pasja šola

nemški bokser · 72096

baron1

  • *
    • Prispevkov: 25
    • Točke: 0
Odgovori #30 : 07 Februar 2013, 16:03:35
Nemški bokser, absolutno ti svetujem ŠKD Bajko. Z inštruktorico imam 4 leta izkušenj z velikim (4-leta) in malim (1-leto) psom. Pa lahko rečem, da nimamo problemov. Sta vodljiva. Grem z obema na kavo. Ne bojim se, da bi mi katerikoli skočil v ljudi ali otroke in druge pse. Pri njej je skupina različnih psov, kar je nam popolnoma odgovarjalo, saj je mala zelo boječa in se je tako kar dobro navadila na ljudi in ostale pse.

Zame je Bajka 1. in zadnja pasja šola, katero bi kadarkoli izbrala. Všeč mi je, da vedno pove direktno kaj in kako. Najstarejši pes mi niti ne zalaja na zvonec ali obiske, saj mi je tak lajež nedopusten. Konec koncev mi zalaja samo na ukaz. Prav vesela sem, da sem se toliko let nazaj odločila zanjo, ker mi zdaj v nosečnosti zelo prav pride znanje iz tečajev, saj moram do poroda prepovedat določene stvari in ju navaditi, da ne bosta več imela tako veliko pozornosti. Nisem pa nikoli pomislila, da bi ju morala oddati zaradi tega, saj sta po zaslugi teh tečajev zelo dobro vzgojena psa, ki velikokrat jemljeta sapo na sprehodih in sprejemata otroke.



Sedem

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #31 : 07 Julij 2015, 20:15:30
Živjo,

Nova na forumu, nove teme pa ne bom odpirala. In sicer, imam težavico, vsaj upam, da ni že težava :)

Doma imam 3 mesece starega Border Collija. Ko sva doma in se učiva raznih stvari vse uboga, rad sodeluje, hitro se nauči, ne samo na priboljšek, tudi samo na pohvalo že dela.

No in sem se odločila, da v malo šolo bova tudi hodila, ker mislim z njim delati tudi naprej, pasje športe, zaenkrat še nisem odločena kaj bova izbrala. Vendar težava ni v tem.

Ko prideva v pasjo šolo, mi pes ne dela nič. Vse kar počne je to, da gleda kako bi se igral z ostalimi psi in ker mu pač tega ne dovolim, začne cviliti in vleči k drugim in potem še sploh od njega ni nič. Igrače in pribolški ga ne zanimajo.

Res, da sva šla šele 2x in upam, da bo s časom postalo bolje, da bo dojel, da ni tam zaradi igre.
Se obračam na vas, če ima kdo mogoče podobno izkušnjo ali pa kakšen nasvet kaj naj naredim. Naslednjo uro se imam namen tudi pogovoriti z inštruktorico, danes se še nisem. Me pa teži in mori, zato tukaj pišem.

Hvala za odgovore!

Lep dan!



JaCi

  • *
    • Prispevkov: 29
    • Točke: 0
Odgovori #32 : 08 Julij 2015, 00:02:21
To sva dala tudi midva čez. No še zdej je dovzeten na distrakcije, tako da znižam kriterij na neznanih okoljih. Nama je pomagalo, da sem zvišala vrednost nagrade kjer so bile distrakcije večje, znižala kriterij, uvedla sem princip da si mora vse zaslužit (sploh hrano) pa če se je le dalo, sem se v mali šoli malo umaknila na stran. Vadila pa sva sama tudi na različnih okolicah, ne le doma. Sva pa rabila kar veliko časa, ker sem dolgo vztrajala na tem, da bi povsod delu na brikete. Ko sem zvišala vrednost nagrade na poligonu se je ful izboljšal. Sej je tut prej delu, sam bolj tko.. Hitr ga je kej zmotl.



aegir

  • *
    • Prispevkov: 102
    • Točke: 0
Odgovori #33 : 08 Julij 2015, 21:26:19
A v pasji šoli nimate nič igre z ostalimi psi? Ker pri nas se pse da v igro da se malo znorijo, potem pa grejo delat. Itak je pa od psa pri treh mesecih težko pričakovati veliko pozornosti.



Sedem

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #34 : 08 Julij 2015, 21:41:05
JaCi hvala za odgovore, sem razmišljala v podobni smeri.

aegir, trenutno nimajo nič igre, pri peti uri naj bi se tudi igra začela. Ja, vem da je težko od psa pričakovat ne vem kakšno pozornost pri tej starosti, ampak v šoli so vsi podobne starosti in vsi so bolj zagreti za delo kot moj :)

če bi bilo pri vseh tako, ne bi spraševala na forumu.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #35 : 08 Julij 2015, 21:44:44
Povsem normalno je, da se psi prvih nekaj ur ne morejo skoncentrirati zaradi motenj. Normalno je tudi, da so med psi razlike. Igra med psi v pasji šoli pa je dvorezen meč - pogosto naredi več škode kot koristi. Odvisno sicer od programa in od tega, kako je vodena.Mislim, da je dala Jaci zelo dobro izhodišče.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #36 : 09 Julij 2015, 07:50:50
Še ena reč je. Psi, ki so v družbi ostalih psov poredko, morda samo v tečajih in pa na vsake kvatre na sprehodih prav hrepenijo po družbi psov in so jim taaakoooo zanimivi, kadar jih srečajo, da je res težko kaj delat s psom.

Med tem, ko tisti, ki imajo družbo na voljo redno, idealno vsakodnevno, pa ne samo takh, ki bi se v nedogled igrali, ampak tudi kak odrasel, nezainterisiran, kakšen umirjen...Tam, se lažje pride do točke "zdaj nekaj skupaj počneva oz. zdaj ne moreš do psov", ker ve, da slej kot prej, bo prišel ali v stik, igro.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #37 : 09 Julij 2015, 09:46:20
Med tem, ko tisti, ki imajo družbo na voljo redno, idealno vsakodnevno, pa ne samo takh, ki bi se v nedogled igrali, ampak tudi kak odrasel, nezainterisiran, kakšen umirjen...Tam, se lažje pride do točke "zdaj nekaj skupaj počneva oz. zdaj ne moreš do psov", ker ve, da slej kot prej, bo prišel ali v stik, igro.

Dejansko si tem psom res bolj zanimiv kot psi, ker se nimajo moznosti toliko igrati s clovekom kot s psi - in ko  se jim ponudi, da bo se nekaj dogajalo s clovekom, potem jim je vseeno, ce je okoli njih horda psov. (Mora pa vzreditelj delati na tem ze od zacetka - da ima pes rad vonj cloveka, je navajen na dotike... kasneje, ko pa zacnejo jesti pravo hrano, se pa zacne se vec ciljnega dela in ni nikoli problem drugi psi (in se jih (ob predpostavki, da je vzreditelj vgradil nujni odpoklic v misice...) odpoklice tudi iz trdnega spanca, ne le iz igre s psi...).)

Stari so dobrih 6 tednov.


Z delom pa mora nadaljevati novi lastnik takoj (ker psi so zreli za "delo" s clovekom, tj. za "pasjo solo", se preden pridejo v nov dom), sicer ne koristi veliko vso vlozeno delo vzreditelja (je prisla v varstvo ena nasa dudarka-mesanka, ki ko je sla v nov dom je znala sedi, cakaj..., ni znala nic vec (zna kaksne druge stvari, je pridna...) - znanje izpuhti, ce se ne dela naprej). Vsak zamujen dan/teden v obdobju zacetnih tednov se pa pozna bolj kot mesec dni pri starejsem psu... Zal veliko ljudi zamudi zacetne mesece, tako pri 12 mesecih vec nimajo casa za psa in se le-ta znajde na bolhi...


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #38 : 09 Julij 2015, 10:50:40
Se sicer strinjam, vendar se včasih sprašujem, ali so nekateri psi sploh še lahko mladički, glede na to, kaj vse že obvladajo pri 7 tednih. Ne vem no, nekako mi ni všeč pretiravanje v eno ali v drugo stran.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #39 : 09 Julij 2015, 11:42:13
Jaz ne rabim psa, ki bi mu jaz bila največja možna zabava in najbolj zanimiva reč na tem planetu. Sploh ne. Mi je jasno da večjega užitka od žretja dreka in valjanje po njem ni.  Jaz želim samo, da je sposoben tudi koncentracije name in dela z mano. No, če bi imela ps aod njegovega 7ga tedna dalje, bi si tudi zadala višje kriterije glede zanesljivosti in obnašanja. Pri psu s preteklostju pa se zavedam, da nikoli ne bo isto.

Meni je bistvo pri mladičku, da ga seznanjaš z okoljem, razvijaš igro z njim in ga učiš, da je prihajanje na klic dobro plačano vedenje. Trikci, poslušnost etc pa postopno, nekje vmes med igro se psi ogromno naučijo. Bolj se mi zdi pomembno razvijanje telesa, ravnotežje. Sicer trikci tule spvpadajo oz. pripomorejo? Kako stopanje na ravnotežno blazino ipd.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #40 : 09 Julij 2015, 11:45:46
Pri čem pride prav odpoklic iz trdnega spanja?



BlackSwan

  • Gost
Odgovori #41 : 09 Julij 2015, 11:48:06
Psi ne delajo dobro (iz prve) v novih okoljih in z novimi distrakcijami. Najprej mora biti vedenje res dobro utrjeno doma, šele nato lahko učenje preneseš ven in potem na poligon, kjer je veliko več distrakcij. To se nauči postopoma, npr. da najprej utrjuješ v dnevni sobi, v prisotnosti drugih ljudi, nato na dvorišču, na travniku, v prisotnosti enega psa, ki ga tvoj že pozna in ki je že naučen delati v takšni situaciji (da ne moti tvojega z igro), šele nato se počasi premakneš na poligon k neznancem, kjer sprva spet zahtevaš manj kot doma (znižaš kriterij), postopoma pa vedno več. Pri borderjih je dobro to, da gredo ti koraki relativno hitro čez.

Mimogrede, mogoče je problem tudi v vročini, kar je bilo pri mojem, ker ni poleti delal absolutno nič in ga je bilo treba navaditi tudi na to in ga med treningom konstantno filati z vodo.

Mojemu borderju nisem nikoli pustila igre z drugimi psi takrat, ko sem od njega zahtevala delo, in se je pri svojem letu in pol zares igral sam od sebe vsega skupaj z mogoče 5imi psi (vsi zelo energičnega karakterja, ki so ga zrinili v igro), drugače pa ni prisostvoval, ko so se igrali drugi. V mali šoli sva imela problem, ker je bila ravno ena od psičk takšnega karakterja (če ga je izzivala z igro, ni hotel kasneje nič delati; če ga je izzival drug pes, ga pa ni zmotilo), potem pa nikoli več. Držanje Nilsa stran od igre pri njemu ni povzročilo povečane želje po igri, ker je "nikoli ne dobi". Je pomojem zelo odvisno od karakterja.

Imava pa midva čisto kontra situacijo, da se mu odtrga, ko vidi, da se nekdo igra s svojim psom, ne pa z njim (žogice, frizbi in vlečke); predvsem če so to ljudje, s katerimi se je on že kdaj poprej igral in pogruntal, da so prav tako zabavni za igro kot jaz. ::) Kar se ne zgodi, ko vidi da se igrata 2 psa. Mojemu so ljudje očitno bolj zanimivi kar se igre tiče, kar je meni nekaj najbolj všečnega pri njegovem karakterju, glede na to, da se usposablja za reševalnega psa. ;D



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #42 : 09 Julij 2015, 15:08:31
Se sicer strinjam, vendar se včasih sprašujem, ali so nekateri psi sploh še lahko mladički, glede na to, kaj vse že obvladajo pri 7 tednih. Ne vem no, nekako mi ni všeč pretiravanje v eno ali v drugo stran.

D!! In halo! Vse se dela skozi nagone glede na njihov razvoj (tj. najprej skozi hrano, ker drugega ni - skratka, takoj ko zacnejo jesti pravo hrano), jih usmerja in jih NE PUSTI da delajo oslarije, ker je njihov vzreditelj prelen (ali pa ne zna), da bi jih usmerjal v prave stvari in ze zacel omejevati neumnosti (da ne bodo vlekli las, grizli prstov, vlekli hlacnic, metali vode iz posode...) Kje pa sem napisala, da poznajo ne vem kaksna povelja oz. ce se niso zreli, se od njih ne gre zahtevati ne vem cesa in na nevem kaksen barbarski nacin. Halo?!  Mladici, s katerimi se ljudje ukvarjajo, imajo bistveno bolj polno otrostvo kot pa tisti, ki so prepusceni sami sebi, da razvijajo nezeljena vedenja kakor zelijo - futer pa pada, pa se s tem nicesar ne oblikuje usput - ker ce se jih ne zaposli, se bodo pa sami - in kot kasneje to ni kul, tudi ze pri vzreditelju ne sme biti kul in se mora clovek posteno potruditi, da bodo njihovi mali mozgani zaposleni - da se psom dogaja. In ja, to ne gre z vsemi mladici - mora biti ustrezna genetika, nagoni, skratka, ce je pes sposoben ze necesa, je sposoben, sicer se pac caka, da bo.

Nika. Verjamem, da se nisi imela nikoli kopice mladicev, da bi jih klicala k jedi, ko je caz za malico in kaksen se spi...
Ce je odpoklic narejen tako dobro, da ga ima pes ze v podzavesti, bo lahko odreagiral nanj v trdnem spancu, sicer ne. Je odlicen pokazatelj kako dalec si ze z vajo.
In noben normalen ne bos sel unicevati odpoklica z dr&#%&$ psov za brez veze.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #43 : 09 Julij 2015, 15:25:51
Napisali si, da je vaš dudarček, pred odhodom znal sedi in počakaj. meni so ostale zadeve pomembnejše za naučit, kot sedi in čakaj. najprej gibanje, potem statika.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #44 : 09 Julij 2015, 15:55:35
Sploh nisem pomislila na to, da bi bili naučeni kakorkoli drugače kot na najprijaznejši možni način. Ampak ob prebiranju kaj vse že znajo pri 7 tednih -  čisto moje osebno mnenje - veliko preveč za to starost. Tu gre za podobno zadevo kot učenje mladičkov celega kupa trikcev, pa vse narejeno na hrano, da za v posodo ne ostane skoraj nič. Nekaterim je pes, ki si ga na ta način vzgojijo ful všeč, meni (in verjetno še komu) pa recimo ni.

Katere vaje je najbolje delat prej, statične ali v gibanju, je odvisno od mladiča, na začetku pač delaš tisto, kar mu najbolj leži. Kar se mene tiče je vaja počakaj najpomembnejša od vseh (tudi od odpoklica) in je ena od prvih vaj, ki jih naučim katerega koli mladiča. Vajo sedi je tudi dobro da znajo zelo zgodaj - izredno lahko jo je naučiti in je uporabna za vse - od kontrole skakanja v ljudi, čakanja na hrano, fehtanja, stopanja skozi vrata....


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #45 : 09 Julij 2015, 15:56:57
Če kdaj dobim papija ki me ne bo za hlače vlekel, ga nazaj nesem  ;)



Sedem

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #46 : 14 Julij 2015, 22:33:16
Evo, tretja šolska ura in totalni preobrat.
Zelo pozoren name, sva bila še pohvaljena iz strani starejših inštruktorjev. Sem bila zelo vesela, da ga ne zanimajo več toliko drugi :)
Drugače, pes je v hiši edini, ima pa veliko pasjih prijateljev različnij starosti in velikosti pa karakterjev. Vsaj 3x na teden je v družbi psov, dnevno jih srečujeva.
Vročina je vrjetno naredila svoje pa zgleda je rabil nekaj časa da je razumel da se tja ne hodi igrat.

Le tako naj gre naprej :)



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #47 : 15 Julij 2015, 08:08:57
Pridni! :D

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


majajama

  • *
    • Prispevkov: 93
    • Točke: 0
Odgovori #48 : 15 Julij 2015, 09:48:23
Se strinjam z Lanabelo. Meni je všeč, da pes IMA svoj karakter, s prednostmi in pomanjkljivostmi. Saj me včasih razjezi, ko jo pošljem v pesjak, pa samo obstoji in me gleda, češ "saj bom šla, ampak ko se bom jaz odločila za to" ;) In potem res (slej ko prej... :-\) gre in uboga moje zahteve. Ampak mi je všeč ta njena trma, prebrisanost, včasih tudi priliznjenost, pa norčavost, razbojništvo ipd.
Ko sva delali izpit po končanem programu A, sem nato opazovala višje stopnje in kar je več od BBH zame niso več psi, kakršnega si želim, kakršni so mi všeč. To so bolj roboti, totalno natrenirani (vsa čast njim in lastnikom sicer!), ampak ti lastniki imajo pse za drug namen, kot jaz. Moja je hišni ljubljenček, družinski član, družba in spremljevalka. In mi je dovolj, da uboga na odpoklic, na sedi, na prostor, pa "ne vleci", "ne skači" ipd. Se sploh ne bom sekirala, če ne bo nikoli na ukaz "poleg" hodila do centimetra točno s plečko pri mojem kolenu, če bo včasih namesto "sedi" šla v "prostor", če ne bo palice (ali žogice) spustila točno meni v roke...
 Rada imam psa s karakterjem, ki ni nujno 100 procentno usklajen z mojim  :D



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #49 : 15 Julij 2015, 10:08:06
Moja Heidi ima opravljenih znj razlicnih izpitov, ima par zmag v lovskih tekmah, tudi rezervni delovni naziv, pa je kot prvo hisni ljubljenec in ravno tako ima svoje mozgane, da z njimi misli. Se vec, lovski psi, kar ona je, morajo biti sposobni delati sami, neodvisno, ker marsikdaj jim clovek ne more pomagati. Pa tukaj nima nic vzgoja ali karkoli. Treba je potem vedeti, kaj clovek hoce, da si ve poiskati primerno pasmo in ustrezno delati z njo dalje (ce nekdo hoce psa, ki bo naredil vse, kar hoce lastnik, si bo kupil npr. bordercka in ne pastirsko pasmo).

In prav tako na IPO izpitih (ne vem, kaj je vse na tekmah) lahko vidis, da imajo psi "mozgane" in kaj naredijo po svoje (morda se ne natrenirani v nulo, ali...). Ce se prav lotis zadev, tudi ti psi niso roboti in so lahko cisto v redu hisni ljubljenci. Ce seveda lastnik to zeli od psa. Oz. vse se da, ce se hoce.

Drugace je pa nujni odpoklic nekaj, kar bi morali imeti vsi psi narejeni cim bolje in to ze iz legla. Lahko resi zivljenje/a.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #50 : 15 Julij 2015, 11:47:37
Verjetno se nismo razumeli. To, kar mene moti, je, da se hoče narediti prehitro preveč. Če ima pes iz legla narejen odpoklic, pa to da počaka, je seveda več kot super. Sicer pa "stopnja izobrazbe" in natančnost pri delu ne pomenita, da pes nima svojega karakterja in da ne zna misliti s svojo glavo (zna bit celo obratno ponavadi) Odvisno je od tega, na kakšen način je znanje pridobljeno in predvsem kaj se s psom dogaja, kadar ne dela (torej v njegovem prostem času)


BlackSwan

  • Gost
Odgovori #51 : 15 Julij 2015, 12:56:21
Meni je všeč, da pes IMA svoj karakter, s prednostmi in pomanjkljivostmi.

Dejmo bit realni, čisto vsi psi imajo svoj karakter (s prednostmi in pomanjkljivostmi), sej niso na biološki ravni žužka. Razlika je samo v tem, kakšen karakter je določeni osebi všeč, zato je grdo govoriti kot da imajo izključno samo samostojni in trmasti psi "svoj karakter" in nato še posploševati na pasmo.



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #52 : 15 Julij 2015, 13:21:46
Drzi BlackSwan. Noben pes ni rojen robot, ali pa psihicna pohaba (to ga naredi clovek) - pa cetudi dela na poligonu kot urca, ne pomeni, da nima zanimivega zivljenja izven poligona. Veliko ima sicer zraven pasma, a so znotraj pasme tudi razlike med psi - manjse kot med pasmami.

Drugace pa ce pes dolocenih nagonov nima razvitih, se da kaksne zadeve psa nauciti sele kasneje, preko klikanja (moj Drobizek, nas dudar oz. celotno leglo, ni dalo cisto nic v usta, kar ni bila hrana - pa smo se skoraj metali po trepalnicah, da bi jim igracke postale vsaj malo zanimive - skratka, ce pes nima genetike postimane za dolocene zadeve, potem ne gre nikamor in se se lahko tako zelo trudis - potem je pa druga vrsta psov, ki pa jih v njihovem razvoju komaj dohajas, se vec, tu in tam so korak pred tabo: vceraj je bilo misljeno, da gremo mimo ribnika pogledati potocek, pa je eden od mladickov skocil v ribnik takoj za mamo, potem jaz za njim, ker ne bi mogel ven, potem so pa hoteli se ostali... - tale ribnik je bil misljen da ga spoznajo na tak nacin cez kaksen mesec in ne vceraj).


jax

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #53 : 28 Avgust 2015, 15:14:50
Živjo,

čez pol leta bom zelo verjetno domov pripeljal kužka - frenchie. Prej bi se rad pripravil, da bom lahko začel s pravilno vzgojo. Mogoče je vprašanje čudno, ampak ali obstaja kakšen tečaj, ki bi ga lahko opravil še preden dobim kužka, da bi bil že takoj pripravljen z njim pravilno delati? Ali pa se temu tečaju enostavno reče knjigo v roke in prebrat?  :)



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #54 : 28 Avgust 2015, 16:24:19
Verjetno bi se dalo v izbrani pasji šoli zmenit, da bi prihajal samo poslušat.



Boo

  • *
    • Prispevkov: 400
    • Točke: 0
Odgovori #55 : 28 Avgust 2015, 16:45:35
Vprašaj, v šoli če lahko prideš opazovat. Malo lahko tudi po youtubu pobrskaš. Meni je kikopup zelo všeč.



jax

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #56 : 29 Avgust 2015, 09:55:22
Hvala za odgovore, se bom pozanimal v eni od sol, ce je mozno :)



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #57 : 03 September 2015, 22:54:35
Jax, odvisno od kod si. Na KD Ljubljana imajo večkrat svetovalne urice in točno taka predavanja kjer ti razložijo osnove.



Collie

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #58 : 03 Marec 2016, 17:17:35
Pozdravljeni vsi pasji ljubitelji (:
Imam vprasanje glede šolanja psa. Imam namreč mladiča border collija. Star je 9tednov. V dveh tednih, odkar ga imam, se je naučil že ogromno, se mi zdi(odpoklic, sedi, prostor, roll over, tačka, druga tačka, obe tački, hoditi za mano, se ustaviti na ukaz pa se par trikcov). Zdaj pa me res zanima vaše mnenje ali sploh rabi hoditi v malo šolo(za mladičke). Jaz sem ga mislila voziti v šolo, ko bo v puberteti. Kaj vi mislite oz. Kaksne so vaše izkušnje? Bi bilo vseeno dobro že zdaj začeti ali počakam, dokler ga imam se cisto pod kontrolo? :)



Keka

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 1
Odgovori #59 : 03 Marec 2016, 18:29:40
Meni se zdi pasja šola pomembna tudi zaradi socializacije in interakcije z drugimi psi. Če se družita z drugimi  psi in ve kako se odzivajo, potem najbrž male šole ne potrebujeta, če pa nima nobenega kontakta z drugimi psi bi pa jaz vseeno razmislila o tem.