Težave pri srečanjih z drugimi psi

McKruster · 116863

McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
: 16 Januar 2012, 22:27:20
Kot nekateri že veste, imamo doma tibetanskega mastifa, katerega glavni skrbnik je moj brat. Sedaj je star 22 mesecev. Po moji skromni oceni je glede na pregovorno "neučljivost" pasme zelo dobro vzgojen, ostala pa je še ena težava.

Na sprehodih ga nikakor ne moremo prepričati, da ne bi vlekel naproti drugim psom, ki jih srečujemo. Ko zagleda psa, začne vlečt, cvilit, se zaganjat, vse v pozitivnem kontekstu igranja, ne kakršnekoli agresije. Je pa seveda ravno zaradi njegove velikosti to moteče, čeprav ga fizično brez težav obvladamo. Na drugi strani ga psi za ograjo niti najmanj ne zanimajo, ne glede na to kakšne teatre zganjajo. Prav tako pa ni težav, ko je gužva psov velika. Z njim smo bili na kar nekaj razstavah, tam je priden, ga drugi psi sploh ne ganejo. Prav tako brat nikoli ni imel težav v pasji šoli, ki jo je obiskoval lansko leto.

Poskušali smo že z raznim preusmerjanjem pozornosti, tako z igračami kot s priboljški, vendar na njih praktično ne reagira. A ima še kdo kakšno idejo, trik, s katerim bi lahko poskusili?



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #1 : 16 Januar 2012, 22:43:11
Če ni imel težav v pasji šoli, upam da je bil v taki, kjer ga niso na igračko ali briketke vozili naokoli, pomeni da pozna besedno ne in ne smeš.
Psu v takih primerih pač ne moreš nič drugega kot to, da od njega zahtevaš umiritev.
Preusmeritev pozornosti, igrače proboljški...so le trenutno mašilo, ki je čedalje manj učinkovito, ker je pes v tem času odrasel in ne pada več na te fore.
Ne ostane vam durgega kot zahtevat in ko boste vstrajali pri tem, bo pes videl, da nima možnosti in bo zato s tem vedenjem preneha.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #2 : 16 Januar 2012, 23:17:03
Če ni imel težav v pasji šoli, upam da je bil v taki, kjer ga niso na igračko ali briketke vozili naokoli, pomeni da pozna besedno ne in ne smeš.
Psu v takih primerih pač ne moreš nič drugega kot to, da od njega zahtevaš umiritev.
Preusmeritev pozornosti, igrače proboljški...so le trenutno mašilo, ki je čedalje manj učinkovito, ker je pes v tem času odrasel in ne pada več na te fore.
Ne ostane vam durgega kot zahtevat in ko boste vstrajali pri tem, bo pes videl, da nima možnosti in bo zato s tem vedenjem preneha.

Pravzaprav vse kar se je naredilo, se je naredilo na priboljšek. Brez njega ta 65 kg težek pes niti koraka naredi, če se njemu v tistem trenutku to pač ne bo zazdelo. In naredili smo pravzaprat zelo veliko, iz psa za katerega velja da je neučljiv, je na priboljšek izdelal cel B-BH program, na izpit pa žal ni šel, ker brez priboljška kot sem rekla, ni bilo pač niti koraka, če ni bil v tistem trenutku pri volji.

Ampak dobro, na dnevne sprehode jaz z njim niti ne hodim, tu pa tam kdaj na kakšnega, ker pač živim drugje, ampak zadnjič sem pa na razstavi šetala po celjskem sejmišči z njim, brez priboljškov v žepu, pa mi ni bilo treba niti 1x se ne dret ne in fuj, ker je bil mrtvo hladen. Na sprehodu pa taka nujna potreba po igranju ali kako si naj to razlagamo? Ker on bi se res igral s psi, samo je moteče, ker je velik in se ga ljudje kot prvo bojijo in nihče nima namena bit posiljen ne, zato mu tudi ne dovolimo, da bii silil v druge pse. Seveda ga posledično brat tudi ne more nikjer spuščat, ker odpoklic deluje točno do tistega trenutka ko kakšnega psa zagleda in seveda je zato vedno pripet.



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #3 : 16 Januar 2012, 23:44:01
Problem je v tem, da so pač to pasme, ki naj ne bi bile učljive in se na tej besedi ( ne bi bile učljive) farba tečajnike, da se jih pač ne da nič naučiti.
Kar pa ni res. Le malo dlje traja in bolj moraš biti vztrajen, pa gre.

Priboljškov se pes kmalu naje, igrača mu je kmalu nezanimiva, psi odrastejo....kaj pa potem?

Ta stavek je le v premislek vsem, ki imate pse, ki so "neučljive". No, takih pasem ni. So samo pasme, ki potrebujejo še bolj odločnega in vztrajnega lastnika, ker si morajo zaslužiti s svojim vedenjem, da jih pes uboga.
Verjamem pa, da je težko, če ti stalno v šoli govorijo, da itak ne bo nič in naj bodo veseli, ker so to pasme, ki niso učljive.

Predlagam vama, da se dela na odločnosti in da pes ne more do psa, ko ga sreča na sprehodu. Brez komprosmisno naj ga odpelje mimo - rečeno je bilo da ga fizično obvalda, potem to ne bo problem. V nasprotnem bo potreboval pripomeček s katerim ga bo fizično lahko obvaldal. Predvidevam, da so mu v šoli povedali kako in s čim se to lahko naredi.


http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #4 : 17 Januar 2012, 08:55:20
Se strinjam. V bistvu je to bilo dolgotrajno podkupovanje. Sej na začetku pali in je lahko en del poti speljan po tej poti, ampak kasneje je treba it dalje. In tudi gre  :)
Če šarplaninec zelo uspešno opravlja (in jih tudi opravi) izpite za reševalnega psa, ki so dooooosti bolj zahtevni, jih lahko tudi tale vaš medo. Na svoj način in v svojem tempu, ampak zagotovo.

Vedno se sicer lahko zgodi, da pa kdaj ne bo hotel in zatrmaru, ampak večinoma pa bo  ;D In ko se odločijo delat naredijo to s tako natančnostjo in minimalno porabo energije, da se človek prav nasmehne  :D

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #5 : 17 Januar 2012, 09:15:06
Predlagam vama, da se dela na odločnosti in da pes ne more do psa, ko ga sreča na sprehodu. Brez komprosmisno naj ga odpelje mimo - rečeno je bilo da ga fizično obvalda, potem to ne bo problem. V nasprotnem bo potreboval pripomeček s katerim ga bo fizično lahko obvaldal. Predvidevam, da so mu v šoli povedali kako in s čim se to lahko naredi.

Slednje se tako ali tako počne, do psa ne pride nikoli, gre se mrtvo hladno dalje in to je to. Ampak a se je res treba sprijaznit da bomo tako delali do konca njegova življenja, če se psu ne "sprdne" drugače ali lahko naredimo še kaj. Samo to je zdaj vprašanje.



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 17 Januar 2012, 10:47:08
McKruster...pri nas je isto ::)
Lahko pa povem to, da nama sedaj kdaj celo uspe iti dokaj mirno mimo drugih psov. Ampak je trajalo, da sva prišla sploh do tega  :o Očitno bo še kakšno leto minilo, preden bo pri vseh srečanjih tako. Menda se vztrajnost splača, uf  >:D
Aja, delava pa tako, kot je opisala Simi.
Pa še nekaj, če sem se ustavila in mirila (še preden sva prišla blizu psa), se mu je dodatno odpeljalo (od veselja, seveda). Tako grem vedno z normalno hitrostjo in na kratkem povodcu ( z vsemi "NE" itd) mimo. Kdaj pa kar v  loku naokrog, ker nad nekaterimi je še posebej navdušen, očitno oddajajo takšno energijo ::)

p.s. če "odkrijete" še kaj učinkovitega, se priporočam...


GeeDee

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 17 Januar 2012, 11:08:16
Koliko pa ima kvalitetnega stika z drugimi psi? Kaj če mu manjka igre, pase/pasje družbe? Psu smo res lastnik, vendar igre z drugim psom nikakor ne moremo nadomestiti. Prav je, da ste z njim disciplinirani, vendar pes bolj sodeluje kadar imamo z njim dvosmerni odnos; jemlji - dajaj (v tem vrstnem redu :))

Če pa to ni problem, bi jaz poskusil malo drugače kot je napisala simi. Namesto, da bi ga odpeljal mimo, bi ga posadil v sedeči oz. ležeči položaj in na mestu čakal, da gre drug pes mimo. Korekcijo za nezaželjeno obnašanje bi delal s kratkimi in sunkovitimi potegi povodca in avtoritativen ukaz za "ne", ki ga pač pri njem uporabljate, drugače pa naj bo povodec sproščen. Zelo pomembna je tudi energija sprehajalca ... če bo ta živčen in napet, se pes vsekakor ne bo sprostil. Počakati mora v položaju v katerega ga postavite. Veliko lažje bo, če ga umirite v omenjena položaja še preden se začne zaganjati v druge pse. Tudi korekcije naj bodo ob pravem času. Ko začne lajat in se zaganjat, je prepozno. Opomni se ga že takoj, ko pokaže prve znake nervoze (rahlo cviljenje, trzanje, nabiranje laježa, poskus spremembe položaja, ...). Pohvala na koncu naj bo kratka, umirjena, a iskrena. Od časa do časa je lahko tudi kak priboljšek.
Če to ne bi delovalo, bi poskusil simijevo metodo. Vendar glede na opisano obnašanje, ko se sreča z drugim psom, se mi zdi, da bo edini način ga spravit mimo z vlečenjem za povodec ... to pa nikoli ni dobro, saj se skozi napeti povodec na psa prenaša energija in se mu tako še dodatno dvigne. Poskusit pa vsekakor ni greh in kot je napisala simi - z vsakim se da, samo poti in načini so si različni ;) Prva metoda pa je boljša tudi zato, ker se pes dejansko sooča s problemom, medtem ko se pri drugi bolj izmika.

V vsakem primeru pa mu zagotovite igro z drugimi psi!!!

Veliko uspehov!



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #8 : 17 Januar 2012, 11:28:44
Se strinjam s Simi.

GeeDee, tibetanski mastif ni pasma, ki bi delovala na korekcije, kakršne opisuješ. V veliki večini primerov se hitro uprejo, kar pri tako konkretnem psu nikakor ni enostavno.



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 17 Januar 2012, 12:45:34
GeeDee, tako varianto sem jaz od začetka poskušala...zdaj pa sem, kjer sem ::) :D Psa, ki je 1m v zraku, pač ne moreš dati na sedi, prostor ali kaj podobnega. Ni variante. Takrat niti ne sliši in je veliko, če me sploh pogleda ::)
Do sedaj se je za najbolj učinkovito izkazalo, da se gre pač mimo...pa naj bo to dokaj mirno, z vlečenjem, skakanjem, izbire je nešteto. Če gre mirno mimo, je tudi pohvaljen, vendar, po novem, brez pretiravanja :-[ ;D
Izvajam dalje...upam na konstantne izboljšave...saj bo tudi odrastel v tem času in ne bo več tak "otrok" ;)



ursa_9

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 17 Januar 2012, 12:54:53
Mi imamo s tem tudi problem...zdaj pa je že nekaj časa v uporabi to, da ga dam na sedi in da se mi umiri ali pa da greva preprosto mimo in mu govorim "ne" ampak na to še ne pali toliko...pač bo potrebna vztrajnost sem se že sprijaznila, ker je bilo od začetka narejenih nekaj napak. Tudi v šoli smo od male šole delali s priboljški in igračami ampak sedaj ko je odrastel to ne pride v upoštev, ker ga nič ne zanima, samo drugi psi. Pa imam labradorca, ki je učljiv pa je potrebna tolkšna vztrajnost da dol padeš  :-X



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #11 : 17 Januar 2012, 13:22:50
Učenje s priboljški in igračami je povsem ok, samo treba jih je znati pravilno uporabljati in treba je znati pravi čas preiti na variabilno nagrajevanje.
Težave kakršne so opisane imajo psi, ki se jim zaradi takega ali drugačnega vzroka preveč omejuje prostost in prost stik s tujimi psi.


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 17 Januar 2012, 13:29:06
Ursa_9... :o tile naši... ::)

Lanabela, pri nas je bilo verjetno res krivo kar slednje, ko eno obdobje ni imel stikov z drugimi psi oz. vsaj igre ni bilo.
Igrače občasno delujejo, vsaj na cufo je res nor in se ga da kdaj zamotiti, ampak le, če sva nekaj metrov stran. Kakšen predlog? Poleg tega, da se gre mimo. Pač niso vsi navdušeni nad druženjem (ne psi in ne lastniki) ;) :)


ursa_9

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 17 Januar 2012, 13:32:39
Težave kakršne so opisane imajo psi, ki se jim zaradi takega ali drugačnega vzroka preveč omejuje prostost in prost stik s tujimi psi.

Pri nas smo se že od vsega začetka dobivali neštetokrat s psi, tko da pr nas to sigurno odpade. Mogoč si pa sedaj misli, da je vsak pes za igrat.



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 17 Januar 2012, 13:41:48
Pri nas smo se že od vsega začetka dobivali neštetokrat s psi, tko da pr nas to sigurno odpade. Mogoč si pa sedaj misli, da je vsak pes za igrat.
To si naš zagotovo misli. Ravno danes je imel izpad navdušenja zaradi enega maltežančka. Le-ta očitno ni bil navdušen nad njim, še manj nad igro, pa ga je Wai vseeno konstantno vabil k igri in mahal z repom in kar ni hotel obupati. Nekaj v smislu "všeč ti bom in igral se boš z mano, če hočeš ali ne" ::) :D Ko sva se z gospo pogovorili, sem ga morala odvleči, ker še vedno ni "dojel" ::)


GeeDee

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 17 Januar 2012, 13:56:32
S korekcijo nisem mislil, da premikaš težkega psa, ampak da mu prekineš določeno miselno stanje, ki se lahko stopnjuje v nezaželjeno vedenje. Če te ne šmirgla na takšno korekcijo, potem problem vsekakor tiči že veliko prej, preden srečaš psa na sprehodu. Moti me, da se spet izgovarja na pasmo in še vedno sem mnenja, da miren obhod ni pravilna rešitev. Pes se tako skoraj sigurno ne bo prevzgojil. Če se bo umiril, se bo prej zaradi doraslosti, vendar lahko takrat pripelje tudi do agresivnega odziva, saj bo mislil, da drugi psi niso ok, ker smo ga vedno vodili stran od njih, ali pa ker je enostavno postal nesocialen. Drugo je, če mu drug pes ni zanimiv in se sam odloči za takšen obhod.
Sam odziv pa je hiperaktiven in prav tako ne sodi med normalno stanje psa, in je zanj psihično škodljivo. Zato se mi zdi bolj pravilno, da se je s problemom potrebno soočit. Vztrajnost in potrpežljivost se sigurno obneseta. Seveda pa ni dovolj, da se z njim dela samo v tej situaciji, o samem psu in odnosu do njega nasploh pa je bilo bolj malo povedanega.

Tudi sam vem kako je, ko imaš velikega psa in se ga vsi psi + lastniki bojijo. Ampak pes potrebuje tudi pasje prijatelje in te jim je potrebno zagotoviti. V našem svetu bi to izpadlo tako kot če bi otroka vlekel stran od ostalih otrok in mu prepovedal pogovor z njim. Seveda tudi odpoklic ne deluje, ker takrat ko bo imel to izjemno redko možnost se igrati s katerim drugim psom, bo to izkoristil do zadnje kapljice.

Rad bi slišal koliko ima proste igre z drugimi psi in če je te premalo, bi se vsekakor na forumu lahko našli neboječi s katerimi bi lahko prosto tekal.



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #16 : 17 Januar 2012, 14:43:16
S korekcijo nisem mislil, da premikaš težkega psa, ampak da mu prekineš določeno miselno stanje, ki se lahko stopnjuje v nezaželjeno vedenje. Če te ne šmirgla na takšno korekcijo, potem problem vsekakor tiči že veliko prej, preden srečaš psa na sprehodu. Moti me, da se spet izgovarja na pasmo in še vedno sem mnenja, da miren obhod ni pravilna rešitev. Pes se tako skoraj sigurno ne bo prevzgojil.

Ne gre za izgovarjanje na pasmo ampak za poznavanje pasme, ki ga ti, kot vidim, nimaš. Niso vsi pristopi dobri za vse pasme/pasje posameznike. Posploševanje lahko vodi v resne težave. S tibetanskimi mastifi se da zelo dobro furat, vendar, kot je rekla tudi Simi, treba je uporabiti pravi način. Tvoj bi bil po mojem prepričanju in poznavanju pasme napačen.



GeeDee

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 17 Januar 2012, 16:13:52
Poznam pasmo. Kakšen bi bil pa tvoj način?



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #18 : 17 Januar 2012, 16:30:17
Se strinjam s Simi.

In če bi res poznal pasmo (živel z njo), bi vedel, da korekcije, kakršne predlagaš ne pridejo v poštev.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 17 Januar 2012, 16:58:19
Pasma, ne pasma. Pa vodnikov je 101. Pa načinov je 101. V vsakem primeru pa je dejstvo to da se morata ujeti in pasma in vodnik in način ki ga uporabljata za doseganje cilja. In če ti ni cilj b-bh pa da ti je cilj sobivanje (kvalitetno predvsem) v danem okolju - si prilagodiš tako opremo kot način.
In žal ne vidim nič naravnega v pocukavanju psa na mirujoč položaj (tega psi v naravi ne počno). Načeloma ko se kardelo psov premika in neki posameznik pač želi videti nekoga/nekaj drugega ga vodja ne krca pa brca pa cuka pa daje iz trenutnega stanja...ampak kot samozavestni vodja gre svojo smer in to je to. Glede na to, da je pa tu v igri urbano okolje, človek kot vodja (in ne alfa pes) se mi zdi bolj primerna pravilna uporaba opreme.

Morda samo naš predlog ki je deloval (povsem nestresno za nas in za psa). Pravilna uporaba haltija. Pes je halti najprej nekaj dni nosil kot okrasek pri splošnih dejavnostih. Potem smo nanj pripeli mačji povodec (lahek kot le kaj  ;)). Ob normalni hoji je torej pes normalno nosil težo svojega povodca na klasični mehki in široki ovratnici, halti pa je bil okrasek (ne najdem boljšega izraza ker ga res ni ne motilo ne oviralo s tistim mačjim povodcem 8) ). Pri srečevanju z drugim psom pa smo mirno odkorakali naprej. Vdoljivost je zaradi rahle preusmeritve glave na čisto lahkem povodcu bila 100% boljša. Tako je pes po nekaj poskusih dojel, da srečevanje pa res ni nobena drama, ker ko se je srečanje končalo pa je ven padla salama, igrača, pohvala... tako psa nismo kregali, cukali, se pregovarjali kaj je NE...smo jo pa nagradili takoj po tem ko je bila hoja idealna. Danes pes hodi normalno mimo drugih.
Socialnih stikov je imela v mladosti še skoraj preveč in ji je logično da se pač vsak kuža hoče igrat z njo  ;) Bila je v osnovnem tečaju kjer je bila dodobra seznanjena z zatezno ovratnico, ki pa ji žal ''ni pomagala'' na sprehodu. V osnovi dobro pozna tudi ostale bbh ukaze. Pa je bil mimoidoč kuža prevelik dražljaj, da bi izven poligona pomagala kazen/preusmerjanje z NE in potegi/cuki.


Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 17 Januar 2012, 16:59:14
In če bi res poznal pasmo (živel z njo), bi vedel, da korekcije, kakršne predlagaš ne pridejo v poštev.
Ni vse v CM sistemu  ;) ::)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 17 Januar 2012, 17:04:36
Lunette, pa niste imeli problemov s haltijem? Wai ga je čisto prenašal, dokler nisva šla na sprehod...potem je imel pa kar nekakšne "panične" napade in trganje dol itd. in sem ga opustila. Mogoče bi sedaj šlo, sem čisto pozabila nanj. Takrat sem ga sicer začela uporabljati zaradi vlečenja, kar se je sedaj omililo in se vztrajno trudim na druge načine. Se ga da uporabiti oz. deluje pri srečanjih z drugim psom tudi, če skače in nori? Ne vem, kako je tvoj reagiral pri srečanjih...


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 17 Januar 2012, 18:26:54
no saj to smo mi hoteli preprečit, da bi pes dobil občutek da ga halti omejuje če ga jaz uporabljam. Nekako se držim pravila da bilo kaka korekcija ne pride od mene ampak, da dobi pes občutek da si je sam kriv.  ;) Torej jaz sem vedno sončna takoj ko pes dela dobro. Takrat ko pa ne ga pa pač neka stvar omejuje zaradi njegove želje. Sama se pa takrat ne oglašam, ga ne opozarjam mu ne dajem signalov, da sem sploh opazila, da se kaj dogaja. Povsem indiferentna do situacije. Upam da je tole dovolj razumljivo napisano.
V praksi je to pomenilo. Uvajanje natikanja haltija na trik (ga prav rada natakne na gobček :)). Potem ga je nosila kar tako. Po nekaj sprehodih pa sem na halti pripela tako lahek povodec, da ga skoraj ni čutiti. Glede na to da psa na haltiju itak ne smeš cukat, vlečt in uporabljat silo je bil mačji povodec povsem idealen. Če si ga je hotela med srečanjem potegniti z gobca sem povodec obdržala toliko napet da si je s taco pravzaprav sama na vzvod proizvedla silo na halti, ko pa je nehala histerirat ''dej mi to dol'' je pritisk zaradi nje popusti (ko je taco umaknila s povodca) in tako se pač ni več dotikala povodca ker si je sama seb ''škodila''. Med tem pa ni bilo nobene besede z moje strani. Takoj ko je šla naprej pa je blo ''bravo pridi greva''. Počasi je dojela da se dogajajo same dobre stvari, če pač ne sili k drugim. Tak sistem sem uporabila na vsaj 5 psih.

Je pa ta psička na vsak način ''mogla'' do drugega psa. Enostavno se je zasidrala ali zvlekla do psa. Ko smo jo fiksirali na sedi (po cuk cuk metodi ;) ) je pa enostavno ko žaba skočla proti psu takoj ko se ji je zdel na dosegu. Pri haltiju moraš zato paziti da se ti ne izstreli protu psu, da mu slučajno ne poškoduješ vratu ali jezika. Zato pa moraš vedno imeti klasičen povodec in klasično ovratnico kot glavno opremo za psa zadržat. Halti je samo pripomoček s katerim si potem pomagaš nežno preusmerit glavo v željeno smer.
Je bil še en problem pri dajanju psa na sedi oz ko smo poskušali tudi na kliker (pa je trajalo predolgo ker je bil pes večja nagrada kot kar koli druga). To da vsakič ko smo se trudili izpeljati vajo je ta nasproti hodeči ves navdušen prišel zraven gledat kaj delamo da pes sedi - ''joj vaš je pa tak pridn pa bla bla ..'' ''kaj pa vi to delate klik klik''. Torej res se mi ni več dalo ubadati še z dejavniki na katere ne morem vplivat. Halti gor pa gasa naprej. Pes je priden. Ne vleče. Srečamo se brez drame. In tako nam ostane več časa za nagrado in pozitiven odnos s psom.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


ursa_9

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 17 Januar 2012, 19:10:49
Lunette, pa niste imeli problemov s haltijem? Wai ga je čisto prenašal, dokler nisva šla na sprehod...potem je imel pa kar nekakšne "panične" napade in trganje dol itd. in sem ga opustila. Mogoče bi sedaj šlo, sem čisto pozabila nanj. Takrat sem ga sicer začela uporabljati zaradi vlečenja, kar se je sedaj omililo in se vztrajno trudim na druge načine. Se ga da uporabiti oz. deluje pri srečanjih z drugim psom tudi, če skače in nori? Ne vem, kako je tvoj reagiral pri srečanjih...

Naš je isto to počel, ampak se nisem obremenjevala in sem ga ignorirala, ampak ga kdaj pa kdaj še zmoti, ne več toliko. Sem prej pozabila tudi dodati, da mi s haltijem tudi delamo in je zadnjič celo ignoriral psa...



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 17 Januar 2012, 19:19:30
Hmm, to mi je jasno, da ne smem z močjo pri haltiju, razen preko ovratnice. Ampak sem se bala, da bi ravno med kakšnim izpadom sam tako potegnil, da bi se lahko kaj poškodoval. Ali pa bi jaz potem popustila zaradi tega...in spet ni ok.
Bom res ponovno poskusila in ignorirala upiranje itd.
Ah, kje, težko je klikat ali pa izvajat vaje, če se ti nekdo približuje. Tudi, kadar sem želela lepo počasi pristopit, so že drugi v tem času prišli zraven...in je bil nagrajen ::) Verjetno je bilo to potem neke vrste potrjevanje obnašanja, pa čeprav ni bil moj namen...
Je pa zanimivo, da zadnjič, ko smo šli po mestu in srečali kar nekaj psov zapored, ni bilo panike. Večinoma brez problema in dokaj lepo mimo vseh. Preveč vsega naenkrat? Overdose :o


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 17 Januar 2012, 19:48:43
No saj zato smo mi uporabili dva povodca. Klasičnega in mačjega. Zato da če bi prišlo do premočnega potega bi itak karabin popustil. Pa še na nek način je za nas bil to izziv da ga nismo držali premočno. ;
Tole z owerdose pa bo najbrž držalo  :D ker naši recimo ni problem delat bilo kiro vajo lepo če je več psov. Očitno ima občutek poligona. Če pa je eden sam in namenjen v njeno smer je pa to taaaakaaaa nagrada da joooooj ;) Preden ko pa jaz sprehajalcu razložim naj gre mimo pa je učinek dela pokvarjen. Ker ponavadi potem sploh ne poslušajo in kar rinejo k tebi pa še zraven razlagajo ''sej naš je čist prjazn pa bi se sam igral''  ??? am...ja...tud prav... jaz pa sm tu zato da mojemu razložim da pač se ne more vedno in z vsemi igrat.  ::)
Resnično se s haltijom nardiš mal tuptup in kar greš naprej tko .. ''kak pes, kje  ???'' Če smo pri naravnem vodenju psa je to točno to. Vodja gre in ne dela nobene pozornosti.

Prav nasmejejo me tisti vodniki ki pse pocukavajo (ali še bolje-obešajo) zraven pa se ostro zadirajo ''NE, ne smeš, POLEG...'' ali pa jih dajejo prislino na sedi in izvajajo nadiranje.  ::) Mi pa tko v zen stanju mimo odplavamo  :P

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #26 : 17 Januar 2012, 20:11:29
Potem obstajajo tudi še bolj eksotične metode, ki temeljijo na kliker sistemu, ki pa zahtevajo zelo doslednega vodnika, ki točno ve, kaj potrjuje in kdaj. sama jih še nisem preizkusila, tako da ne morem reči nič konkretnega, tako od oka se mi zdi precej  zakomplicirano, a tisti, ki zadevo znajo uporabljati imajo dobre rezultate.


GeeDee

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 17 Januar 2012, 20:34:03
Halti je bolj namenjen za odpravo vlečenja, pri skakanju in zaganjanju pa je lahko dokaj nevaren za psa, tako da previdno z njim. Kako je psa šolati na prostem tudi vem. Veliko bolje se je z nekom zmenit in dogovorjeno izvajat vaje.

Kalsang, rekel sem, da poznam pasmo, ne da samo vem kakšna je. Res pa je, da še nisem živel z njo. In kako/kaj pes razume, če ga vedno samo vlečeš stran od drugih psov in kadar njegov namen ni slab? Vem tudi, da zna biti 10kg terier bolj trmast kot mastiff, in ga verjetno ne boš kot žakelj vlekel stran, ali pač? In če imaš moč ga vleči stran (kadar je pes stabilen na vseh 4 tacah), naj bi jo imel tudi za ohranitev položaja kadar je na tleh? Tudi precej neodgovorno je od lastnika, če si kupi psa, ki ga fizično ne obvlada.
Korekcija s potegom je bila pri meni mišljena, da mu prekinemo določeno reakcijo (še preden se poskuša vstati, zagnati, lajati, ...), kako ga obdržati na tleh pa pač odvisno od psa in lastnika. Ampak še vedno ga je potrebno samo popravljati in ne konstantno tiščati k tlom. Tudi ni rečeno, da je samo ta vaja dovolj, da se odpravi takšno vedenje. Mogoče je hakeljc čisto drugje, tu pa se pač pokažejo "posledice". In žal res ne najdem vzgojnega sporočila, ki ga pes dobi ob takšni metodi kjer ga vedno vodiš stran. Da ne bo pomote, niti slučajno se ne kregam. Večkrat sem že delal s psi in je moja metoda v veliki večini delovala (tudi pri tako velikih in energičnih psih, nekateri so celo kazali znake agresije, ne samo nedolžne igre). Je pa res odvisno koliko volje in energije si pripravljen vložit v to. Vedno pa se rad naučim kaj novega in bi res prosil, če mi obrazložiš pasje dojemanje ob tej metodi? S tvojo metodo sem jaz učil pse, da ne more it k vsakemu psu, sploh pa ne kadar si sam to sprdne. Torej igra se začne, ko mu rečeš in tako tudi konča ... in seveda bi tako moralo biti pri vsaki stvari.
Problem je tudi, da to kar naredi omenjeni pes, ni veselje, pač pa napad hiperaktivnosti, kar je ravno tako potrebno odpraviti, saj je vedenjska motnja (pri vsaki pasmi). In tudi tukaj mi odpade omenjena metoda, saj se dejansko izogibamo situacijam ravno takrat, ko bi jih morali provocirati.

Lunette, cuk je zato, da se mu preusmeri/prekinja napačno osredotočenost in posledično, da ne pride do spremembe položaja. Če pa že omenjaš volkove v naravi ... ti se res ne cukajo ... se pa mirijo s prijemom z zobmi. Ampak volk v krdelu tudi nima vedenjskih težav, zato cukov niti ne potrebujejo. "Ugrizi" v smislu korekcij nezaželjenega obnašanja pa so precej pogosti. Posameznik pri volku tudi nikoli ne zaide brez dovoljenja alfe in nasploh vsako aktivnost narekuje alfa volk ...



Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 17 Januar 2012, 20:37:09
Čisto na hitro, se mi mudi... Pri naju je pomagalo tole (približno): klik ko pogleda proti drugemu psu in je pri tem kolikor toliko skulirana + hitro nagrada. Ali pa namesto klika kar pohvala (je navajena, da temu najverjetneje sledi briketek; in na srečo je hudo požrešna) + hitro nagrada. Sem bila ravno zraven, ko se je razlagalo o nečem podobnem in sem si rekla: ''Zakaj pa ne poskusiti?'' Brez kakšnih pričakovanj, ampak nama je pomagalo. Niti nimam pojma, če sem si vso stvar sploh prav interpretirala, poleg tega sem delala predvsem po občutku (priznam da kar malo na blef, po principu kar bo bo)... Na srečo se je za naju kar obneslo. Seveda še zdaleč ni še vse popolno, je pa hoja mimo drugih psov v večini primerov postala veeeliko bolj udobna. Morda samo kot ena ideja (ki sicer kot že rečeno ni zrasla na mojem zelniku), upam da ne kvasim neumnosti...



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #29 : 17 Januar 2012, 20:49:35
Ne poznam specifike pasme. Ampak kadar mojo vznemirijo drugi psi ali v pozitivnem ali pa negativnem smislu mi pomaga dvoje. Ali jo dam na sedi z besedo in se umiri in potem greva naprej po sistemu "Look at that dog!"

Večinoma se igram "Look at that dog!" po Leslie McDevitt. Kjer je zanka v "tajmingu", ki mora biti odličen in pa da si pozoren na stanje psa, da ni vznemirjen, ker s tem potrjuješ tudi vznemirjenost. Zato moraš tudi začeti še na primerni razdalji, če hočeš kot rezultat umirjenega psa, ki je sposoben zaznati drugega psa in se za tem fokusirat nate in potem spet psa in nate, ob priliki spoznati psa, včasih pa iti mimo.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!