Lovstvo

diva1 · 279377

damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #390 : 17 Julij 2012, 21:15:43
aha... hvala :)
 ja  recimo kot si optsala pri golem aportiranju

 no ker sem jaz bolj balkanc... iz mojega stališča
 jaga
 preizkava terena
http://www.youtube.com/watch?v=OVai1ZkWLy4&feature=related
 se lepo vidi kako pes sistematično preizkuje- po vonju( dvignjena glava in vleče) , kako  ga vodnik usmerja s piščalko... brez da se ustavi in usede

 evo še en balkanski
http://www.youtube.com/watch?v=NJ0hWuATaU0&feature=related
 timsko delo... trije.( kdor prvi pride prvi aportira) ;D

 recimo takole nemci  ;)
 potem pa na une tadruge pri nas "kao so za večino lovcev zanič...pa to" :-9

.. vidiš v primerjavi z nemcem njegov način ( al pa stil)...in kolk daleč se je še približeval...  oz od kje je  dobil vonj v nos
 http://www.youtube.com/watch?v=pRbwOQvaRs0&feature=related
 zaato pa je setter...pokazač ( stari je skor živčn zlom zraven dobu :o :D)
 
tako da v popolnem svetu za tiste ki so ljubitelji  različnih psov in še jagri ... je en  npr pokazač od daleč ( predvsem zarad nosa ) ... tadrug je pa  za   območje in aportirat...
 ko govorimo o primarnem  za kaj je bil kdo vzrejen...
 če daš pa v realni svet ..pol je pa treba imet univerzalca ja ...
 ne retriver, ne seter  pa še kakšen drug tud ni čist polno uporaben

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #391 : 17 Julij 2012, 21:16:19
In ni mi jasno zakaj ima teletakt pes gor ?
Pri 'športnih' prinašalcih v USA je to kar pogost pripomoček, sploh pri delu na velike daljave pa pri samem držanju. Veliko se uporablja za označevanje ti. 'hot spots', to so mesta, kamor pes ne sme it (recimo da bi se hotel vrnit okoli jezera, namesto nazaj čez vodo, kopno je v tem primeru 'hot spot'). Jaz osebno pri prinašalcu ne vidim razloga za uporabo teletakta.

Moj terier pa ne požene ničesar. Tudi prinašalka sedi, pa šiba zajec mimo nje. ::) Oz. če že kaj, bi ona krožila okoli njih, ker misli, da jih mora 'past' (sem enkrat čuvala zajce in ker je ena parkrat ušla iz ograje sem Wi naučila da jo obkroži in s tem pripelje nazaj...pa je to nekako ostalo).
Zanimivo, kako 'naše' srne in srnjak vejo, da jih noben ne bo pognal in hodijo par m stran od nas vzporedno z nami na sprehodih dokler se ne naveličajo (oba psa spuščena, jih vidita ampak se raje igrata s palicami). :o Isto race. Plavajo okoli psov, psa vidita samo svoje igrače/palice/prinosila. ::) Oz. občasno se kakšna nalepi prinašalki za rit in nam sledi (očitno je moja res taprava duck tolling :D). Čim imam pa še kakšnega psa zraven jih pa nikjer ne vidiš. Tudi ko je hodila z nami še pokojna psica, jih ni bilo (je gonila, kolikor je lahko glede na svojo zavaljenost). Če sem bila samo s prinašalko, so pa samo malo pogledale in se naprej pasle.

barbara, jaz z več kot 4 memory/mark na vajo ne delam. Res pa je, da jaz zadnje čase delam na razdalje 200m+ (počasi lezemo na 500m - en, ostali bližje) in 4 memoryji na taki razdalji so za Wi čisto dovolj zahtevni. Tamali terier dela po 150m, samo pri njemu je problem ker je mikro in v visoki travi ne vidi NIČ. ::) Moram iskat kje je kaj pokošeno ali z nizko podrastjo, da sploh vidi da je nekaj letelo, kaj šele kam približno je padlo. :D

Saj mislim, da je mogoče že bila kdaj pripopana, ampak mikro terier z zajčjo kožo (trmast je dovolj, da tudi 3kg+ zajca privleče nazaj, kljub svojim slabim 6kg, včasih še to ne :) ). Moram eno bolj frišno s celim zajcem narest.


Imata pa najraje vodno delo, oba. :-* Race bi lahko nosila iz vode cel dan. :)

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #392 : 17 Julij 2012, 21:21:32
Nemci so meni dbest za lovsko delo. Čisti univerzalci. :D No saj zato bo naslednji moj lovski tudi nemec, samo ne terier. ;) Potem pa spet en rdeči prinašalec. :-* Se ti zrinejo pod kožo.

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...

damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #394 : 17 Julij 2012, 21:56:04
Nemci so meni dbest za lovsko delo. Čisti univerzalci. :D No saj zato bo naslednji moj lovski tudi nemec, samo ne terier. ;) Potem pa spet en rdeči prinašalec. :-* Se ti zrinejo pod kožo.

 ;D... švabeki so zakon ja... moraš pa vzet v zakup še kaj...npr. pri žimavcu še ostrino...  če se ti živalce smilijo ( mucki lisice zajčki, podlasice ) potem.... zna bit  na čase  bi rekli dolenci "malu za**banu"  >:D.
 ne moreš si mislit kere borbe imava da  Johanco pusti pri miru... sploh zvečer ko  ima una svoje expedicije... ko pade mrak gremo na zadnje lulanje na fleksu.... pa se ima komaj da cajt poscat... ji ne dajo mira une dile da belo liso vidi da šviga čez vrt pa kot da bi jo nekdo klal take glasove  zna spuščat  :-X.
Čez dan jo že nekako napeglam da mora dat tam okoli mir...
Sosedov maček... ne vem po kakšnem kopitu ji je celo všeč..( mogoče zato ker je uvideven in res ne hodi na naš vrt)... ga pusti pri miru...
 je pa en rdeč mačkon( klatežki) ... zadnje čase ga ni na  ...prej sem pa zjutraj predno sem jo scat spustila šla najprej v izvidnico...
... da se slučajno lisica smuka okoli  bajte... pa je notri spi na hrbtu z vsemi štirimi v luft...katapultira jo pokonci ...norija cviljenje..od vrat do vrat.. če bi se dalo kar skoz okno...

ko pa nima nič v nosu pa super pes, crkljiva ubogljiva... tule okoliški mulci so čist navdušeni nad njo..taglaven fuzbaler, al pa  za žogce nosit neumorna.

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #395 : 17 Julij 2012, 23:51:43
O, Azu, terierja imaš?   Od Deteljice?
NLT-ji so bili moja prva pasja ljubezen... Ki je trajala sigurno dobrih 20 let.  Psi mojega otroštva in mladosti.. 7 jih je bilo.. Še danes se radi pogovarjamo o njih. In resnično so pustili v meni pečat. Trajen.
Malo pa ti ga zavidam. Čisto zares.

Zame je  nemški lovski terier KRALJ  med terierji in prav tako KRALJ med vsemi  lovskimi psi...

Nihče mu niti slučajno ne pride "blizu".. Ker je vsestranski. Ker obvlada prav vse, česar se loti... Seveda, če ima pravega vodnika...

Mali pes z velikim (največjim) srcem...In presneto dobro zna "zlesti pod kožo"...


In se spomnim, kako je Milan razlagal lovskim tovarišem,  zakaj je iz NLT-jev "presedlal" na plemenite angleže... Nekako tako je rekel: Ko sem se s terierji odpravil na jago, nikoli nisem vedel, kdaj bom prišel domov... :o Ko pa grem z angležem, pridem domov, ko jaz želim... :P

Tako, to je bila razlaga za širšo javnost..  Čeprav smo vsi vedeli, da temu ni ravno tako... Resnica je malo drugačna....Druga zgodba.. Morda pa jo kdaj ob priliki napišem. Je pa žalostna....
 
Barbara10, hvala za obrazložitev teh "tujk" kot so blind, memory, mark.. Damayanti, super, da si povprašala punce po teh izrazih... Sem se bala, da sem zopet edina , ki ne razumem, ne poznam tega izrazoslovja.   Tuji so mi ti izrazi, tuji... Meni popolnoma nepoznani... In sem tudi težko sledila vajinim zapisom... 

In še moja opažanja glede lova s šarivci... Veliko bolj na "easy" je to vse... Več ali manj v vidnem očesnem polju...Elegantno...V primerjavi z NLT... V glavnem ni "stresnih situacj"...

In za človeka, kot je Milan, ki  je že kar krepko zakorakal v 80. leta , se mi zdi, da je  šarivec   dobra "izbira"..  In neskromno bom dodala, da so to odlični lovski psi.  Seveda je pa izbira psa pogojena tako s  starostjo lovca, načinom življenja, terenom lovske družine.... In nenazadnje tudi z "osebnim" okusom...

Je pa lepo videti starega možakarja, kako še 3 do 4x na teden obleče tiste zelene hlače, vzame puško in škornje ter svojega  (enega ali pa oba) štirinožna lovska tovariša...In gre  z njimi v lovišče... Se malo "preluftat"..Pogledat in pregledat rajon... Tako  reče...

In ko se s temo vrnejo,  vsi zadovoljni, je prav tako prijetno poslušati "prigode", ki so jih doživeli...



Odilady

  • *
    • Prispevkov: 25
    • Točke: 0
Odgovori #396 : 18 Julij 2012, 13:07:17
Pa se to dogaja ? resno vprašam? ...  plenilski nagon pa to ?...  ker meni se to v življenju na terenu še ni pojavilo...  :-\
Ajde Italjanom se res še nisva pridružili... uni baje ,da cel rafal upalijo na vse kar frči...  :D
 sej je ja odstrel ena po ena ponavadi... ne rečem , da se pojavi  mrtva nekje v bližini( ker je bil pes pred  delujočim psom  neuspešen)... ampak ,da nekaj pade dol in še frfota zraven... ni šans da bi šla aportirat mrtvo  ped napol mrtvo(  vsaj moja psica ne)

Kolikor sem imela priložnosti videti lova na ptice, se potreba za usmerjanje pojavi mimogrede. Ne vem, ali imajo v tujini po poljih in hostah toliko več ptičev kot pri nas, ali zakaj, ampak nekako nisem še videla lova na posameznega ptiča. Kar sem videla od lova na to temo, je šlo vselej za več ptičev, ki so ležali skupaj. Ko so jih dvignili, niso ustrelili le enega, ampak po več ptičev na enega strelca, tako da je lahko na koncu lova vsak dal v skrinjo za več kot le za en obrok. Retrieverji so se ob začetku akcije ustavili, usedli in natančno opazovali dogajanje okoli njih. Ko je bila akcija mimo, so jih vodniki razposlali po prednostnem vrstnem redu pobirat. Zgodi se, da pes ne more iti samoiniciativno na »runnerja« (=obstreljen ptič), ker zanj ne ve, ker je slučajno ravno takrat gledal drugam ali ker je bil ravno ta ptič ustreljen za visokim rastlinjem/nasipom..., ki je zakrivalo pogled vsem razen strelcu, ali ker je nanj šel že drugi pes, vendar neuspešno in gre zdaj tvoj pes poskusit popravit.... možnosti je veliko.



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #397 : 18 Julij 2012, 13:48:23
Vidim da je bilo narobe razumljeno. Ni bilo mišljen ege ptiča se sklati in  gremo domov.. >:D ( za to moja Dina tud ustane ne, če bi bil samo en ptič za  prinest :o :D)
Ko je lov je odstrel toliko in toliko ptičev ;)
Strelja se s šibrovko... šibre  ..torej se razprši... ponavadi zleti en ptič( ponavadi spusti zvok... začivka al pa  glasno zafrfota pa še kakšen glas zraven spusti- skratka pes, ki ve zakaj je tam na tistem terenu,  to sliši....in se fokusira na ptiča... če  dva na enkrat zletita ( to je koliko možnosti pri fazanu ,da oba zletita v isto smer? 1/100  ;) pes se ustavi( moja kot bi se napol usedla in samo v luft zija)... torej... lovec strelja enega in če je dovolj hiter še drugega... ::) recimo..dalmatinci ne...oni to bolj polako ;D
Pes je  pozoren na ptiča v zraku...in če letita dva eden pade dol prvi...( dva naenkrat še nisem videla, da bi kdo sklatil z enim šusom)
Pes  čaka ob vodniku... ali na terenu....  in po strelu je aport
 gre iskat en pes enega... če je še drugi ptič gre drugi pes iskat drugega
Fora pri dejanskem lovu je tud to, da mora bit  pes tolk fer in toliko kolegijalen, da ve kdor prvi pride prvi aportira... če ga nekdo prehiti..ok ali se vrne  k vodniku če je tak okaz ..ali nadaljuje z delom ( sicer sem vidla da sta se dva tud že zgarbala-prvič zadnjič in nikoli več- ker potem jih drugič ni bilo več tam)
( na razno raznih tekmah se piska aport) izkušen in navajen pes  pa če je samo bolj zagnan se piska down ( govorim če delaš s piščalko) Jaz sem delala  na piščalko zgolj na naših poljih.......

dalmatinski teren  zaraščeno s preprekami  se ne piska- se ne dere, se ne usmerja nič... izkušen pes - ve da je tam zato da bo ptiče dvignil in prinesel... pri lovu uporablja vsa čutila ,ki jih ima v telesu... vid-spomin- predvsem pa vonj...
 ker tisti ptič ko pade dol... v uno šavje..... uporabi nos poišče- prinese
 lovec hodi naokoli pripravljen ,da pes naredi delo...on odstreli zopet pes dela...
 
jaz sploh ne znam več  obrazložit...drugače... men se  zdi da tole z  temi razlagami ki jih berem je  ena cela komplikacija... In kr neka pravila , da se mora usest..pa čakat pa potem tja pa spet drugam  ???   ful mi je zakomplicirano pa neke tujke( priznam da nimam pojma za kaj gre :-[ jaz sem  navajena na klasično lovsko šolo- kmečko z  slovenskimi izrazi ptič- aport- išči-  dol- ali pa down... edina tujka z aportom  :-[ )
  Pes gre na  jago in gre tja da bo delal- over and out
... ja  se ga odpokliče tud med delom ... se ga ustavi se ga zadrži, se ga odloži... ko se pa dejansko lov izvaja pa  je meni samoumevno ,da  pes dela ! naj dela on je tam zato da dela,ker ima 100x boljši nos ko jager, ker ima 4 tace da hitro teče, ker ima nagon itd  pes je - lovski pes... jagr je  tam ubistvu njegov pomočnik.

jaz da bi nekaj  ustavljala za ene pravila da se usede npr mojo psico ko dela... men bi bilo to kot da psa zahebavam u mozak. :D  Upam da me razumete kaj hočem povedat  ;D ;) :D
Zdej če je to tako pravilno pri retriverjih...  pismo :-\ lahko samo rečem... dobro ,da imam ptičarja... ta mora delat... samoinciativno.

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Odilady

  • *
    • Prispevkov: 25
    • Točke: 0
Odgovori #398 : 18 Julij 2012, 14:09:06
Drži, da mora biti retriever nekoliko bolj podrobno izšolan in bolj pod kontrolo kot katerikoli drug lovski pes.



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #399 : 18 Julij 2012, 14:27:10
zakaj?...... meni so se pa ravno retriverji zdeli bolj samodisciplinirani kot ostali.
Mislim... sem sklepala ker jim je pol manj treba znat kot npr nemškemu ptičarju

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #400 : 18 Julij 2012, 14:58:35
Samodisciplina ni nekaj, s cimer bi bil pes rojen. Vseh zadev ga je potrebno nauciti. Poslusnost pri retrieverskem delu, za katerega je bil retriever narejen, je bistvena. Ne sme on malo po svoje bluzit, ampak narediti tocno tisto, kar je od njega zahteval vodnik. Pri tem mora uporabiti seveda svojo glavo in vsa razpolozljiva cutila ter se vedno poslusati vodnika in ga upostevati - pa ce je to vec 100 m stran.
Na nasih preizkusih je pri usmerjanju vseeno, ali gre najprej po levega, pa potem po desnega, prav tako ga lahko posljes najprej na levega in ce prinese desnega, ni nic narobe. V sosednji Avstriji pa (tam je delo z retrieverjem bolj razvito in blizje njegovemu prvotnemu nacinu lova - vsaj po preizkusih). Govorim tukaj o preizkusih, tekmah (ki vsebujejo elemente, ki jih mora retriever obvladati pri dejanskem lovu - ce tega ne obvlada, na lovu nima kaj iskati).

Sicer se da (predvidevam) tudi ostale lovske pse (morda ne vseh) izuciti za "retrieverja", ker seveda gre tudi obratno:
- doloceni slovenski lovci uporabljajo svoje retrieverje tudi kot gonice...
- vcasih so flate (morda se sedaj) uporabljali tudi za delo pticarjev, ne le kot retrieverje
- tollercki so se bolj posebni oz. oni so celo privabljali (in ne le prinasali) race - da pes privabi in ne odzene, goni... je potrebna tudi samokontrola, poslusnost...
- curlyje so uporabljali v Avstraliji celo za sledenje kengurujem, v rokah krivolovcev so bili odlicni, zanesljivi, natancni, do tujcev nezaupljivi nocni delavci
...


diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #401 : 18 Julij 2012, 15:01:47
Ej, saj imam tudi jaz podobne težave, kako opisati delo našega šarivca v lovišču... Zelo podobno razmišljam kot ti Damayanti...

Pes dela.  Enostavno dela, uživa... Non stop v gibanju.. Temeljito in sistematično preiskuje teren. Dovolj je ena beseda: Išči...

Nos prilepljen k tlom. Levo, desno, naprej, pa zopet "kljuka", naprej... migajoč rep.. In ko "dvigne" divjad, glasno goni... Do zaključka....
Nato pa prinese, poišče vodnika, se vsede in odda....

Meni je to tako enostavno...Samoumevno.   Ne znam drugače povedati..  Definitivno uporablja pes vsa čutila..


Kako ga naučiti?  To je "način življenja psa in lovca ".. Od malega... Postopoma se psa "uči"..  Ne na tečajih.. Začne se že z "malinovcem".
Se ga vzame s sabo v lovišče... Skrivalnice v koruzi.. In pohvala,ko te malinovec najde... Je pa res, da starejši jagri malinovca enostavno "prihaklajo" k ta starim jagermaistrom..

In pri nas doma se vselej govori enako:  išči, poleg, sedi, sem, prostor, aport.. Že desetletja.
In vsi naši znajo hoditi ob nogi, vsi so lahko "odloženi"... 

In ko gledam pse na jagi..  Ve se, kako to gre... Tisti, ki prvi pride do divjadi, tisti jo pobere.. In ostalim psom  še na misel ne pride, da bodo rinili v psa, ki je divjad prvi pobral, da bi mu jo odvzeli.. Očitno imajo psi svoj "kodeks" obnašanja... Sploh takšni s kilometrino...
Saj tudi jaz, ko se spravim na kolo,ne razmišljam, kaj moram narediti, da se bom peljala... Pač vsedem se in obrnem pedala...


Odpoklic - saj psa ne odpoklicuješ z dela, z lova kar tako, za brez veze... Takrat je on "glavni" . Lovec je samo njegov "pomočnik"..
Pusti se ga, da pes konča začeto... In ko se vrne, takrat sledi nova "komanda"...
Odpokličeš ga samo v kakšni "ekstremni" situaciji... Z žvižgom ali piščalko... Se vrnejo.
Pa imamo narejene PNZ, UP-je, tudi VUP...

In po koncu lova se tudi ve,  kako se "obnašati"...  Pozdrav lovini...

Joj, punce, tudi meni je to vse tako zakomplicirano.. Skoraj tako, kot bi brala neke knjige in priročnike o šolanju lovskih psov... Pa še to tuje "izrazoslovje" me bega...

Drži, da mora biti retriever nekoliko bolj podrobno izšolan in bolj pod kontrolo kot katerikoli drug lovski pes.

Tega pa ne razumem, Odilady.. V katerem grmu pa "tiči zajec"?



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #402 : 18 Julij 2012, 15:31:06
Samodisciplina ni nekaj, s cimer bi bil pes rojen.

Samodisciplina, je naravna zasnova ...oprosti. ;)
tako v ljudeh kot v živalih.
In je  nekaj s čimer je živo bitje rojeno ali pa ni....
 samodisciplino lahko vidiš npr  že pri malih otrocih...... ko se igrajo...
Jo vidiš pri odraslih ko delajo...( nesamodiscipliniran človek zelo težko dela  saminciativno- npr privat  ali od doma ali opravlja neko delo od začetka do konca...)
In jo vidiš  pri psu.
Samodiscipliniranemu psu ti ne rabiš  dajat ukaze med delom... ker on svoje delo pozna in ga odpravi... tako kot mora- oz tako kot se je učil po korakih... povezat mora v kri mu mora pridet 1 išči 2 stoj 3 dol -4 aport-5 prinesi-6 pusti-7 poleg( tako p korakih učiš malega psa.... ( a si predstavljaš da bi vsakič med vsakim lovom to delal po korakih... ne gre)
 Tud ptičar dela na ukaz  ;)...zgolj na ukaz.... samo gonič goni

Če  pes te samodiscipline nima- nima kaj delat na lovu
npr mu rečeš išči... pa kaj bi potem morala jaz  se 200 metrov prebijat in plezat čez vse gomile in okoli grmov, da bi mu rekla potem  stoj  in dol pa aport.
Meni je logično... ukazi... ampak  za moj frštent kostn morajo bit ukazi logični in uporabni v praksi.

ta vaja...  sedi med preizkavo  je meni edina smiselna pri aportiranju iz vode...
Na poljih ima ptičar pozicijo stoj.... ampak mu ni potrebno tega rečti.... ko dobi vonj v nos se sam ustavi in drži tipično stojo z dvignjeno taco.... vodnik ga kvečjemu lahko zadrži v poziciji stoj...pa še to tako da  dejansko pride  do njega se ga dotakne ...in posede( uporabno pred strelom da  šiber ne faše v glavo)  potem je pa aport- predaja  okoli vodnika...in  jovo na novo..
 Imamo pa v naši LD vodnika lovca z labradorjem... in pes je res  dober... mogoče počasnejši... ampak polje in vodo pokriva BP... goni ne, in ne dela krvne. Gre pa vedno z vodnikom na jago... vsako ;)

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #403 : 18 Julij 2012, 16:08:48
Predvidevam, da ima show labradorja. Je velika razlika v delu show labradorja in field trial labradorja, ki je bil ze od zacetka vzrejan za delo. Je tudi razlika med delom med pasmami, razlicen stil, hitrosti...

Ne kapiram te samodiscipline oz. je ne razumeva enako.

Klasicno delo retrieverja je zelo specificno in slovenskim razmeram tuje (in neuporabno). Pes ne sme izgubljat energije po nepotrebnem. Poskusam najti kaksen dober ponsetek "klasicnega" lova z retrieverji, pa zaenkrat ne najdem.


Odilady

  • *
    • Prispevkov: 25
    • Točke: 0
Odgovori #404 : 18 Julij 2012, 16:46:07
Retriever je specialist za dostavo vsega malega, kar v lovu pade pod streli. Je zlata vreden, kadar je treba v minimalnem času in s čim manj kolovratenja pobrati divjad s terena, ki je za človeka neprehoden (npr. kadar so v bližini druge živali za odstrel, malhe lovcev pa še napol prazne). Veliko lokacij si že sam retriever zapomni (kar je tako kot samokontrola natrenirana sposobnost) in če je situacija taka, se samo sporazumeš, katerega izmed vseh želiš najprej, katerega naslednjega... psa sprožiš v želene smeri, vse drugo opravi sam, niti odpoklicat ga ni treba. Če je padec divjadi videl le vodnik, ali kateri od strelcev, pes pa ne (ali če je pes videl in pozabil) se je treba pripravit na več usmerjanja. To se lahko dela na velike razdalje. Psa naučiš tečt v ravnih črtah in ga nanišaniš v želeno smer. Če pes med tekom skrene z linije ga ustaviš in preusmeriš nazaj tja, kamor mora. Ko spraviš psa v bližino mesta, kjer je bil ptič nazadnje opažen (ponavadi je to tam, kamor človeška noga ne more stopiti), mu daš ukaz naj preišče. Poslušen retriever bo takoj spustil nos in natančno preiskal to predlagano območje. Če je žival zbežala, bo potegnil po vlečki, če pa je tam, jo bo prinesel. Samo izgubljene kose divjadi, za katere noben ne ve, kje so, se išče s prostim iskanjem, tako da je psa vse polno vse naokoli po terenu, oz. v določenem širšem območju, pa še takrat mora retriever poslušat svojega vodnika, tako da ga je enostavno zadržat v želenem območju.

Tega pa ne razumem, Odilady.. V katerem grmu pa "tiči zajec"?

V nobenem, če pa bi bil v kakšnem, bi ga moral retriever ignorirat, če ni bil poslan točno ponj.



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #405 : 18 Julij 2012, 17:03:10
Ima črnega labradorca
8. FCI skupina - Prinašalci, šarivci in vodni psi = Lovski pes
kjuzo... show pa work pa field trial... izmišljotina za legla štancat.. sploh uni show- k so nesposobni nardit delovni izpit( vodnike mislim)
 ;)
 Kje ga je dobil... če se ne motim pr unmu k ga jaz ne maram ( druga priča pustimo to ;D)
 pes dela... zarad njegove telesne konstitucije je počasen... npr počasnejši kot  npr prepeličar al pa žimavc...

Lej sej ni treba... ker meni te tuji pravilni lovi so  mimo... mi smo tukaj u dolinišentflorjanski, pa tukaj živimo... to sem hotela objasnit v prejšnjih postih... torej zgolj hotela sem ti povedat da je labradorec uporaben pri nas...In tud dejansko je uporabljen dela v lovišču ob lovcu. Mogoče ne tako kot un na tvojih posnetkih..Zato pa sej je fajn pogledat posnetke- kako se drugje dela.( kot če bi ti jaz kazala posnetke lova  dveh gordonov iz grčije ko sta čez 7  hektarskil travnikov fermirala)  tega pri nas ni/ ni takih terenov ... in se mi zdi nesmiselno... sej vsi lahko pogledamo kako oni tam delajo... kako pa mi tukaj in zakaj so uporabni  naši in kako se naši obnašajo na terenu to mi je pa realnost... 
jaz imam psa v sloveniji, ga peljem tule na jago... ga ne vlečem v grčijo... mojemu psu ni treba se iz neke finese..on se mora znajdet na tem terenu v danem trenutku...prilagodit se.
Ne me narobe razumet... jaz sploh nočem nobeni  kaj oporekat...  mi je ful všeč da kaj delate sploh z lovskimi psi..., saj debata... ker sem prav nastrojena proti unim ki imajo lovskega psa pa mi  prbije  ne rabi lovit- on je družinski- pa show line...pol pa zvem da po rastavah  serjejo še v razredu delavnih z kupljenim  izpitom...
Meni edino ni lih smiselno , da  imate to tolk dodelano...ajde če  tekmujete ... res prav uno udeležba na  mednarodnih tekmah labradorci iz cele evrope pa  dejmo točno po PS-u... pol  zavežem :-X

Včasih mi je škoda da nisem lovec ...  jaz bi enkrat prav rada šla na eno tako jago... u easy jesensko kjer bi bile al račke L pa fazani ( tako nasplošno pokrit teren) za npr šarivce-ptičarje labjije..pa da bi psi malo  še delali... da se vidi razlika med  ptičarjem in labradorcem, pa šarivcem... pa npr da bi v skupini delali... K tam pa potem res vidiš kako se določena pasma obnaša... prav ločiš jih ... šarivec pa ptičar... al pa  labradorc... ker če si samo med enimi ali samo med drugimi... in ne vidiš dejansko na terenu na lovu psa kako se kater obnaša in da ti nekdo ne obrazloži zakaj tako reagira kot reagira ne moreš razumet.
(  npr brez zamere jaz te ne razumem zakaj boš šla krvno delat... da boš v registru? ... al zato da bo pes imel pač vse preizkušnje od a-ž... ker npr krvosledništvo je način življenja  vodnika in psa...  pes pridobi  dodatne lastnosti ,razvijejo  izostrijo se mu dodatni čuti... pes se specificira... in tak pes tud za vsakega jagra ni... je res za une aktivne ,ki dejansko so v registru ,da jih pokličejo solovci...24/7 da vstane vzame psa in gre  iskat... kot nelovec/ženska/ brez puške ... pismo dvomim , da te bodo poklicali...+ da meni je to še nevarno... ker zastreljen prešič ni lih tamle en  zajc al pa fazan... če se zakadi ga je treba streljat .Ful mi ne gre skup .. res ne brez zamere in oprosti res nočem bit nekaj pametna... sam povem kakor razmišljam....  dejansko pes bo naredil  krvno , bo delal enkrat/ dvakrat / parkrat ... po preizkušnji kaj pa potem ???... ... z divjadjo ne bo imel opravka... z zastreljenim še manj... določene stvari, ki ti jih je prej delal ti potem ne bo več... razen zdej če fanta zamenjaš- enega res aktvnega jagra  uhaklaš pol si pa zmagala ;D ;) ;D- to bi te pa pomoje po rokah nosil :o :D :D)
ajde dost  mojih žnaranj  :-[
Zdej pa samodisciplina... pa da ne bom vedno morila z ptičarji dam primer samodiscipline  npr Barvarski barvar
 poznano? a ne?
6. FCI skupina - Goniči in krvosledci (barvarji)
zdej bom dala en primer enega našega jagra.... tko onedva skoz ;D
Gresta lovec in  barvar v gmajno...  se pripeljeta  z eno razklumpano lado nivo- parkirata( ponavad napol na pot da pol kmetje  bentijo k s traktorjem mimo ne more ::) :D)... odpre vrata  pes ven... mal povohlja se poščije...počaka ,da  ata vzame puško iz geplna  zaklene uno lado nivo( ne vem zakaj sicer >:D) in gresta v gmajno...pa  hodita .... počasi... dokler ne prideta do jase( pazi ves čas brandel lepo poleg... pa čeprav ima nos stalno na tleh in mu dela buča 300/h ne potegne kot  je predstava o goničih... da ko vidi gmajno  samo gas pa ga ni 6 ur.)
In prideta do jase ... tam na obrobju une jase ima   ata svojo prežo... vrže na tla ruzak, vzame ven rešpetin in flinto pa spleza gor na prežo... pes se brez vsakega ukaza... lepo zlekne zraven ruzaka in čaka in gleda direkt na celo čistino jase skoz travo in praprot.
Pa  gre počasi sonce dol...in začnejo na tisto jaso hodit srne ...pa grejo mimo... pes leži- ko jih vidi se samo še bolj uleže z glavo na tla( GONIČ ;))..pa prečka  jaso lisica... pes se ruka leži pri miru se ne premakne...  pa tako eni pa drugi...pa se v daljavi sliši pok...  mogoče  privzdigne ušesa ampak pes leži... samodisciplina ( nobenih ukazov mu ata ne daje).  Pa atu gor na preži zazvoni telefon in ga pokliče en model, ki je pokal... da mu je  prasec zgasnil...pa ata spleza dol... rešpetin v ruzak -ruzak na rame... pes vstane in gresta mirno lepo tja kamor so jih poklicali... tam se pa začne njegovo delo... krvna sled.

Torej povzetek... pes je gonič apriorij ...Krvosledec je izučen...
 vsak utrip v njem vsak vonj, vsak šum mu goniča iz njega zvablja... 35x bi lahko pognal ali srne, ali lisico , al prasca ... ampak ni. Samodisciplina... brez vsakega ukaza.

Taisti brandel brak... normalna jaga... brakada... grejo tja v skupini... skupaj s še drugimi ata  zaploska... in se pes požene skupaj z drugimi.... in terajo

A sem ti vsaj približno obrazložila? :)

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #406 : 18 Julij 2012, 17:06:36
Retriever je specialist za dostavo vsega malega, kar v lovu pade pod streli. Je zlata vreden, kadar je treba v minimalnem času in s čim manj kolovratenja pobrati divjad s terena, ki je za človeka neprehoden (npr. kadar so v bližini druge živali za odstrel, malhe lovcev pa še napol prazne). Veliko lokacij si že sam retriever zapomni (kar je tako kot samokontrola natrenirana sposobnost) in če je situacija taka, se samo sporazumeš, katerega izmed vseh želiš najprej, katerega naslednjega... psa sprožiš v želene smeri, vse drugo opravi sam, niti odpoklicat ga ni treba. Če je padec divjadi videl le vodnik, ali kateri od strelcev, pes pa ne (ali če je pes videl in pozabil) se je treba pripravit na več usmerjanja. To se lahko dela na velike razdalje. Psa naučiš tečt v ravnih črtah in ga nanišaniš v želeno smer. Če pes med tekom skrene z linije ga ustaviš in preusmeriš nazaj tja, kamor mora. Ko spraviš psa v bližino mesta, kjer je bil ptič nazadnje opažen (ponavadi je to tam, kamor človeška noga ne more stopiti), mu daš ukaz naj preišče. Poslušen retriever bo takoj spustil nos in natančno preiskal to predlagano območje. Če je žival zbežala, bo potegnil po vlečki, če pa je tam, jo bo prinesel. Samo izgubljene kose divjadi, za katere noben ne ve, kje so, se išče s prostim iskanjem, tako da je psa vse polno vse naokoli po terenu, oz. v določenem širšem območju, pa še takrat mora retriever poslušat svojega vodnika, tako da ga je enostavno zadržat v želenem območju.

V nobenem, če pa bi bil v kakšnem, bi ga moral retriever ignorirat, če ni bil poslan točno ponj.

Hvala za obrazlago :) ... zdej pa tud jaz k sem bolj kmetavzarsko navajena dojemat štekam v čem je point...
Ampak kot sedaj razumem ( sory :-[  zdej bom spet zagnojila), da je to kao v smislu ,da se na brzino popuca teren od unih postreljenih ptičev in da se gre...
Ni to tako kot so  te  jage tanormalne celo dopoldne pa še kakšno uro popoldne?

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Odilady

  • *
    • Prispevkov: 25
    • Točke: 0
Odgovori #407 : 18 Julij 2012, 17:48:31
Ponavadi je več etap, na več lokacijah. Medtem ko ena ekipa še pobira na prosto iskanje po končani akciji na enem koncu, druga ekipa že prisostvuje pogonu na drugem koncu.... Lahko traja cel dan in tudi dan za dnem.



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #408 : 18 Julij 2012, 18:09:38
Če ni drugega, ujamejo krta in ga prinesejo...živega, seveda :-X



Kar se retrieverjev tiče, so meni zanimive te mednarodne tekme, katerih se udeležuje tudi "moja" vzrediteljica. Imajo posamezne države svoje ekipe itd... Lansko leto je bilo na Madžarskem, letos pa ne vem.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #409 : 18 Julij 2012, 18:27:20
Jaz pa ne vidim razloga, zakaj ne bi s psom nekaj delala ali pa vsaj poskusila, sploh ce se da (pa cetudi je to krvna sled ali pa nekaj znj) - pa cetudi potem nikoli vec. Prav tako je dobro imeti sirino, pa ceprav ne v detajle (na vseh podrocjih, tudi pri psih). Zato res ne razumem, zakaj naj ne bi poskusila, vadila, se ucila, se morda celo naucila dolocenih vescin. Ce ne gre v Sloveniji, pa drugje. Sploh mi ni ovira. Brez predsodkov.
Eni se pac radi ucimo, spoznavamo nove zadeve in imamo radi izzive... pa ne le pri psih, temvec povsod. V tem ne vidim nicesar spornega.

Jaz se vedno razumem to tvojo samodisciplino kot mojo samokontrolo, ki se je ne da 100 % zahtevati od mladih psov v procesu solanja ali pa od psov, s katerimi se nic ne dela (da bodo tam lezali, pa cakali vodnika, da se sprdne priti dol z opazovalnice), se jo pa nauci/zvadi/utrdi oz. jaz to razumem kot del poslusnosti... Predvidevam da govoris o samokontroli odraslih, izsolanih psov? Sicer pa zal ne kapiram. (Vse moje pse sem morala uciti samokontrole, discipline... noben ni prisel k meni ze spedenan (socializiran, vzgojen, izsolan - nic od tega - totalni "bebcki").)

Bi bilo res lepo videti na delu razlicne pasme psov za lazjo predstavo in razumevanje.


Inanna. Haha. Res je.
Jaz sem kratkovidna, nosim ocala. Vendar ne zjutraj. Pridem dol, vidim da starejsa tollerka na kavcu veselo maha z repom v stilu, da je nekaj uspicila. Malo bolje pogledam, vidim na par metrov zraven nje nek kupcek. Sment! Mis ima. Grem blizu in vidim. Ima mladega vrabcka, ki je padel iz strehe, se diha, cil in zdrav zraven nje ;)


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #410 : 18 Julij 2012, 19:04:37
Diva, ja. Imam mini Fitolinca. :D Super pes! ;) Bi takoj še enega takega. :-* Super aporter, zelo vztrajen! Pa vodo obožuje da ga komaj ven spravim. Raco včasih privleče do kopnega, spusti in se takoj obrne in gleda, kje bo spet kaj v vodo padlo. Mali, ampak če si reče, da bo nekaj naredil, to tudi naredi. ;) Pa še mora nazaj privlečt 5kg žive teže, po pa 5kg privlekel.


Govorim tukaj o preizkusih, tekmah (ki vsebujejo elemente, ki jih mora retriever obvladati pri dejanskem lovu - ce tega ne obvlada, na lovu nima kaj iskati).
S temle se jaz ne strinjam. Kot sem rekla, je realni lov in preizkus/tekma vsak po svoje. Ti imaš lahko najboljšega lovskega psa za SVOJE potrebe, glede na lovišče kjer loviš, ampak za na tekme/preizkušnje pa tak pes ni, ker nekaterih stvari ne obvlada. Če ne dela vlečke zajca oz. ga konstantno preklada gor/dol, ti ga imaš pa itak samo za race, kaj ti bo kdo rekel, da ga ne moreš imeti na lovu, ker ne zna zajca lepo nazaj prinest? ??? Lepo prinašanje race, fazana IN zajca je nekaj, kar mora pes obvladati, da uspešno naredi tekmo/preizkušnjo.
Pa če pogledam mojega terierja. On nikoli ne bo imel PNZja opravljenega, ker ne goni divjadi, niti nočem, da mi gonizajce (ali srne)! Ampak z opravljeno preizkušnjo v vodnem delu pa se ga lahko uporablja pri lovu rac (glede na osnutek novega pravilnika). Glede na osnutek novega pravilnika naj bi tudi prinašalci, ki se jih rabi samo za raco rabili samo PNZ, ne vsaj LP-R. Psa se bo še vedno dalo uporabit pri lovu. Je pa nekaj drugega uporaba (oz. neuporaba) takega psa za nadaljnjo vzrejo.

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #411 : 18 Julij 2012, 19:13:20
Sej jaz nisem govorila o mladih psih... ker nismo govorili o šolanju temveč o delu... tako jaz vseskozi razumem tole debato.
Eno je šolanje... namen šolanja je kasnejše delo.. če gledaš iz športnega stališča potem šolaš in  šolaš in  treniraš lahko cel lajf psa ... ampak tak pes  ni rečeno da bo uporaben za  dejansko delo... ker se v realnem življenju na  terenu ne znajde....
Tud moja ni  naučena na  svet  ven bila pljunena... sem jo učila... veliko je  bilo in je v njenih naravnih zasnovah.. jaz sem jo  zgolj priučila da jih zna uporabljat v polnem

Glede krvne....Lej sej nimam nič proti ,da se učiš.. hvala bogu  ;)
Učit se poizkusit... tako malo za foro... probaj te sploh ne odvračam- da ne boš mislila .
Pa si že kdaj bila s kakšnim lovcem vodnikom krvosledca dejansko  na opravljanju naloge.
No če nisi potem probaj dobit nekoga ,ki bo tolk , da te bo vzel s seboj... da ti bo  pokazal... ti obrazložil... in da se bo dejansko  delalo...Potem boš razumela krvno sled... in kaj to sploh je pes krvosledec .
 ne uno s flaško po hosti kapljat pa pol zjutraj mal s psom za zabavo it vohljat...
Krvna sled men ni  neka  "športna" disciplina, ki se tako malo by the way proba... To je namensko šolanje  za psa in vodnika, ki bosta to opravljala profesionalno.
To je  nekako tako kot recimo profesionalni gorski reševalec...  lih vsak ki ima voljo se učit pa probat ne more bit.... gre lahko  reševat enega ponesrečenca nekam gor na en  zaj*ban hrib? ne vem če lih no.
Pr krvosledništvu je pa opravka z zastreljeno divjadjo... in tej divjadi se gre za življenje...
 zato te sprašujem in zaradi tega ne razumem...
Tud v tujini ni by the way za šport ... Krvna se gre pa  poorenk zares.
Tud kakšen pes se ne vrne ;)

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #412 : 18 Julij 2012, 19:39:31
Ok, kapiram sedaj to samodisciplino.

Azu. Ja, vsekakor je pomembno, kaj mislis delati v loviscu/ih, in kaj se zahteva na tekmi/ah. Vseeno zadevi, sicer razlicni, nista cisto kot dan in noc (ne primerja se tukaj pasnje ovac in lova, temvec pravi lov in boljso/slabso simulacijo lova - ce je simulacija (tekma) tistega, kar mislis delati v loviscu, svoh... bi jaz se kar vadila in ne delala stale v loviscu oz. dvomim, da pes, ki ne zna v "lahkih" okoliscinah delati, da bo blestel v realnih. Morda se najdejo izjeme ali celo psi, za katere velja obratno?


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #413 : 18 Julij 2012, 21:55:59
Recimo moj dela na treningu solidno. Ampak, kako bi se dejansko obnesel na pravem lovu pa nimam pojma  :-[ Ker eno je, ce se dela z aporti in se pac trenira (trening z divjadjo mi ni na voljo), drugo je, ce gres na pravi lov, spet tretje, ce gres na preizkusnje (pa mi je na preizkusnji zacudoma zelo dobro delal z divjadjo, glede na bolj uboge izkusnje, ki jih je imel ravno zaradi tega, ker nama divjad za trening ni na voljo). Vem, da takrat pade v nagon, kaj bi pa to pomenilo za delo samo pa res ne vem.. Bomo videli v jeseni, ane diva1  ;)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #414 : 18 Julij 2012, 22:35:56
Hej moja Ovčka,

Ja, jeseni pa gremo...  V Prekmurje. "Vstopnico za "dve VIP osebi" pa že tako ali tako imaš.
In moram povedati, da se te neizmerno veselim. Saj veš, jaz grem tudi zraven. In imeli se bomo lepo... Milan  pa vaju bo vzel pod okrilje.

Sicer pa bova napisali "poročilo".. In delili vse "videno" z vami. 

Lep pozdrav.



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #415 : 19 Julij 2012, 15:17:27
Ker vidim, da se pocasi ze mesa sport in sluzbo. Vse tekme, tekmovalnega znacaja, z zmagovalcem so sport in nimajo nobene hude veze s sluzbo oz. delom v loviscu cemur so lovske pasme, psi namenjeni!
Preizkusnje, ki v lovstvu obstajajo in imajo nekaksen pomen so samo preizkusnje, ki imajo "vzrejno vrednost", ki se za piko na i potrdijo se v stvarnem delu. Najveckrat so to preizkusnje namenjene mladim psom, ki morajo pokazati svoje naravne zasnove ter moznost solanja, kjer pa igra veliko vlogo tudi vodnik.
Ko izkusijo pravo sluzbo se jim najveckrat za taksen "sport" prav gladko j..e ;) , .........kot bi se nekim drugim sluzbenim za rokav.
Zato pa so to preizkusnje namenjeni vzrejni vrednosti in mladim psom. Vzrejna vrednost pa obsega se ogromno drugega, nezapisanega............in rodovnik je navsezadnje la za rit brisat, ce le nimate driske :o (ja, ja, seveda so vse preizkusnje in sport, predniki vpisani; vem, vem ;D )
Lovski aport pomeni prinsanje VSAKEGA predmeta ali pa divjadi; prinesi tisto kar se ti ukaze; moras prinesti! Seveda je taksen aport svetlobna leta oddaljen od prirojenega veselja do prinasanja ;) , je pa prav to veselje dobra osnova do prvega! Vse ostalo je sportno aportiranje oz. kar nekaj..............kar pa bo ocitno, kot vse ostalo v kar posezejo sportniki s svojimi definicijami postalo "pravi aport" ali pa "preusmeritveni aport" ;D
Ne me razumet narobe oz. kot kaksen osebni napad............seveda dokler "preusmerjanje" ne postane vzrejna vrlina 8) (najveckrat v ustih sportnikov; tistih, ki s psi nekaj delajo; ce je to resno delo se toliko slabse)

Se osnutek zame osebno bebavega zakona (samo najzanimivejsi del; zame osebno)

(3) Vsaka oblika individualnega ali skupnega lova na malo divjad se lahko izvaja le ob prisotnosti šolanega lovskega psa, ki je opravil ustrezno preizkušnjo in sicer:

a) Za lov v gozdu (gozdno delo) se uporablja:
- goniče, brak-jazbečarje in jamarje, ki so uspešno opravili preizkušnjo naravnih zasnov (PNZ) za svojo pasemsko skupino;
- ptičarje, ki so uspešno opravili najmanj širšo poljsko preizkušnjo (ŠPP);
- šarivce, ki so opravili mladinsko preizkušnjo za prepeličarje (MP)ali preizkušnjo naravnih zasnov (PNZ) s prinašanjem za španjele;
- prinašalce (retrieverje), ki so opravili najmanj preizkus lovske preizkušnjo za prinašalce.

b) Za vse vrste lovov na polju, kjer se izvaja lov poljskega zajca ali fazana ali gojene jerebice    se   uporablja:
- ptičarje, ki so opravili najmanj jesensko vzrejno preizkušnjo (JVP) ali poljsko preizkušnjo (PP);
- šarivce, ki so opravili mladinsko preizkušnjo za prepeličarje (MP) ali preizkušnjo naravnih zasnov (PNZ) s prinašanjem za španjele;
- prinašalce (retriverje), ki so opravili najmanj lovsko preizkušnjo retriverjev;                                                                                           
- jamarje, ki so opravili vsestransko uporabnostno preizkušnjo;
 
c) Za lov na raco mlakarico se uporablja:
- ptičarje, ki so opravili najmanj jesensko vzrejno preizkušnjo (JZP) ali so opravili preizkušnjo v vodnem delu s prinašanja iz globoke vode;                                                                     
- šarivce, ki so opravili mladinsko preizkušnjo za prepeličarje (MP) ali preizkušnjo naravnih zasnov (PNZ) s prinašanjem za španjele ali  preizkušnjo v vodnem delu s prinašanjem iz globoke vode;
- jamarje, ki so opravili najmanj uporabnostno  preizkušnjo v vodnem delu s prinašanjem iz globoke vode;
- prinašalce (retriverje), ki so opravili najmanj  PNZ.


PS
Oznaka prinasalec vsaj nekaj pomeni (prinesi vse kar se ti ukaze; v fizicnih zmoznostih)
Beseda pticar pa je plod domacih zeljnikov in nic drugega; marker=pticar=bullshit :o



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #416 : 19 Julij 2012, 15:28:45
Ne razumem "preusmeritveni aport".

Prav tako ne zadnjega stavka, da je pticar bullshit.


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #417 : 19 Julij 2012, 15:49:38
Na "preusmeritveni aport" je se malo za pocakat............mogoce ne dolgo ;D (seveda je definicija plod mojega zeljnika  :) )
Pticar=bullshit ; tako je ;)
Kaj je FCI VII ali pa izvorni ime za zimavca, NKP ali pa druge "pticarje" ;)
Pticar=bullshit



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #418 : 19 Julij 2012, 16:00:31

Kaj je FCI VII ali pa izvorni ime za zimavca, NKP ali pa druge "pticarje" ;)
Pticar=bullshit
VORSTEH HUND!  :P

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #419 : 19 Julij 2012, 16:05:42
VORSTEH HUND!  :P

Psi, ki markirajo, nakazujejo!
Pticar=bullshit :P
(v tocki izrazoslovja)

DD, DK.......=vsestransko uporaben pes!!!