Lovstvo

diva1 · 279401

barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #360 : 04 Julij 2012, 15:47:58
Se malo delavnih slikc iz tecaja za retrieverje na Primorskem:

Heidi (iz vode je tudi cedalje bolje, ze kar nekaj casa nisva imele problemov z otresanjem, a vseeno vodo nimava se narejeno do idealnega)

Foto: Katja Poljšak

Mala Pretty (sicer ze dolgo ni vec najmanjsa pri hisi)

Foto: Katja Poljšak

Gea z malo racko

Foto: Katja Poljšak

Atos (se je prvic srecal s pernato divjadjo)

Foto: Katja Poljšak

Tjuli med usmerjanjem


Odhod iz delovisca (spredaj Gea in Pretty, zadaj Šejk in Tjuli)

Foto: Katja Poljšak


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...

Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #362 : 11 Julij 2012, 19:23:57
Prinasalsko delo, ustavljanje med prinasanjem (ko gre po prinosilo): http://www.youtube.com/watch?v=otXkdHSp4Q0&feature=related

Tole sem z mojim ze probavala (ne delava na piscalko), ampak je tako zelo v nagonu, da ga le s tezavo ustavim, ko isce..  :-[  Kaksna ideja kako iz nule zacet ucit ustavljanje (ker tudi sedi/prostor/stoj vecinoma ne slisi, ko tece po aport, s tem da zna prostor v gibanju, prav tako sedi in stoj ::))?

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #363 : 11 Julij 2012, 22:43:26
Rabis markerja, ki ti bo pobral prinosilo in se pes ne bo samonagradil (pa vecjo razdaljo, da bo marker imel cas odreagirati). Bo pogruntal, da te mora poslusati. Takoj, ko mu rata, velika nagrada, pa naslednjic naprej ;)
Moras edino paziti, da ne pokvaris hitrega teka po prinosilo.


helca

  • *
    • Prispevkov: 144
    • Točke: 0
Odgovori #364 : 11 Julij 2012, 23:58:08
Mene pa zanima čemu je namenjeno to ustavljanje kasneje pri dejanskem lovu? Pa ne provuciram, resno me zanima...Ali je kakšna praktična uporabnost tega ali je to zgolj tekmovalna disciplina?



Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #365 : 12 Julij 2012, 19:46:03
Če ti pes zalavfa v napačno smer ali ga želiš usmeriti med delom. Poveljuješ ustavljanje in potem nakaz pravilne smeri.

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


helca

  • *
    • Prispevkov: 144
    • Točke: 0
Odgovori #366 : 12 Julij 2012, 20:04:43
Hvala Azu, torej je to kot neka pridobitev pozornosti na razdaljo-kot npr. pri ptičarju za menjavo smeri pri preiskavi terena, samo da jo ptičar izvede med gibanjem brez ustavljanja...



Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #367 : 12 Julij 2012, 20:23:34
Ja. Moji sploh pomaga, ko si vpiči v glavo, da je zajec/fazan na določenem območju, kjer ga sicer ni oz. ga ni več. In jo lahko zdaj tudi v polnem nagonu, ko lavfa tja ustavim in usmerim na pravo pot ali odpokličem. Jo pa prej vedno ustavim, počakam, da se obrne proti meni, da je fokus res na meni in ji potem s glasom in telesom povem kam mora it.

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #368 : 16 Julij 2012, 20:40:26
Prednostno se pri dejanskem lovu pobira nemrtva, poskodovana divjad. Mrtva divjad lahko pocaka.

To pomeni, da mora pes po prednostne in ce se odloci vmes drugace, ga mora vodnik "prepricati" na dalec, da ne po "neprednostne". To pomeni: psa ustavis, te pogleda, mu poves novo smer, ki jo pes uposteva.


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #369 : 17 Julij 2012, 10:36:26
Pa se to dogaja ? resno vprašam? ...  plenilski nagon pa to ?...  ker meni se to v življenju na terenu še ni pojavilo...  :-\
Ajde Italjanom se res še nisva pridružili... uni baje ,da cel rafal upalijo na vse kar frči...  :D
 sej je ja odstrel ena po ena ponavadi... ne rečem , da se pojavi  mrtva nekje v bližini( ker je bil pes pred  delujočim psom  neuspešen)... ampak ,da nekaj pade dol in še frfota zraven... ni šans da bi šla aportirat mrtvo  ped napol mrtvo(  vsaj moja psica ne)
edino kar se mi je pojavilo v taki situaciji je bilo, da se je psica ustavila... in ponovno držala stojo , ker je fazan  še en manjši podvig( vzlet) naredil. Pa je potem čakala da je bil na tleh... se približevala( z tazadnjo dvignjeno nogo- namest taspredno :o :D ...in ko je  bila z  šnuflo čist zraven in je zafrfotal ga je prijela otresla na 8...in je bilo  mir ...pa prinesla
Moja teorija je ,da  na lovu dejanskem pes uporablja nos/ vonj.. apriorij .... torej sveže ima drugačen- močnejši vonj kot nekaj kar je že ohlajeno.
Po mojih opažanjih se  tud moja drugače obnaša  v lovišču  kot se je na vajah... vlečka.. aportiranje nastavljene itd

 al  nisem dobro razumela kar hočeš povedat barbara  :)?

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #370 : 17 Julij 2012, 10:48:56
Mene pa zanima čemu je namenjeno to ustavljanje kasneje pri dejanskem lovu? Pa ne provuciram, resno me zanima...Ali je kakšna praktična uporabnost tega ali je to zgolj tekmovalna disciplina?

Tudi mene, Helca.

Pravega lovskega psa se pri dejanskem lovu (sploh na pernato divjad) ne ustavlja!. Ne "preusmerja".   Zakaj bi se ga? Ne razumem.  Ni potrebe.  Pes  začne in konča "nalogo" sam. Konec "naloge" pa je, ko prinese in preda  najdeno.



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #371 : 17 Julij 2012, 14:56:02
Ne gre se za lov, ki se izvaja v Sloveniji, temvec za lov, za katerega so vzredili retrieverje.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #372 : 17 Julij 2012, 14:59:47
Za ostale lovske pasme ne vem, samo retriver ne sme stresti divjadi ali jo kakorkoli drugace ubiti (ali delati se kaksnih oslarij z njo, ali jo pljuvati ven, pa prezvekovati...). Pogleda se zakaj je divjad umrla, ce je zaradi pasjih zob, potem je bil tak retriever izlocen iz vzreje.

Je pa tudi Heidi sla parkrat v "stojo", tudi z divjadjo v ustih, pa sem jo vedno odpoklicala...


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #373 : 17 Julij 2012, 15:56:53
Pri delu retriverjev, se 'izkorišča' njihov 'memory'. Pade več ptic in psi si morajo zapomniti, kam so vse padle. Potem se jih šele pošilja. In z usmerjanjem si lahko pomagaš, ko pes dela, pa je malo pozabil, kam je kaj padlo ali pa če de dela v grupi, da bolje prekirvajo teren (da ne gresta 2 psa po eno ptico).

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #374 : 17 Julij 2012, 16:15:32
Jaz sem priznam :-[  zdejle malo izgubila rdečo nit... lovstvo- lov -lovski pes-delo v lovišču
 Ti govoriš to kot  za pravilnik izvorni  pravilnik o vzreji ? Ti to smatraš lovsko delo kot neko vrsto " discipline "športno"- hitrostno?... al kako?
 Ker meni je neznanka.. recimo pri ptičarjih  poznam pravilnik
... .. smo se vsi soočali z njim v času spomladanske jesenske in širše-poljske
 ampak še vedno  pravilnik je kalup za delo/šolanje mladega psa(neka osnova) za kategorizacijo al je pes primeren za  delo-nadaljno vzrejo ali ima felerje ki so dejansko škodljivi za na teren ali ima prirojene felerje  itd in  ne sveto pravilo za  samo delo.
Ker kasneje ,ko nastopi delo dejansko na terenu se vsak pes prilagodi lovišču- in delu v lovišču- pa ni važno kakšno je lovišče in kje je lovišče.In pa najde nek svoj način za delo z divjadjo( res je določena vedenja ki so v pravilniku navedena kot prepovedana so feler in jih je treba odpravit ne sme prežvekovat  itd... ampak  moja morala kot humano da če se divjad odstreli oz zastreli in je živa...oz se matra... in da je pes tam ji mora po mojem moralnem razumevanju po hitrem postopku zmanjšat muko... naj jo ali stisne ali rukne ( znajo to- je v njih) in potem aportira... in preda...
To da bi   bila na terenu soočena z zastreljenim zajcem npr.  jaz 200 metrov proč a pes zraven...pa da bi ga odpoklicala...poeni da bi unemu revežu ki je moral konec vzet  podaljševala agonijo..... mi ne pade na pamet moralno ne, če razumeš... piskam aport, pa naj ga nafrtajla pa če je v pravilniku al ne... za moje pojme je nardila prav.
Neprav bi bilo če bi se spravila prežvekovat ali trgat...

 point  za moje pojme lovskega šolanega psa je ...izšolan lovski pes mora delat in se prilagodit  na vsakem terenu.
moja  psica dela drugače v našem slovenskem lovišču...in dela popolnoma drugače na šolti kjer je teren res krut za ptičarja.
Če se gremo po pravilniku...tam ni pravilnika tam je teren - fazan leti ko galeb, dvakrat večji kot naš- pa še nazaj seka če ni dobro ustreljen
... ptičar dela na poljih( po pravilniku)... tam sicer polje je ampak je polje z  miljon preprekami obraščeno z grmovjem itd... nepregleden teren... tam dela z nosom... pri nas ko je delala po pravilniku... na travniku je zabušavala dobesedno... ker pač dobro vidi ... nazadnje na  gojenega fazana za malo  da se je sploh ustavila in stojo nakazala... dočim na unega natur jo drži ko šus.
Tud aportiranje iz vode... otežen  teren... uporabi nos...   ne vem če sem jo dvakrat usmerjala.... je zašlevala v vodi malo-počofotala- zarotirala...potem je pa dvignila  šnuflo in potegnila... enkrat ni  prazna nazaj prišla... Vsakič je prinesla ( še  za drugimi  izpred tedna dni ....za finale še napol razpadlo raco.. ::))
A razumeš kaj mi ne gre skup pri tem usmerjanju :) ( zdej kaj imajo angleži v svojem  izvornem pravilniku ne vem...  ali imajo take terene da psu zbega vonj... pojma nimam...  mi ne potegne iskreno)
sploh ne pri lovu dejansko ...oz izvajanjem dela pri lovu bilo kje drugje pa makar pri nas?



kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #375 : 17 Julij 2012, 16:17:13
Pri delu retriverjev, se 'izkorišča' njihov 'memory'. Pade več ptic in psi si morajo zapomniti, kam so vse padle. Potem se jih šele pošilja. In z usmerjanjem si lahko pomagaš, ko pes dela, pa je malo pozabil, kam je kaj padlo ali pa če de dela v grupi, da bolje prekirvajo teren (da ne gresta 2 psa po eno ptico).
Spomin ?...po spominu dela?... ne po nosu?
Pa vidve to dejansko govorita o lovu/ delu psa v lovišču  al  je to kakšna "lovsko-športna-pasja disciplina"

sory če glupo sprašujem...  res ne vem

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #376 : 17 Julij 2012, 16:21:19
Za ostale lovske pasme ne vem, samo retriver ne sme stresti divjadi ali jo kakorkoli drugace ubiti (ali delati se kaksnih oslarij z njo, ali jo pljuvati ven, pa prezvekovati...). Pogleda se zakaj je divjad umrla, ce je zaradi pasjih zob, potem je bil tak retriever izlocen iz vzreje.

Je pa tudi Heidi sla parkrat v "stojo", tudi z divjadjo v ustih, pa sem jo vedno odpoklicala...

barbara10,

ne samo, da so "trgači" ( trgače imenujemo takšne pse, ki  trgajo divjad), kot si napisala izločeni iz vzreje, takšni psi nimajo niti " vstopa" v lovišče... In niti slučajno niso uspešno naredili preizkušenj, ki se zahtevajo kot vstopnica v lovišče. In potemtakem tam tudi nimajo kaj iskati.. Prav tako pa so neprimerni tudi za vzrejo. Brez milosti se jih izloči. Tako iz lovišča kot iz vzreje.

Azu in barbara10, vesela sem, da se s svojimi psi veliko ukvarjata tudi z lovskimi veščinami... Takšnih kot sta vidve, res ni veliko..
Ampak   pogon v realnem svetu  - ja, malo drugače je v resnici...
Vama pa želim veliko lepih trenutkov  s svojimi psi in veliko uspešnih prinašanj.

Lep pozdrav.



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...

barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #378 : 17 Julij 2012, 16:52:45
Se malo "kasljanja": sem videla 2 ZP, ki sta opravila preizkusnje, pa jih ne bi smela. 1 celo s 1. nagradnim razredom, 2. sicer ne, vendar je dobil dovoljenje za delo v loviscu... Tisti s 1. nagradnim razredom je bil za moje pojme blizu diskvalifikacije (pri tem psu si si rekel: WTF!, ker je delal vse razen tistega, kar bi moral (za tega bi se reklo, da je natrgac, za 2. ne, je pa tudi delal oslarije) - vendar sta v obeh primerih bila kriva "lesena" vodnika, ki psov nista znala nauciti kako in kaj in ju pripraviti na preizkusnjo (si takega psa potem se manj predstavljam v loviscu - ce ze preizkusa ne more opraviti))... Sicer je bil tam glavni problem poslusnost, nenavezava psa na lastnika... skratka vodnika sta bila za en... Sicer bi bila psa v 2. rokah ali z vec vaje na vodnikih, lahko super.


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #379 : 17 Julij 2012, 17:09:19
Spomin ?...po spominu dela?... ne po nosu?
Pa vidve to dejansko govorita o lovu/ delu psa v lovišču  al  je to kakšna "lovsko-športna-pasja disciplina"
Zapomnit si mora, kam/kje je kaj padlo, ker navadno delajo na večjih površinah in so razdalje med njimi lahko precej velike. Seveda uporablja nos, ampak na tako velikem terenu, pri večjem številu odstrelov je bolje, da pes vse čimprej najde in nazaj prinese. Navadno določeno razdaljo pretečejo, preden začnejo iskat z nosom (če ni tak teren in divjad, da se vidi z razdalje). Pri iskanjih, ko pa samo slišijo strel (in po možnosti kakšen padec v vodo npr.) pa iščejo že v štartu z nosom.
Moja npr. zna zelo dobro precenit globino in ne začne vohat, dokler ni par metrov stran od divjadi. Si zna zelo dobro pomagat tudi s kakšnimi drevesi, če je slučajno bolj razgiban teren, da ima neko točko, ki je vedno vidna, proti kateri teče in se po tem orientira.
Pa v bolj razgibanih terenih zna bit vonj kar problematičen. Ko sem jaz z mojo delala na Švedskem, je bila tako poraščen greben s kotanjami, da si niso psi morali z nosom pomagati skoraj nič. Nosovi ponekod krvavi zaradi goste in trnaste podrasti, odstreli pa spodaj v podrasti pri tleh. In slabše kot si je zapomnil, kam je kaj padlo, slabše kot je oceni samo razdaljo glede na razgibanost terena, več je imel dela.
Glede na to, da tekem za prinašalce pri nas ni veliko oz. je ena na leto in je treba hodit v tujino (pa tudi če te na kakšen lov v tujino povabijo, je to čisto drugače kot pri nas) imam jaz mojo pripravljeno bolj na lovske razmere v tujini (Nemčija in Skandinavija npr.).

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #380 : 17 Julij 2012, 17:16:06
Za Divo1: tudi angleski kokerspanjeli znajo lepo delati delo retrieverjev na "angleski" nacin (vsaka pasma dela s svojim stilom), sicer s stilom angleskega kokerspanjela, pa vendar.


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #381 : 17 Julij 2012, 17:18:32
Aja, moja prinašalka divjadi ne trga, zna pa zajcu elegantno hrbtenico zlomit. Ko ga pobere ali če preprime (je bolj mala in mora kar pazit kako prime, da ne vleče za sabo) včasih preventivno 'ubije' in potem veselo, mirno prinese. Samo en hiter gib (prav slišiš kako poči). Tako čisto, mimogrede. Ptice in race pa nazaj nosi tudi žive, pri njih tega ne počne. Samo pri zajcih. ??? Tudi hermelin, lisica...np. Ampak zajec se pa očitno boji, da bi ušel, če po njeno ni 100% mrtev. ::)
Terier je pa za enkrat še vedno...lisice = prijateljice (razen če je samo koža, tisto bi pa ubil), fazan = malica?, raca = aport 1A, zajec = privlečeni aport. ::) Očitno res hoče samo vodno delo delat. ;) S tem da nikoli ničesar ne goni, mrtvo raco prinese nazaj izmed kupa živih rac, ki veselo okrog njega plavajo (psica zna hiterijo zagnat, ker se boji, da bi ji race mrtvo raco odnesle, kot so ji 1x palico in potem pospeši, da bo ja ona prva tam ::) ).

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #382 : 17 Julij 2012, 17:49:24
Se malo "kasljanja": sem videla 2 ZP, ki sta opravila preizkusnje, pa jih ne bi smela. 1 celo s 1. nagradnim razredom, 2. sicer ne, vendar je dobil dovoljenje za delo v loviscu... Tisti s 1. nagradnim razredom je bil za moje pojme blizu diskvalifikacije (pri tem psu si si rekel: WTF!, ker je delal vse razen tistega, kar bi moral (za tega bi se reklo, da je natrgac, za 2. ne, je pa tudi delal oslarije) - vendar sta v obeh primerih bila kriva "lesena" vodnika, ki psov nista znala nauciti kako in kaj in ju pripraviti na preizkusnjo (si takega psa potem se manj predstavljam v loviscu - ce ze preizkusa ne more opraviti))... Sicer je bil tam glavni problem poslusnost, nenavezava psa na lastnika... skratka vodnika sta bila za en... Sicer bi bila psa v 2. rokah ali z vec vaje na vodnikih, lahko super.
Jaz sem si pri marsikakšnem rekla WTF a to je vzrejno ...  ;)... gonič ki ne goni glasno( tiho kot rit)...seter, ki dirka brezglavo  in zbeži  zamalo da ne pred ptičam... pa  v razredu delavnih( po pasjih lepotnih shovih) takega z minivalom... k  je otrokom v vrtcu jasno da tak pes gmajne tud od blizu ni videl
 pustimo zdej to... dejmo dalje o delu ( dons mam cajt ;D)

Ok vidve to na tujih terenih...pa to je športno? al prav udeležba lova..
 recimo kot  imamo pri nas eno lepo jesensko jago na račke..pa greš zraven s psom ,da iznosi ustreljeno... al to  napeglata  kot športno
 ej brez zamere debata  ;)  zgolj moje mnenje
 unle link gor
 kot prvo
This was a dove hunt filmed in San Angelo, Texas with Briley Outfitting.
tole spodaj piše... bi lahko rekla takole uni tam...
Men je to kr neki...( ej ne morem si pomagat jaz teh amerikancev ne maram.. ne morem si pomagat... moje mnenje je da itak vse  kar v roke dobijo zaj*bajo ;D )

 sicer sem mislila sprva da mislita prav na une masovne športne odstrele kjer se potolče po 300 ptičev pa potem slika in  ene par descov z labradorji zraven...
Uno je meni totalka mimo.... meni športni lov ni lov ampak masaker/ iztrebljanje.In mi sploh nima nobene povezave z lovstvom..
 ker jaz pač to drugače dojemam... recimo v tem smislu Slovenija država pod alpami...
... lov kot sam posebi za golo preživetje ni več potreben ( zdej bodo  "haburger smile" dobili zagovorniki osvoboditve vseh živali..pa da jim ga zradiram-  nadaljujem)
Rabimo lov  in rabimo lovce. Ker je narava taka kot je... in se sama populacija pač ne more sama po sebi uravnavat... če hočemo določene vrste ohranit zdrave in žive , pač nekdo mora delat selekcijo.
Zdej pa ta selekcija... npr v naših loviščih imajo lovci tak in tak plan za odstrel... tolk je in basta...
  V mojem koncu za ptičarja  nič od nič... jaz sem povabljena zraven za družbo z  tistimi parimi, ki imajo ali retriverja al pa šarivca ( ne zarad nuje) ker rac je tolk malo... da se tistih par odstreli...imajo edino psi zabavo ,da ven nosijo.
Pa tud določeni lovi se izvajajo zgolj z izšolanim ustreznim psom.
tolk o tem...
In zdej pa  ker smo v sloveniji... in jaz sem mojedva psa šolala po  naših lokalnih standardih...  nardila preizkušnje in gremo občasno, ko smo povabljeni v lovišče...( pri nas redko),  da ima pes veselje... ( no z damčem ne ker njemu je ovohavanje riti glavna zabava  in ne ptiči- pa še star je in se hitro naveliča pol pa teži)

Drugo je ko smo na obisku ( druga država -drug teren)
tam  sem tudi zgolj gost "vodnik lovskega psa",  načeloma imajo isto filozofijo kot jo jaz razumem za lov... s tem ,da tam pa dejansko se uravnava populacija z odstrelom... ker tam  fazani nimajo  naravnega sovražnika( kot npr pri nas lisice, kune, domača mačka, podlasica) ni sovražnika... pol otoka je bilo nekoč pod JLA in dejansko je pol otoka skoraj da neprehodno... tam se množi... potem pa ko tam zmanjka hrane pa to udari na polja dobesedno preselijo se  in  že tako zbogan pridelek znajo opustošit...
In je odstrel... uravnavanje ( pa še to ne kar vse po spisku- več ali manj tastare..pa une tažgoljave samice ali samce
teren kot sem rekla... kotanje gomile, trnje
( kot si ti omenila azu  ;))
Neprimeren  oz krut za vsakega psa ki išče z niskim nosom. In totalka neprimeren za psa ki bi delal po spominu....

Torej... tukej smo se sfalile( razlika med pasmami  :)).... visok in nizek nos.. 
 Moja Dina razen parih prask(  te omilimo z odsevnim jopičem- varno iz enega in drugega stališča) jo  super odnese.
( vročina jo  zna malo zmatrat - ampak ajde imamo  tavelik karnister vode s seboj.) to je vse
 nos ni poškodovan...  ker vleče po zraku...ne more sfalit... ;)
 po spominu ,da bi delala ne najde nič..ker je teren identičen...človeka zbega... pri orientaciji... gomile ( sej veste kako je na dalmatinskih otokih)
 efekt dober-  pa ne da bi se hvalila... ona in še en pointer sta taglavna... Iznos super...delo uspešno. Redko kdaj ,da kakšen ustreljen  ostane v lovišču.

 zdej  me pa zanima  vajino šolanje  kako se obnese v praksi pri nas? :)



kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #383 : 17 Julij 2012, 18:25:07
Jaz imam v mislih bolj 5-6 komadov. Že 20+ je overkill. ::)

Pri meni gre za oboje, čeprav trenutno zaradi pomanjkanja lastnega prevoza vsaj kakšna povabila na lov v tujini odpadejo (za tekmo se že najde kdo, ki bi šel). :(  Moja je na račji jagi že bila, samo ni bilo rac. ::) So začasno proti vasi migrirale. :D Drugače se orientira po puški (smer strela), gleda kam pade, si zapomni in aport. Pri nas razen na tekmi ali bolj za popestritev lovskega treninga niti ne delava kaj 'spešl'.
Ko delava z umetnimi prinosili je drugače, tam delam glede na WT in DT in se da zakomplicirati na 1001 način. Ne dela pa nikoli več kot 4 naenkrat (4 memory ali 3 memory in 1 go).

Glede na naše standarde (vzreja, pravilniki preizkušenj in tekem) je bila moja že pri dobrem letu in pol narejena kot je treba, tako da sva potem nadgrajevale za najino veselje (v ničemer ne uživa bolj kot pri prinašanju, ko dela z divjadjo še jesti noče). :) DT in WT sta zame nekaj čisto drugega kot taprav lov. Ja, je prinašanje, streljanje, samo same situacije in kaj se od psa pričakuje je pa za moje pojme v večini primerov čisto 'nerealno'. Izit, popestritev, zabava, ja. Kot primerjava pravemu lovu pa ne. Kje pri pravem lovu imaš pa 3 jezerca, ki jih ločijo visoki bregovi, na sredi zadnjega je otoček, gori pa raca (razdalja cca. 700m od starta do race), okoli ni poraščeno oz. ne toliko, da bi bil vstop/izstop onemogoče ali celo otežen, od psa se pa pričakuje, da bo šel striktno v ravni liniji po vodi tja in nazaj (bregovi so tako visoki da pes preko prvega ne vidi, ne ve, da ima naprej še 2 jezeri). Ampak je pa izziv za trenirat, ko ti zmanjka idej. ;)

Meni je pa taka goščava super za testiranje spomina kar se tiče same globine. Ampak tukaj imajo veliko vlogo izkušnje psa! Seveda naši iščejo z visokim nosom, ampak če ne oceni dobro razdalje in nima pojma kje dat nos približno bolj dol, potem ima pa problem. Sploh 'naši rdečkoti', ki jim ponavadi dol visi, če pridejo nazaj brez nosa, on bo veselo naprej delal. ::)
Če bi bila jaz lovec (no, mogoče pa kdaj bom :) ), bi si za delo omislila kaj drugega kot prinašalca. Pri nas samo delo prinašalca ne pride do izraza, da bi bila res neka razlika, ali imaš prinašalca (ki samo prinaša) ali pa kakšnega šarivca, ptičarja, terierja, ki poleg prinašanja dela še kaj drugega.

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #384 : 17 Julij 2012, 18:45:07
Me pa zanima, kako vam preiskujejo sam teren? Prinašalka mi dela sistematično, levo-desno in vedno bolj stran, dokler ne dobi v nos. Potem pa išče z nižjim nosom in veliko potiska nos v kakšne špranje (sploh v gosti podrasti, ga vtakne v vsako luknjo).
Tamali švab začne pa s krogom, ki ga manjša. Ko dobi v nos ta krog prestavi in ga manjša dokler ne najde. Ne vtika nosa nikamor, pri iskanju si pa včasih še vedno preveč z očmi pomaga. Mu še manjkajo izkušnje in še ni dobro dojel, da zna bit zajec za kakšno korenino in ne ravno na sredi gozda, da ga on lepo vidi. ::)

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #385 : 17 Julij 2012, 18:54:21
Najvec memoryjev/blindov, ki sem jih imela, je bilo 11 (kolikor sem jih imela takrat, zal ne istih; takrat je se nakupovala, upam, da sva odpravili). Sedaj jih imam vec, pa se nisem stestirala, kako je z vec.

Ni bil misljen "ameriski" lov, temvec "skupinski angleski" in ne Kolicinski odstrel, temvec kolicinski odstrel.

Na linku se bolj vidi, zakaj usmerjanje in ustavljanje, kako se psu lahko zgodi slab mark oz. blind.

Ima Azu cisto prav. Za nas teren, slovenski nacin lova, retriever ni najbolj optimalna izbira. Lahko se ga sicer nauci marsikaj, tudi gonit, samo to ni to.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #386 : 17 Julij 2012, 18:55:08
To stevilo prinosil sem delala s curlyjem in ne tollerjem.


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #387 : 17 Julij 2012, 19:44:31
Me pa zanima, kako vam preiskujejo sam teren? Prinašalka mi dela sistematično, levo-desno in vedno bolj stran, dokler ne dobi v nos. Potem pa išče z nižjim nosom in veliko potiska nos v kakšne špranje (sploh v gosti podrasti, ga vtakne v vsako luknjo).
Tamali švab začne pa s krogom, ki ga manjša. Ko dobi v nos ta krog prestavi in ga manjša dokler ne najde. Ne vtika nosa nikamor, pri iskanju si pa včasih še vedno preveč z očmi pomaga. Mu še manjkajo izkušnje in še ni dobro dojel, da zna bit zajec za kakšno korenino in ne ravno na sredi gozda, da ga on lepo vidi. ::)
sistematično ja  levo desno..( in tam se usmerja- oz mi ni treba ker ima toliko "samoinciative"? ne vem če je ravno taprav izraz :D/ premalokrat jaga :-[/..al pa dober nos- čeprav sem videla tud že z boljšim... je pa   bolj rivalske sorte- mora bit vsepovsod taprva) Če pa dela  po strelu- pa aportira... takrat dejansko išče.
Gre in  ne pride nazaj dokler ne prinese
zajčkov pa  se pa ne udeležujemo ( smo se enkrat... je bilo kot si rekla ti azu...pa potem še na kakšnega se je spravila( Z=M za našo...-> to da  šavsa nazaj je ne prepriča ...pa mi ni ni ravno  fajn pol se it pogrebno službo)
Lisica...hm... imam jaz zadržke ker so garjave... drugače pa  ona bi to ja...
Jo je pa po naključju tudi že pognala... in  ker takrat ni bil lova na lisico  ampak smo lisičke zgolj  nabiral je bil pa odpoklic.

Nasplošno pa delo...  če bi bila moja zraven unega psa na linku... bi se mi  tisti pes smilil, ker revež niti enega aporta ne bi prinesel...  to bi mu splela vse izpred nosa. ::)
Ne predstavljam si ga  kako bi delal  na skupnem lovu kjer je več psov naenkrat na delu ???
In ni mi jasno zakaj ima teletakt pes gor ?

Imam pa še par vprašanj..( razumem angleško sam ne vem kaj bi to bilo)
Citiraj
Na linku se bolj vidi, zakaj usmerjanje in ustavljanje, kako se psu lahko zgodi slab mark oz. blind.
kaj je to  -blind
               - memory/blind
               -mark
 A to so uni ptiči  k jih pol v kanglo meče?
 


kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #388 : 17 Julij 2012, 20:17:15
blind = katerokoli prinosilo (pravo ali ne), ki ga pes ni videl, kam je padel
memory = mark, ki je postal memory (pes je videl pasti prinosilo, tudi kam, ga ni sel iskati takoj, si ga je moral pa zapomniti)
mark = pes je videl, kam je padlo prinosilo, ga je sel iskati takoj, brez da bi se vmes kaj posebnega dogajalo

Pes mora cakati na dovoljenje vodnika, kdaj gre lahko iskati. Dela en pes na enkrat. Drug pes ne sme vskocit. Doma sama delam ze z 2 naenkrat (ne z mladicki), samo ena caka, druga dela. Tvoja bi cakala, labrador bi svojega oddelal. Potem bi se zamenjala. 2 psa si lahko zapomnita vec, oddelata vec, vsak porabi le polovico energije potrebne za delo tisti dan... so dolocene prednosti, ce je vec psov. Samo morajo biti psi poslusni oz. pod kontrolo. Pa tiho...

Eni ucijo retrieverje na elektriko. Posebno v Ameriki. Izgovor imajo, da se drugace psa ne da narediti na dalec... vendar se da.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...