Mačja agresivnost

niniel · 9933

niniel

  • *
    • Prispevkov: 69
    • Točke: 0
: 12 Januar 2012, 11:42:11
No, tele teme nisem še nikjer zasledila, tako da odpiram novo.

So vaše mačke kdaj agresivne?

Pri meni je tako... Večino časa je moja mačka kot angelček. Poležava, se crklja, presti začne že če jo pogledaš ali ji kaj rečeš. Včasih pa kar naenkrat napade. Npr. se crklja pri meni v naročju, prede, potem pa me naenkrat vgrizne v roko. Pa to ne nežno - z vso močjo. In najbolj grozno je to, da ko jo uspem potegnit s svoje roke in jo dam na tla, ona ne odneha. Začne skakati po meni in me grist. Tako da ponavadi pobegnem v drugo sobo (saj vem, da to najbrž ni pravi način, ampak zna bit res strašna!  >:D) in nekaj časa počakam, da se umiri. Če bi jo šla pogledat čez 5min, bi še vedno stala pred vrati in čakala, da me napade. Se pa točno odloči, koga bo napadala - če bi šel v tistem trenutku mimo nje kdo drug, ne bi bilo nič, ker čaka, da opravi z mano.

Naša mačka ima v kleti svojo sobo, kamor jo zapremo čez noč. Včasih me napade, kadar jo zvečer pospremim spat, ker bi ona rada bila še po celi hiši. Ok, ampak v tem primeru vsaj vem, kaj ji ni prav. Kadar jo crkljam in me napade, pa... res ne vem, kaj je vzrok.  :(

Ne napada pa samo mene, ampak včasih tudi mamo ali katero od sester. Očeta si ne upa.

Ima kdo kakšne izkušnje? Nekje sem prebrala, da mačke postanejo agresivne, če jim je dolgčas - je to res?

Vsakršen nasvet bo prišel zelo prav. :)



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #1 : 12 Januar 2012, 12:09:17
Ja naša je bila taka.

Najprej smo bolj ali manj čakali, da jo mine, kao mačk se itak ne vzgaja (zastarelo)... ampak je ratalo nevzdržno v kratkem času in smo ugotovili, da na lepe oči ne bo nič boljše in ugotovili, da mačke pravtako zelooo potrebujejo svoje meje in tudi sankcije, če je treba.
Sploh ko je prišla na obisk babica, ki se je še težje "ubranla" in jo je mačka nekajkrat grdo spotaknila in se ni bilo za hecat. Žensko v 90ih pa tudi ni za po tleh metat... :o

Dobila je tudi dve okrog ušes in bila je zaprta ona, ne pa babica in se je popravlo brez nekih hujših problemov.

Nismo ji dovolili, da dela kar se ji sprdne, sploh ko je šlo na fizično, obenem pa smo tudi spoštovali njen osebni prostor in ji nismo težli. Sploh mi (otroci) in obiski.
NAša mačka ma namreč že 20 let in smo zrasli z njo  :-*
Je bila pa pravi terorist na začetku  >:D
Mama (njena) je bila tudi cel hudič  ::)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


all_

  • *
    • Prispevkov: 414
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 12 Januar 2012, 19:45:16
Jaz sem moje vzgajala z glasnim in strogim "ne", da niso grizle naprej, tiste ki so bile bolj gospodovalne. Če mačka še proba ugriznit, jo pa umaknem proč od sebe, dam na tla in pač nima privilegija biti v naročju ali pa istem prostoru kot jaz.

Nekatere mačke so imune na "ne", pri takih lahko probaš z malo pretvarjanja in glasno delaš "auč au..." in malo zacviliš. Sicer izpade trapasto, ampak deluje, predvsem pri mlajših, ki že tako grizejo zaradi zobkov.


Mačke se ravno tako vzgaja, pa doslednost je ključ.  :) Potem, ko vedo kaj je "ne", to tako preneseš na vse. Ali pa "dol" če skoči na pult, ... Samo resno moraš mislit in se trudit, čeprav v prvo ne uspe, ker žival bo pač probala, če bo šlo, dokler ne vidi, da si ti pač "glava družine".

Saj v tisti svoji sobi mačka ima wc in vodo ane?



niniel

  • *
    • Prispevkov: 69
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 12 Januar 2012, 21:49:37
Ja ja, seveda ima wc in vodo v sobi.  :)

Hmm... Torej, moja mačka je že kar nekaj stara, ima 5 let... Smo torej 'zasrali' že v času njenega otroštva?



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #4 : 12 Januar 2012, 21:51:19
Vse se da popravit  :)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #5 : 13 Januar 2012, 08:43:10
Mene pa zanima, ce se je kdo kdaj srecal z macko, ki je bila popolnoma necrkljiva? Do te mere, da je ne smes niti pobozat, ker takoj klofne s taco (ne s kremplji sicer), v narocju je pa tudi mirna samo pri par ljudeh, drugim se ne pusti niti dvignit? Ni pa nobene variante, da bi kdaj sama prisla in se podrgnila, ali da bi se prisla kdaj stisnit, vedno drzi razdaljo, tudi pri svojih domacih.

Macka ima skoraj eno leto, nasli pa so jo, ko je imela 4-5 tednov, tako da ima od zacetka same pozitivne izkusnje z ljudmi. Prve dva, tri tedne se je FUL crkljala, potem pa nic vec.

Se pa brez tezav crklja s psom :)

battito animale


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #6 : 13 Januar 2012, 09:26:11
Hm... spet mi  :o
Naša čeprav je bila celo življenje (od rojstva dalje) izključno notranja, se je začela božat maaaalo... enkrat po tretjem ali več letu starosti samo mami, z ostalimi se je samo pogovarjala in zelo občasno dovolila nekaj pobožev  ::)
Po desetem letu pa se je začela crklat z vsemi domačimi (se je včasih celo na veceju ne rešiš), tujcev pa itak nikoli ni marala razen izjemno redkih izjem pa še to samo 1x ali 2x.

Smo se hecali, da sta s psom zamenjala ulogi čuvaja  :o ???

Kaj čmo... Take mamo  ;) Moram reč, da meni je ta naša ubrisana mačka zakon  :-*

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


all_

  • *
    • Prispevkov: 414
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 13 Januar 2012, 16:08:59
Ja, mačke so si ful različne.

Ene so take, da se pač ne marajo nosit v naročju, niti božat, razen ko imajo "dober dan". Ene so v naročju nemirne, bodo pa ful vesele recimo božanja, če lahko ležijo kje drugje. Ene so take, da morajo biti pa non stop v naročju in oboževane, če ne so ful nesrečne. Pa še bi lahko naštevala... Pa recimo ene so tiste ekstra prijazne, ki bodo šle tudi k tujci, ene pa sprejmejo samo domače ljudi in se drugih bojijo. :) So mačke, ki se pa čez leta odprejo in pustijo veliko več kot so včasih, ali pa obratno mogoče. Ko so stare pa itak hočejo svoj mir.

Npr. od treh mačk, ki jih imam, je samo ena naročna, se pravi da sama pride v naročje in zahteva cartanje.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #8 : 13 Januar 2012, 16:13:11
Ma ja, samo pri vseh mackah ki smo jih imeli (ali ki sem jih kdaj srecala) je ta res edina, ki jo poznam, da niti dotikov ne prenasa in da nikoli, res nikoli ne isce sama od sebe telesnih stikov z ljudmi. Niti, da bi se podrgnila ob tebe in te oznacila, da si njen. Sploh ker, kot pravim, se na vso moc carta s psom.

Ma sej je zanimiva :) samo jaz bi jo meckala :-[

battito animale


Jazz

  • *
    • Prispevkov: 628
    • Točke: 0
  • Pesjanska zasvojenka...
Odgovori #9 : 13 Januar 2012, 17:33:43
Naši mački (vsi, ki smo jih imeli do sedaj :o) so bili pa do zdaj sami carti. Sploh ta prvi mačkon, Piki. Pustil se je prebožat vsakemu-ubistvu je prišel do popolnega tujca, mal mijavku, da si ga začel božat, potem se ga pa nisi mogel znebit. Je hodil za tabo... :P Dve, ki jih imamo pa zdaj so pa iste- predet začnejo 8) že ko te na daleč vidijo, carte pa take, da jih ni večjih..

Dogs are best friends ever!


niniel

  • *
    • Prispevkov: 69
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 13 Januar 2012, 18:07:42
No ja, sej moja babnca je tudi drugače ultra scartana... Če se hoče nosit okrog, se ti povzpne po nogah, da jo moraš dvignit.  8)



wayra

  • Gost
Odgovori #11 : 14 Januar 2012, 08:57:40
Jaz imam siamko, ki se božanja hitro naveliča in prav tako lahko iz predenja ugrizne in napade. Ampak pred tem da neke določene znake, npr. rata trda in neha prest za trenutek, stresa kožo... in če jo takrat nehaš božat, ponavadi gre in ne napade. Je pa včasih namenoma napadala hčerko, ko je bila še majhna (hčerka) in ji je skakala prav v obraz. Moje kazni v obliki besednih groženj mački niso pomagale, zato sem hčerki naročila, naj jo malo udari in odrine od sebe. Ko jo je parkrat tako kaznovala, je mačka odnehala z napadi, verjetno je potem presodila, da hčerke ne bo nadvladala. Je pa mačka še vedno nepredvidljiva in če ugrizne v roko, ugrizne v zapestje, cilja žile. Takrat jo zagrabim za kožo, dokler ne spusti. Drugače je pa super mačka, vsi jo imamo radi, je ne tepemo in pač spoštujemo njen prostor. Se da pa z njo igrat skrivalnice - stečeš v drugo sobo, se skriješ za steno in jo prestrašiš, ko pride za tabo. Potem ona steče nazaj v drugo sobo, te počaka za vrati in te prestraši, ko prideš, skoči po podboj vrat tudi v višino glave. Ampak to je igra, takrat ne napada zares.
Vsakemu, ki ga mačka napada, svetujem, da ji da vedet kdo je glavni. Mene mačka spoštuje in v glavnem odneha že če jo z resnim globokim glasom pokličem po imenu.
Npr. take situacije pa so več kot nevarne, mačka ima otroka za manjvrednega, mama pa snema, namesto, da bi kaj naredila:
http://http://www.mojvideo.com/video-otrok-udari-macko/400c01b9b3a7e28a4ddc



all_

  • *
    • Prispevkov: 414
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 14 Januar 2012, 12:46:17
Sploh ker, kot pravim, se na vso moc carta s psom.

Ma sej je zanimiva :) samo jaz bi jo meckala :-[

Zanimivo. Običajno se tiste mačke, ki se ljudi malo bojijo, skrijejo k drugim živalim in so raje z njimi. Tam iščejo zavetje, zato je pri takem mačku boljš probat 1 na 1, brez drugih živali. Tako je moja mačka, ki se je bala človeške roke, bila prisiljena v počasno navajanje, ker druge možnosti ni imela. Je pa danes zelo cartasta, se rada boža, samo za v kopalnico jo je treba dvignit v naročje, sicer pa ne bo nikoli prišla v naročje in tudi če jo dvignem, jo moram kmalu spustit.

Najboljš, da še eno mačko pripelješ, pa njo mečkaš. :)



all_

  • *
    • Prispevkov: 414
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 14 Januar 2012, 12:50:18
da neke določene znake, npr. rata trda in neha prest za trenutek, stresa kožo... in če jo takrat nehaš božat, ponavadi gre in ne napade

Tole so res zelo očitni znaki, ki jih nihče ne sme spregledat. Vsako mačka, s katero sem do zdaj imela opravka, je pokazala kakšen tak znak, če je imela dovolj božanja. Tiste bolj samozavestne potem napadejo, če jih ne pustiš na miru, tiste bolj nežne pa običajno samo zbežijo in se umaknejo.

In to je čisto normalno, samo upoštevat je treba signale in jim dati mir, ko si ga želijo in ne bo težav.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #14 : 15 Januar 2012, 17:42:42
Najboljš, da še eno mačko pripelješ, pa njo mečkaš. :)

Saj ni moja :) na zalost prostorske zmoznosti ne dopuscajo se macke. Ravno zato bi mi pasalo to, ki je pri mojih starsih, obcasno premeckat, da dobim macji fix ;)

battito animale


all_

  • *
    • Prispevkov: 414
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 15 Januar 2012, 19:07:53
A, to je pa drugač. :) Potem me pa ne preseneča, da ni za mečkat. No, odvisno kako pogosto te vidi, ampak vem za moje, da ni pomembno kako prijazne so, bodo nedomače ljudi samo pogledat prišle, mogoče se komu ki večkrat pride pustijo pobožat, več od tega pa ne.  :)



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #16 : 15 Januar 2012, 19:30:29
Ne ne, domacim se tudi ne pusti :) sej ce se samo meni ne bi bi razumela.

Sej jo podkupujem s tem, da ji vsakic, ko pridem, dam kaj hrane in da res nikakor ne silim v njo in je ze ful boljse - nekaj casa je rencala name, mogoce ker mojih psov ne mara in disim po njih, ne vem, zdej pa mi celo vzame hrano iz roke in dovoli, da se je na hitro dotaknem. Kaj vec pa itak ne ;)

Dvignit v narocje in nest na kratko razdaljo se pusti moji mami, in to je visek njene cartljivosti.

battito animale


all_

  • *
    • Prispevkov: 414
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 15 Januar 2012, 22:28:49
Hehe, taka je očitno. :)

Pse pa sigurno dojame.