Lovstvo

diva1 · 280304

pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #150 : 10 Marec 2012, 22:41:44
Gundogs   ???
Najlepši so zadnji stavki "trenerke" v prvem videu  :o ..........samo ne vem zakaj so odšli; ali je bilo res konec ali so ostale-li brez municije................misli m briketov  ;D
Ma video je super cirkus, samo ne vem od kje jim "gundogs" ;D

PS
Truly Gundogs  ;)
http://drahthaar-trulyversatile.com/video/

Crufts gundogs  :o
http://www.youtube.com/watch?v=OeJ06sg5MHI&feature=related
.............pa nimam nič proti agility ju................croatian border shelty  ;D



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #151 : 11 Marec 2012, 08:06:30

Praviš, da so ptički poleteli, odleteli. Potem pa je Damč "nalogo" odlično opravil.

Probala že, probala...   
... Damč ko Damč... brez "nazija" ne bi nikamor leteli

 letos bo pa pomoje spet veselica, ko se vse tole kar se ponoči dere razplodi :-X.
Prav opazovala sem jih, en tak rižotast med njimi je  šef, sva včeraj z mojmu ugotovila. ...sva ga poimenovala- "Fajmošter"  :o >:D , vse jih šlihta. Edino srečo ima ,da je Juhana malo papcala čez zimo.  ;) pa ,da je že  zverziran na drevo plezat.

Kako znan mi je tale pogled iz druge fotke  ::)
  kakšnih 5 mesecev je bil star na tisti sliki. In ni hotel aportirat. In ne plavat . Potem je pa  dobil "inštruktorico"  pasjo  ;D ;D...  Je bil pa en tak dobrovoljček. Edino da sem dobila občutek, da se  hitreje starajo prepeličarji kot ptičarji..

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #152 : 11 Marec 2012, 09:43:17
Kako brati rodovnik neke DELOVNE pasme (ki ni delovna samo še na papirju kot večina ostanka  ;) ) in katere podatke vsebuje (za vzrejo se potrebuje tudi test na gensko bolezeb, ki se je pri pasmi pojavila; če se ne motim) V "angleščini"  :-[ :
http://www.drahthaar.com/articles/index.html
.....................so pa prav čudni; kaj pa ala Int Ch, itd.....  :o

Ne rad preferiram neko pasmo kot oh in sploh, ampak je pa ena izmed tistih, ki bi jih ob pravih pogojih prav rad imel. Mogoče pa nikoli; ne zaradi ne dosegljivosti ampak spoštovanja do tistega kar je še ostalo in naj tudi ostane, predvsem v tistih rokah kjer je bila do sedaj, od začetka. Se pa zmeraj najde "škart" za športnike in ostale, kar navsezadnje tudi ni napačno.................samo, da se čez čas ne bi hvalili, kaj so vzredili. Seveda pa izkušnje kažejo; ni kakšne bojazni za pretirano hvalo oz. je le ta zmeraj na trhlih tleh  ;)

....................kot mulc sem enkrat z očetom na skupnem lovu (dolenjska, kamo je bil povabljen) na prašiče videl lovca, kako je skoraj po kolenih plazil za lastnikom DD ja (očitno je bil pes res dober) in mu ponujal bajne novce za psa. Ali mu ga je prodal ali ne, ne vem. Mi bo pa zmeraj ostal v spominu dogodek in posledično zanimanje za pasmo. Sem bil pa pre mlečen še takrat, da bi sploh vedel "za kaj se gre" (sigurno pa ne za plačilo BIS a in BOB a  ;D )



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #153 : 11 Marec 2012, 10:35:16
Čisto iskreno, pa mislim , da se ne motim DD ne bo šel v športne vode. 
Mi je žal ,da to rečem, ampak ko postane ženskam všeč, se pasma sfiži. .... ja sem tud jaz ž. spola , ampak žal opažam , da takoj ,ko nek pes rata fensi,  vzrejo prevzamejo  povprečne predstavnice pasjeljubske  srenje  in gre v maloro.

Ta pes brez dela.. (ampak ne žogice in frizbiji, pa agility in ostalo). Brez Lovskega dela ni pravi pes- ni to DD.
To jaz opažam že od malega pri moji Dini....  vsaj na dva meseca mora ona na jago. prav konkretno ,da je v stiku z divjadjo.
... je že uredu kakšen trening v gošah in na travnikih, pa ob tolpem vremenu aportiranje polen iz brzic in vode.. ampak... ni to to.
Pri žogicah meni prej roka odpade kot se ona zmatra... tud glede treninga... sej dela... prve pol ure iz nekega elana potem pa tako...rutinsko...

Ko pa jaga... takrat pa zaživi. Še  celih 10 dni potem v spanju jaga :D :D

Je pa tako... da imaš takega psa moraš imet vsaj nekoga v družini ali v bližini ki je lovec, da tud lastniku( če ni jagr)  da v podkožje nek feeling za lov , za gmajno, za divjad.
Potem v tandemu s takim psom, se pa odprejo  druga obzorja.

Moj starfoter je imel goniče... pa ga jaz danes nikoli ne bi imela. ( so mi lepi brandli, in res paša za oči  hanovernaski barvarji, pa bigli so mi fletni... ampak ni to pasma zame)
Meni osebno ptičar je klasa ..... no pa tudi šarivec- ampak so na drugem mestu. Edina točka ki ga postavi na drugo mesto je gonja.

Vem da  nekateri uporabljajo tudi DD  za vsestranskega. Jaz sem jo dobesedno odvajala gonje. Mogoče zaradi okolja kjer živim , ker se ne počutim dobro da psa ne vidim, in ker hočem , da vedno vem kje je moj pes.Eni pravijo da so DD roboti, da ne razmišlja s svojo glavo , da dela kar mu ukažeš. Ja res je ko dela dela kar mu ukažeš, tudi ko se nekam gre kjer ni doma  dela kar mu ukažeš rečeš... doma  je pa na frej. Meni osebno je to  všeč. Tak ki pa preveč razmišlja kjer koli,  pa s svojo glavo dela, pa svoje uveljavja je pa druga pasma ki jo imam. In pri DD sem brez skrbi... na unega moram pa stalno pazit...

Tudi ko  sem povabljena( pa vem da sem zarad  nje... :-[) midve ponavadi res v stilu "carice marice"( kot ji pravi Diva) asistirava .
Groba dela, se opravijo , midve čakava in opazujeva... mogoče se kdaj in kdaj kaj poišče... potem se pa prinese.  8)
Nikoli se ne umaževa preveč >:D


kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #154 : 11 Marec 2012, 10:41:46
Glede pogojev pidog ;)
Če bi živel v 10em štuku v garsonjeri kot bivalne pogoje verjemi da jih imaš. ;)
Je res da vrt je en tak +...
 ampak če verjameš ali ne... pri nas ko smo na vrtu smo na vrtu... ko grem jaz notri, gresta tudi psa notri... sama... jih ni treba nič klicat... poleti mogoče( če je ležalka zunaj) potem je  en pod ležalko...Juhana pa  na ležalki. ::)

Meni so vsi govorili, da  je to pes za ven. Pa vem ,da  tudi ko bom imela naslednjega bo kar lepo notranji.
Ker sem mnenja , da več ko je z lastnikom- vodnikom, bolj je navezan bolj je poslušen, in bolje sodeluje.
( Osebno meni je to velik plus)

 se je to še celo izkazalo. V Šoli( pardon tečaju :D) na  preizkušnjah, in se mi izkaže tudi pri  delu , in v vsakdanjem življenju.
So bile opazke ja, da salonc pa ne bo delal. Mogoče dvakrat potem po opravljenem  pa  samo ziiip..  :-9
Moja notri rabi samo svoj kavč, pa čisto nič drugega.
da se pa razgiba.. je pa sprehod, pa travniki, pa tud kakšna počasna sprehajalna turica.

Jaz sem jo dobila pri skoraj 5 mesecih, in je bila navajena na pesjak, v enem tednu  se je tako prilagodila  da ne moreš verjet ...je nakazala za potrebo,( malo in veliko- jaz pravim temu da pove kaj  hoče ), vonja ( dlake- meni je bil izjemno neprijeten) sva se znebili tudi v enem tednu...  Nikoli nobene škode naredila , ne krade.. lahko jo pustim tud v pisarni samo s sendvičem na mizi ...  .
Ko še nisem delala doma, sem jo s seboj v službo vozila( sploh v tistih dnevih). Redko kdo je sploh vedel ,da imam psa s seboj ;)
Kar se pa tiče pospravljanja... dlaka. Naparam setru... bistvena razlika.

O Izbiri iz legla... pa prepuščam Divi... je pa zadeva ,ki je merodajna za moje pojme  na bazi trnkanja... vse ostalo pa naredi vodnik.
Opravljene preizkušnje pišejo v rodovniku točke tudi, za razliko od športnih  vzrediteljev , pa lovski z velikim veseljem pokažejo kako pes dela.

Za zdravstvene teste pa ...  tudi prepuščam komu drugemu
bo bolj strokovno :)

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #155 : 11 Marec 2012, 12:19:34
Citiraj
vzrejo prevzamejo  povprečne predstavnice pasjeljubske  srenje  in gre v maloro.

bi rekel, da ni to ravno popularno mnenje tle

zanimivo če pomisliš, da je glavni smisel rodovnika ohranjanje odličnih delovnih sposobnosti, doma na kavču imaš navsezadnje lahko čisto navadnega mešanca torej je drug motiv intenzivne vzreje de facto lahko le še modni lepotni ideal. Tako simpl logika in toliko samozanikanja
 Tko pa imamo situacijo da lovci kljub vsemu ognju ki ga dobivajo dejansko naredijo več za svoje pasme kot bilokakšna razstava, brez njih bi pač imeli no ja...španjele
Danes mi je vsekakor žal da nisva šla delat PNZja


v razne neumnosti zadaj, kako lov ni ubijanje pa se ne bom spuščal,, koliko novih definicij samo da se nekateri ne rabijo soočiti z realnostjo narave

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #156 : 12 Marec 2012, 07:07:57
Meni so vsi govorili, da  je to pes za ven. Pa vem ,da  tudi ko bom imela naslednjega bo kar lepo notranji.
Ker sem mnenja , da več ko je z lastnikom- vodnikom, bolj je navezan bolj je poslušen, in bolje sodeluje.
( Osebno meni je to velik plus)


S tem se, vsaj po izkušnjah, ko je sedaj doma tudi hišni pes, popolnoma strinjam. Če pa govorimo o neki pomehkuženosti, bi pa komot imel psa čez noč in dopoldne v pesjaku. Saj tako ali tako ta čas "prečmuri"  ;D . Sem pa mnenja, da mentalna zaposlitev psa (mogoče z izuzekom najpametnejših  ;D ) ne pomeni samo ukvarjanje se z nekim športom, aktivni sprehodi...................ps u je važno samo da se mu nekaj dogaja, kar koli (preleti družinskih članov po stanovanju, TV-čeprav ne razume, v avto in v trgovino, itd ;D..........vse kar opazuje, se premika, pa čeprav on leži, sedi, je "zaprt") ob tem, da upošteva pravila obnašanja  ;) . Pri nas je kdaj prav udelan od mentalnih naporov ;D .
Zanimivo je tudi to, da so o dobrih psih, ki živijo "notri" pisale že lovsko kinološke knjige, priročniki pred 60,70-imi leti ;)

Glede duha dlake, kože; pri nas ko pride s spregoda, preluftan, zmeraj otroci prenuhajo psa in: "Uuuuuu smrdiš". Čez nekaj časa se vonj stabilizira (mogoče navzame duha kavča  ???  ;D ). Ne vem ali je kaj na temu; mogoče kakšen odgovor bolj podkovanih  ???

Glede pogojev.................moral bi biti lovec  :) . Se izredno nelagodno počutim, če sem glede "psa" vezan na nekoga  :( . "Ko se mi vzdigne" pač grem ;D , kdaj brez kakšnih velikih planov prej!

Ptičar pač ne sme goniti vidno dlakavo divjad (ko jo, če jo, vzdigne). Lahko pa izdela glasno sled divjadi in do neke mere goni, preganja prašiča. Mora pa teren preiskati in posledično vzdigniti divjad.............in potem down ;D . Ali je to dovolj ali ne oz. ali bi moral biti tudi gonič. Zame je to dovolj, čeprav so lovišča pri nas "ne ptičarska"  ::) . Glede goničev; pri nas oče zmeraj pravi, da sumi oz. ne verjame stavku: "in divjad priženejo (nazaj) k strelcu". Ali je gonja bolj podobna preganjanju kot nekemu "izučenemu" delu in je divjad tista (zajec), ki se instiktivno vrača  :-\ ...........ali pa beži ravno v smeri strelcev  ;D .



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #157 : 12 Marec 2012, 11:17:27
Damayanti. Torej pravis, da je bolje psom po ketnah, boksih... s katerimi se nihce ne ukvarja, jih ne vozi niti na sprehod, kaj sele da bi zmigal rit in naredil kaj vec, pa cetudi je to agility... (jaz naceloma ne zanicujem nobene pasje aktivnosti in samo spodbujam ljudi, ki hocejo s svojim psom kaj poceti, pa ce je lovski pes ali pa kaj drugega; je pa res, da na prvo mesto dam pred cisto vsemi pasjimi aktivnostmi, tj. tudi lovom, resevanje - in to dalec pred vsem).

Enkrat vas motijo ljudje, ki razstavljajo svoje lovske pasme, pa niso lovci, enkrat tisti, ki delajo s svojimi psi, ki so lovskih pasem, kaj drugega kot lov, nihce od vas pa se ne pritozuje kaj prida nad tistimi, ki s psi ne delajo nic, ki jim delajo skodo (mucenje... noben od vas ni stal pred sodiscem v Krskem zaradi tistega kvazi ZP, ki ga je Simonisic vlekel z avtom do smrti)... Ste kot tisti smrkec, ki sovrazi vse ;)


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #158 : 12 Marec 2012, 11:26:57
Nekaj za v to temo  ;) "Gundogs" predstavitev iz Cruftsa ta vikend..  :o ;D

Philippa Williams - Levenghyl Gundogs (z mojo karakterno najljubso koker spanjelko  :o - nekateri bi se pa ob pogledu nanjo spet krizali  :P :P)

Adrian and Caroline Slater - Kipperidge Gundogs

Sem si ogledala oboje in pri obeh uzivala. Kdor ni dal WT, DT... pa ostalih zadev cez (vidi se, da vam manjka znanje), samega solanja oz. kaj so prikazali ne bo razumel. Tisti, ki pa pljuvajo cez vse, ki imajo raje elektriko, kot pirboljsek (ki ne razumejo razlike med luringom in shapingom...), pa ne bodo niti hoteli razumeti oz. jaz naceloma nimam vec priboljskov v nahrbtniku, ko delam, ker ne rabim. Rada pa dam psu "placo". Poleg tega v dvorani streljati ptice, ki bi jih lahko potem psi prinseli... neizvedljivo, neprimerno. Res je, da imajo psi razlicno jakostno lestvico za igrace, dummyje, dummyje s kozo... divjad. Pri moji psici je slednja top of the top in dela le se bolje kot z dummyji...


diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #159 : 12 Marec 2012, 15:10:38

Enkrat vas motijo ljudje, ki razstavljajo svoje lovske pasme, pa niso lovci, enkrat tisti, ki delajo s svojimi psi, ki so lovskih pasem, kaj drugega kot lov, nihce od vas pa se ne pritozuje kaj prida nad tistimi, ki s psi ne delajo nic, ki jim delajo skodo (mucenje... noben od vas ni stal pred sodiscem v Krskem zaradi tistega kvazi ZP, ki ga je Simonisic vlekel z avtom do smrti)... Ste kot tisti smrkec, ki sovrazi vse ;)

Hej, Barbara... si danes vstala z levo nogo?  ALi je kriva polna luna?
Nas ne motijo ljudje, ki razstavljajo lovske pasme. Še zdaleč ne... Debata je tekla v "drugo" smer. Morda nisi pozorno prebrala.

Kaj nas moti?  Nič nas ne moti.  Mi samo "debatiramo".. Pač različna mnenja, kot vedno...

 Na razstavah je več t.im. razredov, (6),  kamor se lahko prijavi pse.  In med temi razredi je tudi razred , ki se imenuje razred delovnih... Ta razred pa je nekaj "posebnega".. In tja ne spada vsak pes, tudi če je lovske pasme. O tem je tekla beseda. O delavcih, ki jim je tukaj mesto. O "originalnih" lovcih, o tistih psih, ki so dejansko tovariši lovcem. Ki jim je lov način življenja.  O psih, ki imajo opravljenje preizkušnje, ki jih zahteva ta razred.  Ne le izpite.  In ti si zaslužijo paradiranje v tem razredu...

Saj poznaš ono basen o sraki.. Ki se je okitila s pavjim perjem...
Seveda so pa vsi razstavljalci svojih čudovitih lovskih psov na vsaki razstavi dobrodošli. Ker razredov, kamor svoje pse prijaviti, je še vedno dovolj.  In lepo jih je videti. V vsej svoji veličini.

Barbara, pa saj nas nič ne moti... To se tebi danes samo zdi.   Smrkci?  No, sem pač ena velika Smrketa (samo brez "smrklja" pod nosom).

In ta Smrketa (priznam) ne razume pojmov kot so WD,DT, luring, shaping, dummy... Ja, kot si rekla, manjka nam ZNANJE!
Tujih jezikov? Barbara, kar nekaj jih tekoče govorim...

Ampak jaz še vedno prisegam na  zdravo kmečko pamet. In  na zadovoljnega psa, ki se bo z mano postaral...
In zame so , kot vedno neprecenljive vrednosti. In tudi novo usnjeno sedežno garnituro peglajo... Včasih pa morajo tudi počakati  boksih.

pozdrav od Smrkete..



helca

  • *
    • Prispevkov: 144
    • Točke: 0
Odgovori #160 : 12 Marec 2012, 18:41:53
Kot je rekla Diva1, nihče nima popolnoma nič proti nikomur. Sem pristaš LOVSKO UPORABNIH PSOV lovskih pasem. Če je povrh vsega lep (in takih se kar nekaj najde) hvalabogu. In prav bi bilo da se tak pes pokaže tudi na kakšni razstavi.
In nisem tisti smrkec-zmrda ki mu nič všeč, nadsprotno;
Popolnoma podpiram in spoštujem vsakega nelovca, ki se svojega lovskega psa pripravi šolati v lovski smeri in z njim tudi opravi preizkušnje, ampak bodimo realni, koliko takih psov kasneje v svojem življenju doživi dejanski lov? Z vsem trnjem, semeni med dlako če je ta dolga in morebitnimi "bojnimi ranami"... ??? Tu je razlika med lovskim in lovsko uporabnim psom ;) In žal je tako, da lovsko uporaben pes v ringu težko konkurira lovskemu psu, ki je grmovje videl le tistih par mesecev ko se je na preizkus pripravljal in ga opravljal samo z razlogom dosege državnega prvaštva v lepoti ;)

 Barbara,kolikor berem tvoje poste, vem da ogromno delaš s svojimi psi in prav je tako. In vrjemem tudi, da bi tvoje psičke dale v koš marsikaterega lovsko uporabnega psa. Nikakor pa to ne drži za večino t.i. športnih kinologov ki se jim ne da s psom opraviti niti osnove-PNZ-ja. Ker kot je bilo že velikokrat povedano-nemški kratkodlaki ptičar (ali koker,ali beagle) je po standardu izgled plus delo. In ne samo izgled ali samo delo. ;)



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #161 : 12 Marec 2012, 21:07:04
Damayanti. Torej pravis, da je bolje psom po ketnah, boksih... s katerimi se nihce ne ukvarja, jih ne vozi niti na sprehod, kaj sele da bi zmigal rit in naredil kaj vec, pa cetudi je to agility...

Torej  ??? kje si to prebrala ? NIKOLI  nikjer v nobenem mojem postu.

omenjala sem pasmo DD -> deutch drahthaar-> nemški ostrodlaki ptičar-> nemški žimavec
ki jo imam doma , in je izrazito lovsko delavna pasma  ;)

Citiraj
Čisto iskreno, pa mislim , da se ne motim DD ne bo šel v športne vode. 
Ta pes brez dela.. (ampak ne žogice in frizbiji, pa agility in ostalo). Brez Lovskega dela ni pravi pes- ni to DD
.
To jaz opažam že od malega pri moji Dini....  vsaj na dva meseca mora ona na jago. prav konkretno ,da je v stiku z divjadjo.
... je že uredu kakšen trening v gošah in na travnikih, pa ob tolpem vremenu aportiranje polen iz brzic in vode.. ampak... ni to to.

Bo razumljivo sedaj ?
In  ne ...  ne zaničujem nobenega dela. Je vsako spoštovano.
Vendar pa določeni psi so bili ustvarjeni za lov in so ostali pri prvinskem delu. NI To samo DD ....so še drugi.
 in prav je tako  ;) :)

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #162 : 12 Marec 2012, 22:06:30
Beseda. Dve besedi. Stavek.
Beseda je vsemogočna. Lahko  začne »vojno«, ali pa vzplamti ljubezen, ko je povedana  v pravem trenutku.


Ko jo imamo na jeziku… Morda pa bi se morali vprašati, kaj bomo  danes naredili z Njo?
Besede obračajo svet. Včasih se »jemljejo« nazaj… Enkrat, že dolgo je tega, sem  se jaz odločila, da jih ne  bom. Prav?  Narobe?  Ne razmišljam več…  Nisem prišla na »konec«.

Naj ostanejo divje in malo moje. Če so na papirju, si jih rada »lastim«.  Tudi tiste manj prijetne, z okusom po grenkobi in cinku.
Ena sama Beseda ti lahko uniči dan. Ali pa ti da krila.  In svet ti je položen na odprto dlan.
Beseda je vsemogočna.

Mogoče pa bom jutri poizkusila, če še znam z Njo  zlesti pod kožo in odvzeti dah.
Če bo sončno…

Tri pike puščam nalašč »odprte« , za naslednjič, ker vem, da nismo še rekli zadnje besede.
Ali pač? Brez pike,  vedno pika na i…



diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #163 : 13 Marec 2012, 21:01:40
Doma smo ob reki Dravi. Od tu »izvira« tudi naša psarna Dravska.  Tako enostavno je bilo zbrati ime za psarno.  Drava – Dravska.

Še posebej privlačna je stara struga Drave. Edinstvena med Mariborom in Ptujem.
Nekakšen krajinski park je. Oaza miru. Ta park predstavlja enega zadnjih delov naravne struge naše Drave. Z ekološko in naravovarstveno pomembnimi biotopi.

In rastišča redke in ogrožene flore in favne.  Na ogled te edinstvene narave me popeljejo označbe na območju občine Duplek. In Milan je član LD Duplek. Že od mojih »malih« nog sva rada tukaj pohajala. Odkar pomnim.

Na reki Dravi so že davno minili časi splavarjev in rancarjev, kateri so po tej reki služili vsakdanji kruh , predvsem s prevozom lesa vse do daljne Slavonije. Preteklo stoletje je nekdaj čisto in živahno alpsko reko z energetskimi projekti spremenilo v umirjeno zaspanko. Takoj za štajersko metropolo se reka odcepi v dva dela, regulirano staro strugo in umetno zgrajen kanal.
Stara struga reke Drave me vedno znova očara s svojo mirnostjo, občasnimi razgibanimi rečnimi rokavi, slikovito poraščenim obrežjem in raznolikim spektrom obvodnih ptic. Labodi, sive čaplje, race mlakarice, čigre, galebi in mnoge druge obvodne ptice so v mirnih rokavih našle zatočišče .

Velikokrat pridem sem. Kar tako. Brez nekega razloga.
Pravzaprav nas pride več. Tako dvonožcev, kakor tudi tistih na štirih tacah. Samo 10 minut vožnje z avtom je do tja.
Z Milanom  še vedno včasih »pobegneva« od doma. Jaz, Milan in psi. Za Dravo. Tako rečeva:«Gremo malo za Dravo. Na »gres«. Se malo »preluftat. Preobujeva se v gumi škornje. Jaz še vedno rada »prčkam« po vodi. Ure in ure sem prebila ob vodi. Delala take majhne mlinčke. Zlagala in prelagala tiste prodne kamne… Nabirala rožice; mačice, zvončke telohe…Pa še tiste rumene.. Imena jim ne vem.

En tak mir je tam. Čas se resnično ustavi. Misli se »umirijo«, zbistrijo… Vse je zopet prav, dobro…
 
V nedeljo smo letos prvič šli vsi skupaj.  In naši psi? En super sprehod. Malo raziskovanja. No, in niso se kopali. Nič niso »zviznili« v Dravo. Kot je Milan rekel nekaj dni nazaj. Samo do kolen… Pa saj vem, da jih je zadnjič on »nakurblal«.

In sva prišla na tisto mesto, kjer sta nekoč Milan in naš Mister »uživala« v ledeni kopeli.
Ja, saj bom to njuno nezgodo enkrat spravila na papir. Srčna zgodba.

Pozno popoldne pa sva s Tončkom malo vadila »vaje poslušnosti«. Pa še  aport z eno staro letanco.  Na začetku je bil »odnašalec« (he-he), potem pa je steklo.. Prinašalec. Dobro se je odrezal, še malo, pa bo lahko postal »demonstracijski pes«.
Na koncu pa je za nagrado dobil eno staro tenis žogico. Cepec, tako rad jo olupi. V trakove. To mu je poslastica.

Mihca in Matejo moram še  poklicati. To so ljudje, ki imajo našo Chanel. Ja smešno…
Še vedno rečem moja ali naša Chanel.  Coco. Miha pravi, da je mala zelo glasna. Skoraj preveč. Tudi oni ne rabijo več zvonca.. Ja, to ima po svoji mami.
Tako mi je pred nekaj dnevi napisal. Citiram: »Coco je faca, nič ji ni hudo.Veliko trenira, zna že vse vaje, pridna je, ampak GLASNA...
Za vsako najmanjšo stvarco se oglasi in laja, da je kaj.

Ja, naši so pač takšni. Glasni.



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #164 : 13 Marec 2012, 22:25:16
...Ja je tako, da imajo le redki lovci ki ne vodijo psa, posluh za pse...Veliko jih ne ve zakaj sploh lovimo s psi, nekateri ne vejo niti čigav je bil pes ki je gonil mimo njih in jih to niti malo ne briga...Jaz pravim na njihovo žalost, ker zamujajo oni, ne jaz ki uživam lahko le na lovu kjer sodelujejo psi. Oziroma bolje rečeno sodelujem jaz in vodijo psi he-he


Na žalost je tako Helca....................za nekatere lovce (in teh je ogromno) so psi "španska vas". Nekaj kar smo vzredili za našega najboljšega tovariša, "butlerja", tolažnika, lovčevo desno roko in tudi do neka mere nam enakega - lovca, spoštovanega člana člana zlene bratovščine.
Danes sem malo debatiral z očetom o teh problemih.................... .na skupnih lovih sodelujeta največkrat samo dva psa  :( . LD vodičem psov nudi podporo oz primakne denar za nakup psa, psa jim tudi zavaruje ali pa dobijo plačane "ure" v lovišču. Kdaj se mi zazdi kot, da je vrgel puško v koruzo, vsaj kar se tiče spravljanja lovske kinologije na višjo raven.
Sramotno je, da se pasme, ki so se za neko delo vzredile in imajo med redkimi možnost, da to delo tudi še sedaj opravljajo izgubljajo tako ali drugače...................... Leglo posavcev, kvalitetni, delovni so skoraj vsi pristali v rokah lovcev in to takšnih, ki potem s psi sploh niso lovili oz. so jih čez čas prodali za "male pare", ker drugače ne gre. Pa se psom iz vidika sodobnih pasjeljubcev sploh ni godilo slabo. Isto je pri njih v LD. Ni res, da imata samo dva psa opravljen PNZ amkpak lovita z njimi samo dva  :-[ .
Res je tudi, da tudi čas ni več namenjen lovstvu, pobijanju ;) (poplava zelenih, takšnih in drugačnih moralistov, etikov, ki bodo rešili naš planet  ;) ;) ) kakor tudi ne, lovskem šolanju psov, ki je skozi svojo zgodovino ostalo vsaj v svojem bistvu enako: moraš  narediti!!! Ampak, saj to je stvar vsakega dobrega službenega psa..........., ki pa izumirajo (sveda se pojavljajo tudi novi "službeni" psi  ;) ) zaradi drugih, višjih etično moralnih načel (nekatera tudi ala, bolje kupiti strup za podgane, da naravovarstveniki ne bodo jokcali, ko bo pes dve tri podgane, miške ubil, uplenil, itd, itd).
Isto je s šolanjem................dobro je tisto, kjer se psu ne sme skriviti dlake. Nič ne nasprotujem takemu šolanju in čim več takega, če le deluje. Ko pa se ustavi..................je pa zopet krivec "CM", ki jih prevzgaja z davljenjem in mučenjem.
Sodobne športne discipline; nič nimam proti njim, super da imajo lastniki s psi kaj počet................ampak so pa tudi prilagojene načinu sodobnega šolanja ;) . In šolanje, kjer se recimo v določenih situacijah uporabi zatezna ovratnica.................... .takrat se pa sproži plaz vseh ekspertov šolanih psov  :o ......................po opravljenem BBH, pa ne upajo z neodvezanim psom skozi mesto (če ni pes že po naravi "bima") in jih čisto podpiram; bolje kot, da ga jim povozi avto ali, da se zgodi neka druga neumnost  :o.
Koliko od bralcev foruma sploh pozna osnove "moraš" dresure  ::) . Ja poznajo..............da je to dresura, kjer se pse pretepa in muči, kjer je rezultat pokorna pokveka brez življenja. In takim samo nasvet: predelajte kinologijo še enkrat ali pa naj se vprašajo, kaj bo agilityi, RO, frizbi, itd. prinesel dobrega vzreji; h kakšnim ciljem strmi sodobna vzreja "športnih" borderjev, šeltijev, hravških ovčarjev ???
K zdravju in ljubezni  ;D ;D ;D ...................potem je čisto vseeno če pasme izginejo ;) :P

Pa še nekaj. Mogoče pozna kdo dobro knjigo, učbenik, priročnik kjer je opisano in potrjeno v praksi, kako izšolati dobrega lovskega psa s klikerjem, menjavanjem, luringom........ pa ne pravim, da se sam tega ne poslužuje.........ampak nekje mi kdaj pa kdaj tudi "zagusti" (čisto možno, da ne poznam dovolj takšnega šolanja).
Jo še ni ker so metode nove......................... ..pa lahko noč; z nestrpnostjo čakam BOLJŠE  ;)

In ja. Vsakkdo naj si gre pogledat kakšno tekmo agilitiya (resnično nimam nič proti) in naj opazuje tako pse, kot vodnike še posebno pred in po "dirki" ;).....................in da ne bi komu padlo na pamet, da jim pokrade "cufe" ;)

S pisanjem sploh ne pljujem, nasprotujem.................. imam pa občutek da nekateri ne ločujejo jabolk od hrušk. In s tem delajo veliko škodo kinologiji nasploh. Moje oseno mišljenje oz rezultat: vse več počlovečenih psov in TV dreserjev.
Še jagat smo začeli preko računalnika :o :o :o


PS
Vem hvala za lepe zgodbe (predvsem Divi1  :-[ ).
Sam ne znam pisat v takšnem tonu, kar pa ne pomeni da sem kakšen bav-bav :o . Daleč od tega. Imam pa kdaj pomisleke, da drugačna komunikacija sploh ne deluje  :-\ .............bolj Rugljevsko :-[



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #165 : 13 Marec 2012, 23:08:47
Že nekaj časa "tuhtam" kako naj pokažem kakšna lovišča so pri nas.

[/url



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #166 : 14 Marec 2012, 06:59:19
Sem si ogledala oboje in pri obeh uzivala. Kdor ni dal WT, DT... pa ostalih zadev cez (vidi se, da vam manjka znanje), samega solanja oz. kaj so prikazali ne bo razumel. Tisti, ki pa pljuvajo cez vse, ki imajo raje elektriko, kot pirboljsek (ki ne razumejo razlike med luringom in shapingom...), pa ne bodo niti hoteli razumeti oz. jaz naceloma nimam vec priboljskov v nahrbtniku, ko delam, ker ne rabim. Rada pa dam psu "placo". Poleg tega v dvorani streljati ptice, ki bi jih lahko potem psi prinseli... neizvedljivo, neprimerno. Res je, da imajo psi razlicno jakostno lestvico za igrace, dummyje, dummyje s kozo... divjad. Pri moji psici je slednja top of the top in dela le se bolje kot z dummyji...

Vidiš Barbar, temu jast pravim mešanje jabolk in hrušk, pa tudi neznanja (vem da ti trdiš drugače :) ) . Sam osebno mislim, da ni problem v razumevanju prikazanega. Prikazali so poligonsko vajo, demonstracijo ki so jo trenirali usklajevali toliko časa prej..................... ko pa zagovarjaš besedo "gundogs" si pa zmeraj v nerežiranem položaju, zmeraj drugačnem.................in prvi pogoj je sreloplahost, recimo. Je pa res, da ravno streljajo ne na Cruftu :) .
Posnetek pokaže samo recimo "reklamo" , demonstracijo, interaktivno, za kaj je bila pasma vzrejena. Kako se obnašajo pa kot "gundogs" v pravem, nezlaganem pomenu besede? Lahko so so tudi tu dobri. Ne vem. Osebno pa sumim.
Seveda, pa je samo teorija lahko perfektna. Ne obstaja "fantomski" pes ;) ;D

Ni problem pokazano, čudno je samo ime "Gundogs", še hujše pa je, da jih ogromno temu verjame ;) kot oh in sploh.



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #167 : 14 Marec 2012, 08:50:16
pidog spet pises stvari, o katerih se ti ne sanja :P

Kot prvo, v UK nimajo sistema FCI razdelitve pasem, ampak po namembnosti, tako da "gundog group" zajema lovske pasme - poglej si tule katere vse to so - ki so se uporabljale in se se vedno (ponekod) uporabljajo za lov. Zato so tej predstavitvi tudi dali tako naslov. Torej, ti je se vedno cudno ime "gundogs"?

Kot drugo, zenska iz (ne vem katerega po vrsti) posnetka redno hodi na lov, sama vzgaja (tudi vzreja) lovske pse (labradorce, goldne, kokerja), tako da tukaj na predstavitvi ne prodaja buc, ampak dejansko ve o cem govori, saj se s tem ukvarja. Hodi na preiskusnje, hodi na lov (gor imajo ful lova - malo poguglaj). Ce se ne motim za tipa iz drugega posnetka isto velja. Vse kar je bilo v dvorani predstavljeno se dejansko dogaja tudi na lovu (kot sem ze rekla, zguglaj kaksen posnetek lova, se marsikaj najde na youtubu), ampak seveda z omejenimi zmoznostmi predstavitve. So pa pac poskusali stvar predstaviti kolikor se da realno, ne pa kot reklamo ali karkoli drugega, ampak da ljudi ozavescajo, da tudi to podrocje obstaja. Ce se mene vprasa, kaj takega bi se moralo tudi pri nas spomniti kdaj. In za moje pojme, kokerspanjelka in prinasalci delajo neverjetno super, tako kot morajo. Delajo hitro, z blaznim veseljem, ubogajo ful, niso zmedeni ampak poslusajo vodnika, razmisljajo s svojo glavo, ne letajo kar brezglavo sem in tja. Mi je zelo zal, da nihce od tistih, ki se bolj spoznajo na sam lov, ni komentiral posnetkov.
In ze ce samo pogledas tip psov (konstitucijsko itd), se vidi, da to niso neke "razstavne maze", ki polja niti vidijo ne. Zlatkoti so cisto delovni, labradorci sploh, da o kokerspanjelki sploh ne govorim. Ampak karakterji taki, da dol pades. To je meni privlacno pri prinasalcih (karakter), zato sem se tudi odlocila za to pasmo.

Zdaj zacni z bombardiranjem, ampak ti ze vnaprej povem, da kregat se mi ne da. :P

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #168 : 14 Marec 2012, 09:12:04
Ovčka, krasen prispevek!  ;D

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


ursa_9

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #169 : 14 Marec 2012, 09:20:39
Super psi so res...prav vidiš kakšno neizmerno veselje imajo, sploh kokerspanjelka...prou luštna je  ;)



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #170 : 14 Marec 2012, 09:42:22
Ni nobene potrebe po bombandiranju, ker vidim, da pse poznaš oz. poznaš njihovo delo v lovišču ! Posnetek je tudi odlična demonstracija tega kar naj bi ti psi počeli pri pravem delu . Lahko pa napopaš, kakšen posnetek teh psov na polju, pri lovu, v realnosti.
Nikomur ne oporekam izbire pasme in nimam nič proti prinašalcem, borderjem, itd., če ste le zadovoljni s svojo izbiro 8)

PS
Meni "gundogs" ni nič čudno ime, ki vse pove (pa naj bi FCI, UK, ali USSR klasifikacija)  ;D
.......in "gundogs" na posnetku so pač demonstracija :) pod prvo brez "gunov", ki je le pridevnik v kvalifikaciji na papirju  ???
Retrivers je vsekakor bolj pravilno, moderno ;D



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #171 : 14 Marec 2012, 11:06:48
Hehe ;D ;D

Takole izgledajo njihovi field trial-i - novinarka sicer nima pojma zakaj se gre, ampak ji Philippa Williams lepo razlozi  :)

Pa se en zmesan spanjel - sicer springer  ;D Me zanima, koliko spanjelov v Sloveniji takole dela..  :P (lovci izkljuceni)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #172 : 14 Marec 2012, 20:38:17
OK, pocasi vas razumem (mislim, da vas razumem), z Ovcko se pa v celoti strinjam.

pidog: lahko ti odgovorim za mojo psicko tj. dummy <<<<<< oblecen dummy v koze <<<<<<<<<<<<<<<< mrtva divjad oz. ce nekaj naredi z dummyjem, bo toliko bolje z divjadjo (hitreje, bolj natancno, bolj popolno, z vsem svojim ponosom...). Sigurno je vrstni red oz. priljublenost prinosil odvisna od vsakega posameznega psa in ce je ta vrstni red drugacen, sment.


Wachtelhund

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #173 : 14 Marec 2012, 21:38:35
Berem vas dokaj redno, bolj poredko pa se oglasim zaradi pomanjkanja časa in obveznosti.... Pa sem si danes le vzel čas, da sem si pogledal videe tiste prezentacije na 5. strani te teme, tiste označene z "gundogs". In ustvaril sem si svoje mnenje, kar se mi zdi pravilno, da si ga ustvari vsak izmed nas, da vsak izmed nas pogleda na podano s svojega zornega kota, podprtega s svojimi načeli, izkušnjami, pa če hočete v mojem primeru tudi  z starokopitnostjo.

Sam sem nekako na teh posnetkih videl pse z odlično vodljivostjo, poslušnostjo na nivoju, pa vendar me ni prepričala ta "simulacija" lova.
Da utemeljim zakaj:

1. Vizualno mi "liči" na cirkus, brez zamere ostalim pasjim športnikom, ki nastopajo v arenah, dvoranah.....
2. kup vej sredi arene, iz katerega psi aportirajo prinosila....super, kar se tiče prinašanja, a se mi poraja vprašanje, kako bi odreagirali na pravem terenu, takem, "tazaresnem"...
3. kot je že omenil pidog, obnašanje ob strelu, delo pred strelom, tega ne vidimo, zatorej tudi ne morem soditi, kako delajo psi v naravi


naj samo opozorim, da je zgoraj našteto moje mnenje, ki verjetno izhaja iz moje starokopitnosti, ne odraža mnenja "zelene bratovščine" a pač mi potegne blato, zemlja, delo psa v gostem grmovju, šarjenje, delo "pod puško", gonja zajca, uplenitev, iskanje plena, aportiranje race čez reko.... To so pač prizori, ki se mi kot vodniku lovsko uporabnega psa vtisnejo v srce, na katere sem ponosen, kateri ti, kot bi rekla helca, polepšajo dan... Če sem zavoljo tega starokopiten, naj bo, a za mojo zeleno lovsko dušo ni lepšega. da strnem, ne trdim, da psi na videu niso kvalitetni tudi v delu na terenu, a žal tega iz videnega v areni ne morem sklepati.



Wachtelhund

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #174 : 14 Marec 2012, 21:43:05
in ja, zanalašč sem v zgornjem postu zapisal: vodnik lovsko uporabnega psa in ne lovskega psa, pa da ne bi kdo mislil, da hočem, da enostavno zveni "fancy"....  pač sem doumel razliko, po obrazložitvi članice foruma  v eni njenih prejšnjih objav.



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #175 : 15 Marec 2012, 06:59:52
pidog: lahko ti odgovorim za mojo psicko tj. dummy <<<<<< oblecen dummy v koze <<<<<<<<<<<<<<<< mrtva divjad oz. ce nekaj naredi z dummyjem, bo toliko bolje z divjadjo (hitreje, bolj natancno, bolj popolno, z vsem svojim ponosom...). Sigurno je vrstni red oz. priljublenost prinosil odvisna od vsakega posameznega psa in ce je ta vrstni red drugacen, sment.

Trdim, da prinosilo (pa čeprav je oblečeno v kožo) ni isto kot živa, mrtva divjad....................... ......lovski pes ni uporabno lovski pes ;)
Si pa prvo fazo treninga zaključila in nihče te ne sili, najraje, da tudi nimaš potrebe, da se posvetiš drugi fazi. Tudi "prinašalci" oz. zahteve aportiranja se lahko od pasme do pasme spreminja oz. so zahteve drugačne. Splošno znano je, da nekatero divjad psi z veseljem, rado prinašajo, drugo pa ne. In nekatere pasme morajo aportirat vse tisto kar lahko nesejo  ;) , tudi nekaj dni staro, smrdljivo. Zato je neko posploševanje aporta kot  "saj zna s prinosili, z divjadjo bo zato lahko še boljše", malo mimo ;). Si pa na pravi poti, katere še ni konec s stališča lovskega šolanja.
"Saj to moj pes tako ali tako zna", je pač zmota, ki je prevečkrat videna tudi pri lovcih :)

....................probaj najprej z uplenjeno vrano :) ali pa z zajcem oz. koliko bo le ta na koncu "preštepan" sedaj, ko si prvo fazo aporta obdelala oz. od tu naprej se začne trening lovsko uporabnega psa. Tvoj pa je še vedno športnik oz. lovski pes, pes lovske pasme. Prvi pogoj za lovsko uporabnega psa pa je strelomirnost, ki bi morala postati neka vrste "referenca" tudi za vsesplošno  vzrejo, rejo psov v 21. stoletju; moje osebno mnenje.

PS
Dober, zanimiv video s španjelom  ;D . Čimveč takšnih psov in vodnikov 8)



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #176 : 15 Marec 2012, 08:49:24
Kako se obnašajo v naravi je predstavljeno v dodatnih povezavah, ki so jih naknadno podali. Tale video pa je bil verjetno prilepljen sem kot popestritev, ker je ravno v tistem času vse skupaj potekalo.

Mam pa eno vprašanje za vas, ki trdite, da pogrešate predstavitve dela pod strelom...

Kako bi izgledalo, da bi streljali v dvorani, kjer potekajo tudi druge prireditve in paradira gor in dol tisoče psov, ki strela niso navajane in kateri se lahko tega zvoka tudi bojijo?

Predstavljeno je bilo tisto, kar so lahko in na način, da bo nelovcem in nekinologom zanimiv, ki jih bo morda tudi pritegnil k raziskovanju kaj sledi.

Predstavitev ni bila za lovce. Ni bil seminar o "trikih" pri boljšem učenju ali izvajanje določene vaje, ampak dejansko predstava - zaradi mene tudi cirkus ;)

To je Crufts, ne delo na polju ali vodi  :P

Prava predstavitev bi bila možna le na platnu, ampak na taki prireditvah to ni tako atraktivno.

PS: Nisem si mislila, da bo iz zanimivosti prišlo do take polemike  :o ;D

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #177 : 15 Marec 2012, 10:06:21
Eni pa res ne dojamejo, kaj je prezentacija  :D
A nebi bilo precej neestetsko,da bi  na razstavi po hali spušal zajce in fazane, pa jih streljal pred publiko za prikaz? Meni bi to ličil mal na bikoborbe... ::)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Wachtelhund

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #178 : 15 Marec 2012, 12:58:14
Razumem kaksni so pogoji za izvedbo prezentacije, nastel sem le, zakaj mi tovrstne zadeve niso nic posebnega, zakaj meni osebno ne potegnejo. Drugace pa za sirso javnost, kot "reklama" lovske kinologije pa pozdravljam to. Gre zgolj za moje osebno dojemanje, podajanje le tega pa je menda se dovoljeno.  ;) no, pa sem vrgel kost....  :P



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #179 : 15 Marec 2012, 13:23:44
pidog: morda me nisi razumel. Bom poskusila biti bolj jasna. Moja psica ima sicer rada vse igrace, potem dummyje, bistveno raje ima prinosila oblecena v koze, neprimerljivo bolj pa ljubi divjad. Zato je toliko lazje, bolje vse, ce se dela z divjadjo in ne z dummyji. In ni le lovski pes, temvec je opravila preizkus, da se jo sme uporabljati v loviscu. Nima le PNZ (VPR sva preskocile, mi je malo zal, bi sla tudi to probati, a je samo do 2. leta starosti - za zabavo, druzenje...; pa se tudi tukaj testira strelomirnost), temvec tudi LP-R, ki je za retrieverja minimum, da se ga lahko uporabi v loviscu (pa to ne pomeni, da sedaj pa zna vse... jog). Dolocenih zadeve pedenava, jaz se ucim, razmisljam, kako bi lahko bilo bolje, kako kaksno zadevo popraviti..., a naceloma je nekako pokapirala (jaz se ne najbolj, a vem, kaj mi ni jasno) in se dokaz:

Dummy:


Upgrejdan dummy:


Se zamrznjeno (se kar ni in ni hotelo hitro odtaliti):


Lepa divjad, in celo dokaj sveza, ce se prav spomnim:



Malo manj lepa (dela lepo tudi z divjadjo, katere se se komaj drzi glava, pa tudi s smrdljivo, da sem jaz ze tik na meji, ali bom ali ne bom bruhala):



Pa dela tudi v snegu oz. odkoplje marke ven iz snega ;)


Ne cufa, ne stresa, ne pregrizuje, ne pljuva ven, edino iz vode ven se se vedno otrese, preden prinese (pa sedaj vode zal nisva mogli vaditi in je to sigurno ostalo kvecjem na nivoju, kjer sva koncale lani). Edin problem je se moje usmerjanje na dalec, ker velikokrat pokazem drugo, kot pa recem in kot ona razume (imam ista povelja za levo in desno kot pri canicrossu, samo takrat mi kaze hrbet, sedaj me pa gleda ;) - skratka, vse napake so na vodniku).

Ja in pozna tudi vec kot so le 3 osnovne zadeve tj. raca, fazan in zajec ;)


Pa se mamine zverine (ona tudi ni lovec):










Se en stereotip manj tj. da psi, ki se ne uporabljajo v loviscu, pa cetudi bi se lahko, plavajo oz. da se prsni kos ne razvije le pri lovskem delu (ce sem seveda 1x nazaj prav prebrala in prav razumela):