Težave pri srečanjih z drugimi psi

McKruster · 116308

GeeDee

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 0
Odgovori #60 : 19 Januar 2012, 09:34:13
 ;) Ste že kaj delali z njim? Rezultati? :)



McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #61 : 19 Januar 2012, 10:35:31
;) Ste že kaj delali z njim? Rezultati? :)

Mi itak skoz delamo z njim, a rezultat bo v enem dnevu ali kaj, tudi če bi kaj drugače delali  ???



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #62 : 19 Januar 2012, 12:38:43
Pri meni je bil viden efekt (ne rezultat) v enem dnevu-po sistemu Leslie Mcdevitt-Look at that dog! Ki je opisana v njeni knjigi Control Unleashed.


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


GeeDee

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 0
Odgovori #63 : 19 Januar 2012, 13:40:26
Seveda rezultat ni bil mišljen kot končen, ampak ob intenzivni vaji za omenjen problem, bi bil delen rezultat-efekt lahko viden tudi v eni uri.



McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #64 : 19 Januar 2012, 13:49:37
Seveda rezultat ni bil mišljen kot končen, ampak ob intenzivni vaji za omenjen problem, bi bil delen rezultat-efekt lahko viden tudi v eni uri.

Ta naš pes sploh ni tak problematičen, da bi bili kakšni blazni rezultati možni, že zato ker daleč od tega da reagira na vsakega psa in v vsakem trenutku in tudi ne vsak dan, kakšne je pač volje. To pomeni, da en sprehod spelješ brez da sploh trzne, na enem pa bi se šel z vsakim psom igrat -  karikiram, da se razume. Drugič, ker tako ali tako mu ne pustimo da rine v pse in se enostavno gre dalje, mrtvo hladno, in kaj češ tu pričakovat drugega rezultata, kot pač čakat dan, ko bo skapiral, da pač nič ne doseže tudi če poskuša malo potegnit ali če cvili ker bi šel k psu. In glede na to, da se s psom dela že skoz in da se stvar izboljšuje, ampak itak da počasi, ne vem kaj bi ti ali vi ali kdo drug naredil da bi pa naenkrat bilo v eni uri efekt  ??? To mi res ni jasno no.  ::)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #65 : 19 Januar 2012, 13:54:17
Jaz sem tvoje pisanje razumela kot da vsakič, pri vsakem psu rine, vleče in poskakuje.  :-\
Taka je bila moja in zato je bil efekt viden takoj, ko sem začela prav delat.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #66 : 19 Januar 2012, 13:59:15
Čara, a lahko še malo opišeš tvoj postopek? Na kratko :-[ ;)


GeeDee

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 0
Odgovori #67 : 19 Januar 2012, 15:47:22
Jaz sem tvoje pisanje razumela kot da vsakič, pri vsakem psu rine, vleče in poskakuje.  :-\
Taka je bila moja in zato je bil efekt viden takoj, ko sem začela prav delat.

Jaz sem tudi tako razbral  :-[ Psi imajo ravno tako slabe dneve in to vzamem v zakup, vseeno pa takrat opominjam, da je takšno obnašanje nezaželjeno. Brez napak nikoli ne bomo, ne mi in ne oni 8)  A ga vi samo tiho peljete mimo, ali mu tudi glasovno poveste, da to, kar dela, ni ok? Drugače si pa že odgovorila, kar sem želel slišat ... stvar se izboljšuje ;)

V eni uri npr. sem jaz dobil efekt tako, da sem se z nekom zmenil in sva provocirala situacijo. Ker so bili intervali "opominjanja", da to kar dela ni ok, zaporedni in kratki, mu je hitro prišlo v kri kaj želim od njega. Energija mu je počasi padala, pes se je umirjal in tako postal lažje vodljiv. Če je imel pes visoki nivo energije, sem ga prej peljal na primeren sprehod (z uporabo pasjega nahrbtnika, ga lahko še hitreje utrudiš). Delal sem pa na način (ponavadi), ki sem ti ga opisal že takoj na začetku in očitno izgleda zelo podobno čarinemu, ki ga je napisala na prvi strani. Seveda poleg pohval in kakšnega priboljška (če je sploh haskal na to), sem mu čez čas, ko je situacijo začel mirno prenašati, občasno dopustil tudi igro s psom - da je bilo kdaj tudi po njegovem, vendar zasluženo. Seveda se je igra začela in končala, ko je to rekel vodnik. In to govorim o odraslih psih.

Čara, jaz bi si tudi želel kaj več prebrati o tvojem postopku ... :)



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #68 : 19 Januar 2012, 16:00:08
ha ha
ko smo že pri slabih dnevih.... glih pohvalim belo zver včeraj, že dela neumnosti danes.  >:D
Nič več hvaljenja...  O0

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #69 : 19 Januar 2012, 16:27:20
Filozofije tako ali drugače včasih prinesejo več informacija kot sam odgovor  ;)
Geedee vidim da pri vas delujete povsem po enakem postopku kot Cesar. Enim očitno sede. Me pa pri vašem postopku zanima kako oz kaj sporočamo psu če ga non-stop opozarjamo, da to pa ni ok? Recimo v provociranju situacije s potegi z zatezno ovratnico v položaj sedi in z ostrim Ne ali Tscc npr.
Ker recimo tako smo delali mi s starejšim psom. Danes je končni rezultat miren pes med srečanjem, ampak v položaju sedi. Ker je skrajno moteče med potekom sprehoda. Se včasih kar zabetonira :D kar pa je nadležno če si kjer je velika frekvenca psov. Tako praktično sedimo več časa kot si jaz želim.  ::) Itak da smo zadevo sanirali pa vendar je to bil stranski učinek opozarjanja psa in tega načina dela.
Opažam pa (česar se tudi držim) pri premiku moje skupine psov (ki je večinoma velika 4+) da se psi ne opozarjajo za napačne premike ampak leaderka pač gre svojo pot ostali pa zanjo. Ignorira poskuse drugih o spremembi smeri. Tako sem začela tudi sama ignorirat napačne premike posameznikov s tem, da ne dajem pozornosti na njihove ideje o spremembi. Pač grem svojo pot. Pes je na povodcu in se enostavno premika z mano, ker njegova ideja ni sprejeta. Moj namen na sprehodu je premik naprej in mimo drugega psa. Tako sporočam psu da me ne zanima nasproti prihajajoče krdelo, ker mi imamo pač svoje opravke.
Spremembe v obnašanju smo tudi z našo metodo dosegli v manj kot uri (v uvodni seansi smo tudi mi imeli statista). S tem da je nam bil cilj vaje hoja mimo psa. Je pa vsaj meni bolj pomembno da imam vedenje 100% zanesljivo na dolgi rok in ne da je kao učinek viden v eni uri.

Se pa največ pravzaprav naučim od svojih psov, ki več kot očitno podirajo vse stereotipe o kardelnih odnosih. Psica, ki je največji sledilec in podrejn član spi na postelji, se ne umakne, če leži med vrati, prva skoči čez vrata...pes, ki je pravzaprav pehota in uradno najbolj dominanten je čisti smrkelj, vsi mu lahko skačejo po glavi, minimira se da se ti lahko umakne, vse vsem odstopi...psica, ki je realno leader spi vedno na tleh, se ti uvidevno umakne spod nog, gre zadnja skozi vrata (a ostali jo upoštevajo ko, da je bog)...pa še je tega. Prav vse delajo kontra kot sporočajo knjige z vsebino o dominanci in alfah pa sledilcih  :D

Se opravičujem za spet dolg post, ampak imamo na zalogi ogromno izkušenj glede na količino mrcin pri hiši  :)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #70 : 19 Januar 2012, 22:19:16


Tole je ta naša zver mimogrede, sveže slike od včeraj.  ;D



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #71 : 19 Januar 2012, 22:43:56

Opažam pa (česar se tudi držim) pri premiku moje skupine psov (ki je večinoma velika 4+) da se psi ne opozarjajo za napačne premike ampak leaderka pač gre svojo pot ostali pa zanjo. Ignorira poskuse drugih o spremembi smeri. Tako sem začela tudi sama ignorirat napačne premike posameznikov s tem, da ne dajem pozornosti na njihove ideje o spremembi. Pač grem svojo pot. Pes je na povodcu in se enostavno premika z mano, ker njegova ideja ni sprejeta. Moj namen na sprehodu je premik naprej in mimo drugega psa. Tako sporočam psu da me ne zanima nasproti prihajajoče krdelo, ker mi imamo pač svoje opravke.


Se pa največ pravzaprav naučim od svojih psov,
ki več kot očitno podirajo vse stereotipe o kardelnih odnosih.
Točno to je tisto kar v življenju rabite. Ni fora v tem, da bo vaš pes "občudoval" mimoidoče pse v sedi ali kakšnem drugem nadomestnem vedenju. Vaša želja je, da greste mimo. Če želite, da se bo vaš kuža igral z drugim psom, mu boste rekli pojdi, ali kar koli že rečete, če ne boste nič rekli, je psu jasno, da ne sem in gre zato za vami.
Da to dosežete je ppopolnoma brezveze učenje in teženje psu z nekim nadomestvnim vedenjem, pa naj bo to sedi, ali pa kar koli drugega. Za začetek ga morate s svojim gibanjem naučiti, da mora mimo. Korekcije in neko povelje je spet še nekaj kar bo treba odnaučit. Oziroma so popolnoma nepotrebne. Stopiš in hodiš. Ker je pes na povodcu, pač mora it za tabo. S tem se veča tvoja avtoriteta. Ne s tem kako hitro znaš uporabit kroekcijo ali pa kliknit ob slučajnem pogledu stran.

In ja, vaš pes je najboljši učitelj, ker vam takoj pokaže ali delate prav :o

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #72 : 19 Januar 2012, 23:19:18
Meni je pravzaprav ta sistem, da greš pač mimo še najbolj všeč. Ampak jaz ga v večini primerov nisem mogla uporabiti. Živim v mestu, psov dnevno srečam veliko, večino na 2m širokem pločniku in večina lastnikov je prepričana, da se morajo psi povohati. Za povrh imam psico, ki je (bila) prepričana, da so vsi psi na svetu zato, da se bodo z njo igrali. V tem primeru grem lahko mimo samo, če vlečem psa za sabo za ovratnico ali s preusmeritvijo pozornosti, ker drugače psa prideta skupaj. Dajanje psa na sedi je brez veze, ker bi itak drugi lastnik prišel zraven, da se povohata... Moja je imela še dve skrajosti, ko je opazila drugega psa - ali se je ulegla na tla ali pa se zaganjala (ali pa kar oboje). Jaz sem se odločila za preusmerjanje pozornosti, ker je preveč divjala, da bi jo vlačila za sabo, še najmanj za ovratnico. Enak sistem lahko uporabim tudi, ko je psica spuščena. Sem prepričana, da bi brez komande šla še vedno do vsakega psa vsaj na hitro pozdravit tudi zdaj, ko je stara 6 let in sicer težav z zaganjanjem nimava več.



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #73 : 19 Januar 2012, 23:26:28
Zato pa je potrebno na začetku, ko se spraviš popravljat napake iz preteklosti, delat na samem in dodajat motnje.
Moje, mislim da ne skromne izkušnje s tem so, da je za začetek problem itak v vdljivosti psa. Ko je vodljivost normalno narejena se samo dodaja motnje in problem je rešen.
Preusmerjanje pozornosti....kaj pa, ko si prepozen? Potem pa vse odpove.
Pri učenju vodljivosti uporabljaš striktem korak in potem kasneje ne. In pes se nauči - hoja pomeni hoja, če se ne hodi se lahko igra, ko ti je to dovoljeno. Samo je pa res, da je to nemogoče narediti med hordo psov, s katerimi se je pes do sedaj lahko igral. Ampak ker ljudem primankuje vstrajnosti in odločnosti je ponavadi ravno to vzrok, da noben sistem ne deluje tako kot bi moral. Ampak problem je ravno v naši vstrajnosti in odločnosti - zato pa je problem :P

Spet problem, ki je naslednji je v pravilni vodljivosti psa. Vodljivost ni da ga cukaš in rukaš. Le pravilno uporabljen povodec in ovratnica.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #74 : 20 Januar 2012, 11:22:22
Lunette: ko je krdelo stabilno (to pomeni, da vsak član ve, kakšen je njegov položaj) pravila, ki jih naštevajo knjige ne veljajo. Tudi pri nas zjutraj taglavna psica umije ostale okrog gobca in oči, čeprav naj bi to delali podrejeni nadrejenemu, leži vsak tam kjer se mu zljubi po principu kdor prej pride..., čez vrata se najprej zrine tisti, ki se mu najbolj mudi....Ampak ko krdelo pride v nestabilno fazo - ko se menjava vodja, ko pride nov član, ki ima prevelike ambicije....takrat pa pravila, ki so napisana v knjigah kar naenkrat začnejo veljati, zelo jasno in striktno.
Kar pa se tiče vedenja ob srečanju z drugimi psi pa....a je še komu skupina na izpitu za reševalce po novem pravilniku tako všeč kot meni?


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #75 : 20 Januar 2012, 12:01:03
Preusmerjanje pozornosti....kaj pa, ko si prepozen? Potem pa vse odpove.

Potem se greš tisti mimohod... S psom, ki se šetka po dveh nogah  ;D . Če je situacija kritična (beri ob prometni cesti), pogoljufaš s priboljškom v roki... Da ne bo kdo tega slučajno jemal kot super nasvet, ampak nekako se je treba znajt v "kriznih" situacijah... Pa malo bolj zares. Ko je bila spuščena, se to ni zgodilo nikoli, ker sem ukrepala raje prej kot preizkušala meje. Na povodcu sva verjeno izapdli precej čudno. Pozornosti v takih situacijah ne moreš dobiti, če s psom tudi sicer ne delaš veliko, ker si mu drugače povsem nezanimiv in odveč, ker ga zadržuješ na povodcu. Jaz na splošno ne maram psa usmerjat s povodcem, ampak želim, da sam naredi tisto kar zahtevam. Zato sem se verjetno tudi odločila za preusmerjanje pozornosti.

Res je kar praviš, ko je bila majhna sem jo pustila, da gre do vsakega psa v imenu socializacije. Ampak tudi kadar sem ob prometni cesti želela mimo brez vohanja, ker sem vedela kakšen kraval bo, mi ni uspelo, ker so vsi vlekli svoje pse zraven k mladičku (tudi, če psi niso imeli te želje). Zdaj vem, da bi morala biti bolj tečna do vseh, ki so rinili zraven, vključno s tistimi, ki so bili brez psov... Šele nekje pri 4 mesecih ali kasneje, ko je bila večji in zelo živahen mladič, so se tisti z manjšimi psi začeli izogibat in sem to lahko začela vadit. Ni pa se nikoli igrala z vsakim psom, ki sva ga srečali, primernih za igro je bilo itak bolj malo. Jaz sem ta srečanja izkoristila za učenje pravilnega obnašanja, ker je na začetku itak vedno takoj navalila v igro. Ampak pri 4 mesecih je bil tak mimohod že praktično nemogoč, ker je na povodcu delala vse od piruet do vkopavanja v tla.

Citiraj
Zato pa je potrebno na začetku, ko se spraviš popravljat napake iz preteklosti, delat na samem in dodajat motnje.

V mestu je to praktično nemogoče, ker je psov veliko, prostora pa malo. Jaz sem srečala tudi po 3 pse v 10 minutah, ko sem Roxy peljala lulat. Na 2m širokem pločniku brez možnosti umika. Postopoma jo v situacije zato nisem mogla uvajat. Zato pa sem tudi goljufala s priboljški ali igračo v rokah (čeprav res redko).

Da ne bo zdaj slišati kot, da so bili najini sprehodi nemogoči. Niso bili, so bili čisto super. Kjer je bilo dovolj prostora, je ona hitro ugotovila, da jo bom brez pardona lahko odpeljala mimo psa in tam tudi ni bila preveč vztrajna pri siljenju do psa. Tudi iz igre s psom sem jo vedno brez problema poklicala. Druga zgodba pa so ozki pločniki ob zelo prometnih cestah... Tam ji je bilo kristalno jasno, da bo prišla na pol metra bližine od psa in je letela več po zraku kot po vseh štirih.

Preusmerjanje pozornosti sem uporabljala tudi pri srečevanju z ljudmi. Na začetku je ona dejansko želela pozdravit vsakega, ki je prišel v njeno vidno polje.

Res imam zdaj psa, ki mora biti večinoma pod komando, ker ji ne zaupam, da se bo sama od sebe odločila  ne pozdravit. Sem veliko analizirala te najine težave, ker sem morala vložiti res veliko dela vanjo, da se je nehala vtikati v vsakega, ki je prišel dovolj blizu. To je počela od trenutka, ko je prišla k meni in tudi jaz sem od trenutka, ko je prišla k meni delala z njo. Nisem ravno čakala, da se bodo pojavile težave. Pa nekako vedno pridem do zaključka, da je bilo preusmerjanje pozornosti v najinem primeru najbolša rešitev in ni to glavni krivec, da jo moram imeti vedno pod komando. Je pač res družabno bitje in ji druženja ni nikoli dovolj. Razen, ko midve nekaj počneva. Delava, se igrava, nima veze, takrat so ji ostali odveč. Zato tudi pravim, da pravzaprav nimam problemov, ker sem se z njeno družabnostjo naučila živet in me ne moti. Ko grem na sprehod, se grem pa družit in delat s psom. Če se mi ne ljubi delat pa lahko tudi gledam ptičke, sem vložila toliko dela vanjo, da je dovolj poslušna, da na sprehodu nikogar ne motiva, ko je spuščena. To je tudi bil moj cilj.

Uf, sem se razpisala  :) . Predvsem zato, da se kdo na podlagi teh izkušenj lahko odloči kakšen sistem mu je bolj všeč. Meni se zaenkrat zdi najboljša kombinacija tega mimohoda in uporabe pozornosti. Pozornost oz. poslušnost za uporabo v situacijah, kjer veš, da pes ni tako zanesljiv, da bi šel brez kravala mimo in je recimo premočen, da bi ga kar odvlekel mimo.



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #76 : 20 Januar 2012, 13:23:57
Kar pa se tiče vedenja ob srečanju z drugimi psi pa....a je še komu skupina na izpitu za reševalce po novem pravilniku tako všeč kot meni?

Ha ha :D
Meni je po pravici povedano vseeno, kakšnim sigurno ni niti malo všeč... Kot organizatorju izpitov pa moram reč, da nisem preveč nadušena, ker ne vem kje bom pse dobila?!  ???  Še dobro, da niso napisali še to, da ne smejo bit kastrirani  >:D

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #77 : 20 Januar 2012, 13:44:38
Kako pa je po novem? Z več psi v skupini?



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #78 : 20 Januar 2012, 13:45:38
Ha ha :D
Meni je po pravici povedano vseeno, kakšnim sigurno ni niti malo všeč... Kot organizatorju izpitov pa moram reč, da nisem preveč nadušena, ker ne vem kje bom pse dobila?!  ???  Še dobro, da niso napisali še to, da ne smejo bit kastrirani  >:D

Nisem v vaših vodah, me pa po tem, kar si napisala zelo firbec matra, kakšno skupino imate. Mi lahko prisim napišeš.

Hvala
Alenka

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #79 : 20 Januar 2012, 14:40:46
Štirje ljudje v skupini, dva imata s sabo psa, en pes in ena psica, ljudje krožijo tako da sta psa na zunanji strani. tisti, ki dela izpit gre z (odvezanim seveda) psom v nasprotno smer, tako da se psi srečajo. Potem se vodnik ustavi, skupina pa še kroži, tako da se psi srečajo še enkrat (pes od tistega, ki dela izpit sedi). zatem se skupina ustavi, vodnik gre v skupino, naredi osmico, se sredi skupine ustavi in to je to. (če sem kaj si narobe zapomnila me popravi, zadnjič smo zadevico prvič vadili in moram reči, da je ful dobr zgledalo)
Predstavljam si, da bi na izpitu porabila za v skupino tiste pse, ki bi poslušnost že opravili, rabila bi samo dva za na začetek.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #80 : 20 Januar 2012, 16:35:57
V mestu je to praktično nemogoče, ker je psov veliko, prostora pa malo. Jaz sem srečala tudi po 3 pse v 10 minutah...

No pri naši kuži je bilo točno to problematično. Da bi za vsak izhod režirali statiste in situacije preprosto ni bilo realno. Prav zaradi tega se je meni zdela uporaba haltija smiselna. Ker psico cukalo pa rukalo po starem sistemu se je dobre 2 leti pa brez učinka. Udeležena je bila v parih tečajih klasične šole, ki dela po tem sistemu. No, ko je povodec prišel v moje roke pa se pač nisma šle več kdo bo koga. Glede na to, da je bila dodatna vodljivost potrebna samo pri srečanju z psom je halti nosila samo za okras do srečanja s psom. Ravno zato smo imeli tinimini povodec pripet. Torej če bi bila uporabljena sila bi prej šel povodec kot da bi psa bolelo. Glavno uporabljena je bila mehka bombažna široka ovratnica. Največ je sigurno pomembna doslednost in vaja. Predvsem pa spontanost. Nikakor ni dobro dodajanje pomembnosti situaciji. Ja pač tam je pes ki prihaja naproti- in kaj potem! Naj gre, nas ne zanima.  ;)

Pri eni od prejšnjih psic, ki je imela pridelan strah na velike pse ter poseldično agresijo zaradi strahu smo pa uporabljali ''look at that'' sistem. Poglej in uvidi da se ne zgodi nič strašnega.  8) Na klasični ovratnici se je dušila, ker je hotela zbežat in ker ni mogla je popi***. Inštruktor v šoli je svetoval zatezno  ::) kao da se ne bo mogla snet z ovratnice in da se bo lahko v provocirani situaciji soočila s strahom  ::) oprsnik pa je bil tudi del opreme ki ga nikakor ni prenašala. Pri njej je halti pomagal ravno zato, ker pripet tako da se ne zategne je ni dušil in ji povzročal dodatne panike. Manj kot mesec dni kasneje je lahko brez problema delala 100% odpoklic na poligonu mimo drugih psov, sprehodi pa so postali milina.

Ne da sedaj zagovarjam halti kot edino možno opremo, ampak želim predstaviti več opcij uporabe in predvsem varne uporabe. Sigurno je (za moje pojme) najbolše uporabiti klasične ovratnice in povodce v nezategnjeni obliki, zraven pa ogromno volje. Drugače pa toliko kolikor je psov toliko je možne kombinacije opreme in dela z njimi.

Lanabela: mi smo očitno ne-standardno kardelo glede na to da se redko kdaj (tudi pri menjavi članov kardela ali pri začasnih dopustnikih) zgodi, da kdo koga grdo pogleda. Če pa že je dovolj samo en moj grd pogled nazaj pa je mir  :D Je pa res, da je tazadnja psica umetnica v politiki in igralstvu. Vse situacije obrne na hec in si ostale premeteno naštima nase, brez fizične sile in spodrivanja (jih niti ne more ko je pa tak mini  :P ).

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #81 : 20 Januar 2012, 16:59:51
Tole je ta naša zver mimogrede, sveže slike od včeraj.  ;D

MAAA je leeep  :-* Nekaj na masi bi še pridobil, ane? Take vlke mrcine so pa ljubezen mojega otroštva.

Sicer ne vem kako ste v šoli delali in če je slika to kar mislim...ampak...A je v desni roki vodnika hrana? Kam točno pa pes gleda je težje razbrat, ker je kosmat pa temn (ali v oči ali v roko). Recimo, da bi bilo malce bolj pravilno delanje pozornosti na vodnika tako, da bi pes ostal v poziciji s pogledom v oči, roki vodnika pa bi bili ob telesu. Da ne prihaja do pasje ideje ''maš hrano, če ne si BV''. Sej se da to tudi preposto preverit. Enostavno pospravite roke ob telo pa se takoj vidi. ;) Glede na to, da je to res pasma, ki ni tipično šolska vem, da je težje kot s kakšnim NO pa vendar verjamem, da boste našli pravi način.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #82 : 20 Januar 2012, 17:11:27
Štirje ljudje v skupini, dva imata s sabo psa, en pes in ena psica, ljudje krožijo tako da sta psa na zunanji strani. tisti, ki dela izpit gre z (odvezanim seveda) psom v nasprotno smer, tako da se psi srečajo. Potem se vodnik ustavi, skupina pa še kroži, tako da se psi srečajo še enkrat (pes od tistega, ki dela izpit sedi). zatem se skupina ustavi, vodnik gre v skupino, naredi osmico, se sredi skupine ustavi in to je to. (če sem kaj si narobe zapomnila me popravi, zadnjič smo zadevico prvič vadili in moram reči, da je ful dobr zgledalo)
Predstavljam si, da bi na izpitu porabila za v skupino tiste pse, ki bi poslušnost že opravili, rabila bi samo dva za na začetek.

Majčken popravkec ;) Kar je odebeljeno ne drži, ostalo pa ja :)

In problem bo dobiti prvo oba spola+dovolj veliko število psov za v skupino. Že tako je vedno več psic plus da ne more ena in ista žival ves dan tam krožit. In že zdaj je bilo težko dobit dva, da sta se izmenjevala ketrima dol visi za strel. Je v bistvu kar utrujajoče zanje že samo to kroženje kaj šele ostali hrup in direndaj. Zdaj bo treba dobiti 4, da bo prav (ali več ;) )! Še z "družinskimi" psmi se ne morem šlepat, ko pa mamo "samo" še eno psico :P

Uf... smo zarili...  :-[

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #83 : 20 Januar 2012, 17:22:42
Šit. Na streljanje sem pa pozabila....Ampak če bi vsak, ki bi končal s poslušnostjo šel še en krog  s psom v skupino bi tudi ne bilo prehudo menda.  Bomo morali tudi mi na to misliti - mamo izpite junija. Meni ne pokaže odebeljenega. Kaj ne štima, da ne bomo narobe vadili?


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #84 : 20 Januar 2012, 17:23:33
To je za enkrat samo pri reševalcih? Se kaj kaže ta vaja tudi pri b-bh? Bi mi bilo prav zanimivo, ker bi se potem v nekaterih klasičnih šolah (beri: star sistem šolanja) morali naučiti delat tudi izven vrste  >:D Pa bi morda psi iz šole prišli celo vodljivi  :P Žal je tako da v določenih koncih Si res ne prideš do kvalitetnih inštruktorejv, ki bi znali naučit gibanje izven poligona.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #85 : 20 Januar 2012, 17:37:37
Kopirano iz pravilnika:
Iz osnovnega položaja vodnik s privezanim psom enkrat v koraku zakroži v obratni smeri urinega kazalca tesno ob skupini, tako da njegov pes sreča vsakega od psov v skupini. Vmes se mora enkrat ustaviti med tem pa se skupina premika naprej tako da gre vsaj ena oseba iz skupine mimo sedečega psa.
Nato vodnik psa v obliki osmice v koraku vodi skozi skupino, na sredini se ustavi in pes mora samostojno zavzeti osnovni položaj. Na koncu vodnik in pes v koraku zapustita skupino ter vajo zaključita z osnovnim položajem.

Lanabela, mene potem ne bo k vam na izpit :P Če nama bo uspelo natrenirat streljanje do te mere, da bom lahko šla na izpit, vsekakor ne bom vesela, če bom morala čez to 2x. Poleg tega moraš računati na to, da imajo izpitniki za opravljat še ostale discipline in nimajo kaj dosti ekstra časa. No, odvisno od časovnice. In ni nujno tudi, da imaš v paru pse različnih spolov, torej imaš spet problem :)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #86 : 20 Januar 2012, 17:39:23
Roxy-se vsedeš v avto in odpelješ na primerno lokacijo.
Pri meni je obratno-jaz sem se z avtom peljala do bolj "prometne" sprehajalne poti, živim pač v majhnem kraju. In delala, delala, delala.

Preusmirjanje pozornosti uporabljam kar se da redko, veliko raje ji pokažem "lej tamle je pes" in miren pogled, nagrada in gremo dalje mirno svojo pot. Očitno jo tudi pomiri, da jaz vidim da je tam pes in da je OK.

Če je drugi pes histerik v pravem pomenu besede-preusmirjam pozornost, ker se sicer moja zelo rada pogovarja nazaj in mi ni do tega.

Sicer ni moja metoda, sem jo pobrala iz knjige, se splača prebrat/pogladat dvdje.

Look at that dog! Glej psa!

1. Začneš na dovoljšni razdalji, ko se pes še obvladuje in je miren.
2. v trenutku klikneš pogled proti psu/mački/konju in nagradiš (pes mora biti blizu tebe)
3. Sčasoma bo dojel zadevo pogledam psa-dobim nagrado in zadevo poimenuješ, jaz kar po slovensko-lej psa!
4. razdaljo manjšaš glede na psa, pa malo paralelno hodiš, malo se v loku bližaš

in potem nadaljuješ glede na pasje stanje, pomembno je da ni nervozen ampak sproščen in absolutno NE BULJIMO V PSA.
Na tak način je moja spoznala, da se je možno približat psom, iti mimo njih brez nervoze, na ohlapnem povodcu, da jih lahko pogleda, s kakšnim se lahko povoha in s kakšnim poigra.

Prej sem pa imela probleme podobne kot Roxy vlegla na tla in štaaaart!, skakanje po dveh tacah, če se je kakega bala je pa odskočla in lajala ko pri norcih-vse to dokler se nisem naučila kako ravnati.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #87 : 20 Januar 2012, 18:16:14
Preusmirjanje pozornosti uporabljam kar se da redko, veliko raje ji pokažem "lej tamle je pes" in miren pogled, nagrada in gremo dalje mirno svojo pot. Očitno jo tudi pomiri, da jaz vidim da je tam pes in da je OK.

Dober sistem. Tako smo našo staro bučo naučili, da ni panike, če je tam pes. Vedela je, da ga jaz vidim pa, da točno vem kako naprej. Dobila je občutek varnosti in dobrega vodje, ki mu lahko zaupa. Pred tem smo jo mirili, pa dajali na sedi, pa vlekli stran, pa opozarali da naj ne laja, pa ne vem kaj vse še ne, kar priporoča star sistem. In seveda poslabšali situacijo.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #88 : 20 Januar 2012, 18:43:25
Končno realna, žiljenjska skupina. Še bolje bi bilo, da psu ne bi smel poveljevati poleg, ko dela to vajo  - ja, ta je zlobna.
Na bbh bo ji skoraj da morali uvesti, ker bi moral biti smisel pasje šole pripravit psa na življenje, ne pa na delo na poligonu, po možnosti še v vrsti.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #89 : 20 Januar 2012, 18:53:32
mhm. Mene je inštruktor čukasto gledal, ko sem prosila, da bi se psi pač postavili v ''špalir'' in se eni recimo igrali, drugi delali nek vajo...vsak malo drugače in da bi moja psica med njimi vadila ''ne bati se psa'' in utrjevati odpoklic. A moj namen je bil prav to - v kontrolirani skupini utrditi vajo. Ker češ to se na poligonu ne da in da je edino možno gibanje ravna vrsta ter drilanje gor pa dol 2 uri. Še najbol hecno je to da to ni bilo 20let nazaj ampak ene 3-4  ::)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.