Nina Ivanič - črički - Dobro jutro, 10. 5. 12

RokaRoki · 18656

RokaRoki

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
25. minuta oddaje. Nina Ivanič razlaga o - čričkih, krasnih hišnih ljubljenčkih. Gre za tim. hišne čričke. Hrani jih v povsem neprimernih plastičnih posodah, jeseni pa jih, kolikor jih preživi, zavrže v naravo.
Vsakemu normalno ozaveščenemu
človeku je lahko jasno, kaj storimo živali, vzgojeni v ujetništvu, če jo zavržemo v naravo ter kaj z vnosom raznih živalskih in rastlinskih vrst storimo okolju.
Gojeni črički v trgovinah imajo zadnja leta neko virusno bolezen, ki je zoonoza, torej se bolezen prenaša tudi na človeka.

Lahko le upam, da jo bo posnemalo čim manj ljudi. Brezbrižnost ljudi res nima meja.

http://tvslo.si/predvajaj/dobro-jutro-3-del/ava2.136057164/



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1 : 22 Avgust 2012, 13:33:17
Vse, kar lastnica pove o čričkih drži. Plastične posode so ok, če so dovolj velike, šota za podlago je ok, edino za hrano rabijo še kaj drugega kot travo. Pa dokaj visoko temperaturo potrebujejo. S tem, da jih jeseni spusti ven niti ne naredi neke hude škode - itak se v ujetništvu gojeni črički ne znajdejo prav dobro in jih zelo hitro pohrustajo ptiči in drugi "porabniki", če pa kateri po čudežu uide, ga pobere zima. Vendar se načeloma nič gojenega nenadzorovano ne spušča v naravo - že zaradi tega je skrajno nevzgojno, če tak način ravnanja z živalmi oznanja po TV.   
Drugače pa res: izjemno prijetno jih je poslušat, niso preglasni, zlasti pozimi je njihovo cvrčanje neprecenljivo.
Črički imajo tako kot vse živalske vrste svoje bolezni, škodo pri rejcih dela virusna paraliza, ki pa ni zoonoza. Vsekakor je možnost, da boš staknil bolezen od gojenih čričkov minimalna v primeri z nevarnostjo, ki jo predstavljajo mačke in psi.


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 01 September 2013, 12:15:56
Ko sem tole prebrala, sem se spomnila, da je postalo moderno imeti doma čričke že kakih 15 let nazaj. Takrat jih je ena od mojih sodelavk, precej "novodobno" usmerjena, dobila od prijateljev, potem pa je čez nekaj tednov dobila skoraj živčni zlom, ker so ji ušli po vseh kotih stanovanja, v wc in koplanico, da jih ni mogla najti in baje non-stop čirikali, kar jo je začelo spravljati ob živce.

Meni se zdi to res slab način povezovanja z naravo in sem nekako proti temu, da se ima doma divje predstavnike živalstva. Na voljo je res dovolj udomačenih vrst, ki zadovoljivo nudijo ljudem določen stik z naravo. Za otroke se mi zdi recimo še najmanj zahteven akvarij s tropskimi ribicami, ob katerem pa se lahko enkratno naučijo skrbi za živalce in opazovanja ekosistema v malem ter osnov ekološkega ravnovesja v njem.

Tole spuščanje v naravo je sprejemljivo samo v primeru, ko so to avtohtone vrste Slovenije - upam, da je ob tem to bilo povedano, sicer je bilo skrajno nevzgojno.
Imamo kar veliko problemov zaradi spuščanja vodnih želv am. rdečevratk v naravo, zdaj se bojijo posledic pojava sončnega ostriža v bohinjskem jezeru, pred leti je vodna solata prerasla rokave Mure ....



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #3 : 01 September 2013, 16:11:59
Khm. Moraš biti dosledna. otrokom priporočaš akvarij s tropskimi ribicami, ki pa so prav toliko domače živali kot gojeni črički, murni, ščurki in kar je še take golazni, ki se večinoma goji za hrano drugim živalim (med drugim tudi za malo bolj zahtevne akvarijske ribice). in ni prav nobene škode, če si jih kdo goji tudi kot ljubljenčke. Nasprotno, zelo koristno je, da se zlasti otroci pobliže spoznajo tudi z žuželkami, ki se jih večinoma jemlje samo kot mrčes in nadlogo, ki jo je treba zatreti - pa so v bistvi ne samo izjemno zanimive živali ampak tudi ekološko nenadomestljive. Otrok, ki spozna žuželke in se jih nauči ceniti, bo zagotovo bolj občutljiv za ekološke probleme kot njegovi vrstniki, ki ne poznajo drugega kot klasične domače živli.
Sončnega ostriža niso naselili akvaristi ampak ribiči sami, ker jim je bil zanimiv za šport - že davno enkrat. Prav tako so prav ribiči z namernim naseljevanjem neavtohtonih rib (ali sicer naših vrst, ki pa v določenih vodah nikoli niso živele) naredili zelo veliko škode, ponekod tudi nepopravljive.
In..načeloma se v naravo od gojenih živali ne spušča nič, tudi avtohtonih vrst ne, če ni za to zelo utemeljenega razloga in dobro premišljenega načrta.


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 02 September 2013, 15:37:15
Saj se popolnoma strinjam s tabo, samo gojenje žuželk v stanovanju mi pa res ne sede ... ::).

Ogabne so, sploh paličnjaki ... Zato v domačem akvariju in terariju nikakor ne bi kar na splošno priporočala gojenja divjih vrst, to po moje spada samo v ZOO in na faks, kjer je oskrba res strokovna in ti strokovnjaki nudijo tudi izobraževanje.
Poznam veliko primerov, ko starši otrokom kupijo razne živalce, od zlate ribice do hrčkov, potem pa so sami problemi, ker sploh ne znajo skrbet zanje (in se jim tudi ne da) :-\.

V bistvu sem hotela povedat samo, da je po mojem veliko bolj sprejemljivo, če se doma gojijo živali, ki so takega umetnega okolja tudi vajene (tropske ribice in pa druge domače živali). Seveda je tudi pomembno, kako jim to okolje ustvarimo in vzdržujemo, da je zanje res primerno. V bivši službi me je šefica biologinja prisilila, da sem imela v akvariju mladice brokatnega krapa, koreslja in somiča, ker je bilo po njenem "strokovnem" mnenju bolj prav tako gojiti avtohtone kot pa tropske ribe ... in te boge ribe so samo vegetirale, zrasle prav malo ....



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #5 : 02 September 2013, 15:54:47
Ja glej, tebi žužki ne sedejo, drugi jih imajo pa radi (enim sedejo psi, drugim mačke in tretjim podgane. Ok?). Navsezadnje so večinoma manj zahtevi od vretenčarjev in naredijo veliko manj packarije. Tropske ribice niso domače živali, tako kot tudi gojene žuželke niso. So pa praktično vse gojene vrste žuželk v ujetništvu že vsaj toliko generacij kot tebi ljube tropske ribice. Nekatere so celo enako barvite in vsaj tako zanimive kot ribice. Tudi večina terarijskih živali je vzgajana v ujetništvu že več generacij.
Btv: če ti mladice avtohtonih vrt niso rastle, to pomeni samo, da jim nisi znala ustvariti primernih pogojev (velikost akvarija, hrana, pretok vode, kisik, temperatura....) in nič drugega. Dokler se mi je ljubilo, sem včasih prinesla domov kakšne ribje mladice iz voda ki bi se presušile in bi poginile, konec poletja ko sem jih spustila so bile primerljive velikosti kot tiste, ki so zrasle v naravi.  Navsezadnja tudi nekatere tropske ribice so zahtevne in ne uspevajo normalno v "otroških" akvarijih ob umetni hrani.


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #6 : 02 September 2013, 17:39:45
Citiraj
Brezbrižnost ljudi res nima meja.

tole sem moral še enkrat prebrati, a se dejansko razburjaš okoli zuželk ?

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #7 : 02 September 2013, 17:57:03
Zakaj se pa ne bi? Eni gojimo spoštovanje celo do bitij na dni prehranske verige in se nam ne zdi samoumevno, da če je pač en žužek si pa ne zasluži primerne obravnave. In vsakemu, ki se ustavi v tejle temi resnično predlagam, da gre samo malo po internetu brskat o teh bitjih, js sem kar z belim gledala ko sem prišla do žuželčje komunikacije. Ko sem pa spoznala profesorja, ki poučuje o teh bitjih in o njih govori s takim zanosom kot mi tule o psih in zraven navrže še par fascinantnih podrobnosti me je pa minilo, da bi še kdaj kako muho fentala. Glede na to, da so samo žužki, so fenomenalni  :)



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #8 : 02 September 2013, 18:24:09
edino primerno obravnavo, ki jo ima golazen v hiši je kot nadloga,
sej bi me moralo tole preseneti, sam sem že predolgo na tem forumu da me ne; je zgolj vprašanje časa kdaj bo ena začela inicijativo zoper mučenje ščurkov ::)

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Matilda

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 02 September 2013, 19:41:12
Ogabne so, sploh paličnjaki ...

 ;D

Jaz imam pa ravno paličnjaka. In ja, večina je mnenja, da je ogaben, meni je pač lep. Zanimivo mi je spremljat, kako se iz mini jajčeca izleže mini žverca, kako raste, se levi, spreminja barvo iz zelene v rjavo in na koncu črno.... da o krasni živo zeleni džungelski devi (ki je žal nimam več) sploh ne govorim  :-*
Bi imela tudi kakšno bogomolko, ki so mi sploh fascinantne, pa mi ni ravno do gojenja še drugih žužkov poleg za prehrano.
100 ljudi, 100 čudi. Dokler je za žival korektno poskrbljeno, ne vidim problema.


Spare me the propaganda.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #10 : 02 September 2013, 20:42:17
Vsako živo bitje si zasluži spoštljivo ravnanje, tudi tista, ki služijo za hrano nam ali našim živalim. Celo tista, ki smo jih prisiljeni pobiti, ker sobivanje z njimi ni mogoče ( v ekologiji škodljivcev ne poznamo). Celo rastline. In pravzaprav ne škodi, če se spoštljivo ravna tudi z neživo naravo.
Žuželke kot celoto pa obravnava kot mrčes ali celo škodljivce samo skrajno omejen človek, ki zelo malo ve o teh živalih, o ekologiji pa sploh popolnoma nič.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 02 September 2013, 21:05:20
No, mene je zajtrkovanje z avgustovskimi osami na letošnjem dopustu popolnoma fasciniralo potem, ko sta dve osi združili moči in odnesli košček salame, ki je bil za eno samo pač malo prevelik.  ;D



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #12 : 02 September 2013, 23:30:41
no če te ose zanimajo, letos sem odstranil že ene štiri panje + dva seršenova (osje leto očitno), sedaj če se kateri smilijo, jo vabim da si jih pride ponj

Citiraj
Vsako živo bitje si zasluži spoštljivo ravnanje,

klopi in bolhe, zato pa uporabljaš frontline ::)

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #13 : 03 September 2013, 07:07:52
No, mene je zajtrkovanje z avgustovskimi osami na letošnjem dopustu popolnoma fasciniralo potem, ko sta dve osi združili moči in odnesli košček salame, ki je bil za eno samo pač malo prevelik.  ;D

Take fore ja, bolj jih opazuješ, bolj pametne se ti zdijo  ;D

Pri nas se je letos karma super izkazala, vsak ki je za brezveze ubil kako oso, ki mu je sam mal okrog glave letala je v roku enega tedna staknil pik, tako da na koncu so jih že raje pri miru pustili.

Men je vsako sezono prav težko, ko na sadno drevje obesimo flaše s sladkim sokom in se uboge žuže utapljajo v tistem



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #14 : 03 September 2013, 08:20:28
Citiraj
na sadno drevje obesimo flaše s sladkim sokom in se uboge žuže utapljajo v tistem

tole ni ravno spoštljivo ravnanje , a ne bo že enkrat konca tej brezbrižnosti ljudi ?!

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #15 : 03 September 2013, 11:01:18
Točno tako. Tudi za uničevanje "škodljivcev" bo počasi treba najti manj nagraužne metode kot je počasno utapljanje v soku. Itak je število os na sadju povsem enako ali jih pobijaš ali jih pa pustiš pri miru. Za frontline in podobne blagodati pa se bojim, da bodo kmalu samo še lep spomin na to, kako smo preprosto in komot zatirali bolhe. Ker gre za hude sistemične strupe, ki ne ostanejo na psu ampak prehajajo v vso njegovo okolico. In zastrupljajo tudi nevretenčarje, ki jih ne bi smeli.


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 03 September 2013, 11:08:11
Tiste avtohtone ribe sem morala gojiti 4 leta  ::) v popolnoma neprimernem akvariju, šefica je očitno vedela, kaj je poučno za otroke, je iz tega celo magisterij delala  :'( ???. Terarij je bil namenjen recimo močeradu, ki so ga nadobudne mlade biologinje prinesle s terena, potem pa jim je ušel in ga niso nikjer našli >:(. To je zame tipičen primer slabe naravoslovne vzgoje, ozaveščanja, kakorkoli kdo temu reče.

Jaz čisto razumem, da koga fascinira doma gojiti podgane (ima jih moja soseda) ali paličnjake, pa kačo ... samo da spadam med tiste ljudi, ki me to načelo spoštljivega ravnanja z živalmi zbega, čim izvem npr., da ljudje ob kači gojijo tudi piščance, njeno hrano - 1 na teden, ob kuščarjih mokarje (fuuuj) ... Paličnjake sem enkrat morala nekaj dni oskrbovat, ker sem nekoga nadomeščala - obupno so smrdeli, čeprav so tako majhni. Tudi pes v stanovanju toliko ne smrdi, sploh moj ne :) ...

Sama sem agronomka, zato sem nagnjena h gojenju "koristnih" živali in rastlin, prostoživeče pa raje prepustim naravi in jih tam čimveč opazujem. Zato tudi delim živali in rastline na škodljive in koristne, pa nisem obsedena z "zatiranjem" škodljivih vrst, ne uporabljam pesticidov, ustvarjam raje pogoje za ravnovesje obojih. Včasih je to težko, saj gre za pogoje, ki jih je ustvaril človek, ne narava sama, no, človek v sodelovanju z naravo. Ampak če moraš preživeti, jesti, boš našel način, da boš imel pridelek - kar je odvisno od znanja in izkušenj, veliko pa tudi od narave same (vreme, podnebje, tla ...).



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #17 : 03 September 2013, 11:09:05
je bil svoj čas dokumentarec, da so zuželke izredno neizkoriščen vir hrane, saj naj bi imele največjo energijsko vrednost , azijati so to hitro ugotovili, zahodnjaki pa še morama preseče predsodke 

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 03 September 2013, 11:28:15
Ja, hrana prihodnosti :D, pa dober tek  >:D.

Utapljanje os v kisu/soku je enaka metoda kot so vabe/pasti za npr. "škodljive" muhe in metuljčke v sadjarstvu ali za lubadarja v gozdarstvu. Gozdarji so precej ekološko izobraženi in ti menda vejo kaj delajo - če kdo pozna posledice prerazmnožitve podlubnikov, potem že ve, da so te pasti kar dobra ekološka rešitev problema. Koliko škode pa lahko naredijo ose na zorečem sadnem drevju ali jabolčni zavijač v nasadu jablan (črviva jabolka) ali češnjeva muha ... - hehe, sadje za mesojedce oz. z dodanimi beljakovinami po Davorjevem komentarju >:D



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #19 : 03 September 2013, 12:11:30
Paličnjaki smrdijo toliko, kolikor smrdijo druge živali: če ti psi serjejo in ščijejo po bajti pa ne čistiš, smrdi. Mačke v enakih pogojih še bolj, da o miših in podganah ne izgubljam besed.  Paličnjaki sami (vsaj tiste vrste ki jih poznam) nimajo vonja, pač pa mokri razkrajajoči iztrebki in gnijoče rastlinje.
Če si skrbela za šolske živali, bi jim morala zagotoviti primerne pogoje. Da ti uide močerad (ki ga je res izjemno lahko gojiti v ujetništvu) iz terarija, moraš biti res že kar genij. Upam, da imajo sedaj boljšega oskrbnika, ki zna živalim, ki naj bi jih gojil tudi zagotoviti primerne pogoje - če jih šefica hoče imeti, potem mora tudi seči v žep za primerno nastanitev in hrano. Mogoče pa živali niso uspevale zaradi tvojega odpora do "žive hrane" (mladice avtohtonih vrst načeloma ne uspevajo dobro ob industrijski hrani za tropske ribice ampak jim je treba naloviti/vzgojiti primerno hrano, enako velja za močerada in druge dvoživke). Pač - za nekatere živali ni dovolj stresti v skledo industrijsko pripravljenih briketov. So pa te avtohtone vrste v primernih pogojih in dobro oskrbovane seveda res bolj koristne in poučne za učence kot pa tropske ribice, ki jih lahko vidijo v vsakem petšopu. In ki tudi ne uspevajo, če se jim ne zagotovi primernih pogojev.
Za živali, ki jedo insekte, jih je treba zagotoviti - ali jih gojiš sam ali pa za to plačaš drugemu. Za kače rabiš glodavce in če je piščance še toliko bolje. Kdor ni pripravljen na to, naj jih pač nima. Ni pa prav nobenega vzroka, da bi se taki bolj komot ljudje, ki se jim gravža pripravljat živalim za hrano kaj drugega kot brikete in konzerve potem sršili in pačili na tiste, ki jim v živali ni težko vložiti nekaj več. Navsezadnje, če izračunaš, koliko piščancev predelanih v brikete požre maček ali pes, je tisti piščanček, ki ga stisne kača malenkost.

PS: A niso tiste gozdarske pasti samo kot pokazatelj koliko je v gozdu podlubnikov, ne pa za njihovo zatiranje?
PPS: O koristnosti in škodljivosti živali ima smisel razpravljati, dokler si na njivi ali v stanovanju. takoj ko te zanese v naravo, je takšna delitev nesmiselna.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 03 September 2013, 12:42:42
no če te ose zanimajo,..
Zanimajo me, v bistvu so celo smešne in jih je zabavno opazovat, ampak načrtno se seveda ne bom zalagala z njimi (kot se tudi ne z ostalimi živalcami ala brezdomne mucke in kužki) in ja, dokler take in drugačne žuželke ne postanejo nevarne jih niti ne odganjam, še manj pa ubijam.

Ko pa predstavljajo nevarnost, je pa to stvar druge debate. Se ne strinjaš?

Citiraj
flaše s sladkim sokom

No, mi se tega ne poslužujemo, ker je povsem nepotrebno, pa še se mi zdi da jih je ravno ob takih flaškah potem še več v okolici in to kar naprej. Pri nas pridejo na zajtrk (jim še kakšno salamo narežemo na male koščke, ki jih lahko odnesejo  ;D :P ) in potem ko se miza pospravi, odletijo.

Citiraj
da so zuželke izredno neizkoriščen vir hrane
Joj, jaz si že od nekdaj želim poskusit tiste v žerjavici pečene avstralske ličinke :D Ostalo me pa ne zanima toliko (kot me ne zanima kakšna druga, sicer povsem običajna hrana, zaradi strukture - npr. primerljivo oklep ocvrtega hroščka ali kobilice s praženimi, neolupljenimi semeni sončnic ali buč)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #21 : 03 September 2013, 12:56:52
Citiraj
Joj, jaz si že od nekdaj želim poskusit tiste v žerjavici pečene avstralske ličinke
letos so imeli ponekod po ameriki škržatovo leto (to so tisti, ki se pojavijo vsakih 17 let v neverjetnih količinah) in si jih privoščijo ocvrte tudi tisti, ki jim sicer kakšne alternativne oblike prehrane niti na misel ne pridejo. Se mi pa zdi zanimivo, da žuželke praktično nikjer niso postale glavni vir beljakovin, tudi tam ne, kjer jih imajo za poslastico in nimajo do njih predsodkov.


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #22 : 03 September 2013, 13:12:13
Citiraj
O koristnosti in škodljivosti živali ima smisel razpravljati, dokler si na njivi ali v stanovanju. takoj ko te zanese v naravo, je takšna delitev nesmiselna.

ne drži, primer so tujerodne vrst , ki uničujejo avtohtone

Citiraj
Ko pa predstavljajo nevarnost, je pa to stvar druge debate. Se ne strinjaš?

 nimate doma sadnega drevja ? ose in seršen naredita ogromno škode, sem pa slišal da se lahko da z osami odganjati komarje

Citiraj
Ja, hrana prihodnosti 

vse je v glavi ; nekateri imajo odpor do govejega, konjskega ali pasjega mesa; ponavadi ti predsodki hitro padejo ko je človek pošteno lačen in mu gre za preživetje ; Pri skoraj 8 miljardah ljudeh smo lahko hitro tam
sicer pa friteza + začimbe , pa imajo itak zadeve isti okus

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 03 September 2013, 13:33:26
nimate doma sadnega drevja ? ose in seršen naredita ogromno škode, sem pa slišal da se lahko da z osami odganjati komarje
Imamo, a nisem opazila kakšne posebne škode, niti nisem seznanjena z možno škodo, ki naj bi jo delale ose in sršeni (imamo sicer oboje prisotne na vrtu), tako da ne vem o čem govoriš.



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 03 September 2013, 13:56:51
PS: A niso tiste gozdarske pasti samo kot pokazatelj koliko je v gozdu podlubnikov, ne pa za njihovo zatiranje?

Vse pasti, ki delujejo na osnovi feromonov, so take oblike, da živali ne morejo pobegnit, zato kmalu poginejo  :-X ... nekatere imajo celo nanos lepila (za muhe npr.). Namen je seveda, da strokovnjaki spremljajo številčnost insektov in s tem ocenjujejo posledice - povzročeno škodo na rastlinah, ampak zraven je pa to kolateralna škoda.

TibiQ, škoda je večja, kolikor več in lepšega sadja imaš  :P. V večjih nasadih pa je lahko prava katastrofa.



Matilda

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 03 September 2013, 13:58:25
Kar se tiče smradu od paličnjakov... ja, treba je pač redno pucat in menjavat rastline.
Edini vonj, ki še pride od (enih vrst) paličnjakov, je tisti, ki ga spustijo v luft, ko se čutijo ogroženi.

Da bi gojila živali namensko za to, da jih bom potem pofutrala drugim, mi res ne gre, bunit se pa ravno ne morem, glede na to, koliko se jih pokolje za kužke in mucke, tudi za mojo. In je to opravilo prikladno na plečih drugih ljudi.

Spare me the propaganda.