Raziskava o lastništvu psa

K.Karmen · 3626

K.Karmen

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
: 14 November 2012, 09:54:13
Pozdravljeni ljubitelji psov!

Sem študentka psihologije. V okviru diplomske naloge se ukvarjam s temo Navezanost na psa, zaznavanje stresa in zadovoljstvo lastnikov psov. Rada bi ugotovila, če ima navezanost na psa ugodne učinke na doživljanje stresa in zadovoljstvo lastnika. Zato vse lastnike psov prosim za sodelovanje pri moji raziskavi, kar vam bo vzelo približno 15 do 20 minut.  Odgovarjanje na vprašalnik je anonimno, podatki pa bodo zbrani zgolj v raziskovalne namene.

Vprašalnik lahko najdete na naslednji povezavi:
https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?fromEmail=true&formkey=dDBOckZxMVFuMEhLX2VCM3haMTZzSWc6MQ

Vesela bi bila tudi, če povezavo posredujete še drugim lastnikom psov.

Najlepše se vam zahvaljujem za pomoč.

Karmen



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #1 : 14 November 2012, 10:24:42
Izpolnjeno  :)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #2 : 14 November 2012, 10:26:38
Rada bi ugotovila, če ima navezanost na psa ugodne učinke na doživljanje stresa in zadovoljstvo lastnika.

Sam ravno zaradi razloga raziskave na njo ne bom odgovarjal, ker vidim zadevo bolj v škodo kot dobro za pasjerejo; nažalost :-[



Yushy

  • *
    • Prispevkov: 107
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 14 November 2012, 11:14:38
Izpolnjeno tudi iz moje strani :)



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #4 : 14 November 2012, 14:23:52
izpolnjeno ,ampak nekatra vprašanja so čudna, druga zavajajoča..Kdo npr bo odgovoril da je smotran in netoleranten?  :D
pa npr pri možnosti za darila-1)dobiva jih za rojstni dan 2)za praznike in rojstnidan,3) ne dobiva daril.
No moji dobijo darilo ampak samo za novoleto, ne pa za rojstni dan ali praznike. Kaj naj bi obkrožila  ;)?

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Natalija

  • *
    • Prispevkov: 82
    • Točke: 0
  • Lastnica dvornega norčka ;)
Odgovori #5 : 14 November 2012, 14:52:23
Izpolnila!



K.Karmen

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 14 November 2012, 16:01:04
Najlepša hvala vsem za sodelovanje in za vse komentarje.

Pidog, zakaj bi bila raziskava v škodo vzrejanju psov?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #7 : 14 November 2012, 16:38:30
Sem imela namen rešit...ampak...pes ne igra kakšne vloge pri moji vznemirjenosti, zaskrbljenosti, razdražljivosti.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #8 : 14 November 2012, 16:42:45
Oprosti, res niti nisem bral vprašalnika, zato  :-[ ............................. ... ali imajo dobro vzgojeni oz. psi s katerimi je prijetno bivati (katerih gospodar je največkrat "ta pravi") pozitivne vplive na psihofizično stanje lastnika, družine? Mislim, da je pritrdilni odgovor znan že zelo dolgo; zato lahko špekuliram, da ob poplavi mišljenja "samo, da je nekaj novega, da nekaj delamo, pravi rezultati so sekundarnega pomen" lahko pridemo tako daleč, da se bo pes začel prodajati kot primarno rojeno vsestransko terapevtsko blago  ;) . Ne, da zanikam, da to ni ................ je pa že danes stvar dovolj daleč. Čisto osebno mišljenje.

PS
Kot mulc sem kdaj vprašal za kakšno hrano: "A je zdrava?"
"Ja, če jo zdrav je" ;)



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #9 : 14 November 2012, 16:47:15
Tudi jaz sem začela z vprašalnikom, ampak sem kmalu prenehala. Kdo pa ni v enem mesecu kdaj razdražljiv, zaskrbljen, samozavesten itd.? Na vse to lahko odgovorim samo z včasih in ko sem že desetič kliknila isti odgovor, sem ugotovila, da to nima nobenega pomena. Moji psi pri tem nimajo nobene veze, kot je rekla že čara. Poleg tega se strinjam s Pidogom.



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #10 : 14 November 2012, 17:22:52
Pripomba na vprašanje: Moj pes se lahko sprehaja brez nadzora ali povodca

Moj pes je vedno pod nadzorom, čeprav je spuščen  ;)
Tako, da je moj odgovor posledično - NE

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #11 : 14 November 2012, 19:01:23
Sem ga izpolnila, čeprav sem vmes že skoraj obupala. In ja, takrat, ko delam s psom, mi jeza in skrbi ne pridejo do živega, če je bil to smisel vprašalnika. na živce mi gre izraz hišni ljubljenček, ker naši psi niso nikakršni ljubljenčki, ne hišni in ne vrtni. nekatera vprašanja so dvoumna, ponekod manjkajo opcije....kljub vsemu pa je to en izmed boljših vprašalnikov.


K.Karmen

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 14 November 2012, 19:57:28
Še enkrat hvala vsem.

Morda poskušam odgovoriti na nekatere vaše komentarje...

Nisem imela namena promovirati pse kot antistresno sredstvo. Zanima me predvsem odnos med človekom in psom, kjer se spoštuje tako človeka kot psa.

Nekatere raziskave so bile pri nas že narejene o psiholoških razlikah med lastniki psov in nelastniki psov ali med lastniki psov in lastniki mačk ali drugimi živalmi. Pomanjkljivosti teh raziskav so bile, da niso upoštevale, da so lastniki različno navezani na svoje pse oziroma druge živali. Nekaterim je pes najboljši prijatelj, družinski član. Drugi pa na žalost gledajo na psa kot na alarmno napravo, ki je stacionirana pred hišo in ne kot na živo bitje. Vsekakor je to obsojanja vredno, a še vseeno po nekod resnično. Res je, da obstajajo raziskave glede vpliva psov na zmanjševanje stresa, ki nedvomno obstaja. A vseeno sem mnenja da vpliv psa ni enak na vsako osebo, zato me zanima, če pri tem igra kakšno vlogo navezanost na psa, kar pri nas še ni bilo znanstveno raziskovano. Pri tem pa moramo izločiti že vpliv same osebnosti človeka, zato so dodani tudi vprašalniki, ki se ne tičejo direktno odnosa s psom, le kontrolirajo osebnost, zadovoljsto (ki ni povezano s psom).  Tako da se vam upravičeno zdi, da so v vprašalniku nerelavantna vprašanja, so pa zame iz psihološkega vidika pomembna.

Pa še to, da kontakt s psi deluje protistresno, morda ni tako enoznačno dokazano kot bi si mislili. Obstaja mnogo raziskav, ki trdijo nasprotno, zato se lotevam raziskovati še na drugačen način kot moji predhodniki, ki niso upoštevali nekaterih, po mojem mnenju pomembnih stvari.

Glede besede hišni ljubljenček pa...nekateri deli so prevedeni iz drugih jezikov v slovenščino in zaradi avtorskih pravic ne dovoljujejo bistvenih spremeb od originala, sploh  ne vsebinskih. Konsenz različnih prevodov je bil, da uporabimo besedno zvezo hišni ljubljenček, čeprav morda ni najboljše, je pa najbližje originalu.




barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #13 : 14 November 2012, 20:25:57
Pa še to, da kontakt s psi deluje protistresno, morda ni tako enoznačno dokazano kot bi si mislili.
Ce se gre za problematicne pse, pse s "posebnimi potrebami"..., zna biti stvar (ze sam sprehod) precej stresna.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #14 : 15 November 2012, 11:03:42
Ker je raziskava o psih, se lahko preprosto uporabi izraz pes namesto hišni ljubljenček.
Tudi tisto o zadostni škodi, ki naj bi jo naredil pes, da se ga znebiš, je čudna. Če bi meni pes delal škodo, bi šel za takrat, ko ga ni mogoče paziti v boks.
O protistresnem učinku: Verjetno bolj odvisno od karakterja človeka, kot od težavnosti psa. So ljudje, ki so med vsakim sprehodom recimo v stresu bodisi zaradi vedenja svojega psa ali zaradi strahu pred tujimi psi, pa se sekirajo če kdo njihovega psa poboža ali pa če ga grdo pogleda.. Načeloma pa deluje vsaj name protistresno - ampak enako deluje tudi kvačkanje ali okopavanje vrta.


moncy13

  • *
    • Prispevkov: 78
    • Točke: 0
  • Sky <3<3
Odgovori #15 : 22 December 2012, 21:15:58
Izpolnila

Moncy in Sky


Keka

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 1
Odgovori #16 : 22 December 2012, 23:00:54
Je to še aktualno? Nisem prej videla te teme, če so pa ankete že analizirane pa tudi ne bom izpolnjevala kar tako :)