Navajanje na novi dom

SimplyS · 1886

SimplyS

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
: 28 Januar 2013, 10:15:37
Pozdravljeni,

že pred časom sem imela pse, potem pa ko so mi poginili sem 4 leta živela brez ob misli da ne grem več čez tako hude izkušnje, ko izgubiš kužka, enega, drugega...(vsi so bili stari seveda, ko sem jih izgubila)

Ampak je želja po pesku premočna, in včeraj se nam je pridružil kuža. Naš novi član ima 1 leto.

Tu se postavlja moje vprašanje (malce sem že pozabila) kako dolgo traja da se kuža navadi novega doma in ljudi. Revček je prišel k nam včeraj popoldan in od takrat ne je, ne pije zavlekel se je v za kauč in tudi če ga peljem ven da se polula ni nič od tega :((

Vem da rabi čas da se nas navadi in novega okolja, zanima me samo vaše izkušnje...kako dolgo, kaj ste naredili da je prišel do vas...

Hvala za vso pomoč,




andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #1 : 28 Januar 2013, 11:49:51
Odvisno od izkušenj psa, njegovega karakterja, od vas (če boste nevsiljivi recimo)... Vsekakor bo potreboval več časa kot mladič. Sprostil se bo počasi, pravi karakter pa lahko pokaže tudi čez kaki mesec ali več. To se ne da kar tako definirat.

Naš posvojeni takrat 8letni je rabil nekako 3 mesece… S starostjo večinoma rabijo malo več.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


sonce

  • *
    • Prispevkov: 305
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 28 Januar 2013, 12:36:57
Kot je rekla Andreja, trajalo bo par mesecev. Predvsem je sedaj pomembno, da pes osvoji vašo dnevno rutino, za crkljanje bo potem še celo življenje čas. Bodite do njega prijazni, ni pa potrebno siliti v njega z nežnostmi. Predstavljajte si, da vi pridete nekam na novo, pa vsi silijo v vas, pa bi vas objemali, vi jih pa ne poznate, ne veste, kaj se bo zgodilo itd. Ko bo pa osvojil rutino (sprehodi, obroki, česanje, igranje, ...), pa se bo počutil toliko varnega, da bo že prišel k vam po počohec ali dva (in potem vedno več ;)). Vztrajajte torej, da gre ven na potrebo, ga pohvalite, mu postavite meje (če bo kaj hotel gristi - mu ponudite njegovo igračo namesto tega), obroki ob pribl. isti uri, skratka, počnite, kar pač dnevno počnete, vključujte psa, kolikor se da. Ne razmišljajte o njem kot o uboščku, ker boste še bolj imeli željo ga božat, to pa mu trenutno povzroča samo še večji stres.  Prišel je k vam, kjer boste dobro poskrbeli zanj, tako da mu ta trenutek prav nič ne manjka. Ko boste šli skozi to obdobje, se boste čez čas zavedli, da je ta kuža tako vaš, kot bi bil pri vas že od nekdaj :).



SimplyS

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 28 Januar 2013, 19:51:09
Hvala obema, malo spodbude dobro pride :)

Vem da bo trajalo kar nekaj časa, ampak se mi ta trenutek tako smili...no bomo šli čez to in kmalu bo kot da smo skupaj že od nekdaj.

Hvala



Monk

  • *
    • Prispevkov: 28
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 04 April 2013, 18:00:33
Starejši kot je, dalj časa traja, veliko je odvisno tudi od vzgoje pri 'vzrejniku'. Imam tudi sam eno vprašanje, novi kuža noče in noče v pesjak, kjer je bil prej že en kuža. Pesjak oz. hiška je bila temeljito očiščena pa vseeno noče notri. Gre zaradi vonja drugega psa ali ga pač ne zanima spanje tam notri?

Lp



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 05 April 2013, 19:49:43
Kot prvo psi so rajši kot sami v pesjaku zraven družbe  ;)
Kot drugo. Odvisno ni samo od psa ampak kombinacije skupaj z lasntikom. Jaz z nobenim novim prišlekom nimam ''težav'' dlje kot dobre pol dneva (ok če ima vzgojne težave jih rešujemo dlje) ali še to ne. Če govorim o kontaktu. Ker preprosto se mi ne smilijo (zakaj bi se mi pa, če so na toplem in varnem ;)). Pridemo domov. Se razpakiramo. Pokažemo kje je voda in od kje bo prišla hrana (od mene). Potem pa jim dam popolnoma mir. Kot, da smo skupaj že nekaj let. Nobenih izrednih razmer. Če psu paše bit za kavčem...pa naj bo...in naj ima mir. Ob času hranjenja se ga pokliče mu ponudi obrok in to je to. Sicer se pa obnese tudi, če pes res nima pravega kontakta (pa da le nima fobij pred ljudmi), da se hrano tako usput iz žepa ponudi košček tu in tam. Kar ni posode za hrano in le ta pade na tla ko pes naredi mimohod. Predvsem pa ne silite vanjga in naj se vam ne smili. Psi to zelo dobro zaznavajo pa tudi če jih iz sosednje sobe zaskrbljeno kukamo kako se skrivajo. Vi bodite spontani pa bo pes toliko prej se sprostil. ;)
Kako pa ste prišli do kužka? Morda tudi kak podatek o njegovi preteklosti lahko pomaga pri ''sproščanju''.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Monk

  • *
    • Prispevkov: 28
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 08 April 2013, 12:15:17
Dobili smo ga iz legla 6 mladičev, kjer je bil od vseh najbolj umirjen-poleg mame, je bil zraven še nek shi-tzu. Ne bi rekel, da ni sproščen, ker se zelo dobro znajde v hiši in okolici, samo pesjak mu ne diši (oz. pasja hiška). Sicer ni nobene potrebe po tem, da bi ga silili notri, samo iz stališča pasjega mišljenja me zanima, zakaj ga pesjak ne zanima, vse ostalo pa :)