American Staffordshire Terrier

Gost · 326318

mateych

  • Gost
: 23 Marec 2006, 15:07:44
No čas je že da odpremo temo o tej pasmi!



mateych

  • Gost
Odgovori #1 : 23 Marec 2006, 15:09:55
MALO ZGODOVINE: V prvi polovici l.1800 je v Angleski pokrajini Staffordshire
s krizanjem buldogov in razlicnih terijerjev nastal misicast,aktiven,borben
pes poimenovan Staffordshire Bull Terier.Pripeljan v ZDA je postal zelo
priljubljen med Ameriskimi rejci,ki so s selektivno vzrejo ustvarili vecjega,
tezjega,mocnejsega psa z vecjo glavo.Pimenovali so ga American
Staffordshire Terier.Po prepovedi pasjih borb v ZDA okrog l.1900 se je pasma
razdelila v dve vrsti.American Staffordshire Terier in American Pit Bull Terier.
Sedaj sta to dve razlicni pasmi enakega tipa psa.V enak tip psa spadajo tri
razlicne pasme  SBT,AST,APBT.

ŽIVLJENJSKA DOBA: Povprečje je nekje med 10-12 let.

ZMOŽNOST ŠOLANJA: povprečna, velika toleranca za bolečino, potrebno je
poznavanje in razumevanje temperamenta in pasme, da ga lahko pravilno
dresirate.

+1



mateych

  • Gost
Odgovori #2 : 23 Marec 2006, 15:15:55
Nekaj stvari sem še v zgornjem opiso pozabil:

Višina je od 43 do 48 cm
Teža: 25 - 30 kg

So ena izmed zvestejših pasem in se zelo navežejo na svojo družino. :)



trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #3 : 23 Marec 2006, 15:23:00
Ojla

Pozdravljen na forumu ... hvala za lep opis pasme.
Me pa zanima kakšne so razlike med AST, SBT, APBT ... kako naj jih človek loči med seboj?

Lp, Črt



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #4 : 23 Marec 2006, 15:27:49
Mateych, imaš mogoče doma AST-ja?

Trigi, jaz osebno AST-je in SBT-je ločim po tem, da so SBT-ji precej manjši  ;)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


S1b

  • *
    • Prispevkov: 1.216
    • Točke: 2
Odgovori #5 : 23 Marec 2006, 15:28:33
hmm jaz sicer nisem strakovnjak za bull in podobne pasme ampak se mi zdijo kar različne med seboj. SB so najmanjši in imajo najmanjšo glavo,  AST so drugi najmanjši in se mi zdijo bolj kratki v primerjavi z pitbulli in z malo večjim in bol izrazitim gobcem, pitbuli so si med seboj zelo različni  glede velikosti saj so lahko tako veliki kot staffordi lahko pa tudi zela velike mrcine, se mi pa zdi da imajo najmanjši gobec in tudi daljši so.




lp

http://siberius.moj-album.com/
veter piha skozi tunel z hitrostjo 100 km/h, polž plazi skozi isti tunel z hitrostjo v=1,00002km/h. koliko palačink lahko natlačimo slonu v rit če vemo da čungalunga stane 10 tolarjev ?


mateych

  • Gost
Odgovori #6 : 23 Marec 2006, 15:41:08
Imam ja.Razlike so seveda kar velike! Naprimer SBT so najmanjši izmed vseh treh!Za tiste ki pasme ne locijo je najbolje da si dobro ogledajo kašne sliki in boste seveda hitro opazili da je med njimi seveda kar nekaj velikih razlik!



mateych

  • Gost
Odgovori #7 : 23 Marec 2006, 15:44:12
Ja Apbt je najbol razširjena pasma izmed teh treh!Apbt ima prsni koš veliko večji od Ast!Im tudi po glavi se lahko hitro ločita!Apbt ima veliko bolj razviden STOP kot Ast!



trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #8 : 23 Marec 2006, 15:50:12
Se opravičujem če bom tole bolj po kmečko poizkusil povzeti.
Torej če povem tako da je vsakomur jasno (upam) ...
APBTji so tisti ki jih največkrat vidimo na ulici, imajo širok prsni koš, močno glavo (na kratko, so 'razbacani' ;))
ASTji so sicer dokaj veliki vendar ne tako široki, bolj vitke postave
SBTji pa so kot neka mini varianta ASTjev?

Sem zadel bistvo?

Lp, Črt



mateych

  • Gost
Odgovori #9 : 23 Marec 2006, 15:55:42
Super si zadel bistvo :) a maš doma asft?



Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #10 : 23 Marec 2006, 16:00:36
ufff... ni pravilo da so APBTji najbolj "široki", daaaaaleč od tega v bistvu... sploh če gre za delovnega APBTja. evo delovne APBTje lahko vidite na tem linku:
http://www.cosmos-staffords.co.uk/Male_Staffords/male_staffords.html

če pa govorimo o "APBTjih" katere lastniki filajo z raznimi steroidi da bi povečali njihovo maso izgledajo pa nekako takole:
http://www.bigredkennels.com/Studs.htm

drugače je bila pa tale staffordka na razstavi januarja v ljubljani:


zelo lepa psička  :)



mateych

  • Gost
Odgovori #11 : 23 Marec 2006, 16:24:54
Apbt so statistično najbol "široki" njihova teža lahko doseže tudi do 50 kg!kar je pri Asft in sbt seveda nemogoče!to govorimo zdej seveda standardih..seveda tisti psi ki jih filajo z različnimi steroidi itd.. imajo pa tako in tako povečano mišično maso!



Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #12 : 23 Marec 2006, 16:36:30
širina prsnega koša pri APBTjih ne sme biti večja kot globina... ;)

kopirano iz strani slo-apbt (seveda stanrdard za APBTje):

TOREJ mere : Za dobro grajenega samca kilaža od približno 35 - 60 lb : to je cca. od 16 - 27 kg, in za samico od 30-50 lb kar je cca : 13,6 - 22,6 kg. S tem da je najbolj pomembno, da je pes proporcionalen, zato torej višina ni esencialnega pomena!

seveda ima lahko APBT tudi 50kg, prav tako kot jih ima lahko AST ampak to je daleč od standarda pasme...



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #13 : 23 Marec 2006, 16:40:07
Mateych, nam poveš kaj o tvojem staffordu?

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #14 : 23 Marec 2006, 16:41:37
Mateych, nam poveš kaj o tvojem staffordu?
se strinjam... pa kakšna slikca bi bila dobrodošla  ;)



Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #15 : 23 Marec 2006, 17:17:17
no dobila sem dovoljenje za objavo standarda pasme  :)

AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER

American Staffordshire Terrier (AmStaff, AST) mora v skladu s svojo velikostjo dati vtis močnega, dobro grajenega in mišičastega psa, kljub temu okretnega in elegantnega, v svojem okolju polnega življenja.
Mora biti čokat, noge ne smejo biti predolge, njegov izgled pa mora zadostovati pasemskim pogojem in standardu. Odlikuje ga izjemen pogum.
                                                       
Glava je velika in srednje dolžine, ima zelo poudarjene obrazne mišice.

Ušesa so lahko kupirana ali nekupirana, vendar so druga bolj zaželjena. Biti morajo kratka in nošena navzgor - ušesa ki rastejo padajoče se kaznujejo.

Oči so temne in okrogle, postavljene dokaj nizko in precej razmaknjene.
 
Gobec je srednje dolg, zaobljen v zgornjem delu kjer se naglo stika malo pod očmi.

Čeljust mora biti lepo definirana, predvsem spodnja mora biti zelo močna.

                 

Ustnice morajo biti zaprte in ravne ter neohlapne. Zgornji zobje se s spodnjimi stikajo spredaj, malo navzven.

Nos mora biti v vsakem primeru črn.

Vrat Amstaff-a je močan, srednje dolžine, rahlo obokan in koničast od ramen do konca lobanje. Koža na vratu ne sme biti ohlapna,
prav tako čvrsta in mišičasta morajo biti ramena, lopatice pa široke in nošene poševno.

Hrbet je pri Amstaff-ih precej raven, malo poševen v sprednjem delu, z rahlim spustom pri osnovi repa.

Njegovo telo odlikujejo lepo zavita in zadaj globoka rebra, ki se držijo tesno skupaj. Prednje noge so postavljene v širini ramen, prsa morajo biti široka.

Rep je kratek v sorazmerju z velikostjo, nošen dokaj nizko. Ne sme biti zavit ali nošen preko hrbta in se ne kupira.

Prednje noge morajo biti ravne in močnih kosti, del nad gležnjem mora biti nošen navpično. Stegna so mišičasta in nošena ravno, nagib noter ali navzven ni zaželjen.

Stopala morajo biti kompaktna, hoja mora biti prožna, nasprotni nogi se morata ob hoji srečevati v sredini telesa.

                                           A - Pravilno / B - Napačno
                           


                                              C - Pravilno / D, E - Napačno
                           


                                                         Gibanje
                   

Dlaka Amstaff-a je kratka, trdna na otip in svetleča.

Barva: Amstaff je pes, ki je obarvan z vsemi možnimi kombinacijami, le jetrna (liver), črnorumena (black and tan) in več kot 80 % bele barve niso zaželjene.

                                                  BLACK AND TAN                               
                           

Višina in teža morata biti usklajeni - željena višina za samce je od 45,72 cm - 48,26 cm, za samičke pa od 43,18 - 45,72 cm.
Teža za samce se giblje od 25 kg do 30 kg, za samičke pa od 2 kg do 4,5 kg manj.

Kaznuje se depigmentacija nosu, presvetle ali modre oči, predolg ali nepravilno nošen rep, nadugriz ali podugriz, pri samcih tudi pomanjkanje enega testisa.


                                            7, 8 - nadugriz / 9 - podugriz
                           


                            Predolg rep
                           

ne bom pobirala slik iz interneta ker če sem čisto odkrita jaz osebno po sliki ne moram določiti ali pes ustreza standardu in je pravi predstavnik pasme ali ne... imate pa v mojem albumu zelo veliko slik ASTjev kateri so bili januarja na razstavi v Ljubljani  ;) evo še link:
http://kali.moj-album.com/

P.S: opis pasme je kopiran s strani slo-apbt, napisal ga je pa uporabnik Andariell  :)

+1 točka



S1b

  • *
    • Prispevkov: 1.216
    • Točke: 2
Odgovori #16 : 23 Marec 2006, 18:04:23
moj sosed ima stafforda in pitbulla pa je stafford veliko večji od pitbulla, so mi pitbulli osebno lepši, tisti normalni seveda ne pa kaki nabiti pitbuli ki so polni steroidov!

http://siberius.moj-album.com/
veter piha skozi tunel z hitrostjo 100 km/h, polž plazi skozi isti tunel z hitrostjo v=1,00002km/h. koliko palačink lahko natlačimo slonu v rit če vemo da čungalunga stane 10 tolarjev ?


Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #17 : 23 Marec 2006, 18:53:58
moj sosed ima stafforda in pitbulla pa je stafford veliko večji od pitbulla, so mi pitbulli osebno lepši, tisti normalni seveda ne pa kaki nabiti pitbuli ki so polni steroidov!
to je čisto odvisno od psa  ;) sploh APBTji se zelo razlikujejo...  :) meni so všeč vsi... je pa res da se pri vsaki od teh pasem najde primerke ki niti podrazno ne ustrezajo standardu...

p.s: a bi se dalo spremeniti naslov te teme ker uradno ime pasme ni American Stafford Terrier ampak American Staffordshire Terrier  ;)



mateych

  • Gost
Odgovori #18 : 23 Marec 2006, 19:35:53
Šapa imaš prav glede uradnega imena!
Ampak se uradno ime uporablja res malo kje. Vecino ljudje uporabljajo oz uporabljamo izraz stafford terrier.
Moj amstaff (ljubkovalno ime za AST) Ben je star 1 leto in  4 mesece. No ce koga zanima ima 25 kg, zmeru ga pa še nisem. Zame so AST super psi, doma imamo
še psičko pasme samojed in se odlično razmeta. To se napisal zaradi tega ker veliko ljudi s temi psi pravi da se nikakor ne morejo navezat na drugega psa! Pač je treba že od malega psa socializirat itd!



Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #19 : 23 Marec 2006, 19:57:45
Šapa imaš prav glede uradnega imena! Ampak se uradno ime uporablja res malo kje. Vecino ljudje uporabljajo oz uporabljamo izraz stafford terrier.
vem, ampak smo na pasjem forumu kjer je treba pisati uradna imena pasem vsaj v naslovih tem  ;) to je tako kot če bi naprimer pri bordojski dogi napisali samo bordojc'  :D hehe...

drugače je pa res lep tvoj kuža  ;D



mateych

  • Gost
Odgovori #20 : 23 Marec 2006, 20:09:48
hm...imaš prav ampak dejansko to ni pomebno..važno je da ljudje vedo kaj je to..saj vsi pasmo pozanjo pod tem imenom..mislim ne wem kaj se obremenjuješ z nekimi imeni!Važna je vsebina!

Hvala za pohvalo mojega psa! :)



mateych

  • Gost
Odgovori #21 : 23 Marec 2006, 20:22:08
Slike od mojega Stafforda!

http://mateych.moj-album.com/



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #22 : 23 Marec 2006, 20:48:39
Šapa super opis, sploh, ker so zraven dodane fotke :)

Drugače pa je meni eden najlepših AST-jev v slo. Yasha (Stone Free Gold Ruby De Paco). Tukajle najdete nekaj njegovih fotk http://bluemaco.moj-album.com/album/106342/?stran=1 Poleg vsega so pa tudi fotke tako dobre, da  :o :-* :-* Drugače pa tudi od Andariella Thor ni slab ;D ::)

Mateych kako se pa tvoj kaj razume z drugimi samci?? Pri nas v naselju je to največji problem, ker imajo AST-je APBT-je in razne mixe z obema, sami neodgovrni ljudje, ki niso sposobni poskrbeti niti zase kaj šele za psa in imamo bolj kot ne slabe izkušnje, čeprav je meni osebno pasma zelo pri srcu.

Lp nina



kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #23 : 23 Marec 2006, 20:50:58
Tale je pa res lep! Pa zanimivo da je tale tudi kot izgleda dober prijatelj s samojedom  :D



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #24 : 23 Marec 2006, 20:54:05
O ja Yasha je tudi meni ful všeč  :D Pa na www.slo-apbt.com je ogromno lepih fotk  :)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #25 : 23 Marec 2006, 20:57:01
Kako to da iam tale kuži tako dolg gobček? Je ta tudi rodovniški in je samo pač take "oblike"?
http://www.slo-apbt.com/images/lion%20king/lionk2v.jpg



mateych

  • Gost
Odgovori #26 : 23 Marec 2006, 20:57:43
Ninci odvisno od tega kako nanj reagira pes s katerim se na sprehodu naprimer srecamo. Moj še nikoli ni napadel prvi, nekajkrat pa ga je ze napadel kakšen drug pes, in seveda zdaj ko vidi psa s katerim je že imel slabe izkušnje "ponori".Ampak ga zdej tega odvajamo!Ko naprimer zagleda drugega psa mu gre po glavi samo igra, tako da je v okolici kar nekaj psov s katerimi se razumejo odlično!



mateych

  • Gost
Odgovori #27 : 23 Marec 2006, 21:02:54
Kako to da iam tale kuži tako dolg gobček? Je ta tudi rodovniški in je samo pač take "oblike"?
http://www.slo-apbt.com/images/lion%20king/lionk2v.jpg

Lahko da je takšen ali pa je kašen mešanc z bull terrierjem



Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #28 : 23 Marec 2006, 21:05:10
Jaša je res prekrasen, ja  :-* meni ima izredno lepo glavo  :) zame najlepša samička v sloveniji je pa še vedno Freya (Flamewoods Kind Of Love):







za objavo slik imam dovoljenje od njenega lastnika tako da ne bo problemov  ;) se bo pa verjetno tudi sam pridružil debati  :)  no Freyčiko sem spoznala tudi v živo in je res največji cuker kar jih je  :D takoj sem dobila lupčka (no pa to sem ga do zdaj že od vsakega psa tipa bull, hehehe)  :)  psička je v živo še lepša kot na slikah (če je to sploh še možno)   ;D

no pa da ne pozabim še na njenega sostanovalca Thora (Jack Jackobson Best Of London) ki je tudi izredno lep:





Thora še ne poznam v živo ampak upam da ga bom kdaj spoznala  :D

ta pasma mene vsak dan bolj navdušuje in komi čakam da postanem tudi sama lastnica ASTja  :o  no vabim pa seveda tudi Urško in _Tyro_ da povesta kaj o svojih dveh psičkah  ;)



Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #29 : 23 Marec 2006, 21:07:12
Lahko da je takšen ali pa je kašen mešanc z bull terrierjem
Lion King je rodovniški AST ampak so tudi že ugibali če ima kaj bullterrierja v sebi saj njegova oblika glave ne ustreza standardom...