zalomljen repek ?

Gost · 4014

urša636

  • Gost
: 09 Maj 2013, 10:08:56
Lep pozdrav!

Imam eno vprašanje v zvezi z "krivim repkom". Moja psica ima zalomljen repek(ne vem kako temu že rečejo s tujko), na zunej zgleda kot en pukelček, vendar jo nič ne moti in z repom nemoteno miga. Ker bi rada šla ne vzrejni pregled, pa me zanima če kdo ve, kako je s tem. Namreč sem govorila z nekaj vzreditelji teh pasem, pa sem dobila različne odgovore.  Nekateri to smatrajo za izključitev, drugi kot napako ki ni izključujoča, tretji pa ne komplicirajo. Glede na to, da ima vse ostale lastnosti TOČNO po standardu, se mi zdi da bi morala dobiti dovoljenje, gl. na to da imajo enako napako tudi nekateri šampinjoni (vendar imajo dolgo dlako in se jim ne vidi toliko)?

Zanima me, če je kdo naletel na podoben problem, kaj so mu povedali na vzrejnem.

Hvala:)



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #1 : 09 Maj 2013, 10:46:23
..



Boo

  • *
    • Prispevkov: 400
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 09 Maj 2013, 13:19:58
Hemivertebrae?




Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #3 : 09 Maj 2013, 15:35:46
Pelji psico na telesno oceno, tovrstne napake se pri različnih pasmah različno ocenjujejo, odvisno je ponavadi tudi od tega, kako izrazita je napaka. Je pa načeloma veliko bolje v vzrejo pustiti živali z eno takoj vidno napako in iskati rimerno kombinacijo, kot pa živali, ki nimajo nekih izrazitih napak ampak so v celoti slabe kvalitete.


ennaK

  • *
    • Prispevkov: 61
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 10 Maj 2013, 21:03:12
Slučajno sem naletela na tole temo. Kolikor je meni znano, če imaš veterinarsko potrdilo, da je bil rep zlomljen potem ne smejo komplicirati in zaradi tega načeloma pes ne dobi nižje vzrejne ocene. Če se motim me popravite  ;D

lp


urša636

  • Gost
Odgovori #5 : 24 Maj 2013, 13:37:31
Hvala za odgovore, sem peljala kuža k veterinarju, je pogledov repek in potrdu da je šlo za mehansko poškodbo, verjetno ob kotitvi...tako da v mojem primeru ni šlo za gensko napako:) in ja, sem vprašala tudi na KZS in so mi tud tam potrdil, da če gre za poškodbo in ti veterinar to tudi potrdi in napiše poročilo, pol je to to in ti nihče ne na razstavi ne na vzrejnem načeloma ne sme zarad tega dat slabe ocene. načeloma...
glavno da vem da je zdrava :)



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #6 : 24 Maj 2013, 14:02:58
Pasma?
Hemivertebrae izključuje vzrejo.


I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


urša636

  • Gost
Odgovori #7 : 24 Maj 2013, 14:56:37
ja vem da jo izključuje, ker se potem tak problem lahko pojavi kje višje na hrbtenici in je pes pol revež...pasma je planšar, vendar ne oče ne mama od psice nista imela nikjer tega, tko da ni to, čeprov sm po branju na forumu mislna da je. veterinar prav da gre za tipičen zlom.



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #8 : 24 Maj 2013, 17:43:37
Glede na to, da ni edina iz legla s to napako in da ima to že od rojstva verjetno ne gre za mehansko poškodbo... Dejstvo je, da vsi veterinarji ne poznajo problematike določenih pasem :-[ in verjetno marsikateri niti ne ve kako zgleda "kinky tail" niti ga na RTG ne bo prepoznal ampak ga bo pač označil za zlom/izpah oz. poškodbo, saj res izgleda podobno :-X. Pri švicarskih pasmah se "kinky tail" dokaj pogosto pojavlja in če se pojavi ni treba dosti ugibati za kaj gre. Na srečo v Sloveniji, vsaj pri naši pasmi, tega še ni dosti 8).

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #9 : 24 Maj 2013, 18:00:35
Zanimiv prispevek glede repov-sicer za rottweilerje pa vseeno: http://www.totalrottweilermagazine.com/board/index.php?option=com_kunena&Itemid=23&func=view&catid=14&id=2529

Ogromno pa je glede tvoje pasme napisanega v nemščini, v Google lahko vpišeš knickrute in entlebucher pa boš našla kup zadetkov...

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #10 : 24 Maj 2013, 18:03:01
Za izključevanje psov z napakami ( takimi in drugačnimi, ne gre le za fizični status) iz vzreje  menim, da je v prvi vrsti odgovoren vzreditelj ali bodoči vzreditelj - niti ne vzrejna komisija, še manj pa veterinarji.
Kink tail je izključujoča napaka..

Saj je  dovolj možnosti vzrejati z osebki brez napak, takimi, ki pač pripomorejo izboljšati pasmo ali vsaj držati status QUO - nikakor ne slabšati.
Tako je pač z vzrejo.. ni lahko, se pa pričakuje odgovornost.
LP

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


urša636

  • Gost
Odgovori #11 : 27 Maj 2013, 11:13:27
Hvala za mnenja ;), brez zamere ampak jst bom pač verjela veterinarju ker ima verjetno mal več izkušenj z poškodbami oz. napakami kot pa kdo drug ki pač nekaj ve o tem...

lp pozdrav :)



MANDY

  • Gost
Odgovori #12 : 27 Maj 2013, 12:38:57
urša 636 jaz bi pa na tvojem mestu še vseeno malo vprašala za drugo mnenje, drugega veterinarja ali mogoče  vzrejnega referenta prav za to pasmo (iz tujine). Če ima psička dedno napako tvegaš, da jo bo prenesla na mladiče, kaj pa potem  ???.  Mogoče če pobrskaš po njenem rodovniku je v prejšnih generacijah prednik, ki "nosi" to napako. Povem ti, da je to tečna zadeva, če imaš mladičke z takšnimi repki. Naši veterinarji  :-[ :-\ :'( >:( ??? jaoo. Bodi previdna, premisli.



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #13 : 27 Maj 2013, 19:40:32
Če želiš mi lahko pošlješ RTG sliko in navadno sliko repa (narejeno s fotoaparatom) in jo pošljem na Nizozemsko ali v Švico (na vzrejno komisijo, od koder bo šla naprej k njihovim ocenjevalcem) za drugo mnenje. Lahko ti posredujem kontakte in sama pošlješ, lahko pa da bo nekaj stalo... :) Če bi pobrskala po internetu bi lahko našla kako zahtevno je ločevanje med poškodbo in kinky tail v določenih primerih (preberi kaka so navodila dunajske fakultete glede tega-v primerih, da je bil npr. rep priprt med vrata in podobno).

Sicer ne vem na koga se tvoj post nanaša, nekateri pišoči v tej temi imamo kar nekaj izkušenj-tako na strokovnem kot vzrediteljskem področju 8).

Sicer pa če si že odločena kaj in kako je brezveze da tu sprašuješ za mnenja ;). Mislim, da noben post ni bil napisan v slabem smislu, ampak povsem dobronamerno. Tako da ti želim samo še srečno! :)

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si