Odraščanje?

rrooxxyy · 5457

rrooxxyy

  • *
    • Prispevkov: 14
    • Točke: 0
: 24 Januar 2012, 11:22:57
Pozdravljeni!

Že dolgo spremljam forum, vendar sem šele zdaj zbrala pogum za registracijo, tako da vam pišem prvič. Prebrala sem kar nekaj tem, ampak ne vem, če bi lahko s temi odgovori dobila odgovor na moje skrbi. Tudi nisem popolnoma prepričana, kam uvrstiti temo, zato se mi je ta rubrika zdela še najprimernejša.  :-[

Doma imam 14 mesečno psičko. Skozi je dala že 2 gonitvi, prvo pri 6 mesecih, drugo pri 12. V preteklosti ni imela zdravstvenih težav, razen vnetja ušes, redno obiskujemo veterinarja za preventivne preglede in da smo videli, kako napreduje. Zadnja dva meseca (torej od gonitve naprej) opažam, da se je psička spremenila; šlo je za postopno spremembo, ne iz danes na jutri. Zmeraj je bila zelo živahna, pravi hiperaktivec v bistvu, neprestano bi se igrala, lovila, bila je v non stop naspidirana, v pogonu in zelo igriva. Zdaj pa je situacija taka, da se sicer še igra, vendar se igra hitreje konča, več časa poležava, opazuje okolico in tudi veliko spi. Morda bi lahko tudi rekla, da deluje žalostna, ampak ne vem, če je to ravno pravi izraz. Še vedno se razveseli obiskov, tudi domačih članov je še vedno vesela, ta odnos je torej ostal nespremenjen. Na sprehodih ni spremembe, še vedno rada gre na sprehod, nekje 4-5x na dan gremo ven, od tega je en sprehod dolg vsaj eno uro. Še vedno raziskuje, ni nič hitreje utrujena ali nezainteresirana. Pred mesecem dni je bila tudi pri veterinarju, zamenjali smo hrano zaradi alergije, ampak ni nič manj ješča kot je bila prej, tudi pri pitju ni sprememb. Drugih sprememb ali nepravilnosti ni bilo opaziti, prav tako ji je še posebej poslušal srček, pa ni bilo slišati nepravilnosti.

Ker je to moja prva psička me zanima, če bi mi lahko vi, izkušeni, svetovali, saj pravijo, da več glav več ve. Predvsem me zanima ali bi morala obiskati veterinarja zaradi tega (naj omenim, da čez prbl. 2 tedna gremo tako ali tako na pregled, da vidimo, če je stanje glede alergije izboljšano) ali gre za to, da psička odrašča in se zato umirja? Prav tako bi vas prosila, če bi lahko delili svoje izkušnje z odraščajočim psom, kakšne spremembe ste opazili (če ste jih) predvsem v vedenju in karakterju.


Hvala vam za vaše odgovore in en velik kosmatinski pozdrav vsem!  :)

A house is not a home without a dog.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #1 : 24 Januar 2012, 11:47:38
navidezna brejost...

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #2 : 24 Januar 2012, 12:01:51
morda je to eden od primererov, kjer je smisleno razmisliti o o sterilizaciji. Test za klopne bolezni pred tem ne bo škodil

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


rrooxxyy

  • *
    • Prispevkov: 14
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 24 Januar 2012, 13:09:36
Hvala za to usmeritev, sama bi verjetno navidezno brejost izključila, saj ni opaziti druga kot te "potrtosti", morda tudi malenkost večji seski, čeprav se mi ne zdijo tako zelo drugačni kot pred gonitvijo, ne dela si gnezda, ne posvaja igračk... Ima sosedova psica velike težave s tem, pa ne zgleda nič kaj podobne našemu trenutnemu stanju.

Test za klopne bolezni bomo tudi naredili, hvala za opozorilo!, čeprav še klopa ni imela (ali pa nismo opazili?), pregledamo jo namreč po vsakem sprehodu, sploh ker ima dolgo dlako in je potrebno izčesat razno listje ipd.
(pa tudi sama imam težave zaradi ugriza klopa, tako da vem, kako pomembno je to.)

In se opravičujem, verjetno vam je že zoprno odgovarjat na ene in iste stvari, tako da se vam še posebej zahvaljujem za vaš čas in odgovore!  :)

A house is not a home without a dog.


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #4 : 24 Januar 2012, 13:14:55
morda je to eden od primererov, kjer je smisleno razmisliti o o sterilizaciji.

Ja? je pri nas tudi podobno, dva meseca po gonitvi je psička bolj mirna, na sprehodu se ji ne da hodit in ima malenkost povečane seske. To je bila šele prva gonitev, je navidezna brejost načeloma po vsaki gonitvi hujša in je zato bolje, da se jo sterilizira že sedaj?



Jazz

  • *
    • Prispevkov: 628
    • Točke: 0
  • Pesjanska zasvojenka...
Odgovori #5 : 24 Januar 2012, 13:47:53
Naša se je do zdaj 3-krat gonila, pa je vsakič imela navidezno brejost. Pravijo, da se stopnjuje oz. imajo nekatere psice kar hude težave s tem. Naši se ni, kar pa ne pomeni, da ni možno. Ko ima naša navidezno brejost se ji malo povečajo seski, malo ji teče tudi mleko, sicer več spi, včasih malo koplje (dela gnezno) ampaki meni osebno, ko to opazujem se mi ne zdi tako hudo...






lp

Dogs are best friends ever!


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #6 : 24 Januar 2012, 13:50:12
Naše psice imajo po vsaki gonitvi namišljeno brejost.Pri vseh je enako-dobijo mleko,ostalih problemov nimajo.Pa zaradi tega še nikoli nisem pomislila na sterilizacijo.



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #7 : 24 Januar 2012, 13:56:49
Hvala za to usmeritev, sama bi verjetno navidezno brejost izključila, saj ni opaziti druga kot te "potrtosti", morda tudi malenkost večji seski, čeprav se mi ne zdijo tako zelo drugačni kot pred gonitvijo, ne dela si gnezda, ne posvaja igračk... Ima sosedova psica velike težave s tem, pa ne zgleda nič kaj podobne našemu trenutnemu stanju.

Test za klopne bolezni bomo tudi naredili, hvala za opozorilo!, čeprav še klopa ni imela (ali pa nismo opazili?), pregledamo jo namreč po vsakem sprehodu, sploh ker ima dolgo dlako in je potrebno izčesat razno listje ipd.
(pa tudi sama imam težave zaradi ugriza klopa, tako da vem, kako pomembno je to.)

In se opravičujem, verjetno vam je že zoprno odgovarjat na ene in iste stvari, tako da se vam še posebej zahvaljujem za vaš čas in odgovore!  :)



Moja mlajša psica je imela pri drugi in tretji gonitvi opisane težave. Nič fizičnega, ampak je bila kak mesec do dva po gonitvi nenavadno potrta, sploh se ni  želela igrati z drugimi psmi, je sicer sodelovala z mano, ampak bolj brezvoljno, saj tako na zunaj ni bilo opaziti, ampak jaz sem vedela, da nekaj ni ok, ker jo pač poznam in vem kakšna je ponavadi. Tudi na sprehodih je bila bolj umirjena, otožna. Drugače pa je tudi bilo vse normalno, z mano se je normalno crkljala, jedla je normalno. Ko pa ta faza mine pa je spet naenkrat divja zver, haha, kot, da nič ne bi bilo, ful razlika. No zdaj pri njeni zadnji gonitvi pa se to ni zgodilo, ostala je isti veseljak, samo pri dveh vmes je bilo tako...

Ta starejša pa je že imela fizično navidezne brejosti, sicer blage in je bila kak dan čudna, drugače pa ni bilo opaziti čudnega obnašanja, pri tamali pa je takšno obnašanje trajalo tudi do mesec dni, tako počasi je šlo 'navzdol', pol pa je kr lepega dne bilo kot, da nič ne bi bilo. Pa že pri več borderkah sem slišala za te fore...



rrooxxyy

  • *
    • Prispevkov: 14
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 06 Februar 2012, 17:34:49
sibila, hvala, sem bila zmeraj prepričana, da se to vedno fizično pokaže. :)

Stanje pri nas je bistveno boljše, več energije, sploh zdaj ko je čas za norenje po snegu; za klopne bolezni bomo testirali ob naslednjem cepljenju, t.j. čez nekaj tednov.

Hvala!  :o

A house is not a home without a dog.


mimi89bu

  • *
    • Prispevkov: 228
    • Točke: 0
  • Smisel zivljenja je imeti pasjo ljubezen.
Odgovori #9 : 06 Februar 2012, 19:57:18
Moja je imela v letu in pol starosti 1 menzo. Ni pa nic drugacna od takrat. Oziroma je malo bolj naspidirana, ko vidi psa. Drugace pa ni vidnih sprememb. Vprasaj pri veterinarju...

Mimi*