Križanje tačk

Neyka · 17092

Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
: 19 April 2012, 11:12:25
Pri stranskem koraku naj bi pes križal tačke. Midva imava s tem strašne probleme  :-X in vas prosim, če mi lahko kakšno idejo kako se tega lotit napišete.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 19 April 2012, 11:21:51
Klasičen ''cros''? Recimo, da stojiš pred njemu pa, da ti da desno taco na desno nogo, ki jo postaviš tako da mora prekrižat tace. Targeting tace. Na to jaz pomislim ko bomo vajo začeli učit. ;)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


MANDY

  • Gost
Odgovori #2 : 19 April 2012, 12:08:01
No lepo to pa tudi mene zanima. Kaj pa če ne znata targetinga?



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 19 April 2012, 12:26:38
Se ga pa na hitro še tega naučita ;) dosti uprabna zadeva za kar koli druga naučit.

Evo našla link. Samo da zadevo stopnjuješ v stoječem položaju in ob nogi. Potem samo še dodaš elemnet, da iz tega položaja prestopi (recimo ''cros'' in potem ''step'' pa ponavljaš tako dolgo, da izvedeš dovolj predpisanih korakov)
http://www.youtube.com/watch?v=QczoZywIUIM

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #4 : 19 April 2012, 13:34:34
Samo to je, ko pes lezi. Kako bi pa prenesla, da to naredi med korakanjem?

Kaj na tekmah res tako gledajo, ce pes prekriza tacke ??? ali je dovolj, da ti pac sledi pri koraku vstran?

battito animale


Target

  • *
    • Prispevkov: 270
    • Točke: 4
Odgovori #5 : 19 April 2012, 14:01:47
To tudi mene zanima, plus tega me zanima, če tudi psi s širokim prsnim košem lahko izvedejo križanje med hojo?



Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #6 : 19 April 2012, 14:05:29
Odvisno, kdo sodi ;). Načeloma pa zaradi (ne)križanja tačk izgubiš tako malenkost, da ni omembe vredno, sploh če imaš ostalo poštimano.

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #7 : 19 April 2012, 14:07:28
Samo to je, ko pes lezi. Kako bi pa prenesla, da to naredi med korakanjem?

Kaj na tekmah res tako gledajo, ce pes prekriza tacke ??? ali je dovolj, da ti pac sledi pri koraku vstran?

Odvisno pri katerem sodniku, po pravilih naj bi križal tačke :)

Pa pri nama foot target odpade, ker pes ne ve, da ima tace in na tarčo ne morem narest čisto nič.

Target, videla res še nisem nobenega, da bi prav načrtno to delal, vem pa, da je Neon sposoben skrižat tace.



Žal pa to naredi kvečjemu "po nesreči" in zeloooo redko in ne morem niti lovit, da bi na shaping naučila.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Target

  • *
    • Prispevkov: 270
    • Točke: 4
Odgovori #8 : 19 April 2012, 14:12:28
Je mal drugače, če tako pes stoji ali pa da v gibanju lepo pokriža..



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 19 April 2012, 14:48:18
To je samo pri vaji 45:
Pes hodi poleg ob vodniku. Ko prideta do znaka, stopi vodnik z desno nogo za en korak vstran v desno, priključi levo nogo ter nadaljuje gibanje v prvotni smeri po novi liniji, za en korak pomaknjeni bolj v desno kot pri izhodišču. Pes se mora prilagoditi spremembi vodnikove smeri tako, da se hkrati z vodnikom pomakne v desno s prečnim križanjem sprednjih in zadnjih nog.

Tole je po moje stvar veliko vaje iz hoje vstran, pa sčasoma pes začne bolj tekoče hodit in sam od sebe križati noge. Tako vajo sem videla na DVD od inštruktorjev paše z avstralci. Priporočajo jo kot eno od splošnih spretnostnih vaj za boljšo gibljivost psa v vseh situacijah, poleg gibanja naprej-nazaj in v levo-desno. To vajo vaditeljica izvaja tako, da pes stoji naravnost pred njo, ona pa ga ob stranski hoji enkrat v levo, enkrat v desno, usmerja z dvema palicama ob straneh telesa, da ostane lepo poravnan z njo. Na začetku malo poskakuje, potem pa tudi že križa obe taci.
Podobno se vidi tudi v temle videu bolj proti koncu.
http://www.youtube.com/watch?v=enpATrF6-Hg




Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #10 : 19 April 2012, 15:01:37
Je mal drugače, če tako pes stoji ali pa da v gibanju lepo pokriža..

Mja tudi verjetno. Boma probala vsaj stranski korak lepo naučit, pol se bom pa ubadala s križanjem. Če ima pa kdo še kakšno idejo se pa priporočam :)


Inka, je še vaja 18.

Sedi – Korak vstran v desno –Sedi

Pes hodi poleg ob vodniku in sede, ko se vodnik ustavi. Vodnik se premakne za en korak v desno, poveljuje psu poleg, priključi levo nogo in obmiruje. V idealnem primeru se pes s prečnim križanjem prvih in zadnjih nog hkrati z vodnikom pomakne v novi položaj poleg vodnika in sede. Tedaj vodnik odpelje psa poleg naprej proti naslednji postaji na progi

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #11 : 19 April 2012, 15:31:11
To tudi mene zanima, plus tega me zanima, če tudi psi s širokim prsnim košem lahko izvedejo križanje med hojo?
Ne, nekateri ne morejo. Kako se to ocenjuje bi bilo treba vprašat sodnika (jaz itak sproti pozabim kar vprašam  ::) ).

Pri vaji sedi-korak v desno-sedi je zelo malo psov, ki sploh toliko rit dvignejo od tal, da bi kaj križali. Kolikor vem ni napaka, če se pes samo presede k nogi z gibanjem postrani.

Jaz nisem nič komplicirala (kot ponavadi), vajo sem učila tako, da se mi psica prilagaja z dotikom plečke ob mojo nogo. Za pomoč imam še roko, da ne zaštarta s prednjimi nogami in gre postrani (z roko usmerim njen pogled stran od mene). Šele ko je vajo dobro poznala in naredila več korakov vstran, je začela križati noge. Sicer nama na tekmi ali izpitu še ni uspelo vaje izvesti tako popolno kot na treningu, ker ji gre odlično, ko imam hrano v roki in ne razmišlja. Brez hrane pa očitno preveč razmišlja zraven in noče gledat roke...  ::)



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #12 : 19 April 2012, 16:07:13
Moja psica tace pri koraku vstran sicer zna križat, ampak tako kot pravi Roxy, jih pri sedi-korak v desno-sedi ne križa, ker se ne dvigne dovolj. Na zadnji tekmi sva prav pri tej vaji zaradi tega izgubili točko. Sicer malenkost, ampak vseeno - se hitro nabere teh odbitkov. Zdaj bom to vajo trenirala drugače tako, da jo bom iz sedi najprej dvignila v stoj, nato naredila korak v desno (in upam, da bo potem tace križala) in jo dala spet v sedi.

Glede tega, kako psa naučiti, da tace križa - na treningu smo si pomagali med sabo. Eden je pač gledal in ko je psu uspelo tace prekrižat, se je zadrl, jaz pa hitro klik in nagrada. K sreči je psica hitro skužila. Je pa tako, da vsaj jaz med vajo ne vidim, če mi psica tace križa ali ne.



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 19 April 2012, 17:21:30
Hmm, ja, to da pes dvigne tazadno in jo prestavi za en korak v desno, je težko pričakovat, da bo stopil navzkriž in spet sedel. Stoje je to le lažje.
Pa tudi pri tem mora vodnik naredit malo daljši korak, da se to lahko izvede in tudi opazi izvedbo psa - res me zanima, če se to splača tako v nulo natrenirat :-\.



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #14 : 19 April 2012, 18:20:49
Meni se splača, ker itak si odbitke hitro nabereš. Zakaj se ne bi potem potrudil vajo čim bolje natrenirati? ;)



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #15 : 19 April 2012, 18:30:22
Če ima pes odlično pozornost, vse vaje obvlada in ne potrebuje dvojnih povelj, potem se splača uriti tudi take finese. Če ima pa težave s pozornostjo in recimo s tem, da se ne uleže ko mu prvič rečeš, potem se pa bolj splača najprej porihtati te bolj osnovne zadeve in se šele kasneje ukvarjati s finesami.

Jaz se nisem nikoli kaj dosti ubadala s tem pa sem v letu 2010 na vseh tekmah, ki sem se jih udeležila, stala na stopničkah :) Za lansko leto in letošnjo sezono pa še nisem našla motivacije, da bi spet šla na tekmo...

Pomoje zna biti, da začnejo psi kar sami križati tace. Neyka, probaj delati tako, da te nekdo gleda ali, da se snemaš. Mogoče je fora samo v tem, da delaš premajhne korake vstran.
Če te gleda nekdo drug pride prav tudi to, da ta oseba drži v roki kliker in ti klikne ob pravilnem momentu, ti pa nagradiš. S tem se znebiš posrednika in pridobiš na natančnosti označevanja vedenja.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #16 : 19 April 2012, 18:44:35
Pomoje zna biti, da začnejo psi kar sami križati tace.

Moj recimo je sam zacel, ja :) Samo sem ga morala ustavljat, da ni sel naprej, ampak vstran. Pa pomaga ce delas vec korakov, ne samo enega..

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #17 : 19 April 2012, 20:22:40
Jaz sem pa vesela, ce moja Kala ne skoci s celim telesom v desno in se ustavi v meni oz. da naprej prestavi sprednjo polovico nato pa se zadnjo. Prav tako sem vesela, ko njena noga ne konca na moji in lahko normalno nadaljujem gibanje (brez da bi morala izpod njene noge vlece ven svojo). Sicer pa ji tu in tam uspe krizanje nog (vendar ne na izpitu, kar naju je stalo 1 tocko (je bilo v gibanju in sem bila res vesela, da se ni katapultirala v desno), pa tudi ne na CAC Barje, kjer je bil le sedi-korak desno-sedi in je slo tudi tukaj nekaj malega dol).


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #18 : 22 April 2012, 22:53:47
Če ima pes odlično pozornost, vse vaje obvlada in ne potrebuje dvojnih povelj, potem se splača uriti tudi take finese. Če ima pa težave s pozornostjo in recimo s tem, da se ne uleže ko mu prvič rečeš, potem se pa bolj splača najprej porihtati te bolj osnovne zadeve in se šele kasneje ukvarjati s finesami.

Se sicer strinjam, da je najprej treba poštimati osnove, ampak mene moja nenatančnost na začetku zdaj precej tepe. Roxy mi ne pusti popravljati vaj, ki jih že zna. Uspelo mi je samo malo izboljšat izvedbo, ampak popolno ne bo nikoli. Sem probala čisto od začetka pa ne gre, ko zadeve povežem s poleg ali dam hrano iz roke. Tudi z uporabo drugih ukazov ne gre. Lahko samo veliko vadim npr. s hrano v roki in upam, da bo potem na tekmi čimbolj podobna izvedba. Te težave pa imam ravno pri koraku vstran in zavojih v levo. Poleg tega se mi zdi, da zavojev v levo res ne mara... Pri učenju po desni strani sem pa že od začetka bolj natančna in so enake vaje lepše narejene. Tako, da se vsekakor splača biti že od začetka natančen in ne nagrajevat, ker je pes končno naredil vajo pa čeprav šlampasto... Kasneje je težje zahtevat drugačno izvedbo, če je do takrat bilo vse nagrajeno.



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 23 April 2012, 13:11:32
Tako, da se vsekakor splača biti že od začetka natančen in ne nagrajevat, ker je pes končno naredil vajo pa čeprav šlampasto... Kasneje je težje zahtevat drugačno izvedbo, če je do takrat bilo vse nagrajeno.
Verjetno so tudi pri tem pri psih določene razlike. Mojemu ne dat nagrade, ko osvoji novo vajo, pa čeprav ne izvede najlepše, je tako kot da ni naredil in ne pošteka, pa še neha mu bit žur.
Mpr. dolgo mi je delal vajo poleg, prostor in sedi v poleg precej "v klinu", kljub temu, da sem ga nagrajevala iz leve roke. Zdaj, ko je končno začel lepše delati tudi obrate v levo, nama to uspeva z usmerjanjem z levo roko - enostavno mu z roko, upognjeno v komolcu, pokažem, da se mora poravnati in to takoj naredi, ne glede na vajo. In zdaj to ful nagrajujem, ker bi rada, da se ta "finesa" prime na vsej črt.

Mene pa zanima, kako psa naučite, da naredi korak v desno ob vodniku z vsemi štirimi hkrati prečno, torej ne postrani ali celo naprej? Ali zadošča kazanje z eno ali obema rokama, npr. kot sem opisala za najin primer?



Target

  • *
    • Prispevkov: 270
    • Točke: 4
Odgovori #20 : 23 April 2012, 13:55:11
Jaz poskušam s kazanjem z obema rokama in klikanjem premikov v pravo smer seveda, bi bilo za poskusit tudi tarčenje s stegnom.

Roxy, si poskusila učit obračanje v levo s sprednjimi tačkami na podstavku (Silvia Trkman metoda)? Se mi zdi ta način zelo učinkovit tudi za kake večje in bolj nerodne pse..



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 23 April 2012, 14:18:58
Midva sva to vajo s podstavkom tudi delala, je kar pomagalo :).



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #22 : 23 April 2012, 14:31:37
Roxy, si poskusila učit obračanje v levo s sprednjimi tačkami na podstavku (Silvia Trkman metoda)? Se mi zdi ta način zelo učinkovit tudi za kake večje in bolj nerodne pse..

Ne, priznam, se mi ni dalo, ker se sicer čisto lepo premika ob vodenju z roko, problem nastane potem v povezovanju s poleg, ker ji gre pomoč z roko očitno na živce (vaja je že naučena na ukaz in pomoč z roko sem ukinila, potem pa nisem bila dovolj natančna in sva zdaj tam kjer sva). Zna sicer lepo tudi brez roke, ampak se ne potrudi vedno, oz. kot pravim, se mi zdi, da ji vaja ni všeč. Najlepše naredi, če ji ne dam niti ukaza, niti kretnje, ampak zaenkrat tega še nisem uspela prenesti na tekme...
Mogoče se bom res še tega lotila, če uspem iz tega lepše samostojno gibanje dobiti.



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #23 : 23 April 2012, 14:35:21
Učenje obračanja v levo s tačkami na podstavku je zelo učinkovito in se splača poskusit tudi za piljenje in izboljševanje že naučenega.



soncek_1

  • *
    • Prispevkov: 148
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 23 April 2012, 15:04:23
Verjetno so tudi pri tem pri psih določene razlike. Mojemu ne dat nagrade, ko osvoji novo vajo, pa čeprav ne izvede najlepše, je tako kot da ni naredil in ne pošteka, pa še neha mu bit žur.
Mpr. dolgo mi je delal vajo poleg, prostor in sedi v poleg precej "v klinu", kljub temu, da sem ga nagrajevala iz leve roke. Zdaj, ko je končno začel lepše delati tudi obrate v levo, nama to uspeva z usmerjanjem z levo roko - enostavno mu z roko, upognjeno v komolcu, pokažem, da se mora poravnati in to takoj naredi, ne glede na vajo. In zdaj to ful nagrajujem, ker bi rada, da se ta "finesa" prime na vsej črt.

Mene pa zanima, kako psa naučite, da naredi korak v desno ob vodniku z vsemi štirimi hkrati prečno, torej ne postrani ali celo naprej? Ali zadošča kazanje z eno ali obema rokama, npr. kot sem opisala za najin primer?

Ta vikend sem bila na enem seminarju v Italiji in je bila ena vaja tudi to kar sprašuješ...Na seminarju je Emily Larlham predlagala, da v se v tem primeru dela npr. malo hitreje in obrate v levo in desno (npr. v smislu poleg skupaj s psom in majhne kroge delata) - npr. en krogec v levo (s psom na levi) in potem korak v stran. Pa hkrati vadenje s psom na desni in iste vaje na tisti strani. Ne vem če sem slučajno to snemala ali ne, težko je razložit. Mogoče je pa na njeni strani kak posnetek, poglej. jih je preveč, si še nisem vseh pogledala.

PSI SVET, šolanje psov in vedenjsko svetovanje
www.psi-svet.si


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #25 : 23 April 2012, 15:21:36
Verjetno so tudi pri tem pri psih določene razlike. Mojemu ne dat nagrade, ko osvoji novo vajo, pa čeprav ne izvede najlepše, je tako kot da ni naredil in ne pošteka, pa še neha mu bit žur.
Mpr. dolgo mi je delal vajo poleg, prostor in sedi v poleg precej "v klinu", kljub temu, da sem ga nagrajevala iz leve roke. Zdaj, ko je končno začel lepše delati tudi obrate v levo, nama to uspeva z usmerjanjem z levo roko - enostavno mu z roko, upognjeno v komolcu, pokažem, da se mora poravnati in to takoj naredi, ne glede na vajo. In zdaj to ful nagrajujem, ker bi rada, da se ta "finesa" prime na vsej črt.


Saj jaz sem tudi tako nagrajevala. Predvsem vajo poleg, ker sva imeli na začetku res probleme in sem jo nekaj časa delala čisto brez ukazov. Ampak zdaj, ko so vaje osvojene kakor pač so, postane zafrustrirana, če jih hočem popravljati in je samo še slabše. Mi je zdaj pri nekaterih vajah žal, da sem nagrajevala navdušeno in ne natančno izvedbo... Zato sem pristaš tega, da se že od začetka dela natančno. Moji vse dol pade, ko začnem zahtevat neke finese in kar naenkrat izvedba, ki je bila do sedaj OK, ni več v redu. Ampak to natančnost je treba uporabiti že v procesu učenja nove vaje. Če najprej nekaj časa že nagrajuješ npr. vsedanje v klin, potem ti ne preostane drugega kot popravljanje...



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 23 April 2012, 15:44:43
soncek_1, super filmcki, hvala :).
Vaja s hitrim obratom v levo in nato korakom v stran se mi zdi super predlog in bom še danes probala :o.



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 23 April 2012, 16:36:32
Ker sem ravno našla tudi tale simpatičen filmček na temo cross paws ...  ;D :) http://www.youtube.com/watch?v=aLqmmn7iBVo&feature=relmfu



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #28 : 23 April 2012, 20:32:21
Se strinjam z Roxy, če vaje ne zastaviš natančno, jo je kasneje zeloooo težko popravljat. Ja,na začetku nagrajuješ vse, kar ti je dokaj všeč, ampak čar vsega je, da pravi čas dvigneš zahteve, da ne pride do frustracij, ker pes ne poskuša več novih stvari ampak dela tisto, za kar je prej 100% dobil nagrado. Jaz sem z roko zamahovala pri klinu - hoja v klin, sedi v klin in uleganje. Zdaj pa to popravljama ko butlja, pa ne gre nikamor, včasih se mi zdi, da je še slabše :S Zato pa zdaj zbiram na kup podatke ki imajo vezo s korakom v stran, da zastavim v nulo in delam na vsem, tudi na morebitnem križanju tac, ne da bo vaja spet nekaj na pol naučena.

inka, si tako dobra in prilimaš link do filmčka s hitrim levim obratom in potem v stran?

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 24 April 2012, 10:45:10
Neyka, jaz sem razumela soncek_1, da jim je to vajo predstavila na seminarju (in jo je mogoče celo posnela).
Od vseh videov na dogmantics.com je edino ta za vaje zavedanja zadnjega dela telesa, ki smo jih že omenjali, kjer pa je na koncu omenjeno tudi "side stepping". Če torej pes veliko vadi hojo v vse smeri in se navadi uporabljati tudi zadnji del, bo obvladal tudi hojo vstran :P, tako nekako.http://www.youtube.com/watch?v=xEqQDw8Jo9M
Sem pa opazila v videih, kjer vadijo s psom hojo vstran, dostikrat tudi vodnice križajo noge in potem to dela tudi pes. Namen vaj je pri njih sicer dog dancing oz. free style, ne RO. Saj pri RO mi ne stopimo navzkriž, samo pes naj bi. Komplicirano :-[.