Stalna pozornost pri učenju

Kigurai · 20575

kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #30 : 26 Oktober 2011, 12:03:02
p.s. Kalsang a lahko daš kak video od psice, da se vidi način gibanja, pa kako izgleda? Da mal primerjam s svojo. Lahko tudi na ZS.

Tvojo psico poznam, treniram RO v ŠKD Celeia. Po izgledu sta si precej različni, se ne da primerjat. Videa pa žal nobenega nimam.



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #31 : 26 Oktober 2011, 12:22:56
Saj moja se zdaj tudi igra s psi na poligonu. Pustim jo tudi, da gre spucat izgubljene priboljške na poligonu in zato najino delo nič ne trpi. Sem pa tako prosto haranje naokoli omejila takrat, ko sva imeli težave. Zdaj pred delom raje mene izsiljuje za delo kot pa se druži z drugimi psi.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #32 : 26 Oktober 2011, 12:43:06
Tvojo psico poznam, treniram RO v ŠKD Celeia. Po izgledu sta si precej različni, se ne da primerjat. Videa pa žal nobenega nimam.

A, jaz pa pojma nimam katera si ti in tvoja psica.  :-[ Morda se naslednjo leto priključiva RO začetnikom, a prej morava določene zadeve zunaj poligona v odnosu do psov/psic usvojiti. 

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #33 : 26 Oktober 2011, 13:14:02
Joj, ursa_9...a si morala vse to napisat :o Kot bi o mojem brala in zdaj vidim, da bo to še trajalo :-\ ni niti približno videti luči na koncu tunela :o :D
Isti problem. To so labradorci, ja... :D
Mislim, da je najbolj družabno pasje bitje na tem planetu in nikakor ne moreva mimo drugega psa, niti na povodcu. Mimo ljudi gre že lažje, čeprav je vesel vsakega sprehajalca ::)
Če bi bil spuščen, bi bil v isti sekundi na drugem koncu travnika, kadar so tam psi. Pozornost takrat pade na nulo. In to že vse od začetka. In nobeni priboljški, nagrade, igra, niso v pomoč, niti ne reagira nanje >:D
Na poligonu je večinoma kar šlo, pozornost je imel ves čas dokaj dobro. Doma tudi, čeprav ga po novem maček zmede in zapelje  ::)
Verjetno bo odpoklic moja življenjska misija. Poleg lepe hoje na popuščenem povodcu. Še vedno delava na tem. Čakam nek preblisk z njegove strani ??? :D


ursa_9

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #34 : 26 Oktober 2011, 15:04:28
Inanna : jaz imam probleme samo zadnjih par mesecev, ker včasih smo na sprehodu bili že brez povodca in ko sem ga poklicala je prišel nazaj...zdaj pa tega sigurno ne bi upala storiti, ker vem da bi šel za svojim nosom...ja labe so res nekaj posebnega, marsikdo ne ve, če tega ne doživi  :)...pa pravijo da so labe za začetnike, ja seveda  ;) :P



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #35 : 26 Oktober 2011, 15:12:52
Jaz sploh ne tvegam...doma ja, drugje nikakor. Dolgo vrvico vleče za seboj. Nikamor ne gre, drži se zraven, ampak točno vem, če bi bil kje kakšen pes, da ne vidi in ne sliši več nič. Je pa prav tako že v puberteti, tako da... Poleg psov, ki ga mikajo, ima tudi precej nagona in nos mu stalno na polno dela. Bo treba že končno to usmeriti in izkoristiti.

S prejšnjim sva tudi kar nekaj časa porabila za dober odpoklic. On bi malo po svoje sanjal.

Vidva bosta pa hitro izboljšala, če je imel prej že dober odpoklic. Samo vztrajat.
Kako pridobiš pozornost? Ko kaj voha npr., kaj deluje?

In tudi jaz se niti približno ne strinjam, da so labiji za začetnike. Me kar privzdigne, ko se komu, ki ne ve katero pasmo bi imel, labija takoj priporoča.
Za tega sicer še ne vem kako bo, ko bo resna puberteta nastopila, ampak pri prejšnjem je bila popolna katastrofa. Lahko so zelo težavni, predvsem pa vztrajni >:D Vsaj samci, s psičkami nimam izkušenj...


ursa_9

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #36 : 26 Oktober 2011, 15:49:46
Ja samci so itak najbolj težavni, samičke so tko pridne  :)...ko kaj zavoha, sedaj čisto nič ne pomaga da bi preusmerila pozornost, ko dobi nekaj v nos ali pa ko kakšnega psa vidi je brezveze...tudi če bi mu z mesom mahala okoli nosu ne bi nič pomagalo...če je res neznosen ga dam na sedi, in dokler se mi ne umiri ne greva naprej...je pa res smešno za videt da se na vsakih 50 m ustavljava...kaj si kaj folk misle  :D ;)



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #37 : 26 Oktober 2011, 16:06:35
Jaz sem imela pa večje težave z vtikanjem v ljudi. Sem rabila skoraj eno leto, da sva uspeli prit do tega, da je šla mimo mimoidočega brez, da bi se mu trudila skočit v naročje. Pri psih je šlo malo hitreje (ali pa sva jih samo manj srečevali  :P ). Moje najmočnejše orožje je bila ŽOGA. Ko zagleda žogo ves svet zanjo izgine in vidi samo še žogo. Z žogo v roki je bila na sprehodu lahko tudi spuščena, mi je ni bilo treba nič komandirat. Če jo je kdo hotel pozdravit (pes ali človek), se je lahko gladko obrisal pod nosom  8) .
Je pa bila že od vsega začetka zelo usmerjena vame. Tudi z vohljanjem nisem imela nikoli problema, mogoče zato, ker je psička. Ali pa preprosto zato, ker sem ji bila jaz večja zabava. Že od malega sem z njo delala ogromno, še posebaj odpoklic (besedo pridi je poznala pred svojim imenom), ker sem imela s prejšnjo ravno pri odpoklicu težave. Na vsakem sprehodu je bil čas posvečen samo njej in nonstop akcija. Za neumnosti počet sploh ni imela časa.

Jaz bi vama za labradorca svetovala predvsem veliko igre. Že res, da super delajo na hrano, ker so požeruhi, ampak igra je še vseeno najboljša nagrada. Predvsem prinašanje je za labija najboljša aktivnost na sprehodu. Skozi igro se tudi vzpostavi dober kontakt s psom.

Se strinjam, da labradorci niso prva izbira za začetnike. Oziroma so lahko prva izbira za začetnika, če izbere pravega mladiča iz legla. Če vzame največjega gavnarja, bo imel hude težave.

Čakam nek preblisk z njegove strani ??? :D


 ;D Kar potrpežljivo, bo že prišel ta preblisk. Jaz se še vedno v živo spomnim Roxyinega prvega prebliska, ko je zagledala mimoidočega človeka in se obrnila k meni. Čista zmaga!

Ja samci so itak najbolj težavni, samičke so tko pridne  :)...

Japajade  :P

ko kaj zavoha, sedaj čisto nič ne pomaga da bi preusmerila pozornost, ko dobi nekaj v nos ali pa ko kakšnega psa vidi je brezveze...tudi če bi mu z mesom mahala okoli nosu ne bi nič pomagalo...če je res neznosen ga dam na sedi, in dokler se mi ne umiri ne greva naprej...je pa res smešno za videt da se na vsakih 50 m ustavljava...kaj si kaj folk misle  :D ;)

Keč je v temu, da moraš dobit pozornost preden se "zavoha" ali zagleda. Ko je v elementu nimaš več šans. Predvsem pa moraš vedno imet oči spredaj, zadaj in z vseh ostalih strani ter opazovat psa, da ujameš še pravi trenutek za preusmerit pozornost.



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #38 : 26 Oktober 2011, 16:57:34
Vohanja ne znam prehitet, žal... :P Vse je za vohat, kjer hodiva so precej obljudene sprehajalne poti in je še dodatno pestro. Pse pa itak prva zagledam, to imam še od prej navado. Oči povsod po glavi ;)

Ampak res, tako kot pravi ursa_9, ko nekaj zavoha, je konec. In to od prvih dni pri meni. Je ni stvari, ki bi premamila, pa sem hodila z raznoraznimi priboljški na sprehod, s cufo, ki jo obožuje, ni da ni. Ne reagira niti najmanj.
Edino, ko smo pri/v vodi, pa ne vidi več drugega kot mene in palice. Takrat sva pa samo midva na svetu. Haha, samo to ne pride vedno v poštev, a ne.
Če je pes, ga dam na sedi, ampak sploh ne zdrži, začne skakat in noret ali celo cvili ::) Potem pa ignoriraj, če moreš 8) Ustavljava se kdaj na kakšnih 10m in umirjava...tako da, ursa_9, vama gre super :o :D

Bova šla z avtom kam dlje na sprehod...da ne bo toliko enih motenj in bo lahko prinašal vmes ali karkoli drugega. Da poskusiva še tako.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #39 : 26 Oktober 2011, 17:45:32
Labradorci so za tistega začetnika, ki se je dobro pozanimal kakšna je ta pasma in ve da so lovci in ne bo presenečen in nemočen ob lovskem nagonu, samostojnosti itd in mu bodo karakteristike psa všeč-ne samo tiste kot so stereotipno napisana v skopih opisih, ampak po tem ko bo videl kako se pubertetniki obnašajo, pa mladiči, kako izgleda šolanje za prinašanje etc, vlečenje sem pa tja...

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


ursa_9

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #40 : 26 Oktober 2011, 18:02:23

Se strinjam, da labradorci niso prva izbira za začetnike. Oziroma so lahko prva izbira za začetnika, če izbere pravega mladiča iz legla. Če vzame največjega gavnarja, bo imel hude težave.


Hehe, to ne bo držalo,no vsaj pri meni  ;)...v glavnem v leglu je bil totalno priden puppy,vse sestrice so ga prekosile v porednosti, on je bil pa največji miroljubni pes tako da ne vem  ;D



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #41 : 26 Oktober 2011, 18:32:29
Hehe, to ne bo držalo,no vsaj pri meni  ;)...v glavnem v leglu je bil totalno priden puppy,vse sestrice so ga prekosile v porednosti, on je bil pa največji miroljubni pes tako da ne vem  ;D

So ga sestrice zatirale, zdaj si pa da duška  >:D

Vohanja ne znam prehitet, žal... :P Vse je za vohat, kjer hodiva so precej obljudene sprehajalne poti in je še dodatno pestro. Pse pa itak prva zagledam, to imam še od prej navado. Oči povsod po glavi ;)

Ampak res, tako kot pravi ursa_9, ko nekaj zavoha, je konec. In to od prvih dni pri meni. Je ni stvari, ki bi premamila, pa sem hodila z raznoraznimi priboljški na sprehod, s cufo, ki jo obožuje, ni da ni. Ne reagira niti najmanj.
Edino, ko smo pri/v vodi, pa ne vidi več drugega kot mene in palice. Takrat sva pa samo midva na svetu. Haha, samo to ne pride vedno v poštev, a ne.
Če je pes, ga dam na sedi, ampak sploh ne zdrži, začne skakat in noret ali celo cvili ::) Potem pa ignoriraj, če moreš 8) Ustavljava se kdaj na kakšnih 10m in umirjava...tako da, ursa_9, vama gre super :o :D

Bova šla z avtom kam dlje na sprehod...da ne bo toliko enih motenj in bo lahko prinašal vmes ali karkoli drugega. Da poskusiva še tako.

Če sedi ne zdrži, ko gre pes mimo, ga ne dajaj na sedi, ker si kvariš že naučeno vajo. Ravno pri srečanju s psi velja to, da preusmeriš pozornost preden opazi drugega psa in jo vzdržuješ dokler ne prideš mimo. Pa najbolje it načrtno ven iskat situacije, kjer lahko začneš na določeni razdalji, kjer pozornost še zdrži. S kakšnim igralnim kameradom pa lahko ločeno povadite kako se lepo približa drugemu psu (seveda z veliko potrpežljivosti in časa).
Pri vohanju je res težko. Najbolje, da se sama odločiš kdaj bosta na sprehodu delala in kdaj ima prosto za vohljanje. Takrat, ko delata, delaj s tako intenziteto, da ne bo časa za vohanje. Ko je čas za vohanje, ga pa pusti naj voha (in mu glej pod nos, da ne privoha do kakega "priboljška"  ;) ).

Labradorci so za tistega začetnika, ki se je dobro pozanimal kakšna je ta pasma in ve da so lovci in ne bo presenečen in nemočen ob lovskem nagonu, samostojnosti itd in mu bodo karakteristike psa všeč-ne samo tiste kot so stereotipno napisana v skopih opisih, ampak po tem ko bo videl kako se pubertetniki obnašajo, pa mladiči, kako izgleda šolanje za prinašanje etc, vlečenje sem pa tja...

Meni se zdi lovski nagon pri labradorcu še najmanjši problem. Se ga da lepo preusmerit, poleg tega živijo za prinašanje, kar pomeni, da radi sodelujejo z vodnikom (ob pravilnem delu seveda). Največ problemov je z evforično eksplozivnostjo in prepričanjem, da si vsi želijo, da jim skoči v naročje. Pa seveda vsi na tem svetu moramo biti prijatelji, ljudje in psi... Vsi so na svetu točno zato, da se bodo z našim labradorcem igrali in to jim je treba tudi pokazat  ::) . In seveda bi se zgodila svetovna katastrofa, če ne bi imel nadzora nad vsem dogajanjem naokoli  :P .



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #42 : 26 Oktober 2011, 19:05:55

Meni se zdi lovski nagon pri labradorcu še najmanjši problem. Se ga da lepo preusmerit, poleg tega živijo za prinašanje, kar pomeni, da radi sodelujejo z vodnikom (ob pravilnem delu seveda). Največ problemov je z evforično eksplozivnostjo in prepričanjem, da si vsi želijo, da jim skoči v naročje. Pa seveda vsi na tem svetu moramo biti prijatelji, ljudje in psi... Vsi so na svetu točno zato, da se bodo z našim labradorcem igrali in to jim je treba tudi pokazat  ::) . In seveda bi se zgodila svetovna katastrofa, če ne bi imel nadzora nad vsem dogajanjem naokoli  :P .
Se popolnoma strinjam :D Hahahahaha

Aja, v bistvu ga dam na sedi zato, da se umiri (do sedaj vedno bolj ali manj neuspešno, ampak vsaj nekaj sekund) in se šele potem lahko približa drugemu psu. Ne ukažem "sedi" med dejanskim srečanjem, ampak kar nekaj metrov prej. Da si "prisluži" možnost srečanja - vohanja, pa še jaz lahko vprašam, če pustijo, da se približava. Poskušam s kakšno vajo, ki jo zna, tudi pogled v oči je nagrajen s tem, da greva naprej ali do psa. Samo to res traja :D
Sicer je kot katapult in je takoj pri drugem psu. Predvsem manjši se kdaj ustrašijo tega navala in pogosto celo zarenčijo zato. Ampak njega to ne gane ::) Takoj začne vabit k igri. Happy happy...

Čara: za bodoče lastnike labijev je Marley & me lahko kar obvezno branje. Sem se do solz nasmejala...nostalgija...in sedanjost...predvsem pa realnost ;)


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #43 : 26 Oktober 2011, 19:26:44
Ma ne vem, v primerjavi z mojimi dvemi divjaki se mi zdi labradorka od moje mame precej krotko in milo bitje... seveda je vanjo vlozeno delo, ukvarjanje in vzgoja, ampak noben pes se ne vzgoji sam... :)
Ta njihova ultra prijaznost in evforicnost je meni njihova najljubsa lastnost ;) malo se umirijo z zrelostjo, in malo z vajo :)

battito animale


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #44 : 26 Oktober 2011, 19:34:54
Jaz sem poizkušala s sedi kot nadomestno vedenje ob pozdravljanju ljudi...Pogrnila na celi črti, ker se Roxy v taki situaciji ni bila sposobna umirit...  :-\ Imava še vedno probleme, zdaj vem zakaj, takrat pa se mi ni zdelo da je skakanje lahko tako trd oreh...
Sicer imaš pa dober načrt, samo ne smeš nikakor hitet zato, ker se psu mudi naprej ali te že vsi čudno gledajo  ;) . Čas, potrpežljivost in veselje ob majhnih napredkih.
To z malimi psi mi je pa znano, ja  ::) . Jaz sem pustila, da je prišla zraven, na hitro povohala in jo "odvlekla" stran še preden je začela noret in skakat po psu. Po prvi gonitvi se je tako neotesano obnašanje izboljšalo (v smislu, da je vsaj najprej povohala psa preden je navalila), kdaj je pa to pri samcih, ti pa ne znam povedat... Zna malo dlje trajat  >:D


Ma ne vem, v primerjavi z mojimi dvemi divjaki se mi zdi labradorka od moje mame precej krotko in milo bitje... seveda je vanjo vlozeno delo, ukvarjanje in vzgoja, ampak noben pes se ne vzgoji sam... :)
Ta njihova ultra prijaznost in evforicnost je meni njihova najljubsa lastnost ;) malo se umirijo z zrelostjo, in malo z vajo :)


Moja ni niti krotka, niti mila. Poznam nekaj podobnih kot je moja pa tudi nekaj takih milih in krotkih (no, ja, tako ubrisanih kot je moja jih ne poznam tako veliko).  Zato sem prej napisala, da so določeni labradorci primerni tudi za začetnike (samci in samice). Ta ultra prijaznost, evforičnost, energičnost, želja po sodelovanju so lastnosti zaradi katerih sem se odločila za labradorca.  :) So za umret simpatični, ko se razveselijo najbolj vsakdanjih stvari in pri tem skoraj dol padejo od navdušenja.



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #45 : 26 Oktober 2011, 19:39:11
Vsekakor se to sčasoma malo umiri, začnejo se obvladovat. Seveda tudi z delom in doslednostjo, brez tega bi bil popoln kaos. Je pa meni prav tako to ena najljubših lastnosti :-* :)

Roxy, a tvoja se je najprej vsaj lepo povohala in šele potem norela in skakala? Blagor...Wai tako zaštarta ::) In ni čudno, da se "tamali" ustrašijo, verjetno ga vidijo tako, ko bi jaz skakajočega slona. Sicer ne skoči na nobenega, samo naokrog, pa vseeno...

Hm, potem se zdi plan ok? Se pa priporočam za še kakšen nasvet približevanja in mirnega srečanja. In ja, čudno me gledajo :D Sploh zadnjič, ko sva imela scene s haltijem... ::) :D :D


ursa_9

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #46 : 26 Oktober 2011, 19:39:43
Po domače povedano so to pasji klovni, ker z njimi v življenju nikoli ni dolgčas  ;D...imamo pa itak,kot berem iste probleme...vse pa potem pride z odraščanjem da se vsaj za malenkost malo umirijo  ;)



ursa_9

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #47 : 26 Oktober 2011, 19:46:41

Hm, potem se zdi plan ok? Se pa priporočam za še kakšen nasvet približevanja in mirnega srečanja. In ja, čudno me gledajo :D Sploh zadnjič, ko sva imela scene s haltijem... ::) :D :D

Mene pa čudno in z grozo gledajo,ko gre proti njimi ena velika temna gmota  ;D...moram pa si tudi v prihodnosti nabavit halti, da me ne bo več toliko roka bolela.



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #48 : 26 Oktober 2011, 19:55:46

Roxy, a tvoja se je najprej vsaj lepo povohala in šele potem norela in skakala? Blagor...Wai tako zaštarta ::) In ni čudno, da se "tamali" ustrašijo, verjetno ga vidijo tako, ko bi jaz skakajočega slona. Sicer ne skoči na nobenega, samo naokrog, pa vseeno...

Hm, potem se zdi plan ok? Se pa priporočam za še kakšen nasvet približevanja in mirnega srečanja. In ja, čudno me gledajo :D Sploh zadnjič, ko sva imela scene s haltijem... ::) :D :D

Na začetku se ni nič vohala, ampak je letela frontalno psu na glavo se igrat. Potem sta jo pa dve večji psici malo postavili na realna tla in se je začela malo lepše obnašat (saj ne da se je kaj dosti sekirala zaradi tega valjanja). Po prvi gonitvi je bila pa res opazna razlika. Pse je začela spoznavati kot pse, ne štirinoge igrače...

Mirno približevanje in srečanje...Hehe...Je še vedno odvisno od dneva in psa, ki ga srečujeva. Ne, saj se zna lepo približat psu, samo brez moje komande je še vedno preveč vsiljiva za nekatere pse in moram ful pazit, da kakšnega občutljivčka kap ne rukne.
Sicer pa ja, plan je OK. Ampak moraš biti res dosledna in idealno je, če lahko obdržiš pozornost dokler nisi tako blizu psa, da ne bo napel povodca, da pride do psa. Če se ne umiri, ni srečanja s psom. Če pride lepo na popuščenem povodcu, je za nagrado vohanje/igranje (to je končni cilj seveda). In seveda vaja, vaja, vaja. Načrtno it z znanci v take situacije, kjer lahko to vadiš. Naključni mimoidoči niso tako zelo kooperativni in se približajo k tebi s psom še preden uspeš svojega umirit in si spet na točki nič.

Po domače povedano so to pasji klovni, ker z njimi v življenju nikoli ni dolgčas  ;D...imamo pa itak,kot berem iste probleme...vse pa potem pride z odraščanjem da se vsaj za malenkost malo umirijo  ;)

Ampak res samo malenkost... Moja se pravzaprav ni nič umirila, samo zresnila se je (recimo)  :) .

Mene pa čudno in z grozo gledajo,ko gre proti njimi ena velika temna gmota  ;D...moram pa si tudi v prihodnosti nabavit halti, da me ne bo več toliko roka bolela.

Tudi to je en od razlogov zakaj potem njihovi psi negativno odreagirajo... :-\



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #49 : 26 Oktober 2011, 19:57:51
Aja, te tudi vleče?
Jaz sem ga vsak dan malo privajala na halti - doma. Ko sva šla na sprehod, je pa tako paniko delal in se mu je čisto mešalo na nekaj metrov (histerija), da sem ga potem snela. Bom zdaj spet poskusila. Verjetno mu je blazno najedalo, ker ni mogel nekaj po svoje hodit in vohat itd.

Joj, kako so se nama s prejšnjim psom izogibali, hahaha. Pa je bil prava dušica, ampak črne barve in še velik. So kar v loku šli mimo in to je po eni strani prav dobrodošlo. K temu pa takoj zraven pridejo in kup pocukranih komentarjev in sva spet na začetku  ::) On pa ves srečen ;D

Roxy, bom res morala najet vse, ki jih poznam in imajo pse ter se zmenit za take vaje. S tujci itak ne bo šlo...to prakticirava le na daljavo :D


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #50 : 26 Oktober 2011, 20:16:29
Jaz bi pa rekla da je "težaven" pes nekaj najboljšega, kar se lahko zgodi začetniku, ki zna to izkoristit za to, da se nečesa nauči  ;) Jaz sem nadvse hvaležna moji "težavni" Jazz, ki me je naučila ogromno in me še vedno s potrpežljivostjo, ki je ne premore noben učitelj na tem svetu, uči.  ;) :)

Inanna.. ne obupat.  Pri nas se je to vleklo tam do enih dveh let, potem se je pa stvar začela umirjat in danes pri 4,5 letih je psi ali sprehajalci sploh ne zanimajo. Prej pa na polno, do vsakega.  ;) Samo moraš pa zraven tudi delat na tem.. torej ne pustit, da se potrjuje v tem.

Kar se tiče priboljškov,.. zadev, ki naj bi odvračale pozornost od motnje. Meni se to zdi malo brezveze, ker psom je v nekem momentu pač motnja tisto, kar ima najvišjo vrednost in še je v bistvu to podkupovanje (in ja.. been there, done that in ni bilo uspešno). Psa spravit brez debatiranja, brez kreganja, brez česarkoli sploh, fizično stran od motnje - če to pomeni da se ga odvleče, se ga pač odvleče. Potem pa takrat, ko se je sposoben skoncentrirat, samo ful potrjevat pozornost, vajice, trikce,... in narest med vama cel žur.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #51 : 26 Oktober 2011, 20:22:00
Moja se je precej vnesla z vajo Look at that! ki je podrobneje napisana v knjigi Control unleashed...gre pa zato, da TAKOJ označiš in nagradiš pogled proti drugemu psu in psa nagrajuješ v milisekundi za pogled proti psu. Potem prideš na drugo fazo, ko bo pes pogledal psa, tebe označiš in nagradiš...Razdaljo, aktivnost prilagajaš psu postopno, da si uspešen. Vajo tudi poimenuješ, da pes na namig pogleda psa, da ga registrira, da opazi da je tam "Tam je pes" ali kaj podovnega

Moja je zdaj sposobna iti mimo psa-če imava predhodno ogrevanja "Tam je pes" in potem jo nagradim in se fokusira name, greva bližje, se ustavim ponovim in potem greva mimo, če je drugi pes živahen ali napadalen-se izogneva v velikem loku s pogostejšimi nagradami. Zaenkrat sva na tej stopnji, ampak z delom in trudom bova šli še naprej, da nagrajevanje s hrano ne bo več potrebno in bo sama od sebe dovolj flegma.

Če pa kak pes leti proti nama imam pa "Incoming" In dam polno pest priboljškov raztrosene po tleh, da jih majčkeno še išče, med tem, ko se jaz postavim pred drugega psa in ga odženem (se je 1x zgodilo).

Če že svojo odvajam od tega letanja do drugih psov, potem tudi na vse kriplje poskušam preprečit, da kakšen kar prileti do nje.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #52 : 26 Oktober 2011, 20:23:25
Jaz bi pa rekla da je "težaven" pes nekaj najboljšega, kar se lahko zgodi začetniku, ki zna to izkoristit za to, da se nečesa nauči  ;) Jaz sem nadvse hvaležna moji "težavni" Jazz, ki me je naučila ogromno in me še vedno s potrpežljivostjo, ki je ne premore noben učitelj na tem svetu, uči.  ;) :)


Ja, za začetnika, ki se je odločil s psom veliko delat. Za začetnike kot je na primer družinica, ki si je omislila prvega družinskega kužka je pa tak pes lahko prevelik zalogaj. Saj meni tudi čisto ustreza, da mi je Roxy "dala vetra".  ;D


Kar se tiče priboljškov,.. zadev, ki naj bi odvračale pozornost od motnje. Meni se to zdi malo brezveze, ker psom je v nekem momentu pač motnja tisto, kar ima najvišjo vrednost in še je v bistvu to podkupovanje (in ja.. been there, done that in ni bilo uspešno). Psa spravit brez debatiranja, brez kreganja, brez česarkoli sploh, fizično stran od motnje - če to pomeni da se ga odvleče, se ga pač odvleče. Potem pa takrat, ko se je sposoben skoncentrirat, samo ful potrjevat pozornost, vajice, trikce,... in narest med vama cel žur.

Jaz bi tule dodala še to, da je treba motnjo opazit pred psom in preusmerit psa prej, preden "pade v obsedeno stanje". Če smo prepozni, se psa seveda fizično odstrani/prekine v trenutnem vedenju.



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #53 : 26 Oktober 2011, 20:44:14
TibiQ, motnja ima prav res najvišjo vrednost in zato s priboljški sploh ne poskušam več, pogosto jih niti nimam s seboj. Ker enostavno nima smisla. Če ga je že kdaj celo vzel, ga je tudi izpljunil. Pa tak požeruh... ::) :o In mogoče je bila to celo nagrada, ne samo podkupovanje. V vsakem primeru napačno.

Čara, to zdaj poskušam, ampak zaenkrat  doma na travniku. Ko pogleda psa (cca 30m stran), kliknem in nagradim, potem imam nekaj časa pozornost in spet lahko nagradim gledanje v oči ali kaj takega...

Sva pa s prejšnjim psom odpoklic malo nenavadno natrenirala. Če sem ga poklicala, se je najprej ustavil, pogledal naokrog in šele potem prišel  ::) Če je zagledal psa, je prišel takoj, ker je vedel, da mislim resno, sicer je bil bolj počasen. Pogosto je prišel že kar sam od sebe, da sva šla skupaj mimo psa. To je bila vedno moja zahteva, ker se ni z vsemi psi dobro razumel ali sporazumel in nisem pustila srečanja brez nadzora - povodca. Večinoma lepo v ravni liniji samo mimo, brez vohanja in česarkoli. 
Aja, resno umiril se je šele pri 12ih letih :D Klovn je bil pa do konca...


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #54 : 26 Oktober 2011, 21:05:29
Če sem ga poklicala, se je najprej ustavil, pogledal naokrog in šele potem prišel  ::)

Hahaha  :D, moja to naredi pri komandi "z mano", ki pomeni pridi bližje in se ne vtikaj v mimoidočega. Vedno najprej preveri kje je kdo in potem pride bližje. Ampak vedno uboga, ne pogleda zato, da bi mogoče naredila kontra...