sterilizacija/kastracija?

Ria · 9379

Ria

  • *
    • Prispevkov: 602
    • Točke: 0
: 07 Maj 2012, 15:02:28
Čisto informativno me zanima..tisti,ki imate doma parček, kako ste se odločili ali boste sterilizirali ali kastrirali? Je res, da sterilizirane/kastrirani ne smejo nastopati na razstavah (prebrala na nekem forumu,in me zanima,če je to res)?

Once you go boxer, you never go back :)


heart_alba

  • *
    • Prispevkov: 150
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 18 Februar 2013, 21:44:42
Mi imamo parček in sta oče in hči, torej se pod nobenimi pogoji ne smeta pariti.
Nismo se odločili niti za kastracijo, niti za sterilizacijo, ker se mi zdi škoda psa.

Stvar je v vzgoji. Če sta psa pravilno vzgojena, potem ni problemov. Če pes naskakuje, kar tako, to ni odraz spolnega nagona, temveč je ustvarjanje hierarhije v družini - tropu. Najbolj dominanten želi z naskakovanjem dokazati, da je glavni.
Ko pride mladič v novo družino, mu je to potrebno preprečiti in pokazati, da ni on glavni, temveč le član tropa. Vse je stvar vzgoje.

Kako rešujemo, ko se prične psica goniti?

Psa sta čez dan zunaj, zvečer pa notri zraven nas v dnevni sobi. Vem, ko se prične psica goniti, saj je vsak dan notri z nami in jo poznam. Ko vidim prve kapljice gonečkine krvi, začne dobivati klorofilove tablete, ki preprečijo gonečkin vonj in ga samec ne zazna, kljub temu, da sta skupaj.
7.oz.8 dan po tistem, ko sem videla,  njene kapljice krvi in seveda glede na njeno obnašanje, nista več sama spuščena na vrtu. Od tistega dne sta v času, ko smo v službi zaprta vsak v svojem pesjaku.
Ko pridemo iz službe, gremo na sprehod in ni problemov, lahko sta spuščena, ker smo zraven in sta pod kontrolo..

Problemi se pričnejo, ko se prične psica nastavljati in osvajati samca. To je večinoma  10.dan, ko smo prvič opazili kapljice krvi.
Takrat naredimo tako, da je eden od psov pripet na flexiju, 2.pa prost. Polovico sprehoda je pripet eden, polovico pa drugi.
Imata tako dobro poslušnost (to je stvar vzgoje), da če se gonečki približa samec in povzdignem glas, se umakne.

Ko sta notri, seveda ne smeta biti sama niti minute. Ko gremo spat, samica spi v enem prostoru, samec pa v drugem prostoru v transporter boksu oz. v boksu, ki ga uporabljam za razstave.
Ni problemov.

Tako stanje ponavadi traja od cca 8.dne, ko smo pri gonečki opazili kri in do takrat, ko začne psica odganjati samca. To je cca 10 -12 dni. Kar ni taka reč.

Zatem se življenje vrne v stari ritem.

Kastrirane samce se ne more razstavljati, ker niso korektni po standardih plemenjakov. Kastrat ni plemenjak. Plemenjak ima 2 normalno spuščena moda. Sodniki to preverjajo.

Pri samicah sicer ne morejo preveriti, če so sterilizirane, vendar je smisel razstav v tem, da pokažeš svojo plemenko ali plemenjaka, se spoznaš z drugimi vzreditelji, vidiš druge pripadnike pasme,...

LP



wayra

  • Gost
Odgovori #2 : 18 Februar 2013, 21:52:52
V tem primeru se strinjam s Heart_Alba saj imam podobno situacijo, imam brata in sestro, ki se ne smeta pariti ter ju ločujem v času gonitve, drugače pa bivamo skupaj. Nimam nobenega problema s tem.



Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #3 : 19 Februar 2013, 07:17:14
Pri nas imamo dve samice in dva samca, s tem da sta si en samec in samica brat in sestra.Tudi pri nas je isto samo s to razliko,da goneče psice v obdobju gonitve na sprehodih niti pod razno ne spuščam z povodca.Ko so z nama v hiši pa imata psici(običajno se gonita obe istočasno) za vsak slučaj in pa tudi zaradi higiene gor hlačke. :o



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #4 : 19 Februar 2013, 08:11:41
Pri nas živita samec in samica in sta istooba cela. Tahujše par dni gonitve sta strogo ločena tudi na sprehodih, saj se samcu čist fuzla - čeprav se mi zdi, da se s številom gonitev tudi njegova toleranca malce viša. Sicer je kastracija lažji poseg za telo, vendar če bi že morala dat rezat bi dala vseeno raje samico, ker imam rada samca v polnem pomenu besede.



heart_alba

  • *
    • Prispevkov: 150
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 21 Februar 2013, 20:06:20
Ker so me vprašali, še tu dodajam sledeče:

V tej temi sem pozabila navesti, da dobiva naša Alba v času gonitve, ko opazim 1.kapljice krvi klorofilne tablete. Sicer sem to navedla že v 2.temi, vendar bom še tukaj.

Pri nas dejansko pomagajo, da Heart ne zazna, da se goni, dokler se mu ne začne nastavljati.

Klorofilne tablete dobite tu:

http://klinikaloka.com/trgovina/izdelki-za-pse/dodatki-k-prehrani-za-pse/dopolnila-k-prehrani/klorofilne-tablete-za-pse-in-macke-dog-stop-forte-canina.html

Mi pa imamo te:

http://www.zoomarketpreis.si/index.php/cPath/183_267_296

Da ne bo pomote. So zgolj za preprečevanje gonečkinega vonja in NE za preprečevanje brejosti oz. zaščite.

lp 



Ria

  • *
    • Prispevkov: 602
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 21 Februar 2013, 20:18:08
Mi smo jih tudi kupili, samo sumim,da je imela tiho gonitev  ???

Once you go boxer, you never go back :)