Aljaški Malamut [Alaskan Malamute]

S1b · 1589232

barbicom

  • *
    • Prispevkov: 91
    • Točke: 0
Odgovori #2550 : 01 Marec 2008, 19:21:04
Pozdravček tudi z moje strani!!

Vidim da ste padli v debato o Celjski razstavi. Tudi midva sva se jo udeležila pri najmlajših... Drugače so pa bili sami lepotci!! Kar se pa tiče dlake pa naj vam povem, da se uporablja pena in puder. Sem vidla pr Italijanu kako se to dela. Psa je blo več skup zaradi pudra, medtem ko Blue je pa razred zase. Res da ma dodatke, sam je pa že nasplošno tak orjak!!

LP



kaskae

  • *
    • Prispevkov: 969
    • Točke: 5
  • Alaskan team
Odgovori #2551 : 01 Marec 2008, 19:52:37
barbicom, dobrodošla na forumu  8)
Zakaj pa nisi ti peljala psa v ring, trema ali kaj drugega ???

Life is like a dog sled team. If you aint the lead dog, the scenery never changes. - Lewis Grizzard

~mladički Aljaški Malamut~


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #2552 : 01 Marec 2008, 20:11:58
Dva dni me ni, pa toliko novih postov ::) :o

barbicom dobrodošla na forumu :)

Blue je res lepotec da je kej :o :o

volhec hvala za slikce :)

kaskae tudi Kas je čudovit :)

lp


barbicom

  • *
    • Prispevkov: 91
    • Točke: 0
Odgovori #2553 : 01 Marec 2008, 20:13:12
Hvala za dobrodošlico...
Ne ni bila trema, tam sem bila prvič in nisem vedela sploh kako to izgleda. Zato smo se dogovorili da mi ga prvič peljejo da vidim kako to izgleda. Sploh me je pa Lenny presenetil. Kajti doma nisva vadila nič drugega kot stoj. ;D



kaskae

  • *
    • Prispevkov: 969
    • Točke: 5
  • Alaskan team
Odgovori #2554 : 01 Marec 2008, 20:48:32
Evo Barbi tukaj si malo poglej kako se Am-ja hendla  :)

Life is like a dog sled team. If you aint the lead dog, the scenery never changes. - Lewis Grizzard

~mladički Aljaški Malamut~


barbicom

  • *
    • Prispevkov: 91
    • Točke: 0
Odgovori #2555 : 01 Marec 2008, 21:03:41
Ojej...to pa je...glede na to da sva še oba "mladiča" kar se tiče razstav se pustimo presenetiti,haha.
Itak še pa ne veva kako bo z razstavami. Ali bova ali ne. Zdej sva šla samo pogledat kaj bodo rekli in kako to izgleda.




ajka11831

  • *
    • Prispevkov: 570
    • Točke: 0
  • ni ga od malamuta
Odgovori #2556 : 01 Marec 2008, 23:09:03
barbicom dobrodošla tudi iz naše strani


snow storm

  • *
    • Prispevkov: 78
    • Točke: 4
  • Blue Wolf
Odgovori #2557 : 01 Marec 2008, 23:14:06
Živjo,
 
bi na kratko povedala nekaj o negi dlake:
 
- na kvaliteto kožuha vpliva več dejavnikov: genetika, prehrana in zunanji vplivi.

 

Dlaka pri malamutu »stoji pokonci« kadar je pes dobro odlakan (gosta podlanka »drži krovno dlako gor«– pri samcih to pomeni v zimskem času, pri samicah pa je odlakanost pogojena s hormonskimi vplivi (gonitve).

 

Nega dlake pri malamutu ni zahtevna in obsega redno krtačenje enkrat tedensko  ;).

 

Vohlec:

Da bi bil pes »spedenan« tako, kot si videl našega Bluja v Celju, je potrebno psa skopati s kvalitetnim pasjim šamponom, ki dlake in kože ne izsuši ali nadraži, zelo pomembno pa je, da se šampon res dobro spere.

Psa se potem posuši s fenom- bolje rečeno - iz dlake se spiha vodo in počeše. Za sušenje lahko uporabiš kakšen star sesalec - tako, da cev vtakneš na tisti del sesalca, ki piha ven namesto na tisti del, kjer sesa. Veliko starih sesalcev je takih, da imajo pač dve luknji - eno spredaj in eno zadaj - čez eno luknjo vleče zrak noter,čez drugo pa piha ven.

 

Seveda prej očisti sesalec  ;).

 

Na razstavi lahko pred vhodom v ring psa na rahlo poškropiš z vodo (uporabiš pršilko) in počešeš, da dlaka ne bi bila zaležana.

Uporaba pudra ni potrebna, če je pes čist, če pa se zgodi,da se pes zadnjo minuto umaže, pa veliko razstavljalcev belih psov uporabi puder.

LP,

Tina

+1


Ancy1984

  • *
    • Prispevkov: 206
    • Točke: 0
  • Kira moja najvecja zvezdica :D
Odgovori #2558 : 01 Marec 2008, 23:21:30
o Vidim,da smo dobil 2 nova clana v tej temici....Obema zelim lepo dobrodoslico :P

Kira moja najvecja zvezdica


Target

  • *
    • Prispevkov: 270
    • Točke: 4
Odgovori #2559 : 01 Marec 2008, 23:58:37
Cestitke Bluju in tudi vsem udelezencem zadnje razstave!  :)
 
Slucajno sem tudi Blujeva prva "trenerka" in obcasno "groomerka" zato vem, koliko casa in truda je vlozila lastnica v priprave tega psa tako na razstave kot tudi osnovno pasje solanje. Mislim, da Blu ni zmagal te specialke zaradi "umetne dlake" ???, ampak je sodnik ocenjeval tudi konstrukcijo psa, njegove kote, obliko glave, gibanje.. ter skladnost telesa. Pa tudi njegova predstavitev v ringu mislim da je bila odlična. Lastnica Tina je pac zagreta klikerasica  :o, kar polarcem ponavadi ustreza.
 
barbicom,
na kaksne dodatke pa mislis?



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #2560 : 02 Marec 2008, 04:08:56
snow storm dobrodošla na forumu in čestitke Blueu za dosežen rezultat na zadnji razstavi v Celju :D

Četitke pa tudi vsem ostalim udeležencem te razstave :)

lp


vohlec

  • *
    • Prispevkov: 399
    • Točke: 0
Odgovori #2561 : 02 Marec 2008, 07:33:37
snow storm pozdravljena na forumu in čestitke za bob in bis v specialki.  ;D
Hvala za napotke kako pripraviti psa za razstavo.  ::) Blue je zdresiran v nulo. Na koncu se je še priklonil. :D



ajka11831

  • *
    • Prispevkov: 570
    • Točke: 0
  • ni ga od malamuta
Odgovori #2562 : 02 Marec 2008, 08:02:56
snow storm dobrodošli na forumu in čestitke za razstavo. Blue je res fenomenalen


ARTI

  • *
    • Prispevkov: 128
    • Točke: 2
Odgovori #2563 : 02 Marec 2008, 09:21:21
Blu ni zmagal samo zaradi " frizure ",( okotenost, skladnost, gibanje, pravilen ugriz, odlična predstavitev, pravilno nošen rep ,itd.itd. ) in kar je zelo pomembno, pes v ringu dela z veseljem in ne pod prisio, oz. v strahu. 

"Za dobrim konjem se dviga prah" ?!?   ;) :P ;)

Marijan


ZEVS

  • *
    • Prispevkov: 380
    • Točke: 0
  • ZEVS
Odgovori #2564 : 03 Marec 2008, 07:13:30
Barbicom pozdrav tudi z najine strani. Lepo je videti LENNYA. Pa še kakšno slikico prilepi, da vidim kako je že zrasel. Lity raste vse prehitro  ;D.



T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #2565 : 03 Marec 2008, 08:35:15
Barbicom in Snow storm dobrošli :o

A bo kaj fotk vajinih lepotcev?

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #2566 : 03 Marec 2008, 09:15:10
Par slikc s Prestranka narejenih med obema tekoma:






lp


barbicom

  • *
    • Prispevkov: 91
    • Točke: 0
Odgovori #2567 : 03 Marec 2008, 11:49:23
Pozdravček še enkrat z najine strani!

Kdor je bil v Celju na razstavi je lahko videl celoten nastop od Blueja. Kapo dol. Za mojega Lennya so tudi rekli da ima predolgo dlago pa je vseeno dobil oceno zelo perspektivno. Si pa želim, da bi imel tako lep in močan izgled kot Blue.
Evo sedaj pa upam da mi bo uspelo poslati kakšno slikco...



Ancy1984

  • *
    • Prispevkov: 206
    • Točke: 0
  • Kira moja najvecja zvezdica :D
Odgovori #2568 : 03 Marec 2008, 12:14:05
malicka kaka kepica..Pravi lepotec :)

Kira moja najvecja zvezdica


ajka11831

  • *
    • Prispevkov: 570
    • Točke: 0
  • ni ga od malamuta
Odgovori #2569 : 03 Marec 2008, 13:45:33
Kaj je sladek pravi lepotec


ajka11831

  • *
    • Prispevkov: 570
    • Točke: 0
  • ni ga od malamuta
Odgovori #2570 : 03 Marec 2008, 13:47:30
Aska lepe slike. Upam da sta se fajn imela


kaskae

  • *
    • Prispevkov: 969
    • Točke: 5
  • Alaskan team
Odgovori #2571 : 03 Marec 2008, 20:12:00
Si pa želim, da bi imel tako lep in močan izgled kot Blue.

Za lep izgled sicer nisem siguren, da pa bo kuža močan boš morala kar krepko zavihat rokave in psa zaposlit, oziroma skrbet za to da bo v odlični kondiciji in skladno s tem se bo kuža tudi razvijal in krepil, tukaj je vse odvisno od tebe in ne od psa. Aljaški Malamut je deloven pes in najbolj je srečen ko dela, brezdelje ga mori in dolgočasi. Zanj ni dovolj, da ga peljemo za pol ure ven na povodcu, da malo ovoha in polula okolico, prav tako mu nič ne pomeni če ima malo večji vrt po katerem lahko teka sem ter tja, ti psi resnično potrebujejo delo za kar so koneckoncev tudi ustvarjeni  :)
Problem je samo v tem, da zelo hitro napredujejo in potrebujejo vedno več  :D

Oba sodnika na Celjski razstavi sta za Kasa napisala v oceno : " Pes v zelo dobri fizični kondiciji ", kar je najbrž očitno  ::)

Life is like a dog sled team. If you aint the lead dog, the scenery never changes. - Lewis Grizzard

~mladički Aljaški Malamut~


barbicom

  • *
    • Prispevkov: 91
    • Točke: 0
Odgovori #2572 : 03 Marec 2008, 20:45:11
Ma ja sploh ni panike. Želje so želje resničnost je pa resničnost. Glede na to da so mi Malamuti všeč in da sta mi dva še posebej lepa (Kuko in Reiser) se ne obremenjujem kakšen bo Lenny ko odraste. Važno je da je meni že sedaj najlepši in najboljši (logično saj je moj,haha) in da bo ostal takšen kot je. Imam ga pa bolj za dušo kot pa za najlepšega psa v Sloveniji. Ker pa imamo včasih čas se pa odločimo tudi za kakšno razstavo - da nam še strokovnjaki povedo kaj je prav in kaj ne.
Pa glede na to da imamo tri malčke tako in tako ne sme imeti preveč kondicije da so mu kos  :D
Res pa je da jaz nikoli nisem in ne bom razmišljala da bo Lenny vlečni pes. Kajti iskala sem psa ki mi je všeč in kateri obožuje otroke. Lenny je to že dokazal.



snow storm

  • *
    • Prispevkov: 78
    • Točke: 4
  • Blue Wolf
Odgovori #2573 : 04 Marec 2008, 01:00:36
Hvala za dobrodoslico, pohvale, cestitke...
 
Kar se tice zaposlitve malamuta, se popolnoma strinjam s Kaskae, bi pa dodala, da malamut rabi FIZICNO in PSIHICNO aktivnost (mentalno delo), da bi bil zadovoljen in brez odvecne akumulirane energije, ki dela psa zivcnega in nagnjenega k pocenjanju neumnosti ("pospravljanje" stanovanja...itd..  ;)).
 
Rada bi pa opozorila na to, da mladih psov ni priporocljivo fizicno forsirati dokler se popolnoma telesno ne razvijejo - tam do 2. leta starosti ali celo malo dlje.
Na forsiranje mislim vleko sani (na daljse razdalje - seveda ga lahko ucimo vleci prazne sani ali vleci sani, na katerih sedi mali otrok na krajse razdalje), daljsi tek ob kolesu, vleka cloveka ob vzponu na hrib, nosenje tezkega tovora na hrbtu...itd...
Primerna rekreacija za mladega in odrascajocega psa je igra s kaksnim cloveskim ali pasjim prijateljem na travnati povrsini, prosto tekanje ali na fleksiju (kolikor samemu psu ustreza in z njegovim lastnim tempom), cofotanje po kakem jezeru ali reki, prinasanje zogice ali palice...v okviru enournega dnevnega sprehoda.
(Na zalost je soliden odpoklic pri polarnih pasmah velika redkost, zato moramo biti lastniki am-jev odgovorni do drugih ljudi, psov in divjadi in uporabljati na sprehodih dolg strik ali flexi.
Pse na strike, ali pa studijsko pristopit k problemu v zvezi z odpoklicom-pa ne tako da isces izgovore med tem ko ti pes nekontrolirano laufa okoli in dela probleme drugim  >:( )
Seveda rabi kuza se 20-minutni jutranji in vecerni sprehodek, da opravi potrebo in si pretegne tacke.
 
Ce boste mladega psa se psihicno utrudili s kaksnimi zabavnimi trikci in vajicami, ki prav pridejo za kaksen BBH izpit, bo zadovoljno utrujen.
Paziti pa je treba tudi pri ucenju tega in onega, da ne pretiravamo na enkrat, saj mora biti ucenje psu nekaj zabavnega in ne neko neskoncno driblanje in ponavljanje.
 
Sama sem tudi pristas tega, da je pes "druzinski clan" in ima moznost biti v hisi z ljudmi - tako pa itak hitro vidis ali si ga dovolj utrudil, da spi kot dojencek, ali zivcno gloda noge od stolov v kuhinji in unicuje copate npr.   ;).
 
LP,
Tina

+1


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #2574 : 04 Marec 2008, 06:07:35
snow storm zelo dobro napisano in se popolnoma strinjam s tem :)


barbicom

  • *
    • Prispevkov: 91
    • Točke: 0
Odgovori #2575 : 04 Marec 2008, 08:22:21
SNOW STORM tole si pa napisala super. Se še priporočam za kakšne nasvete so dobrodošli. Posebej zame ker je to moj prvi takšen pes, kljub izkušnjam od sestričninih...
Je pa dobro slišat kaj iz prve roke oz. od izkušenih in dobrih vzgojiteljev te pasme.
Hvala še enkrat...
Naj še pa to povem, da sem gledala slike od Blueja na netu ko je slikan "malo drugače" in mi je bilo zelo všeč kako je naredil poklon. Zato sem preplankala in nastalo je tole:




aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #2576 : 04 Marec 2008, 08:33:19
Nasveti so vedno dobrodošli :o


Ancy1984

  • *
    • Prispevkov: 206
    • Točke: 0
  • Kira moja najvecja zvezdica :D
Odgovori #2577 : 04 Marec 2008, 10:55:43
se strinjam s tabo Aska :P Ljubcka Aski

Kira moja najvecja zvezdica


ajka11831

  • *
    • Prispevkov: 570
    • Točke: 0
  • ni ga od malamuta
Odgovori #2578 : 04 Marec 2008, 17:56:46
Za vse tiste ki vas zanima razlika med Malamuta in husky-ja sem našel stran na hrvaškem forumu http://www.malamutklub.com/poredjenje.htm je zelo dobra  ;) in fino opisana smola je sam v tem da je v hrvaškem jeziku  ;D :P


ŠVIST

  • *
    • Prispevkov: 92
    • Točke: 0
Odgovori #2579 : 04 Marec 2008, 18:50:53
Hvala Ajka, tole je pa bilo res več kot dobrodošlo! ::) Se mi zdi, da ljudje vse preveč zamenjujejo, čeprav nisem čisto prepričan, če je črta ločitve vedno tako jasna?! :(
Bi pa vprašal, ko ste malce višje pisali o kvalitetnih šamponih, kateri je tisti, res dober, ker v vsaki trgovini svetujejo drugače, tako nekako kot pri hrani (vsak pač poizkuša prodati tisto kar ima)! :D