Podhalanski ovčar

stane20 · 6439

stane20

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
: 13 Februar 2013, 10:31:17
Lep pozdrav vsem ljubiteljem psov.

FOTOGRAFIJE PASME: http://www.flickr.com/photos/93172970@N03/

Na nobeni slovenski strani nisem zasledil opisa podhalanskega ovčarja, zato sem se odločil, da to storim sam.  Smiley Pasma izvira iz Poljske, bolj natančno iz gorovja Tatre – od tod tudi ime – Podhalanski pastirski pes (oz. Owczarek Podhalanski oz. the Polish Mountain Sheepdog,) kjer je bila njegova naloga varovanje drobnice. So odlični ovčarji, saj so že v preteklosti drobnico, ki so jo varovali, imeli kot za družino. Po več sto letih vzreje se njegova naloga ni spremenila, saj varovanje doma vzame enako resno. Svojo nalogo čuvaja več kot odlično opravlja in kljub modernim časom je še vedno ohranil svojo prvobitnost, ponos in 100% zanesljivost, ki je nihče ne more podkupiti. Po značaju ni napadalen, ampak ustrašen saj ima močan lajež.  Wink

Takšen kot imajo izgled imajo tudi značaj – mogočen in robusten. Ima močne kosti, njegova glava pa spominja na glavo medveda. Ena glavnih značilnosti tega čuvaja je poleg masivnega izgleda tudi daljša, debela, sneženo bela dlaka, ki je ravna, včasih valovita, ter dolg, dvignjen, košat rep. Višina psice je od 60-65cm, višina psa pa od 65-70cm ter teže od 45-60kg. Življenjska doba je od 12-15 let.

Je zelo redka pasma, katere popularnost zaradi njihovega izgleda, značaja in opravljanja naloge narašča. Po zadnjih podatkih je na celem svetu registriranih okoli 7500 psov, kjer jih je velika večina še vedno na Poljskem. Vedno več podhalanskih ovčarjev je v Franciji in na Nizozemskem.

Po zadnjih registriranih podatkih smo edini vzreditelji omenjene pasme v Sloveniji in jo zato želimo predstaviti večji množici.  Smiley

Z vzrejo psov se ukvarjamo že dalj časa, za to pasmo smo se odločili zaradi njenega značaja, naloge in izgleda. Prvič smo jo opazili na razstavi psov v Celju (CACIB) in smo tako z njihovimi vzreditelji takoj navezali stik. Vzrediteljica je bila iz Poljske in bila edina predstavnica te pasme na razstavi. Kmalu smo se domenili za nakup mladiča, vendar pa parjenje ni uspelo, zato nam je priporočila vzrediteljico Francoise Martin iz Francije. Je ena bolj znanih vzrediteljic podhalanskih ovčarjev v Franciji, ter tudi drugih živali (papagaji, tigraste mačke, ipd.). Poleti 2011 smo se tako odpravili v Francijo, kjer smo prevzeli našo psičko in se  nanjo hitro navezali. Ima odličen rodovnik; z njo smo obiskali že več razstav, kjer je prejela vedno odlično oceno ter zainteresirala veliko ljudi. Trenutno je stara dobrih 20 mesecev in je prekoračila naša pričakovanja. Je odličen ovčar in družinski pes, z malo šolanja pa tudi zelo ubogljiv in primeren za razstave.  Smiley

Upam, da vam je bil opis všeč in, da ste izvedeli kaj več o tej redki pasmi. ****

Če pa imate kakršnekoli dodaten informacije o pasmi pa jih seveda dopišite, da se bo na koncu lahko sestavil še podrobnejši opis, katerega se bo lahko objavilo na druge strani in seznanili več ljudi.  Wink

Lep pozdrav, Pintar



Samoyed lover

  • *
    • Prispevkov: 813
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 13 Februar 2013, 15:59:17
Spoštovani! :)

Zelo lepa predstavitev in čudovite fotke ter pasma!

Ker ima moj fant podobno pasmo... tudi pastirca in sicer maremsko abruškega ovčarja, me zanima kaj več o vzgoji te pasme? Namreč fant je moral v njegovega abružarja vložiti kar veliko truda, predvsem zaradi njegove dominantnosti ;) Pa vendar ima zdaj super vzgojenega psa, v bistvu sploh ne potrebuje povodca.

Zato me zanima, kako je s šolanjem te pasme? Svojeglavost, trma, dominantnost in odnos do drugih živali?

Najlepša hvala za odgovore in lep pozdrav, Anja :)


stane20

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 13 Februar 2013, 16:54:03
Živjo Anja.
To je precej odvisno od tega, kdaj zacnes psa solati oz. koliko časa mu posvetis.  :)

Kar se tice nase psice ni bilo velikih težav pri vzgoji. Sicer smo zaceli z solo, ko je bila se mlada vendar vse skupaj le nekaj ur. Hitro se je navadila osnovnih ukazov, je mirna in pa poslusna.
Udeležili smo se že tudi 3 razstav v Sloveniji na katerih se je, glede na veliko število drugih psov, odlično obnašala - bila je mirna ter se držala lastnika. Prav tako ni nujno, da je ves cas na povodcu, ker se kljub "firbcnosti" drzi lastnika  ;D
Iz svojih izkusenj lahko recem, da niso trmasti psi, ker pa so čuvaji pa seveda brani svoj teritorij zato recimo, ko nikogar ni doma se vedno laja na mimoidoce in na druge živali.  :P

Če te se kaj zanima pa kar vprasaj.
lp



Samoyed lover

  • *
    • Prispevkov: 813
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 13 Februar 2013, 18:16:30
Pozdravljeni še 1x :)

Najlepša hvala za tako hitre odgovore!   :)

Se strinjam, da je veliko odvisno od same vzgoje. Jaz ima npr. "samojedko" doma, ki priznam sem morala v njo vložiti vso svoje znanje in trud. Verjamem pa, da je veliko odvisno tudi od preteklosti pasme in samega karakterja prednikov in nasploh pasemske karakteristike, zato sem vprašala :) Zaenkrat bo to vse. Več pa se bom pozanimali na "googlu" da nebom preveč spraševala, poleg tega mi je pasma zelo zanimiva zato grem kar z veseljem pogledat :) lp


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #4 : 13 Februar 2013, 19:41:09
Drugace ze imamo eno temo o tej pasmi, samo brez predstavitve: http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=6544.0  ;) Bi kaksen admin mogoce temi zdruzil?  :-[

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


stane20

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 13 Februar 2013, 20:44:04
Anja: vsak, ki se odloči imeti psa mora vedeti, da se mu bo moral v vsakem primeru posvetit in mu nameniti veliko časa drugace pa ni problema, če te bo še kaj zanimalo kar vprašaj ;)

Ovcka: se opravičujem vendar sem kar nekaj dni iskal forume in teme ter opise te pasme in nisem nič našel, ne vem kako sem spregledal tole  :-[ komu pa je potrebno sporočiti, da bi zdruzil ti dve temi saj bi bilo to super  ;D



neda

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 21 Junij 2013, 17:48:32
Spomladi sem bila s svojo psičko pasme kuvas na vzrejnem pregledu v Domžalah in sem videla eno podhalansko ovčarko.  Verjetno ste bili vi. Zelo lep pes, tudi lepo se je obnašal. Najbrž ima podoben karakter kot moja, tak čuvaj, da nekomu, ki pride do vrat težko razložiš, kako nežen in cartljiv je, kadar ni tujcev zraven. Za šolanje pa zelo odprte glave. Veliko uspeha vam želim!