Dominantne pasme neprimerne za psa za zaščito družine

Weaver · 28471

Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Bandog vzreditelj in trener zatrjuje, da so rotvajlerji in ovčarji pod vodstvom alfa vodnika sicer primerni za policijske in vojaške naloge, medtem ko za družinskega psa, ki naj bi ščitil člane družine, niso najboljša izbira zavoljo njihovega stremenja k višji oziroma najvišji poziciji v družini oz krdelu, kar lahko pripelje do agresivnega vedenja naproti družinskim članom...medtem ko je pri matifih oz 'bandogih' stvar povsem drugačna...najbolje je kar pogledati originalne tekeste, da ne bom česa narobe prevedel... :-[

http://midgardkennels.wordpress.com/frequently-asked-questions/- glej vprašanje ''Are they safe around kids?''
http://midgardkennels.wordpress.com/dominance-vs-defense/

Vaša mnenja glede njegovih trditev?



Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #2 : 13 Maj 2013, 14:19:31
Prav, lahko to malce bolj obrazložiš?


_Tyra_

  • *
    • Prispevkov: 240
    • Točke: 10
Odgovori #3 : 13 Maj 2013, 18:16:51
Bandog ni pasma... ampak mešanec (mastif + apbt + dogo argentino + ... različne kombinacije),...



Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #4 : 13 Maj 2013, 20:00:51
Ja, ni pasma, ampak to za njegove trditve najbrž niti ni toliko pomembno.

Zanimivo, da se po drugi strani za pse za zaščito trenira predvsem ovčarske pasme, tako v ZDA kot tudi v nam bližji okolici, recimo Mrazovac ima predvsem ovčarje, nekaj velikih šnavcerjem pa potem še tu in tam kaka druga pasma (mimogrede, njegov 'zet', če sem prav videl, je bil marker v Kopru na prvenstvu belgijcev)...je pa to kar biznis, v ameriki trenirani psi dosegajo tudi ceno 80 000 dolarjev in več...


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #5 : 13 Maj 2013, 21:01:04
Res se mi ne da na dolgo in široko, ker smo o tem že zelo veliko v drugih temah. Vendar: celotna "dogma" o dominantnih psih, ki si v mešanih človeško pasjih krdelih na vsak način prizadevajo zasesti vodilno vlogo in jih je temu primerno treba neprestano tlačit dol je v osnovi zgrešena.
1. Pes ni volk
2. tudi volkovi se ne vedejo tako, kot je na linku opisano
3. medtem ko se nekateri psi, ki dlje časa prežive skupaj lahko (nikakor pa ne nujno) povežejo v krdelo, v katerem imajo ohlapeno hierarhično lestvico, pa psi (razen zelo redkih izjem, ki so skoraj od rojstva vzgajani v izolaciji in brez stika s svojo vrsto) zelo dobro vedo da niso ljudje in svoje krdelne ureditve ne prenašajo na človeško družino.
ad2: V naravnem volčjem krdelu živijo skupaj starši z eno ali več generacij mladičev. Do boja za oblast praktično ne prihaja. Ko mladič povsem dozori, zapusti krdelo in si ustvari svoje. Se pa to dogaja v umetnih krdelih (ko na omejeno ozemlje naselijo volkove iz vseh vetrov, ki morajo po sili razmer živeti skupaj, ali v naravi kadar se več naravnih tropov volkov začasno združi v večjega, kadar to narekujejo življenski pogoji)
Namreč, povsem zgrešena je trditev, da se dva tropa volkov, ki se srečata, med seboj pokoljeta. Volkovi iz sosednjih krdel se med seboj poznajo in imajo zelo prefinjene načine, kako se izogibajo medsebojnim konfliktom. Do spopada pride v izjemnih primerih (ko recimo počijo skupaj na isti plen), večkrat se zgodi medsebojno sodelovanje.
Prav tako ni resničen opis, kako volkovi reagirajo na druge plenilce. Za volka je to, kako "puma drži rep" izjemno pomembno, saj se tako eni kot drugi izogibajo konfliktom, iz katerih ne en ne drug ne bi prišel brez poškodb. res je sicer, da se, če do konflikta vseeno pride borijo vsi, od najmočnejšega do tistega iz dna lestvice, res je pa tudi, da o tem, ali se bo spopadlo ali se bo umaknilo ali pa se bo ignoriralo odloča vodja.
Edino, kar volk napade brezkompromisno, brez komunikacije in z jasnim namenom da se ubije, je plen.

Ne vem sicer, kaj si pisec predstavlja kot "obrambnega psa". Takega, ki bo brezkompromisno napadel  vsako osebo, ki se bo približala njegovi družini, ne glede na "njegovo nadrejeno ali podrejeno držo" (torej ne glede na to, ali gre za nekoga ki grozi ali mimoidočega, otroka ali odraslega) v našem prostoru in času ne potrebujemo.
Dober obrambni pes bo sicer opozoril na tujca, a napadel bo izključno tistega, ki bo dejansko ogrožal varnost domačih. Kar je pri ovčarjih in rotvajlerjih mogoče doseči.

Da na linku napisano ravno ne drži, potrjujejo številni službeni policijski psi, ki so v svojem prostem času družinski psi.

O lastnostih "bandogov" težko kaj konkretnega napišem, ker se med seboj zelo razlikujejo, glede na to, kaj namešajo vzreditelji vanje, pa vsak seveda trdi, da so pravi bandogi samo njegovi. Tistih par, ki jih poznam ima solidne lkastnike, ki so poskrbeli, da niso grožnja za okolico.


Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #6 : 14 Maj 2013, 08:31:02
Kakor sem ga razumel, naj bi se obrambni pes ob osebah, ki se normalno vedejo, vedel povsem mirno, napade pa samo, če se nekdo vede neobičajno oziroma če mu vodnik ukaže, s tem, da glede na ukaz ugrizne v točno določen del telesa, naj bi se pa znal braniti tudi pred hladnim orožjem ter bil zmožen hitrega teka da čimprej premosti razdaljo sdo osebe s strelnim orožjem.

Drugače je pa tip proti 'vzreji za videz' in se zavzema za hitre, okretne, vzdržljive in močne pse, je odločno proti psom z ekstremno širokim prsnim košem, ekstremno predgrizavostjo, ne navdušujejo ga takšni neapeljski mastifi, ki zgledajo kot križanci med sodom in šarpejem, kritizira parjenje harlekin-harlekin dog in podobno...

http://midgardkennels.wordpress.com/1156-2/distortions-in-modern-working-breeds/


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #7 : 14 Maj 2013, 09:58:21
Bandogs, obrambni psi... še več izbire za bedake  ::)

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #8 : 14 Maj 2013, 10:13:36
Glede na to, koliko negativnega 'repa' dobivajo bigli tukaj gor v zadnjem času, bo treba kar bandogirat...imam eno zelo zanimivo kombinacijo v mislih, ampak ker nimam dovolj znanja niti sredstev, se s tem pač ne bom ukvarjal.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #9 : 14 Maj 2013, 10:57:26
Citiraj
Kakor sem ga razumel, naj bi se obrambni pes ob osebah, ki se normalno vedejo, vedel povsem mirno, napade pa samo, če se nekdo vede neobičajno oziroma če mu vodnik ukaže, s tem, da glede na ukaz ugrizne v točno določen del telesa, naj bi se pa znal braniti tudi pred hladnim orožjem ter bil zmožen hitrega teka da čimprej premosti razdaljo sdo osebe s strelnim orožjem.
Tako se vedejo pravilno šolani obrambni psi, ki so večinoma ovčarji in drugi psi službenih pasem. Tisto, kar opisuje striček v svojem linku je nekaj povsem drugega, nekaj, kar nikakor ne sodi v sodobno družbo.
In btw, tipični mastifi so prijazni psi, ki jih tujci lahko drgljajo po jeziku in jim preštejejo zobe (poznam čišt konkreten primer, ko je vlomilec STOPIL čez mastifa v predsobi, ko je vstopal v stanovanje in potem še enkrat, ko je šel ven s plenom, ne da bi pes mrdnil. Česar ne bi mogel narediti niti pri mojih sicer nadvse prijaznih in zaupljivih psicah)


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #10 : 14 Maj 2013, 11:21:27
Citiraj
nekaj, kar nikakor ne sodi v sodobno družbo

že sama misel da potrebuješ takšnega psa, da se v družbi počutiš varno pove vse

nekako tako kot bebci v ZDA,ki dovolijo mladoletnim dostop do polavtomatskega orožja, pol se pa čudijo da imajo največ kriminala na globli in pokole

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #11 : 14 Maj 2013, 11:28:22
Da se razumemo: tudi bandogi so ob primerni socializaciji in vzgoji povsem ok psi, vendar s to socializacijo v osnovi podiraš tisto, za kar si  striček na linku prizadeva.

Pot do dobrega šolanega obrambnega psa je dolga in draga, pri nas je zelo malo ljudi, ki tovrstno šolanje resnično obvladajo (s športno obrambo to nima nobene zveze). Poleg tega lahko na sumljivo osebo opozori prav vsak majhen cucek brez kakršnega koli šolanja. Vedeti je tudi treba, da po je naši zakonodaji lastnik psa v vsakem primru v dreku, če pes poškoduje človeka, ne glede na to, da je vstopil na tujo posest brez dovoljenja.


Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #12 : 14 Maj 2013, 13:42:11
Tako se vedejo pravilno šolani obrambni psi, ki so večinoma ovčarji in drugi psi službenih pasem. Tisto, kar opisuje striček v svojem linku je nekaj povsem drugega, nekaj, kar nikakor ne sodi v sodobno družbo.
In btw, tipični mastifi so prijazni psi, ki jih tujci lahko drgljajo po jeziku in jim preštejejo zobe (poznam čišt konkreten primer, ko je vlomilec STOPIL čez mastifa v predsobi, ko je vstopal v stanovanje in potem še enkrat, ko je šel ven s plenom, ne da bi pes mrdnil. Česar ne bi mogel narediti niti pri mojih sicer nadvse prijaznih in zaupljivih psicah)

Ste preizkusili v praksi? Sprašujem, ker sem gledal tole...http://www.youtube.com/watch?v=hdiZqatfReA



Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #13 : 14 Maj 2013, 13:57:44
že sama misel da potrebuješ takšnega psa, da se v družbi počutiš varno pove vse

nekako tako kot bebci v ZDA,ki dovolijo mladoletnim dostop do polavtomatskega orožja, pol se pa čudijo da imajo največ kriminala na globli in pokole

ja glej, čedalje več tega je tudi v slo in ja, tudi pri nas narašča stopnja kriminala, sem se te dni malo več sprehajal...ograje, zivodi, kamere, napisi 'objekt varuje ta in ta varnostna služba', razni 'pozor hud pes' tudi tam kjer psa ni...

Glej tudi na tem forumu zagotovo najdeš osebe, ki imajo ograjeno hišo, več psov, table s prepovedjo dostopa in hišo polno orožja. Ampak hej, do tega imajo vso pravico, poleg tega dejansko, 'paranoja' gor ali dol, varnost postaja vse večja vrednota. So pa recimo bakreni žlebovi tarča tudi tam, kjer so po 30 ali več let mirno ždeli na hiši. In ljudje tam, kjer so bila še pred 10 leti čez dan odklenjena vhodna vrata in ključi v avtu standard, sedaj skrbno zaklepajo...takle mamo.

In psi za zaščito so, kot sme že dejal, v ameriki velik biznis, kdor pri nas prvi začne, pa še malo zahodno in severno od nas seže, bo po moje napravil kar dober biznis.

Kdo v slo zna takega psa dejansko že danes izšolati pa ne vem, poznam nekoga severno od Lj, ki mislim, da bi znal, ga vprašam ko ga srečam ob priliki.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #14 : 14 Maj 2013, 14:20:56
Citiraj
Ste preizkusili v praksi? Sprašujem, ker sem gledal tole...http://www.youtube.com/watch?v=hdiZqatfReA

A to misliš če vem, kaj bi naredile moje? Jaz psov nimam za zaščito, nasprotno, že po svojih pasemskih značilnostih in še dodatno s socializacijo so izredno zaupljive do tujcev, prijazne, vzamejo hrano od vsakega in se igrajo z vsakim. Tudi zato, ker jih večinoma šolam za reševanje. Vendar so pogumne in znajo kljub vsemu odreagirati presenetljivo. Kaj se je zgodilo v situaciji zelo podobni oni na linku? Spustijo tujca v hišo brez najmanjšega problema, a ga ne spustijo ven. Enostavno se postavijo pred vrata in se ne premaknejo. Potem je pa vse odvisno od njegovega vedenja.  Če bi bil prijazen, bi ga mogoče spustile tudi ven ali pa bi ga vsaj pustile pri miru do mojega prihoda. V konkretnem primeru, ko je moja znanka vstopila v hišo ko me ni bilo doma, jih je začela, potem ko jo niso pustile ven, brcati in je pokasirala nezanemarljiv ugriz v nogo. in me je mmorala počakati. V drugem primeru je v temi na dvorišče, kjer so bile spuščene psice vstopil policaj, se nekaj nerazumljivo drl, mi s svetil v oči in se ni predstavil. Psice so ga obkrožile in ga grdo gledale. Ker sem mislila, da gre za kakšnega pijanca jih nisem odpoklicala, policaj je zgubil živce in se hotel umakniti, ena ga je prijela za nogo (samo strgane hlače in sled zoba). No ja, končalo se je z obojestranskim opravičilom za nesporazum (policaji so preiskovali en sumljiv kombi na parkirišču za mejo in slišali lajež, pa so mislili, da je osumljenec na dvorišču), psice so se mu kasneje pustile čohat. Prav tako so zelo učinkovito ustavile nekoga, ki je hotel ukrasti petelina, brez poškodb.
Se je pa vse to dogajalo pred neslavnimi bulmastifi. Ker si sedaj psic niti slučajno  ne bi upala spustiti na vlomilca -  sedaj bistveno bolje, da mi vse  pokradejo, kot pa da bi slučajno nepridiprav dobil kakšno prasko od psa.

Aja, v identični situaciji kot na linku, bi se psice z vlomilcem igrale, ker je pač znal s psi, na markersko opremo pa ne trzajo.

Drugače pa: to, da se postavi nazaj ima pes v sebi ali pa nima. če ima, ga je potrebno zelo dobro izšolati, da ve, kdaj lahko in kdaj ne sme, pa kdaj mora odnehat. Če nima, mu ne pomaga nobeno šolanje.


Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #15 : 14 Maj 2013, 14:39:42
Ja, točno to, zanimalo me je, če so že kdaj bile v takšni oziroma podobni situaciji...očitno se odrežejo kar v redu.  :)


Desobediencia

  • *
    • Prispevkov: 1.107
    • Točke: 2
Odgovori #16 : 15 Maj 2013, 02:41:07
Sori, ampak ukrasti petelina..damn ;D

Dogo Argentino - El Mas Mejor

Nochi tlen onca no huelitli mo patlaz, xic cualmeztli mo mantica, moyolica, inic ti nemiz inahuac yeliztli.


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #17 : 15 Maj 2013, 07:53:22
Nam so kure in še to samo obročkane, pasemske. Ob prijavi je policaj povedal za podoben primer samo da tam so jih dobili in to ravno med trebljenjem ubogih pišk.



Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #18 : 15 Maj 2013, 08:18:19
A Buda je pa medtem spal ali ga tedaj sploh še ni bilo na prizorišču? Očitno imate celo živalsko farmo.


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #19 : 15 Maj 2013, 08:44:13
To je bilo malo več kot 20 let nazaj in takrat smo imeli komondorko, super čuvajko ki je sama ugotovila kje so meje teritorija in jih ni prestopala, je pa bila prosto spuščena le ponoči (se je ulegla na najvišjo točko parcele in celo noč nadzirala) in na sprehodih. Kure so kradli podnevi in nas ni bilo doma, psica je bila pa v boksu. Pride tk, takrat so vsaj kradli ne fejst vredne stvari, par let kasneje so nam zginle klešče in lojtra  :)



Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #20 : 15 Maj 2013, 08:49:05
Tudi podnevi, domnevam?  :P


Saga

  • *
    • Prispevkov: 288
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 15 Maj 2013, 09:47:12
Ok, po ogledu filmčka pa res ne vem kako bi moja reagirala  :D Pa glih včeraj je zablokirala frizerki vstop v stanovanje.
Jo je mama pričakovala in ko je frizerka potrkala se je zadrla 'naprej'. Psica je že bila pri vratih, ko jih je odprla, se je psica postavila pred njo in začela renčati. Je stala tko, face to face pred njo, ko je ta nardila korak naprej, je psica povečala volume renčanja. Takrat sem pa že jaz prišla, rekla 'v redu je'  in jo poslala nazaj, da je gostja lahko vstopila.
Ni norela, lajala, ampak tko mirno 'kam pa kam teta?' Če sem jaz tista, ki vrata odpre in spusti gosta naprej, je pa cela navdušena nad obiski, tudi če jih vidi prvič. Je pa vprašanje kaj bi bilo, če bi frizerka hotela mimo nje. Mogoče bi bila kej bolj ostra ali pa bi se na koncu poigrala  :D
Sem pa za vsak slučaj rekla, da naj se ne derejo več 'naprej' ampak gredo do vrat in jih sami odprejo! Nikoli ne veš...



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #22 : 15 Maj 2013, 11:04:35
haha, pri nas vrat, vsaj čez dan nikoli nismo zaklepali, zdaj pa jih - pa ne zato, ker bi se bala da bo kdo kaj ukradel, ampak zato, da ne bi slučajno psice vsiljivca kaj oškrbljale.
Petelina je imel tatič že v vreči - ga je bilo vredno ukrast, tak  grahast, velik, mesnat da se ti sline pocedijo, pa  nič hud, ker smo ga crkljali od piščančka naprej. Tako ob mraku ga ni noben problem iz palce potegnt. Prej smo imeli temperamentnega Italjančka, ki ga nikjer ni bilo nič, imel pa je strašanske ostroge in bil tako žleht, da je moral zato v lonec. Pri tistem bi se pa pošteno opekel, tudi če bi se ga lotil sedi noči.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 15 Maj 2013, 12:25:13
Dominantne pasme so vsekakor neprimerne za zaščito družine. Ker si jih omislijo družine in posamezniki, ki so močno navezani na izražanje dominance in podrejenosti in imajo s tem tko probleme...sami s sabo namreč. In tak lasntik pač ni primeren za več od tamagočija.
Ker ljudje, ki si psa omislijo premišljeno...in predvsem ne za zaradi zaščite družine...nimajo težav z izborom dominantna/nedominantna pasma, ker kaj takega ne obstaja. Obstajajo pa pasme. ki jih le nekoliko lažje vzgojiti/obvladati in takšne ki terjajo nekaj več truda in predvsem znanja.
Zakaj bi imela pse zaradi zaščite, če pa je toliko dela z njemu, da je za zaščito uporabljati kaj drugega  ???

Moji mrcini...hahahaha...tavečja dva, ki sta bila prvotno mišljena kot čuvaja (eden bivši pesjakar, druga bivša dvoriščna) bi najbrž pomagala ven nosit oz. bi se ju dalo vsaj s hrano okol prnesit. Tamale dve pa ni šans, da kdo pride neopažen/nenaznanjen mimo. Tako delujejo vsak zase.
Kot skupina  8) tam pa ni šans, da kdo pride na dvorišče/v hišo. Če pa se to že zgodi...pa ni šans, da pride nazaj ven. Do sedaj je šlo brez ugrizov, je pa dejstvo, da si pri takem načinu še noben ni upal premikat...razen jezika. Kako zanimivo, da se ljudje ne znajo vljudno najavit dokler jih psi tega ''vljudno'' ne naučijo  >:D Se perfektno dopolnjujejo. Male so alarm po potrebi, večja dva pa za vizualno predstavo. Njihova taktika je izključno ''barikada in alarm''. S tem, da če male ne dajo alarma tudi večja dva ne reagirata. Tako lahko poznani (in zaželjeni) brez najmanjšega problema pridejo in gredo.
Nobeden od psov ni dominanten (v pojmu dominance kot se jo predstavlja niti približno). Pasme - mešanci od tega najboljši čuvajki (tudi v smislu premišljenih reakcij-lajanje in blokiranje samo tistih ki si to zaslužijo :P) pa sta pudl in čivava mikse. Iz popolne kombinacije zaščite pa se v trenutku moje prisotnosti spremenijo v najbolj razcartlane piške...kar velja tudi v obratni smeri  >:D Psi niso šolani za opravljanje takih funkcij so pa člani družine in se temu primerno tudi družijo z nami na vseh mogočih in nemogočih krajih (beri - vedno z nami).

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #24 : 15 Maj 2013, 15:05:54
Sem mnenja, da je dominanten pes, neuporaben pes, saj "dela" za sebe in ne za gospodarja.
Je pa dominanca do neke mere v povezavi z nekaterimi drugimi željenimi lastnostmi nekaterih psov, tako da bi lahko o tem bolje sodil kakšen boljši poznavalec delovne kinologije. Ali jo je mogoče popolnoma odpraviti in ohraniti "zaželjeno"?
Prepuščam tako zapletena vprašanja expertom, ki se ukvarjajo z vzrejo ;) ;D



lely

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 15 Maj 2013, 15:24:43
Weaver jst mam ograjo okrog hise in na ograji opozorilno tablo :pozor hud pes,vstop na lastno odgovornost..imam jo zato,da mi ljudi ne hodijo kar tako med pse ker nikoli ne ves kako bi sicer prijazni psi lahko odreagirali na doloceno osebo..in ker je tabla lepo vidna tud v temi ni tud nobenega
roparja..:)



_Tyra_

  • *
    • Prispevkov: 240
    • Točke: 10
Odgovori #26 : 15 Maj 2013, 15:28:51
Sem mnenja, da je dominanten pes, neuporaben pes, saj "dela" za sebe in ne za gospodarja.
Je pa dominanca do neke mere v povezavi z nekaterimi drugimi željenimi lastnostmi nekaterih psov, tako da bi lahko o tem bolje sodil kakšen boljši poznavalec delovne kinologije. Ali jo je mogoče popolnoma odpraviti in ohraniti "zaželjeno"?
Prepuščam tako zapletena vprašanja expertom, ki se ukvarjajo z vzrejo ;) ;D

Tukaj se pa pokaže razlika med dobrimi kinologi in odličnimi kinologi. Najboljše rezultate dosežejo le psi, ki delajo za sebe - ker si to želijo oni in ne vodnik.



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #27 : 15 Maj 2013, 15:48:45
Dominantni in stabilni psi so najboljši za delo  :D  ;D

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #28 : 15 Maj 2013, 16:02:32
Tukaj se pa pokaže razlika med dobrimi kinologi in odličnimi kinologi. Najboljše rezultate dosežejo le psi, ki delajo za sebe - ker si to želijo oni in ne vodnik.
??? ............ mogoče recimo, da z užitkom ugrizne v rokav in na povelje ne spusti, ker pač dela za sebe in ne za vodnika.................. če že govorimo o "dominanci", ki jo vsaj malo premore takšen pes.
Mogoče še kakšno pojasnilo Tyra ob tvoji misli 8)

Dominantni in stabilni psi so najboljši za delo  :D  ;D
Dominanten pes zame ni stabilen pes  :D ;D



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #29 : 15 Maj 2013, 16:43:43
"Dominanten" pes s trdnim karakterjem (beri stabilen) je najboljši delovni pes za kakršnokoli uporabo. Seveda pa je najprej treba razčistiti, kaj si kdo pod pojmom "dominanca" predstavlja. Tak pes nima prav nobene težave slediti nadrejenim (tako psom v pasjem krdelu kot tudi ljudem), tudi nima nobenih problemov držati se pravil, če se jim na pravilen način postavijo. Seveda pa imajo z "dominantnimi" psi težave človeške driske, ki niso sposobne vzgojiti niti psa, kaj šele lastnega otroka.
Z izraziti podredljivimi psi znajo bit kar težave, sploh čle bi radi z njim delali kaj malcezahtevnejšega - je treba vanje vložiti izredno veliko truda da se jim okrepi samozavest, pa še potem ponavadi v ključnih trenutkih, ko je potrebno pravilno odreagirati  pod stresom odpovejo.

Prav tako ne gre enačiti agresije z dominantnostjo, v bistvu so najbolj agresivni nesigurni, živčni psi, ki se zelo hitro zatečejo k ugrizu, ker za drugačen način reševanja situacije nimajo "jajc". Tudi se pogosto enači ostrino z dominanco.