Lovstvo

diva1 · 279360

Macika

  • *
    • Prispevkov: 2.969
    • Točke: 2
Odgovori #90 : 05 Marec 2012, 12:28:24
V Celjskem LKD se tudi zdaj v marcu začnejo tečaji VP1 in VP2  :)

Si gre tudi Easy malo glavo zaposlit  :D

Najboljših in najlepših reči na svetu, ne moremo videti niti se jih dotakniti. Čutiti jih moramo s srcem …
(Hellen Keller)


diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #91 : 05 Marec 2012, 12:53:50
Hvala Diva1!  :o S tem pa si mi zdaj res polepsala dan :)

Bilo mi je v največje veselje. Če pa te še (ali koga od vas) kaj zanima, pa le pokličite na tisto tel. številko. Tam "sedi" ena fajn gospa, Silva ji je ime.

Iz lovskega kodeksa..............


Lovec in njegov pes
Ostarelim lovskim psom gospodar zagotovi mirno in varno starost ter vso potrebno oskrbo.


Danes je  zame en tak  žalosten dan. Eden  izmed tistih, ko  zopet lažje pišem, kot govorim.

Danes je (bo) leto dni, odkar ni več z nami našega "dečka"..  Star je bil 16,5 let...

Saj se še "vrnem". Zvečer.




helca

  • *
    • Prispevkov: 144
    • Točke: 0
Odgovori #92 : 05 Marec 2012, 19:54:45
V LKD Ljubljana pa smo že pridni, tečaj že dogaja in ga obiskuje 15 pridnih vodnikov s svojimi psi :)

Za dopolnitev naše teme o lovstvu-pravilnik o uporabi lovskih psov
http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlurid=20024897

Menda pa je pripravljen nov oz.spremembe tega pravilnika...



diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #93 : 05 Marec 2012, 20:14:32
Dragi moji "jagri".

Dopoldne sem obljubila, da se zvečer "vrnem"... Ne morem.   Se opravičujem...  Ne gre. Preveč boli... Obletnica smrti mojega Misterja.
Najdete me pri kokerjih...






diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #94 : 07 Marec 2012, 19:31:11
Pred sabo imam novo številko glasila Lovske zveze Slovenije, z imenom Lovec. Številko 3/12 (marčevsko, najnovejšo)... Naklada: 24.000 izvodov. Kar lepa številka.

Ja, rada berem. Revije Lovec in revije Kinolog se vedno razveselim. Preberem ju po dolgem in po čez. Poslastica, ki traja dva do tri dni... Lepo počasi. Od članka do članka...

In kaj sem "našla " v tem najnovejšem Lovcu? Helco. Ja, našo Helco.
Na strani  164 in 165 je naša Helca izredno lepo predstavila (z besedo in fotografijami)  prireditve, ki jih je priredilo Lovsko kinološko društvo LJubljana v preteklem letu. 
Ja,  za LKD ljubljana je bilo leto 2011 res pestro.

Enajst prireditev se je odvijalo:
- telesno ocenjevanje psov vseh lovskih pasem,
- tečaj za vodnike lovskih psov (VP-1 in VP-2),
- preizkusi naravnih zasnov (PNZ) za vse pasemske skupine,
- ptičarske preizkušnje (PZP, JZP, PP in ŠPP
- tečaj za vodnike psov krvosledcev (z namenom čim bolj pomagati vodnikom pri "izobraževanju" njihovih psov ter seznaniti
   "zelenkote" z določili Pravilnika za UP po krvni sledi),
- dve uporabnostni prireditvi (UP) po krvni sledi (spomladanska in jesenska),
- dve državni vsestransko uporabnosti prireditvi (VUP) terierjev
- ter državno tekmo v vodnem delu.

Članek pa je zaključila z naslednjimi besedami:
Citiram: Pred nami je novo kinološko leto (2012); ponovno je predviden pester program lovsko-kinoloških prireditev in tečajev, za katere se bomo trudili, da bomo pomagali vodnikom psov.
Lepo ste vabljeni prav vsi, da se nam pridružite in prispevati svoj delček k mozaiku kinološkega znanja in uporabnosti naših psov, ki jih gradimo.

Ja, lepo je napisala.
Cca 22.000 vas je... 22.000 "zelenih"... In velika večina vas ima pse... Tudi po dva ali tri... Jagermaistre...

Bravo Helca[/b

P.s.
Predsednik g. Pidog, pravkar smo dobili tajnico.. Predlagam Helco za tajnico...





Wachtelhund

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #95 : 07 Marec 2012, 22:52:37
Takoj podprem kandidatko Helco!  ;)

Sicer pa res cestitke kompletnemu UO Lkd Ljubljana za izvedene kinoloske prireditve. Sam sem se  v letu 2011 udelezil le dveh, letos pa bo sluzbenih obveznosti manj, tako da upam da se bom udelezil letos vecih prireditev kot leto poprej , ce ze ne z mojo najzvestejso spremljevalko na lovu pa sam, da si napasem zeleno duso in srce.



diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #96 : 07 Marec 2012, 23:25:31
O, gospod "Prepeličar",

Lep pozdrav in prisrčno dobrodošel med nas.

.... da si napasem zeleno duso in srce.

To pa si tako lepo "povedal".... Še pravi pisatelji to ne bi znali bolje.



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #97 : 08 Marec 2012, 08:45:31
No sem našla čas in sem ga šla prebrat...( on line   :P)

Ja Helca lepo si napisala ;D

pa čestitke naši Deteljici !

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Wachtelhund

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #98 : 08 Marec 2012, 10:18:28
Damayanti, kje pa si ga nasla online? Meni sicer doma pociva tista ortodoksna verzija, ampak da pridem domov bo se par dni trajalo..... Bi mi prislo res prav ce mi malo prisepnes....  ::)



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #99 : 08 Marec 2012, 10:25:28
 ja na LZS  ;D
http://www.lovska-zveza.si/default.aspx?MenuID=70
 evo cel arhiv
 pa tule povezava potem pa klikneš pdf in ga imaš
http://www.lovska-zveza.si/default.aspx?MenuID=88#


kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Wachtelhund

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #100 : 08 Marec 2012, 11:10:10
Ja, marcecskega pa se ni na spletu...



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #101 : 08 Marec 2012, 11:23:40
 ???
 jaz pa februarskega brala , v prepričanju da je tazaden... za mesec nazaj :-[ :-[
 a JBG  sorry

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Wachtelhund

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #102 : 08 Marec 2012, 11:38:25
Hehe, oprosceno "k si glih ti"  ;) zgleda da bo res treba pocakat da doma dobim tiskano verzijo v roke.



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #103 : 08 Marec 2012, 11:52:42
Razen če pokličeš na lovsko zvezo in jih nakuriš  :D , če zastonj članarino plačuješ, al kaj , naj se zmigajo in takoj dones objavijo v pdf-ju marčevskega lovca.  :o  >:D >:D

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Wachtelhund

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #104 : 08 Marec 2012, 12:16:33
Zastonj je ne, jo je treba kr z dinarcki.   :P

Kdo pol se pride na razstavo na Sneznik eazn helce?



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #105 : 08 Marec 2012, 12:49:58
rastavljat?  al zijala past ( pa navijat seveda) ? Jaz če bom le lahko drugo  :)

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Wachtelhund

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #106 : 08 Marec 2012, 14:50:42
Zijala past skor sigurno, obstaja pa tudi ne tako zanemarljiva sansa, da bova sla tudi v ring. Sicer nisem pristas razstav, ampak ce bojo res delavci tam, zakaj pa ne....



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #107 : 08 Marec 2012, 15:30:36
Nekako vidim edini "char" (nimam sicnikov in sumnikov na "kavc" compu :-[ ) razstav edino na tak nacin; da se tam zberejo dobri, najboljsi "delavci" in med njimi poiscejo  lepi (ceprav "lepi" je tako tako  ::) ) oz. predstavniki, ki najbolj ustrezajo napisanem standardu.................... .....in nikoli ne bom razumel zakaj se "lepotane" (ki z delom, zdravjem, psiho nimajo NIC ) kuje med zvezde in "bajne novce" ::) .
Ma ja saj vem, ljubezen!  ;D



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #108 : 08 Marec 2012, 15:46:40
Lepo bi zaprosil forumase (ali pa tudi kaksno pridruzeno novo clanstvo), seveda tistemu ki se "lusta", da opise kaksno lovsko "tekmo", preizkusnjo ali pa pravo delo ne kot branje pravilnika ampak, kako je stvar dozivel sam in njegov pes.

Mogoce tudi kaksna trofeja fotolova (ne ravno vrabci in lastovke, ampak lovna divjad), da lahko tudi tukaj kdaj ponosno zapisemo: Lovski blagor!  8)

Mogoce za zacetek, kaj sploh je VP1, VP2 in kako to zgleda, kaj se tam pocne..........



Wachtelhund

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #109 : 08 Marec 2012, 15:56:36
Pidog, se strinjam s tabo. Zaradi mojega misljenja mi lahko recete, da sem 100 let za leseno zlico, ampak pasme, ki so delavne naj se prvo izkazejo na svojem podrocju. In kera gospa mi rece, da njen kuza uziva v fenanju, tupiranju, nosenju copatkov in ostalih bedarij, pravim da ona uziva v tem. Zame je srecen pes tisti, ki dela. Veselje, ko iz vode aportira raco, hiperaktivnost in skoraj da rep stran ne pade od mahanja po gonji zajca.... To je tisto kar je neprecenljivo. Zame.



diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #110 : 08 Marec 2012, 17:45:01

Mogoce za zacetek, kaj sploh je VP1, VP2 in kako to zgleda, kaj se tam pocne..........

Evo, bom jaz...

Program VP1  in VP2 za pse lovskih pasem

VP1- vaje poslušnosti, ki so namenjene vodnikom psov vseh lovskih pasem, na nek način je to »osnovno« šolanje,  v smeri poslušnosti,  namenjeno mlademu psu, nekje od 6, 7. mesecev starosti dalje..   Ta tečaj je namenjen vodnikom mladih psov, ki bi želeli svoje pse naučiti osnovnih ukazov kot so POLEG, SEDI, PROSTOR in ODPOKLIC.

VP2 – vaje poslušnosti oz. tečaj, v katerem se psa poleg  zgoraj naučenega (ponovitev opisanih vaj) nauči še APORT in ukaz DOWN.

Na koncu tečaja pa sledi kot se spodobi,  izpit.... Ja, taki čisto pravi »kinološki« izpit.
Izpitne vaje so le strelomirnost z odložitvijo, hoja poleg vodnika, povelje sedi, povelje stoj, povelje prostor in odpoklic.

Na kratko o programu: (vsaj tako je včasih bilo, morda se je že kaj "spremenilo")


Razdelitev vaj na teoretični in praktični del časovno:
1.   Nekaj malega »teorije,
2.   Vaja hoje ob nogi in vaja stoj v gibanju:  cca 15 ur,
3.   Prostor (odložitev) med hojo z motenjem:  cca 12 ur,
4.   Povelje sedi in odpoklic:  cca 8 ur,
5.   Preizkusi (streloplahosti,strelomirnosti):  cca 2 ur,
6.   Priprava psa in vodnika na izpit: 3 ur,
7.   Priprava po potrebi psa in vodnika na razstave, telesne ocene itd: 2 ur.

Vrstni red "poveljevanja" VP1:
1.   Vodenje psa na povodcu,
2.   Vodenje psa brez povodca,
3.   Vaja STOJ  v gibanju,
4.   Odložitev (PROSTOR),
5.   Povelje SEDI  med hojo in ODPOKLIC,
6.   ODLOŽITEV (preizkus strelomirnosti).

Izpitni program za VP1 s povodcem ter ocenjevanje vaj:
Zahtevana povelja:
•   Povelje: poleg prosto in poleg nenavezan,
•   Povelje: stoj prosto in stoj v gibanju,
•   Povelje: prostor na mestu ali prostor (odložitev) v gibanju,
•   Povelje: sedi ob nogi in sedi v gibanju,
•   Povelje: sem ali odpoklic.

"Brezglasna povelja" (povelja z gibi):
•   Obrat: na levo,
•   Obrat: na mestu, levo, desno,
•   Obrat: na desno,
•   Obrat: na levo okrog,
•   Obrat: na desno okrog,
•   Obrat: na levo krog (povzetek vojaške različice povelja)
 
Osnovni položaj psa ob vodniku v mirovanju je vedno sedi.
Samo na povelje vodnika sme pes vstati in zapustiti povelje sedi. Nobena vaja ni opravljena popolnoma, če pes pred ponovnim poveljem vodnika samovoljno zapusti, spremeni, ali kakor koli drugače vodniku nekontrolirano odpove poslušnost.

   
Povelje vaje STOJ:
Pes se mora v trenutku povelja ustaviti, med tem ko vodnik nadaljuje hojo in se po 20 korakih ustavi , počaka nekaj sekund, se obrne in nadaljuje hojo do psa, mimo njega po pasji levi strani, nadaljuje okoli psa na desno stran, kjer tudi pobere jermen za vodenje.

Povelje SEDI in ODPOKLIC:
Vodnik pelje psa v povelju poleg, približno 20 korakov od pričetka vaje. Z enkratnim poveljem sedi, se pes vsede, vodnik pa nadaljuje hojo in se od psa oddalji za 30 korakov. Na povelje sodnika, ali pa pri delu vodnika samostojno, se sme vodnik obrniti proti psu po preteku nekaj sekund. Zopet na povelje sodnika vodnik odpokliče psa, kateri mora takoj priteči in se vsesti pravilno pred vodnika.

Povelje  PROSTOR ali odložitev:
Ko pes na povelje zavzame položaj prostor, gre vodnik naprej mimo njega , se obrne pred psom in se po pasji levi strani oddalji za 30,40 korakov za njegov hrbet. Po pretečenih petih minutah, lahko vodnik odide do psa in ga na povelje poleg, dvigne v sedeč položaj. Med vajo se pes ne sme oddaljiti ali zapustiti mesto prostora .


Kot sem omenila, pri VP -  tukaj še ni divjadi… Le poslušnost in  pestra druščina psov, različnih lovskih pasem. Bolj kot neke vrste »socializacija« In če na začetku tečaja vlada med mladimi psi neposlušnost, nervoza, borba za dominantnost, je ob zaključku tečaja moč videti prave prijatelje, ki mirno in ubogljivo ležijo en poleg drugega.. Zadovoljni.

Kot se za vsak zaključek tečaja spodobi, vodnike in njihove pse čaka na koncu izpit, kjer morajo prikazati pridobljeno znanje. In vse skupaj se organizira kot čisto ta prava resna kinološka preizkušnja, kjer za ocenjevanje poskrbijo kinološki sodniki.

IN ker se imajo vodniki in njihovi psi tam fajn, se odločijo še za nadaljevanje – vaje poslušnosti 2-VP2.
Vse skupaj pa je tako… , kako naj se izrazim. Super druženje.

Jagri, ki imajo že dolga leta pse in veliko izkušenj, ta tečaj opravijo velikokrat kar sami, doma… »Skozi igro«…  Če jim pa čas in služba dopuščata 2x na teden se odpraviti na »skupinsko« učenje, pa vem, da z veseljem gredo.. In do nedavnega je bilo še tako, da imajo vsi, ki so  člani lovskih družin oz.  člani LKD to  izobraževanje  zastonj. Brezplačno.
Saj človek skoraj več verjeti ne more, da je danes še kaj zastonj... Baje je še vedno tako...

Upam, da sem bila razumljiva.



diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #111 : 08 Marec 2012, 18:09:02
Madonca, sem se še enkrat prebrala, to, kar sem napisala...
Zdaj se mi zdi vse tako zakomplicirano.. V praksi pa je vse tako enostavno...

Rečem SEDI - naši sedijo,
rečem PROSTOR - obvladajo,
potem POLEG-  jim je tudi vse jasno,
pa 3 x  na dolgo zažvižgam  (ja, tudi žvižgati na prste znam he-he), pa priletijo, da se kar kadi za njimi... Ko jih imam v "vidnem polju", sem  pomirjena...
pa  FUJ - tudi vedo, kaj pomeni... Pa PUSTI MUCO - tudi.  Bi pa rajši kot po svetu hodili, se za njimi "podili"...
in pa APORT - takrat pa se jim spremeni  FACA... Našpičijo ušesa, tista poza v pripravljenosti....  Pogled , stoja..
 
Joj, kako je to fajn.. Ta verbalna komunikacija... In bolj kot razmišljam, manj mi je jasno.. Le kdaj so se naši "cepci" vse to naučili...  Morda so pa "samoukI"...Sicer pa Milan najmanj pol dneva preživi z njimi... Ure in ure tiščijo skupaj.  Ja, Milan je v penziji, jaz pa v službi... Dan pa ima kar veliko ur...   Tako, da vsega tudi ne vidim.
Sicer pa vse počnejo skupaj... Tudi sadjarska, vinogradniška in vrtna opravila... In potem  še skupaj odpeljejo v "šajtrgi" odpadke na kompostno jamo.... Ni jim dolgčas. Čisto zares.



helca

  • *
    • Prispevkov: 144
    • Točke: 0
Odgovori #112 : 08 Marec 2012, 19:08:56
Oooo pozdravljen Wachtelhund, sosed in sošolec hehe Ti se kar lepo prijavi in se vidimo v ringu, nama bosta huda konkurenca in bo bolj zabavno :) Pa itak je važno da se družimo,ker tudi meni ni do razstav, važno da kakšno rečemo in kaj spijemo ane...Pa kakšno sliko Ajdice nam privošči a prov, je res že celo večnost nism vidla ;)

Predsednik pidog, vaša želja zame ukaz, kakšen doživljaj bi pa brali? Diva1 je že lepo razložila tečaj poslušnosti...Bo ok, če napišem nekaj o lovu na malo divjad, ali bi raje bral kaj o skupnih lovih na jelenjad?

Sicer pa hvala za pohvale na moj članek :-[ Če ne bi bila celotna ekipa LKD-ja pridna, ne bi imela kaj pisat...tako pa imamo srečo, da smo trenutno "tapravi" na kupu in stvari peljemo kot jih-bi se dalo še kaj več ampak bolje toliko kot nič ;)




diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #113 : 08 Marec 2012, 19:45:41
Ojla, Helca,

Gospod predsednik, jaz sem za jelenčke... In Dijano, boginjo lova....Pa tista obvezna smrekova vejica ...

Joj, sem se nekaj spomnila... Bom nekaj napisala o lovskih običajih in šegah... Ja, tudi to jedel  kulturne dediščine.
Saj veste kaj imam v mislih.. Lovski krst, lovski blagor,  zelene vejice, lovski pogreb....




Wachtelhund

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #114 : 08 Marec 2012, 20:29:29
O helca.... Tud tebe je lepo videt v pesjanarski druzbi.  ;)

Ce dovoli predsednik, tajnica in pa najzvestejsi clani, bi se sam pritaknil kako zgodbo z lova v spremstvu moje najzvestejse tovarisice na lovu.... Ja, prav ste prebrali, lovci se med seboj se vedno nazivamo tovarisi, in zato je moja Ajda zame tovarisica, vredna svojega "naziva", katerega pa marsikdo na dveh nogah ni.



diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #115 : 08 Marec 2012, 20:54:20
O, Wachtelhund,

....Znana slovenska narodna pesem pravi »Po Koroškem, po Kranjskem že ajda zori...« - vendar jo je na poljih Slovenije vse manj.. Žal. In zelo lepo cveti (cvetovi so bele barve)  ter ima tudi zelo prijeten vonj..  V času cvetenja je bila ajda odlična paša za kranjsko čebelo.
Na srečo pa so tukaj, z nami,  še drugačne Ajde…  Še lepše.. Ki nam  najlepše "dišijo"...
In eno izmed njih njen lastnik imenuje tovarišica... Lepo.  Ja, sem prepričana, da je vredna svojega "naziva".

In če si res pripravljen deliti z nami kakšno vajino lovsko prigodo, je to več, kot bi si upali, želeli... Tako, da vaju  že nestrpno "pričakujemo". 
Super, da si z nami....
Saj veš (to sem že najbrž milijonkrat napisala): Isti ptiči skupaj "letimo...




helca

  • *
    • Prispevkov: 144
    • Točke: 0
Odgovori #116 : 08 Marec 2012, 20:55:24
Ja seveda, daj kakšno o tistih hudih zverinah iz Ljubljanice, ki imajo dolge zobe in še daljši rep...in ki obožujejo luknanje moje Dine >:D



diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #117 : 08 Marec 2012, 21:01:46
Pižmovke ? ??? ??? ???



Wachtelhund

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #118 : 08 Marec 2012, 21:12:23
Bom, obljubim. Jutri, med prebiranjem vasih objav, pitjem kofetka in pa s slabo razvado med prsti....



helca

  • *
    • Prispevkov: 144
    • Točke: 0
Odgovori #119 : 08 Marec 2012, 21:15:27
Diva1, ne pižmovke ampak njihove velike "sestrične" nutrije...
 
Ena grda slika, kaj naredijo njeni zobje če šibre ne opravijo dobro svojega dela :-[