Kastracija

Mašy · 202192

andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #330 : 19 Februar 2013, 15:30:10
Psa na štrik in lepo počasi. Naš je bil kastriran iz zdravstvenih razlogov pri desetih letih in je brez problemov hodil po stopnicah. Tudi operacija je bila bolj komplicirana in rana precej večja pa sploh ni bilo problema. OK. Prvi dan smo ga nesli, ampak smo v četrtem nadstropju.

Če te skrbi ali ga morda malce zanaša si pa lahko pomagaš tudi s kako brisačo, ki jo potegneš pod trebuh in mu pomagaš tako, da prevzameš del njegove teže.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


rooxye

  • *
    • Prispevkov: 291
    • Točke: 0
  • I love dogs more than you do.
Odgovori #331 : 19 Februar 2013, 19:41:32
Mogoče kdo ve kje je kastracija najcenejša pa da je vse skupaj še vedno izvedeno kvalitetno in profesionalno?

http://ilovedogsmorethanyoudo.tumblr.com/

Progressive Reinforcement Dog Training
Founded in science, ruled by ethics.


tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #332 : 01 Marec 2013, 14:48:52
Mislim da je kastracija dokaj poceni (sterilizacije so občutno dražje) . Okrog 70-90eur. Zdaj na začetku pomladi ima kar nekaj veterin akcijo 20% popusta na kastracije. Iz kod pa si?



rooxye

  • *
    • Prispevkov: 291
    • Točke: 0
  • I love dogs more than you do.
Odgovori #333 : 01 Marec 2013, 14:58:11
Lj z okolico pride v poštev. Če je kje občutno ceneje pa tudi drugod.

V poštev pride tudi Gorski Kotar na Hrvaškem, kjer sem vsak vikend...

Za 15kg so kolikor sem gledal cene 120+...?

http://ilovedogsmorethanyoudo.tumblr.com/

Progressive Reinforcement Dog Training
Founded in science, ruled by ethics.


tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #334 : 01 Marec 2013, 19:27:12
Jaz sem iz Gornje Radgone in sem danes pogledala prav na cenik, ker sem peljala našo samičko na sterilizacijo-piše, da je cena za kastracijo 15-25kg 60eur. temu moraš prištet še analgetik pa hemogram, tako da bi te prišlo cca 100eur minus 20%. To pomeni 80eur.
Drzgače pa ti predlagam, da greš na Vet kliniko v okviru Veterinarske fakultete. Mi smo tja vozili dvakrat psa na operacijo in je bila cena kar za nekaj odstotkov nižja kot pri zasebni ordinaciji.
Pa na to se resnično lahko zaneseš, da opravijo kastracijo strokovno. Tudi naš kuža je bil tam kastriran. :)



riry

  • *
    • Prispevkov: 70
    • Točke: 0
Odgovori #335 : 01 Marec 2013, 20:16:41
Poglej na veterini mačje hiše v Lj - mislim, da imajo daleč najugodneje S/K - pa glede na to koliko posegov so opravili odkar so odprti, tudi veliko prakse ;)



baron1

  • *
    • Prispevkov: 25
    • Točke: 0
Odgovori #336 : 04 Marec 2013, 15:45:23
Smo bili pri vetu. Stopnice po posegu kastracije niso problem, saj to ni tako globok poseg kot pri sterilizaciji in tudi pes ne obremenjuje toliko spodnjega dela kot sem mislila.

Za veterino Kamnik Perovo (sama bi dala pri dr. Lončarju-z njim sem zelo zadovoljna, glede na to da smo vsak mesec pri njih) je za 45 kg cena 132€. Tako da, mogoče je cena za manj težkega nižja.
Sem pa tudi sama se zanimala za Veterino Mačja hiša, pa mi je kolegica zelo odsvetovala, ker naj bi "baje" (ne me obtoževati, če to ni res) bili veti direktno iz šolanja in dokaj brez izkušenj. Je pa res, da imajo najceneje.

Pokliči še na Veterinarsko fakulteto (kolikor mi je znano, operirajo veterinjarji in ne študentje), mogoče bo kaj ceneje, glede na to, da so poleg tudi študentje.




tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #337 : 04 Marec 2013, 16:16:06
Na veterinarski fakulteti operirajo veterinarji, študenti zraven asistirajo. Vsaj v našem primeru je bilo tako.



tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #338 : 04 Marec 2013, 16:18:36
Aja, še to. Naša psička je bila v petek sterilizirana, pa ni imela nobenih težav z hojo po stopnicah. Prav tako ni potrebovala tistega obroča za zaščito. Vse je bilo ok. Je pa menda odvisno, če se ne motim, kaj zajema sterilizacija-pri mladih psičkah v večini primerov odtsranijo samo jajčnike, pri starejših pa tudi maternico. Zato imejo lahko najverjetneje tiste psičke, kjer gre za totalno odstanitev reproduktivnih organov za malo daljše okrevanje in s tem težjo hojo.



rooxye

  • *
    • Prispevkov: 291
    • Točke: 0
  • I love dogs more than you do.
Odgovori #339 : 04 Marec 2013, 17:02:21
Mi lahko tisti, ki ste kastracijo opravili pri starejšem(odraslem) psu poveste ali se je kaj spremenilo njegovo vedenje?

Predvsem me zanima, če so psi bolj mirni? Je namreč zelo vznemirjen... To je tisto vprašanje, ki me NAJBOLJ zanima.
Vem, da v teoriji naj se "zasidrana" vedenja naj ne bi ponavljala. Praktično pa se baje umirijo?

Tudi če je gonitev že vsakoletno "ustaljeno" dejanje se po kastraciji tudi če je pes kastriran naj ne bi ponavljalo? Prav tako je z pretiranem markiranjem, ne?

Tisti vaški samci, ki v njem čutijo konkurenco ga konstantno napadajo. Se bodo vsakotedenski napadi ponavljali tudi po kastraciji(zdaj, ko so navajeni, da ga napadejo vsakič)?



http://ilovedogsmorethanyoudo.tumblr.com/

Progressive Reinforcement Dog Training
Founded in science, ruled by ethics.


tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #340 : 04 Marec 2013, 17:06:12
V bistvu jaz nisem opazila, da bi se kaj ekstra spremenilo. Ko je bil kastriran je imel že 10 let in takrat se je že zaradi same starosti umiril. Ni pa nikoli pretirano markiral. Vidim pa pri svoji samici, da se je po sterilizaciji umirila.
Jaz sem sicer veterinarko vprašala, če bo razlika po kastraciji, pa mi je rekla, da se zna zgodit da bo bolj miren, ampak da to ni nujno. Tako da...



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #341 : 04 Marec 2013, 17:07:03
Od kolegice samec je bil kastriran tam okoli 4-5leta. Nekje po pol leta mu ni blo več jasno zakaj točno nos tišči v grmovje.  ::) Potem se je umiril. Pa je bil prej glavni vaški provokator.
Kaj bodo pa sosedovni mislili je pa predvsem odvisno od njih. Bojda enim kastrati celo ''dišijo'' po babje. Kakor koli važno je, da bo tvoj manj reagiral, pa se zna tudi to potem samo od sebe spremenit.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #342 : 04 Marec 2013, 17:10:21
Aja mirnost mojih sterilizranih psic...kaj je že to :D Enako nore babe kot prej oz primerjalno z nesterilizranimi...isti šmorn. Mirne so, ko je čas za to, ko je pa čas za žurko so pa vedno prve zraven.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


rooxye

  • *
    • Prispevkov: 291
    • Točke: 0
  • I love dogs more than you do.
Odgovori #343 : 04 Marec 2013, 17:13:36
Hvala. Ma, odlašam s kastracijo že dva mesca pa mislim da je skrajni čas da preizkusimo še to...

Je možno da postane len?
Ker to bi me pa pošteno motilo - želim namreč z njim delati trike, ko se popolnoma umiri hoditi na agility... Tako da lenega psa res ne bi rad. :)

In pa še to: se glavne spremembe(ne zanimajo ga psice, neha pretirano markirati...) zgodijo takoj po kastraciji ali čez nekaj časa?

Ne mislim te mirnosti... Govorim o tem da je moj živčen....pretirano živčen. Ko so gonitve je v bližini psic z njim štala... Pa tudi nasplošno čutim tisto njegovo notranjo živčnost, vznemirjenost...  Problem je, da zunaj nikoli nima časa za mirnost.... To je tisto kar upam, da bi kastracija pomagala.

http://ilovedogsmorethanyoudo.tumblr.com/

Progressive Reinforcement Dog Training
Founded in science, ruled by ethics.


tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #344 : 04 Marec 2013, 17:26:34
Mislim, da se bo v tem smislu skuliral. Vsaka kastracija ali sterilizacija prinese neke spremembe, pri nekaterih je bolj vidna kot pri drugih. Je pa res, da je seveda odvisno kdaj je pes steriliziran/kastriran.
Ni pa res, da odrasel samec po katsraciji drugim/nekaterim diši kot samica. Niso moda edini proizvajalec testosterona, še vedno je samec, še vedno ima več testosterona v telesu kot samice, samo da je po katsraciji ta nivo manjši.
Če že, izgubijo svoj specifičen vonj psi, ki so kastrirani/sterilizirani pred prvo gonitvijo, pa še to ni nujno.
To je recimo kot pri funkciji vranice...vranica je za ljudi kot živali zelo pomemben organ tja do pubrtete-zato je problematična odstranitev vranice pred tem. Kasneje, ko je pes odrasel, vranica nima več tako velike funkcije, da bi z odstranitvijo le-to ogrožali življenje psa. Lahko se recimo pojavi, da ima slabši imunski sistem...pa lahko povem, da so našemu opdstranili tudi vranico, pa ni bilo težav.
Hočem povedat, vsak organ ima svojo funkcijo, in z odstranitvijo določen organov se dogajajo spremembe, pri nekaterih večje, pri drugih manjše. Je pa recimo kolegica morala prav tako pri psu odstraniti vranico in njegov imunski sistem je bil kakšno leto v totalnem razsulu...
Rooxye, koliko je pa tvoj pes star?



tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #345 : 04 Marec 2013, 17:32:01
Aja, rooxy, tudi če ga bodo študenti kastrirali ni to nič takšnega. Vedno je prisoten zraven veterinar, ki spremlja celoten postopek in vodi študenta. To je v bistvu rutinska operacija in ni bojazni, da bi ti ga kdo zašuštral...če bi vedeli kakšne operacije je imel naš pes na veterinarski...takrat bi rekli, da so to resnično velike operacije..pa ni imel nobenih težav z kakšnimi stopnicami in podobno...



rooxye

  • *
    • Prispevkov: 291
    • Točke: 0
  • I love dogs more than you do.
Odgovori #346 : 04 Marec 2013, 17:36:05
Star je 4 leta.

http://ilovedogsmorethanyoudo.tumblr.com/

Progressive Reinforcement Dog Training
Founded in science, ruled by ethics.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #347 : 04 Marec 2013, 17:39:27
Seveda je živčen v bližini psic. On bi pa, ne gre/ne sme :P ni fino bit skoz ''repetiran''. :D
Zakaj se enim zdijo psi po kastraciji leni? Zato, ker prej dirkajo in jih aktvino vlačijo na sprehodih od grma do grma. Pa skoz bi bli zunaj. Pridejo noter pa gasa nazaj vn. Sploh v ''vročih dneh''. Potem pa tega ni več. Ostala živahnost je povezana z ukvarjanjem lastnika. Posledično rejenje psa. Seveda je nekaj odvisno od hormonov...ampak po večini pa jih poznam debelih kastratov samo zaradi tega, ker pes ne dirka več okrog, začne ga lastnik zanimat...lastnik ga pa pita ''čemepatakolepogleda''. ;)
Saj pravim od kolegi pes je po pol leta povsem pozabil. Do takrat pa tko po malem ''kwa zdj to voham ???''   ::)
Torej, če si se odločil...samo potem ga motiviraj pa bo. Hrano mu eventuelno kako light potem daješ. Ampak če ti kaj pove podatek. Moje 3 sterilizrane imajo po navadi hrano za zelo aktivne pse, pa sta dve kljub temu izredno suhi eno pa čisto en malo nazaj držimo.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #348 : 04 Marec 2013, 17:40:13
Mislim da se bo pomiril kar se tiče samic, bo pa še vedno živahen, saj je še mlad pes. Ni bojazni. ;)



tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #349 : 04 Marec 2013, 17:45:00
V bistvu, ni direktne dokaza, da se pes po kastracij redi zaradi same kastracije. čeprav je prebava po kastraciji počasnejša, ampak z enakim tempom od prej, se pes ne bi smel zrediti. Če bo jedel isto kot prej in se tudi gibal isto kot prej, potem bo njegova kilaža ostala tam kjer je bila.



rooxye

  • *
    • Prispevkov: 291
    • Točke: 0
  • I love dogs more than you do.
Odgovori #350 : 04 Marec 2013, 17:51:42
No pa še enkrat bi prosil odgovor konkretno na tole vprašanje.

Zdaj so nekatera vedenja pogojena hormonom. Se pravi ima en kup vedenj pogojenih hormonom, nagonu, ki jih sicer odpravljam a včasih hormoni pač zmagajo.

Bo te težave lažje premagovat, ko ga bo k njim spodbujala le še navada, ne pa hormoni?

Se pa opravičujem ker toliko sprašujem  :-[, samo želim točno vedeti kaj lahko pričakujem in kaj je brezpredmetno pričakovati. :)

http://ilovedogsmorethanyoudo.tumblr.com/

Progressive Reinforcement Dog Training
Founded in science, ruled by ethics.


tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #351 : 04 Marec 2013, 17:59:59
Točno tako. Nekaj bazirana podlagi hormonov, nekaj bazira na podlagi izkušenj in navad.
To je tako, kot banalen primer-grizenje nohtov. Najprej začnemo gristi nohte zaradi nervoze, potem nam pa to pride v kri in delamo to iz navade.. ;)
Katsracija ni tako slaba stvar. Tudi če ne bo pomagala v takšni meri kot si želiš, je še vedno psu zaradi kastracije prišparana marsikatera muka, ki bi se lahko pojavila v starosti.
Sem pa skoraj prepričana, da bo kastracija prinesla neke pozitivne spremembe.  ;)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #352 : 04 Marec 2013, 18:09:02
No takole. Kastracija starejšega (dokazano) spremeni presnovo. Kar precej. Tudi če se pes ne zredi se skoraj vedno spremeni razmerje med mišicami in maščobo. Odvisno od njegovega metabolizma je, ali se bo ob enaki hrani in gibanju redil ali ne. kar precej se jih, precej jih pa samo izgubi linijo (postanejo žaklasti).
Po kastraciji se počasi umiri kar se tiče gonečih psic (čeprav so nekateri kastrirani samci še vedno sposobni naskočiti samico), večina jih tudi manj ali skoraj nič markira. Teritorialna agresija (do ljudi in do psov) se ne spremeni, agresija zaradi "dominance" se ne spremeni, agresija do drugih samcev se lahko zmanjša, lahko ostane enaka, lahko se poveča. Drugi samci do kastratov načeloma niso agresivni, jih pa zelo pogosto vztrajno naskakujejo (tudi samice jih).
Pri nekaterih pasmah je posledica kastracije dlaka slabše kvalitete ("mladičkasta")ki jo je težje negovati in se hitreje premoči in maže. Pes ima manj težav s povečano prostato in ne more dobiti raka na modih, se pa poveča možnost za  ostale oblike raka (tudi na prostati), več je hormonskih težža in težav z imunskim sistemom.


rooxye

  • *
    • Prispevkov: 291
    • Točke: 0
  • I love dogs more than you do.
Odgovori #353 : 04 Marec 2013, 18:12:48
Ojej.  :-[ :'(

Zdaj sem pa spet v dvomih. Preedvsem me skrbi to, da se poveča možnost za nastanek raka in pa da se lahko poveča agresija do psov.  :-\

Bom še enkrat vse razmislil in pretehtal ali se splača...  :)

http://ilovedogsmorethanyoudo.tumblr.com/

Progressive Reinforcement Dog Training
Founded in science, ruled by ethics.


tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #354 : 04 Marec 2013, 18:22:28
Presnova starejšega psa je avtomatsko počasnejša, ne glede na kastracijo. Starejši psi se redijo zaradi počasnejše presnove in manj gibanja. Starejšega psa smo kastrirali, pa se ni zredil zaradi kastracije, ampak zaradi obveznega mirovanja en mesec, ker je bila operacija obsežnejša.
Kar se tiče raka po odstarnitvi mod-to tudi ni res. !!! Prostata se po katsraciji zmanjša in je v fazi mirovanja. Pogoste ciste na prostati, rak na prostati, povečana prostata je težava predvsem pri psih ki niso kastrirani.
Prav tako ni nikjer povezave med kastracijo in oslabljenim imunskim sistemom, saj sama moda ne igrajo vloge pri imunskemu sistemu-to vlogo igra v neki meri vranica in predvsem limfni sistem-bezgavke.
Največ hormonskih težav je spet pri psih, ki niso kastrirani in ne pri tistih ki so.
kar se pa tiče dlage..moj pes je imel po kastraciji fantastčno lepo dlako. Prej je imel zelo redko dlako na nekaterih mestih (rep, hrbet), po kastraciji se mu je dlaka na teh mestih zgostila, po strukturi je ostala ista-rahlo žimasta. Nisem pa iemla nobenih težav z nego dlake-isto kot prej.



tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #355 : 04 Marec 2013, 18:24:00
Še to, po mirovanju, ki ga je moral imeto en mesec, smo ga nato v manj kot dveh mesecih spravili na njegovo kilažo pred kastarcijo-odmerek hrane je ostal isti, torej samo z rednim gibanjem.



rooxye

  • *
    • Prispevkov: 291
    • Točke: 0
  • I love dogs more than you do.
Odgovori #356 : 04 Marec 2013, 18:25:39
No mislim da sem se odločil. Hvala vsem za pomoč! Konec tedna prekličem veterinarske postaje in se še pogovorim z veterinarji.  :o

Iskrena hvala vsem za pomoč!

http://ilovedogsmorethanyoudo.tumblr.com/

Progressive Reinforcement Dog Training
Founded in science, ruled by ethics.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #357 : 04 Marec 2013, 18:32:00
Kaj se bo zgodilo z agresijo do drugih psov ne moreš vnaprej predvideti - če samo reagira na postavljanje drugih samcev bo verjetno bolje, vprašanje pa je, kako se bo odzival na naskakovanje (zanimivo je, da tudi ne naskakujejo vseh, ampak tiste, ki jih pa lahko tudi zelo vztrajno in nesramno celo samice). Zaradi raka pri kastraciji odraslega psa se ni treba žreti, saj ne gre za ne vem kako velik %, bolj se pozna pri kastriranih pred puberteto. Za premislit je samo, če je pasma kot taka ali po sorodstveni strani nagnjenost k raku velika. Sem pa večkrat pri samcih, ki so bili kastrirani kot starejši opazila da so imeli kakšno leto po kastraciji precej več zdravstvenih problemov kot prej, a so se s časom spet stabilizirali.
Če je okrog vas veliko gonečk in ima pes zaradi tega težave, se kastracija še vedno splača. Če pa bi radi s kastracijo rešili vedenjske probleme druge kot so goneče psice, pa ne.

Pri kastratih je manj težav s povečano prostato in s cistami, žal pa so nove študije tisto o manjšem pojavljanju raka na prostato ovrgla. Ga je nekoliko več kot pri nekastriranih, tako kot tudi ostalih oblik raka - povečanje ni zelo veliko, je pa in je posledica izgube varovalnega učinka spolnih hormonov. Hormonski sistem je kompleken in če nekaj odvzameš, se lahko poruši ravnotežje. Zato se poveča možnost za hormonske težave, od premajhnega delovanja ščitnice naprej. Zaradi porušenega ravnotežja in izgube zaščitne vloge hormonov se poveča možnost za nastanek avtoimunskih bolezni.
Pa še nekaj: ekstremno visoko starost doseže precej več intaktnih živali kot kastratov in steriliziranih samic - spet posledica zaščitne vloge spolnih hormonov.

Kar se tiče dlake imajo težave predvsem nekatere pasme recimo irski seter, zlati prinašalec, samojed. Dlake je preveč, je predolga in pregosta, se moči in maže.


tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #358 : 04 Marec 2013, 19:17:56
Ne morem se strinjat v celoti....saj povezavo med katriranostjo, prirojenimi boleznimi in še v upoštevajoč okoljke faktorje je težko dokazovati nastanek raka zaradi (ali samo zaradi) kastracije.
moj briard je doesegl staorst skoraj 13 let, kar je za to pasmo lepa starost. Ni pa poginil zaradi posledice kastracije in/ali pomankanja kakršnihkoli hormonov.
Naj povem, da so mu morali poleg mod odstraniti tudi celoten penis, aj je dobil raka na penisu. Ob pregledu pred posegom je imel povečano prostato, številne atipične ciste po prostati, povečano vranico, povečane bezgavke na vratu. vs ekar bi lahko predpisala pasmi-briard-kot njihova nagnjenost k boleznim je tumor na vranici, ki pa se je s pregledom odkril šele lepo in pol kasneje.
povečana vranica in bezgavke so bile lahko reakcija na tumor, ni pa nujno (kar je zatrdila tudi vet). Vranica in bezgavke so se po operaciji in kastraciji znormalizirale, kar pomeni, ne raven dve leti starega psa, ampak na raven 10 in več let starega psa.
Torej je indikacij za tumor, še posebej tumorje prostate velikovečja med tistimi, ki niso kastrirani.
Prilagam citat vet:
Kastracija psa pomaga pri teh neželenih spremembah vedenja, močno pa zmanjša tudi možnost kasnejšega obolenja prostate, raka na modih in v okolici anusa.
Najprimernejši čas za kastracijo je pri starosti 6-8 mesecev, lahko tudi pozneje. Vedeti pa moramo, da kastracija v kasnejšem starostnem obdobju lahko pomeni delno ohranitev nagona (markiranje, potepanje…).

in še..
NEKASTRIRANI PSI SO NAGNJENI K OBOLENJEM PROSTATE IN NASTANKU TUMORJEV
OBOLENJA PROSTATE
Zaradi delovanja spolnega hormona testosterona, ki ga izločajo moda, se pri nekastriranih psih lahko pojavi benigno povečanje prostate, rak prostate, bolj dovzetni pa so tudi za vnetje le te -  prostatitis. V vseh primerih se prostata močno poveča, pritisne na črevo, kar otežuje odvajanje blata in lastniki velikokrat mislijo, da je njihov kuža zaprt. Pojavi se krvav izcedek iz penisa, ki ga velikokrat lahko zamenjajo s krvavim urinom. Prostata lahko pritisne tudi na sečnico, zato je uriniranje lahko boleče, curek stanjšan ali lulajo po kapljicah. Pri vnetju lahko vaš kuža postane apatičen, ima vročino in neha jesti. Veterinar z rektalnim pregledom in ultrazvokom prostate ugotovi, da je le ta povečana, na njej lahko opazi tudi ciste. Pri benignem povečanju in cistah je terapija kastracija, saj z njo prekinemo izločanje spolnega hormona in s tem dosežemo zmanjšanje prostate. Pri vnetju pa so potrebni tudi antibiotiki. Rak prostate je zelo agresiven, ob ugotovitvi so velikokrat prisotni že zasevki v pljučih ali kosteh.
TUMORJI MOD IN OKOLICE ANUSA
Tumorji na modih se pogosteje pojavljajo pri starejših psih. Pri samcih se pogosto zgodi, da se ne spusti eno ali obe modi (take pse imenujemo kriptorhidi). Modo lahko zastane v trebušni votlini ali v ingvinalnem kanalu. Taki psi so še bolj podvrženi tumorjem mod saj je v  trebušni votlini in kanalu višja temperatura kakor v mošnji in velikokrat pride do sprememb celic iz normalnih v tumorske. Zato se kastracija pri kriptorhidih še toliko bolj priporoča. Tumorji v okolici anusa nastanejo zaradi stimulacije testosterona. Navadno se pojavijo posamično, lahko močno zrastejo in pričnejo krvaveti. Potrebno ga je operativno odstraniti, zraven pa se kužka še kastrira, saj tako močno zmanjšamo možnost nastanka novih tumorjev.

Poleg tega se sterilizacija smaic in kastracija samcev priporoča pred prvo gonitvijo, saj je pozitiven učinek v smislu preprečitve nekaterih bolezni veliko večje kot po kastr./steril. Za samice velja skoraj 100% zmanjšana možnost raka na seskih, vnetja maternice, cist na maternici ipd.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #359 : 04 Marec 2013, 19:28:44
Novejše študije so trditve starih že ovrgle, kar se tiče raka prostate (je pa res presenetljivo). In ja, to imaš prav, analne fistule so pri nekastriranih starih psih lahko huda nadloga, kastracija pomaga.

Dokazovnje zaradi česa je pes dobil raka ni mogoče, je pa možno delat statistike. Torej samo povečanje/zmanjšanje možnosti ali pa ni nobenega vpliva. Enako velja za avtoimunske in hormonske bolezni

Pa eno je kastracija/ sterilizacija zaradi zdravstvenih vzrokov, drugo pa kar tako ali zaradi odprave vedenjskih problemov.

Kastracija/sterilizacija pred puberteto ima več pozitivnih a na žalost tudi več resnih negativnih posledic. Osebno se za kastracijo/ sterilizacijo živali pred polno spolno zrelostjo in končano rastjo ne bi odločila pod nobenim pogojem, razen če bi bilo življenje živali sicer  ogroženo.

Torej obračaj kakor hočeš, vedno imaš rit zadaj. Nikjer nimaš samo dobrih strani ampak pookasiraš tudi slabe.