Kastracija

Mašy · 202213

martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #360 : 04 Marec 2013, 19:57:52
Poleg tega se sterilizacija smaic in kastracija samcev priporoča pred prvo gonitvijo, saj je pozitiven učinek v smislu preprečitve nekaterih bolezni veliko večje kot po kastr./steril. Za samice velja skoraj 100% zmanjšana možnost raka na seskih, vnetja maternice, cist na maternici ipd.

Samo na tole odgovor: ni res, da se priporoča kot pišeš in statistično drži, da se s sterilizacijo pred prvo gonitvijo in kastracijo pred delovanjem testosterona poveča možnost hemangio- in osteosarcoma.
Tudi pri kriptorhidih - mono ali bi,  se priporoča kastracija PO spolni zrelosti.
+ gre tudi za psihično zrelost, še posebno za pse, ki delajo.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #361 : 04 Marec 2013, 20:14:41
Seveda vsaka stvar prinese dobre in slabe strani-če imaš ali nimaš jajc.. :D :D :D malo heca..
Drugače pa me čudijo tele nove raziskave, ker jih nisem zasledila, niti mi jih ni omenil noben veterinar, pa imamo enega vet tudi v družini.
Kar se pa tiče kostneka raka je pa zeeeeeeeeeelo redek in spet je težka povezava zgolj med sterilizacijo in samim pojavom bolezni.
pojav recimo tumorja na seskih pri samicah je pa zelo pogost in velikokrat tudi usoden/posebej za pasmo briard govorim. Pri dveh briarkah, ki sem jih imela-obe z ponavljajočim tumorjem na seskih, nobena sterilizirana, obe kotili...prva pogin zaradi odpovedi srca med operacijo tumorja na seskih-starost 12 let, druga pogin zaradi metastaz na pljučih-13,5let, samec-evtanazija zaradi odpovedi zadnjih nog in zasuka želodca-starost skoraj 13 let, kastriran pri 10 letih.
Kar se pa tiče priporočil-do sedaj sem govorila z cca 8 veterinarji in vsi priporočajo sterilizacijo pred prvo gonitvijo. kar se pa delavne pse-kolegica ima avstr.ovčarko-je reševalka, steril. pri starosti 5 mesecev-brez težav.
se pa strinjam še enkrat-vsaka stvar ima dobre in slabe posledice...



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #362 : 04 Marec 2013, 20:54:16
Ni treba verjet, študije so dejstvo. Žal mi pa je, da je več kot očitno, da veliko veterinarjev ni v kontaktu z najnovejšimi študijami, sploh, ko so dostopne celo nam laikom.  Moja veterinarka se recimo nebi strinjala z izjavo telih vetov...

 evo eno:
http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0055937

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #363 : 04 Marec 2013, 21:33:56
Kar se pa tiče kostneka raka je pa zeeeeeeeeeelo redek

To absolutno NE drzi. Zal.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #364 : 04 Marec 2013, 21:44:00
za kostnega raka sem govorila za briarde, da je pri njih zelo redek. čeprav spada pod večje pasme.
pogostejši je predvsem pri dogah in irskih volčjih hrtih...



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #365 : 04 Marec 2013, 23:53:38
Tumorje na seskih smo pri nesteriliziranih psicah imeli v izobilju, smo jih sproti dajali ven ko so bili še zelo majhni, pri nekaterih so se tudi ponavljali, nobena psica ni niti poginila niti imela posledic zaradi tumorjev, vse so doživele starost nad 15let (večina krepko nad 15, najstarejša nad 20). Žal ima težave s seski tudi psica sterilizirana takoj po prvi gonitvi, sicer menda ni tumor, se pa nikakor noče pozdravit, tako da bo šel sesek po vsej verjetnosti vseeno ven. Pa bomo videli, kaj je. Pa je psica še mlada. In nedolgo tega sem videla pri psici, ki je bila zgodaj sterilizirana  tumor take gnjusne oblike ( lastnik je mislil, da je s sterilizacijo psico zaščitil pred tumorji in da je to kr neki), da je bil skoraj zagotovo rakast in vprašanje, če ni šel že naprej. Tako da.....Aja, tega, da je tista naprve omenjena psica tudi inkontinentna še nisem povedala....Pa da ji moram preštevat brikete ker se sicer v hipu razleze tudi ne.


tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #366 : 05 Marec 2013, 00:20:43
Za katero pasmo gre?



tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #367 : 05 Marec 2013, 00:37:47
Kaj pa to...
Podatke smo zbirali s pomočjo združenja "Animals without Frontiers", ki je poskrbelo za statistično dovolj veliko število informacij in je pridobivalo od pasjih gospodarjev podatke tudi po tem, ko je pes poginil. Združenje je tudi organiziralo transporte pasjih trupel iz celotne Belgije v incinerator v Boomu. Za vsakega psa je bil izpolnjen ustrezen vprašalnik.
 
Nekatere prirojene lastnosti psa (pasma in velikost) zelo močno vplivajo na življenjsko dobo psa in nanje lastnik ne more vplivati. Lahko pa vpliva na številne druge dejavnike. Študija je ugotovila, da vrsta bivališča in sestava družine lastnika na psa nimajo pretiranega vpliva. Najbolj izrazite posledice za življenjsko dobo psa sta imeli sterilizacija in vrsta hrane.
 
Sterilizacija lahko podaljša življenje psov, saj je povprečna življenjska doba steriliziranih živali v tej preiskavi znašala 12 let in 3 mesece, za nesterilizirane pa 10 let in 6 mesecev. Razlog je v tem, da sterilizacija zmanjša pojavnost določenih bolezni, kot so rak ali vnetja genitalij. Dr. Gerard Lippert in Bruno Sapy
ne vem kako to, da se raziskave med seboj izključujejo?



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #368 : 05 Marec 2013, 10:39:37
Citiraj
Za katero pasmo gre?
Upoštevala sem vse naše psice, ne samo moje. Zlati prinašalci, samojedi, husky mix, majhna terierska mešanka (to je tista, ki je živela neznano koliko čez 20 let), velika mešanka, ki ima v sebi RW. 6 je še živih, med njimi dve šestnajstletnici in ena v petnajstem letu. Eno (mlajšo) med njimi sem dobila sterilizirano, žal, ena je bila sterilizirana pri 13 letih, ostale so bile cele, enako že pokojni samec.

To, da dajejo statistične  raziskave različne rezultate ni nič posebnega - odvisno je kaj se gleda in kako. Ponavadi je povprečna življenska doba kastratov daljša, pa ne zaradi boljšega zdravja ampak so vzroki drugje (nekaj mladih povoženih samcev, ki so se potepali zaradi gonečk lahko fino zniža povprečno starost recimo. En zelo velik dejavnik, ki ga je v takšni splošni statistiki zelo težko ujeti, je odgovorno skrbništvo. Nekastriranega psa ne bo povozil avto, če mu bomo preprečili potepanje. Psica ne bo poginila zaradi vnetij ali tumorjev na seskih, če bomo na to možnost računali in bili pozorni, enako pri pozornem lastniku samec ne bo poginil zaradi raka na modih, rak na maternici pa pri psicah ni tako pogost, da bi vidnoi vplival na statistiko). Pri tej zgornji statistiki me močno čudi, da niso zaznali razlike v življenski dobi glede na bivališče psa - namreč psi, ki preživijo zime zunaj imajo načeloma vsaj kakšno leto krajšo življensko dobo, ker se pri njih prej pojavijo artroze.


tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #369 : 05 Marec 2013, 13:09:47
sem vesela, da imaš lahko kosmatince dolgo ob sebi.. ;D
Vseeno sem pa brala da imajo samojedi kar dolgo življensko dobo, 14-16let...?
Ne glede na vse, za briarde recimo piše življ. doba 10-13 let in so po tej teoriji vsi moji birardi doživeli zgornj mejo starosti, ne glede na kastr.-ali ne kastr.
Vsi po vrsti so imeli raka, nekaj je pasemske predispozicije, nekaj pa tudi vpliv same starosti na psa.
Kar se pa tiče tumorja na mlečnih žlezah je pa tako...da kadar je tumor viden in je samica stara cca 12 let, je veterinar ne bo operiral, če bo imela slabe izvide EKG-vet navadno svetujejo, da se tumor sicer spremlja, v primeru, da se razpoči, pa potem na operacijo. V bistvu je pa največja težava teh tumorjev, da se zelo radi ponavljajo in razi delajo zasevke v pljuča.
Glede bivališča psa je pa tako-odvisno kje pes zunaj spi-ali ima uto, izolirano itd. naša prva samica je živela zunaj v svoji uti, razen kadar je grmelo smo jo dali v klet, ker je bila streloplašna...pa ni imela ne artroze, ne revme nič podobnega...in v tistem času so vsi imeli zunaj pse v boksih, nobeden ni razmišljal da bi psa imel v hiši...pa so bili pogini psa skoraj v vseh primerih povezani ali z rakom, ali z možgansko kapjo ali zaradi odpovedi ledvic...kadar je šlo za zasuk želodca, pa so ponavadi psa pri višji starosti evtanazirali.



tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #370 : 05 Marec 2013, 13:10:17
Sem pa poslala tele linke veterinarjem, me zanima kaj se bodo oni razpisali na to temo.  ;)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #371 : 05 Marec 2013, 13:46:51
Hmmm, ne vem kakšne veterinarje imaš. Pri nas smo operirali psico z zasukom želodca pri 13 letih (seveda veterinarji pred operacijo govorijo, da je zaradi starosti zelo tvegano, pa kako pride po operaciji do srčne aritmije ect, predvideni stroški so tudi zelo visoki, ker pedvidevajo komplikacije, a odločitev je na strani lastnika. Naša je operacijo prestala brez vsake komplikacije in je šla naslednji dan že domov, po treh letih je še živa). Tumorji na seskih so šlo ven v velikosti od riževega zrna, največji ever je bil v velikosti fižola. Tako majhni načeloma še ne metastazirajo, operirali smo psice tudi pri 15 letih, pri teh se je delalo pod pomirilom in lokalno anestezijo. Ponavljajo sicer se, a če je dobro narejeno, se ne ponovi na istem mestu ampak pač na drugem sesku. Vsakega veterinarja, ki svetuje lastniku naj čaka na to, da bodo tumorji začeli pokati bi poslala direkt v pokoj. Vem pa da nekateri pri starejših psicah to še vedno počnejo. In ja pri eni psici smo imeli neverjetno srečo, ali pa je psica čudežno trpežna, saj je premagala velik sarkom v medenični votlini, pa ji je bilo prerokovano samo še nekaj tednov. Tudi ta še živi. Dve sta šli v 15 letu zaradi tumorja na jetrih, eno je pokopala možganska kap, druge pa je pobrala starost in ne bolezen.
Hja. Pričakovana življenska doba po literaturi za zlate prinašalce 10 - 12 (ne morem verjeti, a tako piše, naše psice so imele 14 - 16). Življenska doba za samojede pa je po istih virih 12 -14 (kar je dokaj realno, naše 15 -17 zaenkrat). Po istih virih je življenska doba briardov 10 -12 let. tako za primerjavo.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #372 : 05 Marec 2013, 13:52:01
Kerere linke? Da ti pošljem še kakšnega, če ti slučajno kateri  manjka.


tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #373 : 05 Marec 2013, 14:02:53
Ja tale link, ki ga je poslala Andreja..pa še nekaj sem jih našla na to temo-predvsem raziskave v ZDA. Imaš še kakšnega?



tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #374 : 05 Marec 2013, 14:12:21
Aja, glede tumorjev. Pri prvi samici se je pojavil tumor na sesku pri starosti 10 let, operacija je bila zelo rizična, ker je zelo slabo prenašala narkozo. Med opreacijo jo je veterinar kar dvakrat oživljal, zato, ko se je tumor pojavil skoraj leto in pol kasneje, so zaradi slabega EKG in starosti operacijo odsvetovali.
Pri drugi samici prvič operacija pri enajstih letih, ponovitev turmorja naseskih pri 12 letih, pri malo več kot trinajstih letih pri pregledu ugotovijo metastaze po pljučih in ponovni tumor na mlečnih žlezah, ki ji ni izraščal na ven.
Samec, prebolel dva raka, srce bp, zadnja operacija pri starosti 11 let. Evtanazija pa zaradi odpovedi zadnjih nog in popolne torzije želodca. Operacija pri njemu sploh ne bi bila problem pri takšni starosti. Šlo je bolj za smislenost operacije, glede na to, da so mu zadnje noge popolnoma odpovedale, tako smo ga imeli doma 1 teden, na protibolečinskih tabletah..in brez pomoči koga drugega, ga sploh nisem mogla spravit i hiše-imel je namreč 50kg.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #375 : 05 Marec 2013, 14:42:45
Telele gotovo že imaš, jih je še več, a se mi jih trenutno ne da iskati. Ko mi pride kakšen pod roke, ga pošljem. Se pa nabirajo, vsako leto jih je več.

Long-Term Health Risks and Benefits Associated with Spay / Neuter in Dogs - http://www.naiaonline.org/pdfs/LongTermHealthEffectsOfSpayNeuterInDogs.pdf
Non-reproductive Effects of Spaying and Neuteringon Behavior in  Dogs - http://www.acc-d.org/2006%20Symposium%20Docs/Duffy2.pdf
Determining the optimal age for gonadectomy of dogs and cats - http://avmajournals.avma.org/doi/pdf/10.2460/javma.231.11.1665
A Healthier Respect for Ovaries - http://www.gpmcf.org/respectovaries.html


http://news.ucdavis.edu/search/news_detail.lasso?id=10498#.URxUMXZBtoC.facebook




tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #376 : 05 Marec 2013, 17:56:01
Hvala za linke...ne vseh teh nimam, tako da jih bom posredovala, pa poročam kaj bom zvedla.  ;)



tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #377 : 06 Marec 2013, 14:48:24
Danes sem prejela enega izmed odogovor veterinarke...potrebovala bi kakšen link, kjer je opravljena kakšna raziskava, ki potrjuje, da je življenje katr. in steri. psov krajše, v primerjavi z drugimi... ;)
Torej njen odogovor je bil sledeč:
to študijo poznam, je pa res pred kratkim prišla ven. Pri samicah poudarja predvsem pojav več hemangiosarkomov in mastocitomov pri pozno steriliziranih. Ortopedske težave pa se bolj pojavljajo pri zgodnjih posegih.
Tako da so mnenja kdaj narediti poseg (če ga narediti) deljena in bolj stvar osebnega mnenja.
Tako kot ali sterilizirati/kastrirati sploh.

Pri samicah je zame stvar vseeno jasna, saj imamo v zadnjih letih, ko je precej psic steriliziranih, dosti manj tumorjev mlečne žleze in praktično nobenega nismo imeli pri psici, ki bi bila sterilizirana zgodaj. So pa pri tistih, ki so bile pozno (v zreli dobi). In ker je frekvenca tumorjev mlečne žleze zelo velika v primerjavi s hemangiosarkomi..., jaz še vedno svetujem sterilizacijo. Kljub starim ali novim spoznanjem.

Če so ti posegi narejeni zgodaj, se epifizne (rastne) linije kosti zaprejo kasneje (vpliv spolnih hormonov), zato so lahko te živali malo večje.

Torej, ali sterilizacija ali ne, v vsakem primeru nekaj izgubimo ali nekaj pridbimo. Kot sem že sama napisala, je tumor na mlečnih žlezah kar pogost in ni tako nedolžna stvar kot sprva zgleda. Na drugi strani pa so kostni raki tudi težava, ampak niso tako pogosti kot rak na mlečnih žlezah. Kot je napisala vet, se rastne linije kosti zaprejo kasneje in so zato psi veje rasti...zato pride do večjih abnormalnosti na kosteh-od raka do otropedskih težav in podobno. Zato je kostni rak bolj pogost pri tistih večjih pasmah (nemške doge, irski volčji hrti itd.). Vendar je umrljivost teh večjih pasem v večini primerov povezana z kardio težavami, ki se začnejo kazati z mravljičenjem predvsem v zadnjih tacah-pes si večkrat grizlja tačke in to naj bi bil eden izmed pokazateljev-da je pregled srca potreben. Prav tako danes psi obolevajo za skoraj vsemi vrstami raka-in kot sem napisala je recimo pri briardih pogost sarkom na vranici in ga žal ne moremo z ničemer preprečiti...spremljanje morebitnega nastanka srakoma na vranici pa spet ni tako enostavno. Povečana vranica še ni znak obolelosti, saj se ponavadi lahko vranica poveča že zaradi same starosti psa. prav tako je lahko le pokazatelj za kakšno drugo bolezen, ki jo pes preboleva ali pa jo celo že prebolel.
Naš samec je bil po rasti izven vseh standardov za briarde-z plečno višino 73cm in 50kg...pa če še upoštevamo, da je njihova konstitucija, da je daljši kot višji...to pomeni je njegov rastni hormon v mladosti pošteno deloval.. :D :D :D pa ni imel težav z kostnimi raki, displazijo kolkov, komolcev itd. na koncu so mu zadnje tačke odpovedale zaradi diskus hernije...imela pa je celo drugo paleto rakov...tako da je konec koncev odločitev v rokah vsakega posameznika...nobeden pa nima moči predvidevati za naprej-kaj bo in kaj ne bo... ;)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #378 : 06 Marec 2013, 15:59:32
Točno tako. Kot sem rekla: kakor se obrneš rit imaš vedno zadaj. Imaš + in imaš - (jaz poudarjam - zato, ker so plusi napisani vsepovsod kamor pogledaš, včasih močno pretirani, pogosto povsem zlagani). Odločiti se mora vsak sam na podlagi poštenih podatkov, ne pa na podlagi AR agitk. Meni se pri sterilzaciji samic edina zares velika prednost (ki ni nikjer omenjena) zdi to, da imaš pri zelo starih psicah (pri mojih pasmah po 15 letu) veliko težav z gonitvami, ki smo se jih sicer naučiti obvladovati, so pa zoprne. Običajne babje težave psic (tumorje na seskih, piometro) dovolj dobro poznam, znam pravočasno ukrepati, vem kako ukrepati in se jih ne bojim. Tako da zame sploh ni vprašanje. Kdo drug se bo odločil drugače.
Je pa nekaj. Če je pes nagnjen k rakastim obolenjem, bo raka tudi dobil. Na organih, ki so odstranjeni ga ne more, ga bo pa kje drugje. Ponavadi takega, ki se težje zdravi. Hormonska nihanja znajo povzročati probleme, pomanjkanje hormonov pa tudi. Predvsem je moteča izguba zaščitne vloge, ki pomeni povečano tveganje za veliko težko obvladljivih bolezni.

Aja, pri vplivu kastracije na rast ni glavni problem ta, da se rast pozneje zaključi in je pes kakšen cm višji, večji problem je, ker vse  kosti ne prenehajo rasti naenkrat. Če je pes kastriran takrat, ko se rastne linije enih kosti že zaprejo drugih pa še ne zna priti do nesorazmerja, ki povzroči večje probleme kot dodaten cm ali dva.


tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #379 : 06 Marec 2013, 16:27:08
Živjo, še evdno pa nsiem našla linka, kjer bi potrjevali da ster./kastr. živijo krajši čas...
Težava rastnega hormona je v tem, da lahko povzroči težav v smislu, da deluje dalj časa kot je potrebno, ne pa v smislu da je pes večji.



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #380 : 06 Marec 2013, 17:21:48
Pes je lahko višji in ožji...

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #381 : 06 Marec 2013, 18:55:31
Citiraj
Težava rastnega hormona je v tem, da lahko povzroči težav v smislu, da deluje dalj časa kot je potrebno
Ne govorimo o rastnem hormonu ampak o testosteronu, ki ima v razvoju organizma precej pomembnih vlog. Med njimi vpliva tudi na rast kosti. Če testosterona ni, se epifize zapirajo dlje časa - posledica je daljša kost.

Citiraj
Živjo, še evdno pa nsiem našla linka, kjer bi potrjevali da ster./kastr. živijo krajši čas.
Najprej je treba ločiti povprečno starost, ki je, zaradi že znanih vzrokov - (ne)odgovorno lastništvo - dejansko višja pri kastratih obeh spolov. Na "cele" živali je pač treba  paziti: jih imeti pod kontrolo,  občasno preverjati seske, moda, si pri psicah zapomniti kdaj so se gonile in koliko časa....Nič posebnega v bistvu, a za nekatere očitno preveč.

Govora je o ekstremni starosti, to je  30% nad pričakovano življensko dobo. Tu pa je velika razlika med živalmi, ki so bile kastrirane v prvih letih življenja in tistimi, ki so ostale cele ali kastrirane po 6 letu (8 pri manjših). Študij je zdaj že več, link imam samo do te: http://www.gpmcf.org/respectovaries.htmlv kateri je govora o vplivu ovarijev na starost psic. Govora je o 4.5 -9 krat večji verjetnosti, da nesterilizirane (ali zelo pozno sterilizirane) psice dosežejo ekstremno starost.


tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #382 : 06 Marec 2013, 20:02:59
Na tem linku ni ničesar... ??? ???



tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #383 : 06 Marec 2013, 20:08:32
Sem našla.  :)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #384 : 06 Marec 2013, 20:20:09
Citiraj
http://www.gpmcf.org/respectovaries.html
Sori, pri prvem se je  v naslovu znašel en v preveč.


tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #385 : 06 Marec 2013, 20:20:44
Vprašala pa sem tudi nekaj trenerjev kaj mislijo na steri.kastr., v koliki meri vpliva na obnašanje in šolanje psa..in pa tudi (ne vem kdo je že trdil tukaj na forumu, da takšni psi niso za delovne pse). Vsi so rekli, pa delajo na različnih področjih-mala šola, polic.psi, reševalci itd. da je v bistvu sterilizacija zgolj ok stvar, ker je lahko pes bolj skoncentriran na delo, ga ne ovirajo hormončki...še posebej če te izkušnje še nikoli niso imeli (torej ster. pred prvo gonitvijo). in vsi priporočajo, da se psičko/psa steril./kastr. pred prvo gonitvijo, če seveda lastnik nima interesa da bi psičko paril...



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #386 : 06 Marec 2013, 20:35:09
Tukaj boš pa dobila odgovorov različnih kolikor je trenerjev. V zadnjih letih sicer res vse pse, ki so namenjeni za vodnike slepih, pomočnike invalidom...pokastrirajo/sterilizirajo, a kolikor jih poznam nikakor ne pred dopolnjenim enim letom.  Reševalci eni imajo pse pokastrirani, pri različnih starostih, drugi ne, neke razlike v delovni sposobnosti med njimi ne vidim. Agilitaši  eni kastirajo/sterilizirajo, drugi ne, razlik v delovni sposobnosti nisem opazila, klasiki načeloma kastracij ne marajo, sterilizacije so - so, a načeloma raje ne. Policisti samic ne šolajo, samcev pa ne kastrirajo (mogoče tiste za specialne naloge, tega ne vem), vojaki svojih tudi načeloma ne. Lovci tudi ne.


chackk

  • *
    • Prispevkov: 34
    • Točke: 0
Odgovori #387 : 06 April 2013, 11:36:55
Mi lahko kdo pove kako je s temi šivi, ki naj bi sami odpadli po kastraciji? Nevem ali se šivi razgradijo ali dobesedno odpadejo. Mi smo namreč našega pred dobrimi dvemi tedni kastrirali, kasneje bili pri veterinarju na kontroli in rana se je lepo zacelila. Danes pa sem kaksen cm nad zarezo (rano) opazil, da mu ven gleda rozasta nitka od šiva. Je to normalno?



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #388 : 06 April 2013, 12:57:35
Tudi nam se je podobno zgodilo, in baje je normalno, ti zunanji šivi počasi začnejo iti ven, kakšen tudi poči, tako, da baje ni to nič sumljivega. Po desetih dneh, če si pes ni lizal in odprl rane je pa baje itak vse ok kar se tiče pa notranjih šivov. No, pri nas je zdaj že kak mesec od kastracije in se vidi samo še krastica. Se nam je pa tudi po kakih 12 dneh en zunanji očitno strgal in je celo bila mini ranica tam, pa so mi takrat pri veterinarju razložili zgoraj opisano. :)



chackk

  • *
    • Prispevkov: 34
    • Točke: 0
Odgovori #389 : 06 April 2013, 21:47:16
Hvala ti sibila :) bomo malo spremljali, pa bomo videli kako bo.