starostnik

čebelca · 5175

čebelca

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
: 19 Avgust 2007, 12:14:49
Živjo!

Moj kuža, pudelj, je star 17 let in pol. V zadnjem letu je vidno nazadoval. Sliši in vidi
slabo, težko hodi, vstane sploh ne več sam. Ker je imel težave z odvajanjem blata (driska)
sem ga peljala k veterinarju, dobil je dieto hill's j/d, ki naj bi bila vpodbudna tudi za
sklepe. Pri hoji se bolj premetava, veliko pada. Blato odvaja, kadar in kjer pač je, večinoma
ponoči, tudi pomoči se, tako da je na sporedu nočno vstajanje, čiščenje in kopanje.
Odkar je konzerve, driske nima več, ima pa še vedno velik apetit. Včasih se polula tudi
med jedjo.
Hrbtenica, sklepi so vidno deformirani, najbrž zaradi atrofije mišic.
Ne kaže pa znakov bolečin. Zelo redko cvili, čeprav verjamem, da ga boli, ko pade.
Zadnje čase pije zelo malo (prej zelo veliko), urin je, temu primerno, močno rumene barve.
Ali je možno, da pes trpi, pa tega ne pokaže? ALi ima kdo kakšne podobne izkušnje?
Sploh mi ni težko skrbeti zanj, vendar mu nočem po nepotrebnem podaljševati muk,
oziroma nočem mu skrajšati življenja samo zato, ker se vsem smili.
Hvala za odgovor(e)!
Zaskrbljena pasja mami



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1 : 19 Avgust 2007, 15:32:06
Dokler se mu ljubi zjutraj vstati in z veseljem poje kar dobi, se ti ni treba sekirati, tudi če čudno zgleda. Popije mogoče manj zato, ker ne dobiva več suhe hrane. Hecno hodijo in večkrat padejo pa itak vsi zelo stari psi.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #2 : 19 Avgust 2007, 17:23:19
Če pes nima iskric v očeh ko pridejo njegovi domov, če zavrača hrano...potem bi res ne bilo vredu. sami psa najbolje poznate in veste kdaj bo pravi čas. Jaz bi našega takrat peljala, ko nas ne bi več pozdravljal, ignoriral hrano...nasplošno da zelo hitro vedet kdaj mu nekaj ne paše.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #3 : 01 December 2012, 16:37:30
Mene bi pa samo zanimalo, če je jamranje/godenje kak pokazatelj staranja psa? Buda nikoli ni bil fejst vokalen tip, zdaj pri 6 letih pa stalno nekaj gode ob počivanju - se uleže pa uaaauaaauaooo, se prevrne na bok in spet uaaouaaooo, v glavnem vsak premik spremlja godenje. Zdravstveno je ok, boli ga nič (godenje je bolj v smislu aaaaah tooo ja, kok se je fajn dol poknt), sam iz firbca me zanima ker tega prej res ni nikoli počel  :)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #4 : 02 December 2012, 16:00:57
Ne spomnim se več kdo in kje mi je to rekel. Ampak lahko bi pomenilo, da ga kaj mantra, okostje, sklepi. Mogoče kaka kura glukozamina itak je velik pesjan in pri teh letih je že fajn začet dodajat, kar konstantno. No, razen če mu že daješ.

Binc malinc že skoz "jamra" ko se vleže, pač zavzdihne. Karo je pa dejansko začel takrat, ko mu je bilo nelagodno.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


lastnica.labradorke

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 02 December 2012, 18:38:33
Pozdravljeni,
obračam se sem, ker ne vem kaj naj. Živim v kraju, kjer očitno ni dežurnega veterinarja…Naša psica danes ni mogla več ustat. Je labradorka, stara 13 let in pol. Hodi s težavo, pila je vodo, tudi apetit je imela, ko sem ji dala nekaj briketov, a ker so bili  trdi sem jih namočila in potem jih ni več hotela, le povohala jih je. Ima zanimanje, tudi ko jo pokličem ali pobožam in pohvalim, (ker je pila denimo, ker najprej je zgledalo zelo hudo, saj ni imela želje po vodi…čeprav vemo, da mora ravno pozimi več piti), se odzove, zamaha z repkom, vendar jo nese v levo stran, glavo drži postrani, ne more dobro stati in z veliko težavo hodi. Ker sem žal med tedom v Lj, skrbi doma zanjo le oče, ki pa pravi, da prej ni bila takšna in da šele danes ni mogla vstati. Meni se je zdelo, da je zunaj premraz in sem jo dala v letni prostor zraven kurilnice, kjer sem ji dala vse ostale odeje ki jih ima sicer. Je malo topleje tam, ni pa zelo toplo. Ne vem kaj naj, v bistvu mi je bilo in mi je še zelo hudo, žal je tako kot je in ne vem ali ni to začetek konca. Najbolje, da jutri ostanem doma in jo takoj peljem k veterinarju, kaj predlagate…Vem, da je starost, le ne vem kaj naj še storim, da ji olajšam starost…
Hvala za nasvete in lp.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #6 : 02 December 2012, 20:13:39
To pa ne bo zgolj starost. Jutri zjutraj k veterinarju. Zdaj pa bit zraven psice in tam dežurat (vzemi spalko in se poči zraven na tla).
Dežurni veterinarji pa naj bi bili. Poglej za številko, če ne pa iz sosednjega kraja ipd.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 03 December 2012, 17:29:48
Vem, da je starost, le ne vem kaj naj še storim, da ji olajšam starost…
Naj bo z vami pa tudi če samo še nekaj malega časa. To je največ (oz. najmanj) kar lahko za starega psa storite. Še posebej če je do sedaj bil zunanji pes. Ok pa kvalitetna veterinarska oskrba pri težavah.

Imam sama doma malce starejšega psa podobnega labiju. Zaradi prej zunanjega bivanja ima nekaj starostno bolj izraženih težav, ki so se čudežno rešile/omilile s prihodom v hišo. Pa je prej imel dostop do hiše, ampak zdaj se je pa prav priselil V hišo. Toplota, masaža in naša bližina pa je vir njegove nove mladosti. Ima dan, ko je zaradi slabega vremena tudi on malo slabši ampak mu zmasiramo sklepe preden ustane. Zaradi lažje inkontinence čez noč ima oblečene pasje gatice s pleničko (eni dajo zarad tega psa ven mi smo ga noter ;)). Ob mrzlih večerih pa gre na sprehod oblečen. Če kaj presliši mu damo bolj jasen znak. Ko se ti uleže na pot ga prijazno pomagaš dvignat, da se hitreje pobere. Na sprehodu še vedno proizvede praktično enako veliko moči kot mlad pes. Samo voha manj da nam lažje sledi. Brez večjih težav se igra in nori za tamladimi. Aja pa brunda...večinoma od veselja. Nonstop zeha-zelo-na-glas. Se čuje uuuaaamnomnom mom mom :D. Pa ko se uleže je uffff. Pa ko ustaja komentira. Ampak na povsem drugačen način kot tamlade ki prav tako brundajo. One v stilu ''oh hard life'' on pa ''oooo jžš jžš spet tt komolc pa revma, počaki počaki da pridem pa ti dam lupčeka''.
Pač kot da mamo enga 70+ dedija z nekaj artritisa.  8)

In lahko mirno rečem, da je prav lepo imeti starega psa. Super je imet mladiče pa mlade pse polne energije brez težav. Ampak zlata vredno je tega psa videti tudi v njegovi starosti. Koliko iskric v očeh imajo stari psi  :-* mladi majo vražičke pa enegrijo, stari pa prav tisto veselje, da so in da so s tabo. Sploh ne razmišljamo kdaj bo njegov čas...njegov čas je danes in ga uživamo na polno.  :) Kaj bo ko bo toliko brez volje, da ne bo hotel ustat (to da ne more še ni razlog), da ne bo hotel jest in da ne bo veselja v njegovih učkah ko te vidi...potem tako vemo kam in kako. Do tega trenutka pa nas čaka še veliko lepih dni v skupni družbi. Zakaj bi že prej razmišljali o tem?
Za vse ki imajo stare pse - od mladička in do zadnjega dne živijo v upu po lepem pripadnem življenju - dajmo jim to.

Ps: a ima kdo kje kak link o starosti psa? Primerjalno z našo. Bi blo zanimivo mal pogledat koliko ''stari'' so naši kužati.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Desobediencia

  • *
    • Prispevkov: 1.107
    • Točke: 2
Odgovori #8 : 05 December 2012, 22:27:52
Lastnica Labradorke, jaz bi jo peljala k veterinarju, sploh ce se je spremenila iz danes na jutri. In obvezno naj biva na toplem (se pravi niti zunaj niti nekje kjer je "malo topleje, ni pa toplo" ker ti jo bo mraz pospeseno sesul. Predvidevam da stara psica ki komaj hodi ni tako zelo moteca, da si nebi zasluzila bivati notri s svojo druzino.

Pri zunanjih psih je problem ker jih ne opazujemo toliko kot ce bi bivali notri z nami in znamo kaksne znake ali obnasanje spregledati..dostikrat pa psi enostavno nicesar ne pokazejo, dokler ni res hudo.
Upam na najboljse.

Dogo Argentino - El Mas Mejor

Nochi tlen onca no huelitli mo patlaz, xic cualmeztli mo mantica, moyolica, inic ti nemiz inahuac yeliztli.


KamI

  • *
    • Prispevkov: 739
    • Točke: 7
  • ..it's nice to come home to a warm cat.
Odgovori #9 : 05 December 2012, 23:04:11

"In order to keep a true perspective of one's importance, everyone should have a dog that will worship him and a cat that will ignore him."  - Dereke Bruce

Val in Pasha


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 06 December 2012, 08:51:32
KamI hvala za tale podatek :) se nisem dosti zmotila v letih 70+  :)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.