Nemški Ovčar [Deutscher Schäferhund,German Shepherd Dog]

chayka · 1468960

Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #660 : 14 November 2007, 13:28:51
Potemtakem bi morala imet jaz psa za okras  :o

Dina... ::) ;) Za show linijo se v večini odločajo ljudje ki nimajo ne vem kakih delovnih ambicij ampak jih bolj zanimajo razstave, čist kul nimam nič proti, za delovno linijo pa ljudje ki so jim razstave čist v zadnjem planu ali pa sploh ne, jih pa zato bolj privlači delavna plat te pasme obramba, sledenje,.... torej nekaj več kot samo tečaj za BBH  ;)

Pač vsak ima svoj okus, nekaterim razstave bolj ležijo drugim pa kaj drugega ;) V bistvu je to za lastnike delovnih linij na en način way of life ;)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #661 : 14 November 2007, 13:36:34
Kolikor je meni znano, so bili psi iz katerih so nastali nemški ovčarji vsemogočih barv, od bele do črne. Najprej so iz vzreje izločali bele in lisaste. Prve zato, ker so jih zmotno imeli za degenerirane (albine), drugi pa verjetno niso delovali dovolj imenitno in čistokrvno. Ker so bili predniki tudi beli in ker se bela deduje recesivno, so se beli mladiči kljub uničevanju vedno znova pojavljali (in se še vedno pojavljajo) v povsem normalnih leglih. Podobno kot dolgodlaki. Ljudem so bili eni in drugi všeč in so se ohranili, čeprav jih žal nikolini bilo mogoče registrirati kot nemške ovčarje.
Kolikor je meni znano, je bilo prvotno največ ovčarjev volčje sive barve (nekdaj imanovani tudi "volčjaki") in še danes je nesorazmerno veliko najboljših delovnih te barve.

GG, o šolanju je bolje da nehaš pisati, ker čisto vselej sklatiš še eno dodatno neumnost.
Odnosa, ki ga s psom vzpostaviš med resnim šolanjem, ne moreš vzpostaviti na noben drug način. Pri tem niti ni pomembno kaj delaš (čeprav se psi specializirani za različne dejavnosti med seboj razlikujejo), pravzaprav ni ne vem kako pomembno niti to, kakšne metode pri šolanju uporabljaš, važno je, da je delo za vodnika in za psa življenski stil, ne pa mogoče en izpit, potem pa na kavč ali v pesjak.
Imam za šolanje povsem zanič pse brez nagonov (ker se mi pač trenutno taki na moč priležejo), ki živijo v krdelu in so čisto zadovoljni, če se jih pusti pri miru, da se zabavajo po svoje. Zakaj za vraga pa misliš, da jih vseeno šolam in to sorazmerno resno in da celo  z njimi delam kolikor pač zmorejo še v njihovi globoki starosti?
Pravim da so mi trenutno všeč psi z nizkimi nagoni. In imam pasmo, ki taka pač je od nekdaj in mora biti tudi po standardu. Na kraj pameti mi ne pade, da bi iskala nemškega ovčarja ali belgijca s takim karakterjem, kaj šele, da bi, če bi ga že dobila šla  še vzrejat. Če ostanemo samo pri psihičnih lastnostih.

Postavljanje tistih, ki svoje pse prepustijo v šolanje profesionalcem (toliko da psi naredijo tiste preizkušnje, ki se jih od njih pričakuje, potem se pa z njimi več ne dela) za zgled, je pa od vsega napisanega največja bedarija. Zame je tako ravnanje s psi mučenje. Zakaj? Če s psom nič ne delaš, pač ne delaš, pes tistega, kar ne pozna niti ne pogreša. Če pa se pes nauči nekaj delati, potem se mu pa to vzame - to je za psa nekaj najhujšega.


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #662 : 14 November 2007, 13:43:32
Dina...vprašanje je ali ti sploh želiš delovnega psa, ne glede pasme, to pomeni, da  boš delala obrambo, poslušnost, sled....ali samo želiš "razstvanega" NO, ker so ti pač po všeč videz "razstavnega" NO :) GG


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #663 : 14 November 2007, 13:51:52
Lanabela...končno sva je "ujele"...

Citiraj
pravzaprav ni ne vem kako pomembno niti to, kakšne metode pri šolanju uporabljaš, važno je, da je delo za vodnika in za psa življenski stil,
...

Pač za nekatere ni šolanje in takšen odnos pes/vodnik življenski stil  ;D ...

Citiraj
Če pa se pes nauči nekaj delati, potem se mu pa to vzame - to je za psa nekaj najhujšega.
V tem se bi dalo še debatirati...

Misliš, da konji, ki so pakuraši ali dresuraši, ali galoperji in, da prenehajo s tekmovanji da je to nekaj najhujšega  ???   
Uživajte ! GG


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #664 : 14 November 2007, 13:54:16

Isto pri konjih... terensko jahanje je prekrasna simbioza narava/človek/konj... visoka dresura/preskakovanje ali galopske dirke ...zame ni to to...ker s tem uničiš konja in njegovo dušo... GG   



Ena bolj bistra kot druga  ;D :D :o

Nobeni konji niso v slabšem stanju, kot izključno terenski in nobeni jahači niso slabši kot izključno terenski  ::).
"Galpoček pa pirček " sistem - poznamo  :P .
V 99 procentih je to navadno nateravanje , brez občutka in znanja, tako o konjih , kot o naravi- daleč od vsake simbioze in blizu zaslužkarstvu in šminkiranju.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #665 : 14 November 2007, 13:54:22
Dina...vprašanje je ali ti sploh želiš delovnega psa, ne glede pasme, to pomeni, da  boš delala obrambo, poslušnost, sled....

GRRRR! GG zopet mimo vsekano razmisljanje. Lahko dela tudi Agility, resevanje, rallyO, trikce, plese s psom, se gre tek s psom, hoja v hribe in se polno je pasjih sportov... In prav v vseh teh bo pes s pravilno anatomijo, z zdravim in agilnim telesom pocel lazje in bolj veselo. Ce bo tudi stabilnega karakterja pa itak tokom njegovega ucenja ne bos mogla veliko kiksniti, saj ga s kaksno napako, ki jo naredi lahko cisto vsak, ne bos cisto sesula. In bo z veseljem sodeloval s tabo naprej. In lahko bo pokalo in grmelo okoli tebe, pes pa bo veselo skakal naokoli s tabo, ce bos tako zelela.

Jasno?



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #666 : 14 November 2007, 13:59:05
Lanabela...končno sva je "ujele"...
...

Pač za nekatere ni šolanje in takšen odnos pes/vodnik življenski stil  ;D ...
 V tem se bi dalo še debatirati...

Misliš, da konji, ki so pakuraši ali dresuraši, ali galoperji in, da prenehajo s tekmovanji da je to nekaj najhujšega  ???   
Uživajte ! GG
Parkuraš in dresuraši ne prenehajo s tekmovanji , v najslabšem primeru delajo enako ali več kot šolski konji za mlade jahače - galoperjev pa ne mešaj notr >:( , ker to je isto , kot če bi hrte  z dirkalnih stez primejal s športnimi psi , ki delajo  z vodnikom. Tudi njihova usoda je ista  :(- s steze gredo naravnost v klanje, torej z obdobjem "po tekmovanjih" nimajo problemov  8). Z izjemo posameznih plemenjakov, ki so polno zaposleni s seksom  :D

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #667 : 14 November 2007, 14:00:20
Želim psa spremljevalca, družinskega psa, psa za sprehode in psa za v hribe in psa s katerim bom imela kaj počet in psa, ki bo znal trikce in psa s katerim se bom brez strahu in s ponosom pokazala v javnosti in to vse v enem ;)

...sledi svojim sanjam


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #668 : 14 November 2007, 14:04:04
Deteljica...pravi kdo...  ??? Si prepričana da so vsi "terenci" "kavbojci"... Poleg tega če malo pogledaš življesko dobo in poškodbe se bi dalo tudi tukaj veliko debatirati  ;D ... poglej stanje nog galoperjev in parkurašev ! GG


IgiS

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 1
Odgovori #669 : 14 November 2007, 14:04:52
Dina...vprašanje je ali ti sploh želiš delovnega psa, ne glede pasme, to pomeni, da  boš delala obrambo, poslušnost, sled....ali samo želiš "razstvanega" NO, ker so ti pač po všeč videz "razstavnega" NO :) GG

Ti pa res napišeš kozlarije takoj, ko se pritekneš tipkovnice  ???
Če imaš delovnega NO ne pomeni, da MORAŠ delati sled, obrambo, poslušnost ... za takega psa je čisto dovolj da greš na polje z dvema žogicama  :o , ni pa dovolj, da ga samo naučiš razstavne poze in ležanja pod tvojimi nogami  :P ker se tak pes ne izživi.
Tukaj ima veliko novopečenih lastnikov, ki so kupili delovnega NO samo zaradi prestiža velike težave, ker jim psi zrastejo preko glave  :o.
Takim, ki jim je važno samo da pes leži pred vrati tudi sam odsvetujem delavca in ga opomnim, naj raje kupi razstavno linijo.


Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #670 : 14 November 2007, 14:07:31
Sicer malo off topic, oprostite mi ;)

GG če te prav razumem, potem je najbolje da pri moji pasmi in njihovih križancev njihove musherj (=lastnike) oglobijo ker mučijo pse s tem ko jim omogočajo da počnejo to za kar so bili tisočletja ne samo stoletja vzrejani ??? :o

Moj pes ni bil nikdar prav načrtno treniran v vleki sani pa v tem vseeno uživa, pa v teku ob kolesu, pa ob meni če se kdaj pa kdaj udarim v glavi in grem tečt :o  Še dobro da me ni kdo prijavil ko sem ga mučila s tem ko sem mu dovolila da je počel tisto kar mu je v krvi ::) :D Glede na njegovo zdravstveno stanje (pa nima nič veze s tem), sva se temu morala odpovedati, Lars teče samo še po dvorišču gor in dol, pa mi je še lani februarja na Sleddogu ponovno pokazal kako bi on tudi štartal z vpregami z največjim veseljem.
In navš verjela ja pesjan pogreša vse to, ko se vsedem na kolo bi šel on tudi zraven, pa ne sme, in zaradi vsega tega je prav tečen ker ne more na sebi primeren način istrošiti svojo energijo :P :D

Po vsej verjetnosti kamen od srca odpade samo tistim psom in konjem, ki so bili napačno trenirani, tisti ki so bili trenirani tako kot je treba pa to z veseljem in strastjo počnejo in ja taki vse to pogrešajo potem :P


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #671 : 14 November 2007, 14:09:18
moje skromno mnenje: no, četudi razstavne linije ni glih za na kavč. Moja pri petih mesecih že marsikaj zna in rada ponavlja stvari ki jih zna, z veseljem se uči novih stvari...in zato bomo hodile v šolo dokler nama bo to v veselje :)

...sledi svojim sanjam


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #672 : 14 November 2007, 14:12:11
No, ce je temu tako, potem:

Želim psa spremljevalca, družinskega psa ( izberi psa s pravim karakterjem, pazi, mora biti stabilen), psa za sprehode (koliko dolge in po kaksnem terenu, ker tu ze moras pazit ali bo njegovo telo to sposobno - okvare kolkov, komolcev, hrbtenice...) in psa za v hribe (se bolj pomembno kaksna bo anatomija njegovega telesa in zdravje, ker drugace se lahko od te zelje kar poslovis) in psa s katerim bom imela kaj počet (odvisno od tvojih idej, ker z vsakim lahko nekaj pocnes :))  in psa, ki bo znal trikce (zopet odvisno od tebe koliko casa in znanja si pripravljena temu namenit - je pa odvisno kateri trikec bo pes sposoben izvest, saj ga zopet lahko ovira njegovo nezdravo telo) in psa s katerim se bom brez strahu (zopet izberi cimbolj stabilnega psa in ga pravilno socializiraj) in s ponosom (odvisno od tebe kako ti ga bo uspelo socializirat in izsolat in zopet odvisno od tega ali bo kuza izgledal zdrav in zadovoljen) pokazala v javnosti in to vse v enem ;)

Je kaj pomagalo?



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #673 : 14 November 2007, 14:13:53
Blumina, je to namigovanje, da spet nimam pravega psa ???

...sledi svojim sanjam


IgiS

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 1
Odgovori #674 : 14 November 2007, 14:14:18
moje skromno mnenje: no, četudi razstavne linije ni glih za na kavč. Moja pri petih mesecih že marsikaj zna in rada ponavlja stvari ki jih zna, z veseljem se uči novih stvari...in zato bomo hodile v šolo dokler nama bo to v veselje :)
Super  ;)
Tudi z razstavno linijo se da veliko doseči, tudi na obrambi se najde kakšen "hud" primerek, 2x svetovni prvaki v sledenju (Slovenci !) imajo pse iz razstavnih linij ...

Nemc je za delat, pa naj bo lepotec al pa delavec. To ga osrečuje, celodnevno lenarjenje (ležanje) pa ubija.
Amen !


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #675 : 14 November 2007, 14:16:13
Satin, kje si zasledila, da sem mnenja,da naj ne bi psi delali za to za kar so bili vzrejeni... amapak tudi če to ne počnejo nisme prepičana, da trpijo...vsak pes ne glede pasme uživa s svojim lastnikom na kateri koli način... to je stvar odločitve...lahko tudi NO uživa, da s svojim lastnikom išče tartufe...in se ne gre obrambe... moji tudi nič ne trpijo če ne preganjajo ovc...

IgiS kaj pa delaš z NO če ne
Citiraj
Če imaš delovnega NO ne pomeni, da MORAŠ delati sled, obrambo, poslušnost
...  ??? GG    


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #676 : 14 November 2007, 14:19:24
IgiS kaj pa delaš z NO če ne ...  ??? GG     

 iskanje mamil, eksploziva, pogrešanih oseb, lahko imaš terapevtskega psa, psa za agility, rally obedience, ... Kje pa piše da je NO samo za obrambo?? Konec koncev bi ga najbrž še vedno lahko imel za svoj prvotni namen kot ovčarja ;)




blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #677 : 14 November 2007, 14:20:41
Blumina, je to namigovanje, da spet nimam pravega psa ???
Pa sej ne morem verjet, da lahko vse obrnete narobe.
Ne ne pomeni tega, ker sploh ne poznam ne tvojega zivljenskega stila in ne tvojega psa. Odgovor je bil le na tvoj post in tvoje vprasanje.
Pogovor je o razlikah med delovcki in razstavnimi linijami in seveda so razlike se med vsakim posameznim psom. Ne tvoj post kaj si zelis, sem ti napisala kaksnega psa potrebujes oz na kaj moras pri sebi pazit, da si bos izpolnila te zelje.


Blumina



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #678 : 14 November 2007, 14:20:48
Saj, če se bo izkazalo, da ima bolj slabe kolke, pač ne bo šolana v smeri obrambe in teh stvari...nama pa še vseeno ostane kakšne poslušnost ali pa RO. Vse po zmožnostih, ane :)

...sledi svojim sanjam


IgiS

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 1
Odgovori #679 : 14 November 2007, 14:22:09
IgiS kaj pa delaš z NO če ne ...  ??? GG     

Oprosti, tvoj IQ je res primeren trenutni sobni temperaturi  >:(
Lahko delaš:
- klasiko
- RO
- agility
- ruševine
- lavine
- iskanje pogrešenih oseb
- in vse druge stravi, ki jih počno "OBIČAJNI PSI" kot, metanje žogic, frizbi, trikci, lajanje, plazenje, skakanje, hoja po dveh nogah, preganjanje z domačo mularijo, hoja v hribe, plavanje v Bohinjskem jezeru  :o ...


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #680 : 14 November 2007, 14:23:14
Hvala..Kaj pa vzrejni pregled ali ga dobiš če zadeneš vzrejno komisijo z žigico ali eno odplešeš  :-[ GG


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #681 : 14 November 2007, 14:25:57
A ni zdaj za vzrejno dovoljenje dovolj izpit BBh?

Blumina - ne, kakšnega psa potrebujem, že imam 2NOjčka :P

...sledi svojim sanjam


IgiS

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 1
Odgovori #682 : 14 November 2007, 14:28:26
Hvala..Kaj pa vzrejni pregled ali ga dobiš če zadeneš vzrejno komisijo z žigico ali eno odplešeš  :-[ GG

Slovenski vzrejni pregled lahko narediš brez OBRAMBE, lahko celo brez BBH !!!
Poglej si pravilnik !!!
Lahko pa tudi kupiš IPO I zaradi mene in narediš kerung  :-X

Pa si ti res kupila NO al nas vse mal zajebavaš  >:(
Toliko malo, kot ti veš o NO je skoraj nemogoče  :-\


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #683 : 14 November 2007, 14:31:53
Lahko kupiš? jupiiiiiiiiiiiiiiii, potem pa jaz takoj neham v šolo hodit, pa bom rajš tisti denar prihranila za to, da bom kupila izpit :P => FORA, da me ne bo kdo napadel!!!<= jaz bi tako kuhno prepovedala.

...sledi svojim sanjam


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #684 : 14 November 2007, 14:32:35
Ja ta nova "veja" vzeje, je za amaterje...NO, ki je primeren za vzrejo mora imeti IPO I. polušnost, sled in obrambo...brez tega ni primeren NO za vzrejat in to pes, ne psica... S temi novimi pravili so pa res "ubili" NO-ja! GG


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #685 : 14 November 2007, 14:44:28
Ja ta nova "veja" vzeje, je za amaterje...NO, ki je primeren za vzrejo mora imeti IPO I. polušnost, sled in obrambo...brez tega ni primeren NO za vzrejat in to pes, ne psica... S temi novimi pravili so pa res "ubili" NO-ja! GG

Ne ,le približali so se takšnim, ki imajo podobno logiko razmišljanja kot ti. :P

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #686 : 14 November 2007, 14:47:12
Po mojem bi mogla biti oba pes in psica enako dobro izšolana, dobrega karakterja, izgleda...ali je važno samo, da je pes ok. psica je lahko pa kr neki?

...sledi svojim sanjam


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #687 : 14 November 2007, 14:47:43
Pa tudi-kje za vraga pa piše,da bi pa morali vsi NOji imeti vzrejno dovoljenje?

Če se odločiš ne delati obrambe in se usmeriš na kaj drugega,pač ne boš imel vzrejnega.Big deal!
Svet ne bo nič na slabšem zaradi tega.


Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #688 : 14 November 2007, 14:51:12
Sky, saj nikjer ne piše, da ga moraš imet. Zdi se mi pa prav, da imajo mladiče psi, ki ustrezajo standardu. Oba-pes in psica. Ne da ma pes npr. IPO ne vem kolk, psica je pa recimo agresivna, napadalna ali pa boječa...

...sledi svojim sanjam


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #689 : 14 November 2007, 14:53:16
Saj pravzaprav za to, da bi se obdržali dobri delovni nemci niti ne bi bilo treba delati nekih izpitov - ki se jih da tudi "kupiti" (pač plačaš profesionalcu ki ti zna tudi enega slabega psa čez izpit zriniti). Meni bi se bolj dopadli preizkusi naravnih zasnov pri mladih psih, kjer bi se pokazalo tisto kar je pes prinesel na svet in bo tudi prenašal na potomce. In če bi tam pogrnil, mu noben denar ne bi smel pomagati do  vzrejnega dovoljenja. Narediti bi ga pa morali čisto vsi, tudi tisti za na kavč ali razstave.