katera pasma?

šeltii · 4359

šeltii

  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
: 17 Januar 2012, 15:40:44
katera pasma je lahko v ograjenem vrtu s pesjakom, j velik 30-55cm, ima srednjo do dolgo dlako, ima rad otroke, ni trmast, je prijazen(npr:labradorec)?? :-[

upam da imate kakšne odgovore vem da sem zahtevna ampak vseno hvala za odgovore  :)



šeltii

  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 17 Januar 2012, 15:54:33



ursa1234

  • Gost
Odgovori #2 : 10 Marec 2013, 20:18:25
jaz bi na tvojem mestu izbrala border collija :)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #3 : 10 Marec 2013, 20:35:39
Za v pesjak? Nič ne piše, da bi s psom kaj konkretnega počela - če ne namerava potem naj na pasme kot so borderji, avstralci in celo labradorci pozabi. Vse to so delovne pasme, ki potrebujejo konkretno zaposlitev. Ali bo pes prijazen do otrok je odvisno od vzgoje otroka in psa, sami po sebi borderji ne sodijo med najbolj tolerantne.


Ira_25

  • *
    • Prispevkov: 14
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 26 September 2013, 09:55:18
Torej...po daljšem premisleku sva potrdila zlatega prinašalca.

Precej sva tuhtala o koker španjelu vendar sva se po obisku par kokerjev odločila za prinašalca predvsem zaradi izrazitega vonja kokerjev. Sedaj ne vem ali je bilo to nesrečno naključje vendar glede na to da bova psa imela v stanovanju mi je to zelo pomembno.

Sedaj pa me zanima (d avaš še malo "izkoristim") ali ima kdo od vas prinašalca oz izkušnje s to pasmo. Predvsem me zanimajo okvirni letni stroški (hrana, veterinar),... možne bolezni in na kaj moreva biti še posebej pozorna, ko bova kupovala psička.
Mi lahko priporočate kakšnega vzreditelja, rada bi predvsem zdravega psa. Raje plačava malo več za zdravega mladička, kot da imava kasneje težave in skrbi.

Pa še nekaj me zanima - rodovnik DA ali NE? Dosti sme že pregledala in večina priporoča rodovniške pse prav zaradi zdravja. Ker nama je to res pomebno se bolj nagibava k rodovniškemu psiču, čprav ne bo niti od daleč videl razstav ter tudi mladičkov ne bi imela.

Hvala!  :)



manchy

  • *
    • Prispevkov: 329
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 26 September 2013, 10:13:20
Upam, da si si vsaj malo prebrala tale forum, je kar veliko pametnih stvari napisanih, ki pridejo prav bodočim in trenutnim lastnikom psov.
Malo pobrskaj (v iskalnik vpiši besedo rodovnik?!) in boš našla vsa mnenja uporabnikov tega foruma o rodovniku, že stokrat prežvečeno...
Vonja kokeršanjelov ne morem komentirat, ampak a si pomislila, da pes, ki ti je smrdel že ni bil skopan nekaj časa, tisti ki pa ti ni smrdel, pa je bil mogoče prejšnji dan umit? Moj pes diši po kokosu, ko ga umijem, mogoče naslednji dan pa po dreku, če not stopi... ;) Definitivno pa ima vsak pes vonj, ko dva meseca ali več ni bil umit, počesan...
V razmislek, ko si ravno napisala, da ti je vonj pomemben,glede na to, da bo pes v stanovanju... Ko pride pes v tvoje življenje in v stanovanje, več ne bo nič enako dišeče in čisto in brez dlak... Ne tla, ne kavč, ne postelja, niti tvoja oblačila. Vsak, ki pride k meni na obisk, gre domov z dlakami na oblačilih in vsak zavoha psa, pa čeprav sem se prej dve uri trudila, da bi vse očistila in cel dan zračila, da se ja ne bi psa vohalo...
Glede stroškov pa ne morem pomagati, imam manjšo pasmo.

Bulldogs... And nothing else...


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #6 : 26 September 2013, 10:28:54
Rodovnik vsekakor. Kolikor imam izkušenj z obema omenjenima pasmama (rodovniški in nerodovniški predstavniki) se po vonju ne razlikujeta veliko, vzami pa v obzir da sta obedve tudi nori na vodo in k temu zna spadat izrazit vonj in težave z ušesi.

Glede vzrediteljev sem prepričana, da se bo našel kdo ki ti bo priporočal kakšno super leglo, o stroških je na forumu že veliko napisanega, vendar osnova na zlatkota pomoje ne pride čez 30€ mesečno. Z vzrediteljemnaveži stike še pred nakupim in čimveč sprašuj ter zapomni, kar je skoraj neizvedljivo če okrog tebe gomazi 10 lušnih kepic  :)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #7 : 26 September 2013, 10:36:11
Poglej v temo zlatih prinašalcev.
Rodovnik JA in to tak vzreditelj, ki naredi s starši  (oz. izbere tudi samca samca) z vsemi priporočljivimi možnimi zdravstvenimi testi, tudi DNK. In da izbere tudi telesno primerno kombinacijo, karakterno. Skratka, preštudirajta pasmo, zdravje in obrnita vzreditelje po dolgem in po čez, spoznajta lastnike psov iz različnih psarn. Sem 100% da se bodo našli taki, ki vaju z veseljem vzamejo s sabo na sprehod, trening.

Dober vzreditelj in tudi lastnik ti bo iskreno povedal vse pluse in minuse.  ;)

Naj se vama ne mudi.

Če ni rodovnika-potem plačat zgolj in samo simbolično ceno za cepljenje.

Stroški pa okvirno žvake 10 eur na mesec, hrana od 30-70 eur mesečno (odvisno kaj futraš in če so prisotne alergije, zdr. težave), mala šola, osnovni tečaj (ali agility etc) to se pozanimaj v klubih, večina pa ima na spletu cenike. Obiščita pasje šole že zdaj in si oglejta tečaje, kako potekajo, da ne bo potem frustracij zaradi nezadovoljstva z inštruktorjem. ZPji imajo tudi vonj, vsak pes ima. Meni osebno ni nekaj neprijeten.  Močno priporačam kletko za v hiši, vsaj dokler ni sobne čistoče in mej glede grizenja igrač in ne pohištva.
Veterinar te pride minimalno  okoli 60 eur letno (cepljenje proti kužnim in proti steklini, in razlgistenje na 3 mesece)...če so težave, pa cene bliskovito narastejo.

Dlake bosta imela povsod, ker so tako lahke in plavajo po zraku. Če ne moreta preko tega, da bojo dlake na pultu, mizi, kavču, po tleh, oblačilih.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #8 : 26 September 2013, 12:10:41
Zdravi  kokeršpanjeli, ki žive v čistem okolju nimajo nič bolj izrazitega vonja kot zlati prinašalci, eni in drugi imajo značilen pasji vonj, a ne zelo močan. (ni res, da imajo vsi psi vonj, pri nekaterih pasmah je veliko bolj izrazit kot pri drugih, imaš tudi pasme, ki tega vonja nimajo. če je moker ali če leži na smrdljivi podlagi, pa smrdi vsak) Če se odločate za pasemskega psa, potem vprašanja rodovnik da ali ne sploh ne bi smelo biti. Ker so zlati prinašalci (še vedno) precej priljubljena pasma, je tudi med vzreditelji rodovniških treba previdno izbrati.

Stroški pa se zelo razlikujejo od psa do psa. No "hardware" je enak za vse in je malenkost v bistvu: posodi za vodo in hrano, ovratnica, povodec, krtača in glavnik, par igrač (te zadnje je moč narediti tudi doma in jih ni nujno kupovati) in lahko prideš skozi z 30€. Neobvezne stvari so že dražje (ležišče, boks) in so v rangu 100€. Če moraš urediti vrt (ograja, pesjak) pa takoj pridemo v rang tisočaka ali dveh. Vse ostalo pa je odvisno od tega, ali imamo zdravega psa ali ne.

Za zdravega odraslega psa pride dovolj kvalitetna hrana v rangu 40€ za 15 kg (če jemlješ v akcijah in s popusti, zna pridet okoli 30€), kar imaš pri odraslem psu za cca mesec in pol. Mladiči so dražji. Pri zdravem psu je treba prišteti še cepljenja, zaščito proti bolham in klopom, tablete proti glistam, pa pri zlatih prinašalcih in kokerčkih je treba računat tudi pri zdravih povprečno dva obiska letno pri veterinarju zaradi vnetih ušes, težav s kožo, kakšne manjše poškodbe....česar je manj pri mladem psu in več pri starem. Povprečno za zdravega  prinašalca ali kokerčka pustiš pri veterinarju 100 -200€ letno. Potrebna bo vsaj mala šola, zaželjen osnovni tečaj (cene posameznih tečajev so cca150€). Poleg tega so seveda še priboljški, še kakšna druga hrana razen briketov kot je meso, skuta....

Če pa imamo smolo in imamo bolehnega psa ali psa s kakšno kronično boleznijo pa lahko stroški postanejo ogromni. Pes z alergijo ali občutljivo prebavo zna krasno osušiti družinski proračun (samo najosnovnejša hrana zna pridet mesečno stotaka ali dva, redni veterinarski pregledi in zdravila pa bohsigavedi koliko). Veterinarski stroški pa so najbolj nepredvidljiva komponenta - že malo zahtevnejši pregled s pregledom krvi, ultrazvokom ali rentgenom prav hitro pride 5 stotakov ali več. Ortopedske operacije so v rangu tisocaka ali več (za en kolk ali komolec, ponavadi je treba nareditina obeh straneh).  Celo  poceni zdravila za nekatere kronične bolezni nam v parih letih pojedo več tisočakov.

Tako da ja, res se zelo splača pogledat kje kupuješ mladiča, paziti na zdravje staršev, ne škodi spoznat čim več sorodnikov našega bodočega psa.  Predvsem se splača pogledat, kako psi tega vzreditelja izgledajo tam pri 13 letih.


airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 26 September 2013, 14:39:13
Vsekakor z rodovnikom.  :) Sploh pri zlatih prinašalcih, ki imajo lahko če so brez rodovnika (oz. slabi rodovniški - tudi ti obstajajo!!) veliko problemov z zdravjem (npr. displazija kolkov) ter tudi karakterne težave.  :-\ Sploh pri vseh pasmah je tako, ampak meni se zdi da je pri njih še posebej... Imam tudi osebno izkušnjo z nerodovniškim zlatkotom - odrasel je v čisto netipičnega psa na videz (če primerjaš tiste na razstavah in njega so kot dan in noč), vzgoja je bila sicer čisto napačna oz. jo sploh ni bilo, ampak še vedno mislim da je bilo tudi nekaj v nestabilnem karakterju v genetiki. Sicer večjih težav z zdravjem ni imel, ampak bil pa je zelo občutljiv in komaj smo nekako našli hrano ki mu je ustrezala in ni smel čisto nič drugega. In od rejca seveda ne duha ne sluha več - še ena slabost pri nakupu ''čistokrvnega brez rodovnika''. In psa smo seveda dobili necepljenega in slabo oskrbovanega.  :-X

Tako da jaz sem absolutno za rodovnik! Moraš pa vseeno paziti - kljub rodovniku še vedno preveri prednike, preveri kakšne zdravstvene rezultate so imeli, če so opravljali kakšne delavne teste, razstavne uspehe, ocene, zelo prav pride tudi to, da lahko preveriš življensko dobo. In v času ko je toliko goljufij mislim da, še posebno če ni nek poznan vzreditelj, ni napačno tudi malo preveriti če res drži vse (da preveriš če leglo sploh je prijavljeno, pa kaka kopija zdravstvenih izvidov za dedne bolezni tudi ne bi škodila - sem že slišala za primere ko so se vzreditelji lagali o zdravju prednikov). Pa lahko vprašaš tiste ki že imajo psa iz te psarne za mnenje itd.  :) Skratka preveriš karkoli, pri nerodovniških oz. ''čistokrvni brez rodovnika'' kakor jim pravijo šteparji, pa skoraj nič od tega ni mogoče. In ne poznam niti 1 dobrega ''vzreditelja'' nerodovniških psov, velika večina vzame denar in jiih nikoli več ne vidiš in ne slišiš.  :-X
Drugače pa se na zlate prinašalce ne spoznam preveč tako da ti bodo bolj vedeli drugi povedati.  :)



Ira_25

  • *
    • Prispevkov: 14
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 29 September 2013, 23:34:03
Hvala za nasvete. Sva s odločila, da bova sledila nasveom večine in vzela rodovniškega. Nekdo na forumu mi j svetoval par vzrediteljev injutri greva v Zagreb pogledat eno psičko. ::)

Gre za manjše leglo, smao 4 psički od tgea 3 samičke. 2 bo vreditelj kar obdržal, tako da je "prosta" samo še ena: http://www.animacandida.hr/2.Angie2013.htm  (Billie Holiday Anima Candida)

Z nakupom se nam ne mudi, sem pa kar malo živčna za jutri  ;D