Bullmastifi napadli človeka!

MIŠA · 596248

Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #810 : 08 Februar 2010, 19:12:13
Karmen nekaj se je govorilo, da je dovolj, da je na vidnem mestu nalepka, da objekt/hiso varuje pes. Kaksne so zakonske podlage pa ne vem..  :-[ Naj kdo drug napise..

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


saba

  • *
    • Prispevkov: 489
    • Točke: 1
Odgovori #811 : 08 Februar 2010, 19:38:05
Če nekdo brez dovoljenja vstopi na privatno površino, ki je po predpisih označena in ga pes ugrizne, potem lastnik kazensko ni odgovoren, objektivno pa še vedno, se pravi, da te ta oseba v civilni tožbi lahko toži za odškodnino.

Naj me kdo popravi, če temu ni tako...



tjaša123

  • *
    • Prispevkov: 128
    • Točke: 0
Odgovori #812 : 08 Februar 2010, 19:45:09
Sem gledala oddajo...bravo Svetlana!!! še več takih potrebujemo, ki povejo kar je prav!!!! :) :) :) :) :) :) :) :) :)

in še ena beseda o g. Vidicu. On je definitivno eden najbolj sposobnih kinologov. Sem tudi prebrala njegovo knjigo in jo priporočam vsem, ki imajo psa in tistim, ki ga kupujejo. On pri tej stvari ni nič kriv, saj ga v zadnji komisiji ni bilo.. Zakaj ne?? Zato ker tega dokumenta ni želel podpisati in so ga vrgli ven...  ??? ??? ??? Bomo pa vsi mi, še posebaj pa tisti ki so za to odgovorni morali pošteno predelati kaj pomeni beseda kinolog. To je strokovnjak in ne zgolj ljubitelj, vzreditelj itd. tako da drugič malo bolj z glavo kdo rešuje problem kot je bil ta!! ;) ;)


lp :-[



Tadeja

  • *
    • Prispevkov: 247
    • Točke: 0
Odgovori #813 : 08 Februar 2010, 23:24:01
Kolikor vem, je minister Pogačnik veterinar in predstojnik patologije. Novinarji pišejo o tem, da so hoteli trupla bullmastifov zamenjati. Gospod minister se pa še vedno dela nedolžno ovčko...

"Odgovoren si za tisto, kar si udomačil..." (A. de Saint-Exupery)


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #814 : 09 Februar 2010, 09:03:43
Moje mnenje je se vedno, da si je tole zasluzil, pa zloraba gor ali dol, nekaj v ravnanju s temi psi pac ni bilo ok in to je dejstvo.

še premal so ga  >:D



chezo

  • *
    • Prispevkov: 95
    • Točke: 0
  • Flower Of Old Hill Hemp
Odgovori #815 : 09 Februar 2010, 09:25:58
http://www.dnevnik.si/novice/slovenija/1042336065  intervju z dr. Sabino Stariha Pipan



Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #816 : 09 Februar 2010, 11:08:17
Pozivam vse, ki so imeli neprijetne incidente s temi psi in lastnikoma, da mi posredujejo informacije na email: [email protected]. Deteljica je že tukaj povedala svojo zgodbo, a so tudi drugi imeli podobne izkušnje?

Zbiram čimveč podatkov, ker pripravljam članek kakor tudi razne akcije, ki naj bi prispevale k razumnim reštivam problematike nevarnih psov/neodgovornih lastnikov v Sloveniji. Hvala vnaprej.



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #817 : 09 Februar 2010, 12:20:42
Kolikor vem, je minister Pogačnik veterinar in predstojnik patologije.

Ni predstojnik Instituta za patologijo. Odkar je minister, samo poucuje predmet sodno in upravno veterinarstvo.
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


saba

  • *
    • Prispevkov: 489
    • Točke: 1
Odgovori #818 : 09 Februar 2010, 12:42:41
Ni predstojnik Instituta za patologijo. Odkar je minister, samo poucuje predmet sodno in upravno veterinarstvo.
m.
Maja01, mogoče veš kdo je/naj bi opravil obdukcijo psov, v kakšnih primerih jo sploh opravljajo in komu je uradno poročilo potem dostopno?



Nikec

  • *
    • Prispevkov: 122
    • Točke: 0
  • Nik in Griff
Odgovori #819 : 09 Februar 2010, 12:45:13
Tudi en moj pes je bil napaden od njihovega bulmastifa- cca 5 let nazaj. Bila sta samo z enim - samcem in odvlekel ju je na vrvici čez širino PSTja direktno v mojega 13 letnega smca in semu zagrizel v vrat (toliko o tem da vrvice vse rešijo  ::)). Kot je bilo za par običajno sta mirno in pasivno gledala kako otresa psa  >:(, niti poskušala ga nista stran potegnit  :o, niti odprla ust  >:(.
Jaz se nisem mogla vmešat fizično, ker sem bila z vsemi 4 psi ,ki sem jih takoj ko sem videla da bo napad dala ostale 3 v prostor,kjer so pač trenutno bili (toliko otem kdo je bolj nevaren- oseba s 4 spuščenimi psi ali en z enim privezanim  ::)) , pa nisem hotla tvegat, da bi slučajno prišli pomagat reševat spor ( kar bi bila večja (čeprav izredno majhna) verjetnot, če bi šla pomagat jaz ). Tako sem počakala, da ga je za hip spustil in ga takrat poklicala stran (Pri vetu je potem dobil je 6 šivov na vratu in imel več dni probleme z zadnjim delom , ki mu je itak pešal). Tipčka sta šla potem dalje, ko da ni bilo nič  :o. In glede na zakonske predpise- moj pes prost , tudi meni ni preostalo drugega
Sem videla že dosti pasjih pretepov v svojem živlenju,ampak takega odnosa lastnika pa še ne  :o Sej vem da je zlobno  :-[ , ampak ta tip si res ni nič drugega zaslužil , kot to, kar se mu je zgodilo.
Takrat mi je bilo edino žal ,da ni bilo to pet let prej,ker bi sprostila svojega psa iz povelja in bi butastega bula spravil tja kamor ga VURS 5 let ni uspel  >:( . Tako pa je bil žal že toliko star,da se še branit ni mogel več.

Tudi moj pes Nik je bil napaden na pst-ju še predno so ti bulmastifi napadli Jegliča. Škotskega ovčarja sem imela sicer spuščenega, a je tekel zraven mene, maksimalno oddaljen 1 meter. Ko sem zagledala žensko v PETKAH na mojo srečo le z enim bulmastifom na štriku, sem psa prijela za ovratnico in tekla naprej. Kar naenkrat pa zagledam in pa slišim, kako lastnica bulmastfa kliče svojo mrcino, katera nori proti Niku. V šoku pač spustim psa in zagledam, kako mastif skoči na mojega in ga začne gristi. Moj pes le cvili, leži na hrbtu, skratka se preda... Bila sem čist v šoku, nisem vedela kaj narediti, lastnica le strmi in pravi, da psa ne more prijet....
No, hvala bogu je bilo to na delu pst-ja, kjer je živel bivši predsednik Drnovšek in je bil na srečo tudi on takrat na sprehodu z Brodi-jem. Hitro mi je odvezal svojega psa in z vso silo s svojim povodcem udaril mastifa, ki je pač taktat v šoku spustil mojega psa. Ženska se mi ni NIČ opravičila, prijela svojega psa in odšla. Gospod Drnovšek in še neke gospe iz Murgel pa so povedali, da je ta pes že napadel druge pse...
Ko sem prišla domov, sem na Niku odkrila luknje od ogriza tistega psa in mu rane le razkužila, saj sem po telefonu prej govorila z vetom, ki mi je dejal, če bi se slučajno začelo kaj gnojiti, pa nja psa pripeljem na kliniko...
Že tako po naravi prestrašeni škotski ovčar, mi je še leta kasnej na mestu, kjer je bil napaden ponovno doživel šok in začel brezglavo laufati...
Nikoli več ga ne morem peljati na ta del pst-ja, ker očitno tega mesta ne bo nikoli pozabil...



Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #820 : 09 Februar 2010, 12:45:36
Maja01, mogoče veš kdo je/naj bi opravil obdukcijo psov, v kakšnih primerih jo sploh opravljajo in komu je uradno poročilo potem dostopno?

Odlično vprašanje. Tudi mene zanima.



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #821 : 09 Februar 2010, 12:50:19
Ne vem tocno kdo. Eden od treh veterinarjev, ki to obicajno delajo.
Obdukcija se dela, ko jo a) zeli lastnik ali b) je v javnem inetresu (kuzne bolezni, sum na kaznivo dejanje, del kaksne preiskave ...)
Ne vem komu je porocilo dostopno v tem primeru, verjetno policiji/sodiscu, predstavljam si, da tudi ministrstvu ...
bom vprasala ...

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #822 : 09 Februar 2010, 12:59:06
Ena izmed zahtev tako ali tako more biti objava uradne obdukcije. Sem jo sicer pričakovala danes, kot prvi delovni dan, ampak očitno je ne bomo dočakali. Tudi članki so poniknili, cenzurirajo se komentarji, v glavnem, cela država očitno sočustvuje z doktorjem in njegovo družino  :-\     Mogoče bomo še uvedli kakšen žalni dan  :-\


Sem tudi v Oni prebrala intervju z Vidicem in Stariho-Pipan, in vsaj eden od njiju se zelo boji reči bobu bob......."...lahko bi bilo usodno, če je enega od njih malo porinil v avto, lahko je bil le rahel napačen gib. " WTF?

Jean, jaz ti danes zvečer ali jutri zjutraj, če se bo preveč zavleklo, pošljem vse kar bomo dorekli.

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #823 : 09 Februar 2010, 12:59:39
Nikec,  :(

Hvala za informacije. Zelo zanimiva zgodba. Bravo Drnovšek!

A se spomniš približno, kdaj je bilo? A si takrat razmišljala o tem, da bi gospo in svojo psico (predvidevam, da je bila Joy) prijavila? Ali je bila tudi tebi (tako kot deteljici) ovira to, da so bili vaši sicer nedolžni psi odvezani?

Drugo vprašanje, ki me zanima: a kdo ve rodovniški ime Joy in iz katere psarne je? A vedo v tej psarni, kaj je ta psica vse povzročila?

Tu se odpirata vsaj dve pereči vprašanji za vzreditelje:
1. Kako je možno, da je nekdo prodal psa svoje reje tako očitno neodgovorni lastnici?
2. Kako je možno, da je taista neodgovorna oseba dobila vzrejno dovoljenje za svojo nevarno psico?



Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #824 : 09 Februar 2010, 13:07:03
Sem jo sicer pričakovala danes, kot prvi delovni dan, ampak očitno je ne bomo dočakali.

Felina, be patient.  ;) Osebno sem prepričana, da vsaj nekateri novinarji pridno in zvestno opravljajo svoje delo. Pač nekaj časa traja, da dobiš podatke in pripraviš poročilo, sploh ko gre za tiskano izdajo, npr. v kakšnem časniku (Dnevnik).  Če pa uradniki in politiki še naprej izmikajo tudi poklicnim novinarjem, pač potem je čas, da gremo mi na ulico z zahtevami.



chezo

  • *
    • Prispevkov: 95
    • Točke: 0
  • Flower Of Old Hill Hemp
Odgovori #825 : 09 Februar 2010, 13:19:46
Danes se na sprehodu s psom ujel pogovor dveh non. Ena je trdila, da je potrebno psa, ki je star čez 10 let usmrtiti ker ni več siguren. Sploh pa se je lahko sama prepričala v primeru teh bullmastifov  ??? Mislim da bo treba čimprej kej ukrenit, ker to slabo mnenje se širi hitreje kot kuga!



Nikec

  • *
    • Prispevkov: 122
    • Točke: 0
  • Nik in Griff
Odgovori #826 : 09 Februar 2010, 13:21:48
Nikec,  :(

Hvala za informacije. Zelo zanimiva zgodba. Bravo Drnovšek!

A se spomniš približno, kdaj je bilo? A si takrat razmišljala o tem, da bi gospo in svojo psico (predvidevam, da je bila Joy) prijavila? Ali je bila tudi tebi (tako kot deteljici) ovira to, da so bili vaši sicer nedolžni psi odvezani?



Mislim, da je bilo to cca. 5 let nazaj  ???. Prvič sem bila sama ful v šoku, prestrašena sem bila tako zase, kot tudi za psa. Ko je bilo z mojim potem vse v redu, me je to popolnoma osrečilo in se nisem hotela ukvarjati s prijavami... kot npr. priče, sploh pa kako naj prijavim osebo in psa, če sploh nisem vedela kdo je  ???
To, da je bil moj pes, sicer nedolžen, odvezan pa je tudi en razlog, da ne prijaviš storilca, kajti ve se, da MORA biti PES na POVODCU  ;)



saba

  • *
    • Prispevkov: 489
    • Točke: 1
Odgovori #827 : 09 Februar 2010, 13:52:47
Nikec,  :(
Drugo vprašanje, ki me zanima: a kdo ve rodovniški ime Joy in iz katere psarne je? A vedo v tej psarni, kaj je ta psica vse povzročila?

Jean, jaz se ne bi preveč zadrževala na konkretnem primeru teh psov. Dejstvo je, da so imeli psi že pestro zgodovino napadov na druge pse, pred napadom na človeka. In kljub temu, da je bila v parih primerih podana tudi prijava, ni ukrepal nihče, še huje, postopki so zastarali, tako da očitno tudi odgovarjal ni nihče. Tudi potrjen sum zlorabe ne bo spremenil ničesar - psi so bili agresivni in po tako hudem napadu na človeka bi morali biti evtanazirani.

Mene bolj skrbijo posledice tega dogodka, rastoče nezadovoljstvo ljudi, nestrpnost do lastnikov psov in njihovih psov, sprememba zakonodaje, ki nam bo vsem otežila življenje. Pa dejstvo, da že imamo zakon, ki vse te stvari ureja, samo ga na žalost in očitno, marsikdo (še celo tisti ki sedijo v parlamentu) ni še nikoli prebral, še bolj žalostno in očitno pa je, da ga nihče ne izvaja in upošteva.

Medijski forumi (tisti, ki še delujejo) so polni ogorčenih komentarjev in agresivnih izpadov proti lastnikom psov in besno zahtevajo zakonodajo, ki jih bo "ubranila" pred napadi psov, pred dreki na poteh in laježem. Kot, da jih bo res :(



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #828 : 09 Februar 2010, 13:57:20
Danes se na sprehodu s psom ujel pogovor dveh non. Ena je trdila, da je potrebno psa, ki je star čez 10 let usmrtiti ker ni več siguren. Sploh pa se je lahko sama prepričala v primeru teh bullmastifov  ??? Mislim da bo treba čimprej kej ukrenit, ker to slabo mnenje se širi hitreje kot kuga!

Nasprotno, pes po 10 letu (cca odvisno od pasme) postane čist siguren, tudi tisti, ki prej nikoli ni bil  8)- ker preprosto ni več fizično sposoben,kot je bil nekoč in se tega tudi zaveda  :P.
Č kdaj posatne kakšen pes nepričakovano  je to po 2 letu v primerjavo z do 2 leta. Najbolj "nesigurni " so pri med 2 in 7 letom starosti  ;).
Zato imajo v Nemčiji npr za pasme, ki jih označujejo kot nevarne veljaven "urbani del BBH" ja opravljen med 2 in 3 letom, ne prej  8)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Alba

  • *
    • Prispevkov: 4.255
    • Točke: 3
  • I like my dog better than I like most people.
Odgovori #829 : 09 Februar 2010, 14:13:31
Ja jaz se po eni strani veselim, ko bo Alba 10 let ali več stara, v upanju, da bo vsaj takrat lahko spuščena na travnikih, ker iuti itak ne bo mogla ;) - malo za hec.

Psi so najbolj iskreni prijatelji :):):)

http://www.mojalbum.com/rink/


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #830 : 09 Februar 2010, 14:14:47
Felina: priloge kot je Ona se pripravljajo precej prej, preden izidejo. Intervju z vidicem in Pipanovo je moral biti narejen takoj po napadu, ko se o zlorabi ni vedelo še nič.

kar se pa tiče konkretnih mastifov, se mi pa vse bolj dozdeva, da sama genetika pri njihovi napadalnosti ni imela glavne vloge (čeprav sem bila prej prepričana v nasprotno) Namreč: pokojna lastnika sta uspela zdivjati tudi svojega prejšnjegha psa, ki ni bil neke " močne" pasme, pa prav vsi napadi, ki so se zgodili, so se zgodili v prisotnosti enega od lastnikov. tudi napoad na inštruktorico v Gmajnicah. Če sem prav razumela vso kolobocijo, so bili psi takrat, ko lastnika ni biilo zraven obvladljivi.

Alba, ne veselo se prezgodaj, bi rekla da je ta starost pri huskijih tam enkrat po 13.


*sara*

  • *
    • Prispevkov: 1.916
    • Točke: 7
Odgovori #831 : 09 Februar 2010, 14:20:12
Danes se na sprehodu s psom ujel pogovor dveh non. Ena je trdila, da je potrebno psa, ki je star čez 10 let usmrtiti ker ni več siguren. Sploh pa se je lahko sama prepričala v primeru teh bullmastifov  ??? Mislim da bo treba čimprej kej ukrenit, ker to slabo mnenje se širi hitreje kot kuga!

Jah, mene pa so že opozorili, da ne smem sprehajat dveh hkrati in da bi morale met nagobčnik (border in golden)..tako da se nekateri po novem bojijo tudi psov doslej "nenevarnih" pasem.

...Hey babe, take a walk on the wild side...
...http://goldenhandling.webs.com...


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #832 : 09 Februar 2010, 14:22:41
Tudi potrjen sum zlorabe ne bo spremenil ničesar - psi so bili agresivni in po tako hudem napadu na človeka bi morali biti evtanazirani.


Zame pa je to zelo pomemben faktor, ja, bi morali biti usmrčeni, se strinjam in je oblast krepko zatajila (to je prva bizarna stvar vsega skupaj), ampak, če se potrdi sum, pa je tudi lažje laičnemu folku dopovedat, da psi ne pokoljejo kar tako za zabavo  :-\  . Sicer na sprehodih še nisem doživela kakšnega negativnega oziva na moje tri, ampak gonja se pa je začela, čeprav morem rečt, da po zadnjih ugotovitvah, ki so prišle v javnost, so se ljudje bolj usmerili v oblast in pljuvanje po njej, kot pa po psih kar po spisku.

Imamo mi v naši soseščini enega samojeda, ki je v prisotnosti svoje lastnice popolnoma nemogoč, zaganja se, napada itd (klicali policijo ničkolikokrat zaradi vsega, na VURS itd.), ko je sam na terenu, pa pobegne ob prvem vidiku naše bande  ::)  Znajo biti psi ob svojih lastnikih zelo žleht, ko drugače niso.

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


saba

  • *
    • Prispevkov: 489
    • Točke: 1
Odgovori #833 : 09 Februar 2010, 14:23:53
Še to: vem, da vas nekaj spremlja debato na to temo tudi na forumu Mojpes, tistim ki jo ne, pa toplo priporočam, da si prebejo tekst na spodnji povezavi, v katerem so izpostavljeni trenutno najbolj pereči problemi s področja kinologije, varstva živali in pravne ureditve teh področij.

Mojpes.net, Jana Pahovnik: http://www.mojpes.net/modules/news/article.php?storyid=1529

V zadnjih dneh je tudi veliko govora o "odgovornem lastništvu oz. skrbništvu psa", nihče pa ne definira kaj to sploh je, zato bom iz zgornje povezave skopirala še par stavkov o tem:
Ne trdim, da morajo vsi psi bivati v vaših sobah, trdim pa, da vsem psom pripada varnost, ves čas sveža voda, hrana za pse, veterinarska oskrba, ko jo potrebujejo, vsak dan sprehod s skrbnikom in prava mera pozornosti skrbnika. Odgovornost skrbnika je, da svojemu psu omogoči vsaj to. Poleg odgovornosti skrbnika za varnost psa je enako pomembna tudi odgovornost skrbnika psa za varnost okolice. Kot je treba poskrbeti, da se ne bo psu dogodila nesreča, je treba preprečiti, da bi pes povzorčil nesrečo. Vse premalo ljudi se namreč zaveda, da so lahko kot skrbniki psa odgovorni za smrt človeka na cesti, ki se bo morda izogibal psu, pa zato zapeljal v drevo, odgovornosti ob morebitnem pokolu drugih živali ali celo odgovornost za napad psa na ljudi. Odgovorno skrbništvo se ne začne šele takrat, ko žival že imamo, temveč v trenutku, ko pomislimo, da bi v naše življenje pripeljali novega člana - žival. Odgovoren izbor pasme, odgovoren izbor vzreditelja, odgovorne priprave na prihod živali, šele potem odgovorno skrbništvo, ki se konča z odgovorno odločitvijo, kdaj se bo zaključila življenjska pot našega pasjega ali mačjega prijatelja..



Nikec

  • *
    • Prispevkov: 122
    • Točke: 0
  • Nik in Griff
Odgovori #834 : 09 Februar 2010, 14:24:55
Jah, mene pa so že opozorili, da ne smem sprehajat dveh hkrati in da bi morale met nagobčnik (border in golden)..tako da se nekateri po novem bojijo tudi psov doslej "nenevarnih" pasem.

Mene tudi čudno gledajo, k sprehajam dve krvoločni mrcini... mladiča borderja in škotskega ovčarja  ;D



tprose4

  • *
    • Prispevkov: 129
    • Točke: 0
Odgovori #835 : 09 Februar 2010, 14:36:44
Sem sprehajalka psov (ker sama živim v stanovanju, kjer ne smem imeti psa, si pa psa zelo želim, zato je trenutna rešitev pač sprehajanje tujih psov) in me zelo motijo drugi, ki sprehajajo pse brez povodca, saj se na sprehodu skoraj vedno srečam s kakšnim psom, ki hoče napasti psa, ki ga jaz sprehajam na povodcu... Srečujem pa tudi veliko spuščenih psov, ki ubogljivo tekajo ob lastniku in ubogajo odpoklic na prvi ukaz in niso nikomur nevarni ker so pravilno socializirani in vzgojeni. Srečujem tudi ogromno lastnikov psov, ki pogledajo stran, ko se pse pokaka in ko mu ponudiš vrečko, da bi pospravil iztrebek za svojim psom, postanejo nekateri celo agresivni in se te lotijo z grožnjami, agresivnimi besedami, nekateri bi se te najraje lotili še fizično... Takšni neodgovorni in nesramni lastniki so vzrok, da veliko ljudi zganja histerijo in da na splošno čutijo nekakšno sovraštvo do psov in njihovih lastnikov...

Sama že dolgo razmišljam o rešitvi tega problema. Ker bi se rada na sprehodu počutila varno, ne pa da bi se konstantno bala za svojo varnost in varnost psa, ki ga peljem na sprehod na PST ali pa se izogibala kakcem po mestu (na žalost na njih naletiš na vsakem koraku  >:(  :'( )
Sem odločno proti nagobčnikom na vseh psih, kar bi nekateri sedaj najraje dosegli. Po mojem mnenju bi morali uzakoniti obvezen povodec za vse pse, nagobčnik pa samo za rizične pse (ki so agresivni ali imajo kakšnokoli motnjo, zaradi katere bi res potrebovali nagobčnik) ter v središčih mest ali na avtobusih in podobno, kjer je velika gneča in v kateri se s psom ne da umakniti drugim in kjer ne vemo kaj vse se lahko iznenada pripeti (zna se zgoditi da psu kdo stopi na šapo in pes lahko instinktivno "šavsne", recimo meni pa se je tudi že zgodilo v gneči, da je kakšna 3 leta star otrok pridirjal proti meni in psu porinil roko v gobec... kaj takega nikoli na svetu ne bi pričakovala... še dobro da je pes odreagiral tako, kot naj bi in je samo zarenčal, ker je bil prav tako šokiran kot jaz... ker se je vse zgodilo prehitro, da bi lahko "tamalega" ustavila predno je psu porinil roko v gobec.).

Ampak izven mestnih središč, kjer ni takšne gneče (recimo v kakšnih parkih, pohodniških poteh in podobno) bi pa dala možnost vestnim lastnikom in njihovim dobro vzgojenim psom pridobiti kot neke vrste "izpit" za vzgojenega psa, ki bi potrjeval, da je pes resnično dovolj dobro izšolan in vzgojen za sprehode brez povodca. Seveda bi morali biti psi ves čas blizu lastnika, ne pa tekati naokoli, da nikoli ne veš ali je pes komu pobegnil ali pa je kje daleč za njim še njegov lastnik. Dober primer za to se mi zdi "izpit za konje oziroma jahače", s katerim dokažeš, da si dovolj usposobljen, da greš lahko s konjem na ježo v naravo in s tem ne boš ogrožal sebe ali drugih. Policisti in redarji bi pa lahko občasno preverjali kdo od sprehajalcev ima "izpit" za svojega prosto spuščenega psa in veselo pisali kazni za tiste, ki ga ne bi imeli.

In še ena zadeva. "PASJA IGRIŠČA" V Ameriki imajo v mestih ograjene površine namenjene spuščanju psov. Tja lahko pelješ socializiranega psa da se igra in nateka z drugimi socializiranimi in prijaznimi psi. Seveda je nujno pospravljanje iztrebkov za svojim psom. Razmišljala sem o tem, kaj bi bilo potrebno storiti, da bi kaj takega dosegli tudi v Ljubljani. Da bi nekje ogradili kakšen travnik (podobno kot so ograjena igrišča vrtcev) in kamor bi lahko vodili lastniki svoje pse, ki so sicer socializirani in prijazni do drugih, pa niso najboljši v odpoklicu ter se zato ne morejo drugje prosto gibati.

Če je mogoče še kdo, ki mu je ta ideja o pasjih igriščih všeč, ki bi jo bil pripravljen podpreti, ki ima mogoče kašne vplivne prijatelje in ki bi vedel kam nasloviti to zadevo, da bi se lahko to enkrat resnično doseglo.
[/b][/color]

Če ne dopustiš, da bi ti srce otrdelo, če izkazuješ soljudem kaj prijaznosti, ti bodo odgovorili z naklonjenostjo. Podarili ti bodo prijazne misli. Če pomagaš mnogim ljudem, te bo spremljalo mnogo dobrih misli. Naklonjenost ljudi je več vredna kakor bogastvo.

Henry Old Coyote


casper

  • *
    • Prispevkov: 1.130
    • Točke: 0
  • Moj mali črni pesjanar
Odgovori #836 : 09 Februar 2010, 14:41:13
Danes se na sprehodu s psom ujel pogovor dveh non. Ena je trdila, da je potrebno psa, ki je star čez 10 let usmrtiti ker ni več siguren. Sploh pa se je lahko sama prepričala v primeru teh bullmastifov  ??? Mislim da bo treba čimprej kej ukrenit, ker to slabo mnenje se širi hitreje kot kuga!

Ravno zato je prav, da resnica pride čim prej na dan - v vsej svoji izpirjenosti. Čeprav že ves čas zagovarjam stališče, da bi morali biti psi evtanizirani že ob prvem napadu, je prav, da se ve, kaj je dejansko spodbudilo njihovo početje.

"Na tisoče generacij psov nekoč in zdaj je prepričanih, da bodo nekega dne - če bodo le dovolj pozorno poslušali - obvladali človeško govorico. " Maya V. Patel, roj. 1943


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #837 : 09 Februar 2010, 14:43:54
midva s sinom s petimi še nisva imela problema - razen tega, da jih zdaj bolj kličejo k sebi in božajo - kaj vem zakaj. res pa je, da na območja, preobljudena s psi in sprehajalci že nekaj časa nisem lezla. tam so bili že prej bolj nergavasti.

Sem za to, da se v krajih, kjer je koncentracija psov zelo velika določi poti ali dele parkov - večje površine torej , kjer so psi lahko spuščeni, drugje pa se potem lahko striktno zahteva povodec. za manjša ograjena igrišča pa nisem, ker je z njimi več problemov kot koristi. namreč - tako igrišče ni nevtralno ozemlje, kjer so psi veliko bolj tolerantni dug do drugega. Skupine psov, ki s redno tam si jih začnejo lastiti (ali ste že videli recimo, kako na vadbišču psi, ki nekaj časa tam trenirajo skupaj reagirajo na novega prišleka?)


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #838 : 09 Februar 2010, 14:52:09
Danes kroži po mailih  :wink: :

Šterk je umrl tako, kot je želel. V morju.
Humar je umrl tako, kot je želel. V hribih.
Baričevič je umrl tako, kot je želel. V pasjem gobcu.
In v čem je zdaj problem?

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


saba

  • *
    • Prispevkov: 489
    • Točke: 1
Odgovori #839 : 09 Februar 2010, 14:53:34
Ravno zato je prav, da resnica pride čim prej na dan - v vsej svoji izpirjenosti. Čeprav že ves čas zagovarjam stališče, da bi morali biti psi evtanizirani že ob prvem napadu, je prav, da se ve, kaj je dejansko spodbudilo njihovo početje.
Jaz zaradi te resnice ne bom nič bolj srečna in moje življenje s psom ne bo nič lažje. Še najraje bi videla, da ta resnica sploh ne bi obstajala!

Pa, ali res misliš, da je bil to edini razlog za agresijo psov? Da ti psi niso bili sposobni naredit tega kar so naredili, tudi če ne bi bili zlorabljani?

Za sam dogodek je bila relevanta cela vrsta dejavnikov, skozi vrsto let, zloraba je bila lahko samo še en dejavnik več in niti ne odločilen -
moje mnenje.