Border Collie med službo

Matej · 6047

Matej

  • *
    • Prispevkov: 25
    • Točke: 0
: 10 December 2011, 19:38:37
Pozdravljeni!

Že 3 leta si želim imeti Border Collie-ja. Vem, da ta pasma potrebuje veliko gibanja in druženja. Vendar je med službenim časom to nemogoče. Imam zagrajeno parcelo z ograjo in doma še eno psičko pasme husky. Ali bi lahko Borderja pustil zunaj čez dan? Kako to rešujete, medtem ko ste v službi?



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #1 : 10 December 2011, 20:13:57
Načeloma je večina borderjev doma samih po 8-9 ur pa se čisto normalno prilagodijo.  ;) Pri nas sta notri, ko sta sami.


Matej

  • *
    • Prispevkov: 25
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 10 December 2011, 20:16:28
Načeloma je večina borderjev doma samih po 8-9 ur pa se čisto normalno prilagodijo.  ;) Pri nas sta notri, ko sta sami.

Hvala! Si kar predstavljam to veselje, ko pridete domov! :)



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #3 : 10 December 2011, 20:25:52
Našidve imata srečo. Sta res minimalno sami doma, ker fant dela od doma pa ju ima on pod kontrolo dopoldne. Sta pa vseeno veseli.  :D Edino pri mladiču je pametno, da se ga počasi navaja na to samoto, posebno zaradi sobne čistosti.


Matej

  • *
    • Prispevkov: 25
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 10 December 2011, 20:41:13
Pri nas je podobna situacija, ker sta cel dan doma tast in tašča. Tako da bi eventuelno lahko malo vrgla oko na psa. Mi imamo huskija v pesjaku s kočo in mu nič ne manjka. Za border collija pa razmišljam novi pesjak s kočo, vendar bi mu pustil vrata odprta, tako da bi se po želji lahko neomejeno gibal po zagrajeni parceli.

Kako border colliji prenašajo mraz? Jih je pozimi potrebno povabiti v hišo? ::)



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #5 : 10 December 2011, 21:04:09
Mislim, da se čisto normalno prilagodijo na mraz. Bi moral povedati kdo, ki ima borderja zunej. Je pa čisto možno, da si bo ob morebitni spuščenosti našel kakšno zabavno delo v obliki paše (če bi prišel do kakšne take priložnosti) ali kakšno drugo zaposlitev, ki vam ne bi bila všeč. Tako da to je po mojem treba paziti, da ne pride do tega (jaz raje vidim, da mojidve med mojo odsotnostjo ne delata nič kot pa kakšne bedarije  ;)). Sigurno pa predlagam, da je pes v hiši. Se razvije čisto drug odnos med lastnikom in psom, če je ves čas z vami. Tako da razmislite tudi v tej smeri.


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #6 : 12 December 2011, 14:34:50
Hvala! Si kar predstavljam to veselje, ko pridete domov! :)

Jaz imam tudi obe psički notri. Vse, kar me trenutno pričaka doma, je premaknjen tepih. Sta bili pa obe kot mladič v boksu in sem ju počasi puščala in navajala biti izven njega.


Janusa

  • *
    • Prispevkov: 142
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 12 December 2011, 14:55:45
Meni se zdi čisto okej, če je pes med službenim časom zunaj. Ob prepostavki, da tam ni izpostavljenen nevarnosti (kraja, zastrupitev) ali kakšnim drugim motečim dejavnikom (ljudje, ki hodijo mimo in ga dražijo, mu mečejo neustrezno hrano ipd.). In seveda ob pogoju, da ima primeren prostor, kamor se lahko zateče pred vremenskimi neprilikami.
Sama sicer nimam borderja, imam pa večjega aktivnega psa, ki je nadvse rad zunaj, in se nam ta rešitev zelo dobro obnese. Zagradili smo mu cca 16x10 metrov travnate površine in postavili izolirano kočo s predprostorom ter pokritim nadstreškom. Tam je v mojem službenem času, imava pa to ogrado tudi za igranje in učenje (ker je lahko brez skrbi spuščen). Ko pridem domov, preostanek dneva preživi z mano (v hiši, zunaj, kjerkoli..) in seveda spi v hiši.
Ta rešitev z ogrado mi je všeč, ker se delno lahko zdivja že dopoldne, ker lahko lula in kaka kadar hoče in ker lahko s sprehodom počaka kakšno urico (ne da mi je odveč iti takoj po službi, ampak imam zelo majhnega otroka, ki ga je treba "porihtat", ko pridemo domov - previt, skuhat kosilo, nahranit...). Poleg tega je pes še mlad in nisem čisto prepričana, če ne bi kdaj od dolgčasa česa uničil. V hiši velja zanj en kup omejitev, v "svoji" ogradi pa lahko počne praktično kar hoče in je tudi zelo rad tam. Z opazovanjem okolice si skrajša čas, ko čaka name, včasih si spušča žogico po klancu in jo lovi, včasih rije za krti in voluharji. Na srečo ne laja veliko in ne poskuša pobegniti, v takem primeru bi ga raje imela v hiši.
Ko je močnejše deževje ali hud mraz, je v hiši, sploh ko je potriman, da ga ne bi zeblo.
Border mislim, da je dovolj odlakan, da ne bi smel imeti problemov v zimskem času.




deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #8 : 12 December 2011, 15:09:25
Border je lahko zunaj,če ima dobro izlirano dvoprostorno hišico in dovolj slame/sena notri. Priporočam pa,da ni spuščen na celem vrtu ampak ogradite del ( stran od ceste ) ali naredite boks, ker drugač elahko razvije čudaška vedenja- ala tekanje ob ograji, pašo mimovozečih avtov ipd.
Sicer pa so lahkoto tudi ves čas odsotnosti notr (do 9 ur) pri tem da se do cca 15 meseca zagotovi "varen prostor" (beri dovolj velik kovinski boks ali primerno urejen in zagrajen del kakšne sobe, predsoba ipd z dnevno svetlobo. Do cca pol leta je pametno za pse v stanovanju organizirati en dodatni izhod- sprehod v času službe ( če je odsotnost daljša od cca 6 ur). To se da včasih organizirat v službi ( podlajšan izhod z amalico) , s sosedi, sorodniki, družinskimi člani- če ne gre drugače pa obstajajo poklicni sprehajalci.
Odrasli psi so z lahkoto sami doma v času službe. Večina raje leži na posteljah v stanovanju kot stoji na vrtu.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!