Vzrejni pregled

Tosy · 26146

dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #30 : 28 Marec 2006, 14:14:56
Sunshine_1, ja, pa ponavadi mu izmerijo tudi obseg prsnega koša. Pri delovnih pasmah (recimo NO) imajo pa še preiskus naravnih zasnov (en delček obrambe)



Tosy

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 25
Odgovori #31 : 28 Marec 2006, 19:03:07
Oči daš pregledati preden psico pariš, zakaj za vraga bi to delala vsako leto, če ne misliš imeti legla.

Vsako leto...Zakaj le? Recimo da naredi vzrejnega pri letu in pol in, ko bi rad pri treh letih imel mlade ugotoviš, da se ji je razvila bolezen, recimo PRA in je vse skupaj, vsi načrti, plani lepo pozabljeno. Zaradi vsega - zdravja in skrbnosti.

"Modern life is so thin and shallow and fake. I look forward to when developers go bankrupt, Japan gets poorer and wild grasses take over."


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #32 : 29 Marec 2006, 12:07:55
Mišljeno je tako: ko greš delat vzrejnega, daš psu pregledat oči, če je to potrebno, ker vzrejnega sicer ne dobiš. Dejstvo pa je, da PRA pri enem letu ponavadi še ni in se pojavi kasneje. Zato daš psu pregledati oči ponovno preden ga pariš. Če ne nameravaš vzrejati ravno vsako leto, se mi zdi vsakoleten pregled stran metanje denarja (glede na to, da se PRA ne da zdraviti in s tem pes tudi od zgodnjega odkritja bolezni nima nobene koristi)


Lobsang

  • *
    • Prispevkov: 201
    • Točke: 0
  • Moji mali tibetančki
Odgovori #33 : 29 Marec 2006, 12:57:54
Tudi sama še ne vzrejam pa iz preventive dam vsako leto pregledat oči!
In ja tudi vsako leto ni možno vzrejati če so v leglu vsaj 4 mladički!


Lobsang

  • *
    • Prispevkov: 201
    • Točke: 0
  • Moji mali tibetančki
Odgovori #34 : 29 Marec 2006, 13:05:10
Pa še nekaj razvijate debate ko ne poznate pravil KTP - a nebi bilo za Tosy najbolje da kontaktira KTP ali pa si dobi vzrejni pravilnik, kjer vse lepo piše, prav tako o tem zakaj ocena 2A in tako dalje.....


Tosy

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 25
Odgovori #35 : 29 Marec 2006, 17:43:42
Lobsang, imaš popolnoma prav, vsako društvo ima svoja pravila in pri (recimo) TŠ-jih se PRA pogosto lahko pojavi, zato bolje 'denar stran metati' kot pa kasneje popolnoma zasoliti vse skupaj.
Sicer pa sem sama res zadovoljna z oceno, ampak res tole z A-ji B-ji in C-ji nisem vedela,...Mislim pa, da je glavni vzrok ravno to, da je Tosy malo predolga (Zato nam je g. Peer priporočil, da bi pri morebitnem parjenju bilo krasno, da bi parili z malo krajšim samcem)... ;)

"Modern life is so thin and shallow and fake. I look forward to when developers go bankrupt, Japan gets poorer and wild grasses take over."


Lobsang

  • *
    • Prispevkov: 201
    • Točke: 0
  • Moji mali tibetančki
Odgovori #36 : 29 Marec 2006, 19:35:16
Ne vem no še vedno se mi zdi da nekateri dajejo le povprečne odgovore, ki nimajo dosti zveze z pravilnim odgovorom!
Mislim da človek ki misli imeti leglo, da bi lahko če ga določene stvari zanimajo prosil za vzrejni pravilnik pri svojem društvu ali se pozanimal na pravem naslovu!

Drugače tole Z A, B, C, D je pri nas vseeno malce drugače kot so ti rekli drugi in tvoja ocena definitivno ni pogojena z tem da je Tosy morda malce predolga!
Glede na to da si se odločila za mladičke je dobro da povprašaš za morebitna vprašanja ali nasvete ljudi, ki se z tem ukvarjajo že dalj časa, saj se pasme med seboj razlikujejo!

Torej!
IIA dobi vsaka psička/pes z odlično oceno brez potomstva ali s potomstvom (s potomstvom je mišljeno da še nima 3-h odlično ocenjenih psov)

IB dobi psička z najmanj tremi odlično ocenjenimi potomci

IA z najmanj petimi odlično ocenjenimi

IIB pes/psica z pravdobro oceno brez potomstva ali s potomstvom (s potomstvom je mišljeno da še nima 3-h odlično ocenjenih psov)

III pogojno vzrejno dovoljenje - dobi ga za eno leglo

0 vzrejna prepoved


Tosy

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 25
Odgovori #37 : 29 Marec 2006, 19:42:20
Lobsang, res ti najlepša hvala... ;) Za vzrejni pravilnik bom kontaktirala, tebi pa res še enkrat hvala... ;)

Zdaj šele res razumem kaj dobesedno pomenijo te oznake... ;) Zdaj za mladičke še ne vem, ampak če bodo bodo 07/08...Tako, da je še dovolj časa, da znanje dogradim in malo več izvem o vse skupaj. Vsekakor pa je za nasvete poskrbljeno, g. Peer nam je že ponudil pomoč s svetovanjem in izbiri samca.

"Modern life is so thin and shallow and fake. I look forward to when developers go bankrupt, Japan gets poorer and wild grasses take over."


Lobsang

  • *
    • Prispevkov: 201
    • Točke: 0
  • Moji mali tibetančki
Odgovori #38 : 29 Marec 2006, 19:47:35
No super!


Mushi

  • *
    • Prispevkov: 55
    • Točke: 0
  • Trmasti paćek
Odgovori #39 : 23 Maj 2006, 15:15:29
Ne vem če je to prava tema, ampak...
Za ta kinološka društva. Ali more biti pes šolan, če hočem ga dati na pregled kolkov? Kolikor vem, nem vendar vseeno preverjam. Danes sem bila pri veterinarju z Oxom in mi je živinozdravnica rekla, da je sedaj že čas, da se začnem zanimati in da je dobro če pokličem in se pozanimam. Kakšni so pogoji, da lahko sploh gre na vzrejni pregled?
Oxi ni hodil v šolo, tukaj sem pa zasledila, da mora biti šolan. A torej ne more opraviti pregleda?  :-[ ???



Lobsang

  • *
    • Prispevkov: 201
    • Točke: 0
  • Moji mali tibetančki
Odgovori #40 : 23 Maj 2006, 19:18:24
Da bi dala psu slikat kolke ni potrebno da je šolan...
Glede vzrejnega pa ti bodo najboljše informacije dali v klubu kamor spada tvoja pasma.


Stella

  • *
    • Prispevkov: 28
    • Točke: 0
Odgovori #41 : 20 December 2006, 23:26:50
Pozdravljeni!
Tale tema je že kar malo stara ampak jaz sem na tem področju čisto zelena in imam kup vprašanj. Marca bom verjetno peljala mojega Benčija na vzrejni, pa raje tukajle izpadem bebček kot pa tam  ;D
Najprej bi me zanimalo v čem je razlika: vzrejni pregled in pa ocena zunanjosti. Kaj se dogaja na vzrejnem, kaj na pregledu zunanjosti. A to poteka istočasno. Baje lahko daš namesto ocene zunanjosti kar oceno iz razstave? Ali se tam tudi stehta psa in izmeri pa vse to? Moj Ben se strašno boji na tehtnico...  :-\ Glede slikanja kolkov, a to morem opravit že prej in potem prinest s sabo al kako?
Okej toliko zaenkrat. Sprašujem bolj informativno, seveda se bom o stvareh pozanimali tudi v klubu, pa pri vzrediteljici...

Hvala za odgovore!



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #42 : 21 December 2006, 16:37:25
Stella ne vem kerga psa maš ampak glede na omembo kolkov predvidevam da nekaj večjega...

Vzrejni pregled in ocena zunanjosti potekata istočasno. Ocene so nekako tako - odlično, prav dobro, dobro, zadostno nezadostno in res lahko predložiš oceno iz razstave. Vzrejni pregled - ubistvu kakor pri kakšni pasmi. Pri molosih je meni vse isto kot bi psa peljala na razstavo pa bi mi ga nekdo ocenil, samo da so mi psa še zmerili.

Slikanje kolkov pa seveda moraš opravit prej  ;D oceno ti kasneje vpišejo na vzrejno dovolilnico (za samce) ali vzrejno knjižico (za psice).

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Stella

  • *
    • Prispevkov: 28
    • Točke: 0
Odgovori #43 : 22 December 2006, 00:19:05
Neyka, hvala!
Ja, imam nekaj večjega in sicer landseerja. Ocene so torej enake kot na razstavah. Kaj pa, ali je važno katero oceno iz razstave predložiš? To mi je nekako logično, da ocena iz razreda mladičev ne velja. Sicer Ben ima do zdaj same odlične ampak kaj pa če imaš naprimer eno dobro pa eno odlično a to si kar sam izbereš katero boš predložil? Pa še glede slikanja, ali je to kaj določeno kdaj ga moraš opravit ali je vseeno? Po 15. mesecu ali kako?



dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #44 : 22 December 2006, 10:05:08
Jaz mislim, da je kolke dobro slikat pri 18tih mesecih (ne prej, ker slike niso realne). Drugace pa veljajo slike od 1 leta naprej :-X

Ja, cisto vseeno je, katero oceno iz razstave predlozis (ampak vzemi raje odlicno oceno  ;)).



LIZA

  • *
    • Prispevkov: 1.016
    • Točke: 10
  • Aaron
Odgovori #45 : 22 December 2006, 10:32:48
Jaz mislim, da je kolke dobro slikat pri 18tih mesecih (ne prej, ker slike niso realne). Drugace pa veljajo slike od 1 leta naprej :-X
 

Zakaj pa naj slike ne bi bile realne? Čisto tako me zanima...


rosa

  • Alenka
  • *
    • Prispevkov: 695
    • Točke: 14
Odgovori #46 : 22 December 2006, 11:01:22
Seveda so slike recimo temu jasnejše, če slikaš pri 18. mesecih. Ampak Meni je Matko razlagal, da se podvrženost displaziji vidi kmalu, če pa ima lepo oblikovano ni straha.
Še vedno pa najbolj od vseh verjamem Matkotu, saj izkušenj in znanja v ortopediji, kot jih ima on, nima skoraj nobeden.

Jaz sem ji slikala pri 6. mesecih preventivno, potem zdaj še enkrat in je stanje popolnoma enako. Tako je logično da je genska zasnova dobra.

Pes je edini prijatelj ki ga lahko kupimo.


dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #47 : 22 December 2006, 11:26:00
Ker obstaja na netu slovenska študija (da ne bodo vedno samo ameriške zadeve), ki jo je napisala Ivanuša (ki je prej ocenjevala kolke), ki pravi, da ocene podane pri 1 letu niso točne, da so samo 75% točne. In ko so pse, ki so dobili pri 1 letu oceno HD A, imeli pri dveh letih slabše. Sedaj ne najdem tega članka (ko ga bom, ga prilimam).



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #48 : 22 December 2006, 11:34:20
Ker obstaja na netu slovenska študija (da ne bodo vedno samo ameriške zadeve), ki jo je napisala Ivanuša (ki je prej ocenjevala kolke), ki pravi, da ocene podane pri 1 letu niso točne, da so samo 75% točne. In ko so pse, ki so dobili pri 1 letu oceno HD A, imeli pri dveh letih slabše. Sedaj ne najdem tega članka (ko ga bom, ga prilimam).

Najbrž tole: http://www.vf.uni-lj.si/veterina/zbornik/313_ivanusa_s.pdf

Lp nina



LIZA

  • *
    • Prispevkov: 1.016
    • Točke: 10
  • Aaron
Odgovori #49 : 22 December 2006, 11:55:07
U, hvala za tole Ninci in hvala dog4ever za odgovor! Bom vse prebrala, mi pa vseeno nekaj ni jasno. Če se lahko kolki precej spremenijo od 12. do 18. meseca, potem se lahko pri pasmah, ki rastejo in se razvijajo do dveh let spremenijo tudi od 18. do 24. meseca, oziroma tudi kasneje?


dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #50 : 22 December 2006, 11:56:12
Ja, Nina, točno to sem mislila! :) Hvala!!



MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #51 : 22 December 2006, 12:02:58
Najbrž tole: http://www.vf.uni-lj.si/veterina/zbornik/313_ivanusa_s.pdf

Lp nina

Tole sem prebrala...ti šment..mi do sedaj ni bilo jasno, zakaj "pametni" lastniki drvijo svoje pse slikat, ko so le-ti stari 12 mesecev in 1 dan.

Missa

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #52 : 22 December 2006, 12:47:05
Če se slika dovolj zgodaj, pri šestim mesecih, pri recimo borderjih je to že prepozno baje (pri velikih pasmah pa lahko tudi malček kasneje) in je prisotna displazija hujše oblike, to lahko operirajo in izboljšajo zadevo. Kasneje se tega več ne da.
Ne vem kako je v Sloveniji. Tako pa pomagajo in to uspešno vsaj v Italiji.
To mi je razlagala naša zamejska slovenka.
Tako da zgodnje slikanje, ki seveda ni zaradi vzreje, ampak bolezni same sploh ni napačno in celo priporočljivo, če se sumi na displazijo.

Samo tako za intermezzo. ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #53 : 22 December 2006, 13:58:58
Sama tudi zagovarjam slikanje kolkov pri 2 letih ali celo kasneje, za uradno oceno jasno, predvsem za "težje" pasme, torej 30+ kg.
Prej pa ok, če se hoče lastnik prepričati, da je vse OK, npr. za delo, taka "preliminarna slikanj" pridejo zelo prav.



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #54 : 23 December 2006, 11:53:55
Neyka, hvala!
Ja, imam nekaj večjega in sicer landseerja. Ocene so torej enake kot na razstavah. Kaj pa, ali je važno katero oceno iz razstave predložiš? To mi je nekako logično, da ocena iz razreda mladičev ne velja. Sicer Ben ima do zdaj same odlične ampak kaj pa če imaš naprimer eno dobro pa eno odlično a to si kar sam izbereš katero boš predložil? Pa še glede slikanja, ali je to kaj določeno kdaj ga moraš opravit ali je vseeno? Po 15. mesecu ali kako?

Stella ja - sam se odločiš ampak je kar malo brzsmiselno dat dobro oceno če pa lahko daš odlično  :) Na vzrejni pregled lahko gredo velike pasme s 15 meseci. Meni je to tudi za parit malo zgodaj (psice) tako da s slikanjem ni treba nevem kako hiteti (razen preventiva)  :)

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Leaaa

  • *
    • Prispevkov: 41
    • Točke: 0
Odgovori #55 : 22 Maj 2012, 21:58:46
Mene pa zanima za višavca.. katero društvo in katere preglede je potrebno opravit. Sem pa tud čist zelena v tem, tako da je vsaka informacija dobrodošla



Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #56 : 27 Junij 2012, 20:33:15
Mene pa zanima za višavca.. katero društvo in katere preglede je potrebno opravit. Sem pa tud čist zelena v tem, tako da je vsaka informacija dobrodošla

pozanimaj se tukaj: http://www.skt.si/?page_id=15 ;)


rovena

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
Odgovori #57 : 15 Avgust 2012, 17:30:57
Mene pa zanima, če kdo slučajno ve, kako je s podaljšanjem vzrejnega dovoljenja. Če zgleda enako, kakor prvi vzrejni pregled, ali lahko kakšno fazo "preskočiš"?  :)

Ko sem s svojim psičkom opravljala vzrejni pregled je vse skupaj zgledlo grozno!!! Predvsem mišljeno na organizacijo, saj je trajalo celi dan, na lokaciji, kjer ni bilo nobene sence. Kar je pa za kužke že malo problematično. Drugače glede sodnikov in ljudi, ki so sodelovali nimam žale besede, ker so vsi bili super. Edino organizacija jim malo peša, glede na to, da za pregled oči in pogačic rabijo cca. 5 min, za ostalo pa tut ne več kot slabih 10 min, čakaš pa na to celi dan (zaradi gužve).  :)

Lp :)