uporaba in koristi lososovega olja

tadika · 11141

tadika

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
  • Iška
: 22 November 2011, 00:03:12
Pozdravljeni,

nekaj na omenjeno temo sem že zasledila, vendar ne dosti. Če je zadeva že kje konkretno omenjena bi prosila za link. Hvala!

Drugače pa me zanima vpliv lososovega olja na dlako, kožo, kosti, predvsem sklepe. Se lahko uporablja skoz, vsaki dan ob briketih ali je bolje v določenih obdobjih... ??? ??? ???
Pričeli smo z uporabljanjem http://dogmania.si/cisto-lososovo-olje-100ml.html# fish for dogs, 100% lososovo olje.

Doma imamo 7 kg in leto in pol staro jazbečarko.
Psička ima ves čas hrano royal canin za jazbečarje, enkrat tedensko dobi kuhan obrok in enkrat tedensko eno konzervo animoda (različni okusi), priboljški pa kakšne manjše zadeve ali polika za trening (enkrat tedensko), pozimi ob nedeljah dobi zajemalko ne slane ali kako drugače začinjene goveje juhice in kakšen suh in dišeč svinjski uhl.

Vglavnem hrana je ves čas ista imamo pa probleme z obribano kožo podpazduhami (ne uporabljamo več oprsnice že skoraj pol leta), ni noben parazit (smo dali na preiskave) k dermatologi pa še nismo šli, lokalni veternarji ne znajo več pomagati (dali so nam eno kremico, ki pa se je ne sme preveč uporabljat večjega učinka pa tudi ni bilo zato je NE uporabljamo več, in tabletke za kožo in dlako... ni bilo učinka na kožo le na dlako).
Zadeva se močno poslabša v času mokrega vremena, saj z izrazitim prsnim košem pobere skoraj vso vlako in umazanijo z tal.

Vpliv lososovega olja me zanima tudi zato, ker ima malce posebno zraslo zadnjo tačko in hodi na njen poseben način (včasih malce šepa), veterinarji so bili različnega mnenja (od vnetja pokostnice, do predloga za operacijo...), dokler je ne boli in je totalno živahna ne gremo blizu veterinarja, jih imamo vrh glave  :-\

Za info se v naprej zahvaljujem ;D
Lp

P.s. Če se zadeva ne bo izboljšala vsaj malo bomo ob prvem snegu (še več mokrote, posledično slabše stanje) morali obiskati dermatologa (smo se že pozanimali za vse), samo ona ne mara vetov, zato probujemo vse ostalo, sploh če je dobro za pojest  ;D



rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #1 : 22 November 2011, 10:07:39
Mi dodajamo lososovo olje redno in se navzvez vsekakor pozna na sijaju dlake. ;)

Drugače ti pa svetujem za tačko, da obiščete g. Matkota v Topolščici. ON je strokovnjak za takšne zadeve in jaz imam glede nejga zelo opozitivne izkušnje. Prej je psička komaj hodila, po njegovih nasvetih pa lahko spet teče. Tako, da si vzamite čas in pojdite k njemu. On ti res pove kako in kaj!

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 23 November 2011, 00:36:04
Drugače pa me zanima vpliv lososovega olja na dlako, kožo, kosti, predvsem sklepe. Se lahko uporablja skoz, vsaki dan ob briketih ali je bolje v določenih obdobjih... ??? ??? ???
Pričeli smo z uporabljanjem http://dogmania.si/cisto-lososovo-olje-100ml.html# fish for dogs, 100% lososovo olje.
...
Vpliv lososovega olja me zanima tudi zato, ker ima malce posebno zraslo zadnjo tačko in hodi na njen poseben način (včasih malce šepa)
Omega 3 olje pomaga pri veliko stvareh, od kroničnih vnetij, revme, sklepnih težav, krepi imunski sistem in posledično blaži alergije. Včasih je bila hrana (predvem meso) bolj bogata z omega 3, danes je osiromašena in omega 3 ne škodi nobenemu. Jaz dajem kapsulo na dan.

Vedno je bolje kupiti izdelek za človeško prehrano, ker so strožja pravila, bolj prečiščeno, boljša koncentracija. Vedno poglej koncentracijo EPA in DHA, to sta tisti dve maščobni kislini, ki sta esencialni. Npr. danes nosečnice jemljejo DHa, ker pomaga pri razvoju možganov ploda, gradi imunski sistem.

Fish for dogs olje ima npr. EPA 6.31%, DHA 10.23%. Jaz kupujem kapsule v DM, ki si daleč najcenejše (okoli 3 eur). Tam je EPA 18% in DHA 12% (kapsula ima skupno 1000 mg lososovega olja).

V lekarnah so kapsule še z boljšimi koncentracijami, npr. Marifit, ki imajo kar 60% omega 3, je pa 40 kapsul za 8,75 eur.
http://www.lekarnar.com/izdelki/marifit-omegavit-40-kapsul#opis

Ali pa Omega Defend, ki so manjše po velikosti, v 843 g kapsuli je 235 mg EPA in 192 mg DHa. 60 kapsul za 7,76 evra.

Dozira se približno 200 mg EPA in DHA  na 10kg teže psa za normalno rabo, za terapevtsko rabo lahko še več. Jaz dam dnevno eno kapsulo, ki ima notri 300 mg EPA in DHA vsakemu (psica s kožno boleznijo ima 9 kg, zdrav samček 12 kg). Pač pohranite Fish for dogs olje,  naslednjič pa kaj boljšega. Dobro je dati med/po hrani, da se olje zmeša s hrano v želodcu, na tešče se pri ljudeh olje izpahuje:)

Ne kupujte omega 6 in omega 9, ker so omega 6 že tako pretirano prisotne v sodobni prehrani in delujejo vnetno. Prav tako je neučinkovito laneno olje, ki je sicer omega 3, ampak ALA (in ne EPA ali DHA). Telo mora ALA pretvoriti v EPA in DHa, vendar je učinkovitost le okoli 5-odstotna, torej zanemarljiva. Prodajajo tudi Dermanorm olje za pse, veterinarsko, ki naj bi bilo za kožo,še jaz sem temu nasedala kar nekaj let, vendar je notri predvsem ALA (rastlinsko olje), ki je sploh za mesojedca irelevantna, s trohico EPA in DHA. Drago pa kot žefran.

Vglavnem hrana je ves čas ista imamo pa probleme z obribano kožo podpazduhami (ne uporabljamo več oprsnice že skoraj pol leta), ni noben parazit (smo dali na preiskave) k dermatologi pa še nismo šli, lokalni veternarji ne znajo več pomagati (dali so nam eno kremico, ki pa se je ne sme preveč uporabljat večjega učinka pa tudi ni bilo zato je NE uporabljamo več, in tabletke za kožo in dlako... ni bilo učinka na kožo le na dlako).
Zadeva se močno poslabša v času mokrega vremena, saj z izrazitim prsnim košem pobere skoraj vso vlako in umazanijo z tal.

Zdaj težko je pa reči, kaj je vzrok odrgnjene kože po pazduhami. Je koža le suha in scefrana ali je vneta, pordela, celo zagnojena? Je mogoče krivo le mehansko drgnjenje tačk ob globok prsni koš pri hoji? Vsekakor se na mokro in zimsko vreme pripravite in naj kuža nosi plašček (Hurrtta ima nepremočljivega).

Moja psica ima celo življenje dedno kožno bolezen, vsake toliko se ji na nekem delu telesa olušči povrhnjica, potem si malo popraska, včasih hitro do krvi, včasih se vname. Zdaj sem že navajena in hitro urgiram - očistim z jodim, če je že prišlo do odprte rane (na zmočeno vato nakapljam še jod).  In pa nosimo ovratnik, da se ne more lizati.

Si vaš kuža lahko praska pod pazduhami? To poskusite onemogočiti, ne vem sicer kako, ker ovratnik deluje le proti lizanju oz. pes se ne more praskati po glavi... Mogoče mehka bombažna otroška majčka?

Sama imam na eni dlani popolnoma uničeno, stanjšano kožo, ki mi kar poka po šivih, posebno v mrzlem vremenu. Vsake toliko se mi namreč vrne vnetje na določenem delu, koža pordi in grozno srbi. Na začetku, ko še nisem vedela, sem se praskala in mi je povrhnjico takoj uničilo, tako da praskanju ali mehanski obrabi se je treba nekako izogniti.
Tudi jaz imam kremo, ki ste jo dobili vi - to je kortikosteroid in ob daljši uporabi kožo tanjša. Uporabim jo le prvi dan, ko se mi vrne alergijska reakcija, ko res srbi  (pa še to ne vedno).

Po svojih lastnih izkušnjah na roki priporočam dve stvari:

1. Praška pasta (imajo povsod, stane okoli 5 eur)
http://www.dolenjske-lekarne.si/default.cfm?Jezik=sl&Kat=0303&KatalogID=25
To je krema za vneto kožo dojenčkov in uporablja se predvsem v kožnih gubah, pri razjedah. Vsebuje cinkov oksid (zavira vnetje in suši kožo, kar je važno ravno pod pazduhami), smukec,ki tudi suši vneto mesto, lajša trenje kože, ribje olje pa z vitaminoma A in D kožo obnavlja. Preizkušeno na moji roki - tudi na rani čisto nič ne peče, lajša srbenje. Moji psički se je enkrat vnela koža na trebuhu, sama sij e tako zlizala, da je prišla do krvi, ko sem opazila, je bilo že vneto... Očistila z jodom in namazala s praško pasto - rdečica je izginila v enem dnevu in zadeva se je čisto umirila.

2. Ribje mazilo (od 3,5 do 5 eur v vsaki lekarni)
http://www.dolenjske-lekarne.si/default.cfm?Jezik=sl&Kat=0303&KatalogID=26
Še ena nežna zadeva za dojenčke, celi kožo.

Psička ima ves čas hrano royal canin za jazbečarje, enkrat tedensko dobi kuhan obrok in enkrat tedensko eno konzervo animoda (različni okusi), priboljški pa kakšne manjše zadeve ali polika za trening (enkrat tedensko), pozimi ob nedeljah dobi zajemalko ne slane ali kako drugače začinjene goveje juhice in kakšen suh in dišeč svinjski uhl.

Naj dodam pa še svoje mnenje, glede prehrane... Royal Canin niso ravno dobri briketi, vendar pa ne bom za nobene brikete rekla, da so dobri. Sama hranim surovo. Moja psica, ki ima težave s kožo, je osem let jedla brikete, 'najboljše', vendar pa se je ob prehodu na surovo hrano pokazala razlika. Vnetja se pojavijo redkeje, zacelijo se hitreje. Tu je še možen učinek alergije, ker so briketi pač skombinirani iz stotih sestavin, tako da ne moreš vedeti, kaj točno moti. Za celjenje kože, tudi če ne gre za alergijo, so potrebne esencialne maščobne kisline, amino kisline, vitamini - vsega tega je v čisti, nepredelani obliki v mesu v izobilju. Berete nas lahko v temi Surova hrana.

Za tačko pa bi bilo res dobro obiskati dr. Matkota ali veterinarsko kliniko v LJ. Vsaj da veste, pri čem ste.

zato probujemo vse ostalo, sploh če je dobro za pojest  ;D

Evo, surovo meso  je psom dobro za znoret. Pa imate win-win:)



tadika

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
  • Iška
Odgovori #3 : 23 November 2011, 15:13:51
Najlepša hvala za odgovore!!! ;D
Bom še malce bolj na široko razložila določene zadeve, ko mi bo čas dopuščal. :-[



tadika

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
  • Iška
Kar se tačke tiče, je takrat precej šepala in smo obiskali dr. Zorkota v Lj, kateri nam je dal le proti bolečinske tablete za zdravljenje vnetja pokostnice,
na rentgenskih slikah je opazil določene nepravilnosti kolkov, ampak tačka bi naj bila zdrava, le malce nepravilno zrasla, kar se opazi že pri navadni hoji.
Drugače od takrat ne šepa več (razen ob mrzlem in mokrem vremenu... takrat pač zmanjšamo sprehode in se več igramo na toplem),
se pa opazi nepravilnost pri hoji... ampak dokler je ne boli in lahko normalno nori po travnikih ne gremo do veta.

Kar se lososovega olja tiče, ga dajemo med hrano tako, da ni nobenih problemov, bomo pa poiskusili še kaj drugega, hvala za nasvet  ::)
Upam le, da ji bo vsaj malo pomagal pri vseh njenih tegobah, saj dokler je dobro za pojesti je najbolj srečen kuža na planetu  ;D

Njena koža po pazduhami je podobna koži na precej suhem komolcu pri človeku, kjer se opazijo tiste male pikice ima tudi malce nagubano kožo, na notranji
strani sprednjih tačk pa so vidne sledi mehanskega obrabljanja (manjša rast dlak), tudi tam zna biti koža malce razdražena.
Zadeva se v slabšem vremenu poslabša, in takrat da jasno vedeti, da jo ali boli ali peče (nima  razcefrano, zagnojeno ali do krvi skraspano), ob suhem vremenu pa
za 10% zgine zadeva, v celoti pa NIKOLI  :'( Gre pa predvsem za mehansko drgnjenje tačk ob prsni koš. Lizanja ji ne dovolimo, tako da če ji
le to uspe je le to minimalno. Plaščke uporabljamo ampak vlaga vedno prodre do tistega predela, predvsem zato, ker je prsni koš dvignjen od tal le slabih 10 cm.

Pri veterinarju so nam svetovali uporabo zadev z cinkom... ampak drugega kot Clx Wipes niso imeli (higienski robčki z cinkovim glukonatom) le ti bi se naj
uporabljali za vsako dnevno čiščenje kožnih gub itd. Zadeve ne uporabljamo redno, ker je psički precej neprijetno, saj imajo precej močan vonj in so precej
vlažni... učinka ni bilo še nobenega... bomo poiskusili z predlaganima maziloma... zanima me le ali se lahko te dve zadevi precej redno uporabljata?
Da ne bomo naredili več škode kot koristi na njeni koži?

Omenjali so nam, da bi nam mogoče pomagala konjska mast ali uporaba Bepantena plus...  ??? ??? ???

Lep pozdrav

p.s. K veterinarju gremo za vsako malenkost, ampak včasih so izkušnje drugih lastnikov psov v veliko večjo pomoč, zato se obračam na vas  :-[



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 29 November 2011, 19:00:35
No,če je mehanska obraba, da ni resno zagnojeno, je to zelo podobno moji dlani. Tam se mi vsake toliko vrne kot nekakšna alergijska reakcija in potem izgine. Se pa mora koža na tistih mesti spet znova in znova obnavljati, je zato pač tanjša, prej jo mehanska obraba uniči.

Praška pasta vsebuje cink, ravno zatoj e takofajn. Vprašajte farmacevta glede dolgotrajne rabe. Ampak na mojih navodilih ni nikjer nobenega resnega opozorila, to se daje predvsem dojenčkom. To uporabim, ko se mi roka vname in na mestih, če mi popoka. Prav na navodilih se omenja za kožne gube, tam, kjer je trenje, tako da je po mojem super za vaš primer.
 
Ribja krema (npr. Riboderm ali kaka galenska) je pa res neškodljiva, le naravno mastno mazilo. Moji koži absolutno pašejo čim bolj mastne kreme. Vsake toliko si kupim tudi Linola Fett kremo, ki je spet čisto nevtralna negovalna mastna krema, priporočena za psoriazo.

S tem škoditi ne morete, le pač negujte suho kožo.



tadika

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
  • Iška
Odgovori #6 : 29 November 2011, 21:06:15
Najlepša hvala za odgovor!!!

Lp



Sedem

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 22 Julij 2015, 21:46:36
Živjo,

Svojemu malemu nadebudnežu sem pričela dodajati lososovo olje k prehrani. Zanima me sledeče, ga lahko dajem vsak dan?
Sedaj mu ga dajem vsak dan eno čajno žličko med brikete, približno dva tedna in da mu ne bi ustrezalo se nič ne kaže.

Uporabljam pa tegale: http://www.djdon.si/index.php/nasa-ponudba/f4d/f4d-lososovo-olje/194-lososovo-olje-za-pse-in-macke

Tudi izkušnje z tole firmo olja me zanimajo.
Hvala :)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #8 : 23 Julij 2015, 06:34:57
Dolgoročno dodajanje ribjega olja vodi v pomanjkanje vitamina E. Se šravi ali omejiš dodajanje ribjega olja na čas ko menjava dlako, po antibiotikih.... Ali pa začneš dodajat E vitamin. Ne vem pa kaka doza E vitamina je za pse.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


MANDY

  • Gost
Odgovori #9 : 23 Julij 2015, 12:16:44
Sedem jaz uporabljam za moje pse isto olje in se dobro obnese. Dobijo ga 2x na teden trenutno, ena menja dlako, druga ima mladiče drugače pa dobijo 1x na teden po žličko med brikete. Če jim dam prepogosto imajo drisko.