Lovstvo

diva1 · 279379

damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #30 : 29 Februar 2012, 11:01:39
Lunette  ;D

in ja točno to kar je  Andreja rekla.
Citiraj
Lunette, kar razmišljaj dalje. Sej jaz se strinjam s tem, sploh da bi goljufe razkrinkali.  :-\

 Tako kot  je Diva rekla... pri jagrih verjetno ni dvoma... ker  njihovemu psu je tisto delo kot ne npr na preizkušnji  tako na easy... šala mala... the way of life.

Recimo da bi za  nelovce ali pa npr zgolj za vzrejo pri nelovcih bil pogoj da se preizkušnje opravijo v SLO... in da se npr na določena leta  določeno ponovno pridobiva.
 Nasplošno   moje mnenje razmišljanje  je ,da  bi morali vsi vzreditelji vodit neko statistiko- ne vem kako bi se izrazila... "sledljivost" :-[ :D... da se spremlja mladiče  in njih  potomce..( ne samo interno  vsak zase, ampak tud strokovno)... in da, če se npr ugotovi... da nek pes  kljub opravljenim( poštempljanim) testom ali preizkušnjam ali ocenam  daje npr..   mladiče z izključitvenimi hibami- po standardu  o vzreji. Da se razišče..po tej sledljivosti, in se psu, ki  daje take  mladiče  odvzame vzrejno dovoljenje.  v tem smislu nekako.
Ampak ....( zmerej je ampak  ;D )    .... za tako stvar bi morali bit res vsi vzreditelj pošteni... morala bi bit neka strokovna komisija... nepristranska, ki bi resnično delala v dobrobit  vzreji konkretnih primerkov določene pasme.
Predvsem pa ... strožji kriteriji... ne gledanje skoz prste.


Sej se da  marsikakšnega psa marsikaj naučit... ampak določenih zadev ga pa ne moreš če mu to manjka v naravnih zasnovah.
Ena taka je npr pri retriverjih, da se boji vode...
( in potem  lastnik takega psa rastavlja v razredu delavnih ???...   da ima "ksiht" ::)...  mater ... mene bi bilo sram kaj takega narest  :D :D... vse zastopim imaš rad svojega psa neglede na kaj.... ampak da se greš pa nekaj duvanit in nekam štulit kamor ne pašeš.... ta mi je pa ne samo 2much   ampak 4much  ;D)
 

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #31 : 29 Februar 2012, 11:24:20
No sej sej. Ker je 2much da se grejo ''delovni klas'' tisti, ki to niso. Ena taka varovalka, ker če bi recimo pri omenjenih retriverjih vsaj postavili bazen z vodo pa, da maš tam šminkerje... ah utopije  ;)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #32 : 29 Februar 2012, 11:40:58
brez bazena  ;)
 Un , ki gre v vodo in dela in tud obožuje vodo in plavanje kot se za retriverja spodobi..  ima... če ne drugega obseg prsnega koša bistveno drugačen kot tist ki v vodo ne gre.
Jih ni steroidov pa vaj kot je plavanje in voda  ;)

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #33 : 29 Februar 2012, 11:52:32
Kje se da te izpite kupiti (ne da bi jih jaz hotela, ker imam vse, kar sem kadarkoli naredila zase ali s psom, posteno narejeno, pa ceprav tudi kdaj ne tako, kot bi si zelela - je pa posteno) in kdo jih je kupil? Za katere pse se gre?


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #34 : 29 Februar 2012, 12:08:55
Mimogrede, jaz sem eno leto na Cruftsu (prek internetnega prenosa) gledala eno ocenjevanje retrieverjev, kjer so morali dejansko pokazati prinasanje.. Pa ne vem, a je bilo to v sklopu Cruftsa, ali je bila kaksna specialna razstava, kjer je razred delovnih moral dokazat, da zna prinasat. In dejansko so to ocenjevali, vkljucno zunanjost + delo.. Samo je ze par let tega, in se ne spomnim tocno za kaj se je slo..  :-[

Me zanima, koliko prinasalcev iz razredov delovnih bi na nasih razstavah znalo prinest aport  :D :D (no, moj vem da bi :P)

barbara10 izpite se je dalo (zdaj ne vem ce se se da) nabaviti v Srbiji, samo "prave ljudi" je treba poznati  :P Vem iz prve roke, ker sem tudi sama imela moznost kupit izpit, ampak itak sem se raje odlocila, da ga grem opravit (ali pac neopravit, karkoli bi ze bilo).  :P

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #35 : 29 Februar 2012, 13:11:30
Mimogrede, jaz sem eno leto na Cruftsu (prek internetnega prenosa) gledala eno ocenjevanje retrieverjev, kjer so morali dejansko pokazati prinasanje.. Pa ne vem, a je bilo to v sklopu Cruftsa, ali je bila kaksna specialna razstava, kjer je razred delovnih moral dokazat, da zna prinasat. In dejansko so to ocenjevali, vkljucno zunanjost + delo.. Samo je ze par let tega, in se ne spomnim tocno za kaj se je slo..  :-[

Na Crufts-u se tole ponavadi prikazuje v Dog Activities ringu, working klasa se ocenjuje brez prikaza dela (samo zunanjost).



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #36 : 29 Februar 2012, 13:23:28
Ne mislim tisto, ko je v glavni areni prikaz delovnih sposobnosti.. To je bil en extra ring, notri je bil sodnik, vodniki s psi, in so prinasali aport, ter jih je ocenjeval (ker ce se prav spomnim jih je potem tudi razvrstil). Bom sla malo pogledat na stran od cruftsa kaj bi to bilo..  :)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #37 : 29 Februar 2012, 14:03:29
Evo, sem nasla tisto, kar sem takrat gledala  ;)

Na TEMU posnetku od 27:56 min - 30:50 min.. Ringu se rece GameKeeper ring, ce boste gledali posnetek najprej sodnica pove kako se ocenjuje, vkljucno na koncu s prinasanjem (sem si malo narobe zapomnila, prinasanje samo stestirajo, ne da ga ocenjujejo), potem pa se lastnica labradorke pove kako do tega ringa sploh prides..  ;)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #38 : 29 Februar 2012, 14:12:32
Ja isto mislimo  ;D
Tole se ne dogaja v Areni pač pa v posebnem ringu.



Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #39 : 29 Februar 2012, 14:15:23
Ok, ker je to posledica ovckinega videa, prilepim kar tule. Tale tip meče živega goloba  ??? Kaj to je praksa?

http://www.youtube.com/watch?v=bAlnxRBkIBo&feature=related

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #40 : 29 Februar 2012, 14:36:38
OMG  ??? :-X

Drugace kolikor vem to ni praksa, bi moral pa kaksen lovec povedat kako dejansko trenirajo pse (ali so samo anglezi cudni  >:( - spodaj videa pise "Trained by British methods"). Meni kaj takega niti na misel nebi prislo..  ::)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #41 : 29 Februar 2012, 14:50:40
Nekaj komentarjev najdes na fb v skupini "overseas working retrievers" na 3. januar ob 18:51. Jaz, nelovec, tega ne pocnem.


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #42 : 29 Februar 2012, 15:39:07
Jaz, nelovec, tega ne pocnem.

Nobenenemu "športnik" tega ni potreba početi, kjer je zmeraj govora o športnem aportu in ne delovnem aportu!!!
Ne poznam toliko prinašalcev ampak iz stališča ptičarjev (mogoče je podobno oz. isto do neke mere)
Če govorimo o delovnih, psih v SLUŽBI lovca (SLUŽBENI PES  ;)) je ta trening čisto OK. Pes pravilno aportira ranjeno pernato divjad; jo prinese živo do vodnika in mu jo da. Tako je tudi prav, se zahteva! Drugo so zveri (lisica, jazbec, potepuški mački), kjer se zahteva najprej "umor" in potem "izočitev" v roke lovca.
Ali je potreben tak aport, tak trening. Seveda! Ampak za delavce in ne športnike  ;) !
Recimo lov na golobe (ne poznam; ali pa na drugo pernato divjad) kjer sigurno vsak golob ni zadet perfektno...............nalog a psa je, da poišče ranjen plen in ga "izroči" lovcu, vodniku. Temu se pravi prvenstveno lovska etika in pod drugo pravilen aport.
Koliko ti psi pravilno (prej perfektno) obvladajo aport, pa bi izvedeli edino, če bi, predvidevam žena, v nekem trenutku, ko je pes v "akciji" vrgla drugega goloba  ;) . Pravilno bi bilo, da najprej aportira prvega, pravilno do vodnika in se na povelje vrne na aport,delo k drugemu golobu. O tem pa lahko le špekuliramo  ;) .
Možnost, ki bi tudi pokazala koliko so psi vredni (teoretično in ne praktično, ker nima smisla) je tudi, da vodnik, ko pošlje psa po goloba z dvemi žvižgi odpokliče psa in ga nato zopet pošlje k delu, aportiranju, ki mora biti pravilno izvedeno.
..........in pes, ki je teh stvari zmožen ima tudi ogromno vrednost, tako lovsko, kot tudi denarno!!! In prav je tako!

Mene je najbolj fascinirala oznaka AH (Armbruster Haltabzeichen), ki se uporablja (pripiše, k rezultatom) v matični deželi nemškega ostrodlakega psa: če pes na tekmi pri grmarjenju, preiskovanju vzdigne zajca, vodnik s piskom na "sodniško" piščalko poveljuje down, stop in naknadno potem na isti sledi, pes pravilno izvede še sled !!!
Pa sami presodite kakšen pes lahko tako funkcionira ;) .

Spodaj pri videu tudi piše, da je pri šolanju uporabljena električna ovratnica.................... ...zato so psi na posnetku tudi takšne "bime"  ;D ;)
Za konec: resno delo lovskega psa je samo realnost in ne poligon !  ;) ;) ;)



Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #43 : 29 Februar 2012, 15:51:59
Trained by British methods without Electric Collar!
Brez električne ;)

Ne, mene je samo presenetilo, da se to počne na tak način, ker še nisem videla nikoli, saj ne, da sem tega dosti videla, ampak mi je blo prav tisto WTF?? aport je poletel  :D 

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #44 : 29 Februar 2012, 16:00:29
 :-[ se oproščam; sem prehiro pogledal oz. adrenalin ob še eni provokaciji je narastel..............če sem čisto pošten.
Verjamem pa, da so psi s pravilnim šolanjem tudi z elektriko lahko takšni kot na posnetku; zdravilo je zdravilo v pravih količinah, v nepravih pa lahko tudi smrtonosni strup....................ampa k "že mora bit", da bi se osebno posluževal takšnih metod  ::)



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #45 : 29 Februar 2012, 16:36:03
Pojdite si prebrati komentarje v omenjeno fb skupino prav glede an ta posnetek (kjer so le enostavni marki, pa se slabo narejeni, in psi imajo narejen steadiness). Tam so ljudje, ki dejansko vec delajo s svojimi retrieverji, kot pa vsi skupaj v tej temi ;)


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #46 : 29 Februar 2012, 16:37:41
Edin "normalen" razlog zakaj je uporabil zivo zival pri treningu je to, da je morda zelel prikazati soft mouth. Ti psi so bili namrec namenjeni prodaji.


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #47 : 29 Februar 2012, 16:45:59
"without Electric Collar"
 Je navedeno zato ker  model dela- usmerja psa  s piščalko.
 eni uporabljajo  različne piščake ,ko imajo več psov
Če bi  bil pa napr.  with electric  collar...
 bi bilo pa opazno pri delu kjer je pes resnično dolg.
Je pa tabu tale electric collar.... :D
 dejanski namen ji je, da se psa z rahlimi različnimi impulzi usmerja ( ne da se psa prklaplja na štrom)

 electric colar sem videla da je bila poimenovana tud GPS ovratnica za  goniče.  ::)
:-[ se oproščam; sem prehiro pogledal oz. adrenalin ob še eni provokaciji je narastel..............če sem čisto pošten.


Pomoje  ni bila provokacija... danes sem jaz nasedla na provokacijo tam v futru... še mal pa bi šla stare šolske zvezke iz podstrehe dol zvlečt :-[ :D :D

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #48 : 29 Februar 2012, 17:56:43
Soft mouth lahko pokazes tudi kako drugace, ne z aportiranjem zivih ptic.  ::) Tudi na mrtvih pticih se vidi, kok je bilo prezveceno, ali ne sploh. In ok, namen je mogoce bil uprizorit dejanski lov, in psi imajo super sedi-cakaj, samo iscejo pa ne pretirano hitro (oz. ne najdejo tako hitro kot bi lahko, sploh glede na to, da golob ni dalec letel), in ta uprizoritev lova bi se lahko delala z mrtvimi ptici, ne z bogim napol pohabljenim golobom, ki ne more odletet.  :-X Zame je to mucenje zivali, sorry. In takega treninga lova se jaz nebi sla (poudarek na treningu, za katerega ni nujno, da so taki pogoji; taprav lov je druga zgodba).

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #49 : 29 Februar 2012, 18:18:29
Edin "normalen" razlog zakaj je uporabil zivo zival pri treningu je to, da je morda zelel prikazati soft mouth.

Sedaj ko si obdelala FB...................in o čem drugem je bilo govora? Še enkrat:
Pes aportira ranjeno pernato divjad pravilno! In to je tudi prikazano "live". (s stališča ptičarjev) . Se pa strinjam, da je prikazano prej delo kot trening oz. kako do tega priti.
Ali je ravno potrebno metat goloba? Kakor za koga. Mogoče bi ga bilo bolje spustit po zemlji, da ga pes ne vidi, nato izdela sled in aportira ali pa zdravega spustit ga zastrelit  :'( (pes pokaže strelomirnost), pes ga poišče in aportira, itd.......................... ...vsekakor pa se na en način mora seznanit s tem delom in ga za delo izučiti!!!!
Kako pes dela v vodi itd. ali kar koli se že predpisuje za prinašalce pa ne vem!
Ampak, če bi bil dober ob prej omenjenih provokacijah psa, ni hudič, da ga tudi plavat ne bi naučil.
Ne vem tudi od kje so povzeti, prirejeni pravilniki za prinašalce pri nas.

Lahko pa da psi na posnetku znajo samo aportirat ranjeno, mrtvo pernato divjad na kopnem PRAVILNO in nič drugega.......ali pa samo "na roko vržene" golobe in nič drugega (poleg sedi in odlaganja sede)..............in potem se začnejo neumne razprave kot pri CM ju, ki bazirajo na "šnel" filmih.

Ali imajo mojstri iz FB tudi kakšen "live" prikaz svojega dela ali pa kakšna dokazila o usposobljenosti svojega psa?
Vsekakor pa je bolje, da nekdo plača izdelanega psa, če sam ni tega sposoben, kot pa, da klati z "razvalino" po lovišču!!!




pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #50 : 29 Februar 2012, 18:35:04
Soft mouth lahko pokazes tudi kako drugace, ne z aportiranjem zivih ptic.  ::) Tudi na mrtvih pticih se vidi, kok je bilo prezveceno, ali ne sploh. In ok, namen je mogoce bil uprizorit dejanski lov, in psi imajo super sedi-cakaj, samo iscejo pa ne pretirano hitro (oz. ne najdejo tako hitro kot bi lahko, sploh glede na to, da golob ni dalec letel), in ta uprizoritev lova bi se lahko delala z mrtvimi ptici, ne z bogim napol pohabljenim golobom, ki ne more odletet.  :-X Zame je to mucenje zivali, sorry. In takega treninga lova se jaz nebi sla (poudarek na treningu, za katerega ni nujno, da so taki pogoji; taprav lov je druga zgodba).

Mehek gobec morajo pokaza tako z mrtvo kot ranjeno perjadjo! Če misliš, da je to ista, pač OK. Jast se s tabo ne strinjam.
Glede iskanja: Glavno je, da najdejo in nič drugega. Na lovu ni športnih štoparic ;)
Glede dela. Eno so mrtvi ptiči, ki pridejo mrtvi do vodnika, druga so živi ptiči, ki do vodnika ne pridejo mrtvi ampak ŽIVI!
Če nisi lovec je prvi pogoj (kot pasjeljubec), da nimaš lovske pasme in zato se tudi takšnega treninga "ne greš", ker ga NE RABIŠ! Če pa že imaš tako pasmo pa zaradi spoštovanja do pasme (čistokrvne ;D ) lahko tak trening narediš, čeprav nisi lovec! Zaradi spoštovanja do tega, za kar so se nekateri nekoč in danes prizadevali da vzredijo, da imajo tist drugi (največkrat hudi moralistiin etiki ;) ) kaj za pokvarit oz. pokvarit tisto kar še niso!

PS
Sam sebi se zdim smešen ker sploh s temi, o tem razpravljam.................. ............... Oh, Diva1, prosim napiši kakšno lepo basen rajši, za lahko noč  ;D



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #51 : 29 Februar 2012, 19:06:45
Ma lej, jaz nisem lovec, imam pa lovsko pasmo, izsolanega za delo v loviscu (ima opravljen PNZ in lovsko tekmo TP-R). In vem kako je bilo na izpitu/tekmi, ko je predolgo iskal tadrug kos fazana (isce se tudi dva naenkrat) je dobil manj pik zato (recimo v primerjavi s psom, ki je hitreje nasel). Torej je pomembna hitrost, ne da se stopa, ampak je vazno, ali ti pes najde v treh minutah, ali v desetih, ali v pol ure (kdo za boga ga bo pol ure cakal  ::)). In glede na to, da mi je uspelo (sami!!!) izsolat psa do te mere, da zna prinasat, da prinasa hitro, da najde hitro, vem da se da tudi pogoje lova uprizorit na drugacen nacin. Midva sva to pocela z mrtvim fazanom in mrtvo raco ter z aportom iz zajcje koze (za sled) in navadnim aportom. Pa mi je na tekmi cisto lepo izdelal sled zajca (ki je bil "frisen", usmrcen na licu mesta), cisto lepo prinasal fazane in race. Samo naju je pac "matralo" to, ker ni imel dovolj treninga z zivalmi, in vec z aportom. Zato sva padla v tretji nagradni razred (ocena dobro).

Mehak gobec lahko pokazes tudi tako, da das psu v gobec kos pene (ali pa hrenovko  :D :P), in vidis, ce kok bo udrta ko bo spustil  :D :D In na tekmah potrebe po tem ni, niti se to ne ocenjuje (vsaj tako je pri nas, ne vem kako je v tujini). Ampak spet, kdo je pa rekel da so tekme in lov isto? Pogoji so lahko zelo drugacni, tako da primerjat ta dva med seboj je nesmiselno. Ker kot si rekel, eno so mrtvi ptici, ki do vodnika pridejo mrtvi (na tekmah), drugo so zivi ptici, do cesar lahko pride na lovu, ampak izkusen lovec se bo potrudil, da ptico ustreli na smrt.

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #52 : 29 Februar 2012, 19:29:46
Čestitam za opravljen lovski preizkus !!!  8)

V katerem razredu niti ni pomembno.................ena dobra o razredih:

III     deber lovski pes
II      zelo dober lovski pes
I       sreča je bila na vaši strani

 ;D ;D ;D



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #53 : 29 Februar 2012, 19:34:53
Citiraj
Ampak spet, kdo je pa rekel da so tekme in lov isto? Pogoji so lahko zelo drugacni, tako da primerjat ta dva med seboj je nesmiselno. Ker kot si rekel, eno so mrtvi ptici, ki do vodnika pridejo mrtvi (na tekmah), drugo so zivi ptici, do cesar lahko pride na lovu, ampak izkusen lovec se bo potrudil, da ptico ustreli na smrt.

No no no zdej smo pa nazaj na temo prišli ;D.. zakaj je ta rastava za lovske oz delavne.
Delavni so pa to kamor je sedaj nanesla debata :)

Izkušen lovec se bo potrudil, da jo ustreli na smrt... ampak  ni pa garantirano da jo bo vedno.
zato pa so določene oblike lova katere se lahko izvajajo zgolj z  usposobljenim psom za določeno delo.
In to so pa ti psi ,ki se bodo( naj bi se tukaj rastavljali)... tisti ki dejansko delajo... ne da imajo zgolj opravljene preizkušnje in izpite zarad vzreje.  :)

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #54 : 29 Februar 2012, 20:07:50
Čestitam za opravljen lovski preizkus !!!  8)

Hehe, hvala  ;)

In to so pa ti psi ,ki se bodo( naj bi se tukaj rastavljali)... tisti ki dejansko delajo... ne da imajo zgolj opravljene preizkušnje in izpite zarad vzreje.  :)

Tocno to..  8) In, na tej razstavi je celo mozno, da lovec premaga sminkerja, tako da vprasanje kok tistih si bo dejansko upalo priti na to razstavo..  ;)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #55 : 29 Februar 2012, 20:29:41
Pes pravilno aportira ranjeno pernato divjad; jo prinese živo do vodnika in mu jo da. Tako je tudi prav, se zahteva! Drugo so zveri (lisica, jazbec, potepuški mački), kjer se zahteva najprej "umor" in potem "izočitev" v roke lovca.

/ignoriramo potepuške mačke../  ::)

Zakaj je treba ptiča prinest nazaj živega, zveri pa ne? Recimo vrana lahko psu kamot učko izkljuje, jo mora vseeno nedotaknjeno prinest nazaj? In kako to psu dopovedat oz. a lovci res šolajo v smislu ptiča hočem živega, zveri ne?



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #56 : 29 Februar 2012, 21:24:54
Ne ;)

Lovska etika ..oz etika lova je v smislu ,da  če je divjad ustreljena, da je ustreljena tako ,da  je čim hitreje mrtva.Po domače povedano.
Ptiče se strelja z šibrami ;)... In ja tud nama se je že zgodilo(  tam kjer so bili res uni fazani tapravi - konkretni komadi- ne "golobi") Da je bil  slabo zadet... očitno.
Dol je padu sicer.. ampak, ko ga je  prijela je zafrfotal ( je bil pač bolj trdoživ) naša je  tud nafrtajlala med potjo fazana  zato ker je več kot očitno preveč opletal  tisti ptič.
Ostale ptiče pa kar je  prinašala...razen enkrat ene race .. so bili pa mrtvi. Še topli ,ko je predala ... ampak mrtvi.
In pri ptičarjih tako kot je pidog rekel... pes mora prinest...  izrazi kot so soft tuch ipd meni tudi niso kaj znani- znano  mi je pa aport zastreljene divjadi ...
tudi, to je že bilo ,da je pes prinesel negibnega fazana, ko ga je dal pa vodniku v roke je pa ptič začel frfotat  in skor da ne ušel...  pa ga je pes potem še enkrat planil pobrat... no potem pa ni več frfotal.

In zajca ko je npr aportirala( normalno na delu) je tud ležal negiben, ko ga je pa nesla je pa vmes začel brcat in ga je tud nafrtajlala v 8ico.. samo enkrat ...pa potem ni več migal.

Nika nagon... v psu ... ne znam drugače obrazložit. Verjemi ,da mu vrana ne bi oči izkljuvala ;)  :)
 lovski psi... razlika je tud, ko se šola, ko je nečesa naučen za  sam izpit  in kasneje potem pri samem delu... imajo različne tehnike... tako kot mu je lažje, kot je vodniku bolj "na roko"...
Ni nekih striktnih pravil, pa štoparic, pa  korakov. On dela.....
Tako kot človek ko nekaj dela ne dela kot robot  uno po PS-u , dela tako ,da je njemu lažje bolj udobno... hitreje, boljše...
 

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #57 : 29 Februar 2012, 22:35:15
Tocno to..  8) In, na tej razstavi je celo mozno, da lovec premaga sminkerja, tako da vprasanje kok tistih si bo dejansko upalo priti na to razstavo..  ;)
V lepoti, ki nima nobene veze s standardom, lovskim delom, zdravjem, psihično stabilnosto.................. ..in take "diplome", "priznanja" imajo lovci za ta zadnjo brisat, ko grejo na veliko potrebo  :o
In prav je tako!  8) in dokler tako razmišljajo ni panike za njihove pasme. Za ta ukradene pa bo čas pokazal svoje  ;D ..............No money, no funny ;)
Ozri se malo na okoli in razmisli, kam ste pripeljali labije in prinašalce? K bolj zdravima, k razvalinam (predvsem z vidika psihične stabilnost).
Ampak, boste že...............samo ne z mano in lovstvom!


Ignoriram potepuške mačke. In prav je tako.
Ne vem ali naj vam ponudeno hrano tudi pojem.......................g ovora je bilo o zastreljeni divjadi, zverem in potepuški maček nima kaj iskat v lovišču (saj govorimo o lovstvu, lovski kinologiji) in če je zastreljen sledi to kar sem napisal. Če ga pa upa lovski pes aportirat zastreljenega brez posledic pa tudi OK  :o...............in tu zopet govorimo o lovski etiki oz. da mora tudi gospodar poskrbeti za svojega tovariša  ;) .
Ne da se mi več; na kratko: pes ni zato z nami (na lovu), da bi odločal o življenju ali smrt. O tem odloča lovec, lovska organizacija. Pes samo izvršuje njegove ukaze. Ni demokracije!!!

PS
Mogoče ti bo pa Ovcka demonstrirala aport mrtve ali pa žive vrane.
Če vam uspe; ala Vam vera  ;) ..............častim pir ;D



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #58 : 29 Februar 2012, 22:47:41
A za vsako vrano, daš za pir?  ;D

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #59 : 29 Februar 2012, 23:00:40
 :-[ ..........samo za pozvane  ;D