Pozornost na vodnika

MKN · 16796

MKN

  • *
    • Prispevkov: 58
    • Točke: 0
: 16 April 2013, 13:42:19
Lep pozdrav,

Imamo dobro leto staro havanko, ki po moje v leglu ni bila socializirana. To smo potem popravljali, na žalost pa je bila deležna še nenadnega hudega napada nemške ovčarke. Fizično je okrevala, problem pa je delovanje v neznanem okolju in okolju, kjer se ne vidi daleč naokoli. Na velikem travniku je sproščena, v naselju pa je pozorna samo na okolico in na to, kaj se ji lahko zgodi. Niso problem drugi psi, vsaj dokler se ji približajo od spredaj. Problem je neznana okolica in vogali, ki lahko skrivajo marsikaj. Počasi se je umirila toliko, da gre z vodnikom lahko na sprehod brez problemov. Če gre na sprehod s krdelom (cela družina) problem skoraj popolnoma izgine. Psička je sedaj v šoli. Delava s klikerjem in imava problem pozornosti. Ni pozorna na vodnika, poleg tega pa jo hrana bolj malo briga. poskusili smo različne dobrote, in ji to ni motivacija. Če je kaj dobrega dela enkrat ali dvakrat, potem pa ne več. Igrače so zanimive v stanovanju, zunaj samo občasno. Nimam načina, da bi jo nagradil za potrjevanje želenega vedenja. Zanimajo me predlogi, kako psičko prepričati, da bo pozorna na vodnika, ali pa kaj ji ponuditi, da jo bo to zanimalo bolj kot okolica.

Lp, MKN



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #1 : 16 April 2013, 15:10:32
Do nadalnega jo hrani samo še iz roke. Klik hrana klik hrana itd... Najprej noter, pol še zunaj (po parih tednih). Na poligonu se ravnaj po navodilih inštruktorja, kateremu upam, da si povedal za vaš problem.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


MKN

  • *
    • Prispevkov: 58
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 16 April 2013, 15:19:30
Inštruktor je seznanjen. Tri tedne je samo iz roke a se situacija ne spremeni.

LP, MKN



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #3 : 16 April 2013, 15:27:19
Pol pa po pravici povedano, napiši več oz. bi te morala videt v živo... Specifične zdeve je preko foruma težko kar uganit.

Vsekakor nadaljuj in klikaj izključno ko je mirna, če ne pozorna nate. Večkrat po malo malo... Obvezno preden začne odklanjat. Če je to 2x pa 2x (naslednjič lahko samo 1x, naslednjič spet 3x, različno, ampak dovolj malokrat). Igra se tudi vedno prekine, ko je najboljša in oh in sploh, da ostane želja po še.  :)

Moja prva posvojena psica (polna travm za katere nisem vedla vzroka) je rabila več let, da je ratala "normalna". Vztrajaj in ne se sekirat, ker s tem bolj škodiš (če se mogoče). Mirno in veselo in ko pohvališ psa ga moraš res iz srca in se res razveselit.  :D

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #4 : 16 April 2013, 15:29:15
Si probal, če ji hrano zakotališ po tleh, če je mogoče bolj zanimiva?

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 16 April 2013, 18:01:15
pri nesigurnih psih in pomanjkanju pozornosti ter nezanimanje za hrano...težka naloga. Vendar JE izvedljiva  :) zna pa bit, da ni kompatibilna s klasično predstavo o pozornosti na vodnika ;)
Psica je najbrž po napadu nesigurna in ''nestabilna'' za kar pa vi kot prvo ne potrebujete pozornosti po šolsko ampak zaupanje v vas. Sto svetlobnih let narazen v izgledu končne ''slike'' ampak tesno povezano.
Če vam pes ne je rad iz rok (ker ni ješč..oh kako poznano ::)), če je ne zanimajo igrače...torej ji vi kot zaupanja vreden vodnik NE vsiljujete vam idejnih nagrad. Ko jih začne sprejemat kot nagrade je to to. Do takrat pa, če pes poje tiste nekaj hrane iz rok jo poje, ker je že lačen in ne nagrajen. No ne sprejema to kot nekaj pomembnega zanjo, ker je najbrž toliko nesigruna in strah prevlada nad nagradico, ki to ni. To vsekakor dobro deluje pri psih prepolnih samih sebe ali pri bolj samozavestnih. Si pa po opisu sodeč predstavljam vašo havanko precej drugače. Pa sama sicer zelo rada priporočam ukinitev posode in hranjenje izključno iz roke.

Sem morda zapisala komplicirano :)...za pogledat in morda preizkusit http://www.ttouch.com/
http://www.youtube.com/watch?v=LsZhbw0AAAs
Knjiga je dostopna v slovenščini v praktično vsaki knjižnici. Delat vaje iz vodljivosti po njeno. Povoj psa ali pa thundershirt http://www.pasji.net/shop/index.php?main_page=product_info&products_id=1173
So stvari, ki presegajo filanje hrane iz rok in so stvari, ki so potrebne pred izvedbo praktičnih vaj poslušnosti. Sploh, ko imaste v rokah psa s slabimi izkušnjami in morebitno slabo zgodnjo socializacijo. Po vsem tem pride pozornost na vodnika smešno lahka. Pes se vam mora toliko odpret, da vam zaupa tudi v njemu stresnih situacijah.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 16 April 2013, 18:05:17
Aja pozabla dopisat...nagrada po kliku mora bit res nagrada in ne ''kar nekaj'' iz žepa. Če tega pri psu ni, bo treba s psom prej delat na čem drugem kot na siljenju s priboljški. Zna pridelat kontra učinek. Ko se enkrat ta meja prestavi pa ga skoraj ni psa, ki se mu nebi našla ustrezna papica za trening.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #7 : 16 April 2013, 18:23:02
Thundershirt. Zdaj je sicer res že pre-toplo za oblečene sprehode, ampak vsaj bandaža bi pa lahko pomagala.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #8 : 16 April 2013, 18:55:28
Po pomoč k vzreditelju -ci, ki najbolje pozna socializacijo v leglu in lastnosti staršev.  In dober in odgovoren vzreditelj bo znal pomagati - tudi do podrobnosti pozna pasmo, sicer ne bi vzrejal-a. ???
Zakaj se pa niste pozanimali o socializaciji - in seveda dobili navodil, kako s psom naprej delati.

Razen, če smo spet pri nikoli končani zgodbi o "čistokrvnih "psih in psih od preprodajalcev.. potem je pa zgodba drugačna.

In stran od ljudi, ki ne znajo s psom drugače kot da ga stradajo, da bi prišli do želenega.. karkoli že je... se ne konča dobro. :(
Pa kaj če nima pozornosti - saj  najbrž ni delovni pes. Sprehajajte se in to je to. Kompliciranje je popolnoma odveč.


I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 16 April 2013, 19:02:51
Dajanje hrane iz roke ni enako stradanju  ;) je pa razlika, če pes to smatra za nagrado ali ne. Šolsko ali ne...včasih bi prav ''nešolskim'' psom bilo bolj pametno dajanje hrane samo iz roke...seveda v primernih količinah;) Vse prevečkrat dobijo hranico v posodico, pa še hranico iz mize, pa še hranico, ker so kao pridni, pa ker so na obisku... Zraven pa NIČ ne počno, da to porabijo. Tako dobi pes kontrolirano količino hrane, lastnik (oz. cela družina) pa mentalno zadoščenje, da pes dobiva hranico iz vseh vogalov  ;) Se težje predozira  :P Praktično večji problem je pitanje psov kot pa stradanje.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #10 : 16 April 2013, 19:37:11
Tukaj se misli dajanje hrane iz roke - hranjenje samo iz roke- in nič drugače. Vse obroke/količino, ja, in ko je pes sestradan, naj bi naredil tisto, kar se od njega hoče..Tako nekateri delajo..

V mislih imam delovne pse - in pes, ki noče delati, ni dober delovni pes in naj dela kakšen drug namesto njega. Ne moreš prisiliti, da pes dela - ker psi delajo z veseljem ali pa ne delajo. Jih ne moreš prisiliti z nekimi metodami. Zamenjaš psa, če ti je toliko do tega, da ne moreš brez  tega "dela"- pa naj bo razlog tak ali drugačen za neko "delo". Psi imajo "will to work" ali pa ne.. that's it.

In 80% psov je družabnikov, ki ne delajo nič, razen, da jejo hrano iz posodice in so v večje ali manjše veselje svojemu lastniku. Pa kakšen sprehod-ek-
Bi lahko kateri od vzrediteljev delovnih pasem povedal, zlasti trenutno popularnih, na kakšna začudenja se naleti - ko vprašajo, za katero delo bi kakšen od bodočih lastnikov rad psa.

In za probleme se vpraša vzreditelje, ki (naj bi) pasmo najbolje poznali.
Če ne, naj se ne grejo vzreje

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #11 : 16 April 2013, 20:01:45
hranjenje iz roke, ki se priporoča tu in v pasjih šolah pomeni to, da se lastnika prisili v to, da s psom res dela in nagrajuje malodane vse micipici korake v želeno smer, da oblikuje želeno vedenje. To pomeni, da takrat ko je čas za obrok in (še vmes) daješ iz roke. Bolje izkoriščen čas in podaljšan čas jesti, kot če v pol minute požre vse iz sklede in še fehtari za višek, ker možgani še niso dojeli sitosti.

Pri psih, ki imajo težave se večinoma najprej delajo vaje za sproščanja in umirjanje in je to potem res en tak umirjen obrok, ki traja 10 minut in je pes sit + sproščen.

Sicer pa a si kdo predstavlja kako zavaljeni bi bili psi, če bi dobilo v sklede obrok + še dodatne obroke iz hrane (jah eni pač ogromno delamo na hrano, ker je to psu TOP nagrada in na igrače ne pali).

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 16 April 2013, 20:20:31
Jih ne moreš prisiliti z nekimi metodami. Zamenjaš psa, če ti je toliko do tega, da ne moreš brez  tega "dela"- pa naj bo razlog tak ali drugačen za neko "delo". Psi imajo "will to work" ali pa ne.. that's it.
Res je, da psa ne moreš prisilit (no eni ga pa učinek ni taprav)...ampak psa menjat, ker je vodnik nesposoben se prilagodit je pa gladkomalo hecno. Pa žal še med največjimi kavč psi nisem srečala psa, ki nima ''Will to work'', je pa res da tale ''will'' ni vedno v skladu s fiksno idejo lastnika. Torej je na vodniku, da je toliko brihten, priseben, odgovoren, da se Prilagodi psu. Drugače govorimo o predmetu za zadovoljevanje svojeg ega in ne o živem bitju, ki si ga zavestno navlečemo v svoj lajf. ;)
Nimam niti enega zaresnega delovnega psa (tko po pasmi gledano) in popolnoma vsi imajo ''will to do something'' in je povsem na meni a to kanaliziram ali pa pustim, da se kratkočasijo po svoje. Je pa res, da od tod naprej rabi vodnik malce več domišljije za delo s psom.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 16 April 2013, 20:22:28
Podpis!
Sicer pa a si kdo predstavlja kako zavaljeni bi bili psi, če bi dobilo v sklede obrok + še dodatne obroke iz hrane (jah eni pač ogromno delamo na hrano, ker je to psu TOP nagrada in na igrače ne pali).
Ne samo da si predstavljam...vidim to prevečkrat na ulici.  :-X

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #14 : 16 April 2013, 20:52:02
Citiraj
Ne moreš prisiliti, da pes dela - ker psi delajo z veseljem ali pa ne delajo. Jih ne moreš prisiliti z nekimi metodami. Zamenjaš psa, če ti je toliko do tega, da ne moreš brez  tega "dela"- pa naj bo razlog tak ali drugačen za neko "delo". Psi imajo "will to work" ali pa ne.. that's it.
Ni čisto tako. "Will to work" je moč tudi privzgojiti. Samo potrebno najti nekaj, kar konkreten pes rad dela in nekaj, kar ga motivira. Meni hranjenje izključno iz roke ni všeč, se mi pa ne zdi čisto nič hudega, če je pes malo lačen. Ne sestradan, da se razumemo. Samo toliko, da začne ceniti tisto, kar ima verjetno za samo po sebi umevno. Enako velja tudi za našo pozornost in igro - nekatreim psom pomaga, če so recimo kakšno urico pred treningom zaprti v boksu. In pri psu, ki mu ni do dela, je treba začeti v okolju, kjer ni motenj, delat stvari, ki jih ima pes rad in jih za povrh še nagrajevati - pa tako postopno graditi odnos in veselje do sodelovanja. Šele ko to imaš, lahko začneš delat stvari, ki psu niso same po sebi v veselje in v zahtevnejšem okolju. Stvari, ki jih psi radi delajo so zelo različne, eni prinašajo, drugi iščejo skrite igrače ali lastnika, tretji tečejo, skačejo.....načeloma imajo psi radi vaje in trikce, pri katerih se gibljejo veliko manj pa tiste v mirovanju. Pa pri takih psih ne ponavljamo istih vaj - naredimo enkrat, mogoče dvakrat, potem pa igra in nekaj drugega. Iz kratkotrajne pozornosti dobimo dolgotrajno za daljše delo zelo postopoma.
In btw, nič ne vem, da bi bili havanci tako pasemsko nezainteresirani za sodelovanje z vodnikom, kot je to značilno recimo za pastirske pasme, pa kakšne pratipske, hrte, polarce....


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #15 : 16 April 2013, 20:55:34
....pa je možno tudi s psi teh pasem povsem v redu delat. Navsaezadnje je moč delat tudi s kozami, ovcami, zajci, mišmi, kurami.....samo znajti se je treba.


MKN

  • *
    • Prispevkov: 58
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 17 April 2013, 08:55:26
pri nesigurnih psih in pomanjkanju pozornosti ter nezanimanje za hrano...težka naloga. Vendar JE izvedljiva  :) zna pa bit, da ni kompatibilna s klasično predstavo o pozornosti na vodnika ;)
Psica je najbrž po napadu nesigurna in ''nestabilna'' za kar pa vi kot prvo ne potrebujete pozornosti po šolsko ampak zaupanje v vas. Sto svetlobnih let narazen v izgledu končne ''slike'' ampak tesno povezano.
Če vam pes ne je rad iz rok (ker ni ješč..oh kako poznano ::)), če je ne zanimajo igrače...torej ji vi kot zaupanja vreden vodnik NE vsiljujete vam idejnih nagrad. Ko jih začne sprejemat kot nagrade je to to. Do takrat pa, če pes poje tiste nekaj hrane iz rok jo poje, ker je že lačen in ne nagrajen. No ne sprejema to kot nekaj pomembnega zanjo, ker je najbrž toliko nesigruna in strah prevlada nad nagradico, ki to ni. To vsekakor dobro deluje pri psih prepolnih samih sebe ali pri bolj samozavestnih. Si pa po opisu sodeč predstavljam vašo havanko precej drugače. Pa sama sicer zelo rada priporočam ukinitev posode in hranjenje izključno iz roke.


Hvala vsem za odgovore.

Lunette, se mi zdi, da si precej dobro zadela našo psičko. Vse navedeno kar velja, predvsem, ko smo zunaj. V stanovanju še nekako gre, predvsem igra se rada, rep nosi pokonci, je pozorna kaj delamo,  pravega navdušenja nad hrano pa tudi znotraj ni. Lahko ji kaj oddamo, vendar je verjetno res to bolj zaradi potešitve lakote kot pa zaradi nagrade. Zunaj se sprosti okrog hiše kadar je z njo žena, ki je alfa, in kadar pride na obisk znana psička, s katero se lepo igrata. V ostalih primerih pa nosi rep dol in hodi od vogala do vogala gledat kdaj pride  žena. Seveda pa izkoristi prvo priložnost, ko lahko smukne v hišo.
Pozabil sem pa povedati, da rada išče. V stanovanju je to kar dobra zaposlitev. Išče hrano, žvečilke in tudi igrače. Če ji zunaj vržeš priboljšek in rečeš išči, ga bo včasih tudi pobrala.

Naš namen je, da bi se psička sprostila, kar pomeni, da bi ji bilo lažje na tem svetu. Posledično bi tudi lažje delali z njo, se pravi jo kaj naučili in hkrati povečali kontrolo. Radi bi obvladovali vsaj osnovne komande za kontrolo psa. Ko bomo napredovali toliko, da ji bomo lahko kaj dopovedali, bomo pa razmišljali tudi o delu. Skratka ugotoviti moramo, kako psičko motivirati in kako jo nagradti.

LP, MKN



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #17 : 17 April 2013, 09:23:27
Meni se zdi da ste super in samo lepo počasi nadaljujte  :)
Te stvari zahtevajo čas in glede na pisanje zelo razumete kje tiči zajec. Bravo!  :D

Malo po malo in sproti boste rastli skupaj.  :-*

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 23 April 2013, 14:59:22
Moja tudi včasih ni bila za nič motivirana in vse drugo je bilo bolj zanimivo kot jaz in kar sem jaz imela. Lahko bi ji mahala pred nosom s krvavim zrezkom, pa bi ji bilo vseeno. Je trajalo kar zelo dolgo, ampak veliko dela in nagrajevanja v nemotečem ali manj motečem okolju in pa nekakšna spontana desenzibilizacija (mladiča seveda okolica veliko bolj zanima kot odraslega psa) je prineslo na koncu to, da je sedaj fokusirana tudi v motečem okolju.



moncy13

  • *
    • Prispevkov: 78
    • Točke: 0
  • Sky <3<3
Odgovori #19 : 23 April 2013, 15:32:44
A kot delo si delala vaje poslušnosti, trikce itd.? Ali tudi kaj drugega?

Moncy in Sky


MKN

  • *
    • Prispevkov: 58
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 24 April 2013, 07:06:25
Moja tudi včasih ni bila za nič motivirana in vse drugo je bilo bolj zanimivo kot jaz in kar sem jaz imela. Lahko bi ji mahala pred nosom s krvavim zrezkom, pa bi ji bilo vseeno. Je trajalo kar zelo dolgo, ampak veliko dela in nagrajevanja v nemotečem ali manj motečem okolju in pa nekakšna spontana desenzibilizacija (mladiča seveda okolica veliko bolj zanima kot odraslega psa) je prineslo na koncu to, da je sedaj fokusirana tudi v motečem okolju.

Zelo podobno je pri nas. Če smo na travniku ali v gozdu je sproščena in vzame priboljšek, v mestu pa gre bolj težko. Res pa je, da sicer počasi, vendar kar dobro napreduje. Sploh če dobi sir ali hrenovko.

LP, MKN



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 24 April 2013, 07:12:04
Če je vprašanje namenjeno meni, potem gre za trikce - tudi vaje poslušnosti in pravzaprav vse ostalo, je z mojega vidika v bistvu neke vrste trikec ;) .

MKN, meni se je pogosto dogajalo, da je psica delala kar sem želela, pa je nagrada kot taka sploh ni zanimala. Pametno je v primerih, ko pes ni dovolj fokusiran na vodnika, pač se oddaljiti od tiste "motnje" ali pa se preusmeriti.. Vidim da se pogosto dela napaka, ko pes in vodnik stojita na mestu in vodnik nekaj zahteva od psa, ki ni sproščen in do njega sploh ne pride kar mu vodnik govori. Takrat je dobro začet hodit - če je nekje motnja, po možnosti stran od motnje, ali pa v krogu okoli motnje in ko se pes začne sproščat, se ga nagrajuje.

Itak je pa v novem okolju treba psu dati najprej nekaj časa, da si ga ogleda,.. in šele potem začet delat z njim.



MKN

  • *
    • Prispevkov: 58
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 24 April 2013, 07:26:47
TibiQ Podobne stvari delava. Recimo dober primer je utripajoča signalna luč ob delovišču na cesti. Najprej se je ustavila nekaj metrov pred njo. Potem sem jo počasi pripeljal do luči, jo malo pomiril, na koncu je pojedla priboljšek iz podstavka luči. Tudi ko hodi po mestu je na posameznih delih poti lažje oddati priboljšek kot kje drugje. Torej dajem priboljške tam, kjer je lažje in počasi se ti deli poti daljšajo.

Lp, MKN




pisek

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 24 April 2013, 12:22:13
Hm, v vsaki malenkosti je natančno opisana moja psica :)  identični problemi vključno z identičnimi problemi v identičnih okoljih, haha. Naša psica tudi ni bila socialiizirana, ker je bila skotena od potepuškega psa in rastla gor v naravi. Je pa ni nihče napadel ali kaj podobnega.

Bom tule opisala kaj smo mi počeli, imamo jo od lani poleti in je zdaj po tričetrt leta čisto drug pes :)
1. začeli smo jo hraniti izključno z briketi, zato da smo jo lahko hranili iz roke, se pravi klik-briket, po nekaj dnevih smo nadgradili v očesni kontakt-klik-briket. Zdaj dobiva poleg briketov že tudi meso in še kaj
2. veliko smo jo čohali in crkljali in še enkrat čohali in crkljali in to še vedno počnemo
3. doma smo se itak igrali razne igrice, vključno z iskanjem, to ima itak najraje, pa to itak tudi vi počnete :)
4. sčasoma smo začeli s klikerjem klikati tudi druge stvari, ampak nismo se šli tega striktno, se pravi vzgoja po kliker metodi, pač pa kot se nam je dalo, pa včasih več, pa včasih manj pa potem nič, pa spet ...kliker sem začela uporabljati tudi zunaj, ampak zopet nič striktno ampak bolj tko :)

Pozornost zunaj stanovanja se precej časa ni nič popravljala, tako da zunaj z njo sploh ni bilo mogoče delati. Po določenem času (par mesecev) pa se je kar naenkrat začela odzivati tudi zunaj, vedno bolj in bolj in ko se je enkrat začela odzivati zunaj, se je to zelo hitro stopnjevalo, precej skokovito. Pred kakim tednom sem začela še s food circuit in to ji je bila sploh fora, se mi zdi, da je po parih dnevih ponavljanj postala še bistveno bolj pozorna. Aja, sčasoma so tudi priboljški zunaj postali aktualni, zdaj že nekaj časa tudi briketi, prej jo pa tudi šunka ni zanimala. S hrano oz. briboljški smo jo pa bolj kot ne podkupovali, ker nagrajevanje s hrano, pa četudi s pršutom, sploh ni bilo možno - zato sem jaz hitro nehala jo siliti z nagrajevanjem (pa čeprav so mi inštruktorji govorili, da je to edini pravilen način in da podkupovanje je čisto napačna pot) in sem jo pač probala podkupovati. Tudi s podkupovanjem dolgo ni šlo, potem pa je steklo, zdaj smo v fazi, ko jo lahko že tudi pogosto nagradimo. Danes zjutraj na sprehodu pa se je zgodilo še nekaj neprecenljivega, kar sploh ni bil naš cilj, namreč, zunaj je bila strašen mišolovec in jo razen miši ni nič zanimalo. Sčasoma jo je vsake toliko za kratek čas zanimalo še kaj drugega, pa nazaj k mišim. Danes se je pa prvič zgodilo, da se kopanja za mišmi ni niti lotila, od kje zdaj to, mi ni jasno :D To sem spisala, da vidiš, kaki veliki napredki so možni, ne da bi sploh kaj delal po nekih pravilih, pač pa dostikrat očitno zaleže že to, da se psu pač posvečaš, na kakršenkoli način že.

Pa še to, kar se tiče čekiranje vsakega vogala, ker nikoli ne ve, kaj se tam skriva. Tudi naša je to počela, za vsak vogal, pred vsak vhod, pod vsako ograjo, za vsako živo mejo, skratka, kjerkoli je bila kaka prepreka. Samo da jaz tega nisem jemala kot strah pač pa kot firbec, pač novo okolje, dajmo pogledat, kaj se tam skriva. Zato nisem bila nič živčna in s tem potencirala pri psu početje. Tudi naša postane čisto nervozna zaradi: velike kepe snega, sneženega moža, utripajočih luči zaradi dela na cesti, kipa itd....In potem dretje in lajanje, včasih tudi cviljenje, v nobenem primeru pa se ne upa približat. In zopet, to jemljemo kot pozitivno, kot nek hec, najprej grem do tiste "strašne" stvari jaz, pa tisto pobožam, ji prigovarjam in počakam, da sama pride do mene. In potem kroži, pa vedno manjši krogi in na koncu tisto še enkrat nalaja in potem, ko vidi da je vse ok, prevoha in naslednjič sploh več nima hmerk. Po mojem se zaradi tega sploh ne rabite sekirati, ker veliko psov se boji teh raznoraznih "strašnih" stvari. Predlagam, da vi spremenite pogled in namesto da ste prepričani, da se tako obnaša, ker jo je strah, si raje domišljajte, da se tako obnaša zaradi firbca in nesigurnosti in vse to je popolnoma naravno :)
Čas in bližina ljubečega človeka na psu dela čudeže :)



MKN

  • *
    • Prispevkov: 58
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 25 April 2013, 08:16:54
Pisek,
Ko sem tole prebral, sem bil kar dobre volje. Mi delamo zelo podbno. Tudi mi smo sprva podkupovali, da je ugotovila, kaj je lahko dobro in kasneje s tem nagrajevali. Nalo veliko božamo, hvalimo, spodbujamo, krtačimo, se z njo igramo, cukamo... Skratka delamo stvari, ki so ji všeč in jo sprostijo. Tudi pri nas nismo sto odstotni pri delu s klikerjem, pa Nala dobro dela vse vaje iz pasje šole. Toleranca do okolja se, odkar je skopnel sneg in se lahko gibljemo v več različnih okoljih in situacijah, vidno izboljšuje. Tudi zunaj počasi začenja sodelovati, sploh če imam v roki koščke hrenovke. Skratka jaz sem navdušen, ker psička dobro napreduje in ker ugotavljam, da se še kdo drug loteva pasjih težav na podoben način kot mi, in da to deluje.

LP, MKN



pisek

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 25 April 2013, 18:15:34
 ;D

Ful vesela za vašo in našo kužiko. Me prav zanima in komaj čakam da vidim, kako se bodo stvari sukale v prihodnosti in kakšna bo recimo čez eno leto od zdaj :)