Parson Russell Terrier

evjana · 131899

kamy

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #180 : 02 Marec 2011, 11:43:48
Čara, ko je že Deteljica povedala so parsoni zadnja leta dosegli nenormalne višine tudi do 40cm, jih je bilo tudi jeseni nekaj takih na vzrejnem...ker so pa parsoni lovski psi, katerih prvotni namen je izganjanje lisic in jazbecov iz rovih, se taki orjaki malo težko zvlečejo v luknjo ;D...je pa res, da zdaj ne pomeni, da pes, ki ima kak cm manj ali več(boljše manj ;)) in je drugače dobre zgradbe ne more dobiti odlične ocene oz. vzrejnega, bo pa kot se je zadnjič sodnik na CACIB Graz izrazil, takšnih ocen bistveno manj, kot jih je bilo dosedaj(seveda pri korektnih sodnikih :P)


kamy

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #181 : 02 Marec 2011, 11:46:47
a res ? Tolk majčken je  :o? Sem mislila,da je tam med 34- 35 cm .
A to ti nisi nč futrala al v čem je skrivnost  :D
Kolk pa vaga?

a res 33cm je velik?..men se je zadnjič na tekmi v Avstriji zdel še malo manjši od Amči, ki ma tudi 33cm...mogoče je le optična varka, glede na to, da je fantek in drugače mogoče konstrukcijsko malce močnejši :)


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #182 : 02 Marec 2011, 12:20:22
40 cm je ogromno-že skoraj na zgornji meji mediuma ;D
Saj omejitev višine mora bit, in sodniki, pa na vzrejnem bi se morali tega držati. Ah jaz sem razumela, da mora biti točno 33cm samica in 36cm samec.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #183 : 02 Marec 2011, 12:24:31
a res 33cm je velik?..men se je zadnjič na tekmi v Avstriji zdel še malo manjši od Amči, ki ma tudi 33cm...mogoče je le optična varka, glede na to, da je fantek in drugače mogoče konstrukcijsko malce močnejši :)
:D :D :D
a tebi se je pa še manjši zdel   :o
Mogče zaradi več temne barve.
Glede jamarjenja pa- če grejo 40 cm veliki NLT v lisičino bi šli tud 40 cm veliki parsoni  ;) Bistven je baje prsni obseg, ne višina. So pa tako na zgornji meji preveliki za kunčje rove, kar je menda v ZDA popularno- zato imajo oni največ jackov.
V vsakem primeru bi moral bit meter obvezna oprema vseh razstavnih sodnikov, ker "na oko".... sva bili ravnokar midve primer kako se da realno ocenit velikosti  ;).
Me pa re szanima če jih bodo merili na razstavah in kako, ker sicer je brez veze filozofirat po standardu  ::)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


ŠEPPER

  • *
    • Prispevkov: 97
    • Točke: 0
Odgovori #184 : 02 Marec 2011, 12:38:06
a res ? Tolk majčken je  :o? Sem mislila,da je tam med 34- 35 cm .
A to ti nisi nč futrala al v čem je skrivnost  :D
Kolk pa vaga?

 :) Ne izdam

Tud kar se teže tiče bo prelahek na strani SKT je opis da mora imet 1kg na 5cm višine. Pepi jih ima pa 5.
Sej zato sprešujem če bodo izločali ker na tej isti strani je pod standardi tudi da vsako odstopanje pomeni napako.



ŠEPPER

  • *
    • Prispevkov: 97
    • Točke: 0
Odgovori #185 : 02 Marec 2011, 12:41:31
Aja Deteljica ko si šla ti s Fito kako si predložila izvide za PLLi?
Martina mi je rekla da je priložila print maila pa je blo ok.
Jaz namreč nisem dobila nobenega potrdila.

Kamy a za pogačico moram potrdilo prinest na vzrejnega al lahko naknadno pridobim potrdilo pa bo vseeno veljalo?
Na pregledu sem bila lani in je vse ok samo takrat nisem razmišljala da bi rekla da mi sprinta potrdilo.

Hvala Tanja



kamy

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #186 : 02 Marec 2011, 12:56:45
Ja mi smo tudi print priložili(se ni nihče preveč poglabljal v te papirje takrat), glede pogačic, pa lahko greš k veterinarju pa prosiš potrdilo(če imaš račun ali pa če redno hodiš tja in se poznate, to nebi smel biti problem)

...maš še mesec dni časa, da ga nafutraš do prave teže :)

ok priznam, da NLT-je ne vidim glih dosti(razen Fitke), samo se pa res pri tej mali pasmi pozna če je velika npr.33cm ali 40cm, vem pa, da je za zmožnost lezenja v rov pomemben tudi obseg prsnega koša in fleksibilnost psa(ok lov ni glih moja močna točka :D), napišem, kar mi povej drugi, ki se na te zadeve spoznajo :)

Je pa zadnjič sodnik na CACIB Graz zmeril čisto vsakega psa(z metrom, ne na oko :)), po moje je bil bolj prestrašen glede novega standarda kot tisti, ki so razstavljali :)


ŠEPPER

  • *
    • Prispevkov: 97
    • Točke: 0
Odgovori #187 : 02 Marec 2011, 13:12:29
Ja no moj veterinar ma psico s katero lovi.
Ko se je odločal da bo paril je iskal samca ki bo ful majhen da bojo mladiči dovolj mali da lezejo po rovih.
No mini Pepper mu je bil ok velik, nebi pa imel nič proti če bi bil manjši   :D  :D
To po moje sploh ne obstaja  :P



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #188 : 02 Marec 2011, 13:20:58
Jaz sem dala tud samo print maila za PLL med dokumente ob prijaviparitve, zato da je v rodovnik mladičev vpisano-sicer pa itak ni obvezen, naredila sem pa po vzrejnem (ker ko sem šla na vzrejno se še ni testiralo).
Glede odstopanja itak da vsak pes v čem odstopa od optimuma standarda,tako da to s meri z oceno, ali poda samo v opisu, ne samo s prepovedjo vzreje.
Pri NLT lovci niso glih navdušeni nad psi na minimumu standarda, ker jih večinoma uporabljajo tudi za delo nad zemljo. Čeprav meni osebno so za vse boljši manjši, predvsem pa ne "staford tip" z 12 in več kg. Večina si želi pse (in psice) 37, 5 cm

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


ŠEPPER

  • *
    • Prispevkov: 97
    • Točke: 0
Odgovori #189 : 02 Marec 2011, 13:26:35
...maš še mesec dni časa, da ga nafutraš do prave teže :)



Potem najboljš da ga dam mami na počitnice za en teden, pride nazaj ko žoga pomoje.
Ona nima mere kok dajat on pa nima mere kdaj nehat  :D



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #190 : 02 Marec 2011, 14:06:10
Pa če mu nehaš kremlje strižt bo kak cm pridobil ...

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #191 : 02 Marec 2011, 14:07:15
Pa še tona kruha in testenin pa bo žoga taprava.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


martinca

  • *
    • Prispevkov: 267
    • Točke: 5
Odgovori #192 : 03 Marec 2011, 16:35:20
Sodnik v Grazu je vsakega psa meril, ker so ga to prosili zaradi statistike in je ugotovil, da če se standard točno upošteva (33 in 36 cm), več kot 75% parsonov ne pride noter.

Odstopanje je dovoljeno, zaželeno je  pod standardom, seveda mora biti pes skladen.
Več napišem zvečer, ko se vrnem iz treninga.


martinca

  • *
    • Prispevkov: 267
    • Točke: 5
Odgovori #193 : 03 Marec 2011, 21:16:03
Šeper, sem pisala na Laboklin pa so mi rekli, da oni samo takšna potrdila izdajajo in, da naj bi to bilo dovolj.


Kar se tiče standarda pa še moje razmišljanje:
Vsekakor je zaželeno, da psi manjši kot večji, ampak že stari standard je dovoljeval odstopanja +/- 2 cm od idealne višine , ki je bila že prej 33 za psice in 36 za pse. naj mi potem nekdo razloži kako je lahko 40 cm velik pes zmagal na razstavi in dobil vzrejno dovoljenje. Če sodniki ne bodo upoštevali novih meril, bo lahko spet zmagal velik pes in pa tudi paril naprej. Višina se je navzgor z novim standardom omejila na 36 in 33, navzdol ni omejitve. Meni se zdi nesmiselno, saj je idiotsko zako omejavti. Poznam psa, ki je velik 37 cm in aktivno lovi, v njegovem rodovniku ima največji pes v 4.generacijah 35,5 cm, on je pač malo zrasel. Po novem bo cm nad stardadom in naj ne bi več paril, če se ga natačno držimo. sama sem prepričana, da je glede na prednike verjetnost, da bodo njegovi potomci 37 ali še več zelo majhna, je pa dober pes in bo izključen iz vzreje. :-[

Kar je meni zelo všeč v spremenjenem standardu je, da se ne forsira več izključno bela barva. Prej so bile oznake zaželjene samo na glavi in repu, sedaj se v manjšem obsegu dovoljujejo tudi po telesu, kar je za zdravje pasme vsekakor dobro.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #194 : 04 Marec 2011, 11:37:57
Meni strani kjer je novi standar ne gre odpret. :-\
Že sedaj mi psi, ki so preveč beli niso všeč (niti maske nimajo) in sem navdušena, da niso samo minuimum bele barve zajezili, ker je šlo spet v ekstrem.
Meni je nadvse čudovito, če ima pes obarvano glavo in rep pa še kak flek po trupu, ampak ne več kot je dovoljeno, seveda.

Lahko pri zgornji višini dopustili tista 2 cm navzgoer kot je bilo prej, ampak sodniki bi morali uporabljat meter pri vsakem psu in realno ocenjevati, isto na vzrejnem!

Kaj pomagajo stroge omejitve, če pa se jih pol sodniki ne držijo.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #195 : 04 Marec 2011, 12:03:57
Lahko pri zgornji višini dopustili tista 2 cm navzgoer kot je bilo prej, ampak sodniki bi morali uporabljat meter pri vsakem psu in realno ocenjevati, isto na vzrejnem!

Na vzrejnem pregledu se MORA meriti višino (in dolžino). Če se tega ne počne, je proti pravilom. Na razstavah takšnega pravila ni, sem pa že marsikaterega sodnika videla z metrom v roki, tako da tako zelo redko to tudi ni. ;)



kamy

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #196 : 04 Marec 2011, 12:35:06
Sodnik v Grazu je vsakega psa meril, ker so ga to prosili zaradi statistike in je ugotovil, da če se standard točno upošteva (33 in 36 cm), več kot 75% parsonov ne pride noter.

Gospod P. je bil v to prepričan še preden je v soboto sodil v Grazu :D


Glede barve pa je tako, da na zdravje vpliva pigmentacija kože, ne pa barva dlake, lahko je pes bel kot naprimer naša Ais in ima dosti pigmenta, nima ne problema z sluhom, ne z čim drugim(npr.alergije itd.), medtem, ko je Kira bela z zelo malo pigmenta (gluha na desno uho, ima na sonce občutljivo kožo, postane rdeča, ampak na srečo brez kakršnikoli alergij...)

Sem pa hotela povedati, da so dobivali že prej CACIB-e in BOB-e tako beli, kot tudi izrazito pisani psi in mislim, da bo tako še naprej...je pa res, da so psi z gladko dlako kot razstavni psi nezaželjeni in če je seveda konkurenca praktično brez možnosti dobiti titulo.




kamy

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #197 : 04 Marec 2011, 12:36:28
Meni strani kjer je novi standar ne gre odpret. :-\

a ti še vedno ne gre odpreti strani...ker jaz nisem zadnjič dobro vstavila, pa je ninci popravila :)


martinca

  • *
    • Prispevkov: 267
    • Točke: 5
Odgovori #198 : 04 Marec 2011, 13:29:29
Kamy, osebno nimam nič proti belim psom, je pa res, da so po mojem okusu pisani, vendar se je zadnje leta pojavljal trend belih psov, parili se čimbolj "belo", Ais je dobro pigmentirana, vendar pa mislim, da bi se pigmentacija manjšala pri mladičkih, če bi bila parjena izključno z belim psom.

Vse kar sem želela povedati je, da mi je sicer všeč, da se postavijo neke višinske omejitve, kar pa nima smisla, če se natačno ne upošteva.

Kalsang, moja psica je bila na vzrejnem izmerjena v napol sedečem položaju, ker se pač sodniku ni ljubilo potruditi in se skloniti in jo izmeriti na tleh, miza ji pa ni bila nikakor všeč. Še dobro, da imam dve drugi meritvi (ena iz agility-ja in ena iz razstave, kjer jo je slučajno sodnik meril), ker bi bila po tej meritvi Fleka 1,5 cm prevelika.


ŠEPPER

  • *
    • Prispevkov: 97
    • Točke: 0
Odgovori #199 : 05 April 2011, 06:24:26

Moj Pepči je oh in sploh lep in je dobil vzrejno dovoljenje v nedeljo,
tako da zdaj sprejema ženitne ponudbe. ;D
V poštev pridejo samo tiste "žene" ki imajo dobro doto  :P

Ni pa bla višina noben problem, so se vsi strinjali da gre pasma preveč v višino.

LP, Tanja



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #200 : 05 April 2011, 11:28:21
Ja pol ga pa le oglašuj.  :P Tudi kake fotke se ne bi branli, že dolgo ni blo kake.  :)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


kamy

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #201 : 05 April 2011, 12:32:50
Čestitke Pepčiju za vzrejnega  :) A vas je bilo dosti?...mislim parsonov


ŠEPPER

  • *
    • Prispevkov: 97
    • Točke: 0
Odgovori #202 : 05 April 2011, 13:44:12
S temi fotkami sem jaz zelo švoh. Potem mi pa še telefon zbirše cel memory card in
grejo vse slike po gobe  :(
Ampak se bom potrudla.

Parsonov ni blo veliko, mislim da vsega skupaj 3 mogoče 4 od tega samo ena samička.
Ampak taka luštna z ful lepo glavo.
Jackov je blo več, čeprov bi me lahko za kakšnega v trenutku prepričali da gre za neko
drugo pasmo  :-\

Parsončki so bli pa vsi lepi. No ja en še posebej seveda  :o



ŠEPPER

  • *
    • Prispevkov: 97
    • Točke: 0
Odgovori #203 : 05 April 2011, 13:48:05
Ampak moram rečt da kljub vsemu po razstavah ne bom hodila, ker
sem mela že 3 ure čakanja na vrsto zadost.
Kaj šele da bi cel dan čakala da pridem na vrsto, bi se zmešal men in psu.




deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #204 : 05 April 2011, 13:53:41
Moj Pepči je oh in sploh lep
to smo itak že vedeli  ;)
Velik malih Pepijev  :)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


martinca

  • *
    • Prispevkov: 267
    • Točke: 5
Odgovori #205 : 05 April 2011, 20:15:38
čestitke...pa saj ni bilo dvoma ;)

Upam, da se kmalu na kakšnem agilityju vidiva


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #206 : 21 Junij 2011, 20:49:52
Heli helov...sedaj gre pa pri meni zares, z iskanjem vzrediteljev. Rada bi izvedela, če ima kdo osebno kakšne izkušnje s psarnami na tem linku.
http://www.eurobreeder.com/breeds/parson_russell_terrier.html

+ še tole
http://www.hfhwaldeck.ch/index.php?id=66

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


martinca

  • *
    • Prispevkov: 267
    • Točke: 5
Odgovori #207 : 23 Junij 2011, 21:20:16
Čara, veliko psarn iz seznama poznam, nekatere celo osebno, če si katerega posebaj pogledala mi napiši, lahko tuid na ZS, pa ti pomagam. Povej tudi kaj iščeš delovnega ali bolj razstavnega psa?

Drugi link mi je dobro znan, njihov samec je v kar nekaj slovenskih rodovnikih, tudi pri moji Flekici, v živo pa jih žal ne poznam.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #208 : 23 Junij 2011, 22:05:20
Twister Komet? Njega sem guglala in našla stran. Ti bom poslala ZS.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


thoranita

  • *
    • Prispevkov: 296
    • Točke: 0
Odgovori #209 : 12 Julij 2011, 11:43:41
Ko se že glih po forumu potikam, bom še izkoristila priliko, da javno pohvalim mojo babo Anito (ok, tud Jureta), ki je pri svojih 9,5 letih v soboto naredila tretji pogoj za A2  :o zdaj pa se pazite smallčki v dvojki!!!  :P :P