Nemški Ovčar [Deutscher Schäferhund,German Shepherd Dog]

chayka · 1469048

chory

  • *
    • Prispevkov: 616
    • Točke: 0
Odgovori #1350 : 06 Marec 2008, 13:18:57
No Sky zdej si pa zadel žebljico na glavico.Imaš popolnoma prav.Če je nekje skup enih samih pretepačev to ni krivda vzrediteljev, oziroma je samo v toliki meri ,da slepo zaupajo nekemu inštruktorju , ki to mogoče sploh ni.Še zmeraj mislim da imamo pamet da, razmišljamo in če mi ni všeč kako naj bi delala s svojimi psi , mi lahko inštruktor poskusi vtupiti v glavo da bom edino s kaznovanjem dosegla uspeh,tega ne bom počela.Saj sori za primerjavo ampak se mi zdi vmesna:otrok tudi ne vzgajamo kaj je prav in kaj ne, z kaznovanjem, ampak jim to pokažemo in povemo. Pa stokrat če je treba.Pa še nekej z ljubeznijo se svet premika.Pohvali psa ko si to zasluži , to si bolj zapomnijo.



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #1351 : 06 Marec 2008, 13:24:36
Če je bilo prvič je to dokaj normalno ker so psi pod stresom in veliko ljudi pse ne socializira v otroštvu... veliko psov poznam ki so prišli na kinološki poligon prvič in so bili zmedeni..to so pokazali s stahom ali agresivnostjo...3 ali 4 se po navadi vse normalizira! GG

Na tem poligonu je bila prvič samo Dina :) se pravi, bi se po tej logiki kvečjemu ona lahko tako vedla, pa se hvala bogu ni. Tisti, ki so kazali agresijo pa so tam od lani od začetka jesenskih tečajev ;)

Hrbtna linija kot taka ne,žal pa ga precej razstavna vzreja.Poleg tega visok drive in telo enega zlo podrtega razstavca ne greta skupaj.

Je kot bi dal od porcheja motor v stoenko.


Sploh se mi v kinologiji najbolj gabijo Američani!
Kaj ti delajo iz svojih psov?!

Je kdo videl slikico,kjer skupaj stojita Dex Zlatolični in kalifornijski prvak?
Ogabno!!!!!
Za zjokat,kakšen je tisti pes!


Lp Zoran

Bravo Sky, se nebi mogla bolj strinjat! Na tisto sliko, kjer sta skupaj Dex pa ameriška pokveka, pa raj...no comment. Približno tako je zgledala v celju tista psica, o kateri sva mislim, da že govorila.

...sledi svojim sanjam


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #1352 : 06 Marec 2008, 15:22:09
Ja mene zanima...ker si ne predstavljam kako NO na "tvoj" način pripraviti za delovni izpit SchH1 ali IPO 1. GG

In ob takih komentarjih se človek samo vpraša, koliko si stara TI ?

Rona smo dobili psihično v gnoju pri njegovih 2 letih in pol. Zakaj v gnoju- ravno zaradi vse prisile in cukanja, čeprav je bil po naravi tipično dominanten samec.
In meni se vedno znova dozdeva, da je šele pri nas lahko dal iz sebe svojo energijo in je vlagal v nas točno toliko kot smo mi v njega.
In zato nikoli več ni maral ljudi v uniformi.


In za moje pojme si čisto napačnega mnenja- par strani nazaj si vneto zagovarjala da pes trpi ko dela, in da jih rajši gledaš na kavču. In sedaj mi je kar jasno zakaj. Kateri pes bi pa rad delal s stalnim zategovanjem, udarci in prisilo ?
Ne rečem, par zategov psa ne bo ubilo, sploh ne kakšnega v svoj prav zaverovanega miškota ki kar kipi od hormonov. Ampak se da na lepši način, ki daje zaneslivejše rezultate. In mišice imajo na to vpliv kot lanski sneg na vzgojo banan v Kambođi.

Ti si pa očitno prepričana, da je treba škotkom rožice pod noge metat ker so nežnejši po karakterju, nemce pa trgat, rukat in zategovat, ker jih je 45 kil samih mišic.


 :-\ :-\



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #1353 : 06 Marec 2008, 15:48:14
Pa še nekaj.
Tole je slika, stara 8 let in prikazuje Rona (kot sem že omenila precej dominanten samec) in rottweilerja Bena (tudi zelo dominanten samec) in lahko vam povem, da se nista preveč marala, vendar sta se ob vsakem srečanju gladko zignorirala kot se to spodobi za dobro vzgojenega psa.  ::)


Toliko o tem, da samci nemških ovčarjev niti podrazno ne sprejemajo ostalih psov istega spola - pa če te še zanima, moj oče je imel celo življenje  nemške ovčarje, dobesedno odraščal je z njimi in verjemi,niti eden ni bil agresiven so bili pa vsi blazno navezani nanj.



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #1354 : 06 Marec 2008, 16:42:49
Samo toliko da veste uspelo mi je zamenjat šolo...zdajle šibamo h tistem, k sem ga želela in je reku, da ne pozabt igračke pa hrance :D Full sem vesela...

lp

...sledi svojim sanjam


chory

  • *
    • Prispevkov: 616
    • Točke: 0
Odgovori #1355 : 06 Marec 2008, 18:23:08
Dina , dobro si se odločila.Glavno da bo psička zadovoljna pa ti z njo.Boš vidla pri pravilnem šolanju ti bo verjetno večkrat pritisk zrasel na 180, pa tut glasilke bodo trpele in boš verjetno Dino kar fino zrukala za viher a to bo verjetno izjemoma in Dina bo vedela da je šla res preko meje.Večino šolanja pa je igra, veselje, nagrade in velikooo pohvale in objemanja.Saj je še mladič naj uživa resni postanejo kasneje in kot po čudežu se pokaže vse naučeno. :-*



chory

  • *
    • Prispevkov: 616
    • Točke: 0
Odgovori #1356 : 06 Marec 2008, 18:25:59
Sky
Ameriški primerek v Kinologu je pa tudi meni in vsej družini grozen.Kot zajec.Obe zadnji taci do komolcev na tleh, le kako hodijo.Menda so jim tidi spodnjo čeljust tako zožili da so kot škoti.Skratka groza.



SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #1357 : 06 Marec 2008, 20:54:50
Sky
Ameriški primerek v Kinologu je pa tudi meni in vsej družini grozen.Kot zajec.Obe zadnji taci do komolcev na tleh, le kako hodijo.Menda so jim tidi spodnjo čeljust tako zožili da so kot škoti.Skratka groza.

Ja,že nekaterih evropskih primerkov se bog usmili, teh ameriških pa sploh.Zato pa morajo za policijo in vojsko uvažat NOje iz nemčije,Češke,....

Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #1358 : 06 Marec 2008, 21:02:48
En slovenski vzreditelj bi lahko nemce izvažal v ameriko...zihr bi mu velik plačal za njih :P

...sledi svojim sanjam


*sara*

  • *
    • Prispevkov: 1.916
    • Točke: 7
Odgovori #1359 : 06 Marec 2008, 21:17:59
Hojla..
Kaj lahko kdo prilepi link od te slikce američana in našga no*ja?

...Hey babe, take a walk on the wild side...
...http://goldenhandling.webs.com...


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #1360 : 07 Marec 2008, 07:20:33
Slikca je v Kinologu. Na netu je vsaj jaz še nisem videla...kvečjem, če jo kdo skenira

...sledi svojim sanjam


roberd

  • Gost
Odgovori #1361 : 07 Marec 2008, 08:34:21
NO-ji ki jih jaz poznam so do ljudi prijazni

Saj to je fletno in vsi jih imamo take radi, ampak nemški ovčar se uporablja tudi za službe, kjer biti prijazen ne spada v opis del. Zato tudi standard zahteva, da je nemec zadržan. In zato je tudi šolanje za iskanje in reševanje v osnovi preveč pomanjkljivo, da bi lahko dalo objektiven vpogled v to, ali nemec ima, kar rabi za opravljanje svojega namena, ali je torej vreden pasme, se pravi vzreje. Jaz osebno sem ponosen, da so nemci sposobni služiti človeku na tako veliko različnih načinov, in ni treba, da nemec nujno varuje, da ne bo kdo mislil. Ampak vseeno imamo tukaj opravka z nemškim ovčarjem, ne s črno-zlatim prinašalcem. Čeprav se tudi to išče in dobi.



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #1362 : 07 Marec 2008, 09:06:17
"Sterilno" okolje IPO tekmovanj pa da jasno sliko?  :o
Kako da ne...  ::)

V tem pogledu, samo test zasnov ali kako se tem zadevam sploh reče pa še to ni to, kar bi radi nekateri vse dokazali...

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #1363 : 07 Marec 2008, 09:10:05
Sigurno pa ne sledu (ali pa zelo malo) o zadržanosti do tujcev, če od malega spodbujaš odprtost in igro s popolnimi tujci.  ::)


http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #1364 : 07 Marec 2008, 09:36:14
jaz sem jih pa v ponedeljek videla dovolj za celo življenje ;)

 :D :D ta je pa dobra  :)
Moram pa žal prizanta,da kar sem jaz videla motenih psov- predvsem v dnosu do drugih psov - so bili skoraj vsi NO. In to razstavnih linij  :o Delovni so mnogo stabilnejši po karakterju (izjema mogoče stara vzhodno nemška in češka vzreja). Če bi si jaz kupila NO samo za družino- bi absolutno vzela nemško delovno vzrejo  8). za delat pa tako in tako delovno vzrejo  :P
V kakšnem primeru bi jaz npr vzela lepotno vzrejo? Če bi hotla razstavljat- al pa štepat mladiče za trg  ;D -samo me nobena od teh dveh aktivnosti ne zanima  :P
resno v tej pasmi so zgleda res precej zamočili ::). Najdeš primerke brez značaja, brez plena pa po drugi strani živčne razvaline.
Bi rekla,da je to predvsem davek na popularnot- množičnost vzreje. Bili so časi, ko je vsaka bajta morala imet še NO psa. Predvsem nivo obrtnikov ni mogel brez te pasme (mercedes avto pa No al p avsaj kar zgleda podobno). In v večini ne vzreditelji ne kupci niso videli drugega kot lep plašč in "lepo" linijo  >:( p atudi zanimalo jih nih ni karkoli drugega.
To seveda ne pomeni, da ne najdeš tudi zelo v redu in dobrih psov, vsekakor pa ni pasma , kjer bi šel in kupil prvega mladiča z rodovnikom in upal, da boš zadel terno.
Kar pa se tiče izbora za vzrejo- vzrejni preiskusi kot je korung npr dajo mnogo boljše podatke kot izpiti katerkoli stopnje  8)  :).

Se pa polnoma strinjam z GG da so škotski ovčarji ena najbolj enostavnih pasem, odlični družinski psi, združljivi z vsemi živalmi  in odlični spremljevalci za vse, ki želijo  vložiti v posedovanje psa minimum časa in vzgoje.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #1365 : 07 Marec 2008, 09:42:01
:D :D ta je pa dobra  :)


Ja kaj :) Pravm da sem jih dovolj videla, da mi jih ni treba nikol več gledat...ker sem jih mela v eni uri zadost. Sicer niso bili NO razstavnih linij...ampak kao NO...mogoče je bila vmes tud kakšna nova "lisičja" linija... :D

...sledi svojim sanjam


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #1366 : 07 Marec 2008, 09:51:12
Chory..moj Lex ni bil šola pri tem inštruktorju...tudi na obrambo sva hodila drugam ( v Polzelo) ..torej  ;D ..napadalen, do drugih psov je pa bil ker ga je kot mladič napadla ena psica...in kasneje en rottwailer..in od takrat ni maral tujih psov..samo goneče psice so mu bile več  ;) 
Takele izjave so pa eden največjih lažnih mitov v zadnjem času  ::)
NOBEN stabilen pes ne rata agresiven od tega ker ga je enkrat en napadel  :P
Ni ga psa,ki ga ne bi kdaj kdo "napadel"- bolj ali manj intenzivno.
Tudi vsi moji psi so bili kdaj napadeni (oz doživeli da je uletel kdo s sumljivimi nameni, čeprav potem ni prišlo do ugriza) - nekateri so to doživeli celo večkrat, pa ni zato noben agresiven  ::).
res pa je nerodno,če je prva izkušnja mladiča al pa če pes ni socializran, pol ga pa nekega dne napadejo in sesujejo v nulo -ker je to njegova edina izkušnja.
Drugače pa - kot rečeno normalno socializran pes, dobre vzreje= dobrih živcev preboli brez in dolgoročne škode prestane tudi kakšen nesporazum z okolico. Da ne bi o tem, da kot po čudežu stabilnih odraslih psov večinoma sploh ne napadejo- oz ne intenzivno  :P.

Pa ne razumet zdej tega posta ,kot da ni treba pazit,da je takih dogodkov čim manj, al pa da se men ne dvigne pritisk zaradi takih "izletnikov"  ;).

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


chory

  • *
    • Prispevkov: 616
    • Točke: 0
Odgovori #1367 : 07 Marec 2008, 09:59:40
Pri nas doma smo imeli vse nemške ovčarje razstavne linije a so bili reševalci.Vsi stabilni, družinski in karakterni.Zato ne vem v čem naj bi bilo pri reševalcih pomankljivo šolanje da ne pokaže vseh potencialov za namen za katerega naj bi N.O. služil.Če ga vzgajaš za reševalca bo reševalec,ne rabim psa ki bo našel pogrešano osebo pol jo bo pa držal za vrat (Kar se je mimogrede že zgodilo) dokler vodnik ne pride do najdenega.Pa še nekaj Moja psia ima sledenje, obrambo in poslušnost opravila je z 287 točkami pa zato ni nič boljša ali slabša kot drugi ki obrambe, sledenja nimajo opravljenega.



chory

  • *
    • Prispevkov: 616
    • Točke: 0
Odgovori #1368 : 07 Marec 2008, 10:06:49
Evo sem dobila sliko za primerjavo Dex zlatolični in Ameriški N.O. Brez Komentarja. :'(



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #1369 : 07 Marec 2008, 10:13:52
Se mi zdi ,da je precej razlike tudi zaradi postavljanja oz načina handlanja  ;).
Da bi lahko ta dva psa realno primerjal, bi jih morali spustit, pa da tečeta brez povelja  8).
Je pa pohvalno,da je bil tem razstavnim sodnikom Zlatolični zelo všeč, čeprav se ni postavil v kengurujsko pozo  :D- bi se ga pa prav gotovo dalo izšolat, da bi tudi on tako "stal" (oz sdel  ;D), pa zato ne bi bil nič slabši  ;).

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #1370 : 07 Marec 2008, 10:58:51
No jaz sem takega predstavnika NO v živo videla in gledala leto dve, tam kjer sem prej živela, v sosednjo stolpnico so se priselili Ameriška družina z domačim ljubljencem, pes je bil poleg tega "kengerujevskega" zadnjega dela tudi čez višino ki jo določa standard, drugače prekrasen, vendar samo v primeru da ga nisi pogledal kot celoto, tam pa je zaradi zadnjega konca meni postalo kar hudo ob pogledu nanj. Jaz ga v drugačnem gibanju kot hoji nisem videla, je pa pes dobesedno hodil po spodnjem delu zadnjih tac. Karakterno je bil zelo v redu, sicer ne vem kaj je bilo potem z njim ker smo se preselili.


roberd

  • Gost
Odgovori #1371 : 07 Marec 2008, 12:07:42
"Sterilno" okolje IPO tekmovanj pa da jasno sliko?

Ne, ne tekmovanj. Pri športu gre za točke, ki najbolj od vsega razkrivajo veščino vodnika, in vemo, da je mogoče marsikatero pomanjkljivost značaja zamaskirati z nagonom. - Med garanjem, med samim procesom šolanja lahko nekdo izkušen - in samo taki naj se bavijo z vzrejo - dobi uvid v psa, ki mu omogoča oceniti, ali naj in kako psa uporabi pri ustvarjanju nove generacije delovnih psov. Klasika je še vedno zahteven preizkus za vsakega psa.



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #1372 : 07 Marec 2008, 12:20:21
Ne, ne tekmovanj. Pri športu gre za točke, ki najbolj od vsega razkrivajo veščino vodnika, in vemo, da je mogoče marsikatero pomanjkljivost značaja zamaskirati z nagonom. - Med garanjem, med samim procesom šolanja lahko nekdo izkušen - in samo taki naj se bavijo z vzrejo - dobi uvid v psa, ki mu omogoča oceniti, ali naj in kako psa uporabi pri ustvarjanju nove generacije delovnih psov. Klasika je še vedno zahteven preizkus za vsakega psa.

To se pa strinjam.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #1373 : 07 Marec 2008, 12:59:24
Tudi k meni hodi v tečaj (sedaj že v nadaljevalni) nemški ovčar, ki je nekoliko dominanten. Nikoli, res nikoli nisem zahtevala od tečajnika, da ga zruka in scuka, da pes ne bo napadalen. Ne, lepo s pripoljški ga zamotiš pa je.

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1374 : 07 Marec 2008, 13:01:28
Kaj pa rabi pes za to, da je lahko dober v obrambi? (to je edino, kar reševalni pes ne dela v enaki ali večji meri kot pes šolan za klasiko)
Po mojem čisto laičnem mnenju prav nič drugega, kot dobre živce in dobre nagone. Kar pes ali ima ali pa nima, ne glede na to, ali dejansko se z obrambo ukvarja ali ne. Nezaupljivost do tujcev za samo obrambo po moje ni potrebna, se jo pa da brez vsakega problema naučiti - če bo mladiča, ki je po naravi skrajno zaupljiv vsak drugi ali tretji mimoidoči počil po gobcu, ko se mu bo prijazno približal, bo problem rešen v dnevu ali dveh. Če si danes kdo sploh še želi takega psa.



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #1375 : 07 Marec 2008, 17:11:18
Nezaupljivost do tujcev za samo obrambo po moje ni potrebna, se jo pa da brez vsakega problema naučiti - če bo mladiča, ki je po naravi skrajno zaupljiv vsak drugi ali tretji mimoidoči počil po gobcu, ko se mu bo prijazno približal, bo problem rešen v dnevu ali dveh. Če si danes kdo sploh še želi takega psa.

Ko si tole napisala sem se na nekaj spomnila. Septembra je na vpis v malo solo prisel en mozakar (ne z NO, ampak je bila ena vecjih pasem), in ceprav je bil mladic star tam, 3-4 mesece, ga ni pustil nobenemu pobozat. Mnogi so mu rekli ce ga lahko, pa rekel ne in razlage zakaj ni dal. Torej, je hotel nesocializiranega psa?  ???

Sori za OT..

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #1376 : 07 Marec 2008, 18:21:55
Torej, je hotel nesocializiranega psa?  ???


 :o al pa mogoče čuvaja >:D

...sledi svojim sanjam


m_tejch

  • *
    • Prispevkov: 674
    • Točke: 12
Odgovori #1377 : 07 Marec 2008, 19:43:22
 :oJoj Dina, kdo te je pa potem nahecal, da si šla k Vinkotu, hvala bogu, da si se že prestavila.
KD ima pa že kar nekaj let to extra skupino nemcev, in že ko sva midva hodila v malo šolo (5 let nazaj) je vsake toliko časa kakšen zbezljal in zaradi strahu ni hotel nazaj.Katastrofa ::)



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #1378 : 08 Marec 2008, 07:10:22
Dina..torej kako je bilo na tečaju? GG


roberd

  • Gost
Odgovori #1379 : 08 Marec 2008, 11:22:04
Kaj pa rabi pes za to, da je lahko dober v obrambi? (to je edino, kar reševalni pes ne dela v enaki ali večji meri kot pes šolan za klasiko)
Po mojem čisto laičnem mnenju prav nič drugega, kot dobre živce in dobre nagone. Kar pes ali ima ali pa nima, ne glede na to, ali dejansko se z obrambo ukvarja ali ne. Nezaupljivost do tujcev za samo obrambo po moje ni potrebna, se jo pa da brez vsakega problema naučiti - če bo mladiča, ki je po naravi skrajno zaupljiv vsak drugi ali tretji mimoidoči počil po gobcu, ko se mu bo prijazno približal, bo problem rešen v dnevu ali dveh. Če si danes kdo sploh še želi takega psa.

Ja, seveda. Nagoni. Samo kateri? Saj človek je pri psih vedno samo izkoriščal, usmerjal, oblikoval, kar so psi imeli v sebi že po naravi, se pravi nagone. Kaj se pa uporablja pri psih, ki delajo npr. z drobnico? Lovski nagon. Vse tisto, kako krdelo zalezuje in obkoli čredo in si potem izbere žrtev, jo izloči in privede naravnost tja, kamor je treba, a ne, v zasedo. Pri poslušnosti, pri iskanju itd. furamo psa na nagon plena, če ga ima. Če ga nima, lahko uporabimo hrano, ker če pes še jesti noče, potem je to mrtev pes. Obramba pa na svetlo in v red!!! spravi tisti drugi - uganila si - obrambni nagon in seveda staro dobro agresivnost. Se da tudi obrambo delati samo na plen, ampak okusi so različni, in že meni, pa sem totalen laik in amater, je nekolko nerodno gledati, ko pes pri vaji reviranja poskakuje in piska: "dejmo se igrat, dejmo se igrat". Hočem reči, šele pri delu v obrambi se razkrije, katere nagone in v kakšnem razmerju pes poseduje. Za športne pse so bolj primerni tisti, ki imajo malo več plena pa malo manj obrambnega nagona. Tak pes recimo potegne rokav z markerja in ga odnese vodniku, da se bosta malo poigrala. Potem so pa drugi psi, ki imajo obratno malo več obrambnega nagona, so recimo bolj zaresni. Tak pes potegne rokav z markerja, ga izpljune in se spravi nazaj na markerja. Ta bo bolj primeren za službenega psa. Pa vedno se tudi v linijah z najboljšo delovno tradicijo najde kak pes, ki je v vseh pogledih zmeren in bo torej še najbolj zadovoljen v vlogi zvestega družinskega spremljevalca, ker ima po eni strani dovolj tistega, kar se rabi, če hočeš s psom kaj početi, tako naizi, za zabavo, po drugi se pa tudi more izklopiti, da ti pač doma ne pleza po stenah. Kdor torej hoče dobrega nemškega ovčarja za agility, flyball in to, ga lahko dobi med delavci in ni nobene potrebe, da se ustvarja neka razredčena, ublažena različica nemca za potrebe širšega trga. Kdor hoče svojega psa pariti, pa naj zadosti vsaj minimalnim kriterijem, ki so postavljeni prav zato, da se pasma ohrani na določenem nivoju. A veš, da je bil SchH, kar je praktično isto kot IPO, zdizajniran pred sto leti (takrat ko je Pavlov izvajal svoje eksperimente) prav kot preizkus za nemce, če so sposobni delati? Njihova primarna dejavnost, ovčarstvo, je takrat začela upadati, in Herr Kapitan, podjeten kot je bil, je za svojega psa hitro našel drugo zaposlitev v policiji in vojski. Pa seveda še marsikje drugje, recimo, tudi prvi vodiči slepih so bili nemci v 20-ih prejšnjega stoletja. Aja, pa še to: se zavedam, da zanalašč pretiravaš s temle pokanjem mladiča po gobcu, ampak za ostale bralce povejmo, da se tudi "tazaresne" pse trenira tako, da vedno zmagajo.