uloviti divjo muco brez živolovke

tralalala · 9726

tralalala

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
: 28 Januar 2012, 13:27:26
Pozdravljeni.

Že več časa premišljujem o tem, kako uloviti muco brez živolovke in bi bila zelo vesela kakšne nove ideje.
Zgodba pa je taka:

Lani maja ali junija so se rodili trije mucki divji muci, ki jo hrani sosed na naši njivi. Sosed hrani več zapuščenih mačk, ker se mu smilijo. No, ker se nam tudi in jih že celo življenje zbiramo, smo te muce začeli mi hranit v upanju, da se bodo privadile na ljudi in da jih bomo oddali. Nekje avgusta smo si sposodili živolovko in jih polovili. Mamo muco smo nesli sterilizirat in jo čez teden dni pustili ven (prej smo jo imeli v eni sobi, ampak je bila zelo panična, ni jedla itd.). Mladičke smo pustili notri. Po nekaj tednih nam je en ušel ven, nato smo spustili še ostala dva. Vmes se je pritepla še ena muca, katera se je v parih mesecih čisto socializirala. Starih socilaiziranih mačk tokrat nismo imeli, saj nam je zadnja umrla junija.
Od treh mladičkov se je en čisto socializiral in ga je pred kratkim zbil avto. No, navajen je bil samo name. Druga dva pa sta ostala divja do konca. Sploh ne morem razumet. Se igram, jih hranim in nič. Imela sem res že veliko mačk, tudi takšnih na pol divjih, enega iz enega tropa divjih mačk itd... vsi so postali sčasoma socialni... ti pa ni govora. Oktobra sem skušala samičko (pa pol tudi divjega samčka) uloviti spet z živolovko... dva dni sem jo pustila brez hrane (Ostale smo spravli not v hišo). Dala sem ji hrano v kletko in pred kletko... ni taknila nobene hrane. Niti tiste odpredaj. Situacija se ni spremenila... mačka je panična. Samo, da se premaknem zbeži. Zdaj pa sem videla, da jo brat naskakuje. Ne ve še čisto točno kaj bi... ampak verjetno bo izvedel kmalu... Rojeni so nekje maja ali junija. Je to normalno? Ima lahko že mladičke?
Rada bi jo ulovila in pojma nimam kako... V zadnjem mesecu ali dveh jo celo lahko za sekundo taknem ko je pri hrani... ampak to je vse... je preveč hitra. Ta drugega lahko za silo primem v naročje za 15 sekund oz. dokler me hoče spraskat.

A ima kdo kako idejo kako jo ulovit. Nora je na ribe in sveže meso... Sem mislila, da bi jo poskusila ulovit v košaro (tisto kot transporter)... ampak ne vem, če mi bo ratalo... V zavetišču so mi rekli, da se male mladiče lahko lovi tudi z mrežo... ampak... mislim, da bi s tem naredila več škode... ker bi mi ušla in bi se še bolj bala... Razmišljam tudi o kakšni škatli... Nimam več nobenega upanja... Ker si kaj takega nisem predstavljala...
Hvala za kako idejo :)



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #1 : 28 Januar 2012, 13:59:02
Jaz take pritepene mačke lovim kar z narobe obrnjeno gajbico za jabolka  :) Pod krajšo stranico dam palčko, noter pa hrano in tako pustim par dni da se mače navadit hodit not pa ven, potem pa na palčko privežem vrvico in ko gre maček naslednjič noter samo potegnem in je ujet. Pol pa veliko sreče dobit divjega mačka dobit izpod gajbe  ;D Pa malo cajta si je treba vzet za opazovanje kdaj bo šel maček noter, jaz recimo vsak dan nastavim hrano ob približno enakem času.



Jazz

  • *
    • Prispevkov: 628
    • Točke: 0
  • Pesjanska zasvojenka...
Odgovori #2 : 29 Januar 2012, 14:35:59
Tako z gajbico smo tudi mi lovili mačke...  :o pa se je ta velika mačka osvobodila - gajbico vrgla oz. jo prevrnila in zbežala. ::)

Dogs are best friends ever!


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #3 : 30 Januar 2012, 10:15:27
Kaj pa kaksne uspavalne tablete, ki bi jih zmesala v hrano?

battito animale


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #4 : 30 Januar 2012, 10:33:37
Moja sestra je pred časom lovila divjo mamo z mladičem. Mladič se je po cca. 1 tednu hranjenja toliko sprostil, da se mu je lahko približala na 1m recimo, ne pa toliko da bi ga prijela. Mama je zbežala že na nekaj m. Po cca. 14h dneh hranjenja ko sta vedela, da bosta hrano dobila vsak dan ob približno istem času jo je začela nastavljat v plastični transporter - najprej samo dno, potem čez par dni tudi pokrov. V enem tednu sta bila toliko navajena na to, da bosta hrano dobila v boksu, da sta šla brez strahu v boks ko jima je nastavila posodico in ga nato samo zaprla.  ;)




maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #5 : 31 Januar 2012, 12:04:51
Kaj pa kaksne uspavalne tablete, ki bi jih zmesala v hrano?

Pozabi. Prvic ti jih noben normalen veterinar ne bo dal, drugic jih je nemogoce dozirati (ker povsem lahko, da ne poje vsega, ne vec tocne kilaze), tetjic ne delujejo takoj. Kar pomeni, da se zna zgoditi, da macka se vsa prisebna nekam gre in jo potem "tam nekje"  zadanejo. Kar seveda ni ok, ker obstaja moznost, da je ne najdes/se zavlece na nedostopno mesto, temperature zunaj so "below freezing", pa se kaj drugega se ji lahko zgodi.

Z boksom je tako tako ... ce je macek tako preplasen, bo takoj opazil, da zpairas vratca, kar pomeni, da bo takrat z nadnaravno hitrostjo in mocjo poskusal uiti ven. Pri tem ne bo sparal s kremplji in zobmi, ce bo treba. In ce ti ga v prvo ne uspe zadrzat notri, ni sans, da ga se kdaj dobis na to foro.

Kaksno hrano si jim dajal v zivolovko? Kako si nastavila zivolovko? Najbolje se obnese poli salama ali kaksna druga mocno aromaticna hrana, ne briketi. Zivolovko je fino nekam skrit - pod kaksen grm, ali jo malo oblozit s cim, da ni ravno sredi cistine. Se toliko bolj, ce imajo z njo slabe izkusnje. Pomaga tudi, ce jo nasprcas s feliway sprayem.

Najbolje bi bilo, da se povezes s katerim od drustev, ki delujejo na tvojem koncu, oz. z zavetiscem, da jih pridejo odlovit.


-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #6 : 31 Januar 2012, 12:06:49
Pozabi. Prvic ti jih noben normalen veterinar ne bo dal, drugic jih je nemogoce dozirati (ker povsem lahko, da ne poje vsega, ne vec tocne kilaze), tetjic ne delujejo takoj. Kar pomeni, da se zna zgoditi, da macka se vsa prisebna nekam gre in jo potem "tam nekje"  zadanejo. Kar seveda ni ok, ker obstaja moznost, da je ne najdes/se zavlece na nedostopno mesto, temperature zunaj so "below freezing", pa se kaj drugega se ji lahko zgodi.


Aja, zanimivo :-[ ko sem pred leti poskusala polovit divje macke pri moji noni, da bi jih peljala na sterilizacijo, so mi pri vetu brez vprasanj dali tablete (ki sicer niso dobro prijele, tako da potem iz vsega skupaj ni bilo nic).
Je bilo sicer res poletje, ampak vseeno...

battito animale


poki

  • *
    • Prispevkov: 164
    • Točke: 0
  • As
Odgovori #7 : 31 Januar 2012, 12:50:15
Jaz sem letos poleti, no, lani poleti  :D, peljala mojo najbolj divjo mačko (nikoli ni v hiši ali zaprtem prostoru, če pa slučajno pride v hišo in ne najde izhoda se ji čisto zmeša-me je 1x že pošteno opraskala). Najprej sem si mislila izposoditi živolovko, pa sem prej poskusila kar z navadnim box-om. Vanj sem ji nastavila malce poli salame in sira, ona je šla lepo notri (pač je požrešna in bi non-stop samo jedla ::)), jaz pa hitro zaprla vratca (z debelimi rokavicami!). Po poti je bila sicer nemirna, a tudi ni bilo hudo. Preden sva prišli do veterinarja se je že umirila. Pri veterinarju je bil problem kako jo uspavat, ampak mu jo je uspelo 'špikniti' kar skozi box.  :P Tudi operacijo je dobro prenesla in zdaj imamo z njo mir. Le pazit moram nanjo ker hitro pridobiva kilograme, sploh zdaj v zimskih mesecih!

PS: Uspavalnih tablet pa tudi meni niso hotel dat!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #8 : 31 Januar 2012, 14:20:48
Oooo..to me spominja na pritepenega redčkota, ki sem ga nesla na kastracijo......ujela v boks sem še nekako ga. A ko je bil boks zaprt je maček podivjal in se divje zaletaval v rešetke, tako, da si je poškodoval gobec. Veterinar mu je uspel dati pomirilo,  muc je pridno zaspal, je zgledalo da je prijelo....pa je hotel vet  pogledat, če je gobec kaj huje poškodovan, odprl je vratca, maček pa  je  v hipu buden uporabil vse zobe in kremplje ki jih je premogel - in črta nekam v pisarniške prostore. Pa smo lepo čakali še ene 15 minut, potem pa poslali psa, da ga je poiskal, bil je zatlačen nekam pod eno omaro...no potem naprej je šlo pa brez komplikacij....


tralalala

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 31 Januar 2012, 20:19:35
Uf... ja nekako upam, da mi bo ratalo... Zdaj je še tak mraz, da se mi prav nič ne da bit zunaj :) Verjetno bi bil zabojnik za jabolka prelahek, to bi panična mačka takoj prevrnila... Na uspavalne tablete smo že davno nazaj mislili, ampak po nasvetih veterinarja in ljudi iz društva ugotovili, da to res ni primerno. Živolovko sem drugič lepo skrila pa še vedno ni šla noter, niti blizu. Sem pa not nametala smrdljivo salamo in sveže meso, ribjo konzervo... razlilčno... Očitno ji je ostala v spominu. Je pa res tako hitra, da se je ne morem niti dotaknit,... razen pri hrani za sekundo... Prav predvidi vsak premik in zbeži... Nekaj mesecev je jedla tako, da je tekla od posode briketov gor in dol... vzela en briket in tekla 2 metra stran.... in tako za vsak briket... ker sem jaz stala na en meter razdalje... Zdaj pa se meni tudi ne da bit non stop zunaj, ko jejo... Ne morem razumet kako je lahko mačka še vedno tako panična ...  Drugače pa ne piha ali praska... Ta drugi pa ga takneš in te spraska in stalno piha, samo je vseeno nekoliko bolj pogumen...