladič, ji je takoj izpulil par repnih peres, še preden smo uspeli odreagirati. Zato je stalna kontrola in vzgoja psa za vedenje do pašnih živali res pomembna. Bolj ko je pes star in že izkušen ter naučen, bolj mu lahko zaupamo, da ne bo delal neumnosti ;).

Lunette, po moje si na pravi poti ;)
A imate morda tudi kunce/zajce?



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #14 : 06 Avgust 2012, 15:14:11

Ali se dati pri psih, ki imajo v sebi ovcarsko pasmo, ki so ze ubili kokos, ki zraven kokosi manj slisijo (vendar cedalje bolje), sploh odpraviti morilstvo in nauciti, da bi le pasel, pomagal cloveku? Ali so ti psi ze cisto uniceni in neuporabni?

Preganjanje, ščipanje in lajanje, histeriranje ni zaželeno, seveda tudi ne ubijanje. Tak pes se  na rančih izloči iz dela - pri dobrem delovnem psu se zahteva biddability ( ubogljivost bi bil prevod približno), poslušnost, sodelovanje  s človekom in mirno delo brez histerije. Ugrizi ( head in heel) so dovoljeni le pri govedu, ne pri ovcah sploh ne pri racah.
Tako da pes, ki ubija - ni za nič. Se uporabi drugega.
Moja ena psička je super, točno taka in njen brat domnevam tudi glede na karakter, bo pokazal, kako mu grejo te zadeve in si upam z njim -  en drugi - se pa malo bojim , da bi bil preveč strong biter, bo moral počakati verjetno., ampak ga moram še preizkusiti.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 06 Avgust 2012, 17:01:14
Ja imamo kunce tudi...samo ti še nimajo izpusta tako narejenega da bi psica lahko skakala okoli njih. Je pa v planu prav zraven kurnika, tako da bi res rada umirila njen nagon.
No mi psice ne moremo (nočemo  :-*) dat stran od dejavnosti, ker se mi jo zdi škoda zapirat stran in konstantno fizično kontrolirat. Saj gre, pa vendar bi rada dosegla napredek, da sodeluje. In v tem primeru mi je res najboljša vidna rešitev ''izraba'' njenega nagona meni v prid  8) izkoriščambogepse :D
Se pa spet lahko pohvalim, da je čedalje bolj pridna. Delo se obrestuje  ;D Lahko že brez histerije počaka pred vrati medtem ko grem s tamalo psico krmit kokoške. Če pa se želi premikat se jo da že preko ograje kontrolirat in jo usmerit.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 07 Avgust 2012, 15:50:33
Saj kuncev ni potrebno past, samo čuvat, to je pa že drugačna naloga, hehe. SO pa psom blazno zanimivi, seveda.

Če jo misliš angažirat samo za pomoč pri kokoših, bi bil lahko problem, če ima psička res veliko energije :-\. Pri avstralcih so na primer najbolj energetsko nabiti psi bolj primerni za pašo goveda, tisti bolj umirjeni pa za ovce in perutnino.
Važno je, da psico opazuješ in po potrebi umirjaš ter usmerjaš.

Razen različne energije imajo psi tudi različno senzibilnost za živali - to vidiš po tem, kako močno reagira na premike živali. Če reagira na primeren način, torej ne premočno in ne prešibko (tudi glede na to, a pase konja ali kuro ;)) in živali ne plaši pretirano, je to super. Sicer moraš psu pri tem pomagat, da se nauči izvajati primeren pritisk (to dela z oddaljenostjo/bližino in z očmi), da žival nekam premakne in je pri tem preveč ne splaši ;).



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 09 Avgust 2012, 08:50:43
Hvala Inka za dodatne razlage  :) točno nekaj takega okoli pritiska na ''pašno'' žival moramo poštimat. Se mi sploh ne gre za to da bi jo mogla angažirat (uporabno pomoč pri tem že imam  ;)) res je kot praviš, da moraš psa gledat ter usmerjat takrat ko to potrebuje. Prav zato da jih ne ganja preveč.
To da jih nima namena plensko napadit za pojest mi je enkrat pokazala, ko je slučajno prišla v kurnik. Jih je samo s preveliko vnemo zgnala na kup...naprej pa ni vedla kaj naj si z njimi počne.  :D Še sreča, da so kokoši hladne za tako početje. Grejo na kup, sicer se menijo ''kaj je s ttim pesom narobe ???'' ampak ni pa panike. Preko mreže se pa sploh ne zmenijo zanjo oz. jo pridejo gledat, kaj se gre. :P
Kobila je pa tudi navajena na vsega hudega in izvrstna učiteljica  :-* se gre psa ''učit Parelli''  :D :D :D Gre pa sodeluje pri premiku, če psica mirno teče okoli/zadaj nje, če se pa zaganja jo pa samo tupo gleda. Sodeluje naprej pa ko se psica umiri.
Sicer sem rabla skoraj leto dni, da sem si prišla gor, da ta pes ima ''pašno podlago'' in da je bolj prav, da jo usmerjam kot pa preprečujem, ker sem sprva mislila, da preganja, ker hoče škodo delat. K sreči imam še potrpežljive ''asistente'' ki pomagajo.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.