Vzvratno okoli vodnika

Lunette · 9666

Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
: 09 Februar 2012, 09:25:50
Se opravičujem če tema že obstaja oz. če je potrebno se jo naj prestavi v bolj ustrezno.
Tale vaja iz RO mi je zanimiva. Pravzaprav se jo bo potrebno naučit.

Kako ste se vaje lotili vi? Rabim ideje kako jo najlažje naučiti in kako ji vi rečete. ''Okoli'' jim ne morem rečit, ker to že znajo v drugačni obliki. ''Rikverc'' mi ne gre. ''vzvratno'' še manj.  ::)

Prosim za ideje.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #1 : 09 Februar 2012, 09:37:18
Jaz sem učila tako, da sem se iz vseh štirih strani obdala z ovirami (stena, kavč, kovčki) in sprva nagrajevala za korake nazaj. Že od prej je znala hoditi vzvratno v ravni liniji. Ko je prišla do ovire je morala zasukati rit, kar sem seveda nagradila. Ko ji je dobro šlo ob ovirah sem se premaknila na odprto in utrjevala.

Dosti jih uči tako, da psu pomagajo s hranco. Najprej je hranca v levi roki nekje ob levem ušesu psa, ko pes naredi prvi polovico kroga začneš z desno roko, ko je na sredi sprednje strani tvojih nog pa spet z levo roko, da se lepo poravna ob tvojo levo nogo. Nekaterim psom gre ful dobro in pogruntajo že v prvih parih poskusih, nekateri pa rabijo več vaje.

Za povelje pa imam bacek (jagenjček :D) - izpeljanka iz angleške besede back (nazaj) z dodanim e-jem in poslovenjeno izgovorjavo.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 09 Februar 2012, 10:00:48
QL  8) No saj tako nekako sem si zamislila, da bi znalo it. Morem še sicer nagrunta kako to naučit psico, ki ji zadnji del nekak ne uboga sprednjega (beri - je neokretna pri hoji nazaj) ;). Tamala ne bo problem.
Tole z ukazom je pa tudi dobra ideja. Ostale ''nazaj'' in ''okoli'' variante že imamo pa mi zmanjkuje idej kako vajo poimenovat. Zoe, hvala.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 09 Februar 2012, 12:40:54
A morda kdo to uči na dvojni klik?

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


k94lif

  • *
    • Prispevkov: 107
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 09 Februar 2012, 12:50:54
Jaz sem tudi ta trik začela učit. Kako bi pa pridobili na hitrosti? Ker pri nas to zgleda bolj počasno in na vsakem ovinku leze rit dol.



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #5 : 09 Februar 2012, 14:12:41
Jaz sem tudi ta trik začela učit. Kako bi pa pridobili na hitrosti? Ker pri nas to zgleda bolj počasno in na vsakem ovinku leze rit dol.
Če še vedno leze rit dol, potem vaje še ne pozna dovolj dobro. Najprej utrdi vajo, da jo bo res lepo narejena šele potem dodajaj hitrost. Nekaj hitrosti pride že s tem, ko pes točno ve kaj dela, nekaj iz dobre, hitre nagrade. Če to še ni dovolj pa potem klikaš vedno hitrejše izvedbe vaje. Imej tudi v mislih, da vsak pes ne more letet kot puščica v rikverc...

A morda kdo to uči na dvojni klik?
Jaz ne in v bistvu pri učenju sploh nisem komplicirala. V eno stran sem učila malo mešano, v drugo pa tako kot je opisala zoe - z vodenjem z roko. V tem primeru ni toliko sestavljanja vaje in sem klikala samo začetek, da sem dobila pravilno gibanje, naprej je šlo samo z vodenjem (no, mojo je res lahko voditi z roko, zato tudi ni rabila toliko potrjevanja). Se mi zdi, da ta način kar ustreza tudi psom, ki niso navajeni uporabljati zadnjih nog, samo malo dlje traja, da osvojijo novo obliko gibanja (sploh ni nujno, da znajo drugače hodit v rikverc).
Moja ukaza sta "rund" in "zoom".



Zumzum

  • *
    • Prispevkov: 133
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 09 Februar 2012, 19:48:00
Jaz sem učila tako, da sem se iz vseh štirih strani obdala z ovirami (stena, kavč, kovčki) in sprva nagrajevala za korake nazaj. Že od prej je znala hoditi vzvratno v ravni liniji. Ko je prišla do ovire je morala zasukati rit, kar sem seveda nagradila. Ko ji je dobro šlo ob ovirah sem se premaknila na odprto in utrjevala.

Dosti jih uči tako, da psu pomagajo s hranco. Najprej je hranca v levi roki nekje ob levem ušesu psa, ko pes naredi prvi polovico kroga začneš z desno roko, ko je na sredi sprednje strani tvojih nog pa spet z levo roko, da se lepo poravna ob tvojo levo nogo. Nekaterim psom gre ful dobro in pogruntajo že v prvih parih poskusih, nekateri pa rabijo več vaje.

Za povelje pa imam bacek (jagenjček :D) - izpeljanka iz angleške besede back (nazaj) z dodanim e-jem in poslovenjeno izgovorjavo.

Ja, jaz sem jo tudi s priboljškom ob ušesu naučila - najprej se mi je zdelo neizvedljivo, ampak je v bistvu kar hitro uspelo. Sem pa med vajo govorila: "taaaak, taaak, taaak", zdaj pa naredi vajo, če rečem "tak tak tak"  :)

htttp://www.sky-lab.si


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #7 : 10 Februar 2012, 08:07:17
Jaz sem vajo na četrtine razdelila in uporabila samo eno steno/oviro.

1. Najprej sem stala s hrbtom proti steni, pes je stal na poleg. S hrano sem mu pomagala, da je naredil korak nazaj. Potem sem "vabo" opustila in nagrajevala samo korak nazaj in kasneje zahtevala da jih naredi več oz. da se zadenjsko pomakne med steno in moj hrbet. Nagrajevala sem pa nazaj v "poleg" položaju.

2. Ko je znal prvo četrtino kroga sem se obrnila tako da sem bila z desnim bokom proti steni, pes pa je moram zadenjsko polovico kroga, tako, da je prišel med steno in bok. Nagrada še vedno v poleg položaju

3. Spet sem se obrnila, tako da sem steno gledala, pes je moral tri četrtine kroga, nagrada v poleg položaju

4. Cel krog zadenjsko in je vaja zaključena. Nagrada na koncu vaje, spet v poleg položaju.

Hitrost pa pride z vajo, ko se pes nauči, kako se lahko najhitreje in najlepše giba okrog tebe :)

Hope it helps :)

Ukaz imava pa Back ("Bek")

Dvojni klik mi je pa bolj uporaben za potrjevanje večih zaporednih vaj (skok klik, Back klik, sedi klik klik nagrade), kot za učenje, pri učenju za dodatno spodbudo raje vseeno uporabim ja.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 10 Februar 2012, 09:38:11
Hvala za vse nasvete. Mi smo že zvečer obrok poklikali in že znamo 3/4 kroga BP  8) x2 (obe psice)
Delali smo ob steni (v kotu) z dodano škatlo za tretjo stranico. Danes nadaljujemo.

A je še kdo opazil ta ''pojav'' - če delam najprej s psico, ki ni glih umski genij ji gre ful počas, pa korak za korakom... če pa najprej delam z malo brihto in prva opazuje- naredi prvi poskus vaje 1000X bolj skoncentrirano. Ok sej mi je jasno, da se psi tudi z opazovanjem učijo samo A TAK HITER ?!

Z samo hitrostjo se še ne ubadam, ker računam, da je tako kot pri agilityu - brzina pride sama po sebi, če je vaja utrjena in psa čaka dobra nagrada.

No sej tole s kliki mi tudi kombiniramo z Ja, pa sem razmišljala da bi poskusili z dvojnim klikom. Samo mislim, da bom jaz pri dveh psicah na enkrat naredila večjo zmedo kot z JA. Je bila samo trenutna ideja, ki najbrž ne bo zdržala  ;)  Bomo to raje še naprej uporabljali kot samostojno povezavo dodelanih vaj v sklop.

It helps :)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #9 : 10 Februar 2012, 14:02:03
A je še kdo opazil ta ''pojav'' - če delam najprej s psico, ki ni glih umski genij ji gre ful počas, pa korak za korakom... če pa najprej delam z malo brihto in prva opazuje- naredi prvi poskus vaje 1000X bolj skoncentrirano. Ok sej mi je jasno, da se psi tudi z opazovanjem učijo samo A TAK HITER ?!

Ja  :) Js praktično ne rabim nič več učit, s tavečjim pokažem kako naj bi vaja zgledala in tamali potem že v prvo rata. Sem prvič to opazila pri vaji "okrog predmeta", zdaj pa že res lahko  na skoraj vse posplošim.

Delam pa js tale vzvratno s poleg-om - če je pes navajen hodit poleg v vse možne smeri, se preprosto premikaš okrog v nasprotni smeri urinega kazalca, toliko da dobi feeling kako naj bi zgledalo, ko želiš pa da bi sam šel pa telo (noge so pri miru) na mesto zasučeš kao da se boš ti tud premaknil in pes itak naredi vajo, kot jo je bil navajen prej ko si se ti tudi premikal.



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 10 Februar 2012, 15:43:48
Meni se zdi način učenja te vaje z vabo ob ušesu (kot je opisala Zoe) super :). Še preden sem ga to poskusila naučit, sem mislila, da je to neka strašno težka vaja. Pa je našemu na ta način kar hitro uspela, brez veliko učenja ob ovirah - mogoče dvakrat sem pa res delala s hrbtom blizu zida, da je šel v rikverc bolj lepo tik za mano.
Ko je pogruntal vajo, sem mu lahko samo še kazala z obema rokama in priboljšek na koncu je bil dovolj, po kliku ali brez. 



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #11 : 10 Februar 2012, 18:53:46
Delam pa js tale vzvratno s poleg-om - če je pes navajen hodit poleg v vse možne smeri, se preprosto premikaš okrog v nasprotni smeri urinega kazalca, toliko da dobi feeling kako naj bi zgledalo, ko želiš pa da bi sam šel pa telo (noge so pri miru) na mesto zasučeš kao da se boš ti tud premaknil in pes itak naredi vajo, kot jo je bil navajen prej ko si se ti tudi premikal.

To je tudi fajn, še posebaj pri tistih, ki imajo že na začetku probleme in se jim pes umika preveč nazaj (namesto ob njih v rikverc). Se tako lažje naučijo tega zvijanja v rikverc in potem, ko že pozna gibanje samo še nadgradiš zadevo.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 11 Februar 2012, 09:06:28
Tole s poleg smo tudi začeli kombinirat. Pri tavlki gre za dodatno motoriko učit  8)
Priboljškov se pa ne poslužujem, ker preveč sline steče po tleh na ta način  :D
S tamajhno pa ne gre na priboljšek ob ušesu, ker imam prekratke roke  ;)
Trenutno delamo kar malce ograjeni in pa v poleg poziciji. Najbolš mi je pa to, ko se psice učijo nov trik in ko ga že malo dodelajo so čist  :o

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #13 : 11 Februar 2012, 13:31:21
Tole s poleg smo tudi začeli kombinirat. Pri tavlki gre za dodatno motoriko učit  8)
Priboljškov se pa ne poslužujem, ker preveč sline steče po tleh na ta način  :D
S tamajhno pa ne gre na priboljšek ob ušesu, ker imam prekratke roke  ;)
Trenutno delamo kar malce ograjeni in pa v poleg poziciji. Najbolš mi je pa to, ko se psice učijo nov trik in ko ga že malo dodelajo so čist  :o

Jaz priboljške uporabim samo na začetku učenja, potem jih ukenem, da lahko psica začne še razmišljat zraven :) .

Majhne pse je pa res težje na roko učit tole vajo. Bolje na target stick, sicer trpi hrbet pa še pes je ves zaprepaden, ker se zvijaš čez njega...

Hehe, čar novih trikcev... Moji je trikec "nosek" (taca čez gobec) tako hitro uspel, da mi ga od navdušenja že par mesecev ponuja vsakič, ko se učiva kaj novega  ;D



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 11 Februar 2012, 14:53:37
ma zmagajo mi pasji nasmehi, ko se začno učit na pozitivo  ;D

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #15 : 11 Februar 2012, 16:23:41


A je še kdo opazil ta ''pojav'' - če delam najprej s psico, ki ni glih umski genij ji gre ful počas, pa korak za korakom... če pa najprej delam z malo brihto in prva opazuje- naredi prvi poskus vaje 1000X bolj skoncentrirano. Ok sej mi je jasno, da se psi tudi z opazovanjem učijo samo A TAK HITER ?!


Ne spomnim se točno zgodbe......................n ekako tako če me spomin ne vara. Drugi pes je bil zmeraj v avtu ko je prvi pomagal, aportiral........in drugi je potem, nekoč, ko ni bil več "za zaprtimi vrati" delal tako kot prvi, brez našega učenja ampak samo "od gledanja".
..........še hitreje se pa naučijo od drugih kakšne neumnosti, nezaželjeno  ;D



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 20 Februar 2012, 15:33:39
Še en nasvet, prosim.
Pri mali ni problem. Že šiba okoli s samo malo vzpodbude. Občasno že lahko kriterij dvignem in smo že brez popolne ovire oz. je ovira bolj vizualna.
Kako naj veliko psico (beri malce neokretno) še bolj motiviram, da začne uporabljati zadnji del telesa? Kakšna dodatna vaja za spodbujanje zadnjih tac? Predlogi...
Sej ji že gre, če se zazidam med steno, stol, kavč (nekaj kar ne more s svojim težkim repom prestavit)  :P. Samo se mi zdi, da ji ne gre uporaba zadnjih tac tako hitro kot si jaz želim.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #17 : 20 Februar 2012, 16:06:20
Kaj pa to, ritensko krozenje okoli predmeta? V bistvu flip :)

http://www.youtube.com/watch?v=97a2JT_6sX4

battito animale


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 20 Februar 2012, 16:17:47
ja očitno nam ne ostane drugega. Sicer bo to še komedija, ker si bo zadnje tace najbrž na mašnico zavozljala  :D
Ampak tale malček v videu je pa cuker. In najboljše mi zgleda v 4 koraku, kjer dela že brez objekat pa trava okoli vodnice zgleda zbrušena (očitno sta veliko delala  8) ).

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #19 : 20 Februar 2012, 21:01:28
Tako na splošno za zavedanje zadnjega dela telesa lahko še hoja po stopnicah navzgor v rikverc ali učenje postavljanja zadnjih nog na podlago (cona).



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #20 : 20 Februar 2012, 21:25:17
Pa hoja po vodoravni lestvi :)
Tudi kakšen trikec, kjer mora npr. postaviti zadnje tačke vsako v svojo posodico.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 21 Februar 2012, 16:52:55
iiii to morm pa probat. 4 posodice pa 4 tačke...bo zabavno  :D v eno malo večjo je dosti lažje zlezit.  ;)
Hvala za predloge. Se pa še priporočam za kakšnega več, če je na zalogi.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.