Napad velikega psa

MKN · 25740

MKN

  • *
    • Prispevkov: 58
    • Točke: 0
: 22 December 2012, 14:57:30
Lep pozdrav,

Doma imamo desetmesečno havansko bišonko. Po treh mesecih odkar je pri nas je na žalost doživela napad ovčarja. Napad je bil silovit, psička ima raztrganine po celem telesu, preživela je operacijo in je od danes v domači oskrbi. Zavedamo se, da psička ni več takšna, kot je bila pred napadom.
Smo pasji začetniki, zato bi vas rad prosil za nasvete, kako ravnati s psičko, da bo prebrodila najhujše. Tudi informacije o kakšnih ljudeh, ki bi nam pri tem po potrebi lahko pomagali bi bile dobrodošle. Skratka vse, kar bi nam pomagalo, da bi psičko kolikor se bo dalo nazaj socializirali.
Če tema ni objavljena na pravem forumu mi prosim svetujte kje naj vprašanje objavim.

Hvala in LP



BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 22 December 2012, 15:31:06
 :-\ Kriza. Kaj se je pa zgodilo s psom ki je storil to? Upam da ste lastnike prijavili.

Ste pred tem napadom psičko že kaj šolali?

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


MKN

  • *
    • Prispevkov: 58
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 22 December 2012, 16:25:43
Pes in lastnik sta trenutno še doma. Malo jih skrbi kaj se bo zgodilo, mi pa še ugotavljamo kaj in kako.

Psičke še nismo šolali, ker smo jo dobili ravno, ko so se šole že začenjale. Če bi bilo vse prav, bi šla v šolo spomladi.

LP



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #3 : 22 December 2012, 17:39:24
Drugega psa obvezno prijavit. Glede psičke pa, ni nujno, da bo hudo nanjo vplivalo. Veliko bo odvisno od vas, od vaših reakcij, ko se boste srečevali z drugimi psi. Ravnala se bo po vas. Ohranite mirne živce in se obnašajte normalno. Ne dvigujte je, naj ostane na tleh. Predvsem pa bodite zelo potrpežljivi.



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #4 : 22 December 2012, 18:45:12
MKN v tej temi mogoce najdes kaj uporabnega: KLIK.. Je bilo ze ogromno govora o teh stvareh..

Drugace pa upam, da bo psicka ok, brez pretiranih travm (moj je dozivel napad dveh psov hkrati, odnesel jo je samo z luknjo v usesu, trajalo je vec kot 2 leti, da je zacel pse spet normalno sprejemat - pred napadom je bil povsem skuliran, po napadu je takoj zacel rencat ce se mu je kaksen vecji neznan pes priblizal, avtomatsko je pricakoval napad, nisem vedela kako bo odreagiral).. Pac traja nekaj casa, da si povrnejo zaupanje v druge pse (hkrati pa tudi v lastnika, da ga je sposoben branit, v primeru napada).

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


rooxye

  • *
    • Prispevkov: 291
    • Točke: 0
  • I love dogs more than you do.
Odgovori #5 : 22 December 2012, 18:48:00
Pri takih situacijah, je važno, da MI SAMI ne dajemo strahu še dodatne teže. Ob srečanju psov se bo kot je bilo rečeno ravnala po vas. To pomeni, da če bo začutila strah pri vas, se bo bala še sama - če boste FLEGMA, bo po večih srečanjih FLEGMA še sama.

Čimveč ji omogočite stikov s socializiranimi ovčarji - z isto pasmo, kot jo je napadla.

In pa še enkrat: NE DAJAJTE STRAHU ŠE VEČJE TEŽE!

Drugače pa lastnika psa definitivno PRIJAVITI! Zakaj je tak pes imel dostop do drugih psov? Zakaj ta pes ni vzgojen? Kje je bil lastnik?

http://ilovedogsmorethanyoudo.tumblr.com/

Progressive Reinforcement Dog Training
Founded in science, ruled by ethics.


Kimi

  • *
    • Prispevkov: 329
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 23 December 2012, 13:12:20
tega je tudi mene strah, da nas napade kak pes, ki mu ne bomo kos.
Na kak način bi pa lahko odgnala napadalnega psa?? Zadnjič sem v trgovini poslušala neko žensko, ki je kupovala poper sprej, kot neka zadeva za obrambo,s katero pospreja psa..malo mi je bilo čudno, ker po moje to psu lahko škodi,po drugi strani pa ko berem taka sporočila pomislim na marsikaj?? kako se ubranite??



rooxye

  • *
    • Prispevkov: 291
    • Točke: 0
  • I love dogs more than you do.
Odgovori #7 : 23 December 2012, 13:16:57
Ta poper sprej je kar malo nevaren, ker pes po njem ne vidi, pekoč občutek pa ga še bolj "razjezi"...

http://ilovedogsmorethanyoudo.tumblr.com/

Progressive Reinforcement Dog Training
Founded in science, ruled by ethics.


Kimi

  • *
    • Prispevkov: 329
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 23 December 2012, 13:25:17
to sem razmišljala tudi jaz, pa lahko poškuduješ tud svajega psa a ne



sablfish

  • *
    • Prispevkov: 11
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 09 Junij 2013, 08:32:27
Se strinjam s prejšnjimi objavami, da kuža ne sme videti našega strahu, ko srečamo večjega psa. Še boljša terapija je, da se srečate s psom večje pasme, ki zagotovo ni nevaren, a ga kuža ne pozna. V tem primeru je dobro oba psa spustiti in ju opazovati brez vmešavanja.
Sam imam NO, starega 6 mesecev, ki je prava igračka za druge pse. Če je kdo iz Mb, se lahko srečamo na nevtralnem terenu in psa se bosta garantirano spoprijateljila. Tako je največ možnosti, da se manjši kuža čez čas otrese strahu pred velikimi pasmami.
Glede prijave pa; absolutno je lastnika agresivnega psa potrebno prijaviti. Naslednjič lahko napade otroka!



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #10 : 06 Julij 2013, 01:32:46
Nič spuščanja na začetku. sprehod na štriku vštric, ko sta oba pripravljena, pa lahko fraj.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #11 : 06 Julij 2013, 01:43:39
MKN v tej temi mogoce najdes kaj uporabnega: KLIK.. Je bilo ze ogromno govora o teh stvareh..

Drugace pa upam, da bo psicka ok, brez pretiranih travm (moj je dozivel napad dveh psov hkrati, odnesel jo je samo z luknjo v usesu, trajalo je vec kot 2 leti, da je zacel pse spet normalno sprejemat - pred napadom je bil povsem skuliran, po napadu je takoj zacel rencat ce se mu je kaksen vecji neznan pes priblizal, avtomatsko je pricakoval napad, nisem vedela kako bo odreagiral).. Pac traja nekaj casa, da si povrnejo zaupanje v druge pse (hkrati pa tudi v lastnika, da ga je sposoben branit, v primeru napada).

To pa ni normalno. Napad ni bil hud, pa si rabila dve leti, da se je pes uštimal? Karakterno stabilni psi ne delajo slona iz muhe in če ima za sabo dobro socializacijo, medpasjo komunikacijo, da spoznajo različna pasja čustva in obnašanja, potem znajo razbrati pse in se primerno obnašat, odzvat.

Druga reč, če imaš živca, psa ki se hoče postavljat, ki išče probleme...tist pa je ja.
Čim manj komplicirat, nabavit si poprov sprej za kak drug slučaj. In če kdaj kater pes hoče zagrabit vašo psico- vi zarjovite kot razjarjen medved (pes se bo uscal od strahu), kaki bolj nori psi, pa rabijo bolj nor pristop-da se zakadiš proti njemu in mu zabrišeš prvo možno stvar. Skratka, poskrbite za varnost vašega psa na tak način, da blokirate drugega. Če že pride do ugriza, pa pes ne spusti, se ga za ovratnico dvigne navzgor, da se začne davit in  slej ko prej mora odpret gobec.

Če ima psica raztrganine, če lastniki drugega psa niso prav reagirali- prijavit. Če se pa sami sekirajo bolj kot vi in so ponudili denar za veterinarja in so šli v nabavo haltija ali nagobčnika ter se bodo lotili dela s psom-potem jaz osebno ne bi prijavila. Sami veste kakšna je bila situacija.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #12 : 06 Julij 2013, 11:02:36
To pa ni normalno. Napad ni bil hud, pa si rabila dve leti, da se je pes uštimal? Karakterno stabilni psi ne delajo slona iz muhe in če ima za sabo dobro socializacijo, medpasjo komunikacijo, da spoznajo različna pasja čustva in obnašanja, potem znajo razbrati pse in se primerno obnašat, odzvat.

Druga reč, če imaš živca, psa ki se hoče postavljat, ki išče probleme...tist pa je ja.
Čim manj komplicirat, nabavit si poprov sprej za kak drug slučaj. In če kdaj kater pes hoče zagrabit vašo psico- vi zarjovite kot razjarjen medved (pes se bo uscal od strahu), kaki bolj nori psi, pa rabijo bolj nor pristop-da se zakadiš proti njemu in mu zabrišeš prvo možno stvar. Skratka, poskrbite za varnost vašega psa na tak način, da blokirate drugega. Če že pride do ugriza, pa pes ne spusti, se ga za ovratnico dvigne navzgor, da se začne davit in  slej ko prej mora odpret gobec.

Če ima psica raztrganine, če lastniki drugega psa niso prav reagirali- prijavit. Če se pa sami sekirajo bolj kot vi in so ponudili denar za veterinarja in so šli v nabavo haltija ali nagobčnika ter se bodo lotili dela s psom-potem jaz osebno ne bi prijavila. Sami veste kakšna je bila situacija.

Meni se pa zdi popolnoma normalno. Pretekle izkusnje je imel dobre, bil je prijazen do vseh, prav tako so bili vsi prijazni do njega, socializacija je bila za moje pojme uredu, samo mogoce s to "napako", da ga kot mladica nisem izpostavila situaciji, da bi ga drug pes "stresel". No, in seveda se mu je potem svet sesul, ko je ugotovil, da temu ni tako, da niso vsi prijazni. In je bil v prihodnje vedno previden. Opozoril vnaprej, pusti me pri miru in to na edini nacin, ki ga je poznal - z rencanjem. Nikoli se ni zaganjal, niti pokazal agresije, samo opozoril, da naj drugi ne znarajo vanj. Prej je bil vseh vesel, k vsakemu bi sel, potem jih je vecinoma ignoriral, dokler niso drugi silili vanj. Sedaj sva v tej fazi, da se s tujim psom brez problema povoha, brez rencanja, ponavadi z mahanjem z repom (seveda ce je na drugem koncu tudi taksna reakcija), ce presodi, da je drugi pes agresiven ga ignorira in se umakne. Prav tako se lahko brez problema igra z drugimi (tudi po napadu se je lahko, tisto rencanje je bilo vecinoma samo na striku - ce je bil spuscen, ko je enkrat ugotovil, da ni nevarnosti, ni bilo panike). Se je pa po tistem napadu zacel postavljat, dvigovat rep v zrak ob vsakem srecevanju s psi.

Torej, po tvojem mnenju imam karakterno nestabilnega psa? Razlozi prosim.

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #13 : 06 Julij 2013, 11:41:27
Socializacija ni to, da psa zaviješ v vatko in paziš, da mu buh ne daj ne bi kdaj kdo zarenčal nazaj ali ga bohvarijh celo klofnil. In ga spuščat v družbo igrivih in ali prijaznih psov, s katerimi lahko počne kar jih je volja. Pri dobri socializaciji psa pripraviš tudi na to, da vsi psi (ljudje, mački, krave...) niso prijazni, da se je kdaj komu bole na široko izogniti, da je treba biti pri stikih z drugimi vljuden, pa da se kljub temu lahko zgodi da bo kdaj kaj nepričakovanega od kod priletelo. Mlad pes mora doživeti tudi negativne izkušnje, umetnost pa je v tem, da veš, koliko in kakšne negativne izkušnje si pri nekem psu lahko privoščiš ne da bi naredil škodo.

Je pa v takih primerih večkrat kott driskast karakter psa za to, da pes dogodka ne more preboleti krivo dramatiziranje situacije iz strani lastnika.


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #14 : 06 Julij 2013, 13:58:17
Nisem ga zavijala v vato, samo pac nisva prej naletela na tako resno situacijo. Nisem pa namenoma sla iskat takih psov, da bi dobil slabe izkusnje, to pa priznam. Pa tudi ta napad ni bil prvi (mu je ze pred tem enkrat husky skocil za vrat, pa kaksni miniaturci so ga hoteli obgrizt, itd, pa se je se naprej normalno obnasal), ampak bil je prvi resnejsi napad, kjer jo je odnesel s poskodbo. Kaj se je takrat v njegovi glavi zgodilo ne vem (malo sumim na to, da meni ni vec zaupal, da ga bom vedno branila, in je poskusal na nek nacin sam sebe zascitit), ampak tudi kasneje ob stikih s psi nisem dramatizirala, obnasala sem se isto normalno kot prej, samo on je zacel rencat ob vsakem stiku z neznanim vecjim psom (ce mu je pes ali psica prisel/prisla preblizu)..
Ampak, kot sem ze rekla, tega sedaj ni vec, obnasa se normalno, vesel je prijaznih psov in ignorira tezake - to je pa tudi vse, kar hocem in pricakujem od njega.

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #15 : 06 Julij 2013, 14:03:53
Ovcka. Tvoj pes bi kot dobro sociliziran moral prepoznati v kakem stanju je drugi pes, poznat telesno govorico in vedeti kateremu se približat, kateremu ne, kateri se hoče z njim igrat in kdo ne. In en samcat ugriz oz. pasji ravs ne bi pustil nikakršnih posledic, s to izjemo, da bi se "napadalcu" psu izogibal ali bil na napadalca nastrojen. Ali pa še to ne.

Da je pa do VSEH ostalih bil nesiguren pa NI OK. To je delanje slona iz muhe. Švoh karakter po domače povedano ali pa res dramatizacija lastnika, ki se ustraši pred psom in potem pes reagira čisto drugače (bitje srca...psi zavohajo naše čustveno stanje).

Splača se iskat zoprne pse in ignorante! Res se splača. Ma v vsakem kraju se najdejo, sam na sprehodih malo povprašaš. Ponavadi so to tisti psi, ki so na štrikih ali pa jih lastniki vedno hitijo klicat, privezovat, se mal umikajo...

je pa še ena druga možnost. Ki nima nikakršne veze z napadom. Je le slučajno sovpadel v čas. Odraščanje-ne vem koliko je bil pes star, ampak je čisto možno, da se je zgodilo točno to-da se je pač začel obnašat kot odrasel samec in kakega rangirat.

Vem za pse, ki so bili oreng pošivani, pa so se normalno obnašali naprej, brez sprememb v komunikaciji do psov.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


MKN

  • *
    • Prispevkov: 58
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 06 Julij 2013, 15:38:17
Lep pozdrav,

Hvala za vso debato, ki se razvija v tej temi. Ker se tema ponovno odprla, sem se odločil, da sporočim, kako gre Nali.
Torej Nala se je danes dopoldne na domačem dvorišču igrala najprej z ameriškim pit bullom, kasneje pa še s čivavo. Oba pozna že od prej. Pit bull je umirjen pes in lastnik je na mestu. Ni ga spustil s povodca, ker je vedel, da bo pes z malo havanko pregrob. Čivava pa je bila spuščena in je z Nalo divjala po dvorišču. Torej Nala napreduje in počasi pozablja na dogodke. Bila je tudi v mali pasji šoli, kjer se je srečevala s psi. Tam sva dobila tudi veliko informacij. Najpomembnejša pa je bila, da Nala ni kazala pretiranih znamenj stresa in strahu, čeprav se je nam laikom to zdelo in da ji bo gotovo šlo še dobro. Te napovedi se sedaj uresničujejo, ker ji res gre vedno bolje. Res pa je da še vedno:
-rahlo renči, ko prvič sreča tujega psa, če ta sili vanjo. Če ji ne pride v osebni prostor ga mirno ignorira. Če je pes umirjen, se mirno spoznata in med sabo nimata problemov.
-če je v neznanem mestnem okolju je zelo previdna. V naravi je sproščen pes.
-če kje kaj poči, tudi doma, zelo poskoči in vznemirjeno ugotovi za kaj gre. Ko spozna, da ni nič, gre normalno naprej.
-hrano zunaj jemlje na poznanih krajih, kjer se ji zdi varno. Če je hrana res nekaj posebnega, jo vzame tudi tam, kjer navadne hrane ne jemlje.
-če koga nenadno srečamo, z dvignjenim repom in bevskanjem opozarja na prišleka. Ko opozori preneha.
-ko smo v nepoznani družbi, se postavi med nas in ugotovi kakšno je stanje. Čez nekaj minut normalno opazuje okolico in družbo.
- večina zgoraj omenjenih stvari pa izgine, če je varna v domačem krdelu. Torej, če sta z njo vsaj dva ali več članov družine.
Razveseljivo je, da se stanje vedno bolj izboljšuje. Tudi če se nič več ne spremeni, je Nala že sedaj za nas prijeten in nezahteven pes s katerim gremo lahko kamorkoli in ne bo problemov. Samo če bomo v določenih situacijah z njo prav ravnali.
Nasveti, ki ste jih dajali zgoraj so bili vedno dobrodošli, vendar pa vsi in za vse pse in situacije ne delujejo.
Recimo, Nalo sem dvakrat ali trikrat ob prihodu tujega psa tudi dvignil v naročje. Tuj pes je bil odvezan in brez lastnika in nisem imel pojma kako bo reagiral. Nalo sem dvignil v naročje in ji tako zagotovil varnost. Ko je bilo še potrebno, sem jo v glasni družbi tudi vzel na kolena in jo malo pobožal ter jo s prigovarjanjem umiril. Oboje je vedno koristilo, ker se je Nala umirila, se počutila bolj varno in je lažje sprejela situacijo.
Veliko govorite tudi o zgodnji socializaciji. Vse kar pravite je res, problem je v tem, da novi lastniki ne morejo vplivati na delo vzrediteljev ali prejšnjih lastnikov. Nekateri socializirajo bolje, drugi slabše, na koncu moraš vzeti in naprej vzgajati to kar dobiš. Zato teorije o tem, da če je bila zgodnja socializacija dobra, se ne bi smelo dogajati in podobno včasih niso koristne za lastnike psov s problemi.
Tudi nauk, da pes ne sme občutiti vašega strahu ni vedno izvedljiv. Včasih vodijo pse tudi osebe, ki tega niso zmožne. Čeprav pri Cezarju to uspe vsem???
Srečevanje psov je tudi svoje poglavje. Žal se včasih zgodi, da ima majhen pes več pameti od svojega velikega lastnika. Kombinacijo pametnega lastnika in umirjenega psa je težko najti.
Zgoraj opisane so naše izkušnje. Pridobili smo jih s spremljanjem foruma, v pasji šoli in ob življenju s psom. Izkušnje niso prave in primerne za vse in vsakogar, a pri nas delujejo. Ugotovili smo, da moramo Nalo opazovati in da ne smemo od nje pričakovati preveč in prekmalu. Počasi se daleč pride in nam gre kar dobro.

Lp,
MKN




barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #17 : 06 Julij 2013, 16:58:21
Cestitke in le tako naprej!

ko prvič sreča tujega psa, če ta sili vanjo

Psi, ki silijo v druge pse...nevzgojeni...z lastniki, ki ne bi smeli imeti psov... Tega ne bi smelo biti, ker je vsiljivo in v pasjem in v cloveskem svetu. Meni gre skrajno na zivce, ko pes privlece za sabo lastnika na povodcu v tebe s psom ali krdelom psov... to mi gre reeeees na jetra. Ali pa ko psi cvilijo in se trgajo na povodcih, da bi prisli teziti tebi in tvojemu psu...lastnikom se pa zdi to kul...pa zal takih ni tako malo... Mi smo pa tisti, ki moramo zavarovati svojega psa... seveda lastniki tistih vsiljivih psov ne bodo nic pomagali, ce bodo sploh zraven...


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 06 Julij 2013, 21:00:18
Meni gre skrajno na zivce, ko pes privlece za sabo lastnika na povodcu v tebe s psom ali krdelom psov...
Ne pozabit, da dobesedno privlečejo lastnike za sabo tudi in predvsem mali cufki pod 10 kg.  ;) Tiste, ki se zraven še menijo ''čaki čaki sej boš lah pozdravu kužija'' so mi še posebej ušeč. In potem se še zraven trudijo, da njihov pes lahko rine v tazadnjo psu, ki ga recimo ti uspešno ali umakneš ali posediš. Mam učasih občutek, da mi bo kdo psa za rep dvignu, da bo njihov cuf lahko ''ustvarjal stike''. In seveda komentirajo ''lej ko jim mami ne pusti, da bi se družli s tabo. a vaši so pa hudi, da jim ne pustite''  ::) Ne gospa, samo ni mi do pogovora z vami na tem nivoju. In smo spet pri kulturi ljudi. Psi so tko čist ok, sam kaj češ. Se nalezejo navad svojih.  :P

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...

Vezalka

  • *
    • Prispevkov: 73
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 07 Julij 2013, 10:59:00
mene malo boli, ko napisete, da ljudje, ki se jim psi trgajo na vrvici in rinejo v druge pse, ne bi smel imet psov. Saj ne pravim, da nisem totalno zafurala vzgoje svojega psa v startu in da imam sedaj probleme, priznam svojo napako. Kljub temu, da sem sla takoj, ko sem ga dobila, v pasjo solo (dobesedno naslednji vikend, ko se je pasja sola zacela, torej minil je manj kot en teden, od kar sem ga dobila) in od takrat ves cas hodim v solo, in kljub temu, da sem imela (in bom se imela) tudi privatne instrukcije, ker se skoz sekiram, da nama ne gre, nama ne gre tako kot naj bi po vasih standardih slo.

Ja, moj pes je nor na druge pse, ja moj pes rine v druge pse, ja mojemu psu dol visi za mene, ni skoncentriran name. ker vem, da to dela, in ker vem, kako ste ostali lastniki psov alergicni na vsiljive pse, mu ne pustim zdraven, zato pogosto protestira in laja. ce nama kdo dovoli, da prideva blizu, pa me tja vlece. seveda je vsem jasno, da o kaksnem odpoklicu v primeru motenj ne morem niti sanjat.

berem forum, berem nasvete, delam na slednem povodcu, delam trikce, hodim v solo, kjer dela lepo vse vaje, ... ampak it all comes down to this: jaz ne znam zahtevat spostovanja od njega in on to ve. nikoli ga nisem zahtevala in seveda ga sedaj, po letu in pol, se tezje.

Ampak imam ga rada in skusam popraviti sebe, tako da bova lahko nekoc sla na sproscen sprehod, da ne bom med tistimi, ki se jim na forumu posmehujete. Ampak res ne vem, ce si zaradi tega, kar sem napisala, mojega kuzka ne zasluzim. Skrbim za njega po svojih najboljsih moceh, bil je zelo bolan, zapravila sem vse prihranke zanj, skoz se trudim z vzgojo ... moj pes je pomemben dejavnik v mojem zivljenju, odslikava mi moje pomanjkljivosti bolje kot kateri koli clovek, in to so iste pomanjkljivosti, zaradi katerih trpim tudi v druzbi ljudi. vesela sem, da ga imam, ceprav mi dela sive lase, ceprav so sprehodi zame pravo nasprotje od sprostitve, ampak ostaja mi upanje, da bova cez nekaj let, ce se bom uspela spremenit, imela zdrav odnos.

zdaj pa s strahom pritiskam poslji.



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #21 : 07 Julij 2013, 11:25:15
Vezalka, mislim, da si zaslužiš psa. Pomembno je, da se trudiš in ni vrag, da vama na koncu ne bo uspelo.  :-*



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #22 : 07 Julij 2013, 11:59:07
Ma folk nima svojih psov poštimanih kot se zagre, potem pa stresa nejevoljo na druge. Tistemu, ki ima svoje poštimane, psi ki vlečejo lastnike okrog ali tekajo okrog brez nadzora dol visijo.

Vezalka, to kar rabiš na tej stopnji so kontrolirana srečanja z drugimi psi. Ko se z lastnikom drugega psa v naprej domenita kako bo zadeva potekala. Načeloma naj bi bila psa na taki razdalji, da je tvoj še obvladljiv. Od svojega hočeš, da se umiri. Dokler se ne umiri mirno čakaš, ko se umiri (prej ali slej se bo, vsaj za trenutek, ga spustiš k drugemu psu). Prej ali slej bo tvojemu kapnilo, da gre lahko k drugemu psu samo če se umiri. Sicer pa se mu zna zgoditi, da se boš obrnila in šla stran od drugega psa. Na začetku bo verjetno potrebno zelo veliko potrpljenja, ko bo psu kapnilo pa bo napredek hitrejši.


MKN

  • *
    • Prispevkov: 58
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 07 Julij 2013, 12:38:33
Vezalka,
Zdi se mi, da si zelo odgovorna pasja vodnica.

LP, MKN



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #24 : 07 Julij 2013, 13:56:42
Niso problem tisti lastniki, ki se trudijo... problem so tisti, ki mislijo, da je cel svet njihov in od njihovega psa ter da lahko harajo po celem svetu, maltretirajo vse po vrsti... problem so psi brez kakrsnih koli mej do okolice.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #25 : 07 Julij 2013, 14:04:15
jaz ne znam zahtevat spostovanja od njega in on to ve. nikoli ga nisem zahtevala in seveda ga sedaj, po letu in pol, se tezje.
Tocno v tem je lahko problem. Imam psa, ki me je na prvem tecaju prvih 15 minut vsake ure spravljal v obup in malodane solze. Naslednji tecaj je bil pa ze priden car, mali ponos. Samo sem pa zelo garala. Pa sva prijatelja, spostuje me morda sploh ne, boji se me ne (nisem rabila biti pri njemu nikoli stroga, le vztrajna in dosledna), me pa naceloma uboga. Ne rine vec v pse, kaj sele da bi me v njihovo smer vlekel, vec ne naziga, ker ne bi mogel v druge pse... je pa totalno razvajen. Skratka, se da. Pri njemu so bili potrebni 3 meseci garanja, kjer nisi videl napredka.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #26 : 07 Julij 2013, 15:45:48
In dejansko se lahko psom, ki rinejo v druge pse, prej ko slej pripeti nezgoda, ker namrec vsi psi ne prenesejo vsiljevanja v njihovo okolico in vsi psi, ki jih srecajo, niso kul (kot je rekla Lanabela)... Dejansko ti psi (ali lastniki; v mojem primeru sem bila kriva le jaz, ker psica mi ni rinila v psico, ki rabi prostor...) igrajo rusko roleto. Jaz je vec ne (naceloma).

Vsiljivi in nevzgojeni psi brez mej, samorastniki, ki si sami postavljajo nove izzive, dvigujejo meje in cekirajo, kaj se lahko, pa lahko racunajo le se na nagobcnik ter T61... ker so lahko slej ko prej nevarni za okolico (in ne le vec nadlezni za okolico).


Sem videla spodaj: psi rabijo lahko tudi par let, da se poberejo od napada, kjer ni bilo nobene poskodbe. Pa tudi ni nujno, da bodo kdaj taki, kot so bili prej. Nekaj so geni, nekaj izkusnje, nekaj okolica. Ce ni vse perfektno, potem lahko popravljanje psa traaaja. Izpostavljati psa nevarnim, nevzgojenim psom, ki jih nima nihce res pod kontrolo, je nesmisel in popolnoma skodljivo za psa, sploh ko se ga popravlja (takrat rabi cimvec dobrih izkusenj). Namrec mi smo tisti, ki moramo prepreciti napad na nasega psa, in ne, da se mora pes postaviti zase, ker je ugotovil, da smo totalno nesposobni, da bi ga branili.


Vezalka

  • *
    • Prispevkov: 73
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 07 Julij 2013, 17:52:35
Lanabela, hvala za nasvet in hvala vsem za vzpodbudne besede! Res mi prav pridejo, ker sem tudi jaz pogosto na robu solz.



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 07 Julij 2013, 20:35:18
Se popolnoma strinjam z Vezalko!  :) Sem se pa začea zavedati, da je najbolj pomembno, kakšne reakcije ima vodnik in zdaj mi je že dvakrat uspelo da sva srečala spuščenega psa in se ni nič zgodilo, sem čisto preveč ponosna na Dinota (in malo nase ker nisem ga dvignila in tekla proč kot ponavadi)  ;D Enkrat je celo pes rinil vanj, pa sva šla samo lepo naprej, na koncu pa seveda pest priboljškov  :-* In upam da bo še naprej tako uspevalo, da se ne bo (kot že mnogokrat) potem ustavilo  :-\



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 08 Julij 2013, 11:32:04
Ne res niso problem tisti kateri se trudijo. Amapk jih srečujem v manjšini  ;) Večina prav misli, da oni se pa toliko ukrvarjajo s svojim psom, da je pravzaprav normalno in nujno potrebno, da se pes še na vso silo druži (beri se vsiljuje). Da ne omenjam, da jim je ves trud to da psa navežejo na fleks in naslednji veliki trud, da ga kar brez vprašanja spustijo nate.
Mojim zdaj prav dol visi za take...vem pa, da ni zanimivo, ko imaš psa, ki še potrebuje nekaj časa, da pride do tja.

Vezalka. Lepo da delata in enkrat se bo spremenilo. Ampka morda kot nasvet. Če že delata tako dolgo pa vama nekaj ne gre - pogledat kaj vama ne gre in kje se vama zatakne pa poiskat drugo pot. Včasih gre za majhno spremembo pa je rezultat kuj prej. Meni je všeč koncept v knjigi Contorled unleash. Pravi -vsi inštruktorji svojim tečajnikom podajajo idejo ''psu moraš bit cel svet'' tvoj pes pa to niti pod razno ne pokaže. Pol si pa razočaran in še bolj delaš na tem, da boš psu ''cel svet''. Ni fore. Pes počne tudi svoje pasje stvari. Bodi del njih. Eden od načinov je ravno povedala Lanabela. Psa bo videl če bo le prej se kontroliral. Meni ljuba vaja je pa tudi ''look at that dog''. http://www.youtube.com/watch?v=EdraNF2hcgA Nisi v konfliktu srečevanja ampak si del zabave.  ;) Ker pa je potrebno v mestnem vrvežu nekak pridet, do tja in je potrebno psa včasih ''stran potegnat'' ti pa pride tole v kombinaciji prav http://www.youtube.com/watch?v=6jYfKK17ZBs

Lep pozdrav,
Lunette &Co.