Kako izpiliti odpoklic?

rooxye · 32812

Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #30 : 04 November 2013, 17:54:05
za pridržat nimam nikogar

Jaz delam isto stvar na tak način, da psico posedem, ji rečem naj čaka, potem se pa oddaljim tako vsaj ene 100 metrov potem pa jo pokličem. Če je drugače lepo vzgojen in počaka, če mu rečeš, potem to ne bi smel bit problem ;) . Moja po tem res laufa direkt naravnost z polnim šusom ;)



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #31 : 04 November 2013, 19:56:27
Do tu nam vse štima, le tek je v loku in ne naravnost  ;)



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #32 : 04 November 2013, 22:34:38
Tejch, če daš psico na sedi in nimaš pomočnika, ki ti psa pridrži, stvar ni ista :) S tem, ko ti nekdo drži psa ti pa tečeš stran, psa "napumpaš" in pridobiš na hitrosti odpoklica.

Nika, če imaš možnost lahko vadita tudi ob ograji, sicer v hosti najbrž nimaš ograje, lahko pa izkoristita druga okolja, kjer ograja je.

A dela lok ne glede na to kako daleč stran od njega si? Probaj ugotoviti na kakšni razdalji začne delat lok, sicer ne vem, če bo kaj pomagalo pri rešitvi problema, ampak me pa zanima ;D

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #33 : 05 November 2013, 07:44:38
Hitrost res ni problematična, se mi je že na bbhju tako fino zdelo, ko je sodnik iz srca pohvalil odpoklic. Kr zrasteš mal  :D

Bom sam za tebe naredila poskus kdaj začne lok delat  :P  Sam bo v korakih merjeno, ker mi metri ne ležijo.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #34 : 05 November 2013, 08:42:54
Tole z razdalijo je pravzaprav zelo pomembno. Ker čist nehote potrjuješ prihod v loku. Pes si s tem ustvari sliko, da je tako prav. (pokličeš...pes steče...teče v loku...ti pa itak potrdiš prihod, ker je poravnan...in hkrati potrdiš ''krivuljo'' ;)) Zato ti npr. pri ''prostem'' odpoklicu drugače, bolj ravno pride, kot pri šolskem. Ker je situacija drugačna in drugače izpeljana. Tam te slike ni ustvaril.
Zato je zelo smiselno razdalijo zmanjšat, do točke kjer še pride ravno. Pač na novo ustvarit sliko. Potem pa za vsak slučaj pri ''prehodu na točko odmikanja'' postavit vrvico. Da ga spet ne ubučka.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #35 : 05 November 2013, 12:20:20
Tejch, če daš psico na sedi in nimaš pomočnika, ki ti psa pridrži, stvar ni ista :) S tem, ko ti nekdo drži psa ti pa tečeš stran, psa "napumpaš" in pridobiš na hitrosti odpoklica.

Sicer ne vem kako je pri drugih, ampak moja je pri tem enako "napumpana" kot pa če bi mi jo kdo držal (sem že tudi probala), potem pa spustil za mano. Res laufa tisto veselo, ravno, najbolj hitro kaj lahko, res tisti šprint na polno, bolj hitro ne more  :) . Pri moji se obnese, itak je pa vsak pes razred zase  ;)



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #36 : 07 November 2013, 11:55:20
Probaj ugotoviti na kakšni razdalji začne delat lok, sicer ne vem, če bo kaj pomagalo pri rešitvi problema, ampak me pa zanima ;D

Do 40 korakov teče v ravni liniji, pri 50 je manjši in pri 60 večji lok na mojo desno, pri 70 teče ravno nekje do polovice potem spet lok v mojo desno, 80 in 90 lok v mojo levo. Sicer ponavadi delava ravno nekje 50,60 korakov (ne štejem, sam zdej sem vidla:)) in je bil zato do zdaj odmik samo v eno smer. Sem probala dvakrat in je bilo obakrat isto, tak da zdej ko sma potešile radovednost se lahko spravim h popravkom. Al še kej probam?  :D



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #37 : 07 November 2013, 14:35:53
Nazaj na 40 korakov. Potem pa večat po koraku ob špagi. Tak bi jaz naredila.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #38 : 09 November 2013, 22:19:39
Za začetek bi jaz tele variante odmikov in korakov sprobala večkrat in ne na isti lokaciji.

Namreč če si na isti, zna bit odvisno tud od terena,.. se pač ogne mogoče čemu (kar ti ne vidiš - vonju npr.),..



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #39 : 10 November 2013, 11:30:28
Imam že od nekdaj "poligon" ( http://s8.mojalbum.com/27548_5501893_5502146/jesen/5502146.jpg ) in samo tu potekajo redni treningi. Kake vajce se itak naredi tud izven tega, ampak na trening gremo pa sem ker je večino leta idealno nizko pokošen in edini brez raznoraznih lukenj od prašičev in lisic, s čimer se izogneva poškodbam pri metanju žogce, frizbija. To z odmiki sem sam iz firbca delala, naprej pa ne mislim ker je to en kup odpoklicev in se mu potem že na hitrosti tud pozna, kar pa ne mislim zaj*. Ogibat se pa tud nima kej in je čist njegov problem če ga karkoli moti  :P  Ga tud moti ko se more v potoku usedit ker noče imeti riti mokre, sam živleje pač ni potica  ;D



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #40 : 10 November 2013, 13:58:33
Saj lahko probaš na tem istem, samo da ne delaš npr. po dolgem, ampak po širini ali po diagonali. In tudi ni treba ponavljati 10x. Probaš en dan 2x po eni dolžini, drug dan 2x po diagonali,..

Citiraj
Ogibat se pa tud nima kej in je čist njegov problem če ga karkoli moti 
Ja s takim razmišljanjem boš pa težko ugotovila kje je problem in ga potem odpravila. Saj lahko da ga moti, ampak na tebi je da opaziš in potem delaš na odpravljanju tega  ;)



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #41 : 10 November 2013, 14:44:32
To pa že tako nimava vedno iste linije in mi vedno v loku laufa in nima smisla da še zdaj enkrat poskušam 2x po tej dolžini, 2x po širini, 2x po diagonali, če sem že ugotovila da mi lok dela in sem ravno zato vprašala kako to odpravit. Mi bolj nuca konkretna ideja od Urške, kot pa da zdaj kompliciram neki na polno kaj ga tam moti..ne morem pomagat če je tam recimo en vonj in se mu ogne (pa ga ni in ni nikakršnega "motečega" elementa). V takem primeru mi je "postopno približevanje motečemu elementu do tam kjer se pes še počuti sproščenega" čist nepotrebno kompliciranje, če mu lahko 3x postavim en štrik pa bo pes začel spet tečt naravnost. Kot pravim, ni problem da ga nekaj moti ker ga nima kaj, ampak je problem da teče v loku. pa še to ni problem v pravem pomenu besede, ker v končni fazi nima veze kako teče sam da pride, pač me moti tko kot eni ne morjo videt odprtega predala ker mora bit zaprt:)
Če je tam nek spodaj magnetno polje, ki se mu hoče ognat in se z raznimi metodami pozitivne motivacije še vseeno ne počuti prijetno na tem področju.. si naj najdem drug trening plac al mu s fizičnimi preprekami pokažem, da mora tečt naravnost pa četudi ga nekaj moti? S slednjim v končni fazi tudi uvidi, da magnetno polje ni tako strašno kot je sprva mislil:) Ne vem kok imata vidve, ampak moj mora včasih kej naredit pa čeprav mu je neprijetno ali je nesproščen. Kar spet ni v tem primeru, ker pač samo teče v loku in kot pravim ni nekih motečih elementov, ki se jim je treba izogibat. Ne teče čiiist v loku, ampak sam meter ali dva od ravne linije. In če se za naslednji odpoklic prestavim meter ali dva v levo, bo odpoklic spet meter ali dva v desno od ravne linije, tako da teče torej tam kjer se je pri prejšnem odpoklicu "nečemu izogibal". Iz tega lahko zdej tolk zakompliciramo da ga jutri napokam k veterinarju, ker ima zgleda neki v živčnem sistemu narobe in ga iz smeri meče  ;)



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #42 : 10 November 2013, 16:06:18
To pa že tako nimava vedno iste linije in mi vedno v loku laufa
No, saj če nimata vedno iste linije, jasno da ni treba sedaj še enkrat testirat kar si že naredila, pol itak tud ni problem v tem, da bi ga nekaj zmotilo in bi se temu ogibal, ampak pač v naravnem gibanju-približevanju (mirilni signali  :P ;D - izgleda da nimata dobr narejenga odnosa in se te pes boji :P >:D  :D).

Mal se hecam.

Drugač če bi ga nekaj motilo na tisti liniji, pa ne delaš senzibilizacije tako kot si napisala, ampak enostavno utrdiš pravilno vedenje tam, kjer ni motenj in potem počasi generaliziraš na okolje, kjer so motnje  ;) Zdej če bi imela težave že s počasnimi prihodi, bi ti rekla da najprej sprobaš še nekaj, ampak če teh težav nimaš in pes laufa na polno, ni fora v tem, tko da ne bom sedaj pisala o tem.

Midve imava tako, da če se le da, pri takih stvareh (ko ne gre za življenjske situacije kjer je treba takoj reagirat, ampak dejansko se lahko pripraviva na učenje) poskušam ustvarit okolje, kjer bo na začetku čimveč potrditev in čimmanj napak. Jasno da v življenjskih situacijah pa velikokrat hoče-noče, mora  ;)




Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #43 : 10 November 2013, 16:42:15
ampak pač v naravnem gibanju-približevanju (mirilni signali  :P ;D - izgleda da nimata dobr narejenga odnosa in se te pes boji :P >:D  :D).

Sej se more bat  >:D  ;) Že ko je andreja napisala tist o "kulturnem" gibanju sem študirala da je življenski odpoklic bolj sproščen, medtem ko pri šolskem odpoklicu med delom bi znal imet večji rešpekt do mene in se zato tako giba, tko da v končni fazi miritveni izrazi niso čist izključeni, se pa bolj nagibam k tistemu kar je lunette ugotovila, da sem potrjevala pravilno usedanje in s tem tudi linijo odpoklica. Pa se res zdej trudim, da vsako vajo posebej izvajava (piliva levi poleg, ki je bolj na hojladrii), edini sklop je bil odpoklic+sedi.

Ne, hitrost ni problematična, sam če se ti zdi da bi znal tvoj prispevek na kak način še komu drugemu pomagat, pa hipotetično kamot rečeva, da imam težave s počasnimi prihodi. Ziher ima kdo probleme s tem in jim bodo nove ideje pomagale pri reševanju situacije. Smo v temi piljenju odpoklica tko da off že ne bomo, mogoč bo pa na koncu Buda še hitrejši  :)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #44 : 10 November 2013, 18:41:20
Zanimivo. Moja ponavadi direkcijone in z veseljem, s šusom, ter naravnost pridrvi do mene takrat ko jo malenkost s strahom in panike v glasu pokličem po imenu (navadno to pomeni, da je že pre-blizu ceste, teče v liniji proti iesti, jaz opazim mačko, ona še pa ne).
Kadar gremo po šolsko vadit ali pa kar tako vmes-je stil prihoda drugačen-ker ni neka (ppotencialno) nevarna situacija, sicer pride z veseljem in tempu, ampak ne drvi proti meni, ker ji ne gre za življenje. ;D

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #45 : 11 November 2013, 07:33:08
Buda je že napreden in v takih primerih med prihajanjem okrog gleda "kdo je, kje je, zaka se gre??" tko da pomoje ti bo v kratkem poštudirala, da nekje je mačka in mora mal okrog sebe pogledat  ;D



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #46 : 11 November 2013, 09:13:32
Citiraj
Sej se more bat    Že ko je andreja napisala tist o "kulturnem" gibanju sem študirala da je življenski odpoklic bolj sproščen, medtem ko pri šolskem odpoklicu med delom bi znal imet večji rešpekt do mene in se zato tako giba, tko da v končni fazi miritveni izrazi niso čist izključeni, se pa bolj nagibam k tistemu kar je lunette ugotovila, da sem potrjevala pravilno usedanje in s tem tudi linijo odpoklica. Pa se res zdej trudim, da vsako vajo posebej izvajava (piliva levi poleg, ki je bolj na hojladrii), edini sklop je bil odpoklic+sedi.
No, jaz imam drugačen pogled na to, namreč da ji je čimveč stvari vezanih name samo cel žur in sedaj skušam vse popravljat v smeri ne samo da se ji absolutno ni treba bat, ampak da ji je v tak užitek, da sama sili delat to. Še najmanj si želim da bi se "bala" ko gre za "trikce" kamor uvrščam tudi vse "šolske" vaje. Jasno da so vedno situacije, sploh tiste vsakdanje, ki te presenetijo, ko reagiram drugače kot si želim. Ampak ok, vsak ima svoj pristop, jaz samo povem kakšnega imam jaz.

Kar se tiče hitrosti, seveda je to le ena izmed variant in ni nujno da bo prava za vsakega, ampak jaz bi poskusila z nagrado, ki ima res visoko vrednost in hkrati ni "statična" - nekaj podobnega temu; http://www.fannygott.com/obedience-class-iii-metal-dumbbell-retrieve .. vsedanje pa izdelala ločeno in potem povezala.

Mogoče je ta primer tudi malo na tisto varianto od Lunette, v smislu da tu res potrjuješ samo gibanje in ne vsedanja, ampak za to bi morala vključiti not še nepotrjevanje če teče v loku, tko da konkretno tale del bi morala še malo razmislit (ali pa kdo drug povedat svoje mnenje ali bi z nepotrjevanjem delala kje drugje problem), namreč izhajam iz tega, da ti pri takih hitrostih itak ne bi smel prihajat v loku in bi lahko vedno potrdila ;)

Izhajam pa iz tega, da pes praviloma (seveda so vedno izjeme) kjer je motivacija dovolj visoka, ne razmišlja o drugih stvareh (npr. mirilnih signalih, žvečenju aporta med prinašanjem - ta del jaz rešujem sedaj na način kot je prikazan na posnetku,...) - tko nekako kot tisti bull, ki se je z ježevcem stepel - brigalo je takrat njega da je že poln bodic. :)

Citiraj
Buda je že napreden in v takih primerih med prihajanjem okrog gleda "kdo je, kje je, zaka se gre??"
Jazz tudi to počne  :-[ ;D ampak samo kadar si lahko privoščim biti še malenkost neodločna. Če bi šlo res za življenjsko nevarno situacijo ali pa da je situacija taka, kjer res ni debate ali bo ubogala ali ne, takrat pa vedno uboga.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #47 : 11 November 2013, 10:20:41
No, jaz imam drugačen pogled na to,

Sploh ne, sam tist moj "sej se more bat" bi mogla vzet v absolutnem hecu  ;) Tako kot vidve zdaj delata, delava midva že od štarta in tako kot se ti zdaj trudiš da ti dela z užitkom, sem se jaz od enga tretjega leta naprej trudila, da je bil fokusiran še na kaj drugega kot na mene in da je sprehod celo lahko namenjen samo vohljanju in hoji. Prej je bilo treba delat delat delat in ko je bil pes "narejen" sem šele ugotovila, da mi ne zna normalno na povodcu hodit in da hoče sred mesta it šolski poleg, ker je sama hoja čist dolgocajtna. Na koncu koncev je pa še vseen potreben zdrav rešpekt v obeh smereh in zavedanje, da sm js vodja oz. avtoriteta, kar se pridobi tudi med delom.

Sem vedla da bo prav prišlo, tudi pri nama :) Kakorkoli je sam odpoklic hiter, je aportiranje počasnejše, s tem da se pravilnemu aportiranju tako nikoli nisem preveč posvečala, a že na sprehodih ko žogco mečem po njo teče na polno, nazaj pa prihaja v lahnem kasu.

Jazz tudi to počne  :-[ ;D ampak samo kadar si lahko privoščim biti še malenkost neodločna. Če bi šlo res za življenjsko nevarno situacijo ali pa da je situacija taka, kjer res ni debate ali bo ubogala ali ne, takrat pa vedno uboga.

Sej uboga vedno, sam se je naučil da ga pokličem samo takrat ko je nekje nekaj in pol gleda okrog zakaj se gre. Z leti se je navadil da ob zvoku avta pride sam do mene, da se za srnami/mačkami ne sme letat, tako da ko ga zares pokličem je ponavad nekaj takega česar sam po mojem mnenju ne bi pravilno shendlal brez komande (v sezoni gobarjenja recimo ne more mimo osebe s košaro brez da bi gobec notr tiščal in tetke nad tem ponavadi niso ravno navdušene, razen ena ki mi je rekla "aha, takle vidva gobe nabirata"  ;D)



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #48 : 11 November 2013, 17:24:37
Jp. Sekvence. Vsako zase. Pri moji tazadnji tamali sm čist use delala nepovezano. In pol enga lepga dneva na poligonu pač sprobam, če gre ''slika'' čez  8) Se ne grem nikol več drugačnih treningov  ;D
Sem je ''sem''. Nč ''sem pa sedi''. Prav tako je sedi v gibanju ''sedi'' in nič drugega. Poleg z ustavljanjem v sedi pa je druga vaja. Nikol ''sedi zraven''. Skratka pač en mal sm z njo ''pokomplicirala'' pa zdj vidim, kolk znajo razlike delat oz. kako blesavo znajo povezovat  ::)

Zdj ti bom težko rekla, da naj Buda med odpoklicem steče skoz tvoje noge, ker je prevlek  :D. Z mojo je šla ravna linija tko - šus do mene in pod mano gas po nagrado.
In ja. Vrvica, zakaj pa ne. Sej point učenja po PM je lih v tem, da splaniraš trening tok, da ga pes ne more usrat. Potem pa sam še dobro premisliš kje je mesto nagrade. Da ga pol zarad nagrade ne spraviš v napačen položaj in nehote potrdiš še kako neumnost zraven.

Kolk vem vidva tole zdj sam mal ''u red spravljata'', ker neki morta počet  :) Vajina osnova je za marsikoga utopija  ;) Tko, da res, če se vama zdi še neizčrpana varianta vrvica...sprobat.  :)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #49 : 12 November 2013, 08:55:25
Tako ja, vsako zase, s tem da na koncu ko je vse porihtan je treba pa celo shemo delat, da je navajen bit dlje časa motiviran/fokusiran  brez nagrade, potem pa jackpot.

O kaki vrvici zdej govorimo, tista od Urške al kao sledni štrik? Če je slednje, prvo niti ne vem kako bi uporabljala, kot drugo sem pa pristaš proste vodljivosti. Tako daleč, da bi se trudila preprečit čist vse napake, po PM še nisem in verjetno tud nikoli ne bom, sledna vrvica se mi zdi primerna pa samo za begosumne pse. Ne vem zakaj bi ga na štrik dala če je skoz zraven mene? Če je to kaka metoda PM je res ne poznam.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #50 : 12 November 2013, 17:39:37
Tako ja, vsako zase, s tem da na koncu ko je vse porihtan je treba pa celo shemo delat, da je navajen bit dlje časa motiviran/fokusiran  brez nagrade, potem pa jackpot.

O kaki vrvici zdej govorimo, tista od Urške al kao sledni štrik?...

Tako daleč, da bi se trudila preprečit čist vse napake, po PM še nisem in verjetno tud nikoli ne bom... ...Če je to kaka metoda PM je res ne poznam.
Nika, čist simpl. Dvojni klik. Seveda dobro utrjen. Če pa delaš brez klikerja pa pač potrjevanje. Tok, da ve da je na pravi poti.
Zdj pa če dober ''poslušaš'' svojga psa lahko pravzaprav vedenje spraviš v samo po sebi nagrajujoče. Jaz ravno zarad tega, ker nočem sebe navadit čebljat med sliko  ::) rajši uporabljam kliker, ker ga potem, ko je zadeva izoblikovana psa potrjujem samo z nasmehom. Ja. Na to je navajena  8) Nikjer ne piše, da psu ne smem dat smajla  8) Ji pa potrdim pravilno pozicijo.
Nagrade se pa itak splača odmerjat glede na zahtevnost. Moji npr. je uno umes čist brez veze. Dela, ko urica, ker ve, da je jackpot res jackpot. Pa nikol predvidljivo. Sej sliko po bbh lah vadiš celo tako kot je res. Sam sej pes ne ve, da če jo pa vsakič drugač zastaviš  ;) Druga sekvenca, predčasna nagrada, drugačna nagrada, trik umes, ki niti ni iz slike...skratka - nikol ne ve kdaj je zares pa kdaj ni  ;)
Skratka, da lahko nagrajuješ še s čem drugim kot z ''nagradami''. Moji npr je ena od dobrih nagrad (ne jackpot, ampak motivacijsko fajn in vedno pri roki) najprej znak za ''free'' nato tek skupaj in na koncu grebljanje in zoboboj. Čist obnori.  8)

Seveda je govora o vrvici, ki jo napneš v ravno linijo med dva količka. Sam pazi, da ti pes ne poveže s kakim pastirjem od prej  ;) Se bo izogibal še bolj. Razn, če je navajen po moderno na elektriko :D :D >:D
Lah tud nardiš koridor iz dveh vzporedno napeljanih vrvic.

Kako s slednim Vadit odpoklic po PM ne vem  :) Sledni pri PM je itak samo kot varovalka za pse, ki niso ziher. Pač ne moreš vedno met primerno ograjene površine. Pa je boljš met vrvico, kot ograjo postavlat. Za popravljanje ga pa itak ne uporabljam, niti ne svetujem. Prosta vodljivost brez fizikalnih vpliov je zakon  8) Tko pes celo zna kaj ubogat.

In pa ja. Metoda po PM kjer psu ne daš možnosti, da ga userje je npr. shaping  ;) Postopno oblikovanje vedenja. Ne, da najprej nardiš napol sliko pol pa popravljaš. Ampak picajzliš že v štartu pri oblikovanju. Vedno nardiš trening, mesto nagrade...tako, da ga ne more ubučkat in nikoli ne potrjuješ napačnih izvedb/pozicij. Pes je pri takem treningu vedno uspešen in druge slike ne ponuja. No. Mogoče jo na začetku, da sproba, če je to to. Ampak, če dobro šejpaš je teh momentov vedno manj. In ja. Tko ''preprečiš'' čist use napake.  ;)

To mi je npr. bitna razlika med klasičnim razumevanjem učenja vaje. Ko se neki napol nardi pol se pa popravlja (beri korekcijsko). Ure in ure treninga gre v napol izvedene vaje, pol se pa psu žnara. Pes pa itak ne ve točno kaj je naredu narobe, če je pa prej ure in ure blo tko čist ok.
Ok sej vem, da vidva že znata več. Sam tko po navadi je na ''običajnih urah''.  :)
Šejpat pa ni kej usrat.  ;D Sprva zgleda komplicirano pa dolgotrajno, ker kao ''ni kej videt''. Sam je pa podlaga taka, da pol nimaš več kej dost delat. Če pa že ''popravlaš'' pa pač na-šejpaš ''novo vajo''. Psu je to tik-tak.  :)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #51 : 16 November 2013, 11:23:00
Seveda je govora o vrvici, ki jo napneš v ravno linijo med dva količka. Sam pazi, da ti pes ne poveže s kakim pastirjem od prej  ;) Se bo izogibal še bolj.
Ja saj če se bo potem izogibal v kontra smer in tako prišel ravno v ravno linijo je tudi to ok.  :)

Nika sori, res nisem dojela da se hecaš. Mi zadnje čase deluješ ful nastrojena proti PM, pa sem tako razumela. Me veseli da je hec  ;)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #52 : 16 November 2013, 12:36:48
Dosti berem po forumu in tudi prispevke od Nike pa nisem zasledila nobene nastrojenosti proti PM.  ??? Je pa res, da tudi jaz ne uporabljam ravno terminologije iz sveta PM, pa še vseeno je pri meni dosti čislana, ker daje odlične rezultate.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #53 : 16 November 2013, 15:33:08
Nika, mogoče še ena finta (boš sama najbolje vedela, ker najbolje poznaš svojega psa). Ko pes teče proti tebi se obrni, zašprintaj nekaj korakov nazaj (stran od psa) in se postavi v položaj za prihod kot da ni nič. Če bo imel občutek, da mu boš pobegnila, bo morda na lok pozabil.

Z nagrado v obliki plena na koncu bodi izjemno pravilna. Plenske pse utegne spraviti v pričakovanje in boš izgubila hitrost odpoklica, ker se ti bo pes spravljal v pantersko prežo nekaj metrov pred tabo. Nikoli ne delaj odpoklica na vidno vabo v obliki plena.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #54 : 16 November 2013, 18:00:11
Vidna vaba je še vedno in samo - vaba;) Pa ni važno a je plen al hrana  ;) Nagrada je pač nagrada za opravljeno delo. In če je dostava nagrade pričakovana (torej popaziš kje je mesto nagrade, glede na željeno gibanje) je to en mici drugač. Po parih poskusih pes zelo natančno ve kdaj, kje in zakaj si jo je prislužil (četudi je ne vidi). Zato se tudi uporabljajo označevalci vedenja (npr. klik). Pes si zapomni obliko vedenja in potem samo še počaka na nagrado. Med tem, ko pri vabi pes dejansko ne razmišlja oz. dlje rabi, da skuži kaj želiš pa še kaj hitro potrjuješ neželjeno. Da ne omenjam, da so potem potrebni popravki vaj ali celo korekcije. Se pa vsemu temu, da čist na simpl rešit, če veš osnove. Splaniraš trening. Prilagodiš mesto nagrade. In delaš po mini sekvencah, ki jih potem samo sestaviš.
Pa mislim, da tisti, ki delamo po PM to nekak razumemo. A ni od škode omenit, da je bitna razlika v načinu  :)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #55 : 16 November 2013, 19:16:17
Pes lahko pade v pričakovanje tudi ob sami misli na tip nagrade, ki jo pričakuje. Posledično je odpoklic katastrofa (zlahka izgleda kot da pes upočasnjuje zaradi konflikta z vodnikom). Popolnoma je odvisno od tega, kakšen tip psa je in v kakšno psihično stanje ga spravi določen tip nagrade. Univerzalnega recepta za nagrajevanje ni, kot tudi ni univerzalnih psov, ki bi jih lahko delal šablonsko.


Papillonček

  • *
    • Prispevkov: 284
    • Točke: 0
  • Papillon & Tibetan spaniel owner
Odgovori #56 : 17 November 2013, 02:48:51
Kaj pa če psa pokličeš, te pogleda in se trešči na tla pa čaka da prideš do njega? Igračka ga ne premami.. Edino če rečem ''lej kaj mam'' pa pride...  Pri mojem TŠ-ju je odpoklic katastrofa, bo treba še veliko delat na tem:/ trmast pes - netrmast lastnik?



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #57 : 17 November 2013, 09:11:56
Sicer me take malenkosti kot je rahel lok pri odpoklicu ne motijo, dokler je sicer v redu, je pa pri naših bila edina stvar ki se je obnesla postopno povečevanje razdalje in odmikanje oziroma tek stran od psa. Nobene nagrade v rokah.

Papillonček: skrajno enostavno: povelje sem uporabi za prostor na daljavo (da se ti pes uleže na povelje kjerkoli je tisdti trenutek, kar je bolje od odpoklica), za odpoklic pa uporabi povelje lej kaj mam, pa bo.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #58 : 17 November 2013, 11:42:28
Tako kot ima bivša sošolka "Drži ga" za prinašanje...psica je pač tako nekako povezala, skozi igro. Ni nič narobe če se malo drugače stvari imenujejo.
Če se ti pa zdi potrebno pa lahko začneš z nule-nagrajuješ pogled proti tebi in ko pes samoinciativno pride do tebe in čez čas, preimenuješ v nekaj drugega Meni, pridi.... ("sem", ne bo žel, ker to zanj pomeni nekaj drugega). Jaz zdaj "ustvarjam" nujni odpoklic-tak za redke priložnosti, z najvišjo vrednostjo. Se sočasno izboljša navadni odpoklic.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Papillonček

  • *
    • Prispevkov: 284
    • Točke: 0
  • Papillon & Tibetan spaniel owner
Odgovori #59 : 17 November 2013, 12:19:53
Lanabela super, hvala :) bomo pač tako :D