Dalmatinec [Dalmatinac,Dalmatian]

Petra · 217923

Jasmina

  • *
    • Prispevkov: 321
    • Točke: 2
Odgovori #60 : 14 November 2005, 14:49:15
ja pa v merkurju imajo tudi take loncke podobne- vsaj v mb.. sem mami kupla enega za RD :D :)
rina full dobro.. saj se da vsakega psa tako vzgojiti, samo rabis dostiii volje pa zivcev,pa ne vem kaj se vsega.. ;)  ;D
bote vidli cez par let, se bo govorilo, kak ima ena v mb lepo vzgojena dalmatinca- psa pa psico..pa bote lahko vi rekli, hjaaa saj jo poznamo- to je jasmina  :P  ;D :P ;D ;D ;D


Z4l4+Z0j4

  • *
    • Prispevkov: 73
    • Točke: 0
Odgovori #61 : 05 December 2005, 18:20:57
   Zadnje cajte (beri ko je Zoja u puberteti), se za vsako stvar grozno "uhudi". Že če ji rečeš da je lumpa začne lajat nate pa se vate zaganja pa vabi k igri, čedalje bolj ji je všeč da se lahko ravsa pa te grize. Dost bolj je napadalna, ko ugrizne prov stisne in drži po moižnosti stresa gobec, in spusti šele ko ji rečeš ne al pa fuj. Mislim da boma šle trenirat obrambo  8) ;D. Aja da ne pozabim zdej ko je že "velka" punca, me na sprehodu vleče in hoče skos tečt, pa sm si rekla zakaj pa ne in sm šla z njo tečt, tak miren uravnotežen tempo, ni blo nikakršnih problemov pa tut zadihana ni bla zlo. Že lahko začnem malo bolj resno jo kondicijsko prpravlat, ker zdej so bli sam sprehodi jaz bi pa rada tekla z njo po ene 4 km. A lahko ?

                                                                           Z+Z



Petra

  • *
    • Prispevkov: 149
    • Točke: 1
Odgovori #62 : 07 December 2005, 00:29:48
Zala, sploh narobe ravnaš in razmišljaš!
ne smeš ji pustit da se zaganja nate, in renči....lahko, v primeru da ji daš vedit da si se ti odločila za igro in jo ti vabiš k igri, ne pa če ji samo nekaj rečeš ona pa bi se špilala...heh...obramba.... ;)
meni je počel isto, pa sva se lepo navadila da ko se jaz odločim da se igrava se igrava, če pa začne sam demolirat kakšno stvar smo pa hudi ;) idealna stvar mi je tisti velik vozel iz špage.je bil pospravljen in ko sem ga vzela v roke je pač videl da se bova špilala, drugače pa je pač miren v stanovanju...
glede vlečenja pa sploh narobe, če praviš da je začela vlečt in si ti začela laufat z njo zanjo to pomeni da je dosegla svoje, ker je začela vlečt z namenom da bi laufala.in ko boš naslednjič hotla da gre poleg, bo ona vlekla ker si bo mislila da boš ti pač začela laufat z njo in bo po njeno.
sicer pa mi ne govorit kako težko je naučit dalmatinca poleg ;D ;D ::) ::)
drugače pa itak da lahko tečeš, tudi več, jaz sem z mondom tekla tudi ko je bil še bolj majhen, je bil pač frej, pa malo vohal okoli pa to...ko pa je bil na povodcu sva se pa "kao" učila poleg  ::) ??? ;)
LP



Z4l4+Z0j4

  • *
    • Prispevkov: 73
    • Točke: 0
Odgovori #63 : 07 December 2005, 14:58:23
   Draga Petra !
mal si me narobe zastopla. Ko je Zoja vlekla, ji nisem popustila in začela tečt z njo. Tek ma očitno zapisan v genih in njene želje po teku drugače ne znam razložiti. Ko sm rekla da sva šle tečt sva šle tečt prov z namenom in ni bil tek uveljavitev njene volje. Štrik z vozlom pa mava in je tudi njena naj igrača. Glede obrambe pa: če bom ugotovila da jo to stimulira, veseli, zakaj pa ne ?

sicer pa mi ne govorit kako težko je naučit dalmatinca poleg ;D ;D ::) ::)
Kaj si s tem mislila: a da je pasmo težko al lahko naučit poleg ?


                                                                                                    Lp, Z+Z



Tina

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 5
  • Gomi & Chics
Odgovori #64 : 07 December 2005, 17:10:51
Jst sem se spravila učit dalmatinko šele pri njenih 7, 8 letih in je bila na moje veliko presenečenje najbolj pridna v skupini :) Prej je sicer hodila zraven tako da ni vlekla, ampak to ni bilo poleg. No, pri sedmih letih sva šli pa v tečaj in za hrano je delala vse - celo gledala me je, ko sva hodili poleg :)
Pa pravijo, da se starega psa ne da učit... 
Še zdej me dajo vedno za zgled tečajnikom, ki obupujejo. Potem pa rečejo: 'Jo je naučila za izpit B-Bh -8 let staro psico, pa še dalmatinka je bila!'  ;D


irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #65 : 07 December 2005, 19:06:05
Jst sem se spravila učit dalmatinko šele pri njenih 7, 8 letih in je bila na moje veliko presenečenje najbolj pridna v skupini :) Prej je sicer hodila zraven tako da ni vlekla, ampak to ni bilo poleg. No, pri sedmih letih sva šli pa v tečaj in za hrano je delala vse - celo gledala me je, ko sva hodili poleg :)
Pa pravijo, da se starega psa ne da učit... 
Še zdej me dajo vedno za zgled tečajnikom, ki obupujejo. Potem pa rečejo: 'Jo je naučila za izpit B-Bh -8 let staro psico, pa še dalmatinka je bila!'  ;D
o tole me je pa prav razveselilo...večina me postrani gleda, ker najprej sploh omenim da grem z psom v šolo spomladi  (ko pa nimajo pojma o psih ::)) potem pa še povem, da je star 5 let in  :o :o :o...da se nebo nič naučil itd. ampak jaz sama vem, da se bo, ker je pameten gospodič in se zelo rad uči, zraven mu bo pa še malo za popestritev.

petra....a so kakšne nove slikce Monda?

pl

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


Petra

  • *
    • Prispevkov: 149
    • Točke: 1
Odgovori #66 : 08 December 2005, 00:13:40
draga Zala,
se opravičujem če sem te narobe razumela ampak tole se mi je zdelo na ta način napisano:
Citiraj
Aja da ne pozabim zdej ko je že "velka" punca, me na sprehodu vleče in hoče skos tečt, pa sm si rekla zakaj pa ne in sm šla z njo tečt

irenchy, imam slike ampak se moram spravit v album dat, nekaj novih sem pa zadnjič dodala ;)

LP



Z4l4+Z0j4

  • *
    • Prispevkov: 73
    • Točke: 0
Odgovori #67 : 08 December 2005, 14:55:32
  Ja to sm jaz mal bedno napisala. Blo je pa mišljeno tak ko sm se pol popravla. Tak da sm jaz obula svoje tekaške copate, trenirko, pa ene fajne gate k ne žuljo pa sva šle tečt.



Jasmina

  • *
    • Prispevkov: 321
    • Točke: 2
Odgovori #68 : 08 December 2005, 20:48:32
ce mene vprasas, bolj je pes starejsi , lazje ga kaj naucis, seveda v predpogoju, da pes ve, da ni vodja krdela.. ker ce se ma za glavnega, ga bos tezko kaj naucil ,pa ce je mlad ali star.
pa saj niso dalmatinci tak tezko ucljivi, pac majo svoje muhe in najti jim moras nekaj, kaj jih motivira ;D .. ok, za zdaj sta obadva moja se mlada, mogoce bom spemenila mnenje cez par let, samo zaenkrat sem kar zadovoljna z tem, kar znata 8)
Z+Z ce mene vprasa je poleg ena izmed najtezjih vaj, ker so pac dalmatinci energicni, pa tezko hodijo pocasi oz. skorajda ne znajo ::) ;D .. se pa vse da, pac rabijo malo vec casa.. johnyju ze kar lepo uspeva -vecino casa, edino tu pa tam, pa se mu ne da poleg hodit, pa vleče ko hudič ::) .. veryko pa sem zdaj komaj zacela ucit poleg, pa obvlada ze tri korake poleg :o, potem pa spet kas dalje.. bo treba se vadit, sicer pa je ona tak se mlada :P pa glede na to , da ko je prisla k nama ni znala niti en korak pocasi hodit, je to kar napredek... se zjutraj ko se zbudi, oddirka iz postelje, kot da se ni ravnokar zbudila ::) :D
aja, drugace pa glede obrambe, kolikor je meni znano je dalmatincem obramba prepovedana.. s cimer pa se kar strinjam, ker vedno bolj spoznavam, da so vse pikice, v eni mali meri zelo nepredvidljive. ko ze mislis, da to ne bo tak, naredi pes ravno to.
pa ko sem z obema psoma skoraj cele dneve, pa poznam njuno obnasanje ze skoraj v nulo, me potem se vedno presenetta, pa nareidta nekaj, kar ponavadi ne delata.  ::)
ja , ja zato pa je tak zanimivo imeti pikice ;)


Jasmina

  • *
    • Prispevkov: 321
    • Točke: 2
Odgovori #69 : 08 December 2005, 20:54:04
aja Z+Z teces lahko z njo ze zdaj. in to kolikor zmores pretect ;D  ;) brez skrbi to ji ne bo skodilo, edino z kaksnim kolesarjenjem pocakaj vsaj do enega leta. pa ne pretirano po hribih hodit. cetudi jaz z mojo 8 mesecno ze grem na kaksen vinograd, pa divja gor pa dol, samo ponavadi tece po potki, med vinograde gre le tu pa tam.
Drugace pa blagor tebi, jaz sem tak izven kondcije, ce bi le pretekla 4km bi bila prav srecna ::) ;D ;D


*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #70 : 08 December 2005, 20:57:17
ja Zala ma res kondicije .. lahko preteče 4 km pa bi še kr tekla, pa nč zmatrana ...  ;D :D :D



Z4l4+Z0j4

  • *
    • Prispevkov: 73
    • Točke: 0
Odgovori #71 : 10 December 2005, 12:19:36
   To pa prvič čujem, da je obramba dalmatincem prepovedana... škoda :'( . Jaz tudi opažam občasno nepredvidljivost, ampak drugače pa-morm potrkat-kar nekak uboga. Ko jo nekaj iz okolice pritegne ni šans da me bo pogledala, pa lahko krolim, se jočem al pa se postavim na glavo. Poleg, hja, če je na povodcu, pol ga uboga odlično, pa tut dolgo mi jo uspe met motivirano, če pa je "fraj" pol mi pa po enih 7-10 metrih začne naprej uhajat. Nani, a JAZ mam kondicijo ? Moj maxmum je 8 km, oz. je bil pred enima 2 mesecema, pa še po teh skorej skup padem, da ne omenjam moje "tazadnje" ki je itak iz minute v minuto večja. . .  Bom mogla jaz mal bolj resno začet  ::) :-\ Aja še nekej a vaši kužki ko spijo "jamrajo" ? Ko moj piklc spi tak jamra, da se včasih ustrašim, če ji mogoč na glavi stojim :o. Kot da preživlja peklenske muke . . .  ::)



*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #72 : 10 December 2005, 12:27:15
sanja!! Mislim Zoja sanja če jamra!!




ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #73 : 14 December 2005, 13:12:40
bom še jaz napisala opis dalmatincev ;)


ZGODOVINA:

To pasmo psa imajo mnogi za angleško pasmo, njegovo poreklo pa je zelo nejasno. Nekateri govorijo, da izvira iz severnih indijskih pokrajn in je v Evropo prišel v srednjem veku z indijiskimi trgovci (tekli so ob kočijah), ki so potovali skozi Dalmacijo, drugi pa so močno prepričani, da je grškega ali egipčanskega rodu.. Od Dalmacije mu tudi ime Damatinec. Iz Dalmacije se je ta pasma psa razširila po vsem svetu, v Angliji pa so mu dali tudi prvi standard.

KARAKTER:

Je pameten, živahen, po naravi zelo prijazen in se odlično razume z otroki. Svojo naklonjenost deli samo s svojim gospodarjem in njegovo družino, do tujcev p je nezauplijv.

ZDRAVJE:
Ko se odločate za nakup Dalmatinca, se morate zavedati ta je ta pasma zelo občutljiva na zdravje.
Najpogosteje se pojavlja  gluhost, putika, problemi s kožo in dlako, kamni v sečnem mehurju in ledvicah, dizpalazija kolkov.

a je dobo? a sem kej sfalila?



A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


blondy

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
  • Ajša Tiba
Odgovori #74 : 02 Januar 2006, 14:28:00
Ola! Sem nova na forumu in tudi sama imam dalmatinko. Stara je 1leto in 8mesecev. Tudi sami smo bili na začetku zelo presenečeni nad njeno živahnostjo vendar smo se je že navadili. Kljub temu, da je stara že skoraj 2leti ni prav nič manj živahna.

lp

blondy


S1b

  • *
    • Prispevkov: 1.216
    • Točke: 2
Odgovori #75 : 02 Januar 2006, 14:34:01
dobrodošla blondy  :) , imaš morda kako slikico ?



lp

http://siberius.moj-album.com/
veter piha skozi tunel z hitrostjo 100 km/h, polž plazi skozi isti tunel z hitrostjo v=1,00002km/h. koliko palačink lahko natlačimo slonu v rit če vemo da čungalunga stane 10 tolarjev ?


blondy

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
  • Ajša Tiba
Odgovori #76 : 02 Januar 2006, 15:15:17
sorcy....sm hotla poslat pa so ocitno use prevelike....drugic dobiš!

blondy


Jasmina

  • *
    • Prispevkov: 321
    • Točke: 2
Odgovori #77 : 02 Januar 2006, 22:56:56
dobrodosla blondy!
jaaaa slikice bi vidli, to je najbolj fajn gledat ;D ;D- od tvoje dalmatinke mislim (off topic: kaj pa ti s1b, si mislil slike od blondy ali od njene pikice? :P ;D)
kako ji je pa ime?
pa kako to da si se odlocila za dalmatinko?


S1b

  • *
    • Prispevkov: 1.216
    • Točke: 2
Odgovori #78 : 03 Januar 2006, 15:29:10
haha jasmina mislu sm njeno pikico sam se tud njene nebi branil  :D

http://siberius.moj-album.com/
veter piha skozi tunel z hitrostjo 100 km/h, polž plazi skozi isti tunel z hitrostjo v=1,00002km/h. koliko palačink lahko natlačimo slonu v rit če vemo da čungalunga stane 10 tolarjev ?


Jasmina

  • *
    • Prispevkov: 321
    • Točke: 2
Odgovori #79 : 03 Januar 2006, 17:39:38
 ;D ;D
jaz sem pa dodala par slikic v moj labum:
http://jasmina.moj-album.com/album/1422525/

to pa je slikica, ko smo gledali 102 dlamatinca, pa ko je prisla cruela na televizijo, je johny takoj zalaufal do televizije, very pa je tudi zadaj postala pozorna na njo ;D  ;D


S1b

  • *
    • Prispevkov: 1.216
    • Točke: 2
Odgovori #80 : 03 Januar 2006, 18:17:47
čudovite slikice jasmina  :), res je lep tale johny  :D

http://siberius.moj-album.com/
veter piha skozi tunel z hitrostjo 100 km/h, polž plazi skozi isti tunel z hitrostjo v=1,00002km/h. koliko palačink lahko natlačimo slonu v rit če vemo da čungalunga stane 10 tolarjev ?


blondy

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
  • Ajša Tiba
Odgovori #81 : 03 Januar 2006, 21:10:58
Jasmina ful luškana slikca. Vprašala si me zakaj sem se odločila za to pasmo... V bistvu ne vem zakaj, vedeli smo da hočemo srednje velikega psa, ki ima veliko energije in dober karakter. In ravno v tistem času, ko smo se doma pogovarjali o pasmah mi je sodelavka povedala za leglo dalmatincev. Najprej sva se s kolegico odločile, da si jih samo ogledava, vendar pa ko sem zagledala 7 belih kepic s pikami sem še isti dan eno odnesla domov.

Tko je naša Ajša Tiba prišla k nam in sedaj ne moremo brez nje.

Žal mimam nobene slikce, ker so vse prevelike za tuki gor.
če pa jih želita vidt mi lahko napišeta svoj mail in vama jih pošlem.

lp

blondy


blondy

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
  • Ajša Tiba
Odgovori #82 : 03 Januar 2006, 21:47:55
evo slikce moje pozerka ;D

blondy


S1b

  • *
    • Prispevkov: 1.216
    • Točke: 2
Odgovori #83 : 03 Januar 2006, 22:34:08
blondy nič manj prisrčno imaš kot jasmina  :), pravi cukr  :D , ali imate svoje dalmatince v stanovanju ali v pesjaku ?

http://siberius.moj-album.com/
veter piha skozi tunel z hitrostjo 100 km/h, polž plazi skozi isti tunel z hitrostjo v=1,00002km/h. koliko palačink lahko natlačimo slonu v rit če vemo da čungalunga stane 10 tolarjev ?


blondy

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
  • Ajša Tiba
Odgovori #84 : 04 Januar 2006, 18:22:57
ola!
Moja scrkljanka je v stanovanju. Je že tolk razvajena, da ne gre niti ven če preveč dežuje

lp

blondy


Tina

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 5
  • Gomi & Chics
Odgovori #85 : 04 Januar 2006, 19:43:19
blondy, naša je ista. Kadar dežuje gre samo na lulanje in kakanje, potem pa že nazaj sili  :D
Ko sva hodili v šolo, mi od začetka ni hotela ležat, če je bila mokra trava... Ampak se je potem navadila.

Lp,
Tina


blondy

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
  • Ajša Tiba
Odgovori #86 : 05 Januar 2006, 13:31:37
Iz osebnih izkušenj vem, da so dalmatinci zelo svojeglavi...Pa me zanima, če je pri letu in 8 mesecih že prepozno za šolanje. Mi smo našo Tibo tok razvadli, da še na povodcu ne zna hodit.

lp

blondy


Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #87 : 05 Januar 2006, 13:36:56
Nikoli ni prepozno za učenje.Če vprašaš Irenchy je Rondota naučila osnovo(+ nekaj trikcev) najdenčka z ne prav lepo preteklostjo.Pa ti povem iz izkušenj,da zna bit tudi trmast ;)
Psičko probaj najprej naučit,da bo pozorna nate,potem pa dalje.Preberi si malo teme pod "učenje" če te pa kaj zanima glede tega pa tam vprašaj,pa ti bomo pomagali :)

LP,Nina

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


Tina

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 5
  • Gomi & Chics
Odgovori #88 : 05 Januar 2006, 13:43:05
blondy, medve z Nyzz sva šli v šolo šele, ko je bila stara 7 oz. 8 let, pa nama je šlo super - prej smo jo imeli pa bolj za crkljat in za kakšne pohode - ni nam bilo ravno pomembno, da bi bila ne vem kako poslušna. Zdej pa obvlada  :)
Najdi tisto, kar jo najbolj motivira, potem pa na delo! Pri naši je bila to hrana  ;D
Pa veliko uspehov pri učenju vama želim!

Lp,
Tina


Z4l4+Z0j4

  • *
    • Prispevkov: 73
    • Točke: 0
Odgovori #89 : 05 Januar 2006, 15:27:24
   O blondy !

Zdej mamo pa že dva "piklca" z rjavimi pikicami, juhu kk sm vesela !  ;D
   Kaj sm hotla . . .  :-\  Aja, če se komu ljubi zmert plečno višino od svoje dalmatinke. Moja je stara 7,5 mesca pa se mi zdi tak mala, nazadnje ko sm jo merla je mela pl.v. okrog 50 cm. Nekej bi še mogla zrast  ::)

                                                                 Z+Z