Šolanje1

Urška · 23560

Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #60 : 05 Februar 2013, 08:53:24
S_ara. Vesela za vaju :)
A lahko morda samo en predlog kje sta ga usračkali? No ne vem boš sama vidla če sem morda blizu ;)
Tam ko si ti na vsak način hotla delat s psom. Nista se še pa ''našli''. Ti si jo na nek način ignorirala (pa pod ignor se ne pomeni, da mirno stojiš pa čakaš na ljubega boga da bo psu dal signal da to pa ne gre) po drugi strani pa si ji vsiljevala delo. Nekako dejva delat dejva delat paaa deeej noooo...sama praviš zraven, da si bila že malce obupana/zafrustrirana...ker ni steklo tako kot si si želela.
Ko sta pa prešli na aktivno delo pri agiju...pa je najbrž psica videla koliko zanimivih Dejavnosti ji imaš za ponudit...a za to pa se splača. Dobri vodja ima dobre ideje. Ker sori hodit statično poleg pač ni dobra ideja za večino psov.  ;)
Skratka ne da si TI želiš - želet si mora pes. Želi si pa lahko samo če imaš za ponudit tisto, kar si želi. To v prvi vrsti pomeni, da si svojih želja sam ne more potešit (brez nadzora). In to da se ti potrudiš da imaš kaj za ponudit. Res pa je da se temu primerno da s šolo korigirat. Enim sede to drugim ono. Vama je pač agi. Bravo za vaju.  :-*

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #61 : 05 Februar 2013, 09:56:46
S_ara. Vesela za vaju :)
Ko sta pa prešli na aktivno delo pri agiju...pa je najbrž psica videla koliko zanimivih Dejavnosti ji imaš za ponudit...a za to pa se splača.

..........sedeti mirno pred štalo, lepo spremljati...... ;D
Kaj pa če S ara sploh ni naredila napake  ??? ............. če izuzamemo to kar je napisala: neuporaba prepovedi; seveda za to kar si pes želi? Al ni pravilno preusmerila?  ;D
Bi bila pa zanimiva definicija za ignoriranje .............. katero ob nepravilni uporabi ne deluje ;D Kaj pa če sploh ne deluje?

Tvoja ozkoglednost Lunetta ne pozna meja! Ko bodo pa psi postali kot na sliki, ki jo je postavil Davor, pa bodo tudi tvoji "nasveti" kaj vredni ................. najraje, da so tudi sedaj; za en mičkan procentek ;D



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #62 : 05 Februar 2013, 10:05:45
Pidog...to kar ti počneš...no tudi za to rabiš talent  :P :P

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #63 : 05 Februar 2013, 10:12:29
No da tle podiskutiram o vaji iz klikanja  ;D
Dva v paru brez psa. Vzame eden žogo drugi kliker. Vsak odboj žoge od tal se klikne. S tem vadiš timing klikanja. Se pravi točko ki jo želiš izpostavit/nagradit. Potem pa oseba, ki klika ''zviša'' kriterij, da se mora žoga nrp. odbit dvakrat, ali 1x od tal drugič od stene...dobra ''suha'' vaja. Pa prijetno zabavo.
Ker le tako lahko vodnika prej naučiš sistema...pri averzivih žal tudi pri učenju vodnika o pravilni uprabi ne gre brez psa.

Aja nisem jaz odkrila tople vode  :P 
http://www.kliker.si/?q=node/162
vaje so bolj koncentrirane na dvojni klik...ampak skoraj enako se da za začetek, delat enojnega.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #64 : 05 Februar 2013, 17:19:51
Pidog: brez izkusenj, znanja... pa tako suvereno spet hoces takoj ovreci hipotezo (tocno to je dala Lunetta in pozvala Saro, da pove ali je blizu ali ne "A lahko morda samo en predlog kje sta ga usračkali? No ne vem boš sama vidla če sem morda blizu"). To lahko odgovori le Sara in ne ti in ne jaz.

Ce bi sel v solo (pasjo), bi vedel, da mora instruktor mirno sedeti pred stalo in opazovati... ter pokomentirati, predlagati, pomagati, dati ideje, pokazati s svojim psom...

Preusmerjanje na kaj v njenem primeru?

Ignoriranje deluje tocno takrat, ko pes hoce nekaj od vodnika (okoli 30 s: http://www.youtube.com/watch?v=_Gu3YtT_zw8&list=PLI4ewqI8aUIvBiR_REtM5mRObmaR_uLZ-&index=1, mladicek skace, ignoriram, ker zelim da je miren, kaznovan je tako, da ni nagrade oz. se huje, dobi jo sorojenec on pa ne... posledica je to, da ker ne dobi nagrade za skakanje, kmalu preneha s skakanjem (tu in tam se ponudi, samo ni nagrade za to) - brez brcanja, uporabe kolen ali drugih bolnih metod - pomembnaje nagrada v prvem trenutku in pa tudi, da ob napacnem trenutku nagrade ni - posnetek je iz prvih korakov ucenja, ko psu na pozitiven nacin predstavis polozaje, z vabo, ki jo poskusas cim hitreje "odstraniti" - tudi prostor ucimo najprej z vabo, dalo bi se ta polozaj (kot tudi sedi...) uloviti, pa se mi dejansko ne da). Ko mu je vodnik zadnja briga, psu ignoriranje le "koristi". Vcasih je dobro premisliti, pa potem probati, pa spet premisliti, pa se kaj vprasati, prebrati, da bo potem bistveno manj neumnih trditev. Med vrsticami, od tebe se clovek ne more nicesar nauciti, ker znanja (zaenkrat) nimas, kar se prebere v vseh tvojih postih. Vse kar delas je, da v drek tlacis vsakogar, ki ima vec znanja od tebe, ki kaj pocne s svojim psom. V cem je poanta? Res mi gres s tem posteno na zivce... a je to smisel tvojih postov, da ljudi spravis ob zivce? Sploh vec nisi smesen!


In vedno smo vodniki tisti, ki delamo napake (dolocene iz nevednosti, druge iz nerodnosti...). Nikoli pes.

Eni pravijo blagor nevednim. Jaz pa pravim bogi tisti zraven nevednih, ker nevedni mislijo, da znajo vse in solijo pamet ostalim. Blagor jim le v tem smislu, da ne vedo, kako so se osmesili.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #65 : 05 Februar 2013, 19:43:41
Imej v mislih, da tudi za to morš bit talent.  ;) Kaj takega se ne moreš naučit do takšne doslednosti  :P

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #66 : 05 Februar 2013, 23:02:52
In zakaj pridem v zaključku do agilitya? Ker sem na agilityju dobila nasvete še od drugih, ki so takšne stvari že dali skozi, ker so mi povedali, kako naj popravim odnos, dali tudi neko spodbudo. Mogoče nama s psičko ni ustrezala ta šola, ker se nama niso toliko posvetili. Tudi jaz sem bila kriva, ker nisem spraševala in na glas razpredala o problemih, ki sva jih imeli tudi izven poligona. Mogoče je bilo tudi zaradi psice, ki je bila živahna in je rabila nek čas, da dozori. Zakaj sva rabili toliko časa nikoli ne bom vedela natančno in ali bi brez agilitya prišla do njene pozornosti tudi ne vem.
Tashi sedaj z mano sodeluje na sprehodih, spuščena je lahko povsod (pri konjih je spuščena in tudi če se ne ukvarjam z njo, ker npr. kidam, delam s konjem) ona lepo počaka pred štalo opazuje in čuva okolico. Pride na klic, me spremlja medtem ko hodim sem in tja. Z njo grem lahko na terene in lepo spremlja konja, seveda pa pri tem še šnoflja. Če srečave pse, se jim ali odmakne s poti ali pa se igra z njimi in potem priteče, če je prej ne pokličem.

Barbara10, tudi sam sem spregledal in od sedaj naprej samo "resno" delo in pozitivna motivacija ................. ker imam trenutno nekaj več časa, sva že začela. Prvi občutki so fenomenalni. Odnos se vidno popravlja in že spreminja v pravega.......prav čutim  :-*
Počasi napredujeva  :) (čeprav sem ga pred tem malo prebutal in obrcav)
http://www.youtube.com/watch?v=ygp2BhKSym0






njufkaAisha

  • Gost
Odgovori #67 : 06 Februar 2013, 08:37:20
Pol se pa lahko od Target kaj naučiš ;)

Nikoli nisem rekla da delam z  psi v Sloveniji,moje službene dolžnosti izvajam  v Avstriji :NEUFUNDLAENDER IN NOT.at,in NEUFUNDLAENDER IN NOT.de ,ter v Duisburgu Nemški ekipi :WASSERARBEITSGRUPPE am Wolfssee,če te kaj zanima ,si lahko ogledaš naše spletne strani  in z veseljem bom pokomentirala kakšno  vprašanje,pa lep zasnežen dan želim vsem na forumu.
http://www.wasserarbeitsgruppe.de/
http://www.neufundlaender-in-not.at/



njufkaAisha

  • Gost
Odgovori #68 : 06 Februar 2013, 08:53:26
no pa de še povem kaj o sebi,da nebodo slučajno leteli kakšni "čudni"komentarji,imam ta " privileg " da si lahko svoje delo razporedim tako kot mi najbolj odgovarja,(saj imam tudi tukaj obveznosti(otroci šola)),tako da grem v "tujino"samo za kak teden,ostalo pa delam doma (preko računalnika)razen ko imamo kakšno intervencijo da moramo kam po njufke, to se pa žal že dogaja že vsak mesec,veliko njufkov v državah ki so članice EU je zanemarjenih,in takšne potem ,če gre vse po sreči odvzamemo ter jim priskrbimo kvalitetno veterinarsko oskrbo in ljubeče nove  lastnike.
Žal sem tudi pri nas že videla zanemarjene njufke.Škoda.....
Pa še to jaz osebno delam samo z novofundlandci,tudi domov smo pripeljali eno njufko,ki je ostala brez mame,pa nebomo zdaj o tem.Kaj res ni nobenega njufka na štajerskem koncu,ki bi ga naša psička lahko spoznala(((za igro)))???.
Če koga kaj zanima ,pa kar pogumno,vprašajte...



Klaudija

  • *
    • Prispevkov: 124
    • Točke: 0
Odgovori #69 : 06 Februar 2013, 09:29:04
Aisha, kje na Štajerskem pa ste?
Naš najboljši pasji prijatelj je njufko, taki prijazni razigrani frajer. Lahko družino malo povprašam, če so za kakšno srečanje. Smo pa iz Maribora



njufkaAisha

  • Gost
Odgovori #70 : 06 Februar 2013, 09:42:57
Aisha, kje na Štajerskem pa ste?
Naš najboljši pasji prijatelj je njufko, taki prijazni razigrani frajer. Lahko družino malo povprašam, če so za kakšno srečanje. Smo pa iz Maribora
okolica slovenske bistirce :)



S_ara

  • *
    • Prispevkov: 23
    • Točke: 0
Odgovori #71 : 06 Februar 2013, 10:22:56
Lahko bi rekla, da se na začetku še nisva našli. Ona je bila pač navdušena nad vsem ostalim,  jaz pa sem hotela tudi kaj povadit tisto, kar smo delali v šoli oz. trikce. Nikoli nisem delala tega v zelo moteči okolici, ampak sem to poskušala v okolici s čim manj motnjami in da bi potem začele dodajat motnje. Notri je lepo delala (pod delanje ne mislim samo poleg, ampak predvsem trikce in bolj dinamične stvari pa tudi igro s cufo), vendar zunaj me je v celem enournem sprehodu pogledala mogoče 5x. Sej potem se je nekako malce izboljševalo, tako za kakšen milimeter v okolici brez motenj, še predno sva še na agility. Pa tudi problem je bil po moje v tem, ker sem bila zmedena in sem menjavala tehnike vsak teden sproti (enkrat sem jo ignorirala cel teden na sprehodih, drugič spet ne, verjetno tudi nisem ravno pravilno uporabljala ignoriranja, pa še kakšne druge tehnike sem poskušala, vendar se jih zdaj ne spomnim).
Nisva imele razčiščenih tudi pojmov, katera je en mičken pred drugo (pa nikoli ni imela dovoljenje biti na kakšnih posteljah, kavču, za hrano je mogla počakat, preden sem ji dovolila, da je lahko začela jest), verjetno pa sem spregledala oz. jih niti nisem poznala, kakšne druge male stvari s katerimi mi je v bistvu kazala, da se smatra ona za malo šefico. Bila je zelo samostojna (je sicer še vedno, ampak v mejah, ki jih jaz dovolim) in svojeglava (še sedaj skozi preizkuša, ali lahko nekaj presliši in se ji splača narest ali ne).

Bi mi bilo pa zanimivo vedet, če bi bila drugačna, če bi jo jaz znala zmotivirat (seveda je bila tudi v tem težava, ker kot pravi Barbara, vedno mi delamo napake), ali bi nama isto uspelo brez agija ali ne ter kakšna bi bila, če bi jo jaz malo bolj na miru pustila. Ali bi kasneje pokazala, kaj več interesa zame ali bi me gladko malo še vedno ignorirala in neupoštevala. Ne vem in nikoli ne bom vedla.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #72 : 06 Februar 2013, 12:23:50
S_ara: tibetanski terierji so tako kot ostale tibetanske pasme (pa polarci, pa nekateri pastirski, pa...) somostojni in samovoljni. taki tudi morajo biti. In take pse je težko zmotivirat da bi počeli nekaj kar je všeč nam, njim pa ne preveč. Si  znajo sami najti zabavo in zanimive stvari za počet. Za razliko od psov, ki so po naravi "vištuplis" in so že po naravi najsrečnejši, če lahko počnejo karkoli skupaj z lastnikom.
Povsem normalno je, da sta rabili veliko več časa, da sta "prišli skupaj" kot če bi delala recimo s pudljem ali borderjem. Če hočeš dobiti iz psa, ki je po naravi bolj ignorantski in samozadosten takega, ki bo s teboj z veseljem sodeloval in tudi kaj bolj zahtevnega naredil, je najbolje začeti že z majhnim mladičem. Skupaj počneta zanimive in zabavne stvari, sodelovanje pa je poleg tega da je zabavno  tudi nagrajeno. Psi ponavadi ne marajo vaj kot so hoja ob nogi, pa statičnih vaj, kot so sedi, lezi stoj. In ravno s tem se ponavadi začne v tečajih. Psa ne zanima in zato tudi noče sodelovati, sploh ko se začne vaje ponavljati. Tudi igra ali hrana tega ne moreta spremeniti. Če ga siliš, dobiš trmo. Tisto, kar psi radi počnejo so vaje v gibanju - skupno premagovanje oviric, naravnih ali postavljenih, pošiljanje na štorčke... pa tiste, kjer lahko sproščajo svoje nagone če jih imajo -prinašanje in iskanje skritih igračk.... Pri tem se pes zabava, zraven je pa tudi nagrajen - hrana, igrača, obvezno skupaj z vodnikovim navdušenjem. Na ta način se nauči ceniti nagrado, nagrada počasi postaja močna motivacija. Potem pa greš na trikce in nazadnje na  vodljivost in stacionarne vaje. A je torej kaj čudnega, če je psička zares začela sodelovati šele, ko sta začeli delati nekaj njej zanimivega?
Vsekakor se vztrajnost vedno splača, uspeh pa prinese veliko večje zadovoljstvo, kot če ga imaš "serviranega na pladnju".
Če bi začela motivirat že zelo majhnega mladiča, bi sicer dober odnos in voljo do dela dobila prej, bi pa vseeno morala vložiti veliko več truda in iznajdljivosti, kot pri vištuplis psu.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #73 : 06 Februar 2013, 14:32:53
Nikoli nisem rekla da delam z  psi v Sloveniji,moje službene dolžnosti izvajam  v Avstriji :NEUFUNDLAENDER IN NOT.at,in NEUFUNDLAENDER IN NOT.de ,ter v Duisburgu Nemški ekipi :WASSERARBEITSGRUPPE am Wolfssee,če te kaj zanima ,si lahko ogledaš naše spletne strani  in z veseljem bom pokomentirala kakšno  vprašanje,pa lep zasnežen dan želim vsem na forumu.
http://www.wasserarbeitsgruppe.de/
http://www.neufundlaender-in-not.at/

Pridni  ;D

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #74 : 06 Februar 2013, 16:46:27
In prav pri psu, ki nima voljeustreči je toliko bolj pomembna doslednost (enotnost sistema tudi lahko) ter ideje kaj pa je njemu zabavno. Več kot je preskokov in iskanja se v sistemu dela ...bolj si pes misli ''dej bom sam''. Ko to zalaufa je samo woow.  8) So mi pa všeč vodniki, ki sami začnejo razmišljat (in to v nekem kratkem roku ne par let), da očitno se ne najdeta. Pa išče kaj bolj ustreznega. Enkrat se najdeš ni kaj.  ;D lajk.
Mam pa sama psico z veliko volje (no edino voljo, ki jo ima :P) do ''ustrežljivosti'' pa sem imela ne malo težav najti primerno nagrado, ker ni ješča, žog pa tud ne moreš vedno in povsod metat :D Hja morem pa rečt da je zdaj ''dolgočasna''.  ;) Sicer skrajno nezahtevna, ampak če si prej navajen na same težake in da ti je prioriteta delat s težkimi je tak pes potem čisti dopust. :) Mi je pa dala za mislat, kaj vse zna bit za psa nagrajujoče. Uf vse prej kot hrana. Ter še najbolj zabaven del ki sva se ga naučili - da je lahko nagrada tudi ''delo''. Tako imaš vedno priložnost psa nagradit.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Target

  • *
    • Prispevkov: 270
    • Točke: 4
Odgovori #75 : 06 Februar 2013, 18:55:02
Nikoli nisem rekla da delam z  psi v Sloveniji,moje službene dolžnosti izvajam  v Avstriji :NEUFUNDLAENDER IN NOT.at,in NEUFUNDLAENDER IN NOT.de ,ter v Duisburgu Nemški ekipi :WASSERARBEITSGRUPPE am Wolfssee,če te kaj zanima ,si lahko ogledaš naše spletne strani  in z veseljem bom pokomentirala kakšno  vprašanje,pa lep zasnežen dan želim vsem na forumu.
http://www.wasserarbeitsgruppe.de/
http://www.neufundlaender-in-not.at/

Sem pogledala linka ampak žal ne razumem nemško.. v angl. pa nimajo.. kakšne vaje pa imajo pri reševanju iz vode? Jaz tudi delam z njufko, tudi izven Slovenije.. pri delu v vodi z njo uživam na polno, pri delu sama s sabo pa uživam malo manj hehe..

Andreja,
ne vem, če je glih za prehvalit hehe.. me je kap ko sem dobila decembra vaje za preizkuse v maju 2013.. za psico se ne bojim, ampak moje zmogljivosti bodo vprašljive.. razen če se nabildam do takrat.. :-[  8)



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #76 : 06 Februar 2013, 19:03:48
Ma glih za pohvalit te je! Videno in potrjeno!  :P :D

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Target

  • *
    • Prispevkov: 270
    • Točke: 4
Odgovori #77 : 06 Februar 2013, 19:19:35
joj hvala, kako si prijazna  :-*

ma zdej ne samo da moramo ven vleči utopljence in čolne, ampak mora vodnik znat še žrtev potegnit 2,5 metra pod vodo... in sicer najprej s psom plavata 70 m do lutke (plastičen utopljenec), ki jo je treba potegnit iz globine 2,5 m pod vodo. Pes vodniku pomaga tako, da plava z reševalnim pripomočkom, ki ga vleče na vrvi v gobcu in potem se obrne in odvleče še ven.. vodnik pazi, da ima lutka glavo vedno nad vodo… hoho, žurka bo!  :D



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #78 : 16 Februar 2013, 09:29:15
Osebno nimam nič proti kliker sistemu. Če imaš čas, kar upam da ga bom enkrat imela, si bom naklikala psa, ker me zanima kje so meje pasjega intelekta.
Ena od redkih izjav zadnjega časa na forumu, ki je vredna razmisleka in si jo bom vekomaj zapomnil !!!
.........jo MORAM še enkrat obelodaniti  ;D



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano