ločitvena tesnoba

ladyk · 12797

ladyk

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
: 08 April 2013, 12:23:04
Pozdravljeni,

našemu psu se totalno "strga" ko gremo od doma. ko gremo iz hiše začne tuliti (kot volk) in ne neha, dokler ne pridemo domov. poskusili smo pasje šole, pasje psihologe, vendar nič ne zaleže. poskusili smo tudi ovratnice  proti laježu in edina, ki pomaga je električna ovratnica, vendar me peče vest to uporabljati. prosila bi ljudi, ki imajo enako ekstremen problem kot mi za kakšen nasvet. oni imajo tudi pravico do moraliziranja glede električne ovratnice :)

hvala in lep pozdrav



cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 08 April 2013, 15:33:21
električna?
hjoj.. psa boste uničili
počasi ga je treba navajati na osamljenost, da nekam greš najprej za pol ure, nato 1uro in stopnjuješ, daj mu igrače, ko prideš domov priboljšek...
pasji psihologi.. hah ::)
ali pa enostavno izreži ven glasilke pa bo mir :P

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 08 April 2013, 15:54:24
O električni ovratnici imam svoje mnenje (no pa še o kakšni drugi tudi >:D) ampak ga bom izražala drugič.
Me pa bolj zanima kak pes, koliko star, kaj ste že sprobali in kako...tole ''vse smo že pa ne pomaga'' mi ni odgovor ;), ker, če nimate psa že vsaj nekaj let (pa da ste z njemu delali že od 9tedna dalje)...niste sprobali vsega kar lahko pred uporabo elektrike. Je pa res, da mogoče v štartu električne dajejo hiter rezultat viden za lastnika...še zdaleč pa to ne pomeni, da pes nima več ločitvene tesnobe. Tesnoba je lahko v tem primeru še hujša...samo z laježem je ne izraža. Stanje je psihološko in ne samo glasovno. Torej, če želite psa rešit ločitvene tesnobe ga je treba temu primerno obravnavat.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


ladyk

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 08 April 2013, 23:34:54
hvala za odgovore:)

pes ne j** igračk, hrano pa hitro poje in potem ,ko vidi, da ni nobenega, se mu začne mešati. nismo ga dobili kot mladička ampak že, ko je imel nekaj več kot pol leta. drugače  zna miljon trikcov in se hitro uči, samo trmast je, da je groza. lajanje je poleg klanja mačk in poskusov pobegov z raznoraznimi poškodbami (to smo  preprečli) samo eden izmed njegovih hobijev.pes se drugače dosti giblje, veliko se tudi ukvarjamo z njim. dobro je in spi v hiši z nami.

kaj naj naredim-mislim, če mu pustim hrano,ko gremo proč, on potem ko poje,zašteka,da nas ni in spet laja.kako se to naredi? vem tudi, da bi ga morali ignorirat kao, ko pride domov-samo kako naj to izvedem?

vem,da je to stanje psihe in je to z ovratnico pač neko zdravljenje simptoma ampak sosedov je dosti in nimajo vsi razumevanja za ceodnevno volčje tuljenje hm. drugače pa je pes mešanec nevemčega (po obnašanju v gozdu tudi kakšnega setra po moje), star je okolitri leta. sigurno pa bi bilo vse lažje, če bi vzeli takrat mladička. sprobali smo torej omenjeno varjanto nagrajevanja ob odhodu in ignoriranja ob prihodu, puščanja oblačil z pač našimi vonjavami k njemu,ovratnico na pisk, ovratnico na spricanje citronke in sedaj smo pač nabavli peklensko reč. ne vem še kaj bi. eni dajejo psom tudi pomirjevala samo to mi je malo čudno ne vem. ta ovratnica kao zapiska in pol strese, tako da, če je zaštekal foro, ga sploh ne strese. samo vseeno..zdej en čas nismo imeli ovratnice in očitno ni od nje kaj dosti odnesel ker je spet tulil.kot ljubitelja živali me sekira:)


rada bi se rešla te ovratnice u glavnem, to je point :)



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 09 April 2013, 08:27:36
torej ste preizkusili malo da ne Nič stvari  ;) postopno navajanje in še enkrat postopno navajanje na samoto. Tu imaš pa ogromno za potrjevat  :) opcij seveda več ampak najbolj zanesljiva pa je, da se ga vsaj za začetek navadi nekje počakat za minuto, dve, deset minut, uro pa spet minuto...ko kaj več ne zmore je na mestu varstvo v času navajanja. Pa seveda utrujen pes. Poleg tega delat vaje iz samokontrole tudi ko ste zraven. Izboljšuje splošno koncentracijo. Vaje same po sebi ne delujejo nič povezane s čakanjem doma pa vendar so pomembne za delo z možgančki.
Torej učenje vaje ''počakat'' na blazini, v kletki, v prostoru...idej je ogromno...in samo nekaj od njih:
http://www.youtube.com/watch?v=JaPJNY_8U1I
http://www.youtube.com/watch?v=pEeS2dPpPtA
http://www.youtube.com/watch?v=wesm2OpE_2c&list=PL4BBEA07626D902CF&index=6
http://www.youtube.com/watch?v=_38seOpH46o
http://www.youtube.com/watch?v=M6QRRJ9X650
Počasi, vztrajno, nikar na hitro in takoj bunf v kletko pa čao.
Zanemarit vse ostale trikce pa se koncentrirat na samokontrolo in postopno učenje skuliranega čakanja stran od tebe.
Ter najdit psu primerno mentalno zaposlitev, ko ste zraven. Ne samo sprehod/tek ampak delo, ki ga ima rad. Glede na miks je to malo težje pa vendar gre. Če je prinašalec po duši naj se uči pravilega aportiranja, če je gonič ga primerno zgoni (seveda na slednem povodcu za varnost), če rad sledi se učita pravilnega sledenja (tudi to se dela na slednem), če je terierski ga motiviraj z igračami...najdi mu hobi  :)  Pri tem imej v mislih, da ni dovolj, da pes furjastno divja in hiperaktivira zraven. Naučita se kontrolirane izvedbe vaj, ki so zanj ''duševna hrana''. Ni ga čez pridenga psa, ki zadovoljno opravi ''svojo nalogo'' 8)
Evo ena moja je bila lep čas uganka (miksika). Zdaj ko vem, da bi ona rada ''pasla'' smo pa to pač vključili v njene vaje (saj rada prinaša/teče/plava...ampak pase pa nenormalno rada)- rezultati v njenem lepem obnašanju rastejo iz dneva v dan. Nismo zatirali njenih nagonov ampak smo jih samo usmerili, da niso škodljivi in so pod kontrolo. 8)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


ladyk

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 09 April 2013, 11:13:29
hvala za odgovor!bom poskusila še enkrat te vaje delat...problem je, da nimam ga kam dati v varstvo, ko nas zjutraj ni. kaj pa naj mu nakupim, da mu dam kot priboljške,da se zamoti,  ko nas ni? mislili smo celo vzeti še enega psa ampak to bi lahko bila še večja katastrofa



jablana

  • *
    • Prispevkov: 280
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 09 April 2013, 14:15:51
Elou,

Jaz uporabljam (sicer že od majhnega) žogo, ki ima na vrhu prilagodljivo luknjo (glede na velikost briketov ki so v njej) in tik pred odhodom ji jo dam. traja približno kakih 15 min da jo izprazne tako da se malo zaposli. ima jo pa ful rada tako da zaenkrat nimam problemov pa imam jazbečarja.;D

Kot naročeno sem pa še tole v mejl dobil:
http://www.kongcompany.com/2013/04/03/tips-to-reduce-separation-anxiety-in-your-dog/?utm_source=April+Newsletter&utm_medium=Email&utm_campaign=April+Newsletter

Pa srečno pri vzgoji, še vsakemu je uspelo če je našel pravi način za svojega psa in imel nekoliko potrpljenja 8)

Sign on bulletin board: Puppies for sale. The only love that money can buy.
- Pam Brown


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #7 : 09 April 2013, 15:12:37
Jaz bi razmislila tudi o uporabi boksa (pri moji je delal skoraj čudeže), seveda pa ga je na boks treba najprej postopoma navaditi (načine je že Lunette napisala). Zaposliš ga lahko z raznimi žvakami (bikovke, posušeni sapniki, kosti iz kože, cela jabolka...) ali pa žogami v katere daš priboljške (kot piše jablana), ampak po tem, ko pokonča vse priboljške bo verjetno spet tulil.
Pri moji utrujenost ni nikoli kaj prida pomagala, energijo za tuljenje in uničevanje je vedno najdla. Se pa pozna zdaj, ko nima več takih težav, da laja kadar ni dovolj zletana oz. predvsem zaposlena. Vedno pa pred odhodom dobi nekaj za glodat, sicer pade takoj v histerijo, ko se zaprejo vrata. S tem, ko je zaposlena med mojim odhodom pa je lepo pomirjena (dejansko veselo čaka pred omaro, da bo dobila žvako). Preventivno je vedno zaprta v prostor, ki najmanj meji na sosede in se tako tudi skoraj ne sliši, če tuli. Boksa pa sedaj ne rabi več.



ladyk

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 11 April 2013, 08:15:39
hvala za odgovore:) mi imamo boks ampak če ga zaprem notri postane histeričen in grize in se zaletava z glavo v rešetke, da te prav boli srce ga gledat. ali isto pali ga pustiti na kakšnem drugem kraju,kjer je miren?

kaj pa pomirjevala in feromoni?ta teden sem se pozanimala,da ta pomirjevala dobiš v prosti prodaji in so ko nek persen za človeka...ali je to zdravo?zdrži več ur?



ladyk

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 11 April 2013, 08:21:05
roxy:ali imaš to v mislih boks velik (kot ograjen prostor na dvorišču) ali tisti majhen,prenosni,kjer lahko samo spi?



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 11 April 2013, 10:34:08
ampak če ga zaprem notri postane histeričen in grize in se zaletava z glavo v rešetke,
Ne ga zapirat noter! Nauči ga biti prostovoljno notri. ;) Crate games -najdeš še pa še info na netu/youtube...

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #11 : 11 April 2013, 11:07:54
roxy:ali imaš to v mislih boks velik (kot ograjen prostor na dvorišču) ali tisti majhen,prenosni,kjer lahko samo spi?

Prenosni boks. Psa moraš nanj navaditi zelo postopoma, moja je rabila nekje 1 mesec, da ga je povsem sprejela. Kot piše Lunette, poišči "crate games", na splošno pa naj pes sprejme boks kot svoj brlog, notri naj dobi žvake, hrano... Preden ga zaprete notri se ga mora navaditi in preden ga v njem pustite samega, mora znati ostati sam v njem, ko ste vi zraven, ko se umaknete v drug prostor itd...



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #12 : 11 April 2013, 11:19:22
nikoli končana zgodba o socializaciji in vzrediteljih..določene stvari se naredi v leglu  ;) ali pa tudi ne  :(
ahhhhhh

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


ladyk

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 11 April 2013, 13:28:12
mislim...tako je bilo...mi smo mu kupili ta box in je bil notri..navajali smo ga na boks, boks je bil odprt, sam je šel vanj, ker je vedel,da notri dobi brikete,lahko spi itd.to je trajalo en lep čas (sigurno ga en mesec nismo zaprli) ,tako da ganismo zaprli notri,ker bi vedli,da bo dobil odpor. rekli so nam,da je pes lahko v boksu, ko nas ni in tam počaka (čeprav se je meni zdel majhen) in ko smo ga poskusili zapreti in oditi se mu je zmešalo in je delal omenjene stvari..sedaj ga moramo imeti na špagi, ko nas ni. ko pa se vrnemo gre na sprehod, je spuščen.imam zelo veliko dvorišče in kakorkoli smo ga ogradili, je zbežal. najprej je bežal med palicami od ograje, nato smo te zagradili z mrežoin se je toliko časa zabijal z glavo v njo, dokler ni naredil luknjo in pobegnil,pri teh pobegih se je večkrat poškodoval.ko pa smo doma je spuščen normalno na dvorišču in ne beži.

pozimi ga imamo namreč raje vhiši, mora pa biti zvezan, ker če ne bi zaklal naše mačke v sekundi. razmišljam, da bi ga tam pustila,ko me ni doma, ker tam mu je všeč, po moje je to tisto, kar on dojema kot nek kraj kjer lahko umirjeno spi, svoje najljubše ležišče... ampak neumno mi je ga imeti tam ves dan če ima na dvorišču več možnosti za gibanje (čeprav na špagi)

roxy, kje imas ti psičko, ko te ni doma?
 

psa pa sem dobila, ko je bil že praktično odrastel (8mesecev), tako da nisem mogla sodelovati pri njegovi primarni socializaciji.



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #14 : 11 April 2013, 13:46:58
mislim...tako je bilo...mi smo mu kupili ta box in je bil notri..navajali smo ga na boks, boks je bil odprt, sam je šel vanj, ker je vedel,da notri dobi brikete,lahko spi itd.to je trajalo en lep čas (sigurno ga en mesec nismo zaprli) ,tako da ganismo zaprli notri,ker bi vedli,da bo dobil odpor. rekli so nam,da je pes lahko v boksu, ko nas ni in tam počaka (čeprav se je meni zdel majhen) in ko smo ga poskusili zapreti in oditi se mu je zmešalo in je delal omenjene stvari..sedaj ga moramo imeti na špagi, ko nas ni. ko pa se vrnemo gre na sprehod, je spuščen.imam zelo veliko dvorišče in kakorkoli smo ga ogradili, je zbežal. najprej je bežal med palicami od ograje, nato smo te zagradili z mrežoin se je toliko časa zabijal z glavo v njo, dokler ni naredil luknjo in pobegnil,pri teh pobegih se je večkrat poškodoval.ko pa smo doma je spuščen normalno na dvorišču in ne beži.

Ste ga zaprli samo takrat, ko ste poskusili tudi oditi? Ker ta del, da psa zapreš notri je treba posebaj pazljivo vaditi. Najprej zapiranje, potem še zapiranje in odhod... Pa dolžino odhoda - recimo najprej daš psu žvako v boks in zapreš, oddideš in prideš nazaj še medtem, ko jo žveči in odpreš vratca in take podobne vajice... Je pa tudi moja na začetku praskala po boksu in tulila, ampak obupala nekje po 15 minutah (sem jo snemala) potem pa čez čas zaspala.

Citiraj
roxy, kje imas ti psičko, ko te ni doma?

Zdaj je zaprta v dnevni sobi, kjer tudi drugače preživi največ časa čez dan in vedno pred odhodom dobi nekaj za žvečiti. Ampak zdaj tudi nič več ne uničuje (pred boksom so šle omare, podboji, stena, njene blazine...), občasno še laja ali tuli, ampak ne dolgo in tudi, ko pridem domov je umirjena. Preden sem kupila boks, me je tudi pričakala doma čisto napsihirana.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #15 : 11 April 2013, 19:18:19
Moja je zganjala celega hudiča (vokalno in skakala sem pa tja)... Poskusit oditi..hja vaja, da pes počaka, odpoklic 1. stopnje mhmmm...Najprej sem samo težišče prenesla in nagradila, da je mirno ostala kjer je bila, potem sem po centimetrih premikala eno nogo nazal in nagrajevala... Tako je izgledalo postopno učenje, da ne bo ostala sama sebi prepuščena na milost in nemilost. In isto je pri crate games-narediš korak vstran in nagradiš bogato (pa ne z briketi, more že kaj boljšega biti)
Kako leto je trajalo, da ni več zganjala kaosa, ko sem šla kam brez nje. Je pa vedno razburjena, če se gre brez nje nekam z rukzokom in v pohodnih cunjah...to pa ja. Ker to pa pomeni v njenih očeh izlet! in to brez nje!

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


ladyk

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 11 April 2013, 20:43:38
ma moj pes hm on ostane tudi par minut nekje, če mu rečeš, da mora biti tam..ne bo se premaknil,ker ve, da bo dobil nagrado, če počaka...lahko hodiš po dvorišču ipd AMPAK ko greš v avto in stran all hell breaks loose:) jutri ga bom pustila v hiši.me prau zanima kaj bo delal...



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #17 : 11 April 2013, 20:49:39
V avtu ni nič drugače...isto hiše...Princip učenja je isti. Po milimetrih bo treba.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 12 April 2013, 08:18:01
Čaki neki ne štekam. Kje ga pa puščate običajno? Če ''jutri ga bom pustila v hiši''...''je na špagi''...en mau mešam zdj situacije :) Kje čaka, kje uničuje, kje ste boks nastanili in kje je na špagi (v hiši, pred hišo, v garaži...). Pa ''mačke zaklal'' a to zunaj al notri, ter kako ste ga odvajali od tega?

Pes rabi STALNO poznano mesto, ki ga mora SPREJET za VAREN prostor. Pribežališče in ne zapor.
Zato priporočamo bokse, ker ga lahko po potrebi seliš skupaj s psom po lokacijah. Npr. greš s psom v apartma/prikolico/šotor/hotel na dopust...bi bla veselica, če bi tam kaj naumil >:D in ker je poprej navajen na svoj BRLOG, ki ga ima rad...je svet takoj lep, ker je njegov ''varni svet'' zraven.
Ampak to gre Počasi, če se prej ni ukrepalo (že od vzredileja oz. takoj ko je pes prestopil vaš prag). Vsekakor po korakih, kot je Čara rekla.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #19 : 12 April 2013, 12:23:17
Poznam ta del, ko je pes miren dokler ve, da ga čaka nagrada. Če samo posumi, da si začel početi nekaj drugega in se ne gresta več vaje "lezi in čakaj" pa se mu sname...

Čaka te še veliko dela in še enkrat citiram tole:

Pes rabi STALNO poznano mesto, ki ga mora SPREJET za VAREN prostor. Pribežališče in ne zapor.
Zato priporočamo bokse, ker ga lahko po potrebi seliš skupaj s psom po lokacijah. Npr. greš s psom v apartma/prikolico/šotor/hotel na dopust...bi bla veselica, če bi tam kaj naumil >:D in ker je poprej navajen na svoj BRLOG, ki ga ima rad...je svet takoj lep, ker je njegov ''varni svet'' zraven.
Ampak to gre Počasi, če se prej ni ukrepalo (že od vzredileja oz. takoj ko je pes prestopil vaš prag). Vsekakor po korakih, kot je Čara rekla.

Ne skakati iz ene metode na drugo (oz. enega mesta kjer psa pustite na drugega). To težavo se rešuje dolgoročno in je treba vložiti ogromno časa in doslednosti, pri tem pa je treba tudi psu dati čas, da se na nov režim navadi.

Priznam, da sem jaz veliko časa vložila samo v ta del, da pes normalno počaka doma. Ko jo kje pustim zunaj, v avtu, na poligonu je spet cela drama (no, saj se izboljšuje), ker sem rahlo obupala. Bi mogla delati res sistematično, da obidem tisti del, ko pes točno ve kdaj je moja pozornost usmerjena v vajo "lezi in čakaj" in kdaj sem jo nekje pustila, da naredim še kaj drugega... Postopnost mora biti narejena v taki meri, da takrat, ko dejansko psa "zapustiš", pes že tako ležerno čaka na določenem prostoru, da ne ugotavlja več ali že prihajaš nazaj z nagrado ali ne.



ladyk

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 12 April 2013, 14:40:53
moram rečt, da danes sem pustila psa v hiši  v svoji "posteljici" in sem mu pustila užgan radio. Pes je tam zvezan sicer čez noč in ZAČUDA, ko sem prišla domov in ni bil nič zadihan in psihotičen, tako da je očitno spal. nisem pa poskusila prej tega,ker mi je bilo ljubo, da ima pes več placa in to je prehajalo iz celo dvorišče->pol dvorišča>špaga->ležišče. tako,da zdej naj bo tu. upam,da ne bo poštekal in spet začel tuliti



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #21 : 12 April 2013, 15:25:54
moram rečt, da danes sem pustila psa v hiši  v svoji "posteljici" in sem mu pustila užgan radio. Pes je tam zvezan sicer čez noč in ZAČUDA, ko sem prišla domov in ni bil nič zadihan in psihotičen, tako da je očitno spal. nisem pa poskusila prej tega,ker mi je bilo ljubo, da ima pes več placa in to je prehajalo iz celo dvorišče->pol dvorišča>špaga->ležišče. tako,da zdej naj bo tu. upam,da ne bo poštekal in spet začel tuliti

Sem tudi jaz najprej vztrajala brez boksa in je bila v "varni sobi"... V resnici mora biti selitev psa ravno obratna: najprej boks, nato soba v kateri je boks skupaj z odprtim boksom, nato šele ostale sobe v stanovanju itd...Moja je zdaj v stanovanju, v katerem je odraščala, lahko prosto spuščena, tu kjer sva zdaj pa ji (še) ne pustim celega stanovanja (boksa pa nima več na voljo, ker ga niti ne uporablja).



denis93

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
  • Dogo Argentino/Argentinska Doga <3
Odgovori #22 : 04 Januar 2014, 15:16:59
Pozdravljeni.  :)
Imam skoraj eno leto starega Argentinca, ki sem ga dobil ko je bil star 9 mesecev in imava sledeč problem..
Od samega začetka sem bil z njim 2 tedna 24ur na dan in sva se neverjetno navezala drug na drugega, kar je sicer super, ampak ko moram od doma se mu včasih skoraj zmeša ko ga zaprem.. ( živiva v drugem nadstropju hiše)..
Pustil sem ga tudi v spodnjem ''štuku'' pri starih starših ki jih dobro pozna saj je vsak dan z njimi, ampak ne pomaga..
Puščal sem ga samega tudi postopoma in ni nekega napredka.. Je pa res da ne tuli vsakič, ampak samo učasih oz. načeloma ponoči če je sam nikoli ker kmalu zaspi, podnevi pa velikokrat..
Kako naj ga odvadim tuljenja in nenehnega lajanja tudi po 3-4ure v eno.. ?

A dog is the only thing on earth that loves you more than he loves himself.”
― Josh Billings


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #23 : 04 Januar 2014, 15:27:08
Zgornji odgovori ne pridejo v pomoč? Potem bo treba stopit do kakega psihologa.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


denis93

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
  • Dogo Argentino/Argentinska Doga <3
Odgovori #24 : 04 Januar 2014, 16:12:35
Nisem siguren, zato ker ne tuli zmeraj ko grem..
Največkrat seveda po dnevi ampak tudi čez dan ko je včasih par ur sam ni nobenega problema, malo potoži na začetku ampak se umiri v 5 minutah..
Nekje sem zasledil da moraš psa zapustiti umirjen, ne pa z nekim pribolškom ali čim podobnim da se razveseli.. Ali je možno da vaša energia vpliva na psa ?

A dog is the only thing on earth that loves you more than he loves himself.”
― Josh Billings


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #25 : 04 Januar 2014, 16:20:56
Ne samo, da je možno. Dejansko je tako, psi zavohajo adrenalin...Ko se jaz pakiram od doma-nema problema, tudi če vzamem rukzak, ampak sem hladna kot špricer, neobremenjena, nisem ihtava, ne letam sem pa tja in iščem še bogsigavedi kaj.

Ko se spravlja mati-ojoj, to je tuljenje da dol padeš.

Jaz nikoli ne delam drame ko grem od doma, niti ko pridem domov. Mama v obeh primerih dela dramo oz. je vznemirjenja, pri pakiranju še živčna zraven, posledično mi totalno dvigne psa-v ne najboljšem smislu. Ampak ona ima tak vpliv na čisto vse živali.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 04 Januar 2014, 16:37:37
Za ekstreme se pač oblečeš, obuješ, ključe po rokah nosiš...skratka narediš ''sceno odhoda''...samo ne greš. Se dejansko usedeš pred TV. Mal počakaš in se ''razpakiraš''. Če je psu Trigger bunda...si jo oblečeš pa greš na wc, po stanovanju...skratka imitiraš odhod samo greš ne.  ;) Pač parkrat, da psu to ni več ''OMG Sam Doma!''.
Vsekakor pa psa naučit mirnosti na njegovem prostoru. Če ga navajš na boks ali na privez ali čakanje v sobi samo na deki...skratka, če psa učiš mirnega čakanja pod omejitvijo. To vključiš v trening mirnosti. Npr. ko oblečeš bundo ima da šiba na svoj prostor in dobi nagradico npr. Da poveže ti-bunda-nagrada samo, če je na prostoru. Ko vstane in gre tebe gledat ''a grem zraven'' slečeš bundo, ukineš nagradice.

Predvsem pa NE delat scen med odhodi in še Manj med prihodi. Pri takih se preprosto obnese 5 min ignora. Ko greš, pojdi 5min prej, da ne bo naglice. Se pripraviš na odhod in malo posediš pa gledaš čez okno. Nikar psa. Kot, da ga nimaš spljoh. Prihod isto. Prideš pa ga tud pogledaš ne. Obračaš se stran, če rine v tebe in si ''drevo''. Tko že v osnovi je to fajn, če ne želiš psa ''dvigovat''. Se razpakiraš in potem čisto naključno nameniš psu pozornost. Nikar takoj.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


denis93

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
  • Dogo Argentino/Argentinska Doga <3
Odgovori #27 : 04 Januar 2014, 16:47:16
Se mi je dozdevalo da je nekaj na tem.. Ostalo pa prinese verjetno tudi čas vaja in pa odraščanje psa, ki čez dve leti ne bo več tako živčen in energičen kot v mladih letih ali ne ? :)
Kar se prihoda tiče poskušam bit čim bolj umirjen in tudi pes je nekako ne preveč podivjan ko pridem, ko pa obiščeva mojo mamo in ga ona vsa vesela ogovarja in ne vem kaj še, da tudi pes začne skakat in cvilit (vse možno jo pove  :D )..
Je pa tudi res da sem jaz 3 ji lastnik tega psa in mu verjetno niso všeč poslavljanja ;) In pa to da sem bil prva 2 skoraj 3 tedne vsako minuto z njemu in se je navadil da bom skos z njemu..
Bova se oba potrudila in uredila to zadevo  ;D

A dog is the only thing on earth that loves you more than he loves himself.”
― Josh Billings


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #28 : 04 Januar 2014, 17:53:16
Jaz sem se sprijaznila, da ima mama-kakor pač ima-katastrofo od psa....
Veliko pripomore trening-vaje za samokontrolo (Go to mat, crate games, vaje za samokontrolo s hrano). Na YT je tudi kar nekaj postopnih prikazov za vse te reči.

Drugo je, da je pes psiho-fizično utrujen, da je opravil vse svoje potrebe, pretegnil noge, se poigral in vklopil možgane. (shaping oz. oblikovanje, potem razne miselne zadeve od začetnih kongov, do raznih "dog activity" od trixie, nine ottosson...
Ja menjavanje lastnikov po tekočem traku ni fajn. Zdaj rabi ugotoviti, da bo pri tebi ostal, hkrati pa, da se je na tebe možno zanest. In to pomenijo pravila.

Pravila obnašanja so kot stene od hiše. Nanje se nasloniš in so trdno tam, se ne prestavijo in zato tudi ne padeš. Se počutiš varnega. (in otroci in psi). Drugo je pa kako jih uveljavit-na miren način, a odločen, brez nekih nepotrebnih konfliktov....
Pes je na kavču-mu rečeš dol. Ne gre, ga mirno primeš za ovratnico in pelješ dol...tak enostaven primer. :)
Pes, ki ima lastnika, ki je stabilen, ne spreminja pravil in jih mirno,odločno uveljavi, je pošten v odnosu do psa, se ne obnaša po vetru (oz. po tem ali ima dober ali slab dan)...Tak pes je potem tudi na sprehodih veliko bolj obvladljiv, ker ve, da ti misliš resno, hkrati pa, da si sposoben rešit težave (napad drugega psa....). In tak pes se prej umiri v hiši in mirno počaka.

Ne bo pa odveč kaka tečaj v šoli, RO, tudi če je on-line. Dogoti so na slabem glasu pri nepoznavalcih-neupravičeno. In je blazno fajn videt kakega vzgojenega, šolanega, na tekmah/tečajih in tudi terapevti so med njimi.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


denis93

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
  • Dogo Argentino/Argentinska Doga <3
Odgovori #29 : 04 Januar 2014, 18:52:00
Bova poskusila vse in bomo videli ali se kaj odnese ali ne, mislim pa da moram najti samo način da mu pritegnem pozornost, ker ko mu jo, kadar mu jo.. pritegnem, je neverjetno dojemljiv in učljiv  :)
Kar se pa šole tiče greva pa takoj spomladi v šolo in pa na socializacijo, čeprav nima nobenih problemov z nobeno živaljo, razen če teče in to mu verjetno prebudi lovski nagon, ampak je res samo ena velika igrača brez agresie in upam da bo to tudi ostal  ;D

A dog is the only thing on earth that loves you more than he loves himself.”
― Josh Billings