pasma/pes za prijateljico

hov-hov · 14905

hov-hov

  • *
    • Prispevkov: 417
    • Točke: 0
: 28 Januar 2012, 17:57:25
Moja prijateljica bi  imela psa.Saj ga bo dobila pa ne ve katerega.Mi lahko kdo svetuje kakšen bi bil zanjo primeren.Pogoji so pa takšni:pes ne sme preveč lajati,ne sme biti ogromen,bil bo zunaj v pesjaku,kratka dlaka,za začetnike,pes naj ne bo zelo aktivan(manj od labradorca),ne sme biti lovski,mora biti lahko učljiv.

Ima kdo kakšno idejo ???



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48

sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #2 : 28 Januar 2012, 22:27:59
V Leclercu jih imajo na oddelku igrač  ::)



hov-hov

  • *
    • Prispevkov: 417
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 29 Januar 2012, 08:10:13
S tem ne priporočate nobenega psa ???



nata

  • Gost
Odgovori #4 : 29 Januar 2012, 08:31:41
Izbrisano na zahtevo uporabnika



hov-hov

  • *
    • Prispevkov: 417
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 29 Januar 2012, 08:51:47
glede na to, kaj si napisala kakšnega psa bi rada potem drugega odgovora ne moreš pričakovati, kot da naj si kupi plišastega. in prav je tako.

Takšne pogoje mi je rekla.Drugače pa kaj s tem mislite da je prezahtevna ali da ji manjka znanja(res je da o psih ve malo)ali kaj.Druga sem ji pa že rekla da naj si kaj prebere...Pa sedaj si je omislila da bi imela labradorca.



Janusa

  • *
    • Prispevkov: 142
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 30 Januar 2012, 14:32:09
ITAK da ji ne priporočamo nobenega psa. Zakaj?
Ker je že iz vprašanja razvidno, da o psih nima pojma.
1. od psa zahteva neke stvari a priori (da ne bo lajal, da se bo lahko učil...) torej za te stvari ni pripravljena narediti nič. Pričakuje, da bo pes tak že sam po sebi. To seveda ne gre tako. Pes se bo lahko učil, če bo veliko delala z njim in če bo delala na pravi način. Če mu bo dolgčas, bo sigurno lajal. In v pesjaku mu bo dolgčas.
2. tisti, ki so si kaj prebrali o psih imajo vsaj približno idejo, kakšnega psa bi imeli, kateri so primerni za začetnike ipd.
3. kratkodlaki psi ne morejo biti pozimi zunaj (saj je pisala o pesjaku, ane)
4. labradorec je lovski pes
5. ne moreš se odločati o psu samo na podlagi tvojih zahtev do psa, moraš biti toliko pošten in se izprašati tudi, kaj mu nudiš. Nič ni povedala kaj mu nudi, razen pesjaka :(

Pa še kaj bi se našlo, pa se mi ne da več. Naj bo samo kot izhodišče za razmišljanje in da ji boš znala argumentirati zakaj naj psa NE kupuje.
 



hov-hov

  • *
    • Prispevkov: 417
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 30 Januar 2012, 15:04:53
Kako pa ji potem naj povem da ni primerna za psa?Ker ona ga na vsak način želi in ne vem če ji bom v glavo ubila da za psa ni primerna?



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #8 : 30 Januar 2012, 16:29:46
Ne da je neprimerna ampak je še nepripravljena. Naj počaka kakšno leto ali dve, se najprej se najprej dobro poduči o potrebah psov na splošno, potem pa še o pasmah, naj gre pogledat kakšno razstavo, pa spomladi malo pogledat, kako poteka delo s psi v pasji šoli, pa pomaga sprehodit ali počesat psa kakšni prijateljici... če pes ne bo imel vstopa v hišo, ga pravzaprav nima smisla jemati, ker ne bo imela od njega zelo malo, pes pa od nje še manj. Labradorca ji ne priporočam, ker je prevelik, premočan in ima preveč energije. Naj ne nasede lepim pravljicam o teh psih - zato, da so takšni, kot jih opisujejo, je treba z njimi ogromno delati. Naj raje pogleda po manjših pasmah (ali mešancih) ki jih lahko tudi fizično obvlada.


Kayya

  • Gost
Odgovori #9 : 30 Januar 2012, 16:32:40
Poveš pa ji tako:
enostavno pokažeš naše odgovore. ;) Oz. vaše. Čeprav sem tudi jaz mnenja da o njih sploh ni informirana, kaj še dovolj da bi psa lahko imela.



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #10 : 30 Januar 2012, 17:08:32
Povej, da se bo morala tudi ona psu prilagoditi. Če hoče, da je kratkodlak, naj bo notri. Naj razmisli koliko časa je pripravljena psu posvetiti? Ali je pripravljena spustiti obisk kina, vikend izlet in podobna druženja s prijatelji, ogled priljubljane nadaljevanke na TV, ker bo morala skrbeti za psa? Pri psu, ki je zunaj v pesjaku, je veliko večja možnost, da bo lajal. Iz dolgčasa ali pa ker bo videl vse mačke, mimoidoče, pse, ptičke, ki jih je treba pregnati z njegovega teritorija.
Ne sme biti aktiven, lahko učljiv, kratka dlaka in še za v pesjak ne bo šlo. Vse pse je treba sprehajati, večina psov je rada aktivnih, če le imajo to možnost, ukvarjati z dlako se je tudi treba, vsi lajajo (ali tulijo), srečnejši so ob svojih lastnikih kot v pesjaku in v vsakega je treba vložiti nekaj truda pri vzgoji. Razen pri plišastem.
 Najprej naj razmisli zakaj si želi psa, potem naj realno oceni kaj mu lahko nudi (koliko sprehajanja, koliko časa za nego, koliko časa za šolanje in vzgojo, koliko časa za aktivnosti). Če se ni pripravljena prilagajat, naj počaka dokler ne bo pripravljena na prilagajanja. Do takrat jo bo velika želja mogoče tudi že minila.



hov-hov

  • *
    • Prispevkov: 417
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 30 Januar 2012, 17:15:10
Ji bom povedala pa bomo videli kaj bo.



Kayya

  • Gost
Odgovori #12 : 13 Marec 2012, 20:25:22
Kaj je blo? ;D
Jaz bi tudi rabila en malo pomoči, za srednje večjo, aktivno pasmo. Nega ni važna, prav tako je lahko trmoglav ali pa izredno učjiv. ::) Nimam idej. Edina pasma ki mi pride na pamet je škotski ovčar.



Macika

  • *
    • Prispevkov: 2.969
    • Točke: 2
Odgovori #13 : 13 Marec 2012, 20:39:48
Kaj je blo? ;D
Jaz bi tudi rabila en malo pomoči, za srednje večjo, aktivno pasmo. Nega ni važna, prav tako je lahko trmoglav ali pa izredno učjiv. ::) Nimam idej. Edina pasma ki mi pride na pamet je škotski ovčar.

Za tole ti pade na pamet samo škotski ovčar?! Za takle ohlapen opis je malo morje pasem  ::)

Najboljših in najlepših reči na svetu, ne moremo videti niti se jih dotakniti. Čutiti jih moramo s srcem …
(Hellen Keller)


mimi89bu

  • *
    • Prispevkov: 228
    • Točke: 0
  • Smisel zivljenja je imeti pasjo ljubezen.
Odgovori #14 : 13 Marec 2012, 21:02:49
Tudi, ce bi ti kdo svetoval pasmo, je lahko potem vse drugace. Moras pac biti pripravljen na vse, drugace nisi pripravljen na psa. Vsak pes ima svoj karakter. Lahko, da bo njegova lastnost, da ne laja, pa ravno tisti bo lajal  ::)

Mislim, da je zanjo prehitro, da si umisli psa. Res, kolegica mora bit pripravljena NA VSE!
Sama imam pekinezerja, ki "laja", ampak moj ne laja, oziroma samo opozori, ce kaj slisi. Lahko bi vzela psa, ki "ne laja" pa bi lajal.

Mimi*


Kayya

  • Gost
Odgovori #15 : 13 Marec 2012, 21:06:52
pamet je komplicirana. hecam se. ja no sej jih je veliko, skot nekako najbolj pase al kako naj se izrazim. morda kak selti, bradica, samojed, kak mesanec ... se bolje posvojit. zaenkrat u zavetiscu ni zelenega.



Kayya

  • Gost
Odgovori #16 : 13 Marec 2012, 21:26:22
jutri bom prispevala daljsi opis upam da bo vsaj priblizno razvidno zakaj naj. pase skot.   odlocitev itak pripada posamezniku ampak jaz raje se zberem mnenja.



Kayya

  • Gost
Odgovori #17 : 14 Marec 2012, 13:24:21
Ok, evo opisek.

-pes bi moral biti približno srednje rasti-ne prevelik (doga), ne premajhen (papillon).
-dlaka ni važna. Glede na to, da bi prišel v družini kjer so vedno imeli dolgodlake pse vzdrževanje dlake in frizure res ne bo problem.
-primeren bi moral biti za pasji fresbee in razstave. Razstave niso obveza, le občasno, včasih pa za Junior Handling.
-psu je lahko omogočeno toliko gibanja kot si poželi, saj bi bil njegov urnik nekako tak: dopoldne dokler lastnik dela, bi bil na majhni kmetiji skupaj z očetom. Pašniki so ograjeni, po navadi so v enem od njih ovce, ostali so pred njimi tako ali drugače "zaščiteni". Torej je lahko ovčarju omočena pašnja. Ker je okoli veliko polj in terenov za treninge mu je lahko omočeno tudi prinašanje (FCI 8). Popoldne bi bil pri lastniku vsaj na hujši vročini noter, pozneje pa še en doolg sprehod. Zvečer in zgodaj zjutraj pa še za fiziološke potrebe.
-pes bi torej živel v stanovanju, vendar bi večino časa prebil zunaj (oz. kjer mu bo pasalo).
-raje učljiv, ampak dopustno je da je trmast. Glede tega pa tudi res ne bo problem.
-zdravje-definitivno bi bil zdravstveno pregledan (odvisno od pasme).
-karakter-poslušen, "prijazen" (nevem kako se drugače izrazit. ::) ) do ostalih živali (ne vem no, naša sestrična ima vrhunskega stafforda, ogromno izkušenj z vzgojo pa so mogli fino delat da so odpravili karakterne napake), pač stabilen.
-še kakšno vprašajne....verjetno sem kaj pozabila.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #18 : 14 Marec 2012, 13:35:55
Potem odgovor ni težak - border, avstralc, hrvaški ovčar, če ima rada posebnosti in izziv pa kelpi. V zavetiščih se občasno da najdet obetavne mešance primerna za frisbi. Če ni premajhen bi bil odličen tudi ruselček.


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #19 : 14 Marec 2012, 13:46:16
Ok, evo opisek.

-pes bi moral biti približno srednje rasti-ne prevelik (doga), ne premajhen (papillon).
-dlaka ni važna. Glede na to, da bi prišel v družini kjer so vedno imeli dolgodlake pse vzdrževanje dlake in frizure res ne bo problem.
-primeren bi moral biti za pasji fresbee in razstave. Razstave niso obveza, le občasno, včasih pa za Junior Handling.
-psu je lahko omogočeno toliko gibanja kot si poželi, saj bi bil njegov urnik nekako tak: dopoldne dokler lastnik dela, bi bil na majhni kmetiji skupaj z očetom. Pašniki so ograjeni, po navadi so v enem od njih ovce, ostali so pred njimi tako ali drugače "zaščiteni". Torej je lahko ovčarju omočena pašnja. Ker je okoli veliko polj in terenov za treninge mu je lahko omočeno tudi prinašanje (FCI 8). Popoldne bi bil pri lastniku vsaj na hujši vročini noter, pozneje pa še en doolg sprehod. Zvečer in zgodaj zjutraj pa še za fiziološke potrebe.
-pes bi torej živel v stanovanju, vendar bi večino časa prebil zunaj (oz. kjer mu bo pasalo).
-raje učljiv, ampak dopustno je da je trmast. Glede tega pa tudi res ne bo problem.
-zdravje-definitivno bi bil zdravstveno pregledan (odvisno od pasme).
-karakter-poslušen, "prijazen" (nevem kako se drugače izrazit. ::) ) do ostalih živali (ne vem no, naša sestrična ima vrhunskega stafforda, ogromno izkušenj z vzgojo pa so mogli fino delat da so odpravili karakterne napake), pač stabilen.
-še kakšno vprašajne....verjetno sem kaj pozabila.

Če jim ni problem negovanje dlake lahko tudi bradico.  :P Priporočam obisk kakšnega, ki ima predstavnike pasem, ki so vam ušeč, kako razstavo, agility in frisbee tekmo. Da se bodo lažje odločili.

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


Kayya

  • Gost
Odgovori #20 : 14 Marec 2012, 13:49:03
Eno bradico smo že spoznali in smo grozno navdušeni! (To je zato ker kupuje psa moj stric, jaz pa sem vedno zraven). :P Ja, tudi sem razmišljala.Ma moremo malo bolj pobrskat po naslednji razstavi. :)



rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #21 : 14 Marec 2012, 13:51:27
Eno bradico smo že spoznali in smo grozno navdušeni! (To je zato ker kupuje psa moj stric, jaz pa sem vedno zraven). :P Ja, tudi sem razmišljala.Ma moremo malo bolj pobrskat po naslednji razstavi. :)

Mi bomo na Barju na razstavi, lahko me pocukate za rokav.  ;)

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


Kayya

  • Gost
Odgovori #22 : 14 Marec 2012, 13:56:08
Na žalost ne moremo na Barje. :'( Pridemo pa na Snežnik (jaz bom pri ringu resastih jazbečarjev), Koroško, Bled in Trbovlje(razstavljala bom flata). (Hrušica odpade ker gremo takrat po psa). Jaz definitivno pridem, stric bo  šel če bo imel čas. Ampak njega niti toliko "ne briga" katero pasmo omenim ker imava podoben okus. Evo že dve pasmi v ožjem izboru. :) Drugače pa če ne bo drugače bomo šli v zavetišče življenje rešit.



Kayya

  • Gost
Odgovori #23 : 14 Marec 2012, 13:57:34
Potem odgovor ni težak - border, avstralc, hrvaški ovčar, če ima rada posebnosti in izziv pa kelpi. V zavetiščih se občasno da najdet obetavne mešance primerna za frisbi. Če ni premajhen bi bil odličen tudi ruselček.
Waw, potem tudi te? Sploh mi ni kapnilo. Se bom pozanimala pa sporočim katera pasma je izbrana, oz. za katerega zavetiščarja smo se odločili.



rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #24 : 14 Marec 2012, 13:58:00
Na žalost ne moremo na Barje. :'( Pridemo pa na Snežnik (jaz bom pri ringu resastih jazbečarjev), Koroško, Bled in Trbovlje(razstavljala bom flata). (Hrušica odpade ker gremo takrat po psa). Jaz definitivno pridem, stric bo  šel če bo imel čas. Ampak njega niti toliko "ne briga" katero pasmo omenim ker imava podoben okus. Evo že dve pasmi v ožjem izboru. :) Drugače pa če ne bo drugače bomo šli v zavetišče življenje rešit.

Mi bomo na Barju in Trbovljah. ;)

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


Kayya

  • Gost
Odgovori #25 : 14 Marec 2012, 13:58:49
Ok. No sej avgust bo hmalu tle. Bom, bom. :)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #26 : 14 Marec 2012, 14:17:14
Bradice so tudi super - mene pri njih moti samo....brada - in vse, kar prinesejo dolge (ponavadi mokre) dlake okrog gobca.


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #27 : 14 Marec 2012, 14:21:17
Bradice so tudi super - mene pri njih moti samo....brada - in vse, kar prinesejo dolge (ponavadi mokre) dlake okrog gobca.

Ni tako hudo, mi imamo posodo za vodo, da se voda ne more polit in tako posledično ne namoči cele brade, ampak samo brke malo in smo s tem rešili problem. ;) Češemo se 1x tedensko (ampak takrat se res sčešemo) in imamo potem mir. ;)

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


Kayya

  • Gost
Odgovori #28 : 14 Marec 2012, 14:22:32
Ravno sem ga vprašala...border odpade. Karakter nekako ne "paše".Tako da so zdaj v ožjem izboru zavetiščar, bradica, aussie in škot.
Samo enkrat tedensko?  :-[ Jaz mam pudla in ga moram česat vsak dan.



lara

  • *
    • Prispevkov: 68
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 14 Marec 2012, 14:24:07
Kayya! Najprej te bom za ušesa ker mi nisi povedala da si že tako daleč s flatom, in da si že zmenjena celo to kdaj ga greste iskat! :) super! Torej boš v Trbovljah razstavljala svojo/svojega? :) Se vidimo tam, če ne kot razstavljavka pa sigurno pridem kot obiskovalka, glede na to, da imam do prizorišča 15 minut peš ;)

"Naj drugi mislijo, da ste nepomembni - za vašega psa ste središče vesolja." - Pam Brown