Šolanje1

Urška · 23598

Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #30 : 03 Februar 2013, 16:11:35
Lunette: reševalci večinoma niso pretirano zagreti za trikce (no nekateri so, večina pa ne) za razliko od agilitašev, ki so v veliki večini "mahnjeni" na trikce (in iz njih tudi izpeljejo marsikaj koristnega). Ne gre za to, da ne bi znali naučiti "lepe" hoje na povodcu, ampak imajo eni in drugi po večini občutek, da s tem, ko  takrat, ko ni pod komando zahtevajo capljanje ob vodniku ali celu sluzenje za vodnikom, psa brez potrebe zatirjo.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #31 : 03 Februar 2013, 16:35:09
No saj sluzenje in caplanje za vodnikom ko en smrkelj do neke oblike je zatiranje  :) in tudi res brez potrebno. Rajši vidim sproščenega psa meter pred mano samo, da se tudi brez sile obrne v mojo smer gibanja. Prikolice ne rabim za šlepat. Res pa je, da še nisem srečala reševalca ali agilitaša, ki bi mu pes brezupno vlekel, se zaganjal in ne je..b.. vodnika na drugi strani povodca.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Tempera

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 0
Odgovori #32 : 03 Februar 2013, 17:02:27

Lenette, škoda, ker nikoli nisi videla mene :) in "mojega psa", ki po dveh letih ni več moj. Agilitaško uspešen, zdaj, pod novim vodstvom še bolj, vleče pa tako, da mislim da bi v kakšni tekmi v vlek sani gladko premagal kakšnega haskija ali samojeda, pa ima bogih 12 kg. Pa niti ne vem kolk je bil problem v meni, ker psa, ki ga imam zdaj, naučen z istimi metodami, ukazi, načinom dela, je kot noč in dan. Pa se niti ne poglabljam preveč, ker je vsak dobil svoje. psi so zadovoljni tako, mi pa tudi :)



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #33 : 03 Februar 2013, 19:41:30
izjeme potrjujeo pravilo :P no ampak agresiven pa najbrž ni ;)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #34 : 04 Februar 2013, 11:56:20
lunettka, si premislila o morebitni kandiduri za predsednico KZS?
Meni je to približno tako beden argument kot tisti, da naj si svoje zavetišče odpre kdor hoče komentirat npr. njihovo zakonito poslovanje.
Veliko je ljudi, ki imajo znanje in sposobnosti za marsikatero funkcijo (ali pa celo obojega v veliko večji meri kot tisti, ki pozicije zasedajo), pa nimajo tovrstnih ambicij al majo pa druge razloge, da jih ne zanimajo.

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #35 : 04 Februar 2013, 13:20:06
Na neumna vprašanja in trditve pašejo samo neumni odgovori.
Rezultati skrajnosti so zmeraj skrajnosti  ;D

..........sam jo že ne bi predlagal..............morda za svetovne prvake :o .................ko bodo začeli štet v rikverc :)



solata

  • *
    • Prispevkov: 233
    • Točke: 0
Odgovori #36 : 04 Februar 2013, 13:41:51
Sleepy, si opazila, da niti malo nisi zmotila debate?

Nekje sem zasledila ta stavek: "Povej mi, kaj bereš, povem ti, kdo si!" ....samo branje zamenjaš s šolanjem  ::)....






njufkaAisha

  • Gost
Odgovori #37 : 04 Februar 2013, 15:37:57
Lunette: reševalci večinoma niso pretirano zagreti za trikce (no nekateri so, večina pa ne) za razliko od agilitašev, ki so v veliki večini "mahnjeni" na trikce (in iz njih tudi izpeljejo marsikaj koristnega). Ne gre za to, da ne bi znali naučiti "lepe" hoje na povodcu, ampak imajo eni in drugi po večini občutek, da s tem, ko  takrat, ko ni pod komando zahtevajo capljanje ob vodniku ali celu sluzenje za vodnikom, psa brez potrebe zatirjo.

Lunette: :)

Tako kot vsakega psa, tudi reševalca lahko začnemo šolati že v njegovi rani mladosti. Šolanje je sestavljeno iz poslušnosti, premagovanja ovir in iskanja. Najbolj pomembno pa je, da psa šolamo popolnoma brez vsake prisile, da trening temelji na igri in pozitivni motivaciji. Pes namreč nikoli ne sme dobiti slabih izkušenj, zaradi katerih mu reševanje človeških življenj ne bi bilo več zabavno. Psa moramo namreč pripeljati do tega, da išče zaradi lastnega in ne zaradi vodnikovega veselja.
Sicer pa je način šolanja odvisen od vsakega posameznega psa,ter njegovega vodnika.Med pomembnejšimi deli treninga je igra, ki mora postati ritual.Pse reševalce v večjem delu šolamo samo z igro,brez trikcev in večjih priboljškov...priboljšek je po pravilno opraveljenem "delu",večinoma samo žogica in igra.Motivacija ,vstrajnost,igra in nagrada je v ključni fazi zadovoljiva pri veh šolanjih,tako doma v šoli ali društvu in je čisto veeno ali je to čivava,novofundlandec,doga...ali čist navaden mešanček....v 99 procentih se da vsakega psa naučit vsaj tistih osnovnih ukazov.....
Pa dobre" debate "še naprej.... ::) :)



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #38 : 04 Februar 2013, 16:05:41
njufkaAisha...pa saj to se čudim. Ker vem kako poteka šolanje reševalca. In vem, da se dela na pozitivo, brez vab in brez korekcij...pa sem še vedno ''čudna'', ker se mi zdi normalno, logično in super da bi prav te iste osnove imel vsak pes, ki lahko tudi samo sobiva s človekom. Prav zaradi tega ker oni uporabljajo za nagrado še marsikaj razen hrane. Ko je ravno včasih pri klasikih ona fora - ''ne bom delal na priboljške, ker jih nimam namena celo življenje po žepih vlačit'' - pa ravno to je to - pozitivna motivacija izhaja iz marsičesa kot samo iz filanja šunk.  :) Tko da osnova isto- razlika v oblikovanju vaj glede na potrebo. Temu primerno se čudim, da lahko ena mala šola psa naredi pogojno sposobnega za nadaljno delo razen za sobivanje.  :)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #39 : 04 Februar 2013, 16:07:01
Khm. No ja. Bi rekla, da je večina reševalnih psov še vedno šolana kar lepo na klasičen način, brez nekega silno velikega odpora proti uporabi prisile (razen pri samem iskanju seveda). Se pa število tistih ki delajo po kliker sistemu ali njegovih izpeljankah povečuje. Igra je res zelo pomemben del šolanja, vendar je znaten del psov, ki delajo samo na hrano ali na kombinacijo hrane in igre (in nekateri vodniki znajo pri nagrajevanju narediti tako komplicirane obrede, da bi si moral marker skorajda po točkah zapisati..). Kar pač kateremu psu več pomeni. In o večjih priboljških....ko bi videla, kakšne priboljške  nekateri pripravijo svojim psom za nagrado na iskanju....Trikce imajo nekateri zelo radi in jih veliko delajo, čeprav niso potrebni za samo šolanje. Sploh ker ni malo psov, ki delajo tako agility kot reševanje, pa tudi kakšna druga kombinacija se najde.


Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #40 : 04 Februar 2013, 16:20:00
Sleepy, si opazila, da niti malo nisi zmotila debate?
Sem ja
 :D

Pidog načeloma se čisto strinjam, ampak kakšne reči so mi pa pač bedne.

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #41 : 04 Februar 2013, 16:27:55
Ja bi se mogla bolj natančno opredelit - delo na daljavo tam kjer razen s satelitom ne sežeš zraven  :P Oh ja nagrade pri markerju poleg igrače seveda, paštete, šunke, ...pač kar je psu ''pri srcu''  :P Da res ne bo kdo mislil, da pes dela zaradi sindroma Marije Terezije. Dela, ker je končna nagrada pri markerju vredna iskanja.  ;) Kakor koli pa je to delo zarad motivacije in ne prostovoljnega musa.
No pa saj konec koncev vidimo potelj razliko v delu na poligonu in delo na daljavo.  >:D
Ampak to še vedno ne spremeni dejstva, da osnovni kontakt v mali šoli spraviš na mejo, da pes ni sposoben delat naprej v reševanju al pa agiju, no ali bolje rečeno, da potrebuješ precej dela, da to spremeniš.

Moja utopična želja - da bi vsi psi (predvsem iz šol, ker se je za strokovnost celo plača) znali osnove - pozornost na vodnika, vodljivost in iz tega seveda pride odpoklic. Torej aktivno sodelujočega člana. Kaj se počne z njimi naprej je pa stvar posameznika. Je to šport, rekreativno prinašanje frizbija, ali dodatek k sedežni.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #42 : 04 Februar 2013, 16:50:49
Pravzaprav je nagrada pri markerju samo en (manjši) del tega, zakaj dober reševalni pes tako vztrajno in zavzeto išče. Drugi del je ta, da pes pri iskanju lahko sprošča svoje nagone, kar mu je že samo po sebi nagrajujoče. Pravzaprav samega iskanja niti ni treba posebej nagrajevati, nagrajuje se ponavadi vedenje po najdbi (nakazovanje, ki je za razliko od samega iskanja priučeno in ne prirojeno, pa to da ne skače po markerji ali ga zapušča).
Kakšna naj bi bila razlika med delom na poligonu in delom na daljavo? Saj je tudi na poligonu delo na daljavo (detaširanje)


njufkaAisha

  • Gost
Odgovori #43 : 04 Februar 2013, 16:54:39
Khm. No ja. Bi rekla, da je večina reševalnih psov še vedno šolana kar lepo na klasičen način, brez nekega silno velikega odpora proti uporabi prisile (razen pri samem iskanju seveda). Se pa število tistih ki delajo po kliker sistemu ali njegovih izpeljankah povečuje. Igra je res zelo pomemben del šolanja, vendar je znaten del psov, ki delajo samo na hrano ali na kombinacijo hrane in igre (in nekateri vodniki znajo pri nagrajevanju narediti tako komplicirane obrede, da bi si moral marker skorajda po točkah zapisati..). Kar pač kateremu psu več pomeni. In o večjih priboljških....ko bi videla, kakšne priboljške  nekateri pripravijo svojim psom za nagrado na iskanju....Trikce imajo nekateri zelo radi in jih veliko delajo, čeprav niso potrebni za samo šolanje. Sploh ker ni malo psov, ki delajo tako agility kot reševanje, pa tudi kakšna druga kombinacija se najde.


Ja ,tudi jaz poznam veliko vodnikov psov reševalcev ,ki delajo z priboljški.... trikci....kar se meni osebno ne zdi preveč smiselno,saj pri dejanskem reševanju hitro ostaneš brez "pohavale ki je je pes navajen,za majhno igračko pa se vedno najde v vskem žepu prostor.Mi pri psih reševalcih iz vode si z priboljški v bistvu nimamo kaj dosti počet,žogice ki bo veselo odskakljala v vodo,bo se pa vsak tak pes razveselil in tudi učni proces povezal z igranjem....
Več vodnikov ,več različnih metod učenja,v bistvu vsak naj dela to kar njegovemu psu najbolj ustreza,samo ne z prisilo ali "mučenjem".....



njufkaAisha

  • Gost
Odgovori #44 : 04 Februar 2013, 17:01:51
njufkaAisha...pa saj to se čudim. Ker vem kako poteka šolanje reševalca. In vem, da se dela na pozitivo, brez vab in brez korekcij...pa sem še vedno ''čudna'', ker se mi zdi normalno, logično in super da bi prav te iste osnove imel vsak pes, ki lahko tudi samo sobiva s človekom. Prav zaradi tega ker oni uporabljajo za nagrado še marsikaj razen hrane. Ko je ravno včasih pri klasikih ona fora - ''ne bom delal na priboljške, ker jih nimam namena celo življenje po žepih vlačit'' - pa ravno to je to - pozitivna motivacija izhaja iz marsičesa kot samo iz filanja šunk.  :) Tko da osnova isto- razlika v oblikovanju vaj glede na potrebo. Temu primerno se čudim, da lahko ena mala šola psa naredi pogojno sposobnega za nadaljno delo razen za sobivanje.  :)

 ::)Lunette
Moje načelo je ,prvo je treba vodnika psa naučit osnovnega principa učenja,nato lahko ta vodnik uči psa ,ker če sam ne dojema kaj sploh hoče od psa,je to potem težko izvajat(saj tud otroku moraš nekako dopovedat kaj lahko in kaj ne),(pri psu pa ni nič drugače,njega je pač potrebno naučit;pa čeprav skozi igro :D)in ni ga psa ,da igre nebi oboževal,zato se lahko skoraj vsakega psa da naučit tistih par osnovnih ukazov,res pa je da vsak pes potrebuje tudi čas,eni osvojijo hitro ,drugi pa rabijo malo spodbude in vztrajn osti vodnika. :)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #45 : 04 Februar 2013, 17:12:51
Citiraj
ki delajo z priboljški.... trikci....kar se meni osebno ne zdi preveč smiselno,saj pri dejanskem reševanju hitro ostaneš brez "pohavale ki je je pes navajen,za majhno igračko pa se vedno najde v vskem žepu prostor.
A dej no. Če je v žepu prostor za igračko, je v žepu prav tako prostor za kos sira ali hrenovke. Poleg tega pa so že narejeni psi navajeni, da če ne dobijo nagrade od vsakega markerja posebej, da jo bodo dobili pa na koncu, po iskanju,  toliko večjo. Na resničnih akcijah je včasih hrana kot nagrada celo primernejša. Sploh je fino, če je moč psa nagraditi na več načinov.
Citiraj
in ni ga psa ,da igre nebi oboževal
So. In niti jih ni tako malo. Sicer je moč z dovolj truda naučiti igro tudi te pse, a kot trikec oziroma vajo, ki se posebej nagrajuje. Tako naučena igra je uporabna za sprostitev, ni pa ne vem kako močan motivator, na katerega bi lahko kaj težjega "obesil"


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #46 : 04 Februar 2013, 18:15:11
Jp. Da je delo za motivacijo...ki naj nebi bila odsotnost neprijetnosti (no tudi to je vrsta motivacije). In seveda ljudi naučit dela s psom. Potem vse steče. Ampak dela s psom, ne pa kako naj vodnik psa ''prisli hočeš nočeš''.
Konkretno imam doma tri različne tipe psov. To je - en ne dela na nič razen na mojo pohvalo (najbrž eden na nekaj milijonov ::)) pravzaprav obožuje delo s klikerjem in njemu je noroooooo če mu rečeš pol še ''priden'' ::) Se mu pa pozna da je dudar. Priboljškov je vesel ampak mu niso glavni motivator. Glavni motivator je da je ''mami vesela'' :D Igra...ni zanj. U bistvu se igrač ogne. Moreš pa njegov frisek videt -čist zmešan in ne ve kam bi se dal od navdušenja, da je prav naredu. Potem eno, ki dela na igro in hrano (taka nezahtevna). Ter eno, ki dela za igračo ali božanje. Hrana je ena čist brez vezna stvar v lajfu :D

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Target

  • *
    • Prispevkov: 270
    • Točke: 4
Odgovori #47 : 04 Februar 2013, 18:18:41

Ja ,tudi jaz poznam veliko vodnikov psov reševalcev ,ki delajo z priboljški.... trikci....kar se meni osebno ne zdi preveč smiselno,saj pri dejanskem reševanju hitro ostaneš brez "pohavale ki je je pes navajen,za majhno igračko pa se vedno najde v vskem žepu prostor.Mi pri psih reševalcih iz vode si z priboljški v bistvu nimamo kaj dosti počet,žogice ki bo veselo odskakljala v vodo,bo se pa vsak tak pes razveselil in tudi učni proces povezal z igranjem....
Več vodnikov ,več različnih metod učenja,v bistvu vsak naj dela to kar njegovemu psu najbolj ustreza,samo ne z prisilo ali "mučenjem".....

In da še malo zakompliciramo: isti pes lahko npr. reševanje iz vode dela izključno z igračo in z "vgrajenim" nagonom, na poligonu pa Rally-O. večinoma s hrano (kliker), pa malo igre za sprostitev, kot je Lanabela napisala.

njufkaAisha, a reševanje iz vode tudi trenirate?



njufkaAisha

  • Gost
Odgovori #48 : 04 Februar 2013, 19:58:20
A dej no. Če je v žepu prostor za igračko, je v žepu prav tako prostor za kos sira ali hrenovke. Poleg tega pa so že narejeni psi navajeni, da če ne dobijo nagrade od vsakega markerja posebej, da jo bodo dobili pa na koncu, po iskanju,  toliko večjo. Na resničnih akcijah je včasih hrana kot nagrada celo primernejša. Sploh je fino, če je moč psa nagraditi na več načinov.So. In niti jih ni tako malo. Sicer je moč z dovolj truda naučiti igro tudi te pse, a kot trikec oziroma vajo, ki se posebej nagrajuje. Tako naučena igra je uporabna za sprostitev, ni pa ne vem kako močan motivator, na katerega bi lahko kaj težjega "obesil"

Povedala sem samo svoje mneje,mi delamo samo z nagrado IGRANJE,vsak vodnik pa ima svoj princip dela,če bi vredu prebrala komentar,bi to tud zasledila,saj nisem nobenemu pameti solila,mislim pa ,da ima vsak pravico da pove svoje mnenje.Vsak dela po svojih načelih,mi pač delamo tako.Nazadnje smo bili na treningu v Italiji in vsi z novofundlandci so delali izključno z igračo.
Tako kot sem že rekla,veliko različnih psov,veliko drugače razmišlajajočih vodnikov,različno delo.In še dobro da smo si tako različni,drugače ne bi bilo tako zanimivo.Več ljudi,več znanja....



njufkaAisha

  • Gost
Odgovori #49 : 04 Februar 2013, 20:01:10
In da še malo zakompliciramo: isti pes lahko npr. reševanje iz vode dela izključno z igračo in z "vgrajenim" nagonom, na poligonu pa Rally-O. večinoma s hrano (kliker), pa malo igre za sprostitev, kot je Lanabela napisala.

njufkaAisha, a reševanje iz vode tudi trenirate?

Načeloma ne,so določeni psi ki vodo obožujejo in imajo v nagonu da rešujejo "vse "kaj je v vodi,ja ,tudi natrenirat se pse da,samo vodo morajo oboževat.
Mi delamo samo z novofundlandci.



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #50 : 04 Februar 2013, 20:12:26
Načeloma ne,so določeni psi ki vodo obožujejo in imajo v nagonu da rešujejo "vse "kaj je v vodi,ja ,tudi natrenirat se pse da,samo vodo morajo oboževat.
Mi delamo samo z novofundlandci.

Pol se pa lahko od Target kaj naučiš ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


njufkaAisha

  • Gost
Odgovori #51 : 04 Februar 2013, 20:25:31
Pol se pa lahko od Target kaj naučiš ;)


Zakaj pa ne,znanja ni nikoli preveč....Target dela po svojih načelih,jaz pa po svojih,delam tako kot so me drugi vodniki "vodnih psov" naučili,do zdaj nisem imela nobenega problema z nobenim našim njufkom. Tako da ne razumem tvojega komentarja ??? ??? ???



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #52 : 04 Februar 2013, 20:32:57
Jaz sem imela v mislih reševanje po suhem, v vodi bi znalo biti nagrajevanje s hrano res bolj nerodno.
Je pa škoda, ker s tem izgubiš pse, ki jim je glavni motiv hrana in ne igrača.Tudi pri naših je dolgo veljalo - in pri nekaterih še velja - da je samo nagrajevanje z igračo primerno, o nagrajevanju s hrano je bilo slišati fuul mitov in legend, ki pa ne držijo. Prav žalostno je bilo videti, kako so sobesedno posiljevali z igro pse, ki jim do igre ni bilo prav nič.


njufkaAisha

  • Gost
Odgovori #53 : 04 Februar 2013, 20:45:07
lanabela  :-[
 saj pravim,vsak vodnik psa dela kot mu najbolj odgovarja,jaz pac delam z igraco,tezko je hrano v
vodo metat.... :-[



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #54 : 04 Februar 2013, 20:56:25
Saj sem napisala, da sem imela v mislih delo na kopnem  in ne iz vode.  O reševanju iz vode pojma nimam, tako da ne bom preveč pametovala. Se strinjam, da je v vodi nagrajevanje s hrano precej nerodna zadeva (z nekaj iznajdljivosti pa bi se verjetno tudi dalo, če bi na žogico ne šlo)


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #55 : 04 Februar 2013, 21:38:30
Jaz imam enega pesjana, pri katerem si lahko igraco samo nekam zataknem. Na hrano je pa nor... Doloceno obdobje ni hotel delati z nikomer razen z mano, sedaj dela z vsemi proti placilu/hrani. Kliker ima rad.
Npr. to je bil ucen izkljucno s hrano (en dan prej je bil spoznan z vonjem in besedo isci - vsega skupaj 10 min max, naslednji dan pa sva sla ze na travnik in zacela pocasi zakopavati): http://www.facebook.com/photo.php?v=2474133266622&set=vb.1651142049&type=3 - seveda po korakih tj. spoznavanje z vonjem (klik+nagrada v ustreznem trenutku), potem ucenje preiskave terena oz. spoznal se je z besedo "isci", potem iskanjem vodnja pod povrsino, ne prevec globoko... samo hrana, drugace ni slo.
Te dni sva zacela z oblikovanjem pocasi delati iz njega "prinasalca". Zaenkrat je pogled ze sel v dotik z nosom, samo je nato kar preskocil dajanje puppy dummyja v usta in ga je zacel prijemati z rokami (on je cisto drugacen glede tega od vseh nasih psov: edini ne da zadev avtomatsko v usta, temvec bo najprej uporabil roke: enako pri pasjih mislenih igrah, kjer morajo odstraniti pokrovcke: vsi nasi prinasalci dajo zadeve avtomatsko v usta, na zacetku mislijo, da je poanta v pokorvcku, on pa po pokrovckih grbavksa z rokami...). Potrebno bo malo vec casa zanj.

Ena dela le z mano in za igraco in hrano (ter z otroci ji ni panike - le do odraslih je zadrzana). Nagrada ji je tudi, da lahko skoci name.

Tretja pa dela za vse in z vsemi. Boljse z drugimi, kot z mano, ker so ji sami ljudje nagrada (bozanje, pozornost, se bolj pa obozuje ljudi, ki ji dajo malo hrane ali pa se celo z njo poigrajo - ce nimajo oni igrace, jim jo ona dostavi, ce je le kje v blizini - ce bova vadile frizbi, jim ga bo hitro poskusala dati, ce bova vadile prinasanje dummyjev, bo mimogrede nesla dummy metalcu... poskusit ni greh, morda pa ji uspe). Ce se le pokaze moznost sodelovanja s tujcem, se lahko jaz po trepalnicah mecem, pa me ne bo poslusala, ker bo poskusala izkoristiti nagrado, ki je sicer ne dobi (jaz nisem tujec).

Jaz uporabljam vse mozne nagrade, ce le pri psu "vzgejo". Prav tako uporabljam in vabo in oblikovanje. Redkeje pa ujamem kaksno zadevo. Vse je odvisno od "naravnosti" vaje (ni naravno, da bo pes hodil ritensko okoli lastnika) in od psa. Do dolocene tocke pripeljem z vabo, potem pa zacnem oblikovati.

Pri eni psicki sem opazila, da bistveno bolje izvede vaje, ki so bile naucene z uporabo klikerja (in ne oznacevalca z besedo) - hitreje jih pokapira, hitreje napreduje, hitreje se ne rabi vec nagrajevati oz. gre manj hrane. Sem nacrtno poskusala uciti dolocene vaje le z vabo, pa je slo vec casa in nikoli niso bile tako dobro izvedene, kakor tiste narejene s klikerjem. Prav zanimivo - tako poskusam sedaj kaksno od tistih vaj popraviti s klikerjem, pa da vidimo, kaksen bo rezultat.

Raje nagrajujem s hrano, ker poteka ucni proces hitreje (pri igri gre vec casa in energije -dejansko za vecjega/tezjega psa rabis "kondicijo"). Pri psih, ki niso motivirani na igraco ali pa ki so prevec motivirani, velikokrat izkljucno na hrano. Ce pa pes dela s placilom na igraco, pac z igraco. Ce je potrebno potegniti malo vec energije iz psa, pa da je motiviran na igraco, potem delam z igraco.

Ce delam z vec psi hkrati, potem je nagrada hrana. Se tudi vlecemo z vec psi hkrati, a to je le igra in ni se nikoli bila nagrada za karkoli (igraco uporabljam kot nagrado le za enega psa naenkrat), ker je cas nagrajevanja pomemben (ali pa cas klika).

Ena nasa psicka, ki edino nismo mogli nauciti odkopavanja, ker se je zraven lokacije tartufa vedno zraven vlegla in potem nic od nje. Ce si pa pripeljal kaksnega drugega zraven, da bi videla kaj on dela, pa bi se stepla zardi tistega tartufa... take pse se da uporabiti za iskanje nazemnih gob (ter da imajo na sebi ovratnico, ki z zvocnim signalom naznani, da se je pes nehal premikati - ali pa da bi zacel ta pes lajati...). Tako smo z njo nehali ucenje iskanja tartufov, ker smo ostali brez idej.

Skratka, psi so razlicni, potrebno se jim je prilagoditi, pa se naceloma da vse vsega nauciti - samo poti so razlicne.


S_ara

  • *
    • Prispevkov: 23
    • Točke: 0
Odgovori #56 : 04 Februar 2013, 21:40:45
V pasji šoli sem se naučila največ o tem, kako psa kaj naučiti. In ja, bolj fore kot so poleg, pusti, igra s psom, pa še kakšne takšne fore. Odpoklic smo se tudi učili, ampak se zdaj ne spomnim, ali je moja psica lepo prišla do mene ali ne, zato ne bom rekla ničesar, da ne bom širila neresnice. V mali šoli sem se samo trudila, da bi bila psica z mano pripravljena sodelovati samo za kakšno vajo in sem najbolj vriskala in skakala od veselja medtem ko so drugi psi to delali za džabe. Vsi so imeli že v štartu boljšo pozornost na vodnika. V naslednjem tečaju je že delala tudi kakšen poleg tako kot se spodobi, ampak bolj redko. Imam prav en filmček, kjer se vidi kako pes sicer nekako sodeluje, vendar vseskozi še opazuje okolico, če bi se lahko šla igrat in kaj bi šla prečekirat. Veliko sem delala doma in na sprehodih, kjer sem večkrat že skoraj izgubila živce. Peljala sem jo vsepovsod in je bila socializirana in ni vlekla. Bila bi idealen kuža za nekoga, ki bi imel psa samo za sprehode na katerih se ne bi ukvarjal s psom. Vendar sem se jaz hotela ukvrajat s psom na sprehodih in vsepovsod (seveda ne skozi, ampak v večini pa ja). Na nek način sem bila tudi malo zafrustrirana, ker pes ni kazal zanimanja za sodelovanje v zunanjem svetu.
Če sedaj gledam nazaj razmišljam v čem je bila težava. Moje mnenje je, da zaradi tega, ker ji nisem nikoli rekla NE, ampak samo ignorirala in ona se glede tega ni sekirala. Če sem jo ignorirala, ji je bilo gladko malo vseeno, še všeč ji je bilo, da ji ne težim. Prijateljica je svojo psico ignorirala in ta je začela iskati pozornost pri njej in je želela delat, ker je ignoriranje vzela kot kazen, tako da je ignoriranje pomagalo, medtem ko pa pri Tashi ne.  Ko pa sem ji začela tudi postavlljati prepovedi oz. ne-je, je ugotovila, da mogoče pa resno mislim. Težava je bila tudi v tem, da nisva imeli razčiščenih pojmov, katera je na majčkeno višji stopnički.
In zakaj pridem v zaključku do agilitya? Ker sem na agilityju dobila nasvete še od drugih, ki so takšne stvari že dali skozi, ker so mi povedali, kako naj popravim odnos, dali tudi neko spodbudo. Mogoče nama s psičko ni ustrezala ta šola, ker se nama niso toliko posvetili. Tudi jaz sem bila kriva, ker nisem spraševala in na glas razpredala o problemih, ki sva jih imeli tudi izven poligona. Mogoče je bilo tudi zaradi psice, ki je bila živahna in je rabila nek čas, da dozori. Zakaj sva rabili toliko časa nikoli ne bom vedela natančno in ali bi brez agilitya prišla do njene pozornosti tudi ne vem.
Tashi sedaj z mano sodeluje na sprehodih, spuščena je lahko povsod (pri konjih je spuščena in tudi če se ne ukvarjam z njo, ker npr. kidam, delam s konjem) ona lepo počaka pred štalo opazuje in čuva okolico. Pride na klic, me spremlja medtem ko hodim sem in tja. Z njo grem lahko na terene in lepo spremlja konja, seveda pa pri tem še šnoflja. Če srečave pse, se jim ali odmakne s poti ali pa se igra z njimi in potem priteče, če je prej ne pokličem. Na agiju sem imela dolgo časa težave, ker ni hotela malce hitreje teči (si je pač čas vzela), vendar je bila skozi natančna. Sedaj tudi hitrost načeloma ni več problem in jo lahko pošljem tudi naprej. Na splošno imam sedaj težave z lajanjem, saj vse kar se giblje v okolici ona naznani z lajanjem. Lahko bi jo sicer tudi to odvadila, vendar nimam volje za to, saj vem, da bi morala biti zelo dosledna in sem se pač raje sprijaznila s tem.

Zakaj sem sploh začela kaj pisat? Ker hočem komu, ki ima kakšne težave s psom, pokazati, da je dal tudi kdo drug še skozi kaj podobnega in mu je na koncu uspelo tisto, za kar se je trudil. Vem, da je bilo meni v veliko spodbudo, da sem slišala zgodbe ljudi, ki tudi niso imeli v štartu za njih popolnega psa, vendar so na koncu dosegli to in še več.  Dalo mi je nek zagon, optimizem, da če so drugi zmogli bom tudi jaz in moj pes. In sva zmogli. Sedaj lahko rečem, da obe uživava in nama je lepo v življenju, čeprav imava obe še napake, ki bi jih lahko odpravila, vendar pa, noben ni brez napak ane? :)

Vsak naj si izbere šolo, ki ustreza njemu in njegovemu psu, saj jih je toliko, da si to lahko privoščiš. Vsakemu pač nekaj drugega ustreza in s tem ni nič narobe, dokler ne škodiš psu (fizično in psihično). Vsak ima tudi svoje želje, potrebe, namene, ki so lahko že v štartu znani ali pa jih prilagaja sproti. Sploh pa se moraš prilagajati psu in sebi, saj ni nujno, da je vsaka stvar za vsakega dobra in sedaj je že toliko metod in tehnik znanih, da lahko vsak potegne iz nečesa, kar je najboljše za psa in njega, ter tako ustvari nek nov način, ki mogoče drugemu ne bi ustrezal, je pa pisan na kožo njemu. :)




barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #57 : 04 Februar 2013, 21:55:10
Vsak pes mora poznati in "ne" in "ja". "Ne" mu lahko resi zivljenje. Ne se da nauciti na cisto lep nacin, brez mucenja zivali.

Pri zadevah, kjer vas pes noce zraven, morate biti. Ce mu pa se pomagate pri prekopavanju vrta, bo to se raje in bolje pocel, vi pa boste v njegovih oceh zrasli ;)


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #58 : 05 Februar 2013, 08:16:15

Zakaj pa ne,znanja ni nikoli preveč....Target dela po svojih načelih,jaz pa po svojih,delam tako kot so me drugi vodniki "vodnih psov" naučili,do zdaj nisem imela nobenega problema z nobenim našim njufkom. Tako da ne razumem tvojega komentarja ??? ??? ???

Target ima narejen izpit iz reševanja iz vode in je kolikor vem edina Slovenka s tem nazivom.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #59 : 05 Februar 2013, 08:28:34
S_ara, kapo dol za napisano.
Pošteno! :-*