Velik pes za začetnika

capricorno · 21124

capricorno

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
: 30 Januar 2012, 14:26:19
Pozdravljeni, na forumu sem nov, upam da sem prav postavil temo.

Začel sem razmišljati da bi si kupil psa, šolo sem zaključil. Prostor pri hiši imamo, časa mam tudi veliko za vzgajanje. Tudi ob delu bo časa še dovolj upam.
Zanima me katero pasmo bi mi svetovali, ker poznam bolj malo pasem. Ko sem bil mlajši smo imeli nemškega ovčarja, sedaj pa že nekaj časa nič. Imel bi večjega psa, s kratko dlako kateri ni preveč zahteven za začetnika. Sem kar šprtno aktiven tako da tudi sprehodi niso problem.
Vem da je najbolje kupiti psa z rodovnikom in vsemi papirji in tako dalje, vendar me zanima tudi kako je z mešanci. Zasledil sem tudi da se na bolhi na primer prodajajo tudi psi z zelo uprašljivim zdravjem, ne bi rad da bi naletel na kaj takšnega.

Lep pozdrav  :)



Janusa

  • *
    • Prispevkov: 142
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 30 Januar 2012, 14:39:40
Tako je. Če hočeš pasemskega, vzameš od dobrega vzreditelja. Če hočeš mešanca, poglej po straneh zavetišč za živali. Presenečen boš nad izbiro. Tisti, ki so bolj s srcem pri stvari ti bodo znali tudi odlično svetovati glede karakterja.



capricorno

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 30 Januar 2012, 19:50:59
Zanima me katera pasma bi ustrezala, najbolj bi verjetno bilo za upoštevati da sem začetnik. Znajo pa v zavetiščih najverjetneje zelo dobro oceniti pse in povedati kateri bi bil primeren ne?



rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #3 : 30 Januar 2012, 19:59:20
Poglej si tule: http://www.bolha.com/zivali-psi-pasemski/beli-svicarski-ovcar-oddam-oglas1278474812
Mogoče bi se odločil za odraslega psa, ki je že vzgojen.

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


capricorno

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 30 Januar 2012, 21:39:24
Kako se pa obnese odrasel pes. To pomeni že navajen na nek red al kakor koli? In potem on vzgaja mene?  ;D



rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #5 : 31 Januar 2012, 09:26:21
Dejansko je odvisno koliko pes hoče dominirat človek, koliko je človek trmast in mu ne popušča. Seveda je odvisno kakšno vzgojo je pes imel in kako te sprejme. Če je pes socializiran in ima dobro vzgojo ponavadi ni velikih problemov. Je pa dobro, da ti prejšni lastnik vse pove kako in kaj je pes navajen in kakšen je.

Je pa pri mladiču ravno čar, da ga lahko sam vzgajaš, če imaš čas za to vsaj eno leto, da se mu največ posvečaš in greš v dobro šolo, glede na to da ti nimaš izkušenj z vzgojo ga lahko vzgojiš od super psa. Sedaj je spet odvisno od vzreditelja in tebe kakšnega psa zbereta (jaz sem povedala svojemu vzreditelju kakšen približno karakter želim in to sem tudi dobila - velik del je tako odvisen od vzgoje).
S tem, da si zbereš pasmo ne samo po izgledu ampak si jo moreš bolj kot ne po karakterju. ;) POnavadi je to največja napaka ljudi, pasmo izberejo po videzu, ponavadi je ravno tak pes zelo zahteven po karakterju in ne grejo v dobro šolo  - recept za katastrofo in pes se pri enemu letu oddaja zaradi pomankanja časa.

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #6 : 31 Januar 2012, 09:52:49
Jaz sem vzela psico ko je imela dve leti.
Pa je potekalo naše učenje takole, sobna čistoča kot pri mladičku, s to razliko, da ni bilo treba ven hodit vsako uro, ampak redkeje. Pa nekaj luž je vseeno nastalo.

Hoja na povodcu-učenje lepe hoje kot pri mladiču, ker pač ni bila vajena. Nega dlake, krempljev, vse to sem začela takoj, da se je navajala, s tem pa se je tudi najin odnos poglobil.

Razvijanje igre je ena TOP zadev, ki ogromno pomenijo.

Učenje trikcev, različnih vedenj, korak po koraku (uporabljam kliker in večinoma shaping), zdaj zna že kar nekaj zadev.
Z odraslim psom lahko greš tudi v malo šolo.  ;)

Je pa tako, čisto možno, da ima kako neželeno vedenje, strahove, na katerih je pač potrebno delati.

Pa izbiraj glede na karakter psa, ker s tem boš živel, ne izgled in velikost.

p.s. kratke dlake se povsod zapičijo in jih ne spraviš ven.  ;D

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 31 Januar 2012, 09:59:50
Kaj je zate veliko? Visok pes (hrt) ali masiven (berni)?
Bo živel v hiši (kateri koli pes  :) ) ali zunaj v pesjaku (mala oz nična izbira pasme)?
Koliko si se pripravljen prilagoditi psu (zaradi težav pri vzgoji-stalno na povodcu; vzeti v zakup težave pasme zaradi velikosti) in
kakšno vrsto gibanja bi imel s psom (dejansko šolanje po programu, agility, tek s tabo v naravi ali zmerni sprehodi do 1-2km dnevno...)?
To je samo nekaj vprašanj, ki si jih postavi pred izbiro. Iskreno poskusi še brez psa vsak dan realizirati urnik aktivnega velikega psa. Ob vsaki izbiri si zamisli, da dobiš najtežavnejši primerek.

Če je težko izbrati pasmo pa je mešanec iz zavetišča več kot na mestu. Nikar ne nasedaj prodajalcem  ''je čistokrven in še boljši od rodovniškega''. Prednost odraslih psov je v tem, da vsaj približno vidiš osnovo karakterja, je načeloma že izven pubertete, se dokaj dobro vidi njihovo zdravstveno stanje...v dobrem zavetišču ti bodo dobro svetovali. Lahko ga (po dogovoru z zavetiščem) obiščeš in se odločiš, če ti sede. Pri izbiri prvega psa je skoraj bolj pomemben karakter kot videz  ;)

Ne glede na izbiro pa ti priporočam takojšen obisk dobre pasje šole, kjer vaju bodo seznanili z osnovo.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 31 Januar 2012, 10:05:02
Poleg zavetišča seveda še kakšen, ki se oddaja zasebno, kot npr. tisti, katerega link je dala rapgirl. Razlogi niso nujno le taki, da je pes nevzgojen ali nimajo časa...se je smiselno pozanimat. Izbire je tudi kar precej. Recimo tale: http://www.podarimo.si/133676-atlas
Pri odraslem je to, da veš s čim ima težave, če jih ima, lahko prednost pred mladičem.
Je bilo že v drugih temah precej napisanega o tem in bi priporočila v branje. Malo prebrskaj, je kar nekaj pametnih nasvetov in mnenj.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #9 : 31 Januar 2012, 10:33:13
Nekaj sem še pozabila. Proporočam v branje predno si nabaviš psa Teaching with reinforcement. To je res taka osnova za začetnika.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 31 Januar 2012, 10:51:51
Po mojih izkušnjah je tako, da tisti ki so že kdaj koli imeli družinskega psa in sedaj želijo striktno mladička, ker ga bojo vzgojili po svoje (pa seveda s tem nimajo kaj dosti izkušenj) pri tem vztrajno zavračajo odraslega psa...so uspeh za katastrofo.

Vsak pes ko pride v nov dom začne na novo ne glede na starost. Tako lahko tudi odraslega psa učiš vse znova. Obstajajo tudi mladiči, ki imajo ''težave'' (lulajo, kakajo bolj pogosto kot odrasli, rastejo, zobi jih matrajo, manj časa lahko počakajo sami,...). Vse je pravzaprav v nas samih - kaj je za nas težava.  ;)

Poznam pa kar nekaj novih lastnikov, ki so se temeljito pripravili na novega člana (s knjigami, z razstavami, pri vzrediteljih, v pasji šoli...). Poleg tega so si izbrali zahtevnejše pasme za njihove razmere...danes super furajo z njimi.

Vse je v tem, da se res dobro pripraviš, vzameš v zakup to, da se ti življenje spremeni (oz se prilagodiš novemu življenskemu slogu). Potem sama izbira pasme ni več toliko pomembna.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


capricorno

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 31 Januar 2012, 11:00:48
Uhh super ste  ;D
Morem to naštudirat ja, pes bi bil zunaj, na primorskem nimamo tako hudih temperatur, za zimo je pa garaža kar topla...
Niti ni važno kako velik, uglavnem ne bi imel majhnega psa, nekako mi niso všeč. Učil bi ga pa osnov, nimam cilja nekih razstav-to je zame mučenje psa, niti ne kaj v smislu reševalca ali kaj takega. Ker imamo veliko gozda bi s psom raje hodil kot tekel :) in brez povodca, zato mora biti usaj toliko poslušen da mi ne bi lovil usake gosenice po par ur  ;D
Na tak je pri biušem nemškem ovčarju kar dolga leta funkcioniralo in nekaj v tem smislu imam tudi sedaj v mislih, z nabavo se mi ne mudi, raje bi vse dobro premislil. Sem pa tudi na zavetišče pomislil, ker sem tudi bral da so nekateri psi potem zelo hvaležni in še bol ˝pridni˝kakor psi ki jih od majhnega vzgojiš. Malo se pa bojim da bi dobil psa z nekimi težavami al kakor koli in jaz ob tem ne bi znal pravilno ravnati z njim in bi potem nastala muka za oba. Žival za moje pojme nikakor ni za na povodec ali za v nek mini boks, tako da s tem pri meni ne bo težav.



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #12 : 31 Januar 2012, 11:05:04
Jaz se popolnoma strinjam z Lunette  ;)
Ni nekega instant recepta. Preučiti moraš kakšni psi ustrezajo tvojemu življenjskemu stilu in potem iskati najprej pasmo, potem vzreditelja in na koncu predstavnika izbrane pasme. Ali pa spremljaš zavetišča in si morda tudi v kontaktu s kakšnim- če je zavetišče dobro, ti bodo znali svetovati glede izbire psa, saj imajo s tem veliko več izkušenj kot povprečen forumaš.
Jaz sem bila npr. stara 15 let, ko sem dobila kraševca- samca, najbolj dominantnega mladička v leglu. Na psa smo se pripravljali približno eno leto, sem pa prej že s terierko opravila dva izpita poslušnosti. Predvsem sem brala veliko, tudi tuje, literature o šolanju in vzgoji, tako da sem imela v končni fazi precej manj problemov s psom, kot so ga imeli tisti, ki so vzeli manj dominantnega mladička.  Pozanimala sem se o dobrih pasjih šolah, bila v stiku z izkušenejšimi ljudmi, ki so mi svetovali in se je vse izšlo idealno  :) Tako da vse kar moraš storiti je dobro premisliti kaj si želiš (ne samo velikost&tip dlake) od psa, prebrati čimveč literature, se srečati s kakšnim lastnikom, pametno izbrati psa in z njim obiskovati dobro pasjo šolo- pa se izbira skoraj ne more ponesrečiti  ;)



capricorno

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 31 Januar 2012, 11:22:11
Vem da sem malo čudne kriterije postavu :D vendar se dosti ne spoznam, zato vidim da morem kar fajn še naštudirat zadevo. Mislil sem da bi mi svetovali kakšno pasmo vendar jih je res ogromno in razumem da je težko. Vglavnem morem začet resno preučevat zadeve :)
Če bo pa kdo imel kakšne informacije iz kakšnega zavetišča, o psu večje rasti primernem za začetnika pa kar pišite  :)



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #14 : 31 Januar 2012, 11:24:14
V obalnem zavetiscu imajo dostikrat pse, za katere pise, da so primerni tudi za bivanje zunaj. Malo spremljaj :)

battito animale


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #15 : 31 Januar 2012, 11:27:46
Zavetišča imajo večinoma redno updateane spletne strani, tako da redno spremljaj!
Jaz ti izmed pasem lahko svetujem samo kraševca, ker ga imam in bolje poznam pasmo :P Niso zahtevni za nego- enkrat ne 14 dni skrtačiš, počešeš rep in zastavice, umazanija iz dlake pada sama, ob dovolj ukvarjanja komot živijo zunaj (moj celo raje, sploh pozimi  ::)) nimajo nagona za plen in posledično (večinoma) ne preganjajo divjadi, so normalno učljivi in osnovna poslušnost ni noben problem in so super družabniki  ;D Če imaš pa kakšne bolj resne tekmovalne ambicije za kinološke športe obstajajo pa tudi bolj primerne pasme, ravno tako glede razstav- so pač bolj naturščki in niso neka eksotika  ;D



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #16 : 31 Januar 2012, 11:51:02
ker sem tudi bral da so nekateri psi potem zelo hvaležni in še bol ˝pridni˝kakor psi ki jih od majhnega vzgojiš.

Na to kar pozabi, ker je iz trte zvita ljudska vraza, povsem enaka kozlarija kot to, da imajo macke 9 zivljenj. Res znajo biti taki psi na zacetku tvoja senca, ampak ne iz neke hude hvaleznosti in pridnosti, ampak iz drugih razlogov. Tudi kasneje se vedejo kot vsi ostali psi - ce le lahko, bodo izkoristili priloznost, da pridejo do tistega kar zelijo (hrane/boljsega polozaja v krdelu/samostojnega sprehoda/ ...).

Glede odraslega psa - vsekakor so plusi in so minusi. Lahko dobis psa, ki je ze povsem "postiman", lahko dobis takega, s katerim je potrebno iti cez vse faze, tako kot z mladicem. Jaz sem posvojila odraslo mesanko z nemsko dogo. Psica je bila sobno cista, se ji je pa videlo, da je "visela" nekje na ketni in da se z njo nikoli ni nihce ukvarjal. Ni se znala igrat, ni znala komunicirati z drugimi psi, ni poznala nobenega ukaza. Igranja smo se priucili (sicer ni bila nikoli zares usekana na igrace), sli smo v solo (ce je potrebno lahko na zacetku izberes kaksen bolj individualen pristop), s psi se je, vsaj do neke mere, naucila komunicirati. Jaz jo pa tudi toliko poznam, da razumem kaj in kdaj ji dogaja v glavi.

Vsekakor se moras pri izbiri res vprasti tiste stvari, ki jih je zgoraj navedla Lunette - koliko gibanja in kaksnega bos nudil psu, kje bo pes bival (kljub temu, da ste s Primorske nekaj zelo kratkodlakega ne bo za ven), ... Ce nisi povsem odlocen glede pasme, je dobro zavetisce kjer ti bodo znali kaj povedati o karakterju in nagonih psa, dobra izbira. Se bolj krasno bi bilo, ce bi bolj tocno vedel kaj isces. Ce bi imel kaksnega psa, s katerim bi zeljenega psa lahko primerjal. Ne v smislu, da isces takega/tega psa, ampak da si lahko reces - malo bolj aktivnega kot je bil ta, s krajso dlako kot je ta, malo vecjega, ...

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 31 Januar 2012, 11:52:03
Žival za moje pojme nikakor ni za na povodec ali za v nek mini boks, tako da s tem pri meni ne bo težav.
A lahko samo malo popravim tole razmišljanje?  :)  Žival JE za na povodec. Vsaj dokler ga ne naučiš 100% odpoklica. To lahko traja več mesece ali let pri maldem ali odraslem psu. Od vzreditelja ali iz zavetišča.
To da ni za v mini boks se sicer strinjam. Malce si pa še preberi po forumu da brezpogojna svoboda ni idelana rešitev za psa.  ;)

Pa vendar morda ideje, glede na stvari, ki jih opišeš.
Najbrž bo bolje, da iščeš bolj med ovčarskimi pasmami (ne samo NO  ;)). Načeloma so lažje učljivi, primerno odlakani in prilično samostojni.
Rahlo odsvetujem ptičarje, goniče, terierje. Večinoma imajo izrazit lovski nagon. Seveda se ga da obvladovati, pa vendar z malo več izkušnjami.
Zaradi bivanja zunaj pa večinoma odpadejo kratkodlake pasme kot so hrti, doge in seveda pasme, ki zaradi karakterja toliko težje zdržijo brez družbe.


Lep pozdrav,
Lunette &Co.


capricorno

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 31 Januar 2012, 12:17:15
Strinjam se da je potrebna vzgoja od začetka in potem na za to primernih mestih povodec dol in gasa  :)
Zaenkrat sem si ogledoval kraškega ovčarja, nemškega ovčarja, bernskega planšarja, švicarskega planšarja to pa so vse bolj poznane pasme, kakšnih bolj malo številčnih pa ne poznam zato sem se obrnil na forum.
Aja v glavnem tudi sedaj hodim na daljše sprehode, v hribe, tek mi ne diši, časa imam popoldan veliko, zjutraj bi tudi kakšno urco utegnil. Nimam namena psa šolati za kar koli razen osnovnih stvari, razstave me tudi ne zanimajo. Psu bi zunaj uredil ograjen boks za čez noč in čas ko me ni, za ekstremne temperature pa garažo. V glavnem iščem ne preveč hiperaktivnega psa, lahko vodljivvega in poslušnega primernega za bivanje zunaj. Vem da je dosti odvisnega od šolanja ampak me zanima katere pasme bi ustrezale temu  :)



Zarja

  • Gost
Odgovori #19 : 31 Januar 2012, 12:28:41
Jaz bi na tvojem mestu res šla najprej pogledat v zavetišča, ker te "zahteve", ki jih ti naštevaš, ne kažejo na točno določeno pasmo. Jaz imam pasemskega psa, ker sem točno vedela kaj hočem tako vizualno kot karakterno, če bi imela takšne želje, kot jih imaš ti, bi vzela mešanca (ali približek pasmi) iz zavetišča. Tam ti lahko najbolje svetujejo ker poznajo karakter in potrebe vsakega posameznega psa, zagotovo se lahko najde kak, ki je primeren za začetnika. Pa še "dobro delo" narediš. :)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #20 : 31 Januar 2012, 12:53:46
Jaz pa ne. Glede na to, da si želiš imeti psa, ki bo lahko brez povodca, moraš nujno vzeti mladiča. Odraslega, ki je povsem zanesljiv brez povodca  je silno težko dobiti - pri odraslih psih, ki tega niso že vešči, je zanesljiv odpoklic pogosto nemogoče doseči in so psi obsojeni na povodce (ali pa tvegaš nesrečo).
Od takega, ki obljublja večno zvestobo in hvaležnost psa ne bi vzela (če ne bi točno vedela kaj hočem pa še sploh).
Glede na ostale želje bi prišle še najbolj v poštev ovčarske pasme (od nemškega ovčarja, švicarskega belega, avstralca, borderja....a praviš, da psa ne bi šolal, niti se ukvarjal z nobenim pasjim športom - in v tem primeru te pasme odpadejo. Vse potrebujejo zaposlitev, ne samo spreho ampak tudi delo. Enako velja za prinašalce - tudi te se da zelo lepo navadit da ubogajo brez povodca, a potrebujejo redno zaposlitev.
Tako od oka bi se mogoče obnesle švicarske pasme (pri čemer je treba biti zelo pozoren na zdravje staršev), če imaš raje kaj nežnejšega pa mogoče kakšen škotski ovčar. Če ti ležijo bolj robustni pa mogoče šnavcer - mogoče srednji....Od zavetiških bi pa gledala predvsem mešance z nemcem ali škotom.


capricorno

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 31 Januar 2012, 13:03:38
http://www.bolha.com/zivali-psi-mesanci/podarim-pse--oglas1278257291

Torej bi nekaj v tem smislu najverjetneje šlo kajne? Zaenkrat samo malo gledam, ko se bom odločil in stvar naštudiral bom pa kontaktiral koga od lastnikov.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #22 : 31 Januar 2012, 13:06:10
Auč. Jaz nebi. Pa imam pse že 30 let.....


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 31 Januar 2012, 13:09:41
Super. Že bližje okviru pasme  ;). Res pomembno je, da najdeš dobre primerke pasme. Vse od naštetih imajo namreč lahko težave zaradi svoje velikosti (okostje, sklepi...). Če se ne moreš dodobra odločit kateri ti zares sede najdi vzreditelje, lastnike...in se povabi na obisk oz na skupni sprehod. Čim več različnih primerkov. Tudi težavnejših  :) Tako si lažje ustvariš sliko, če ti sede.
Meni osebno so nemci lušni, pa psi moje mladosti, pa tiste, ki poznam in jih občasno čuvam so mi oh in sploh...samo mela ga pa nebi.  :D Nekako ne najdem prave kemije, da bi ga imela doma za nadaljnih 10-15 let. Zato pa čimveč druženja pred odločitvijo, ter seveda čimveč info o dobrih vzrediteljih.

Vedno poglej kako je, če imaš najtežavnejši primerek pasme-če to preneseš je pasma zate  ;) Poznam nadpridne pse ''težavnih pasem'' pa to nikakore ne sme biti ključ odločitve.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 31 Januar 2012, 13:10:47
Uh. Kavkaški ni samo ovčar je tudi in predvsem pastirec. Zna biti preveč samosvoj.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #26 : 31 Januar 2012, 17:17:12
Obi je v novem domu. Predvsem pa 9 leten velik pes ni pes s katerim bi lahko delal prav dolge sprehode ...

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 31 Januar 2012, 17:29:27
Obi je v novem domu. Predvsem pa 9 leten velik pes ni pes s katerim bi lahko delal prav dolge sprehode ...
Nov dom je dobil?  :o Ooo, super, ta novica je pa kar polepšala dan :)
Se pa strinjam, da pes pri teh letih in takšne velikosti, ne ustreza željam capricorna.


Tiva

  • *
    • Prispevkov: 67
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 31 Januar 2012, 17:31:45
Kaj pa kratkodlaki škotski ovčar?
http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=11742.0



Moncka

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 31 Januar 2012, 18:06:23