Alergija- na kaj???

rožica · 75449

rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
: 13 Marec 2006, 10:54:15
Ker sem že nekaj časa nazaj opazila, da ima Atos rdeče oči in da stresa z glavo, sva se odpravila k veterinarju. Po pogovoru in pregledu so ugotovili, da gre za alergijo. Treba pa je ugotoviti, na kaj.
Se pravi, ima rdeče oči, občasno stresa z glavo in se praska po ušesih, koža med blazinicami na prvih nogah je rdeča in tudi v notranjosti ušes. To so znaki, ki skoraj gotovo kažejo na neko alergijo.
Zdaj smo na trimesečni dieti (Eukanuba Dermatosis FP za pse). Poleg briketov dobi vsak dan 5 ml mešanice med ribjim in navadnim oljem. Če mu želimo kuhati, mu lahko pripravimo sveže ribe, ovčetino, konjsko meso ali kunca kot prilogo pa proseno ali ajdovo kašo in ovsene kosmiče. Ne sme dobiti nobenih bikovk ali posušenih svinjskih ušes, za čiščenje zob bo imel konjsko kost. Za priboljške se uporablja npr. konjska hrenovka. Če se le da, naj bi pil le vodo iz plastenke.
Me zanima, če ima kdo izkušnje s tem. Če pa ne, pa bo mogoče komu v pomoč- te alergije, ki se začnejo pri mladem psu, lahko peljejo v huda vnetja, kar pa je precej težko pozdraviti. Tako da, previdnost ni odveč ;)

+1

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #1 : 13 Marec 2006, 11:36:47
lahko je alergija na karkoli ... na hrano, na pralni prasek, na prsice, inhalacijska alergija, na travne pelode (ok, to zdaj malce tezje, ...) V kolikor gre na alergijo na hrano, je najlaze dolociti vzrok z izlocevalno dieto. Samo z dietno hrano ne boste resili tezav na dolgi rok. Stanje se bo sicer verjetno popravilo, vendar pa se vedno ne boste vedeli na kaj je kuza alergicen. in ko bste presli na "normalno" hrano, se prav zna zgoditi, da boste na istem.
Torej locevalna dieta, kaj to sploh je. Zivali ukinemo vso dotedanjo hrano, izberemo le en vir beljakovin (navadno eno vrsto mesa), ki ga pes se ni poskusil - konjsko, divjacina, kuncje meso, kozlicki, ... in en vir ogljikovih hidratov, ki ga pes ravno tako se ni jedel (krompir, ajdova kasa, prosena kasa, jesprenj, ...). Na taki dieti naj bi bil pes vsaj 3-4 tedne, da se stanje popravi. Potem se postopoma dodajajo druga hranila, eno po enem, da vemo na kaj kuza odreagira, ce odreagira. Dokler je kuza na dieti, ne sme dobivati nicesar drugega, tudi priboljskov ne.
Najpogostejsi alergeni v hrani so koruza, psenica, soja, piscanec, govedina, mlecni izdelki, ... (pa vsa umetna barvila in konzervansi)
Mesanica med ribjim oljem in navadnim mi ni najbolj jasna. Zakaj navadno olje? Koristne zadeve (mascobne kisline) so v lanenem, oljcnem, ribjem olju, v navadnem rafiniranem olju pa ni vse skupaj nic. Seveda, olja, ki jih uporabljas, naj bodo hladno stiskana, nerafinirana, ...
m.

+1

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Odgovori #2 : 13 Marec 2006, 12:04:37
Ja, točno tako smo naredili. Ne bo dobival piščanca in purana, ampak stvari, ki jih dosedaj ni. To bo trajalo tri mesece, potem pa bomo počasi poskusili, na kaj je alregičen.
Tam pa je mešanica ribjega in sončničnega olja- zakaj pa taka mešanica, pa ne vem :-[

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


rosa

  • Alenka
  • *
    • Prispevkov: 695
    • Točke: 14
Odgovori #3 : 13 Marec 2006, 12:06:38
Lahko je hrana (v zelo pogostih primerih; kot je ze napisano), lahko je npr. tudi prah (psice), ce imate kuza notri. Ze tako je na splosno pozimi notri suh zrak in ni nekaksne vlage in se zna to se malo bolj izrazito pokazat.
Ker psi nimajo astme, ampak se jim alergije kazejo na druge nacine.
Najbolje je, da poskusate sami z raznim "eksperimentiranjem" ugotoviti kaj mu ne pase...

Da se tudi pri veterinarju, ce nikakor ne boste mogli ugotoviti, kaj mu ne pase, opraviti test, na kaj je alergicen. Vendar so ti poskusi tako tako; lahko se zgodi, da nic ne bo pokazalo.

Ce se alergije pokazejo ze pri mladem psu, se lahko zgodi, da jih bo cez puberteto "prerasel" in bodo le-te popolnoma izginile, lahko pa se zgodi, da bo stvar se slabsa.

+1

Pes je edini prijatelj ki ga lahko kupimo.


rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Odgovori #4 : 13 Marec 2006, 14:02:20
Te alergijske teste bomo delali, če ne bomo ugotovili, na kaj je alergičen. Se pa zavedam, da malokrat kaj pametnega pokažejo. Največ psov je baje alergičnih na pršice, sledi pa hrana.

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #5 : 13 Marec 2006, 14:14:09
Soncnicno olje je baje boljse za pse kot oljcno (seveda mora bit hladno stisnjeno). Vona je po nasvetu enega veterinarja dobivala tako mesanico.

rozica, natacno preberi sestavine v vasih dietnih briketih; ker vcasih se zgodi, da so briketi kao hipoalergeni, v resnici pa vsebujejo koruzo, psenico, sojo... ::)

+1

battito animale


trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #6 : 13 Marec 2006, 23:01:27
Ojla

Meni predvsem ni jasna rdečica na plavalni kožici (ki je značila za vnetje zaradi soli) ... glede na to da se je to pojavilo pozimi .... ???
Samo potem ne vem kako bi to prišlo do oči in ušes ...

Lp, Črt



S1b

  • *
    • Prispevkov: 1.216
    • Točke: 2
Odgovori #7 : 13 Marec 2006, 23:14:01
Mogoče je pa atos preveč glavo v sneg rinu in je potem je prišla sol v stik z očmi ?

http://siberius.moj-album.com/
veter piha skozi tunel z hitrostjo 100 km/h, polž plazi skozi isti tunel z hitrostjo v=1,00002km/h. koliko palačink lahko natlačimo slonu v rit če vemo da čungalunga stane 10 tolarjev ?


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #8 : 13 Marec 2006, 23:16:34
rožica, a bi lahko prosim prepisala sestavine tiste hrane sem? Pa če je možno v slo in v ang. Bo tudi Witty dobila dietne brikete, najbrž točno te.

Witty ma tudi neko alergijo, pa moramo najprej izločiti bolhe. Med zimo ni bila nič zaščitena, tako da upam da so bolhe in da ne bo kompliciranja s hrano. Dva veta sta mi že rekla da je največ alergij na bolhe, ko se jih pa odstrani, pa jasno težav ni več.

trigi, jaz sem opazila, da veterinarji vedno pogledajo kožo med prsti. Ne vem točno zakaj, predvidevam pa da so to bolj občutljivi deli in se kakšne spremembe prej poznajo.

Kaj pomeni, da je olje hladno stisnjeno? ???

lp, rina

Los je car!


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #9 : 14 Marec 2006, 00:32:06
Pomeni, da ni rafinirano ;) se pravi, so ga dobili s stiskanjem semen in ne - kakorkoli pac poteka fariniranje :-[
Na tak nacin se ohrani vec koristnih snovi.
In je seveda malo drazje, ampak nic groznega.

battito animale


rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Odgovori #10 : 14 Marec 2006, 10:17:59
Trigi, ne vem glede kožice, samo najprej je to pogledala in rekla, da je to začetek alergije.


Sib, je ril glavo v sneg, samo oči ima take že dalj časa- pa je bilo malo bolje, malo slabše pa nismo delali panike.

Tole so pa sestavine hrane:
potato, herring meal, catfish, animal fat, dried beet pulp, fish digest, dicalcium phospate, potasyium chloride, sodium chloride, DL-methionine

Pa še v slovenščini (mislim, da je le prevod): krompir, slanikova moka, som, živalska mast, pesina pulpa, ribji hidrplizat, Kcl, NaCl, DL-metionin.

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #11 : 14 Marec 2006, 17:36:32
Tole so pa sestavine hrane:
potato, herring meal, catfish, animal fat, dried beet pulp, fish digest, dicalcium phospate, potasyium chloride, sodium chloride, DL-methionine

Pa še v slovenščini (mislim, da je le prevod): krompir, slanikova moka, som, živalska mast, pesina pulpa, ribji hidrplizat, Kcl, NaCl, DL-metionin.

Hvala! :)

Los je car!


dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #12 : 14 Marec 2006, 17:40:41
A na vnetje ušes pa  niste pomislili? Glede na to, da se praska po ušesi in da otresa z glavo? A to sta bila v Lj?



*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #13 : 14 Marec 2006, 18:35:42
kaj pa če je hodil po soli in se popraskal kje pri očeh pa mu je šla sol v oči  ;)

tut je možno .. hihi
uu, še pa nisem slišala, da za pse obstajajo alergološki testi (v kratkem grem jaz na te teste). A to je podobno kot pri človeku? A kdo ve kam m u potem nanašajo pač "snovi"?



scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #14 : 14 Marec 2006, 18:37:34
Te alergenske teste delajo tako kot pri ljudeh. In tudi psi so lahko alergični na pršice, cvetni prah...etc. - enako kot ljudje.


rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Odgovori #15 : 14 Marec 2006, 19:22:18
A na vnetje ušes pa  niste pomislili? Glede na to, da se praska po ušesi in da otresa z glavo? A to sta bila v Lj?

Smo, in so mi rekli, da je to začetek :-\ Sem pa bila pri dr. Kotnikovi v Mestnem logu.

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #16 : 14 Marec 2006, 19:29:56
A pa je kaj dobil proti vnetju ušes? Otonazol recimo?



rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Odgovori #17 : 14 Marec 2006, 19:35:00
Ne, dobil je antihistematik ( :-[ upam, da je tole vsaj približno prav) Fekplast (al neki tacga),  ki bi moral skoraj čisto ustaviti znake alergije (se pravi stresanje z glavo, rdeče oči) v 10 dneh. Če ne bo bolje, bo dobil nele kapljice za uho. To je samo toliko, da se ustavi napredovanje, zdravi to itak ne. Tako mi je bilo razloženo, jaz sem popoln laik :-[ :-[

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #18 : 14 Marec 2006, 19:39:20
"Zapcakana" in srbeca usesa so pogosto spremljevalni pojav alergije. Mislim, da je ob srbecih tacah, rdecih/oteklih oceh to kar znak jasen znak za alergijo.

Antihistaminik res samo "ustavi" alergijo - prepreci izlocanje histamina, ki je odgovoren za alergicen odziv telesa na doloceno snov. Je pa zanimivo, da ste dobili antihistaminik in ne kortikosteroid... Se ne dolgo nazaj so meni na veliko razlagali, da antihistaminiki pri psih ne delujejo ravno najbolje. (vsekakor imajo bistveno manj posledic za telo, kot jih lahko imajo kortikosteroidi)
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Odgovori #19 : 14 Marec 2006, 19:42:37
Tudi to mi je omenila, da se lahko zgodi, da ne bo prijel, ker je preblag. Obstajajo bolj močna zdravila, ki pa imajo negativne stranske učinke, zato mi je dala blažjega.

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #20 : 14 Marec 2006, 19:45:40
"Zapcakana" in srbeca usesa so pogosto spremljevalni pojav alergije. Mislim, da je ob srbecih tacah, rdecih/oteklih oceh to kar znak jasen znak za alergijo.
Je to mišljeno na vse tace ali je lahko tudi zgolj 1 ali 2 taci? Se to pojavi postopoma ali kar naenkrat?
So alergije dedne?


rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Odgovori #21 : 14 Marec 2006, 20:42:52
Še tole sem pozabila: mi je bilo naročeno, da če se le da, naj bi Atos  pil vodo iz plastenke oz. kakšno izvirsko vodo. Samo da ni klorirana. A je to že pretiravanje? Ker mi je mami rekla, a še zase ne kupuje vode iz plastenke! :-[ :-[

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #22 : 14 Marec 2006, 21:07:58
Še eno vprašanje (če kdo ve) -kako hitro naj bi se alergija pokazala?
Mislim - če je pes alergičen na eno stvar - in jo zaužije (ali je prisotna) - kako hitro naj bi se pokazalo, da gre za alergijo?

Sama namreč nimam pojma o alergijah. In sedaj, ko kaže, da ima Astor po vsej verjetnosti alergijo, razmišljam kaj bi bil lahko vzrok.
Astor ima namreč rahlo rdečkaste očke, vneto uho in od včeraj si grize/liže tački.
Rdečkaste očke ima že od nekdaj, vneto uho zadnjih 14 dni in srbeče tačke od včeraj. S tem, da vnetje ušes ni potrjeno, ker je imel tako zapacano uho (veterinar uporabil izraz "zacementirano") - da se sploh ni videlo če je prisotno vnetje ali tujek v ušesu. Sklepam, da se uho ne more zapacati v enem tednu in da je to dolgotrajen postopek.
In sedaj moje razmišljanje: uho vneto (ali karkoli pač že) ker ga nisem dovolj dobro čistila (glede na stopnjo zapacanosti) - srbeče tace kot znak alergije - možno zaradi novih piškotkov, ki jih je dobil prejšnji teden?

Mislim - nimam pojma - resnično!  :-[


~Lunca~

  • Gost
Odgovori #23 : 14 Marec 2006, 21:30:26
no rpi nas potem tudi kaže na znake alergije---Ysaj vse to počne že celo leto. Otresa z glavo,ima rdeče učke in pa liže si tačke(notranjost tač je rdeča).Ne vem,ampak sedaj ste me pošteno prestrašil/i/e , saj sem poskrbela da gremo čimprej kh veterinarju.Prepričat se gremo ??? ???



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #24 : 14 Marec 2006, 22:33:23
ok, po vrsti ...
- zanki se lahko pojavijo samo na eni taci, na vseh, na nobeni, lahko so izpuscaji na drugih delih telesa, lahko gre za prhljaj, lahko za drisko,kihanje, solzenje ... Ni nujno, da so vedno prisotni vsi simptomi, ce pa so, se pa dostikrat pomisli na alergijo.
- lahko se pojavi takoj - najhujsa oblika je anafilakticni sok - znaki so mocno zatekanje, hropenje/dusenje, urtikarija (izpuscaji na kozi), pospesen srcni utrip, ... ce se ne urgira, lahko pride do pogina. Lahko se pojavi takoj, a v blazji obliki - npr. v obliki lokalnega zatekanja (npr. na mestu pika zuzelke), lokalizirane urtikarije, ... Lahko se pojavi sele cez cas, ce se vzroka (alergena) ne odstrani.
- ne, voda iz plastenke je smiselna, ker v vodi "iz pipe" so lahko tudi druge snovi - npr. lokalno onesnazenje, dotrajan vodovod, ... Voda v plastenkah pa je kontrolirana.
- nekatere oblike alergij so dedne oz. naj bi bile
- vnetje usesa je seveda lahko posledica infekcije (bakterijske, glivice, tujek, prehlad, ..). Pri alergijah se navadno usesno maslo zelo mocno izloca in kljub ciscenju so usesa lahko skoraj ves cas umazana. Dostikrat so prisotne kvasovke. Ni pa nujno, da se vedno pojavi tudi vnetje. Kuza lahko stresa z glavo tudi zaradi prevlike kolicine masla.
- tace ga lahko srbijo zaradi piskotov... mislim, ce jih dobiva ze cel teden, potem ja, ce pa si mu jih dala prejsnji teden 1x in potem nic vec, pa dvomim, da bi sele vceraj lahko odreagiral....
- kar se tice oci - spet ni nujno, da je alergija. lahko gre za vnetje (virusno, bakterijsko, ...), lahko je bil na prepihu, lahko ima uvihano veko, lahko se mu solze premalo izlocajo...
... ne da se ravno reci aha - imamo simptome A, B in C in z gotovostjo sklepati, da gre za ABECEDO, lahko je tudi LUBENICA  ;D ;D ;D Ampak kakorkoli, ce se ena od teh stvari vlece, je ze pametno zadevo it pokazat k strokovnjaku.
m.

+1

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #25 : 14 Marec 2006, 22:37:09
Maja - 100x hvala za odgovore!


rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Odgovori #26 : 15 Marec 2006, 19:09:39
No, mi smo sedaj na popolni dieti. Atos brikete še raje je, ker so z okusom ribe. Prebava je v redu, praska se mogoče malenkost manj. Edini problem je vzet tablete- mu ji dam v hrenovko, pa jo na pol pregrizne, pljune tableto ven, hrenovko pa poje. Potem sem probala zdrobit pa natrest v hrenovko, je pa okol poglodal >:( V glavnem, na koncu sem mu odprla gobec, dala tableto na konec jezik, zaprla gobec in je pojedel. Potem pa hitro hrenovko čez. ;) Vodo pa gospod sedaj pije iz plastenke ::)

Lp, Urša

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #27 : 15 Marec 2006, 19:52:20
ma neee... NE DAJAJ MU HRENOVK!!! Tam notri je pa res vse zivo. Tudi, ce dobi samo pikico stvari, ki povzroca alergijo, ste vrgli stran denar za dietno hrano in zdravila (in cas). Tableto mu daj v gobec, tako kot si to naredila, potem mu daj pa briket. Nic drugega mu ne dajaj. Ne priboljskov, ne mleka, ne sira, ne salamc, nic, nic, nic. Niti koscka.
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Odgovori #28 : 15 Marec 2006, 19:59:54
Aja, meni je veterinarka rekla, da lahko za šolanje uporabljava hrenovko, samo naj bo konjska. Pa smo kupili konjsko :-[ Kaj pa naj imam potem za šolanje, ker tam so nam pa rekli, da naj ne bi bila nagrada briket, ki ga dobi kot obrok?

Lp, Urša

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #29 : 15 Marec 2006, 20:03:07
a... ok. to lahko... sorry, ker sem zapanicarila, sem mislila, da dajes "mercator" hrenovke :-[. Drugace bi pa jaz namesto hrenovk rajsi dala samo koscke mesa - popeceno se super obnese (ko sem imela Spelo na podobni dieti, mi je instruktorica pojedla pol priboljskov  ;D ;D ;D ), ker tudi v konjskih so notri zacimbe.
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --