Nemški Ovčar [Deutscher Schäferhund,German Shepherd Dog]

chayka · 1468228

GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #360 : 28 Oktober 2007, 19:59:05
Glede plečne višini je lahko pri vseh pasmah malenkostno odstopanje... in plečna višina je še najmanjši problem!

Torej...naj bi bili delovni NO v skladu s standardom ali imajo svoj standard??? In kaj naj bi bil deloven NO ??? Pes, ki ne izgleda kot NO ampak ima delovni drive??? GG


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #361 : 28 Oktober 2007, 19:59:14
Če se že tako gremo, meni tudi delavni "kao NO" ne zgleda kot NO.

...sledi svojim sanjam


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #362 : 28 Oktober 2007, 20:01:41
Dina! Razstavna poza je del ring dresure...to te lahko nauči Jure..on šola ring dresuro..jaz sem trenirala moje že na mizi ko sem jih krtačila ko bo bili še mladiči... ;D GG


IgiS

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 1
Odgovori #363 : 28 Oktober 2007, 20:30:11
Glede plečne višini je lahko pri vseh pasmah malenkostno odstopanje... in plečna višina je še najmanjši problem!
res je, večji problem so kolki pa komolci, pa ...
Sicer pa preprosti izračun pokaže da če je pes velik recimo 67 cm in je idealna višina NO 62.5 cm [(60+65)/2]  :o je odstopanje malenkostnih slabih 8%
Če bi "padajočo" hrbtno linijo zvišal za 8%, težo znižal za 8%, barvo zmešal za 8%, prsni koš povečal za 8% in xy ... za 8%,  pol pa bi že delovni NO pasal v standard  ;D ;D ;D ;D
Pa ne vzet tole skupaj preveč resno, ker delavci tako ali tako ne želimo v standard  :P
Pa še enkrat brez zamere ....


roberd

  • Gost
Odgovori #364 : 28 Oktober 2007, 21:11:26
Treba je dodati, da standard ne govori samo o izgledu, ampak tudi o psihofizičnih sposobnostih nemškega ovčarja, ki so podrejene njegovemu primarnemu smotru, tj. opravljanju takega ali drugačnega zahtevnega dela.

"Take this trouble for me: Make sure my shepherd dog remains a working dog, for I have struggled all my life long for that aim." (Max von Stephanitz)

pa je kje slovensko napisano ker neznam dobr angleško  ???

http://www.kdnos-drustvo.si/Files/NEM%8AKI%20OV%C8AR%20povzetek%20FCI%20standarda.pdf



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #365 : 29 Oktober 2007, 06:05:22
Z angleščino ni problemov, pa "tut francosk ali pa nemšk lahko udariš" pa še kaj se bi našlo...

Glede temperamenta...imamo doma NO že 20 let in je večinoma imelo ker taprav drive.. eden je imel 3. drugi pa vsaj 1..to je samo stvar dela in časa... zdravi pa vsi kot ribe...samo 1 psico so nam zastrupili s cianidom kar v boksu, ker je bila preveč uspešna na razstavah ...tudi to se zgodi !

No in fantje če smo čisto pošteni...ali so vsi psi še uporabni za svoj prvenstveni namen ??? Jaz imam škote.. in lahko rečem, da je zelo malo ljudi zainteresiranih če ima pes pašni nagon ali ne... torej  ;) in brez zamer  :) GG


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #366 : 29 Oktober 2007, 07:38:23
Ne vem zakaj morate nekateri vedno poskusit naredit prepir??!!! Pač jaz nisem kriva, da nekaterim NO ni všeč, da so nekaterim všeč psi tipa bull, da ima sosed rotweilerja...vsak ima svojo predstavo o idealnem psu in vsak si kupi, kar mu odgovarja. Zato me prav malo briga če je delavni NO boljši - razstavni je pa lepši. Še vedno bom trdila, da je NO popoln pes, pa naj nikogar nič ne gane kaj si mislim in naj se ne vpikuje v mnenja drugih. Tudi jaz ne kritiziram in ne iščem napak v drugih pasmah, ki mi pač niso tako pri srcu. Ker je marsikatera pasma lepa, ampak zame je še vedno zakon NO.

...sledi svojim sanjam


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #367 : 29 Oktober 2007, 09:19:01
Dina..mislila si razstavnega NO  ;) GG


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #368 : 29 Oktober 2007, 09:41:27
Ja GG, mislila sem razstavni NO, ker sem že nekaj postov nazaj omenila, da mi delavni NO, sploh ni NO, ampak..."kr neki" uglavnem.

...sledi svojim sanjam


roberd

  • Gost
Odgovori #369 : 29 Oktober 2007, 09:55:14
Z angleščino ni problemov, pa "tut francosk ali pa nemšk lahko udariš" pa še kaj se bi našlo...

Dejmo raje kar po domače, ker vidim, da ti po slovensko še ne gre. Slovenski prevod Povzetka FCI standarda ni bil namenjen tebi, ampak silverju. To se da prebrati.

Citiraj
samo 1 psico so nam zastrupili s cianidom kar v boksu, ker je bila preveč uspešna na razstavah ...tudi to se zgodi !

To je pač izraz mentalitete ljudi, ki ne vidijo globlje od površja, ki višje cenijo videz od bistva. Komur je resnično mar za usodo nemškega ovčarja, temu je v interesu ohranjanje ali dvigovanje nivoja kvalitete pasme, ne pa uničevanje njenih uspešnih primerkov.

Citiraj
No in fantje če smo čisto pošteni...ali so vsi psi še uporabni za svoj prvenstveni namen ??? Jaz imam škote.. in lahko rečem, da je zelo malo ljudi zainteresiranih če ima pes pašni nagon ali ne... torej  ;) in brez zamer  :) GG

Ne vem, čemu toliko miritvenih signalov. Vse, kar ti zamerim, je to, da te pri vzreji očitno vodi pogoltnost po dobičku, ter tako daješ prednost željam in pričakovanjem povprečnega kupca, ki ga enako kot tebe na psu zanima le videz, namesto da bi stremela k temu, da tvoja priljubljena pasma ohrani ali napreduje v atributih, ki jo v osnovi definirajo, zaradi katerih pravzaprav je to, kar je.



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #370 : 29 Oktober 2007, 10:06:50
roberd, to so pa kar hude obtožbe proti GG. a si prepričan, da imaš prav kar govoriš?

...sledi svojim sanjam


roberd

  • Gost
Odgovori #371 : 29 Oktober 2007, 10:35:20
Samo izpostavljam svojo interpretacijo tujih izjav. Tako kot lahko tudi kdorkoli drug moje izjave interpretira in jih npr. označi kot obtožbe. To pa seveda še ne pomeni, da za obtožbe dejansko tudi gre.

poleg tega večino mladičkov postnejo hišnji ljubljenčki, ki ne bodo razstavni psi ali plemenjaki..torej lastnike standard ne zanima veliko..želijo samo zdravega in uravnovešenega psa  ;) GG

Če se motim, me popravite. GG izpostavlja, da lastnikov standard ne zanima, zato ona ne vzreja kvalitetnih psov, ampak hišne ljubljenjčke.



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #372 : 29 Oktober 2007, 10:46:57
Spoštovani Roberd! Ne verjamem, da mi slovenščina gre tako slabo...brez dvoma mi pa gre bolje kot tebi n.p. francoščina  ;D ..

Kar se tiče lepote...ne pomeni da je lep pes nedelaven  ;) lahko je lep in, da ima drive ... to ni v nasprotju... delovne linije so nastale iz tistih psov, ki niso bili razstavni in v skladu s standardom...

Kar se tiče pa vzreje in zaslužka...by the way nisem nikoli vzrejala NO ...jaz osebno imam rough collies in strmim k tem, da bodo moji psi zdravi, lepi (to je itak subjektivno) in še delovni...pri škotih je to nagon na ovac  :)

In še to! Zame sodoben NO ni več delovna pasma...postal je bolj družinski in razstavni pes... Delovna pasma ne mora biti družinska pasma, ker takoj ko pes dela obrambo ni več družinski pes in ga moraš imeti vedno pod nadzorom  :) !   Uživajte še naprej... GG  


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #373 : 29 Oktober 2007, 10:56:30
In še to glede standarda in hišnih ljubljenčko!

Glede vzreje:   

Na presojo o primernosti psa za vzrejo vpliva:
•  Značaj (obnašanje psa)
•  Telesna kondicija in sposobnost za vzrejo
•  Skladnost psa s standardom.

Torej standard pride na 3e mestu...

In še to....

Vzrejno prepoved dobijo psi, če so na vzrejnem pregledu ugotovljene naslednje hibe:
•  nepopolno spolovilo
•  nepravilen ugriz
•  izrazita plahost, nemirnost ali popadljivost
•  hibe, ki so v standardu navedene kot izključitvene
•  gluhost
•  nemost
•  znani prenašalci prirojenih hib
•  kolčna displazija D ali slabše

In to je to  ;D Glede našega NO Paxa Von Athaba smo ga pa šli namenoma iskati v takšno psarno, ki daje veliko na drivu... njegov oče ima SchH3, IPO3  ::) Torej ni čisto mino! GG 






IgiS

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 1
Odgovori #374 : 29 Oktober 2007, 11:30:25
In še to! Zame sodoben NO ni več delovna pasma...postal je bolj družinski in razstavni pes...
Seveda da ni (lepotna linija), ker ste ga naredili takšnega kot je in tudi na žalost več ne more biti  :o

Delovna pasma ne mora biti družinska pasma, ker takoj ko pes dela obrambo ni več družinski pes in ga moraš imeti vedno pod nadzorom  :) !   Uživajte še naprej... GG 
Pa ti veš kaj pišeš  ??? ;D ;D ;D ;D ;D


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #375 : 29 Oktober 2007, 11:32:38
Spet ste nekateri vse skupaj napačno vzeli.Te debate se vijejo skozi praktično vse forume.
Meni osebno so NO še vedno ena bolj ljubih pasem,vendar žal ne moremo zanikati,da je to ena od pasem,ki jim je želja po ugajanju kupcem pripeljala skoraj na rob pohabljenosti.Nekateri razstavni primerki so že skoraj ogabno izmaličeni.Sploh linija hrbta in okotenost zadnjih nog.

In,ni toliko vprašanje driva (ja,tudi ta je pri razstavnih manjši),ampak predvsem vprašanje koliko lahko takšni psi dejansko delajo.


Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


Bambi

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 9
Odgovori #376 : 29 Oktober 2007, 11:56:16
Puščam na strani standardne in nestandardne pse, razstavno uspešne, zastrupljene, osebne simpatije in antipatije, ampak... Mimo nekaterih stvari pa ne morem (kljub temu, da se načeloma ne mešam v teme, ki mi niso domače, in za švabe mi milo rečeno dol binglja).

... delovne linije so nastale iz tistih psov, ki niso bili razstavni in v skladu s standardom...

 ??? ??? ???

Ja pa križana potica, kot bi rekla moja stara teta, srčno upam, da je to mišljeno kot šala. Tako škotski ovčar kot nemški ovčar (in vsi drugi ovčarji, seveda), imajo v svojem imenu besedo OVČAR zato, ker so včasih, kak šok, pasli ovce. Torej so bili delovni psi. Ergo, so se razvili zaradi svojih delovnih sposobnosti. Izjava, da so se delovne linije razvile iz tistih, ki niso bile razstavno uspešne, je... Za crknit absurdna, nelogična in iz ust (oz izpod prstov) vzreditelja izvorno delovne pasme, zelo zelo žalostna.

Delovna pasma ne mora biti družinska pasma, ker takoj ko pes dela obrambo ni več družinski pes in ga moraš imeti vedno pod nadzorom  :) !   Uživajte še naprej... GG 
Zanimivo; sem vedno mislila, da je moj pes družinski pes, čeprav je nekaj let delal obrambo, pa Tjaši Gregorič (oprosti, Tjaša, sem se slučajno nate spomnila) bo tudi treba sporočit, da njena državna prvakinja po IPO III Dolly nikakor NI družinski pes, prizori, ko videvam Dolly v družbi z njenima dvema otrokoma in možem pa so zgolj halucinacija.  :-\

ps: še to, očitno moram res omejit uporabo halucinogenih substanc, ki mi meglijo razum, ker sem do zdaj vedno mislila, da je vsakega psa treba imeti pod nadzorom...



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #377 : 29 Oktober 2007, 12:01:05
Če ima pes zdrave kolke je zame stava ok...

kar se pa tiče delavnosti...je pa to stvar presoje...vse pasme so bile vzrejene z nekim namenom ... in je vprašanje koliko se jih za ta namen še dejansko uprablja... vse ovčarske pse, vse vlečne pse, lovske pse itd...    Vidim Sky da imaš borderja, ali imaš tudi ovce doma  ;D ...

IgiS, okvirno vem kaj pišem, ker pes šolan za obrambo ni na žalost več nek "pet", da se lahko vsak otrok z njim igra  ;). Z mojim Lexom sem delala obrambo in sem videla kako se pes spremeni, ko skoči na markerja... Tak pes je naučen, da ko ena osega dvigne roko in je za nejga to znak grožnje, da napade... in to je to ...veliko nesreč se lahko tako zgodi... torej zame ni več to družinski pes, ki ga lahko ima vsak "povprečno ossveščen" lastnik! GG
    


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #378 : 29 Oktober 2007, 12:12:27
Bambi, Mislim, da sem ti s prejšnjim postom že odgovorila...

Jaz poznam zelo malo psov, ki danes opravlja svoj prvinski namen... zelo malo nemških OVČARJEV pase nevem kaj...ne glede da so ovčarji... zelo malo škotskih ovčarjev pase ocve... itd...

Kar se bi pa dalo povedati za obrambo izšolanih psov, to so psi, ki so po navasi izšolani za policijo in za vojsko...niso v glavnem namenjeni družinam... če so člani družine izkušenji kinilogi je to druga stvar...poleg tega ko se bere opis pasem niso NO opisani kot družinska pasma, ampak kot povsod so izjeme...Jaz sem pisala o izšolanih pseh... ko pride na plan pravi obrambeni nagon!   

Ampak, kadar pri opisu/oceni nekega psa piše "Safe nature" zame to pove vse! To pomeni, da ni vedno tako! GG
     

 


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #379 : 29 Oktober 2007, 12:17:43
Moja 2 paseta :) otroke pa kdaj pa kdaj kakšne mačke ali pa kokoške popaseta :P

...sledi svojim sanjam


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #380 : 29 Oktober 2007, 12:26:09
Žal je pa tole postalo preveč za mojo pamet.

Nekateri se držite svojih prepričanj,kot pijanec plota.    ::)

Vsi delovni psi so bili vzrejeni z namenom,ki je bil njihova prvotna funkcija.Žal so je potem iz teh psov,na željo kupcev,začela razstavna vzreja,ki je temeljila na nekem (žal napačnem) idealu.Pri vseh pasem,kjer se je to zgodilo,se je naredila velika škoda.In povsod potekajo takšne in podobne "vojne",ker pač večina vzrediteljev vzreja z namenom prodati mladiče,žal je pa večini kupcev pomembnejši videz Rexa,kot pa ostale značilnosti in kvalitete pasme,ki bi jih NO moral imeti,pa jih vsaj razstavni tip nima več.

Šolanje obrambe pred +++++++ leti in pod okriljem markerja,ki nam ni poznan,torej so njegove kvalitete vprašljive,se ne more primerjati z šolanjem obrambe dandanes,pod očmi katerega od naših odličnih markerjev.

Vsak,ki se vsaj deloma spozna na šolanje ve,da je pes,ki je pravilno izšolan,tudi za vaje obrambe,v bistvu veliko bolj vodljiv in zanesljiv,kot kateri od žal že precej živčnih razstavnih psov.



Ja,imam borderja in ne,nimam ovac.Moj pes se šola za reševalca,dela agility,poslušnost,trikce,frizbi,pa še kaj bi se našlo,ampak to je v tej debati popolnoma brezpredmetno.
če pes ne opravlja svoje prvotne funkcije,še ne pomeni,da mu je treba podreti hrbtno linijo,poslabšati okotenost zadnjih nog,......



Lp zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #381 : 29 Oktober 2007, 12:28:34
Aja,pa da ne bo kdo mislil,koliko imam za povedat čez te pse.

Imamo razstavca pri hiši,ko tega ne bo več,bo mogoče nov razstavni,ampak to vseeno ne pomeni,da ne znam razmišljati s pametjo,da ne vidim,kaj se je naredilo tem psom in da ne znam sprejeti kritike.  ;)


Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #382 : 29 Oktober 2007, 12:43:26
Ne vem zakaj razstavne nemce imenujete lepotci. To so zame spake, rezultat človeške pogoltnosti. Kaj takega, kot se je zgodilo s to nekoč prekrasno pasmo, se ne bi smelo zgoditi nikdar in nikoli več nobeni pasmi. Ne Sky, nimaš prav, nemcev niso prignali na rob pohabljenosti, gnali so jih daleč čez. Zadaj krota spredaj pes ima lahko kolke stokrat nulo, pa ga še vedno boli hrbtenica in mu  odpoveduje zadnji del. Ne mi rečt, da so bili taki včasih, danes so pa boljši. Prav pred kratkim se je morala invalidsko upokojiti   sicer (če pozabimo hrbet)  krasna nemška ovčarka, stara slabe štiri leta. Komaj je začela dobro delati ruševine. Za zjokat. Saj so tudi iz škotov naredili afnaste pse, ampak vsaj pohabljeni niso.


Bambi

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 9
Odgovori #383 : 29 Oktober 2007, 12:53:12
GG, tudi jaz imam ovčarja, pa nimam ovc doma, ampak to v tej debati ni pomembno. Govora je bilo o delovnih in razstavnih psih oz tvoji izjavi, da so se delovni psi razvili iz neuspešnih razstavnih psov. Mhm, zelo kredibilna izjava, glede na to, da je leta 1827 na območju današnje Slovenije bilo organiziranih 5 dvojnih CACIBov in 6 CACov ter nekaj specialk, pa so tisti ubogi luzerji, ki niso bili uspešni in dokončali šampionata v roku dveh let, iz obpa postali kmetje in začeli s svojimi psi iz dolgčasa delati.  >:D ::) Pa von Stepanitzu se je zdelo blesavo, ker na CACIB Tromostovje ni dobil BOB, pa je rekel - hudiča, kaj, ko bi začel svoje pse šolati?

Potrebno je tudi ločiti športne (delovne) in službene (delovne) pse. S službenimi imam jaz osebno slabe izkušnje in bi poslala takega psa čohat samo nekoga, ki mi ni preveč pri srcu  >:D. Športni program obrambe pri IPO je pa tako umeten in sterilen, da moraš imeti že kar nekaj smole, da pes obnašanje iz vaj obrambe prenese v življenjske situacije. Drugače pa... če me spomin ne vara, sem v enem tvojih postov na forumu prebrala, da na eni razstavi eden tvojih škotov 'celo ni hotel pojesti sodnice' ali nekaj podobnega. Moj belgijec je delal obrambo nekaj let, pa ni še nikoli (na razstavi, obrambi ali v resničnem življenju) hotel pojesti nikogar, pri čemer sem precej prepričana, da so belgijci bolj zafrknjena in 'primitivna' pasma kot škoti. Ne odpiram zdaj teme o tvojem ali mojem psu, želim le na konkretnih primerih objasniti, da je teorija 'za obrambo šolan pes je okolici nevaren' larifari.

Drugače pa - ovčar je ovčar in kot tak ponavadi načeloma nezaupljiv do tujcev, bolj ko je primitiven, bolj je to izraženo. Nima pa to popolnoma nobene veze s šolanjem/nešolanjem.

Sky - s temle stavkom si pa zadel še eno bistvo te debate, čestitke. (če pes ne opravlja svoje prvotne funkcije,še ne pomeni,da mu je treba podreti hrbtno linijo,poslabšati okotenost zadnjih nog,...)



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #384 : 29 Oktober 2007, 13:12:01
GG, meni je pa žalostno, ko vidim na razstavi nemca, ki beži iz ringa, ušesa nazaj, panika.

Iz takih psov naj bi torej nastali delavci.  ???  So jih verjetno v svizci skupaj s čokolado v folijo zasvijali.  :D


Meni se zdijo pa delovni psi boljši družinski psi, ker so praviloma bistveno bolj stabilni.


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #385 : 29 Oktober 2007, 13:46:30
Torej kaj je zaključek te debate...da naj kupci nehajo kupovati mladiče takšne vzreje:
Citiraj
da mu je treba podreti hrbtno linijo,poslabšati okotenost zadnjih nog,...)
 
..

Da morajo biti vsi NO delovni psi in delati tapravo obrabo kakor pri SSih... da ni namen sodobnje vzreje vzrejati zdravega in "lepega" psa...ampak,da mora biti NO "sedlasti" kot tisit ki ga je imel Tito ??? GG   


kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #386 : 29 Oktober 2007, 13:56:30
Sky - s temle stavkom si pa zadel še eno bistvo te debate, čestitke. (če pes ne opravlja svoje prvotne funkcije,še ne pomeni,da mu je treba podreti hrbtno linijo,poslabšati okotenost zadnjih nog,...)

Ja se strinjam...NO-ji raztaven linije oz. ki imajo rit tako dol, veliko prej "odpovejo", kot delovni. Meni je to žalostno, ker je NO drugače tako dobra pasma pa smo jo ljudje tako zje****


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #387 : 29 Oktober 2007, 14:01:54
Ma ne. Ni treba da dela SSovsko obrambo, niti ne športne. Je pa vsekakor potrebno, da še vedno lahko stoji pri miru ne da bi se mu pri tem prekrižale zadje noge, da lako preskoči tistih borih 1,2m skakalnice in naredi plezalno steno ne da bi se mu čez par mesecev uporabe najkasneje sesul hrbet, da lahko brez bolečin odlavfa en preprost agility parkur na standard ovirah, da lahko prelavfa nekaj 10 km pri zmerni hitrosti ne da bi se potem sesul, predvsem pa da lahko živi brez bolečin normalno dolgo pasje življenje, ki za recimo primerljivega belgijca traja okrog 15 let.


Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #388 : 29 Oktober 2007, 14:09:33
GG sama trenutno nimam NO doma, ravno zaradi vseh prej navedenih zadev, tudi mojemu očetu so ena najljubših pasem, pa ga po trenutno videnem in po parih stvareh ki jih je slišal, ne mikajo več. On pravi da to niso več psi ampak invalidi, da je sicer krasen za pogledat ko je v drži, ko pa ga vidiš v movingu ti gre pa na jok.

Njegov sodelavec je iz Rusije iz ene bolj znanih psarn pripeljal v Slovenijo (že nekaj let od tega) prekrasnega mladiča, s oh in sploh predniki, pes je svoj mnogo prerani konec doživel pri 2 letih, s tem da je njegov lastnik v teh dveh letih pri vetih pustil nekaj čez takratnih 1.000.000 SIT. Pri enem letu je bil prvič operiran na desnem kolku, čez dva meseca še na levem, da mu je vet rekel že pri prvi operaciji da meče denar stran, ker mu bo pri 2 letih tud hrbtenica šla, kar se je kasneje tud uresničilo. No pa je bil človek še toliko optimista da je šel desni kolk operirat po pol leta od prve operacije še 1x, da ne omenjam da je bil več ali manj pes na protibolečinski terapiji. Na žalost so se morali od psa malo po dopolnjenem 2 letu poslovit, sicer je človek ostal zvest pasmi vendar imajo pri hiši samo delovno linijo ker je rekel, da noče še 1x čez vse to. 

Tko da ja raje imam "sedlastega" kot je bil Titov, kot te zdaj ki imajo zadnji konec tako podrt da bodo še malo pa se po zadnji plati drsali. In še nekaj jaz sem kar na nekaj razstavah si jih ogledala v movingu in oprosti vsa tista lepota iz drže zbledi, da ne omenjam da me pri tem boli srce, ko vidim kaj je človeška nečimrnost zmožna narediti da zadosti svojim okusom. Spomnim se tudi drugače prekrasnega NO iz BS kjer sem pred leti živela, ki je skupaj z lastniki prišel iz ZDA, ampak kaj ko je imel zadnji konec tako podrt da je hodil po celem spodnjem delu tace, nikdar pa ga nisem videla v kasu ali diru, za kar pa itak glede na tako hudo deformacijo dvomim da je bil sploh sposoben. In osebno tudi mislim da je delitev na lepotno in delovno linijo prva velika napaka ki jo ljudje naredimo, pasma naj ostane taka in za to kar je bila vzrejena.

Me prav zanima kaj bi rekel na to krovni ustanovitelj te pasme ???


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #389 : 29 Oktober 2007, 14:19:24
Ja GG, če bi se ljudje zbrihtali in nehali kupovati take mladiče, bi se zadeve hitro normalizirale. Če bi na razstavah vsaj najbolj skrajne pokveke vrgli ven tudi.

Satin: gospod Stephanitz se verjetno ne obrača več v grobu. Je obupal. Bi pa verjetno kreatorje modernih nemcev poslal pred strelski vod, če bi še imel tako moč.