Kaj storiti v primeru najdbe živali?

scythe · 2632

scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
: 14 Marec 2006, 22:00:30
Naslov teme je malo čudno zastavljen, zato ga bom poskušala čimbolje obrazložiti.

Prejšnji teden, ko sem se vračala iz faxa domov, sem pred Konzorcijem v Ljubljani videla na kolesarski stezi kužka (svetlega labradorca), ki mi je izgledal popolnoma izgubljen. Lokacija je bila seveda nabita z ljudmi, vendar kuža je nepremično stal - tudi z glavo ni trznil. Malo sem o kužku povprašala ljudi, ki so stali nedaleč, pa nobeden ni vedel nič.
Lahko je čakal na lastnika, ki je bil v trgovini (čeprav je kuža stal na kolesarski cesti in ne pred trgovino), lahko je bil izgubljen, lahko je bil zavržen.... Nimam pojma. Vem samo, da se mi je trgalo srce in nisem vedela kaj storiti.

Sama živim na podeželju, kjer se v času gonitve lokalne psičke, vedno najde kakšen "potepuški/izgubljen" kuža. Kakor pridejo, tako tudi izginejo. Sama jih videvam zelo malo.

Torej kaj lahko nek posameznik stori, ko opazi žival brez lastnika?


Ok, tukaj kjer živim, bi psa nekaj časa opazovala, da bi ugotovila ali gre za izgubljenega kužka ali zgolj za psa, ki se je odločil iti malo na potep. V to opazovanje bi vključila tudi zbiranje informacij - čigav je....etc. V primeru, da bi sklepala, da je izgubljen, bi ga začasno sprejela pod svojo streho (če bi se le dalo). Kaj potem? Kontaktirati pristojno zavetišče?

Kaj pa se lahko stori v primeru, kot sem ga navedla zgoraj (kuža pred Konzorcijem)? Pes mi ni izgledal zanemarjen, ampak v najboljšem stanju pa tudi ne. Trgalo se mi je srce, ker nisem mogla nič narediti. Če bi lahko v tistem momentu s čim improvizirala povodec, bi ga odpeljala s seboj na vlak in domov. Sicer ne vem kako - ampak je imel tako žalosten pogled, da to sploh ni bilo važno.
Kakšno pravico sploh imam v takšnem primeru odpeljati žival? Kako je z zakonom? Vem edinole, da zavetišče lahko odda žival 10 dni po sprejetju, če se v tem času (torej v 10ih dneh) ne javi lastnik (upam da se ne motim). Kako je s posamezniki v smislu pravne odgovornosti? Kaj bi se lahko zgodilo, če bi nevede jaz nekomu izpred trgovine odpeljala psa (da je kuža zgolj zataval na kolesarsko stezo), ker bi mislila, da je zapuščen?



Lp,
Mojca


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1 : 15 Marec 2006, 21:46:07
Tole je sicer še na starih straneh, tudi na forumu pod Iščejo svoj dom je tema o tem, kaj storiti. Na tvoje vprašanje boš dobila odgovor na koncu članka ;)

Lp nina



scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #2 : 15 Marec 2006, 23:07:22
Tole je sicer še na starih straneh, tudi na forumu pod Iščejo svoj dom je tema o tem, kaj storiti. Na tvoje vprašanje boš dobila odgovor na koncu članka ;)

Ups  :-[ Sploh nisem videla. Sem mislila, da je samo za primer, ko se ti izgubi žival...  :-[
Hvala Ninci!



Lp,
M


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #3 : 16 Marec 2006, 13:49:29
Nikjer pa ni napisano, da je dobro odpeljat psa tudi v najbližjo veterinarsko postajo, kjer imajo register psov. Psi se namreč čipirajo in vellika verjetnost je da je čipiran tudi najdeni kuža. Vet pogleda v bazo in je.
Če ni čipa ga pa žal ni.
In tudi, če se tvoj kuža zgubi skočiš na svojo veterinarsko postajo, ker veterinar v bazo vpiše da se je kuža zgubil... In kjer koli se bo v slo pojavu pri veterinarju in bo ta pogledal v bazo bo jasno...

To mi je pred par dnevi povedaj moj veterinar, ko sem ga vprašala kako je s temi stvarmi....

+1

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P